/a Economie en Financiën In Oostelijk Flevoland is de natuur nog van slag Ondine (zeemeermin) naast Dauphine Du Pont gaat in Dordt Hoger interim nieuw produkt maken Koninklijke Economische litsen Het Zuiden" van Julien Green een roep om het Evangelie Vocaal hoogstaande „Aida" in K. en W. enkele jongelui PEELS' Schoenmagazijn brengt U de NAJAARSMODE ƒ23.90 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1960 TtU PONT DE NEMOURS zal in Dordrecht een nieuwe fabriek bouwen voor een nieuw produkt, het zogenaamde delrin, hetwelk op 1 januari in Amerika en Europa op de markt werd gebracht. Het bedrijf zal ettelijke miljoenen kosten en werk geven aan ongeveer zestig man. Men zal eind 1960 of begin 1961 met de bouw beginnen en hoopt midden 1962 gereed te zijn. De bouw wordt uitgevoerd door de eigen organisatie, die in februari 1959 met de oprichting van de orlonfabriek te Dordrecht begon, al zullen ook Neder landse bedrijven als onderaannemers daar werken. De Vries Robbé zal voor de ijzerconstructies zorgen. Delrin is door Du Pont ontwikkeld en wordt beschreven als een sterk plastic dat metalen delen kan vervangen bij auto- en machinebouw, in de ijzerwaren- Maatschappijnieuws Eerste Ned. Cementindustrie te Maas tricht: De commissaris der Koningin heeft de nieuwe hoogovencementfabriek met 300.000 ton capaciteit gisteren in ge bruik gesteld. De totale produktie komt nu op 1,2 miljoen ton. Te zamen met de 700.000 ton der Cemij. te IJmuiden wordt nu 40% van Nederlands cementverbruik gedekt. De fabriek kostte f 17 min, waarvan het Nederlandse bedrijfsleven twee derden bijeenbracht. De Friesch-Gronlngse Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek bouwt te Gro ningen twee silo's, die de grootste van Europa moeten worden met 22 meter doorsnee en 56 meter hoogte, elk voor 15 miljoen kg losgestorte suiker. De eer ste wordt in oktober in drie weken, de tweede wordt in april gebouwd. Het ge bouw voor bewerking en verpakking wordt van 17 tot 38 meter verhoogd met een luchtbrug op 30 meter hoogte naar de silo's. Het bedrijf bestaat in 1963 50 jaar en dekt 11% van Nederlands suiker behoefte. Het verwerkt per etmaal 5 min kg bieten. Over enkele jaren wordt de dagcapaciteit met 20 25 pet verhoogd. P. de Gruyters derde fabriek te 's-Her- togenbosch is door de burgemeester ge opend: zij omvat de drukkerij, speur werkafdeling met laboratorium en proef fabriek voor nieuwe monsters, die aan huisvrouwen worden voorgelegd, de be- drijfsschool, revisiewerkplaats en garage; architect is de heer Wildschut; de in vestering bedraagt f 11,4 miljoen; het totale personeel van De Gruyter 2175 in 1946 gestegen tot 6000, resp. 950 en 2200 in Den Bosch. Uitgeversmij. Misset; Gang van zaken was in eerste 28 weken verheugend; de omzet was 20*/. hoger dan een jaar te voren; het papierverbruik steeg 300.000 kg; de lonen werden hoger; de directie branche en geschikt is voor loodgieters materiaal. Als voorbeelden worden op gegeven dashboards, transportbanden voor conservenfabrieken en bottelarijen, deurknoppen, ritssluitingen, mechanische onderdelen voor huishoudapparatuur, waterpompen, haspels en sanitair. Er zijn reeds 300 industriële toepassingen. Het is bestand tegen hoge temperaturen en op losmiddelen. Het is zwaarder dan andere plastics, doch 80 pet lichter dan zink, 45 pet dan aluminium en 20 pet dan magnesium, aldus werd medegedeeld op een persconferentie. De afzet is bestemd voor geheel Europa en kan ook geschieden naar het Midden- Oosten en Afrika. De bedoeling is zo veel mogelijk met Nederlanders te werken en Nederlanders op te leiden in de Verenigde Staten. In de orlonfabriek werken nu 76 Ne derlanders en hiervan zijn of worden 34 in de V.S. opgeleid voor leidende func- ies. Hoewel delrin een nieuw artikel is het bij Du Pont even zeer bekend en beproefd als een reeds lang bestaand Bod op Van Kempen, Begeer en Vos gaat door De N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Gouden en Zilveren Werken Gerritsen en van Kempen in Zeist deelt mede, dat zij het aantal op haar bod aan gemelde gewone, preferente en priori teitsaandelen, alsmede oprichters-, winst en liquidatie-overschotbewijzen der Ko ninklijke Nederlandsche Edelmetaalbe- drijven van Kempen, Beger en Vos vol doende acht. Het bod kan dus gestand gedaan worden mits de ministeriële ver klaring van geen bezwaar wordt verkre gen op de statutenwijziging. Zodra deze verkregen is, zal de beschikbaarstelling van 6% 25-jarige obligaties, gewone aan delen en scrips van de N.V. Koninklijke Nederlandse Fabrieken van Gouden en Zilveren Wrkn Van Kmpen en Begeer worden aangekondigd. Unilever zal in Engeland boter verkopen De grootste margarinefabriek in En geland, Van den Bergh en Jurgens, zal op 10 oktober de verkoop van boter op de Britse markt beginnen. Het eerst te Birmingham. Deze zal afkomstig zijn uit het Gemenebest en andere landen. Bij het Unileverconcern bestaan geen plannen om ook in Nederland over te gaan tot bereiding of verkoop van boter. De raad van commissarissen en de di recteuren van de N.V. Koninklijke Neder landsche Petroleum Mij. hebben besloten tot f 2,25 interim-dividend per aandeel van f 20, tegen een jaar tevoren f 1,50. De verhoging dient ter uitvoering van het voornemen het dividend voortaan ge lijkmatiger over het interim- en slotdivi- dend te verdelen. Het slotdividend was in 1959 f 3,75 plus 2% in aandelen uit de agioreserve. Fabriek van Marijnen te Culemborg De N.V. Technisch Bureau Marijnen in Den Haag deelt mede dat zij, mogelijk in samenwerking met de door haar in Ne derland vertegenwoordigde Amerikaanse firma Kelvinator een koelkastenfabriek zal bouwen te Culemborg. De gemeente raad heeft besloten haar 4 ha te verkopen en garantie aan de N.V. te verlenen voor een lening van f 1 miljoen. De fabricage kan in het begin van 1962 ter hand ge nomen worden. Men denkt aan een ver dubbeling van het kapitaal. Somber vooruitzicht voor Engeland Het Britse nationale instituut voor eco nomisch en sociaal onderzoek is somber over de vooruitzichten van de Britse han del Op de buitenlandse markt zijn teke nen van beginnende recessie en de con currentie van Japan, het vasteland en de Verenigde Staten neemt toe. De uitvoer blijft voortdurend beneden die der currenten, een toeneming lijkt niet v schijnlijk. Het vooruitzicht voor de beta lingsbalans is onaangenaam. Een inzin king op de Amerikaanse uitvoermarkt lijkt op handen. Engeland heeft geen voordelen ondervonden van de gestegen handel op het Europese vasteland. Voor industriële produkten neemt Engelands aand&l in de wereldhandel af. Wallstreet iets gestegen De New Yorkse effectenbeurs is giste ren iets hoger gesloten voor het eerst na zes bèursdagen, met matig levendige han del. De markt opende een weinig hoger en de koersen verbeterden aanmerkelijlji Turlola in het eerste uur, doch tegen de middag] lllUOld gtsljagtl ontstond een verdeelde stemming, waar-' na in de namiddag een daling volgde. In het laatste uur werd de stijging echter hervat. De koersen sloten flink onder het hoogste punt De meeste winsten liepen uiteen van enkele centen tot een dollar. Van de 1209 verhandelde fondsen sloten 553 hoger, 425 lager en 231 onveranderd, doch er waren 128 laagtepunten en 5 hoogtepunten voor het jaar. De index van Standard and Poor voor 500 aandelen steeg 0,14 tot 52,62, van AH. voor 60 waarden 0,40 tot 203,70. van Dow Jones voor 30 industriëlen J.5J tot 570,59 punten. De liberale Lctzburger Journal, het partij-blad van de Luxemburgse minis ter van buitenlandse zaken, Eugene Schaus, pleit voor de instelling van één diplomatieke vertegenwoordiging voor de Benelux. De Westduitse vice-kanselier Lud- wlg Erhard heeft te New York aan een maaltijd voor 400 Amerikaanse en Duitse zakenlieden gepleit voor een boycot van Oost-Duitsland, daar de enige reden voor West-Duitsland om zaken te doen met de, oostelijke zone is de vrije toegang tot West-Berlijn te waarborgen. De Oosduit- se goederen zijn volgens Erhard van een dergelijke kwaliteit, dat zy nergens ver- koehit kunnen worden. Een door India voorgesteld en door de Sowjetunie, Indonesië, Ceylon, Birma cn Afghanistan voorgesteld plan voor controle van geval tot geval werd met 35 tegen 21 stemmen, met 5 onthoudingen verworpen. Bij de uitgifte van f 713.500 gewone aan delen en f 2.850.000 4%%—5V<% conver teerbare obligaties Indonla N.V. hebben bijna alle houders van hun inschrijvings- •echt gebruik gemaakt. Emissie Havenwerken De Koninklijke Nederlandsche Maat schappij voor Havenwerken is voorne mens f 2 miljoen aandelen uit te geven 105 met inschrijvinigareoht voor twee oude aandelen op één nieuw, voo: helft winstdelend over I960. Faillissementen werken, Cremerpletn ir7, A'dam, J Houwiaïk; C v d Vaarst, onderaannemer metselw., LuxeLlcsüraat 05 I, idem, cut. mi. J C Lartbhof; J G Verhoeven den UiJJ (h/o GNS Geautomatiseerde Ned. Schoon maak OnJern. Mende s da Costahof 32), privé Teixeiira de Matosstraat 101, idem, belhandel),,^?r. Markt 32, idem. Geëindigd: J C van Harten (h/o De On derneming idem), J. van Galenstiraat 159, A'daml L N J Welschen, Rivierenlaan 6 III, idem (h/o Moch fa-br., Pilotenstraat 39): C.V. Zaadhandel A Veerkamp Jr., en veim L H C Veerkam/p-DoLk, 3de Scliirakelobraat lal, idem, zaak Amstelveenseweg llOa; Th W Daimen, schoenfabr.. Asterstraat 2, Kaats, heuvel: H L J Lockef eer, v/h Ircneetraat 9, Breda, h/o Handeleend. Tri ter. Surseance: Voort, verleend aan N.V. Wo ning- en Scholenbouw Zuilen, statutair 's-Gra/venhage, zaak Foetoenlaan 3, Soest, bewind/v. mr. J Floor, Utrecht, vorhocv 18/li 1961 13.30 uur, def. 1-Ü jaar, ing, 23/7 aan fa. Wash-O-Matic, Achter de Mo lens ,13, Maa«l>riel, cn verat. J e.n G E M ELnamk op K< ll?a, Maastricht, bewindv. mr idem: ontiw.akkoord ge dep. N.V. Aannemingsbedrijf \T vorderingen uiterlijk 15/ 60 di v/h J H v d Ende, bij bewindv. beslissing 1/13 Nigeria vannacht om twaalf uur onafhankelijk Morgen wordt Nigeria, dat met 36 mil joen inwoners de grootste staat van Afri ka is. onafhankelijk. Het verlenen van onafhankelijkheid aan Nigeria is de groots Engelse soevereiniteitsoverdracht sinds 1947, toen India en Pakistan onaf hankelijk werden. Nigeria, dat even groot als Frankrijk en Italië, heeft ongeveer n zesde van het totaal aantal inwoners n het continent. Het inwonertal van de jonge staat is groter dan dat van Ca nada, Australië en Nieuw-Zeeland te sa- en neemt jaarlijks met een miljoen toe. Vannacht om twaalf uur zal in Lagos, in een speciaal daarvoor vervaardigde vlaggemast, de Union Jack worden neer gehaald en de groen-witte nationale vlag van Nigeria worden gehesen. Prinses Alexandra, een nicht van koningin Eli sabeth. zal premier sir Abubakar Tafawa Balewa de onafhankelijkheids oorkonde overhandigen Vliegtuig spoorloos met 23 inzittenden Op grootscheepse wijze wordt gezocht naar een Viscount van de Egyptische luchtvaartmaatschappij MIsrair. dat met 23 personen aan boord bij het eiland Elba vermist wordt. Het vliegtuig, dat gistermorgen uit Genève naar Rome, Athene en Kairo ver trok, raakte bij de Toskaanse eilanden in Op Ciampino, het vliegveld van Rome, werd nog een radioboodschap van het vliegtuig ontvangen, toen het Elba na- Verder is niets meer gehoord van het vliegtuig, dat voldoende brandstof boord had om enkele uren in de lucht te blijven. Afscheid Rotterdamse gemeente-secretaris In de vergadering van de gemeenteraad van Rotterdam is gistermiddag mr. J. C. Knap, tot dusver hoofd van de afdeling openbare werken van de gemeente Rot terdam, beëdigd als gemeente-secretaris. Hij is de opvolger van de heer J. Hasper. van wie vanmiddag officieel afscheid is genomen. Markerwaard groter dan eerste opzet (Van een onzer verslaggevers.) nog onbewoonde en voor een deel nog totaal ontoegankelijke Oostelijk Flevoland staan driehonderd lange palen in de grond met daaraan even zovele nestkastjes van flink formaat. Daarvoor heeft de Directie van de Wieringermeer gezorgd. Zoals zij zorgt voor alles en nog wat. Wie toe vallig dit nu nog zo onherbergzame land binnenrijdt, met zijn vele dood lopende wegen, zal misschien vragen, of die directie niets anders te doen heeft. Inderdaad heeft zij nóg wel zo het één en ander te verzetten. Maar dat betekent niet, dat al die palen met kastjes zomaar uit pure lief hebberij door de één of andere vogel enthousiast uit de kring van de di rectie zijn neergezet! In de nieuwe polder is de na tuur van slag. Dat is een bekend verschijnsel: waar de mens in de ■natuur ingrijpt, daar wordt het evenwicht verbroken. Men denke aleen maar aan de muggenplagen van vele jaren geleden, gevolg van de bouw van dè Afsluitdijk, die de jonge paling de toegang tot de Zuiderzee belette. Miljarden muggenlarven, die anders de pa ling tot voedsel zouden hebben gediend, ontwikkelden zich toen en gingen vliegen. Het gevolg daarvan was een sterke toene ming van het aantal spinnen langs de kust en op de eilanden. En dat laatste bracht weer een uitbreiding van de zwaluwen- stand met zich. Iets dergelijks heeft zich ook nu voor gedaan. In Oostelijk Flevoland bleek op een gegeven moment de moerasandijvle welig te tieren. Deze plant heeft een sluiszaad, dat ln de nazomer in grote wolken kilometers ver door de wind wordt meegevoerd en tenslotte op de be gane grond neerkomt. In dit geval heeft het zaad zich verspeld over een ge bied zo groot als twee- tot driemaal A LS JULIEN GREEN in zijn to- neelstuk „Het Zuiden" de ver beelding terugroept naar een plan tage in een der Zuidelijke Staten van Amerika anno 1861, dan verwacht men daar een verscheurde wereld lan te treffen, een maatschappij, vaarin de twee partijen Het Noorden in Het Zuiden tegenover elkaar zijn comen te staan. Ongetwijfeld juist, maar Green laat nog een andere scheidingslijn een ver deling aanbrengen. Een scheidingslijn die niet door deze mensen begrepen wordt, door een enkele hoogstens aan gevoeld, maar die er toch is; tussen de hoofdfiguur van het stuk, de luitenant van Poolse afkomst Janek Wïczewski en de anderen gaapt een diepe, een onover brugbare kloof. Hij is anders dan de anderen en Green noemt dit anders zijn niet bij name, maar wij kunnen het 't beste duidelijk uitdrukken: het gaat hier om het verschijnsel der latente homosexualiteit. Wiczewski is te gast bij de familie Broderick en hoewel hij zijn bijzondere neiging niet bewust is, komt deze niette min tot uiting in zijn afkeer van het 23-jarige nichtje der familie, de volwas sen jonge vrouw Regina. Deze Regina voelt zich enerzijds aangetrokken tot de Pool, maar er is ook iets in hem door zij zich afgestoten voelt. Zij n hem „de leugen". Om hem wil zij het huis van haar oom verlaten en weer het Noorden, naar Boston, trekken waar zij afkomstig is. Als Wiczewski op een dag een andere gast der familie ontmoet, de Puriteinse jongeman Eric MacClure, wordt hij zich van lieverlede van zijn bijzondere affectie voor deze rechtlijnige, maar tevens vere jongen bewust. Hij tracht zich deze genegenheid te ontdoen door zijn liefde te verklaren aan de jeugdige doch ter des huizes, de 17-jarige Angelina Eric en Angelina houden van elkaar, hoewel zij dit nog nimmer aan elkander bekend hebben. Bij een tweede onl ting van Wiczewski en Eric komen zij als rivalen (én van de zijde van Wic zewski althans) tevens als vrienden geen sterker woord te gebruiken) tegen over elkaar te staan. Bij het hieruit voortvloeiende duel wordt Wiczewski, machteloos door de verwardheid van zijn gevoelens, door Eric neergestoten, waarmee (naar de vertaler van het stuk Max Nord het in zijn inleiding formu leert) aan Aristoteles' definitie van de tragedie wordt voldaan: „de zuivering van een gevaarlijke passie door ee: welddadige bevrijding". Aidus mpmi houd van deze moderne tragedie. Julien Green is een gelovig rooms-katholiek, dit leidt hem er geenszins toe preutsheidshalve de ogen te sluiten voor de duistere zijden van het menselijk leven. Integendeel, het is hem juist te doen om deze wereld van schuld en noodlot te confronteren met het Evan gelie. Hij is diep overtuigd van het oord van de Heiland: „De gezonden hebben de medicijnmeester niet van node". Daarom zijn zijn boeken en ook 1953 daterende stuk vervuld van de /.zieken", de schuldigen, de" "geïus- treerden, maar ook van de zoekers naar het Rijk vap God, van de wanhopige bidders om het Licht en van de oprechte die de Weg gevonden hebben. Als het Evangelie in de donkere situatie de verwarde mens niets meer te zeggen heeft, ja, waar is het dan anders nog goed voor dan om „vertreden te worden". enkele grote trekken de in- van Mirimo Sterman als het kleine negerjongetje. Coen Flink als Wiczewski en Annet Nieuwenhuyzen als Regina stelden helaas teleur. Zij schenen nog niet aan de statische regiestijl van Richard Flink ge wend te zijn. Eveneens was Hans Tiemeijer als de oude Broderick niet, wat wij anders van deze hoogstbekwame acteur gewend zijn. Hoe dit alles ook zij, de boodschap van Julien Green is van het grootste gewicht en minder geslaagd gewaad. Ev. Grolle Eduard Flipse met de 8e Mahler in Berlijn Eduard Flipse is uitgenodigd op 3 en 4 oktober a.s. in Berlijn de Achtste Sym phonic van Mahler te dirigeren. Aan deze uitvoeringen wordt medegewerkt door het RIAS Symphonie Orkest van Berlijn. Twee beroepskoren en o.a. de volgende solisten: Hilde Zadek, Aase Loevberg, Kirsten Meyer, Lucretia West en Heinz Hoppe. Een van de concerten zal door Radio Rias-Berlyn worden uitgezonden. De opvoering Niet dat Julien Green in dit stuk erin geslaagd is dit alles tot klinken te bren gen. Hii is kennelijk geen toneeldichter. Zijn stuk bestaat voor een groot deel in het onder woorden brengen van gedach ten, zonder dramatische kracht, zodat er veel niet over het voetlicht kwam, Ja, in zijn symboliek drukt hij zich za vaag uit, dat menigeen er geen touw aan vast wist te knopen. Iemand zei: „Die Ionesco is een heldere jongen geleken bij Green". Daar komt nog bij, dat Toneelgroep Theater in de regie van Richard Flink het 19e eeuwse karakter van het stuk (wellicht terecht) had aangedikt. Maar helaas, de mensen van honderd jaar ge leden bewogen zich anders dan wij en vooral drukten zij zich abstracter uit. Hun discours bestond in een verfijnde redekunst, waaraan onze oren nu maal zijn ontwend. Waren de volzi: op zichzelf reeds moeilijk te volgen, het zachte gepraat van de meeste acteurs liet de zaal dikwijls maar raden wat er gezegd was. Toch waren er twee rollen in, die op merkelijk naar voren sprongen: die de jonge Eric Schneider als Eric Mac Clure (een voortreffelijke uitbeelding alle opzichten en nuanceringen) en v Rie Gilhuys als mrs. Strong. Zij v beeldde ten yolle de pret van het Zuiden d.i. de levenskunst der aristocratische families die niet van lijden wilden weten (daar hadden ze hun slaven voor). Voorts vielen als gave vertolkingen op Martine Crefcoeur als het jonge meisje Angelina en de negerrollen van Jip Ster man als de oude bediende Jeremy (Van c •.rkeersredacteur) Het voor 1961 bestemde nieuws van Renault is dit maal bescheiden. Verwachtingen be hoefden er ook niet te zijn, want met de „bestseller" Dauphine gaat het nog steeds crescendo. Sinds kort is deze populaire wa gen zelfs opgeklommen naar de tweede plaats van de in Neder land meest verkochte wagen. Het was de Opel Rekord, die werd geslagen, en thans behoeft alleen nog de Volkswagen naar de kroon gestoken te worden. Toch annonceert Renault een nieuw element in het Dauphine gamma: de Ondine (Zeemeer min). Men moet deze wagen eigenlijk een Dauphine in super- de-luxe uitvoering noemen, die, wat prijs betreft, tussen de ge wone Dauphine en de snelle en sportieve Gordini met opge voerde motor ligt. Het enige be langrijke verschil is, dat de Dauphine een drieversnellings bak heeft, terwijl de Ondine, evenals de Gordini, met een vierversnellingsbak w uitgerust Dit laatste verkleint de tic- celeratietijd en maakt sneller optrekken mogelijk. Degenen, schouwen, zullen er blij mee voorbumper een e zijn, evenals de Dauphine-rij- schermingsbeugel voc ders, die niet kunnen hebben, van het reservewiel, z< dat Volkswagenbestuurders hen taalgrijze sportwielen met gleu- in de optrekmanoeuvre vasse. ven voor de remkoeling. Voo; ra be- sierstrippen en de lade parkeerlichten t der spatborden van dashboard er ierlijsten zijn, an de zijkant bekledingen bagageruimte De Ondine is beslist luxueus achterbumper uitgevoerd. Hij heeft onder de rubber stootkussens (e die chaufferen als een sport be- de Simca-modellen), ten de Aanvankelijk lag het hele maal niet in de bedoeling de Ondine ook buiten Frankrijk te leveren De recente prijsverla ging van de hele Dauphine-se- rie heeft het echter mogelijk gemaakt het nieuwe type tegen een concurrerende prijs op de markt te brengen. De volgende detailverbeterin gen worden zowel voor de gi wone Dauphine als voor de On dine aangekondigd. 1. Vergroting van het remop- pervlak met zeven procent, mede een remkrachtregelaar op de achterwielen (beter remver. mogen dus en uitsluiting van het risiko van blokkeren, waar door sommige wagens nog wel eens in een slip raken); 2. Montage van een nieuw type zuiger, waardoor de le vensduur van de motor wordt 3 Aanbrenging grotere zuinigheid garandeer Het Dauphine-programma 1961 bestaat dus uit de Dauphine de Luxe (f 5.250), de Dauphine de Luxe „export model" met ver chroomde voor- en achterruit- lijsten en aluminium sierstrip. pen langs de flanken (f 5250), de Ondin (f 5200) en de Gor dini 6200). Wat Zuideljjk Flevoland betreft ls :en bezig met de samenstelling van de bodemkaart. Deze moet van tevoren be kend zjjn, o.m. met het oog op het in klinken van de grond. Men moet byv, te weten zien te komen hoe diep de bodem over zeg een eeuw ligt. Vergis! zich daarin, dan kan bijv. een sluis- drempel na verloop van tUd te hoo; blijken te liggen. Muizen en uilen Om dit euvel te bestrijden heeft de Directie van de Wieringermeer in het onontgonnen gebied riet gezaaid, dat weilig is opgeschoten. Het verstikt enorm veel onkruid, maar het vormt ook een ideaal operatieterrein voor veldmuizen, n de nieuwe polder bij tienduizen den voorkomen. Natuurlijk moet men de- iuizen weer kwijt, want ze zijn dol op graan. En daarom heeft de Directie driehonderd nestkastjes laten ophangen Zij hoopte namelijk, dat haar kerkuilen erop af zouden komen, omdat die dol op lizen zijn. Maar helaas: geen uil is letterlijk en figuurlijk in gevlo gen. Wèl zijn 65 kastjes in gebruik ge in door torenvalken. Aangezien dat ook goede muizenverdelgers zijn is het doel toch voor een deel bereikt. Hazen zitten er ook veel in Ooste lijk Flevoland. Zelfs zijn hele reeën- families over het Veluwemeer komen zwemmen om zich in het nlenwe land te vestigen. Om het wild wat kort te houden zijn nu enkele jachtvergun ningen afgegeven. Kweekvijvers Nu wij het toch over de flora en de fauna van de polder hebben is het zeker interessant te vertellen waarvoor de 300.000 hengelaars, die Nederland telt, jarenlang twee kwartjes extra hebben betaald. Dat was voor het inrichten van enorme kweekvijvers, die even ten noorden van Lelystad zullen worden in gericht. De Vereniging tot Ontwikkeling van de Binnenvisserij heeft nl. in de nieuwe polder een oppervlakte van 220 hectare gepacht, waarop een viskweke- rij zal worden gesticht. Het terrein wordt niet uitgegraven, maar bij gedeel ten door dijkjes omgeven. Door middel van hevels zullen straks de vijvers met IJsselmeerwater worden gevuld en via kleine sluizen zal steeds zoveel water als nodig is kunnen worden geloosd. Hier zal de VOB op grote schaal vis gaan kweken, die dan in de Nederland se binnenwateren zal worden uitgezet cm de visstand op peil te houden. De vijvers komen niet ver van een kruispunt van wegen te liggen, zodat zij ongetwijfeld ook een toeristische attrac tie van formaat zullen vormen. Maar men zal nog enkele jaren geduld i ten hebben: de plaats is voorlopig nog onbereikbaar. Zuidelijk Flevoland „ln 1967 moet de dijk rondom Zuide lijk Flevoland gesloten zijn, zodat in 1968 de bodem droog kan vallen. Wtf rekenen erop, dat wij in laatstgenoemd jaar met onze spullen naar de vierde polder huizen. Dat' kan net, want in Oostelijk Flevoland 'móeten wij nog 28,000 hecta ren ontginnen en wij doen er 4,000 per jaar", zo vertelde ir. C. L. van Steen, hoofd van de landbouwkundige afdeling van de Dienst van de Noordoostpolder- werken-Oostelijk Flevoland. Voor hem persoonlijk zal dat de vijfde Zuiderzee polder zijn hij is nl. in 1928 begonnen met de z.g. proefpolder bij Andijk. Na Zuidelijk Flevoland volgt de Mar kerwaard. Als er zich geen bijzondere tegenslagen voordoen zal de dijk rond deze nieuwe polder in 1974 gesloten kunnen worden, waarna in 1975 de grond droog kan zijn en in 1982 achter Binnenskamers wordt er ook aan de Markerwaard gewerkt. „Die wordt gro- ter dan het oorspronkelijke plan", ver telde ir. Van Steen, „wij zijn er altijd uitgegaan zoveel mogelijk klei hin de dijken te krijgen en het zand zoveel mogelijk buiten te houden, maar daarvan zijn wij afgestapt: op het ogen blik schijnt de vraag naar recreatiege- bied groter te zijn dan die naar bouwgrond. En inderdaad is de zandbo dem van de Zuiderzee geschikt voor bebossing. Er zullen dan ook grote bos- komen in de Markerwaard, bestemd de recreatie. De oppervlakte van de Markerwaard is nu vastgesteld op 64.000 ha, die van Zuidelijk Flevoland op 40.000 ha." Ook in Oostelijk Flevoland zal trou wens meer bos worden aangeplant dan de oudere polders. In de buurt van Ketelhaven ls daarmee al een begin ge maakt. Daar staat ergens een bordje, vermeldend de naam „Ontario-bos". Toen enkele jaren geleden een groep Canadese landbouwingenieurs uit tario kwamen kijken, bleken zij thousiast over wat zij zagen, dat zij spon taan een bos aanboden. Nauwelijks kele maanden later kwam er al een vlieg- met jonge bomen. En nu groeien de voormalige zeebodem de maple trees en kan men in deze nieuwe polder hel visitekaartje van de Canadezen, maple leaf, van de bodem plukken l^EN VOLLEDIG bezette zaal van ■*-J K. en W. heeft gisteravond re den tot juichen gehad bij de opvoe ring van Verdi's opera „Aïda". Van alle voorstellingen die we de laatste jaren van dit werk gezien hebben, deze opvoering aan de top. Vocaal werden hier prestaties geleverd waarop de Ned. Opera trots kan zijn. De bezetting was gelij kaan de vorige maal, derhalve kunnen we kort zijn. Gré Brouwenstijn heeft ons kunnen boeien meer dan zij ons ooit gedaan heeft. Vocaal had zij prachtige momen ten en (gelukkig) ditmaal zong zij glas- zuiver. Dat men haar bejubelde ver diende zij in ieder opzicht. Op 't podium is haar rivale Anny Delorie. Qua pres tatie echter waren zij eikaars gelijke, ook zij gaf zich volledig. Haar spel be zat een fascinerend karakter. Te loven in de zang van Hans Kaart valt zijn streven ook zachtere tonen zingen. Hij slaagde daarin wonderwel. Al klonk 't soms wat onevenwichtig, qua vocaliteit was er nu veel gewonnen Arnold van- Mill overtuigde in ieder op zicht, inmeerdere mat endan Theo Baylè die enigszins zocht naar de juiste hou ding. De rol van koning in deze opera is bij uitstek geschikt voor Guus Hoek man, hij maakt er iets goeds van. Naast een waarderend woord voor Simon Trirum als bode willen we ook nog Sophia van Santé noemen. Zij zong op de onzichtbare achtergrond de partij priesteres. Johannes den Hertog dirigeerde zulks gebeurde niet immer geheel e wichtig. Sommige partijen schommelden cn met name de aria's in het eerste be drijf waren te langzaam van tempo. Overigens hield hü 't geheel goed in de hand. Vocaal bezien een bijzonder ge slaagde opvoering en als start van hel nieuwe seizoen meer dan hoopvol. Adr. Hager. Recreatie Lelystad ;t is verder de bedoeling Lelystad de polderzijde door bossen geheel het oog te onttrekken. Zoals bekend komt deze stad straks te liggen op het punt, waar de Noordoostpolder Markerwaard het dichtst bij Oostelijk Flevoland komen. De drie polder den onderling door bruggen verbonden Als die bruggen (met de aansluitende wegen) gereed zijn zal Lelystad op het kruispunt liggen van e baansweg van Amsterdam noordelijke provincies en een secundaire weg van Enkhuizen naar Kampen. De stad zal het geografisch, verkeerstech nisch en bestuurlijk middelpunt worden de IJsselmeerpolders en men rekent erop, dat het inwonertal uiteindelijk 50.000 zal bedragen. De oppervlakte bos rond de stad zal tweemaal zo groot zijn als de stad zelf. Ook de vyf in Oostelyk Flevoland ge projecteerde dorpen zullen, zij het op bescheidener schaal, in het groen ko- te liggen. In totaal zal 5000 ha of tien procent van de oppervlakte van de polder van bomen en struiken worden voorzien, in totaal 2000 ha, boven dien wordt 2500 ha- ingericht voor de fruitteelt. Uiteraard zal aan de wegbe- planting alle aandacht worden besteed. Een kale polder zal het dus beslist niet worden. Damesbeurs onthaalt bruidspaar Een trouwdag is al een dag om nooit te vergeten maar dit is het helemaal i als je uitgekozen bent om als „bruids paar vaii de Damesbeurs" overladen te worden met geschenken. Dit buitenkansje valt het bruidspaar Johanna de Gelder en Roelof Kuijpers, beide 22 jaar ten deel. Hedenavond worden zij onthaald op de Damesbeurs. Na een serenade van de Sierkan Harmonie voor de woning van de bruid, Hendrik Zwaardecroon- straat 126, gaat het in koetsjes en Jan Pleziers naar de Houtrusthallen. Na een rondwandeling langs de stands worden zij ontvangen in de Rotonde. Daarna wor den zij in het Cabaret „Doe mee" begroet en worden hun tal van geschenken over handigd. Ten sotte wacht nog een inti feestje in het restaurant. Een handelsmissie van de haven Los Angeles zal vaai 5 tot 8 oktober Ne derland bezoeken onder leiding van heer John S. Gibson jr., voorzitter 1 de gemeenteraad. Zij zal ontvangen w den door de gemeentebesturen van A'dam, Rotterdam en Den Haag i sprekingen voeren met de Nederlandse industrie en het vervoer. Op 7 oktober ontvangt staatssecretaris dr. G, M. J. Veldkamp de missie. Nederlands uitvoer via Los Angeles is van 1959 tot 1960 16 gestegen. De Meterfabriek te Dordrecht wil te Terneuzen 'n assemblagebedrijf zuigers vestigen met 25 arbeidskrachten; de gemeenteraad heeft besloten tot bouw van de fabriek op 1000 vierkante meter terrein voor f 228.000; voor spoedige uit breiding is 3000 en voor latere 4000 s kan-te meter aangevraagd; de huurster heeft een koopoptie van 10 jaar. N.V. VEREEN IGDE TOUWFABRIEKEN Zijldijk 22 LEIDERDORP heeft plaats voor op haar administratiekantoor. Persoonlijke en schriftelijke sollicitaties bij de personeels afdeling. Na kantoortijd is de personeelschef te bereiken onder tel. no. 31717. GEVRAAGD: VERKEERSTELLERS niet 's nachts doch los werk, voor de wi 10 t/m 16 oktober I960. Melden Plantsoen el, Leiden, telefoon 22883. Nieuwe tinten Nieuwe snitten Bijv. deze pump in zwart, imiddelbruJn en donker- PEELS' Schoenmagazijn HAARLEMMERSTRAAT 151 Recht tegenover de Janvossenstceg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4