Uw probleem is het onze Zendingswerk oude kerk als voorbeeld gesteld Meningen van anderen Een woord voor vandaag Oostduitsers mogen niet naar Graham- samenkomst HOEST UW KIND...? ZWITSAL Pastorale psychologie aan PM te Utrecht 2 ONZERZIJDS Enkele kanttekeningen OOK DAAR APOSTOLAAT VAN DE LEEK J^ENMERKT het kerkelijk leven van onze tijd zich door een grotere activiteit van het eenvoudige kerklid, ook van de rooms-katholieke kerk geldt dat „de leek" zich op mars begeeft. Zulks is duidelijk gesteld en gebleken tijdens het zilveren jubileum, dat tijdens het afgelopen weekend is gevierd door de vereniging Sint-Adelbert. Deze vereniging is een bijzondere en zij is onder onze rooms-katholieke land genoten nogal eens in discussie. Zij is een ..standsorganisatie", maar is, blijkens de rede van de voorzitter, baron Van Voorst tot Voorst, doende om zich te ontwikkelen tot een „ideeëncentrale". Het zou niet behoeven te verwonderen, indien deze ontwikkeling de vereniging nog meer dan thans het geval is tot voorwerp van discussie maakt. Welnu, tijdens dit zilveren jubileum dan zijn door de voorzitter opmerkelijke woorden gesproken. Hij heeft gepleit voor meer openheid. Hij heeft uitdrukking gegeven aan de bereidheid van de rooms-katholieke leek om grotere activiteit te ontplooien. Wij willen dienen, zo zei hij tot de aanwezige bisschop, geef gij ons een taak. In de lijn van het pleit om grotere vrijheid en openheid heeft de voorzitter ook gesteld, dat de rooms-katholiek lid behoort te kunnen zijn van, en moet kunnen medewerken aan, organisaties, waarvan het lidmaatschap thans nog voor de rooms-katholiek op zijn minst ongebruikelijk is. De voorzitter van Sint-Adelbert meende ook te moeten vaststellen, dat het contact tussen de rooms-katholieke geestelijkheid enerzijds en de rooms- katholieke leek aan de andere kant vandaag nog te wensen overlaat. Ook hier wreekt zich een gebrek aan openheid, gevolg van het feit dat de leek die meer vrijheid vraagt te spoedig met enig wantrouwen wordt bejegend. Intussen, aldus de voorzitter, zijn de Nederlandse rooms-katholieken van 1960 niet meer dezelfden als die van 1935. „Wij zijn niet meer de onmondigen van 25 jaar geleden. Zou het niet mogelijk zijn, dat in stede van af te remmen cn tot voorzichtigheid te manen, de kerkelijke hiërarchie ons bij voortduring zou gaan opwekken, in ieder geval vrijheid zou geven, om geheel open naar de ander toegewend, enthousiast in de wereld te staan en aan haar opbouw te werken, ook op die wijze die in voorafgaande decennia als „gevaarlijk" of „nlet-wenselijk" werden gekwalificeerd?" Opmerkenswaardige woorden dus, waarin ook voor de rooms-katholieke kerk doorklinkt wat men zou kunnen noemen een pleit voor een apostolaat de leek. Of het lukken zal? Wij zullen moeten afwachten. Er schijnen hier voor de rooms-katholiek wel twee moeilijkheden in het verschiet. Daar is in de eerste plaats de omstandigheid, dat de vereniging Sint-Adelbert een vereniging in discussie is. Zij was dit als „standsorganisatie", zal het, zo is onze indruk, evenzo zijn als „ideeëncentrale". In commentaren breekt al de twijfel door, met welk recht zij zich daartoe op werpt. In elk geval zou men haar als „ideeëncentrale" geen monopolie willen toe kennen. Wel bijzonder typerend is in dit verband een ontboezeming in een rooms-katholiek dagblad: „Een ideeëncentrale, goed, maar een monopolistische ideeëncentrale? Niets komt ons griezeliger voor dan een lekenpaus". De tweede moeilijkheid is nog wezenlijker. Want tijdens dezelfde jubileum- vergadering is al wel gebleken, dat de geestelijkheid tegenover gedachten, als door de voorzitter ontvouwd, een zekere terughoudendheid in acht neemt. Dit geschiedde, toen de bisschop van Haarlem een woord van waarschuwing sprak. Hij deed zulks door met klem te betogen, dat de leek zich weliswaar op de hoogte stellen moet van theologische kwesties, maar dat de beoefening van de theologie zelf een vak is, dat aan de vaktheologen behoort te zijn voorbe houden. Wanneer men nu weet, dat in de rooms-katholieke denkwereld de theologie een ruim begrip is, begrijpt men tevens, hoe hier aan de rooms-katholieke leek een grens is getrokken aan zijn verlangen naar een grotere openheid. De „vaktheoloog", de geestelijke dus, is het, die de grenzen bepaalt van de acti viteit, welke do leek uit eigen aandrang ontplooien wiL Weshalve wij voor het lekenapostolaat binnen de rooms-katholieke kerk voorshands slechts door de geestelijkheid erkende mogelijkheden zien. Voor het verlangen zelf echter naar de ontplooiing van deze activiteit zal de kerkelijke leiding, zo dunkt ons, het oor toch niet kunnen sluiten. Nieuwe cursus Geref. zendingsseminarie Van een onzer verslaggevers Juist een week na elkaar heb ben de twee voornaamste „apos- tolaire instanties" van de Gere formeerde kerken te Baarn een hoogtijdag beleefd. Vorige week donderdag had in het evangeli satiecentrum de installatie van ds. H. H. Grosheide plaats en gis teren werden in het zendingscen trum de nieuwe tweejarige cur sus algemene zendingsopleiding van het zendingsseminarie ge opend. Velen die in de Gereformeerde ker ken lets met de zending te maken heb ben, waren naar Baarn gekomen, ge lijk de week tevoren alle .evangelisa tiespecialisten" op het appèl kwamen. Namens de zendingshogeschool Oegstgeest was ds. J. S. Kijne at.. zig. Dr. F. L. Bakker vertegenwoordig de de Ned. Zendingsraad, ds. P. van Strien de Raad van Samenwerking. Als curator van het zendingsseminarie opende ds. H. A. Munnik te Zwolle de bijeenkomst Hij zette uiteen, dat het zendingsseminarie een dubbele taak wil vervullen: het opleiden van zendingsar beiders en het aankweken van zendings liefde en zendingskennis. Voor de tweede wereldoorlog daarvan geen sprake. Wie werd uitge zonden, moest zelf zijn weg maar zoe ken. Dit veranderde bij de stichting van bet zendingscentrum en later van het zendingsseminarie. Er zijn sinds de oprichting 79 mensen geweest, die zich ais student lieten inschrijven. De tweejarige cursus geeft een alge mene zendingsopleiding voor oudere- j aarsstudenten en predikanten, welke niet gericht is op uitzending naar een missionair gebied. Voorts geeft het se minarie een gespecialiseerde opleiding voor hen, die uitgezonden worden. Met de gastdocenten mee, wordt te Baarn door 26 docenten onderricht gegeven. Als gevolg van deze opleiding is in de geref. kerken thans een brede kern van predikanten die op de hoogte zijn van de zendingsvraagstukken. Inplaats van de rector prof. dr. H. Bergema, die door ziekte verhinderd was, hield dr. J. van den Berg, lector aan de Vrije Universiteit en docent ANDERZIJDS i het RUIMTE Twee bladen leveren commentaar op do door minister Van Aartsen bij de Twee de Kamer ingediende nota inzake de ruim telijke ordening. Het Algemeen Han delsblad schrijft„Bepaald verheu gend is het, dat de regering ten aanzien van de industrievestiging niet prohibitief wenst op te treden. Zij wil slechts selecte ren, niet verbieden. En verder wil zij lei ding geven aan de industrievestiging in ove rig Nederland. De trek naar het westen zal niet geheel te voorkomen zijn. Maar daartegenover zal spreiding van de bevol king over de rest van het land worden be vorderd. Ruimtelijke ordening zal het verdwijnen van al te kleine gemeenten bevorderen. Dit zal wellicht tot verzet leidon, maar plaat selijke belangen zullen voor regionale en nationale moeten wijken. Op één punt geeft de nota reden tot be zorgdheid: do enorme behoefte van de de fensie- aan oefenterreinen. Het valt in de regering te prijzen dat zij dit bezwaar er kent. Blijkbaar wenst zij nieuwe mogelijk heden te openen, waardoor in de toekomst misschien de militairen zullen kunnen te rugtrekken uit strekén, die zij nu bezet hou den. In de krijgskunst kan zo'n manoeu vre nuttig cn noodzakelijk zijn. Het scheppen van ruimtelijke ordening is eveneens een vorm van strategie, maar dan op vreedzaam terrein en even nuttig cn noodzakelijk in het belang van onze bevol- De' Volkskrant merkt op: „Ook de regering stelt zich terecht op het standpunt dat de gnnstigo ligging van het westen ver der moet worden uitgebuit. Hiermee wil niet gezegd zijn dat er geen enkele rem mag worden aangelegd. De re gering wil, dat de gemeenten in de weste lijke provincies de aanvragen voor indus trie-vestiging zorgvuldig zullen selecteren. Ook hogere grondprijzen in het westen kun nen er aan bijdragen, dat nieuwe indus- slricën naar goedkopere vestigingsraoge- lijkhedcn elders omzien. In feite wordt dus van de gemeenten in de westelijke provin cies gevraagd, dat zij hun beleid minder op het directe eigenbelang en meer op het nationale belang zullen afstemmen. Het lijkt dan ook niet overbodig, dat de rege ring nog onderzoekt of in verband hiermee nog nadere voorzieningen nodig zijn. Naast de verdere groei van het moet ook de werkgelegenheid in de ande re provincies zoveel mogelijk bevorderd worden. Het beleid is hierop al jaren ge richt en de regering wil dit beleid met kracht voortzetten. Bij de discussie over de nota zal nogmaals gesproken kun nen worden over het aantal industrieker nen, waardoor een grote industrie-concen tratie mogelijk wordt. Hoewel een derge lijk beleid in principe juist lijkt, is toch al meermalen de vraag gesteld, of zeker voor Friesland geen soepeler toepassing no dig en mogelijk is. Het beleid, zoals dit in de nota wordt uit gestippeld, zal nog nader moeten worden be studeerd. Dat do rijksoverheid zich tot hoofdlijnen wil beperken cn verder de ni druk legt op de taak van gemeenten en pr< vincics en de medewerking vanuit do maat schappij, is op zicli sympathiek. Bij het af wegen Van de taak van de rijksoverheid, mag echter toch ook zeker niet nf LONEN EN PRIJZEN waarschijnlijkheid bevinden, bege- TTET Verbond van Protestants- christelijke Werkgevers stelt zich op het standpunt dat de hui dige welvaart beter via prijsver laging verdeeld kan worden, dan door loonsverhoging. Dat blijkt uit een artikel van mr. G. C. van Dam, secretaris van het Ver bond, in het verbondsorgaan „De Werkgever". Daarin stelt hij dat de produktiviteit in de gewijzigde loonpolitiek wel een belangrijke plaats inneemt, maar niet in dier Voege dat zij de allesbeslissende rol speelt. "PEN automatische aansluiting van *-J de lonen bij de produktiviteits- ontwikkeling, waaraan de werkne mersorganisaties in de metaalin dustrie schijnen te denken, is in ie der geval niet bedoeld. Dat zou be denkelijk veel lijken op een soort glijdende loonschaal, zoals men ge ruime tijd in Frankrijk heeft ge kend, maar dan niet gebonden aan de ontwikkeling van de kosten van levensonderhoud, doch aan die van de produktiviteit. Van een derge lijk automatisme is in de gewijzig de loonpolitiek echter geen sprake. Naast de produktiviteitsontwikke- ling als grondslag voor de differen tiatie, nemen de coördinatie het voorkomen van te grote verschillen tussen de lonen zowel naar boven als naar beneden en de duur van de collectieve arbeidsovereenkomst een even belangrijke plaats in. Het is duidelijk dat met beide laatstge noemde essentialia een automatis me tussen lonen en produktiviteit bestaat niet. Voorts dienen ook de omstandigheden op de arbeids markt in de beschouwing te worden betrokken. de prijspolitiek, die te za- men onder de huidige omstandighe den het hart van het economische beleid vormen. Indien thans op be langrijke onderdelen van de huidige loonpolitiek voor een belangrijke bedrijfstak afgeweken gaat worden, staan de gevolgen vrijwel vast. De behoefte aan arbeidskrachten is allerwegen zo groot, dat andere bedrijfstakken niet achter zullen blijven. De orde op loongebied, die in de afgelopen maanden met zo veel moeite tot stand is gebracht, zal worden verstoord. De prijzen, die in verschillende sectoren van het bedrijfsleven met de nodige moeite op hetzelfde peil gehandhaafd wor den, zullen niet meer te houden zijn en het economische evenwicht zal het juist op de top van de hoogcon junctuur, waarop wij ons naar alle "I7ERWACHT moet worden de sl- tuatie op de arbeidsmarkt is daarvoor een sterke aanwijzing dat de inderdaad verrassende ont wikkeling van de produktiviteit in rustiger banen zal komen. Buiten onze grenzen is in de overige Euro pese landen de conjunctuur aan het afzwakken of poogt men haar te be teugelen, terwijl in de Ver. Staten een recessie wordt geducht. Onze export, die zonder twijfel op de sterk gestegen produktiviteit van invloed is geweest, zal van een en ander allicht enige gevolgen moe ten ondervinden. Het onder deze omstandigheden zich begeven ln i loon- en prijspolitiek avontuur kele aspecten van het zendingswerk der oude kerk". Hij meende dat er in dat oude werk aspecten van actualiteit zitten. Zonder te willen zeggen dat de oude kerk onder het romeinse rijk nu wer kelijk in alle opzichten missionair ge richt was, stelde dr. Van den Berg vast. dat de kerk uit die dagen geen zending ..dreef", maar zending „was". Zij leefde als kerk onder het kruis doch zij bleek bereid de smaad van Chris tus te willen dragen. In het isolement gedreven, keerde zij de wereld tóch niet de rug toe. Door haar daadwerkelijke dienst aan armen en verdrukten, door het gewil lig op zich nemen van het martelaar schap, heeft haar prediking temidden van een romeins rijk-in-afbraak een geweldige indruk en opgang gemaakt. En naast de apostolaire gezindheid van het gewone gemeentelid, hebben de apo logeten in hun geschriften een greep gedaan naar de hun omringende cul tuurwereld. Dit alles kan niet op dezelfde manier herhaald worden. De kerk zal vandaag haar eigen antwoord moeten geven op de uitdaging, die de wereldsituatie haar stelt. Onze wereld heeft het christendom reeds ontmoet en zij heeft zich er reeds gedeeltelijk van afgewend. In ve le delen van de wereld leeft het chris tendom weer als kerk onder het kruis. Niet alleen omdat zij lijden moet, maar ook wanneer haar het zendings werk wordt bemoeilijkt of onmogelijk gemaakt. De kerk staat dus voor een nieuwe oriëntatie. En juist dan is het goed te letten op de lessen der oude kerk. Eén daarvan is deze, dat aan het ge wone gemeentelid weer een zware taak toevalt. Voorts dat het eenvoudig dienstbetoon aan de wereld dient te den geïntensiveerd. Daarmee is niet gezegd dat de di recte prediking overbodig zou wor den. Met hetzelfde élan als inder tijd de apologeten zal de prediking, geruggesteund door missionair ge richte theologie. En vóór alles heel het zendingswerk gedragen moeten worden door een gespannen uitzien naar het komend Vrederijk. Promotie in Utrecht van lector Brusselse Theol. Faculteit Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde gisteren de heer A. dt Groot te Brasschaat (België) tot doc tor in de godgeleerdheid. De dissertatie behandelt leven en werk van J. H. van der Palm. Niet al leen zijn betekenis Voor de kanselwel sprekendheid, die hem de meeste roem gebracht heeft, maar ook zijn politieke activiteit wordt belicht, zijn invloed op de onderwijswetgeving en tenslotte zijn werk in de oriëntalistiek en de bijbel vertaling. De heer De Groot is thans leraar het Kon. Atheneum te Kapelle bij Antwerpen. Met ingang van 12 'oktober wordt hij lector aan de Brusselse Theo logische Faculteit voor kerkgeschiede nis der 20e eeuw en die van België. Promotor was prof. dr. S. van de i onbedachtzaamheid getui- Het georganiseerde bedrijfsleven en de regering bevinden zich in een wel zeer moeilijk parket. De funes te gevolgen van een tussentijdse herziening van de lonen in de me taalindustrie voor de loonpolitiek, alsook voor het economische beleid, staan voor iedereen wel vast. Hoe uit deze moeilijkheden te geraken? Het verbondsbestuur heeft een open oog voor de bijzonder moeilijke si tuatie, waarin partijen zich bevin den, doch heeft tevens duidelijk uit gesproken dat een uitweg uit deze situatie het huidige loon- en prijs beleid niet in de waagschaal zal mo gen stellen. Van groot belang lijkt het ons te bedenken, dat ons huidige loon- en prijsbeleid beoogt produk tiviteit ook op een andere wijze te verdelen als via loonsverhoging, na melijk via verlaging van prijzen. TNTUSSEN heeft echter het over- -1- leg, dat thans gaande is, bij de werknemers verwachtingen gewekt, voorzover die niet reeds bestonden op grond van het feit, dat verschil lende werkgevers om moeilijkheden in hun ondernemingen te vermijden, op eigen houtje al aan bij hun werk nemers levende verlangens hebben voldaan of toezeggingen in dat op zicht hebben gedaan. Zodoende is, nog afgezien van gunstige pródukti- viteitsgegevens, de indruk gevestigd dat „het er wel af kan". Zij zullen het moeilijk kunnen begrijpen dat hun organisaties niet kunnen reali seren wat velen onder hen al ont vingen of in het vooruitzicht is ge steld. Hier blijkt weer eéns duidelijk hoezeer het gebrek aan discipline in werkgeverskring, door schade toe te brengen aan de positie van de vakbeweging, een goed overleg met de werkgevers schier onoverkomelij ke moeilijkheden in de weg legt en onverantwoordelijke elementen in werknemerskring in de kaart speelt. Beroepingswerk BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Tholen: J. den Besten te Dirksland. Aangenomen naar Wierden: W. H. Kooten te Hasselt. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zoetermeer: J. Kuiper te Abcoude. Benoemd tot assistent voor de evan- [elisatiearbeid te 's-Gravenhage-West: is. C. A. Vreugdenhil, emeritus predikant te Ouderkerk a. d. IJssel; tot hulp in pastoraat te 's-Gravenzande: ds. W. Pontier, em. pred. te Honselersdijk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Giessendam: C. Hegeman te Genemuiden. 'Jnderwijsbenoemingen Benoemd tot hoofd: aan de Malcome- siusschool te Rotterdam, de heer S. Tieleman te Lochem; aan de Chr. ulo school te Ridderkerk, de heer C. Wes- teyn, te Alkmaar. Benoemd bij het kweekschoolonder- wijs: aan de Hervormde kweekschool te Zwolle, mejuffrouw E. Ch. Berghorst te Emmeloord. Benoemd bij het ulo: aan de Chr. Ulo-school te Alkmaar, de heer D. P. de Koning te Heerenveen; aan de Chr. ulo-school te Nijkerk, de heer R. Boe- yenga te Bolsward; aan de Chr. ulo school te Hoogezand, de heer A. Grie- de te Leiden; aan de Chr. mulo-school te Murmerwoude, de heer J. A. de Jong te Oudehorne. Benoemd tot onderwijzeres: aan de school met de Bijbel te Ermelo, M. A. Karssen-Dorleyn te Harderwijk; aan de Eben Haëzerschool te Scheveningen, M. C. Petri-Dijkstra te 's-Gravenhage; aan de dr. H. Bavinckschool te Haarlem- Noord, W. R. de Joode te Harderwijk; aan de Chr. Nat. school te Farmsum, P. A. Bosch te Loppersum; aan de Ge ref. Gemeenteschool te Lisse, H. J. de Vos te Nijkerk; aan de Chr. Lagere school te Bloemendaal, H. E. Gerner te Amsterdam; aan de Chr. Hoogklei- school te Winschoten, A. Harlings te Enschede; aan de Looschool te Olde- broek, G. H. Mekke te Rotterdam. Benoemd tot onderwijzer: aan de Wil- helminaschool te Noordwijk, P. van Duyvenvoorden te Katwijk aan Zee; aan de School met de Bijbel te Andel (NBr), G. Hoeyenbos te Gorinchem; aan de prinses Ireneschool te Bergen op Zoom, J De Heilige Geest zal de wereld overtuigen van gerechtig, heid en de verklaring die Jezus hieraan toevoegt luidt: „omdat ik heenga tot de Vader en gij Mij niet langer ziet-" Zo op het eerste gezicht een verklaring die geen verduidelijking is. Wat heeft Jezus' „heengaan tot de Vaderen wat heejt het feit dat wij hem niet langer zien, te maken met gerechtigheid Het heeft er alles mee te maken'- Jezus van Nazareth, de Man van smarten, uitgestoten door de mensen, gestorven, hegraven, nedergedaald ter helle deze Jezus heeft de dood overwon nen en is teruggekeerd tot Zijn Vader in de hemelen. De mensen hebben Hem gerechtigheid geweigerd God heeft Hem die gerechtigheid geschonken. En dit nu is het werk van de Heilige Geest: de wereld van die gerechtigheid te over. tuigen. Wij kunnen Jezus niet zien zoals de discipelen Hem gezien hebben. Maar juist omdat Hij de dood overwonnen heeft en ten hemel is gevaren juist daarom is er voor ons gerechtig, heid. Als wij door Gods Geest overtuigd zijn dat aan Jezus gerechtigheid is gedaan dan zullen wij door dit geloof in de opgestane Heiland gerechtvaardigd zijn. Dan zullen tüij vrede met God hebben. Een vrede die nog verre te verkiezen is boven de vrede tussen de volkeren zelfs boven die vrede, ja! Waldemar Schmidt liep rood aan Brussaard te Bergschen- „Mens"-conferentie Evangelisch Herstel en opbouw De Stichting Evangelisch Herstel ei Opbouw belegt van 13 tot 15 oktober op de Ernst Sillem-Hoeve een conferentie die in het teken zal staan van de mens. Als referenten treden op prof. dr. H. Bergema, prof. dr. H. R. Wijngaarden, ds. P. B. Suurmond, ds. R. C. Harder en ds. J. Overduin. Tevens zal de film „Een engel in Brooklyn" worden ver toond, terwijl op. vrijdag 14 oktober een studentencabaret ZAl medeWerkerL Rood protest door West-Berlijn afgewezen nTTAREN de samenkomsten van Billy Graham in Essen groot, in Hamburg waren zij grootser. De tent met zijn 20.000 zitplaatsen, de grootste die ooit in Duitsland is opgebouwd, kon slechts een klein gedeelte van de bezoekers bevatten. De eerste samenkomst begon met 35.000 mensen, de slotsamenkomst bracht 70.000 mensen naar het Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ Advertentie Een derde van de 76 Joodse scholen Marokko zal op 1 oktober door de Marokkaanse regering overgenomen •orden, zo heeft de minister van onder wijs Abdel Krim ben Jelloen vandaag verklaard. Hij zei dat dit een eerste stap was naar de nationalisatie van al le particuliere Joodse scholen. Het besluit raakt 11.000 van de 26.000 Joodse schoolkinderen en is het gevolg van onderhandelingen tussen de Ma- Iipf' öni! I rokkaanse regering en de Alliance Is- I roil TTni\7*orcr>ll/, ur ïj-L I raëï Universelle, welke sinds 1662 de worden verloren, dat het bij de ruimtelijke sch6len jn Marokko exploiteerde. De ordening om de omstandigheden gaat. scholen van de Alliance kregen een waaronder komende generaties zullen moe-1 grote overheidssubsidie. De Alliance heeft de verzekering ge kregen dat het onderricht in het He breeuws en de Joodse godsdienst in de genationaliseerde scholen zal worden voortgezet, maar dat deze scholen m ook voor niet-Joodse kinderen toegan kelijk zullen zijn. De capaciteit van de huidige openbare scholen is slechts vol doende voor ongeveer 40 procent vj naar schatting twee miljoen kinderen van schoolgaande leeftijd in Marokko. Door een botsing van een autobus met een vrachtwagen, beladen masten van boomstammen, zijn donder dag acht (Britse) toeristen om het leven gekomen en circa 20 anderen ge wond. Het ongeluk gebeurde in de buurt van Dijon (Fr.). MEENK'S POEDERS helpen t Er zijn Mcenk's Poedcr^fci hoofdpijn, kies pijn, hoest. gri(!p,\Warrhee. influenza, rheumatiek, koortsjpcid bij gévattc kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jWedcrs maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. Veel belangstelling voor leergang De door de theologische faculteit aan de rijksuniversiteit te Utrecht ingestelde leergang in de pasto psychologie voor predikanten is gisteren geopend. Prof. dr. G. Quispel, voorzitter der faculteit verklaarde blij te zijn met de er kenning, dat de mens eén ziel heeft- In vroeger tijden heeft de kerk dat altijd wel geweten: daar om had zij toen ook geen aparte leergang nodig, aldus prof. Quis pel, die de hoop uitsprak, dat de deelnemers aan de nieuwe cursus de Belijdenissen van Augustinus en de geestelijke verlating van Voe- tius bij hun lectuur wilden opne men. Hij kon niet geloven, dat de grote leiders van het verleden het volkomen mis hebben gehad. Toch is de nieuwe cursus, aldus prof. Quispel, nodig geworden, omdat de ont wikkeling van psychologie en kerkge schiedenis de predikan* voor ongekende moeilijkheden plaatst. Het vaste uit- uitgangspunt van alle pastorale psy chologie blijve echter de onverander de leer der kerk, dat Jezus als echt en volledig mens ook een ziel heeft ge had en zo de broeder van alle „zieli ge" mensen is geworden. Hulpmiddel Prof. dr. H. Jonker waarschuwde voor het misverstand, dat deze leergang een stap zou zijn in de richting van een absorptie van het pastoraat door de godsdienstpsychologie. De bedoeling is, volgens hem het pastoraat in zijn unie ke theologische gestalte te doen bijstaan door de hulp van psychologie en psycho therapie. Als motieven tot de instelling van deze leergang noemde hij de alge mene tendens in de academische oplei ding, wetenschap en maatschappelijk leven dichter bij elkaar te brengen, de theologische heroriëntering op de con- creet-levende mens temidden van een zich snel veranderende samenleving, een kritische openheid voor de resulta ten van liet moderne onderzoek naar het menszijn en het aposto'aire élan niet al leen kerkgangers, maar ook anderen met het Evangelie te dienen. Ten aanzien van de werkwijze merk te prof. Jonker op, dat niet alleen de theoretische voorlichting, maar ook de vorming van de habitus van de predi kant in het oog gehouden zal worden. Het grote aantal aanmeldingen uit schillende kerken moest tot een maxi mum gereduceerd worden om een team en werkverband te vormen. Hij sprak tenslotte het vermoeden uit, dat van uit de bezinning op het pastoraat nieu we oecumenische perspectieven kunnen ontspringen. geweldige terrein dat de tent om. gaf. In Berlijn heeft Graham ech ter ontdekt dat zelfs de eenvou dige prediking van het evangelie als politiek zaakje kan worden uitgelegd. Ook daar was de tent, die op nog geen 300 meter van de grens tussen West- en Oost-Berlijn staat, avond aan avond vol. Maar hij zou ongetwijfeld nog veel voller zijn geweest als de Oostduitsers Graiham niet als staatsgevaarlijk had den betiteld. Het feit dat de tent zo dicht bij Oost- Berlijn stond vonden de communistische machthebbers een provocatie. Zij ten zelfs dat de tent zou worden afge broken. De communistische burgemees ter Waldemaar Schmidt (rood van woe de) protesteerde officieel bij de West- berlijnse autoriteiten tegen Grahams aanwezigheid. Het protest maakte echter weinig indruk op de Oostberlijners zelf. Zij kwamen toch naar de samenkomsten de communistische politie heeft zelfs maatregelen genomen om hel bezoek aan de tent te beletten. Onge veer een uur voor de samenkomst wordt de grens afgezet bij TJnter den Linden en de Leipziger Strasse en mensen die Graham willen horen w den naar huis gestuurd. Zelfs op de twee stations van de ondergrondse de omgeving van de tent werden pos ten gestationeerd die de reizigers voudig weigerden te laten uitstappen. Dat wil niet zeggen dat er geen en kele Oostduitser meer in de tent komt. Sommigen gaan eenvoudig een uur vroe ger en anderen hebben er een hele lange omweg voor over en steken de grens over aan het andere eind van de Inmiddels heeft de Westberlijnse re gering het protest van hun „feindliche Bruder" over de grens verontwaar digd naast zich neergelegd. De senaat van de stad gaf een officiële verklaring uit waarin te lezen staat: „Wij denken er niet aan dergelijke eisen in te willi gen. Billy Graham kan in Berlijn zo vaak en zo lang preken als hij wil. Als n de tent ook vele Oostduitsers komen de communisten daardoor wat ner- is worden is dat hun zaak. Het is onge hoord een godsdienstige samenkomst als een grote provocatie te betitelen." Graham gaf op zijn manier ant woord op de rode aanklacht. Na ge steld te hebben dat er geen denken aan was dat hij opdracht zou geven de tent af te breken, las hij een brief voor van de voorzitter van de Unie van Baptisten in Rusland waarin de ze hem Gods rijkste zegen toebidt voor de campagne in Berlijn, verwoest, w.o. alle tien protestantse ker ken. Het Algemeen Diaconeel Bureau van de Geref. Kerken in Nederland zet de hulpactie voort. Gereformeerden gaven reeds voor Chili In het kader van de wereld-hulpactie van de Gereformeerde Kerken in Neder land zijn gisteren de eerste giften de diaconieën en particulieren tot een bedrag van twintigduizend gulden over gemaakt voor de protestantse kerken Vraag: Sinds 14 juli is onze woning onbewoonbaar verklaard. Nu zegt de een dat we van die datum af minder huur behoeven te betalen en een an der is van mening dat we helemaal geen huur meer verschuldigd zijn. Ik wil graag weten wat juist is voordat ik naar de huisbaas stap. Antwoord: Voor officieel onbewoon baar verklaarde woningen geldt de huurprijs zoals die was op 31 decem- Vragen op elk gebied kunnen worden Ingezonden aan het bureau van ons blad Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per briet verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnee's. i gebieden thuis hoort. windkratht 12. „uiwuuru n Vraag: Mijn ziekenhuisverzekering te met poes ber 1950. Van 14 Juli at bent u dus vrijwel gelijk. Men spreekt dit bedrag verschuldigd. Als lijkheden over bestaan stelt u in verbinding met het gemeentebe stuur van uw woonplaats. Vraag: Kunt u mij zeggen of en zo ja welk verschil er is tussen een taifoon, een tornado, een cycloon een hurricane? En wanneer is er storm sprake van een orkaan? Antwoord: Het verschil tussen de soorten stormen die u noemt schuilt eigenlijk alleen maar in de naam. De typhoon of taifoon komt in hoofdzaak voor in China en bij de Phi- lipijnen; De tornado is J9K naam en wordt hoofdzakelijk gebruikt (met polis) voor stormen boven land. I"m" v"" De hurricane is ook van Amerikaan se origine de naam wordt gebruikt al deze stormen is tebrood met De voeding van het dier is kat- en wil de premie verhogen wegens ,en duurte maar de uitkering vi en Per dag wordt niet verhoogd, bij wijl toch ook in het alekenhuis alles Ictaijvën hoó"te handefe'n instantie waar ik over deze wijze van doen kan bekla gen.? Antwoord: Zonder polis te hebben gelezen kunnen wij feêg"°kómr'Toen staan zonder dat ik daar moeite i krijg en hoe lang kan dat? En in band hiermee: is het mogelijk het huis te koop aan te bieden tegen een dusdanige prijs, dat het toch niet ge kocht zal worden en hoelang kan een woning dan te koop staan? Antwoord: Op grond van de woon- Daar de kinderen erg ruimtewet-1947 is het inderdaad moge- i vergunning voor bewoning :n. Art. 1 van deze wet ver lenen aan B. en W. deze bevoegdheid. De billijkheid hiervan zult u moeten inzien: was het anders dan zouden de kapitaalkrachtigen veel meer kans hebben een onderdak te vinden dan een niets bezittende. En wat de twee de vraag betreft, het lijkt waarschijnlijk dat B. en W. dit huis leeg zullen laten staan. Zij zullen het, al dan niet na vordering toewijzen gegadigde. Of u het te koop gaan. Het diermoet in ieder geval zo snel mogelijk van die wormen af geholpen worden. De arts zal u voor dat is be- stormen boven zee. In Australië MBHH het voorjaar er andere het voorlopige koopcontract tekende het wel dan komen -- heb ik tegelijkertijd een aanvraag in- -tart 25' gediend voor een woonvergunning. De ze vergunning is mij geweigerd om deze reden dat het huis voor ons te groot zou zijn. Mijn vragen zijn nu Kan een woonvergunning verkoopt u óók andere bent u ook nog het huis noemt men deze storm ook wel Willy- ten zodat wij denken dat het bronchi- weigerd worden aan de eigenaar Willy. AMt""- J'— -*-ïJ i J De cycloon is een wervelstorm die Wilt u een kans hebben uw verwor ven eigendom te bewonen, dan zoudt u het Huisvestingsbureau kunnen voorstellen inwoning te nemen. Uiter aard weten wij niet of men op dit tis heeft. Bovendien bleek gisteren dat een leegstaand huis (ook al staat hij voorstel zal ingaan, maar het is te 2ijn ontlasting voorkwa- niet op de wachtlijst) en waarop proberen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2