II! Ï2.951 Iv J Ghanese troepen uit Leopoldstad Industriële aanpassing van landarbeiders 1 PeeksCloppenburg Vreedzame coëxistentie vrede niet waarborgt Mot houdt lelie in leven LANDBOUW-GARANTIEBELEID Minister Marijnen en het landbouwschap zullen heden in een hunner periodieke bijeenkomsten, het garantiebeleid bespreken. Midden oktober zullen zij van gedachten wisselen over de garantieprijzen voor het komende jaar en verwacht wordt, dat de minister eind oktober die prijzen zal vaststellen. Voor dien zal het landbouwschap, zoals gebruikelijk, zijn „vraagprijzen" aan de minister hebben voorgelegd. In de Memorie van Toelichting bij zijn begroting heeft de minister gezegd, dat tussen hem en het landbouwschap een grote mate van overeenstemming is bereikt over de nadere uitwerking van het garantiebeleid. Naar aanleiding daarvan deelde men ons bij het landbouwschap desgevraagd mee, dat er thans geen principiële verschillen van mening met de minister zijn. Daarmee wilde men echter geenszins vooruitlopen op een oordeel straks door de minister vast te stellen garantieprijzen. De nieuwe uitgangspunten maken het, zuiver kostprijs- en garantieprijs- technisch gezien, mogelijk de garantieprijzen op de kostprijzen te baseren, maar evenals de minister meent het landbouwschap, dat er andere redenen kunnen zijn die een automatische binding tussen die twee prijzen onmogelijk maken. Als zodanige redenen had de minister genoemd E.E.G.-verplichtingen, het gevaar voor scheefgroeien van het produktiepatroon ten opzichte van de afzet en budgetaire overwegingen. De budgetaire redenen kunnen op het ogenblik niet van erg grote betekenis zijn, meent men bij het landbouwschap. SAMENWERKING SCHOENHERSTELLERS De situatie in de schoenherstellersbranche kan in het algemeen niet roos kleurig worden genoemd: 78 pet der ondernemingen heeft een jaaromzet, welke beneden de 10.000 ligt, terwijl 12 pet tot de omzetgroep 10.00015.000 be hoort. Het ondernemersloon van de ondernemingen uit deze groepen bedroeg resp. maximaal 4820 en gemiddeld 4410. Ook indien aan het ondernemers- loon de nettowinst van deze groepen wordt toegevoegd maximaal i 1 en gemiddeld 1.450 blijft de conclusie gewettigd dat het hier niet om een sterke branche gaat. Aldus staatssecretaris Veldkamp in een brief aan de Tweede Kamer over een onderzoek dat door de economische controledienst is ingesteld naar de mogelijkheden van economische samenwerking in het schoenherstellersbedrijf. Bij de berekening van de nettoresultaten der schoenhersteller is de post „materiaalkosten" een belangrijke factor. Het ligt dan ook voor de hand, dat men en dit geldt uiteraard niet alleen voor de schoenherstellers deze kosten door gezamenlijke en meer efficiënte inkoop tracht te verlagen. Gezien deze voordelen, is het geenszins verwonderlijk dat ca. 60 pet van de bezochte schoenherstellers voorstander is van samenwerking. De beslissing echter of tot deze samenwerking zal worden overgegaan is uiteraard geheel ter competentie van de betrokkenen, aangezien zij immers zullen dienen tè beoordelen of van samenwerking, in welke vorm dan ook reële voordelen kunnen worden verwacht. GEORGAN. OVERLEG MIL. PERSONEEL Gisteren heeft de commissie B, (waarin o.a. onderofficieren zitting hebben) voor georganiseerd overleg in zaken van belang voor de rechtstoestand van de militairen van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht onder voorzitterschap van de heer L. C. Rietveld de besprekingen over de herziening van de salarissen van het militaire personeel heropend. Van de zijde van de minister van defensie zijn hierbij nadere voorstellen gedaan over de bezoldiging van de laagst gesalarieerden en over enige gangsbepalingen inzake de salariëring van de hoofdopzichter en de opzichter der 2de klasse van de Koninklijke Luchtmacht. Deze voorstellen betroffen ook overgangsbepalingen, van de Marechaussee der 1ste en der 2de klasse in ver band met het vervallen van de afzonderlijke weddeschalen voor dit personeel. Na uitvoerige besprekingeri bleken deze voorstellen de instemming van de gehele commissie B te kunnen verwerven, ofschoon van de zijde van de per- soneelsdelegatie bezwaren tegen de nivellerende tendens, welke volgens hen in de voorstellen tot uitdrukking komt, werden gehandhaafd. De personeelsdelegatie betuigde voorts haar grote waardering voor het fi dat de besprekingen van de zijde van de minister zijn heropend en voor wijze waarop deze zijn gevoerd, alsmede voor het resultaat dat daarbij DE WALVISCONVENTIE De Nederlandse regering zal tot de internationale walvisconventie toe treden, zodra overeenstemming wordt bereikt over de in ;3e toekomst geldende vangstlimiet en omtrent de quotering van de vangst over de aan de walvisvaart deelnemende landen. In afwachting van de resultaten van het nadere overleg, is de Nederlandse regering voornemens, vooruitlopende op een formele weder- toetreding tot de conventie, voorschriften te geven in overeenstemming met verdrag en bijbehorende reglement, met uitzondering van de vangtijdbeper- king op walvissen, andere dan buitruggen en blauwe vinvissen. Aldus luidt het antwoord, dat de Nederlandse regering heeft gegeven op de uitnodiging van de internationale walviscommissie aan Nederland om weder om tot de walvisconventie toe te treden, hangende het buiten werking stellen van de vangstlimiet voor de duur van twee seizoenen en van de resultaten Van een wetenschappelijk onderzoek van de walvisstand. Een commissie van des kundigen heeft verslag uit te brengen over de toestand van de walvisstapel in het Zuidpoolgebied en over de hoogst toelaatbare graad van bevissing. Nederland is bereid op elk gewenst tijdstip deel te nemen aan hernieuwd overleg over de totale vangstlimiet en de quotering over de landen, evenals over de internationale controle. Ook wil de regering graag medewerken aan het welslagen van het wetenschappelijk onderzoek. Bovendien is de Nederlandse regering voornemens gevolg te geven aan de wens van de walviscommissie, dat elk van de deelnemende landen de nationale vangst zal beperken tot het voor 1959/1960 aanvaarde kwantum. Mede om deze reden is het nodig, dat de wet op de walvisvangst-1960, die nog bij de Staten-Generaal (Eerste Kamer) in behandeling is, tot stand komt. De regering vertrouwt, dat dè wet vóór de aanvang van het nieuwe vangst seizoen in werking kan treden. Zij zal dan de Nederlandse Maatschappij voor de walvisvaart met name ook verplichten tot de naleving van de jongste be sluiten van de internationale walviscommissie inzake het beperken van het aantal visdagen op buitruggen en op blauwe vinvissen, onder voorbehoud dat ook de andere aan de walvisvaart deelnemende landen deze besluiten zullen aanvaarden en in acht nemen. Ter controle hierop stelt zij zich voor reeds het komende seizoen twee „whaling inspectors" aan boord van het Nederlandse fabrieksschip te plaatsen. De minister heeft in gelijke zin tevens de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer C. Egas, beantwoord. GEEN GOEDKOPER GAS Een verlaging van de prijs van aardgas is naar de mening van minister De Pous thans niet mogelijk. De winst van het Staatsgasbedrijf wordt voor 1961 slechts op 83.000 geraamd. In verband met de koppeling aan de kolenprijzen is de prijs van aardgas in het tijdvak 19581960 reeds met 7,7 procent gedaald. De kosten van de gasdistributie lopen voor de verschillende gemeenten sterk uiteen. Een verevening van de consumentenprijzen zou meebrengen, dat de kostenverschillen door middel van een fonds zouden moeten worden weggewerkt. De kosten, die de gemeenten in rekening brengen, zouden dan aan voorschriften moeten worden gebonden en onder controle moeten worden gesteld. Dit zou volgens minister De Pous niet alleen een te sterk ingrijpen in de gemeentelijke huishouding betekenen, maar 1 ook een grote administratieve rompslomp opleveren. Internationaal overleg in Groningen In de aula van de Rijksuniver siteit in Groningen is gistermid dag de internationale bijeenkomst over de industriële aanpassing van landarbeiders geopend, waar op vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers het woord zullen voeren. De commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr W. A. Offer- haus, die mede sprak namens de com missarissen van Friesland en Drenthe, dat het onderwerp van deze internatio nale bijeenkomst een van de hoofdpro blemen van de drie noordelijke provin- Dit probleem heeft twee kanten, aldus ir Offerhaus. De individuele kant be treft de arbeider, die uit de landelijke omgeving trekt naar een fabriek in de stad. Deze man of vrouw, zal, naarmate zijn of haar geestelijke ontwikke ling, meer of minder aanpassingsmoei lijkheden hebben, die begeleiding verei sen, opdat een nieuw evenwicht gevon den kan worden. De tweede kant betreft de groepen waarin spanningen ontstaan als de arbeider uit het agrarische mi lieu naar de fabriek trekt, doch in zijn oude woonplaats blijft of fabriek naar zijn woongebied komt. Mr Offenhaus meende, dat de maat schappelijke problemen hier veel moei lijker en complexer zal zijn, omdat groepsweerstanden steeds groter ei gewikkelder zijn dan individuele. Hij concludeerde echter dat in het noorden proefondervindelijk is komen vast te staan dat agrarische werkers na scho ling zeer goede industrie-arbeiders zijn. De staatssecretaris van Economische zaken, dr G. M. J. Veldkamp, zei doe lend op de drie noordelijke provincies, dat de ontwikkeling van deze betrekke lijk ver afgelegen gebieden ook in belang is van de toenemende opeenho ping in de meer welvarende en geïndus trialiseerde westelijke provincies. Prof. dr S. J. Groenman, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, die voor deze internationale bijeenkomst als voorzitter is aangewezen, gaf het slot van de openingsbijeenkomst toelichting op het studieproject. Het congres wordt bijgewoond door ongeveer tachtig sociologen, psycholo gen, economen en fysiologen uit België, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Ita lië, Ierland. Joego-Slavië, Nederland, Oostenrijk, Spanje, Zweden en Zwitser land. De zes landen, waaronder Neder land, hebben een landenrapport inge diend, waarin een overzicht wordt gege- BEZINNING OP EMIGRATIE Minister Van Rooy (sociale zaken) acht een nadere bezinning op de grond slagen van een op lang zicht gericht emigratiebeleid gewenst. Hij heeft daarom de Raad voor de Emigratie uitgenodigd hem te adviseren over de vraag of deze grondslagen op fundamentele punten gewijzigd moeten worden. Sedert de bevrijding is de emigratiepolitiek van de Nederlandse regering belangrijk beïnvloed door de te verwachten bevolkingsgroei en de werkgelegenheid op lange termijn. Slechts indien de hantering van deze elementen voor de toekomst onjuist zouden blijken te zijn, is er reden tot wijziging van het emigratiebeleid. Naar de overtuiging van de minister mag echter het emigratiebeleid niet afhankelijk zijn van de conjunctuurbewegingen. Een ombuiging van de lijn kan dan ook geen rechtvaardiging vinden in de omstandigheid, dat de gunstige economische situatie de betekenis van de emigratie voor ons land, evenals de jaren 19551956, enigszins in de schaduw stelt. WERKLOOSHEIDSUITKERING Er is naar de mening van de regering aanleiding de vraag onder ogen te zien of de uitkeringsduur van de werkloosheidsverzekering niet zou kunnen worden verlengd, waardoor een groter stuk van het werkloosheidsrisico de normale weg van verzekering zou worden gedekt. Een dergelijke verlenging schept tevens een grotere rechtszekerheid voor werknemers, die bij een even tuele terugslag van de huidige gunstige conjunctuur zouden worden getroffen. De regering denkt dan ook aan een verlenging van de duur der werkloosheids uitkering met bijv. 13 weken, waardoor de maximale uitkeringsduur, die thans 21 weken bedraagt, 34 weken zou worden. Dit deelt minister Van Rooy mee in de toelichting op de begroting 1961 van zijn departement. Het moet volgens de minister niet uitgesloten worden geacht, dat de premie voor de werkloosheids verzekering in de toekomst weer kan worden verlaagd, gezien de huidige nomische situatie en gezien ook het verloop van de werkloosheidsuitkeringen. Moeilijkheden omtrent financiering derde vijf-jarenplan India stuit op moeilijkheden bij de fi nanciering van zijn derde vijfjarenplan waarmee in april 1961 een begin ge maakt zal worden. .Voor de verwezenlijking van dat plan ?ijn leningen tot een totaal bedrag van 1—1% miljard dollar nodig. Geconfronteerd met deze teleurstel lende ontwikkeling heeft de Indische mi- Dister van financiën Morarji Desai maandag een uur lang over geldzaken gesproken met de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken Doug las Dillon, coördinator van de Ameri kaanse economische hulpprogramma's. Na afloop van dit onderhoud verklaar de Desal, dat India de komende zes maanden wel op de een of andere ma aier zal weten te overbrugden met min dere resultaten (van het vijfjarenplan) en via aanzienlijk lagere importen. In februari, zei hij, zullen de Verenig- lUtcn, Groot-Brittannië, West-Duits- Van Gogh-expositie in Canada Op 6 oktober zal in Montreal een ten toonstelling worden geopend van 7 schilderijen en 61 tekeningen van Vir cent van Gogh. De helft is afkomstig van de verzameling van ir. V. W. van Gogh in het Stedelijk Museum te Am sterdam, de andere helft van het rijks museum Kröller-Muller te Otterlo. De expositie zal gedurende de wintermaan den ook te zien zijn in Ottawa, Winnipeg en Toronto. Beschermvrouwe van het geheel is Hare Majesteit de Koningin. Minister dr. J. M. L. Th. Cals schreef een kort voorwoord in de catalogus, die in Hol land werd gedrukt door bemiddeling van het Stedelijk Museum te Amster- De opening van de tentoonstelling te Montreal valt samen met de viering van het honderjarig bestaan van het museum aldaar. Prof. A. M. Hamma- cher, directeur van het Kröller-Muller- museum. en ir. V. W. van Gogh zullen daarbij tegenwoordig zijn. land en de Wereldbank een besluit nemen over het geld, dat nodig is voor de ver wezenlijking van het derde vijfjarenplan, 1 pQ |7 elke woensdag 1 -ür jongensmarkt itjmL PULLOVERS zuiver wol.' zware kwaliteit, dubbele boorden. sportieve kleuren. jj t j spedate J.M. prijs 7 jaar *lt l f (klein nijging per maat) l het vraagstuk in het betrokken Het Nederlandse rapport is samenge steld door prof. dr I. Gadourek, direc teur van het Sociologisch instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen. De werkbijeenkomsten worden gehou den in Beetsterzwaag, omdat deze plaats ligt in het voormalige ontwikkelingsge bied Oostelijk Friesland. UJbricht dreigt opnieuw ceptie In Oost-BerRjn in bedekte termen alle Westelijke landen gedreigd dat in dien zy zyn bewind niet zonden erken nen dit tot communistische vergeldings maatregelen zou kunnen leiden. „Het doet de Westelijke staten geen goed, indien velen van hen onder invloed van het bewind in Bonn een politiek van speldeprikken en discriminatie tegen de republiek" o van de rede van Ulbricht dat het Oost° duitse persbureau A.D.N. gaf. Hij be toogde dat niet langer gewacht kan wor den met de diplomatieke erkenning zijn bewind door alle landen. Minister Luns waarschuwt: Communistische wereldorde is doel gebleven Van onze parlementsredactie Het is duidelijk dat de com munistische opvatting var „vreedzame coëxistentie" be doeld is om een beroep te doen op de sterke vredeswil in de vrije wereld, maar in werkelijkheid geen uitzicht kan bieden op een redelijk vergelijk tussen Oost en West. Want in wezen beoogt deze opvatting slechts het scheppen van de gunstigste voorwaarden voor de communistische expan sie. Dit zegt de minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H Luns, in de toelichting op zijn be groting voor 1961. De toelichting die vooraanstaande communistische leiders herhaaldelijk op het begrip vreedzame coëxistentie hebben gegeven, laat geen ruimte voor twijfel dat zij de ideologische strijd willen voortzetten met alle geschikte middelen om de weg te banen vooi vestigen van de communistische reldorde, zegt de minister. Ook al is de communistische poli tiek erop gericht haar doelstelling! zo mogelijk met andere middelt dan oorlog te verwezenlijken, het zi niet verantwoord zijn daarin ei Advertentie Opkomende pijn kouofgriep.blustUsneluitmetde veelzijdig samengestelde ■AI.H.IIJL1 Koker 50 tabl. 90 ct. 25 tabl. 60 ct Nieuwe autofabriek voor werkloze mijnwerkers De Duitse bondsrepubliek heeft van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal een lening van 15 miljoen dol lar gevraagd voor de bouw van een automobielfabriek van Opel te Bochum. In de nieuwe fabriek zullen mijnwer kers worden geplaatst, die brodeloos zijn geworden door de sluiting van een aantal mijnen. De leningsaanvraag zal door de ministerraad van de E.G.K.S. met algemene stemmen moeten worden I goedgekeurd. Na vervelende incidenten: De Indische generaal Indarjit Rikhye, militair raadgever van secretaris-generaal Hammars- kjoeld, heeft medegedeeld dat de Ghanese VN-troepen in de na bije toekomst uit Leopoldstad zullen worden teruggetrokken. Ook de Tunesische troepen in de provincie Kasai zullen binnen kort worden teruggetrokken. Hij deed dit, nadat de opperbevelhebber an het Kongolese leger, kolonel Moboe- toe, Hammarskjoelds speciale vertegen woordiger te Leopoldstad, de Indische diplomaat Dajal, de eis gesteld had dat de Ghanese en Guinese V.N.-troepen i Kongo zullen worden teruggetrokken. Moboetoe heeft voorts de Ghanese een heden, die in kamp Leopold zyn gelegerd, gelast hun kwartleren vóór hedenmiddag te verlaten. Volgens Moboetoe is de bevelhebber der Ghanese troepen in Leo poldstad streng arrest opgelegd. Intussen heeft de opperbevelhebber van het politieleger der V.N. in Kongo, de Zweedse generaal Von Horn, de Ghanese brigade die onder zyn orders staat ver zocht volledige uitleg te geven van de Incidenten, waarby Ghanese troepen de zyde van ex-premier Loemoemba geko zen zouden hebben. Loemoemba heeft zondag op zijn rit door de hoofdstad escorte gekregen van Ghanese soldaten. Vele Kongolezen heb ben dit uitgelegd als het bewijs dat de V.N. Loemoemba's pogingen om weer aan de macht te komen, steunen. Voorts heb ben de Ghanese soldaten die de wacht houden bij Loemoemba's ambtswoning, zich vanmorgen afzijdig gehouden toen twee hoge commissarissen van Moboetoe door Loemoemba-aanhangers ontvoerd werden. Generaal Rikye deelde verder mede dat V.N.-iroepen kort geleden een poging hebben verydeld van een zevenhonderd uit Katanga afkomstige en door blanke officieren geleide Baloeba om de provin cie Kasai binnen te rukken en de hoofd stad Loeloeaburg te bezetten. Hy ver klaarde met de leiders van de invallers, die aanhangers zyn van Kalondji's „Myn- staat" te zyn overeengekomen dat zy de opmars zouden afgelasten. De generaal voegde hieraan toe dat de aanhangers van Kalondji zich nadat zy niet in waren geslaagd het vliegveld 1 Bakwanga te bezetten gedeeltelijk in deze plaats hadden verschanst. Hun stel lingen worden omgeven door die van Tunesische V.N.-militairen, die ook de toegangen tot de Europese wijken en het gebied van de diamantwinning hebben afgezet. Jjti eeft doft te Ky I Francis Chapman, een slanke blonde Engelsman, loopt al twee weken heen en weer voor de deur van de Amerikaanse ambassade te Londen en al die tyd heeft hy geen voedsel tot zich genomen. Hy is een I hongerstaking begonnen om te proberen, een visum te krygen, waarmede hy naar de Verenigde Staten kan terugkeren om voor zyn vrouw en stiefzoon te De moeilykheid is twee dienstdoende politie- deze conferentie zyn, die in - waren tegen zoveel October 1958 is begonnen, ~l In de strafzaken in ver band met de fraudes by de brutaliteit niet opgewassen. I Beide misdadigers Konden de benen nemen. I Het Amerikaanse federale bureau van onderzoek is be gonnen met de opsporing van de aanhanger van Fide! Castro van Cuba, die vorige week in een New Yorks res taurant by een gevecht een I 9-jarig meisje heeft neerge schoten. dat geeft Chapman zelf toe Het personeel van de lucht- dat zyh verleden niet smetteloos is. Hy heeft een veroordeling achter de rug wegens diefstal van een auto en hy heeft zich ook aan andere vergrypen schuldig gemaakt. Vier keer kwam hy onder een valse naam de Ver. Staten binnen. In april werd hy voor de zoveelste maal naar Enge- land teruggezonden. Sinds dien heeft hy tevergeefs gc- pobeerd een visum te kry gen. I Een onverschrokken ge wapende overvaller is gis teren met zyn revolver in de aanslag het politiebu- I reau van Van Nuys in Cali- fornië binnengegaan om een man te bevryden, die net binnengebracht wa* «p v«t- verkeersleiding op de twe grote vliegvelden voor de burgerluchtvaart van Parys zouden vandaag gedurende twaalf uren staken. De KLM heeft zyn passagiers met haar in verbinding te stellen om moeilykheden te aangeraden, zich telefonisch voorkomen. In Laos vreest men, dat de communistische Pathet Lao- beweging van de verwar ring in het land gebruik zal maken om in de richting van de koninklijke residen tie Loeang Prabang op te rukkken. De dricmogendhedencon- ferentie inzake een even tueel verbod van kernproe ven zal vandaag na een on derbreking van vijf weken presidentsverkiezingen maart jl. in Zuid-Korea heb ben de openbare aanklagers de doodstraf geëist tegen de oudminister van binnen landse zaken Chol Inkioe en drie noge pomie-auioriieiten. I President Soekarno van In donesië is op doorreis naar New York in Tokio aange komen. Hy zal twee dagen in Japan blyven. Een be richt dat na de onverkwik kelijke verwikkelingen rond om de Karei Doorman tot nadenken stemt. I Premier Eyskens zal van daag bijl het Belgische per- lemcnt het hervormingsplan indienen, dat er op gericht is, de voor België door de gebeurtenissen in Kongo ont stane moeilykheden te bo ven te komen en een econo mische recessie af te wen- I Het 22-jarige Oostenrykse meisje Katrina Spiegl, dat al een week lang vermist werd, is gisteren ontzield aangetroffen in een rivier tje in de buurt van Hebden Bridge in Engeland. Het meisje, dat &1 drie jaar als verpleegster in Engeland werkte, was verloofd met een jongen uit Halfax. De politie staat voor een raad sel. Het Franse vrachtschip La Coubre, dat op 4 maart in de haven van Havana zwaar be- schadgd raakte by twee ex plosies, die 73 mensen het leven kostten, is gisteren in Le Havre teruggekeerd, waar het provisorisch zal worden gerepareerd. Het werd door de Nederlandse sleepboot Barendszee over de oceaan gesleept. I Gunthcr Podolam, de van oorsprong Duitse emigrant, vember werd opge- die in i heeft al zyn geld nagelaten aan zyn negenjarig zoontje. De erfenis, die ongeveer 2000 gulden bedraagt, zal worden beheerd, tot de jongen meer derjarig is. I Enkele leden van de Ne derlandse economische mis sie, die een bezoek aan de Sowjetunie hebben gebracht, hebben met medewerking van Russiche mannequins in Moskou een kleine mode show kunnen houden voor confectlcdeskundigen. I Een Oostenryks vliegtuig met een bemanning van zes koppen en meer dan veertig passagiers is gisteren kort voor aankomst op het vlieg veld van Moskou veronge lukt. Enkele passagiers zou den om het leven zyn ge- waarborg voor 'het behoud van de vrede te zien. Men moet er rekening mee houden dat de communistische machthebbers onder bepaalde om standigheden het opportuun zouden kunnen achten: het middel van oor log te kiezen en daarvoor in de com munistische leer ook een rechtvaar diging zouden kunnen vinden. De gegevens over de meningsver schillen tussen Moskou en' Peking be hoeven volgens minister Luns niet noodzakelijk tot de slotsom te leiden dat tussen de communistische leiders ten aanzien van de vreedzame coëxis tentie een diepgaand ideologisch geschil zou bestaan. KONGO Over Kongo zegt de minister dat België onder de chaotische omstandig heden tenvolle gerechtigd was met strijdkrachten in te grijpen ter be scherming van zijn onderdanen. Even terecht kon de Belgische regering na het ingrijpen van de Verenigde Naties verklaren dat zij haar troepen slechts zou terugtrekken wanneer en waar de orde hersteld was. De V.N. waren in staat met vermij ding van grotere conflicten het ge zagsvacuüm te vullen en de toenemen de administratieve en' economische ont reddering tot staan te brengen. De re gering vindt het optreden van de V.N. dan ook juist, al is zij zich bewust van de risico's en verantwoordelijkhe den die daaraan zijn verbonden. NAVO Gezien de snel voortschrijdende mo dernisering van de gewapende macht der Sowjet-Unie zal ook de Navostrijd* macht moeten worden voorzien van da modernste wapenen, zowel op conven tioneel als op nucleair gebied. De Na- vo-bondgenoten' moeten zo nauw moge lijk samenwerken. De Navo kan, zonder aan doeltreffendheid in te boeten, geen herverdeling van de verantwoordelijk heden of splitsing van de politieke sa menwerking verdragen. Tegen mogelij ke neigingen in deze richting zal de regering stelling nemen. EUROPA Tegen initiatieven' die zouden kunnen leiden tot uitholling van de huidige bevoegdheden van de instellingen der Europese gemeenschappen of tot fei telijke terzijde stelling daarvan heeft minister Luns overwegende bezwaren. In dit verband zegt de bewindsman dat de betekenis van de suggesties die pre sident De Gaulle heeft gedaan in de loop van de eerstkomende maanden duidelijker zal kunnen worden ontleed dan thans mogelijk schijnt. Over de verhouding tussen: „de Zes i de Zeven" merkt minister Luns op dat politiek gezien de tijd nog niet rijp is om een gesprek over de problemen op lange termijn te beginnen, de mi nister streeft naar het verbeteren van het politieke en economische klimaat, waardoor de mogelijkheid voor het vin den van oplossingen op langere termijn wordt opengehouden. De minister betreurt dat Indonesië door het verbreken van de diplomatie ke betrekkingen de laatste brug met Nederland heeft afgebroken. Deze ge beurtenis brengt echter geen wezenlij ke vqfandering in het beleid ten op- zichtë van Indonesië. Een ontwerp van rijkswet ter goed keuring van het Duits-Nederlandse ver drag tot regeling van grensvraagstuk ken en andere problemen' zal zo spoe dig mogelijk worden ingediend. Advertentie OPENT VRIJDAG 30 SEPT. 12 UUR In Florida en Noord-Mexico groeit de lelie uitsterven. Iedere soort de Yucca-lelle, een plant met gele of Yucca-lelie heeft dan ook een eigen rode bloemen in grote trossen aan soort Yucca-mot, wier jongen zich het eind van de stam, geklemd tussen uitsluitend met de zaden van deze een bundel stekelige bladeren. Ge- soort kunnen voeden, durende één nacht zijn de bloemen De regie hiervan zou echter toch geheel geopend en dan kruipt een wel leiyk in de war lopen, indien de kleine vlinder, de Yucca-mot in de Yucca-mot in de plant zoveel eieren bloemen, pakt het kleverige stuif- zou deponeren als byvoorbeeld een meel van de meeldraden en maakt vlieg produceert. Dan zouden de tal- daar een balletje van. Met dit klomp- rUke larven alle zaadjes van de lelie je stuifmeel vliegt de mot naar een opeten, waarmee het doodvonnis over andere Yncca-bloem en plakt daar de Yucca-lelle zou zyn uitgesproken, het stuifmeel stevig op de stempel Want de lelie zou in dat geval uit sterven by gebrek aan nageslacht. En ook de Yucca- mot zou uitsterven, want zy zou ner gens meer behuizing jongen vinden. We zeiden reeds, dat het motten- wyfje drie tot vier eieren legt. De daar uit voortgekomen rupsjes die zich tc goed gaan doen larven eten gedurende hun groei- aan de zaadjes van de Yucca-lelie. periode ongeveer 20 zaadjes, zodat de Tot zover zullen vele lezers hier- plant door haar logé's beroofd wordt in wellicht niets opzienbarends kun- van laten we royaal zyn 100 van planten en ontelbaar vele soorten zaadjes tot ontwikkeling komen, vol leggen ook hun eieren in het vrucht- doende dus om zowel de gasten te beginsel. Nee, veel byzonders schijnt voeden, als de instandhouding van de in het gedrag van de Yucca-mot soort te verzekeren. U ziet, het sluit werkeiyk niet waarneembaar te zyn. allemaal weer als een bus. We kunnen deze teleurstelling be- Dit woord bus plaatst ons voor een grijpen, maar willen er op wyzen dat zonderling probleem. Stelt u zich i het gedrag van de Yucca-mot toch wel opvallend is, omdat het insect r de eerste plant vliegt uitsluitend het in een lege bus het mag ook Als dit Is gebeurd, kruipt zy dieper in de bloem, begeeft zich naar het vruchtbeginsel, dat zy met haar leg- boor doorsteekt, en legt daarin drie of vier eieren. Daar uit kruipen na ver- TOCH IS HET ZO! en alleen met liet doel daar het stuif meel te halen dat noodzakeiyk is voor de bevruchting van de tweede plant, jampotje zyn waarvan gewicht nauwkeurig kent. Dan plaatst u de bus met de bromvlieg op een onderdeel van de broedzorg. Maar hiermee zijn we er nog niet. De Yucca-mot is nl. het enige dier vlieg dat voor de bestuiving van de Yucca- lelie zorg draagt. Zonder de mot zou biyft in zyn nauwe gevangenis rondvliegen. Kunt u de vliegende wegen, Ja, of neen? Daarover een volgende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5