Bonn blijft er bij Bormann is dood Peeks Cloppenburg 7.ft eeft daufce Chroesjtsjefs wasbekken DOOR JOSEPH ALS0P Westelijke stap in de kwestie West-Berlijn? RYNBENDE'S NIEUW ROOD Proeven met vliegen ESPERANTO OP ULO-SCHOLEN Op het departement van o., k. en w. is een wetsontwerp in voorbereiding, waarbij het geven van onderwijs in esperanto aan ulo-scholen facultatief wordt gesteld, d.w.z. mogelijk wordt gemaakt voor hen die dat wensen. Tevens zal worden voorgesteld een akte esperanto l.o. in te stellen. In voorbereiding is ook een technische herziening van het Besluit buiten gewoon lager onderwijs, waarbij onder meer de mogelijkheid zal worden ge opend tot het verbinden van klassen voor zeer jeugdige kinderen aan scholen voor buitengewoon lager onderwijs. Minister Cals heeft dit in de toelichting op zijn begroting voor 1961 meegedeeld. OVERSCHOT AAN ONDERWIJZERS? Door dc grote toeloop van leerlingen voor de kweekscholen zal kunnen worden voorzien in de behoefte aan onderwijzers, die door de verlaging van de leerlingschalen sterk zal toenemèn. Minister Cals vindt dit verblijdend. De vraag rijst echter, zo zegt de minister of het niet noodzakelijk is de toeloop naar de kweekscholen reeds thans wat af te remmen. In elk geval zal een zorgvuldige selectie thans meer dan ooit gewenst zijn. De minister is van plan in het komen de jaar met de organisaties van onderwijs en kweekscholen overleg te plegen over het nemen van eventuele maatregelen teneinde over enkele jaren overschot aan onderwijzers te voorkomen. In 1960 zijn voor het eindexamen tweede leerkring van de kweekscholen 3898 van de 4265 kandidaten geslaagd. In 1959 slaagden 3719 van de 4019 kandidaten. MEER STUDIETOELAGEN Minister Cals vindt het nodig de rijksuitgaven voor beurzen en renteloze voorschotten ook dit jaar weer aanzienlijk te verhogen. Van 1945 af is het aan tal aanvragen voor een rijksstudietoelage jaarlijks met ongeveer twintig procent toegenomen. Ook voor de twee eerstkomende studiejaren moet, gezien de nog steeds sterk stijgende belangstelling voor alle vormen van voortgezet en hoger onderwijs, met een stijging van ongeveer deze grootte rekening worden gehou den. Hoewel de eisen waaraan men moet voldoen om voor toekenning van een rijksstudietoelage in aanmerking te komen de laatste jaren niet zijn veranderd, worden naar verhouding steeds meer toelagen toegekend. Dit is hoofdzakelijk een gevolg van de betere voorlichting over de voorwaarden waaraan men moet voldoen en van het intensiever contact hierover met het hoger onderwijs. KLEUTERLEIDSTERS Met het oog op de toenemende behoefte aan kleuterleidsters in de komende jaren wil minister Cals het aantal gesubsidieerde opleidingsscholen uitbreiden van 36 tot 40. Door de opheffing van een aantal kleine, niet gesubsidieerde en niet aangewezen opleidingsscholen en cursussen zal ongetwijfeld een grotere toeloop naar de aangewezen scholen ontstaan. SCHOLENBOUW BOVEN VERWACHTING In 1959 is voor het onderwijs een bouwproduktie van 232 miljoen behaald, terwijl het bouwprogramma slechts 210 miljoen inhield. Dit gunstige resultaat, dat grotendeels was te danken aan het voltooien van bouwwerken waaraan reeds in het voorafgaande jaar was begonnen, heeft zich echter niet in het hele land even sterk voorgedaan. Met name in Noord- en Zuid-Holland en "Utrecht heeft de toestand op de bouwmarkt tot beperking van de scholenbouw genoopt. De aanvragen waarvoor de rijksgoedkeuring niet kon worden ver leend, omvatten op 31 december jl. een bedrag van 150 miljoen, tegen 104 miljoen een half jaar te voren. In het bouwprogramma voor 1961 is voor het onderwijs 275 miljoen opgenomen, d.w.z. 15 miljoen meer dan in het lopende jaar. Deze stijging zal aan het voortgezet en hoger onderwijs ten goede komen. Dit heeft de minister van o.. k. en w„ mr. J. M. L. Th. Cals, in de toelichting op zijn begroting voor 1961 meegedeeld. De minister kondigt een vijfde nota inzake bouwvolume voor het onderwijs aan. GEWIJZIGD RIJKSSCHOOLTOEZICHT In de formatie van het rijksschooltoezicht zullen verscheidene veranderin gen worden aangebracht in verband met de toenemende aantallen leerlingen en de wenselijkheid van coördinatie. Het aantal inspecteurs zal geleidelijk wor den uitgebreid. Ter bevordering van de samenwerking vindt minister Cals het nodig een kerngroep van coördinerende (leidinggevende) inspecteurs te vormen. In de inspectie v.h.m.o. is dit reeds verwezenlijkt Voor bijzondere opdrachten, zoals werkgroepen, moet men echter ook in andere sectoren over enige in specteurs beschikken die een grote ervaring hebben en in kleine kring bespre kingen kunnen voeren. NASLEEP PLANTA-AFFAIRE Sinds negentig jaar wordt margarine gemaakt en het is voor het eerst dat zich een dergelijke calamiteit voordoet, zei de voorzitter van het pro- duktieschap voor margarine, vetten en oliën in een bestuursvergadering waarin de Planta-affaire ter sprake kwam. De heer G. H. Maassen ver wachtte niet, dat er een blijvend nadeel voor de margarine-industrie is ontstaan. Hij vertelde dat in de week van 22 tot 27 augustus 4880 ton werd afgeleverd, van 29 augustus tot 3 september 4526 ton, van 5 tot 10 sep tember 4417 ton, van 12 tot 17 september (de week der herbevoorrading) 5515 ton en van 19 tot 24 september 3761 ton. De normale weekomzet is 4472 ton. WITTE OLIFANTEN De staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, is bij bevordering benoemd tot grootkruis in de Orde van de Witte Olifant (van Thailand). Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen werd grootkruis m de Orde van de Kroon van Thailand en de heer W. P. L. G. de Boer com mandeur in de Orde van de Witte Olifant Zij hebben deel uitgemaakt van een goodwill-missie naar Thailand. LANDBOUWPRIJ SINDEXCIJFERS Volgens het C.B.S. was het algemeen landbouwprijsindexcijfer in augus tus 99 tegen 97 in juli van dit jaar en 105 in augustus 1959. Het groeps- indexcijfer voor de akkerbouwprodukten daalde van 125 tot 122, dat van de veehouderijprodukten liep op van 89 tot 93 (hogere melkprijs). Het groepsindexcijfer voor de kostenfactoren bleef ongewijzigd op 145. CIVIELE VERDEDIGING Bij het ministerie van algemene zaken is een staf voor de civiele ver dediging ingesteld, die de minister-president zal moeten adviseren m alle aangelegenheden die de civiele verdediging betreffen. Tot chef is benoemd luitenant-generaal der cavalerie T. E. E. H. Mathon. Leden zijn luitenant- generaal-vlieger b.d. C. Giebel en vice-admiraal b.d. C. W. blot. spoorwegpersoneel Indien geen overeenstemming wordt bereikt over hun looneisen zullen meer dan vierhonderdduizend Engelse, spoor wegmannen 17 oktober in staking gaan. De vakbonden eisen meer loon voor vijf tigduizend geschoolde arbeiders in de spoorwegwerkplaatsen, wier voorsprong werd verminderd door een loonsverho ging voor minder geschoolden. Het ge middelde loon is thans 150 per week. Gaat de staking door, dan komt dit nu wel bijzonder ongelegen. Volgens het Nationale instituut voor economische en sociaal onderzoek ziet het er voor de handel van het Verenigd Koninkrijk niet rooskleurig uit. Er zijn tekenen van een „beginnende recessie" op de buitenland se markten, terwijl de export verder wordt bedreigd door de toenemende currentie uit Japan, het vasteland Europa en de Verenigde Staten. Het vooruitzicht voor de betalingsbalans volgens het instituut „onaangenaam", Tumult onder de parlementariërs Het was gisteren een hevig tumult op de conferentie van de interparlemen taire unie. De afgevaardigden van Egyp te en Israël raakten bijna slaags met elkaar, omdat de Israëliërs oneerlijke beschuldigingen aan het adres van sident Nasser zouden hebben geuit, en ander deed zich voor, toen de Rus sische afgevaardigde de hem toegeme ten spreektijd zodanig overschreed, dat hij tweemaal zo lang sprak als geoor loofd was. De Japanse voorzitter ver zocht hem niet het zwijgen op te leg gen. Al met al een merkwaardige gang van zaken op een vergadering van par lementariërs. Alleen Britse vissers onder Noorse kust Wanneer het Noors-Britse akkoord ver de visserijgrenzen getekend is, zal Noorwegen een 12 mijlsgrens bezit ten, waarbinnen alleen Britse treuers in een voorlopige periode van 10 jaar m het gebied tussen de zesde en de twaalf de mijl voor de Noorse kust zullen mo- =n vissen, aldus is vrijdag van zeer 2zaghebbende zijde vernomen. Hieraan is toegevoegd, dat Noorwegen bereid is met belanghebbende landen over bilaterale akkoorden van gelijke strekking te onderhandelen, mits de desbetreffende landen zelf de wens voor dergelijke onderhandelingen te kennen geven. Behalve Britse vissers opereren in de Noorse kustwateren voornamelijk „Duit- Poolse, Russische, Zweedse treilers. Zo nu en dan wordt in het noorden een enkele Franse treiler ge- Papoea's meer bij het beleid betrokken In Hollandia is de raad voor volksont wikkeling bijeen geweest. Nu de inheem se bevolking meer zelf betrokken wordt bij de oordeelvorming over het beleid ten aanzien van haar ontwikkeling, had de gouverneur aan de vergadering een aantal inheemse waarnemers toege voegd. Een ander bewijs voor de gestadige emancipatie is dat zes Papoea-padvin ders van 29 september tot 9 januari zul len deelnemen aan de Jamboree in Aus-, tralië voor de landen van de Stille Oce- Kaufmann in de gevangenis De 46-jarige Karl Kaufmann uit Köp- pern in West-Duitsland, wie het leven ogelijk was geworden toen hij het een joodse caféhouder had opgeno- is gisteren gearresteerd om vier maanden gevangenisstraf uit te zitten wegens een verkeersongeluk. Het gezin van de heer Kaufmann verblijft in Ne derland. De socialistische minister van binnen landse zaken van Hessen heeft ver klaard, dat zijn moeilijkheden niet het gevolg behoeven te zijn van zijn getui genis ten behoeve van een jood. Bevel om vuren te staken In Laos is besloten het vuren te sta ken. Er zullen onderhandelingen worden gevoerd tussen de regering in Vientiane en het comité van generaal Phoemi over een politieke regeling. De generaal schijnt voor een „regering van nationa le eenheid" te voelen. De regering schijnt ook te hebben be sloten diplomatieke betrekkingen met de Sowjetunie aan te knopen. Geloof in eenheid van democratisch Europa De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft gisteren, de laatste dag van haar najaarsbijeen komst, nogmaals haar geloof uitgespro ken in de eenheid van het democratische Europa en verklaard dat de dreigende economische splitsing verhinderd kan worden als de betrokken groepen wer kelijk tot samenwerking wensen te ko men. Ook werd besloten het Duits naast het Engels en het Frans als officiële taal voor dc raad te aanvaarden. An, dere Europese talen zullen kunnen wor den gebruikt als de nationale delegaties bereid zijn de helft van de vertaalkos- ten te betalen. De Nederlanders zullen düs wel Engels of Frans blijven spre- De vergadering heeft voorts haar- me deleven betuigd met Estland, Littauen en Letland, die gisteren twintig jaar on der het Russische juk zuchtten. I Speciale aanbieding Overhemden iiiiii me' 3 extra~pl">~punten i no-iron i zo Sewassen-snel dr00. Polyester dubbele levende;"" 'T Adelborst een merk met p C garantie ii.so |j:i Scala-Terlenka geheel polyester 13.9° Martin Bormann is dood. Het hecht na de afgelopen jaren al zo vaak te zijn opgeschrikt c.q. verbljjd met een herrezen Bor mann nog weinig geloof aan het bericht uit Buenos Aires, dat een in Argentinië gearresteerde man de sinds 1945 gezochte voor malige „reichsleiter" en plaats vervanger van Adolf Hitler is. Daartoe zouden eerst wel zeer overtuigende bewjjzen moeten worden geleverd. Waarschijnlij ker acht men het in Bonn, dat de gearresteerde een andere ge zochte nazi is, die wat op ?jjn kerfstok heeft. Voor Bonn geldt nog steeds de ook door het geallieerde tribunaal in Neu renberg in oktober 1946 geaccepteerde versie (ofschoon het tribunaal Martin Bormann als voorzorgsmaatregel toch maar bij verstek ter dood veroor deelde), dat de ex-„ Reichsleiter" in de laatste dagen van de oorlog heeft geprobeerd om uit Berlijn weg te ko- Hitler had toen met zijn echtgenote Eva Braun al zelfmoord gepleegd en ..Groszadmiral" D'oenitz, die met de rest van de „Wehrmacht"-leiding was uitgeweken na5r Duitslands noordelijk ste sta'd Flensburg,- lot zijn opvolger als chef der „Reichsregierugn" be noemd. VAN NELLE's „Afternoon" THEEBUILTJES Het verhaal wil, dat Bomami de officiële benoeming aan Doeuitz zou overbrengen. Bormann die vol gens verklaringen Hitler volledig zou hebben gedomineerd was of ficieel niet meer dan Hitiers secre taris cn chef van de rijkskansela rij. Tijdens de verhoren voor het geallieerde tribunaal in Neurenberg verklaarden drie getuigen te heb ben gezien, dat Bormann kort voor de capitulatie van Berlijn is omge komen. Zij waren het er echter niet over eens welk uniform hij toen droeg: dat der S.S. of dat van de „Wehrmacht". Hitiers vroegere chauffeur Erich Kemp- ka verklaarde, dat Bormann op 2 1945 des ochtends tegen drie uur stukken werd gereten, toen de tank waarmede hij uit Berlijn wilde breken voor het station in de Friedrichstrasze explodeerde. De vroegere „Reichsju- gendführer" Axmann verklaarde deze ontploffing ook te hebben gezien, maar beweerde dat Bormann geen verwondin gen had opgelopen, doch later elders in Berlijn om het leven was gekomen. Een Spanjaard, die bij de „blauwe di visie" was die Berlijn hielp verdedigen, zeide Bormann dood uit een door Rus sisch artillerievuur getroffen tank (van daar de explosie) te hebben geborgen. De Neurenbergse rechters een hun ner noemde Bormann de „boze aarts engel aan de zijde van de duivel Hit- Ier" accepteerden de communis opi nio, dat Bormanns vluchtpoging was mislukt en dat de „Reichsleiter" daar- >m het leven was gekomen. Bij wijze van voorzorg veroordeelden zij hem toch ter dood, een vonnis dat nu niet meer in West-Duitsland zou kun- worden voltrokken aangezien de doodstraf is afgeschaft. Voor het geval Bormann nog in le- ;n zou zijn, zou zijn gearresteerd en in de Westdultse autoriteiten zou wor den uitgeleverd waarvan men bij do Argentijnen nooit helemaal zeker kan zijn zou hij in de bondsrepubliek op nieuw terecht moeten staan. De hoog ste straf zou dan levenslange tucht huisstraf ziju. Ook de westelijke am bassades in Bonn staan op het stand punt, dat Martin Bormann, zo hij nog ooit mocht opduiken, niet meer ter dood kan worden gebracht. Intussen heeft de 43-jarige Westduit- Gertrude Wiens in Mannheim ver klaard, dat de gearresteerde „Bor mann" in werkelijkheid haar broer Waiter Flegel is. Zijn adres stemt overeen met dat an het door de Argentijnse politie ge melde, waarop de Pseudo-Bormann zich zou hebben opgehouden. De leeftijd is ook dezelfde. Zij verklaarde, dat haar broer evenals Bormann maar een heeft. Hij verloor een arm bij een ongeluk in een Argentijnse fabriek. In 1929 of 1930 emigreerde haar broer naar Chili en later naar Argentinië, waar hij zich in Zaratc vestigde. De politic van Mannheim heeft foto's in Walter Flegel ter beschikking van Interpol gesteld, die ze zal doorsturen Argentinië. Aan de hand hiervan de identiteit van Bormann of Fle gel vastgesteld kunnen worden. De Argentijnse autoriteiten hebben i officieel verklaard, dat er definitieve aanwijzingen zijn, dat de gearresteerde niet Martin Bormann is. Mevrouw Elivera Doud, de schoonmoeder van presi dent Eisenhower, is op 82- jarige leeftijd overleden- Dr. Barbara Moore is giste ren (per vliegtuig) naar Rome vertrokken, vanwaar zij (te voet) naar Londen In Nunspeet digd ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubi leum. Hij heeft namelijk een auto-ongeluk gehad, waarbij hij evenals zijn echtgenote vrij ernstig gewond werd. zal terugkeren. Ze zal de 2880 km wandelen op een dieet dat vrijwel uitsluitend uit druiven bestaat. De Oostenrijkse president, Adolf Schaerf, heeft de zeven overlevenden van de Prinses Irene vliegramp bij Moskou, bloemstukken gezonden. Zij maken het thans redelijk hebben zich akkoord ver klaard met een honora riumverhoging overleden J. H. uit Amsterdam, die het Internationale bureau voor kernenergie in Wenen is het gisteren niet eens geworden over de kandi datuur van West-Duitsland voor de zetel in de raad van gouverneurs, die op het ogenblik door Nederland wordt bezet eergisteren met acht andc- I Engeland heeft gisteren op ren gewond raakte bij eer botsing op de rijksweg ir Nunspeet. Twee gewon* den zijn er ernstig woensdag 2 november het streekziekenhuis in Almelo, dat haar naam zal dragen, te openen. van de Marinestaf. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren twee dachten in de zaak va valse Renoir en de valse Pisarro vrijgesproken, nl. de 60-jarige restaurateur W. van Wijngaarden en de 48-jarige antiquair B. Lackrooy, beiden uit Een Amsterdams automo bielbedrijf gaat werknemers boven de veertig te werk stellen en zonodig om scholen. Als een in de komende maanden te ne men proef slaagt, zullen meer oudere werkkrachten worden aangetrokken. de driemogendhedenconfe- rentie in Genève over een kernproef verbod voorge steld een wereldomvattend netwerk van controlestati-,T te stichten om toezicht Paul Henri Spaak, de Bel- van 2425 pond krijgen, wat neerkomt op circa 24.000. I Sir Bernard Waley-Cohen is gisteren ingehuldigd als lord mayor van Londen. De heeft met 114 tegen 85 stemmen bij twee onthou dingen haar vertrouwen in de regering-Eyskens uitge sproken. te houden op de naleving van een eventueel verdrag tussen Engeland, Amerika en Rusland. e besprekingen met andere leden van het Gemenebest en de Europese vrijhandels associatie om te komen tot toetreding van Engeland tot gische secretaris-generaal van de Navo heeft met ze ven andere leden van de Navoraad gisteren aan boord van een vliegdek- schip in de Golf van Biscaje de slotfase van Swordthrust, de tiendaagse oefening van westelijke strijdkrachten in atoom- oorlogvoering bijgewoond. andere landen tot de EEG Het beslag op het Cubaanse (bestaande uit de Benelux- landen, West-Duitsland, Ita- Frankrijk). burgemeester De 62-jarige arbeider B. Op vrijdag 7 oktober 46 jaar oud. Zijn ambts vervulling zal hem circa 150.000 per jaar kosten. Burgemeester J. Elders van Bovenkarspel zal zaterdag niet kunnen worden gehul- Wiechels is gisteren x dak van een twaalf meter hoge loods in Amsterdam- noord gevallen. Hij was op slag dood. De jaarlijkse assemblee van ï-admiraal Fortuyn zijn functie van comman dant zeemacht overdragen aan schout-bij-nacht mr. A. N. baron De Vos van Steen- wijk, tot voor kort plv. chef vliegtuig, waarmede Fidel Castro van Cuba naar New York was gevlogen, is door de Amerikaanse rechter vrijgegeven, nadat er be slag op was gelegd op ver zoek van een Amerikaanse firma, die nog een rekening met de Cubaanse regering te vereffenen heeft. NEW YORK Toen Chroesjtsjef luidruchtig en in arrogant zelfver trouwen het spreekgestoelte in het gebouw van de Verenigde Naties be trad had hij eigenlijk in de trant van de oude Psalmist moeten zeggen: De Verenigde Naties zijn mijn was bekken. Op Afrika werp ik mijn schoen, Over Zuid-Afrika juich ik. Die zin geeft in ieder geval de bes te indruk van de manier waarop Chroesjtsjef tot de Verenigde Naties sprak. En die manier waarop" was op deze belangrijke bijeenkomst waar lijk van meer belang dan de bete kenis van alles wat hij zei. In de lachwekkende, onwerkelijke sfeer van 's werelds moderne parle ment was er natuurlijk veel dacht voor Chroesjtsjefs schandalige toespraak. Er wordt verondersteld dat de delegaties van de „neutrale lan den" sterk onder de indruk zijn van het contrast tussen Chroesjtsjefs ra zernij en Eisenhower's gematigdheid. Alleen een praatje over het weer echter van minder belang dan dezi veronderstelling. MENSELIJK gezien is het volkomen natuurlijk, te denken dat presi dent Eisenhower een aardige kerel en Chroesjtsjef niet; maar het is vol strekt zinloos zo te denken, helaas. In deze wrede wereld is alleen het slagen of falen van de goede of slech te man van betekenis. En Chroesj tsjef verwacht succes; zijn arrogan tie was gebaseerd op die verwach ting, evenals zijn razernij was geba seerd op de tegenslag die hij in Kon go kreeg te incasseren. Het Kongolese drama was de direc te achtergrond van de ergerlijke aan val op de secretaris-generaal Ham- marskjoeld van de Verenigde Naties. Ook tonen de gebeurtenissen in Kon go waarom Chroesjtsjef verwacht, succes te hebben bij zijn plannen voor de wereld. We moeten goed voor ogen houden, dat de Sowjet-plannen om in Kongo, het rijke hart van Afrika, een com munistische basis te vestigen al van af het eerste begin worden gesteund door de twee sterkste onafhankelijke machten van het Afrikaanse continent: Egypte en Ghana. Ook was er de bruikbare steun van nog een Afri kaanse staat Guinea, dat troepen voor de V.N. legermacht in Kongo lever de. TJ OEVER deze steun aan het Sow- jet-plan wel reikte, werd openbaar door documenten, die in beslag 1 Burgemeester Willy Brandt van West- Berlijn heeft verklaard, dat het Westen binnenkort iets van betekenis gaat on dernemen tegen de Russische spelde- priktactiek. Tevoren had hij besprekin gen gevoerd met de ambassadeurs van Amerika, Engeland en Frankrijk. Hij bevindt zich te Bonn. Volgens niet bevestigde berichten over weegt men de volgende maatregelen: 1. versterking van de westerse mili taire garnizoenen in West-Berlijn, 2. een streng verbod van alle handel met Oost-Duitsland en 3. annulering van het handelsverdrag met Oost-Duitsland. De steekvliegen vormen een vrij ze paardevliegen zich steeds tegen het algemeen hinderlijke bloed- stincten wakker roept en hen de kunnen het de paarden en zijn zuigsnuit in diens huid boort. belangwekkende proeven geno- soorten, Een groot aan tal van deze vlie gen werd in een gazen kooi ge bracht waarvoor een föhn werd ge plaatst, u weet wel, dat apparaat dat voor het dro gen van het haar wordt gebruikt. er één gesierd Toen is HET ZO! is met prachtige groene ogen. De steek van dit insect is er overigens niet minder pijnlijk om cn de wond kan zó groot zijn, dat het bloed er uit drup pelt. Al deze steekvlie gen kunnen worden samengevat onder dazen, in Het bleek, dat de paardevliegen welke verzamelnaam dus ook de in de gazen kooi zich altijd juist paardevliegen zijn begrepen. Deze daar verzamelden, waar de lucht- dieren voeden zich weliswaar met het stroom de kooi binnendrong. En bloed van hun slachtoffers. maar een in deze luchtstroom gehouden cn dit zij uitdrukkelijk tot hun voor bijzonder sterke aantrekkings kracht op de insecten uit te oefe nen, evenals vocht en warmte. horzels hebben de dazen niets uit staande, want, welk kwaad er van deze dieren ook kan worden gc- Daarover morgen. den genomen nadat kolonel Moboe- toe de macht in handen nam en de Sowjet-marionet in Kongo, Patrice Loemoemba, tijdelijk terzijde schoof. Deze nog niet gepubliceerde docu menten werden aan de VJV. overhan digd, met het perzoek, de Guinese en Ghanese troepen uit Kongo terug te trekken. Tot nu toe is men nog niet ingegaan op het verzoek. Bijzonder interessant is de rol die de Ghanese leider Kwame Nkroemah in deze zaak speelt. Volgens de do cumenten werd met Ghanese hulp een organisatie opgebouwd om de ge weldige toevloed van Russische offi cieren en technici naar Kongo in goe de banen te leiden. Door de Ghane se ambassadeur in Moskou werden in een week niet minder dan 500 visa verstrekt aan Sowjet-agenten. Dit is de manier waarop een hor de van 2000 Russische en Tsjechische technici er in slaagde met de hulp van een van de landen die namens de V.N. in Kongo opereren Kongo binnen te dringen. Zij waren al een heel eind op weg om alle sleutelposi ties te bezetten toen kolonel Moboetoc zijn staatsgreep uitvoerde. Bovendien onthullen de inbeslaggenomen docu menten, dat de Ghanese regering haar strijdkrachten in Kongo daad werkelijk opdracht gafde orders van de V.N. te negeren en indien nood zakelijk een arrestatie van de Sow jet-marionet te voorkomen. IP het ogenblik dat wij dit schrij- ven wordt Loemoemba nog steeds getrouw in bescherming genomen. Ook hebben nu de afgevaardigden Tunesië en Marokko de zijde ge kozen van Egypte, Ghana en Guinea en oefenen zware druk uit op presi dent Joseph Kasavoeboe om hem te pressen, zijn ongelukkig land weer in lianden van Patrice Loemoemba te geven. Wat de resultaten van dit al les zullen zijn is nog niet te voorzien. Maar ongetwijfeld is het heel wat be ter de standpunten van de neutrale landen te beoordelen naar hun daden in deze kritische situatie van Kongo en niet naar de weinig houvast bie- de debatten in de Verenigde Naties. De verontrustende vraag blijft, hoe het komt, dat deze vijf regeringen, die geen van allen communistisch zijn, een communistische marionetten regering in het hart van het Afri kaanse continent willen installeren. Voor iedere van die vijf naties zijn ef speciale redenen. De Egyptenaar Nasser bijvoorbeeld, kent geen enkele andere overweging dan zijn wens, zich meester te maken van de lei ding in de Arabische wereld. Daartoe heeft hij Chroesjtsjefs voortdurende hulp nodig. Kwame Nkroemah aan de andere kant, is volkomen gehypnoti seerd door Geoffrey Bing, een Engel communist. Bing, door Nkroemah aangesteld als procureur-generaal van Ghana, leidde de, door de Wowjet-Unie geïnspireerde, Ghanese hulpactie in Kongo. .VfAAR zonder een meer algemene oorzaak zouden al deze plaatselijke bijzondere oorzaken onbelangrijk zijn. Zonder deze algemene oorzaak zou Nkroemah zich ongetwijfeld wen den tot zijn tweede Britse adviseur Sir Robert Jackson, de briljante echtgenoot van de even briljante Bar bara Ward. En deze algemene oor zaak is de voortgaande ondermijning van de Amerikaanse en westerse in vloed in de wereld, waardoor bij mensen als Nkroemah de indruk wordt gewekt dat Chroesjtsjef de man van de toekomst is. Lanceerbases in staat van alarm? Het maandblad Die Bundeswehr, het orgaan van het Westduitse leger, meldt, dat de Sowjetunie meer dan tien bases voor het lanceren van intercontinentale raketten met een bereik van 8.000 km in permanente staat van alarm houdt, en meer dan dertig bases voor raketten met een bereik va n2.500 kilometer. In 17 Russische steden zijn fabrieken voor de produktie van raketten gevestigd en in vijf hiervan worden op het ogenblik raketten, uitgerust met H- bommen gemaakt. De bases zijn gelegen in het Westen van Rusland, het Noordwesten van Si berië en het uiterste oosten van de Sow jetunie. In Magnitogorsk, Oeral-geberg- te, zouden zich nog andere lanceerbases bevinden, welke op Chinese doelen zijn mgesteld. Ook zouden bases bestaan in het dal van de. Amoerrivier, bij Komsomolsk, op 1.600 kilometer van Peking en 2.000 kilo meter van Tokio, evenals in Anadyr, de meest noordelijke bases gelo- (Qlf) lerv. Al-.,.., Nieuw Millingen gaat feesten h5Pinn fi?£be.T 5al eniêszins feestelijk gR?f,staan van het militaire Müluieien worden herdacht. De festiviteiten zullen zoveel mogelijk een intiem karakter dragen cn bestaan uit sportwedstrijden, een taptoe, een ex- dergelijke. Kapitein' W. Jo- opdracht van de kamp positie nasse heeft vail Rain "iJW nasPeuringen"gedaan'naar de geschiedenis van het kamp Uitroeiing t.b.c. is nog niet mogelijk a.dvise"r van de Neder landse sanatoriumverzekering in Den iaarverslag de vraag gesteld of het mogelijk is tot uitroeiing van de tuberculose te komen als niet nog efficiënte bestrijdingsmethóden wor den gevonden en als de therapie geen betere resultaten weet te bereiken dan thans Uit het verslag blijkt dat het aantal wegens tb.e. verpleegde patiën ten in 1959 slechts met 210 is terugge lopen. Sinds 1954 was de daling gemid- deld 723. Aan verpleeggelden keerde de N.S.V. ten behoeve van 8200 patiënten bijna f. 19 miljoen uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5