3 Boude wijn en Fabiola veroveren Brussel e Hogere lonen niet doorberekenen Inbreker met klomp bewusteloos geslagen Belgische radio krijgt een derde programma Televisie als veilige haven Premier Loemoemba heeft nieuwe plannen ie tne av, ahö.. maandag 26 september 1960 heeft zaterdagmiddag Dona Fa biola de Mora y Aragon, België's toe komstige Koningin, een onvergetelijk welkom bereid. Uitbundig toege juicht door vele tienduizenden Bel gen maakten koning Boudewijn en zijn verloofde op deze prachtige sep temberdag een zegetocht door de Belgische hoofdstad. Zo groot was het enthousiasme van de Brusselaars, dat al enkele minuten na het vertrek uit het Koninklijk pa leis de open hofauto, waarin de geluk kig lachende Koning en zijn stralende verloofde hand iri hand waren gezeten, door een dichte menigte die door de politie niet meer in bedwang kon wor den gehouden, werd ingesloten. Dit ge beurde in de Hoogstraat bij het begin van Brusses dichtstbevolkte stadsdeel. De auto was hier gestopt om aan twee kinderen de gelegenheid te geven bloe men aan de In een deux-pièce en bont stola met een met bont afgezette toque geklede toekomstige Koningin van Bel gië te overhandigen. In enkele secon den was het verloofde paar omringd door handerden inwoners van de Ma- rollenwjjk, waar ook veel arbeiders van Spaanse afkomst wonen. De auto werd onder bloemen bedol ven. De ontvangst kreeg hier een Ame rikaans karakter, toen in de nauwe straat uit de ramen een dichte wolk van confetti op de Koninklijke auto begon neer te dalen, die bontcape van Fabiola en het donkere kostuum van Boudewijn met een witte laag bedekte. Het klokge lui van de.kapellenkerk werd overstemd door de toejuichingen: het Vive le Roi en Vive Fabiola scheen hier geen einde te willen nemen. Ruim tien minuten later dan in het programma was voorzien arriveerde het paar bij het ruiterstandbeeld van wijlen koning Albert, steeds toegejuicht door een duizendkoppige menigte. Met. grote moeite slaagden naast en voor de auto lopende politiemannen er in een weg naar he monument te banen. De auto ging schuil onder een schat van bloemen. Koning Boudewijn moest zijn verloofde te hulp komen om alle boeketten te kun nen aanpakken. OP HET BALKON Zorgzaam verwijderde de vorst de confetti van de schouders van zijn ver loofde, voordat zij uitstapten om aan de voet van het standbeeld bloemen neer Handelsbesprekingen met Sowjetunie (Van onze parlementsredactie) De regering is van plan binnenkort met Rusland 'officiële handelsbesprekin gen te openen- Nu het. Ben??lu_xverdrag inmiddels is. bekrachtigd, is d- voor naamste weerstand van Russische rijde" om onderhandelingen ih '^èmeén'schoppe- lijk Benelux-verband te beginnen, komen te vervallen. Ten aanzien van verscheidene Laitijns- Amerikaanse landen worden pogingen in het werk gesteld om te komen tot af sluiting v. n Benelux-overeenkomsten, - die voornamelijk liggen in de sfeer van meestbegunstiging op het gebied van de tarieven en aanverwante terreinen. Vreugde kende geen grenzen te leggen. Hier stonden zij een moment stiL Dan verdubbelde het gejuich van de duizenden kelen op het ruime plein, toen Fabiola zich omdraaide om de Brus selaars lachend toe te wuiven. Politie omringde het paar om een weg te banen naar de gesloten auto, die de open auto waarvan de motor docr oververhit ting weigerde verving. Stapvoets ging het naar het stadhuis. Teleurgesteld dat het zijn toekomstige Koningin niet kon zien riepen de ook hier met duizenden wachtende Brusse laars: op het balkon, op het balkon. Het enthousiasme, waarmee de Koning en zijn verloofde werden begroet toen zij na afloop van de receptie aan deze wens gehoor gaven, kende geen grenzen. Bij de ingang van hett stadhuis wa- e duoBnrewij ren Boudewijn en Fabiola verwelkomd door de in een donker 19e eeuws ambts gewaad gestoken burgemeester Coore- Nadat zij het gouden boek hadden ge tekend werd het paar toegesproken in de Gotische za al, waar nog in juni van dit jaar ook koningin Juliana en prin ses Beatrix door het Brusselse gemeente bestuur waren ontvangen. Naast de zetel van Fabiola prijkte eer groot boeket gladiolen in de Spaanse na tionale kleuren. Bewonderend keek Fa biola ook naar het geschenk, dat haar als toekomstige vorstin werd aangebo den: een prachtige stola van Brussels kantwerk, geheel met de naald vervaar digd in de rozenstreek, de oudste Brus selse kantsteek. TERUGWEG De geestdrift van de inwoners van dc Belgische hoofdstad was zo mogelijk nog groter op de terugweg van het stadhuis naar het palels, die BoudewUn en biola ln een andere open hofauto afleg den. Tot op de daken en op geparkeer de auto's waren de hoofdstedellngen ge klommen om het vorstelijke paar te kun nen toejuichen. De politleafzetting werd doorbroken. Achter de auto vormde zich een onafzienbare stoet, 'juichend zwaaiend. De toejuichingen verstomden een ken moment, toen de Belgische vorst zijn verloofde een krans legden bij het graf van de Onbekende Soldaat Na dit plechtige moment kreeg de ontvangst, die Brussel Fabiola bereidde, weer hetzelfde stormachtige karakter. Onder een kaan van gejuich legde het verloofde paar de latste honderden meters het paleis af. Algemeen gelooft men, dat de intocht van Boudewijn en Fabiola die van prins Albert en prinses Paola vijftien ma den geleden nog aan enthousia: heeft overtroffen. Winterdienstregeling NS. Hofpleinlijn krijgt weer normale frequentie IN de winterdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, die 2 oktober ingaat, is een aantal veran deringen en verbeteringen in het rei zigersverkeer opgenomen. Op werkdagen zal een goede och tendverbinding worden gevormd van Bilthoven naar Den Haag/Rotterdam, doordat trein 212 om 7.43 uur te Bilt hoven zal stoppen. Te Soestduinen stopt in het vervolg dagelijks te 21.15 uur trein 1668 naar <Jtrecht. Te Barendrecht zullen meer dan voor heen de treinen van de dienst Rotterdam —Dordrecht gaan stoppen: op werkdagen te 8.40 uur (richting Rotterdam) en da gelijks 8-44, 12.44 en 20.15 uur (richting Dordrecht). Ter completering van de halfuurdienst Rotterdam—Maassluis zal dagelijks een trein gaan rijden, die om CAL. HAARDEN VAN BECKING BONGERS Vleesbrugnaar Engeland (Van een onzer vedslaggevers) Gecharterde vrachtvliegtuigen onder houden sinds zaterdagmiddag een lucht brug tussen de Luchthaven Rotterdam en het vliegveld outhend om te zorgen, dat de inwoners van de Engelse hoofd stad vlees op tafel krijgen. In Londen is namelijk een staking van de waterkler ken uitgebroken, waardoor ongeveer 150 schepen worden getroffén. Het vraohtschip Brazil Star, dat met tweeduizend ton vlees aan boord onder weg was van Zuid-Amerika naar Londen, heeft met het oog op de staking Rotter dam aangedaan. .Een gedeelte van de la ding blijft aan boord voor het geval de staking maandag is afgelopen. De Eest is ln een koelhuis opgeslagen. Grote koelwagens vervoeren de partijen vlees uit het havengebied naar het vlieg veld. Met otterdam-Air" is een over eenkomst gesloten voor het beschikbaar stellen van vliegtuigen. Zaterdagmiddag en -avond zijn dertien toestellen met vlees naar Southend ge vlogen. Tót en met zondagavond stegen negentien toestellen op. Via deze „vlees- brug" is tijdens het weekeinde ongeveer 225 ton vlees naar Engeland vervoerd. Minister De Pous waarschuwt: De minister van economische za ken, drs. J. W. de Pous, zal ook in de naaste toekomst waakzaam zijn om te voorkomen dat de loonsver hogingen alsnog in de prijzen wor den doorberekend. De bewindsman geeft dit te kennen in de toelichting op zijn begroting voor 1961. De minister zal ook in het bijzonder aandacht schenken aan het doorwerken van externe kostendalingen. Een onder zoek heeft de Indruk bevestigd dat prijs dalingen van grond- en hulpstoffen in bepaalde sectoren veelal slechts vertraagd en verzwakt in de vorm van eindprijzen worden doorgegeven. Prijsstijgingen van grond- en hulpstoffen worden daaren tegen in het algemeen sneller in de eind prijzen doorberekend. Het komt ook voor dat prijsverlagin gen die een fabrikant toepast de consu ment niet volledig bereiken doordat de handel van de gelegenheid gebruik maakt om de handelsmarges te verbeteren. Uit een onderzoek is gebleken dat sedert 1954 in een aantal branches de marches gelei delijk zijn opgelopen. Minister De Pous meent dat in verschillende gevallen prijs verlagingen mogelijk zijn. Produktiviteit De regering heeft besloten de Sociaal- economische raad advies te vragen over de eventuele voortzetting van het beleid voor de bevordering van de produkti viteit zoals dat de laatste tien jaar is gevoerd. De tegenwaardegelden, waaruit dit beleid werd bekostigd, zijn namelijk nog slechts toereikend voor 1961. De financiële omvang van het produk- tie-aandeel dat de Nederlandse industrie in het F 104-G-plan heeft toegewezen gekregen, is een veelvoud van de waarde van de eerste Nederlandse bestelling van vijftig van deze straaljagers. In 1959 werd voor ongeveer f 163 mil joen aan militaire orders van buiten landse opdrachtgevers voor de Neder landse industrie aangemeld. Daarvan had f 93 miljoen betrekking op Westduitse orders die voor het grootste deel aan de elektronische industrie ten goede kwa men. Bovendien leverde Nederland in 1959 voor ongeveer f 53 miljoen levens middelen aan buitenlandse legers. Op het ogenblik werken Nederlandse industrieën mee aan de ontwikkeling en/ of produktie van de Hawk, de Sidewin der. de F 104 G en de Maritime Patrol Aircraft. Econ. wetsontwerpen De minister van economische zaken zal bevorderen dat op korte termijn bij de Tweede Kamer zullen worden ingediend een ontwerp In- en Uitvoerwet, een wets ontwerp om de werkingsduur van het Besluit Regeling In- en Uitvoer 1944 tot 1 januari 1962 te verlengen, idem oi tijdelijke regeling betreffende afbeta lingsovereenkomsten tot 1962 te verlen gen, voorts een wetsontwerp tot wijzi ging van de procedure voor het verlenen van octrooien en ten slotte een wets ontwerp tot goedkeuring van het verdrag betreffende het agentschap voor de lening van octrooien en ten slotte wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag betreffende het agentschap voor de bewapening van de Westeuropese Rijn om 7.00 uur een trein naar Gouda vertrekken. Te Gouda wordt directe aansluiting in de richtingen Den Haag en Rotterdam geboden. De zondagavond- treinen Gouda (23-26)Alphen aan den Rijn en Alphen aan den Rijn (23-55) Gouda zullen ten gerieve van reizigers uit Den Haag en Rotterdam ook op werkdagen gaan rijden. De tijdelijke beperking in de dienst Den Haag H.S.Rotterdam Hofplein, wordt opgeheven in verband met het ge reedkomen van de werkzaamheden aan het viaduct bij het station Rotterdam Hofplein. Een nieuwe snelle ochtendverbinding op werkdagen tussen Eindhoven en Den Haag via Breda en Rotterdam is ver kregen met trein 66, $ie om 8.45 uur uit Eindhoven vertrekt en jm 10.31 in Den Haag aankomt. EUROMARKT BETAALT MEDISCH CENTRUM TE HOLLANDIA De voorlichtingsdienst van de Euro- markt deelt mede, dat de commissie van de Euromarkt goedkeuring heeft gehecht aan de financiering van de bouw van het medisch centrum te Hollandia ter aanvulling van het nieuwe centrale zie kenhuis door het ontwikkelingsfonds. Dit centrum dient voor de poliklini sche behandeling van Hollandia's inwo ners en algemene preventieve gezond heidszorg in Nederlands Nieuw-Guinea. De kosten worden geraamd op f4.9 mil- Het centrum zal laboratoria, polikli niekruimten, een röntgenafdeling, apo theek, tandheelkundige afdeling, consul tatiebureau voor moeder en kind. les lokalen, enz. omvatten. Volgens een Euromarktrapport is de dienst voor volksgezondheid te Hollandia meer dan bevredigend. Er is een arts voor elke 5000 inwoners en een zieken huisbed op 326 inwoners. Maar deze diensten zijn in verouderde gebouwen van het Amerikaanse leger gehuisvest. Aan het laboratorium wordt een viro- logisohe afdeling verbonden, en het zal onderzoekingen verrichten voor geheel Nieuw-Guinea. Medisch en paramedisch personeel zal kunnen worden opgeleid. Zodra de financieringsovereenkomst zal getekend zijn, kan men een Europese aanbesteding houden. Over een jaar kan de uitvoering beginnen en de bouwtijd is twee jaar. De Euromarkt zal ook de inrichting betalen. De eigendom van het centrum zal bij het gouvernement be rusten. ATOOM-VLIEGDEKSCHIP Het eerste vliegdekschip met atoom- voortstuwing, tevens het grootste schip dat ooit gebouwd is, is zaterdag te New port News (Virgina) te water gelaten. Het de 85.350 ton metende Enterprise die er een jaar geheel gereed zal zijn. De bemanning zal uit 3.000 koppen bestaan, waarbij nog 1.500 man vliegend personeel en onderhoudspersoneel voor de vliegtui gen komt Het schip heeft tachtig krach tige kernreactoren, die het in staat zullen stellen twintig maal om de aarde te varen zonder brandstof te hoeven (Van een onzer vers(aggevers) EEN HEVIG gestommel, veroor zaakt door het vallen van een winkellade, is oorzaak geweest dat een inbreker, die zijn slag wilde slaan bij de alleenwonende zestigjarige kruidenier G. Huisman in het lan delijke plaatsje Hoog-Blokland in de Alblasserwaard, kon worden jont maskerdHet bleek te zijn de 31-ja rige A. A. uit Gorinchem, een goede bekende van de justitie. Hij was reeds eerder veroordeeld en verbleef onder meer geruime tijd in de gevan genis te Dordrecht. De politie meent Jachtopziener was joyriders te vlug af Vier jonge Amsterdammers, in 'eeftijd variërend van 20 tot 22 jaar bekenden aan de politie te Ede, waar ze werden aangehouden, dat zij in de nacht van zaterdag op zondag in Amsterdam een aan een Zaandamse radiohandelaar toebehorende bestel auto hebben gestolen. Twee hunner waren pas zaterdag avond uit de cel van een Amsterdams bureau ontslagen, waarin zij door open bare dronkenschap terechtgekomen wa- Jachtopziener A._ Heerikhuisen. "die zon dagmorgen per bromfiets door het Sys- scltse bos surveilleerde ontdekte dë' .be stelauto op een bospad. De' vier jonge mannen bevonden zich in de nabijheid van de wagen. Op de vraag of het voer tuig van hen was, antwoordden ze ont kennend, waarna ze zich uit de voeten -.laakten. De jachtopziener vertrouwde deze gang van zaken niet, temeer niet toen hij merkte dat de uitlaat van de auto nog warm was. Hij besloot de jongelui op te sporen, en vond ze buiten het bos, op de Zuider Parallelweg. Hij hield ze aan ei: confisqueerde veiligheidshalve een groot dolkmes dat een van hen droeg. Na eerst een dreigende houding te heb ben aangenomen sloegen de mannen plotseling op de vlucht. De jachtopziener, die niet gewapend was, doch de situatie ter plaatse goed kent, meende, dat ze wel ergens op de Bennekomseweg uit -'Uden komen en dat bleek juist. Hij trof hen daar, waarna de achter volging opnieuw begon. Ze renden door verscheidene straten in Ede-Zuid, doch daar ze zich niet verspreidden, had de jachtopziener het niet al te moeilijk. Hij bleef' ze op zijn bromfiets narijden tol ze tenslotte op de Sportlaan van ver moeidheid niet verder konden. De arrestatie leverde daarna geen moeilijkheden meer op, ook al niet om dat op dat moment een radiowagen van de politie arriveerde, die door een voor bijganger die de jacht gezien had, was [ewaarschuwd. VROUWVÏEL VAN VIERDE ETAGE Een dertigjarige dame is zaterdagmid- lag uit de vierde verdieping van een flat boven een winkelgalerij aan de Clave- oimbelstraat te Maastricht gevallen- Zij was bezag met het uithangen van een kampeertent. toen zij het evenwicht ver loor en voorover van het balkon tuimel de. De val van twaalf dertiij meter werd gebroken door de armatuur voor feestverlichting in de winkelstraat. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis ge bracht waar bleek dat zij arm-, been-, en enkelbreuken heeft en een aantal kneu zingen. een goede slag geslagen te hebben. Nagegaan wordt namelijk of hij ook schuldig is aan de inbraken die de laatste tijd veelvuldig bij kleine za kenlieden in deze streek gepleegd Het is aan de oplettendheid van me vrouw Slob te danken dat de inbreker ontmaskerd kon worden. Zij hoorde ge stommel in het huis van haar buurman. Aanvankelijk dacht zij, dat de heer Huis man, die lijdende is aan suikerziekte, on wel was geworden en hulp nodig had. Dat komt wel meer voor. Zij kleedde zich aan en begaf zich naar de woning. Toen zij de winkel binnentrad liep zij tegen een man aan, die haar toesnauwde „je mond houden of ik schiet". Mevrouw Slob maakte echter alarm en snel waren kruidenier Huisman en haar man aanwezig. Tot Hulsman zei de onverlaat „Gerrlt, lk moet f 1000,— van je hebben". Zo ver kwam het echter niet, er ontstond een hevige vechtnartij tussen de kruidenier en de Inbreker, waarbij deze laatste Hulsman In het been beet De heer Slob mengde zich ook in dit knoknartljtje. Hü had de tegenwoorheld van geest een klomp te grijuen, waarmede hij de Oo- rinchemmer zo'n geweldige dreun op het hoofd gaf dat deze voorlopig was uit geschakeld. Buren die gewekt waren door het nachtelijk lawaai waarschuwden direct de politie, die de man arresteerde en hem insloot in het arrestantenlokaal te Arkel. Bij het onderzoek is gebleken, dat A. vrijdagavond met de autobus naaT Schel- luinen was gegaan, waar hij drie borrels had gedronken in een café Daar is waar schijnlijk de gedachte om een kraak te plegen bij hem opgekomen en hij dacht in de zike Huisman een willoos slacht offer te vinden. Het liep echter anders uit, want de buit bedroeg slechts een bedrag van f 7,— uit een wisselporte- monnaie en een polshorloge, Een jaar geleden .heeft de Gorinohemmer in Dor drecht groot opzien gebaard. Hij was ingesloten in het huis van bewaring en zag kans daaruit te-ontvluchten. Van het dak van de gevangenis af heeft hij toen met dakpannen naar voorbijgaande voet gangers gesmeten. Met veel moeite kon d man toen weer ingerekend worden. Als de bezuiniging op de staatsuitgaven (gevolg van de gebeurtenissen in de Kongo) het toelaten, krijgt de Belgische omroep in het voorjaar van 1961 een derde radioprogramma, dat tweetalig zal zijn, uitsluitend ge wijd aan culturele uitzendingen en niet de hele dag in de lucht. Dit programma wordt dan uitgezon- Enkele vaste avonduitzendingen zijn den over twee nieuwe FM-zenders, verplaatst naar uren waarop de tele- één voor elk taalgebied: Frans en Ne- visie niet in de ether is, met alle ge- derlands. Beide zenders reiken echter volgen van-dien: een vrij zwak avond- tot over een groot deel van Zuid-Neder- programma voor de radio, land. Een pas-gehouden enquêtte heeft uit- Behalve deze zenders bouwt België gewezen, dat in Vlaanderen alleen al nog 13 FMensteunizenders, die de ont- .door invoering van de 45-uren-werk-' vangst van gewestelijke programma's week ruim 900 000 werknemers een in eigen land zullen verbeteren. vrije zaterdagochtend hebben en het Det nieuwe programma zal, naar winterpl-ogramma wordt daarbij aan- voorbeeld van het derde programma van gepast. Er zullen 's zaterdagsochtends de BBC, alleen klassieke muziek, to- lezingen over hobbies, boekbesprekin- neel en andere culturele uitzendingen gen en andere onderhoudende rubrie- bevatten. ken, omlijst met veel lichte muziek, Zoals reeds een poos lang In de worden uitgezonden, lucht hing, heeft de Belgische (staats-) Belgisch-Nederlandse uitzen- radlo ook structuele wijziging onder- saan. Da banamlmren NIR (Vlaams dingen van de radio worden in ons programma) en INR (Frans program- land veelvuldig beluisterd. De al ma) zijn vervallen. Men gebruikt nu deling klassieke muziek ontvangt t JffJKtttLÏS veel meer brieven uit Nederland dan uit België zelfmaar daar bij moet men niet vergeten, dat Belgen niet zo „schrijfs" zijn! Commeniaar Dominee tekent Hebt u gistermiddag meegekeken en geluisterd naar de televisiekerkdienst in de kapel van het ziekenhuis Eudokia in Rotterdam, dan zult u in een kort inleidend programma genoten hebben van de tekenkunst van ds. G- Koene koop. Hoe puntig toist hü. met een kruis als uitgangspunt, te illustreren uiat hij vertelde vit zijn ervaring als geref. pre dikant in de Rotterdamse gemeente ziekenhuizen' In het gesprek, dat vriendelijk, maar Televisie). Ook wordt er niet i gesproken van „Vlaamse", maar van „Nederlandse" omroep. Zowel de Frans- als de Nederlands talige afdelingen van de BRT hebben on-der het nieuwe statuut een vrijwel totale culturele autonomie. Wat het programma België betreft, wordt in het komende seizoen veel re kening gehouden met de televisie-uren. op t r.M te paard zitten ln de filmstudio's, laten amateuristisch werd geleid, werden ook zich verlokken om de veilige haven van ds. J. C. Hagen en de geneesheer-direc- de onverzadigbare televisie binnen te teud van Eudokia. dokter Dekker be- ,0iLen- trokken. Zij gaven er een duidelijk Daar is Theo Lingen. niet zo jong en hceid van% hoe belangrijk voor een zie- meer die moeite krijgt met zijn ke de geestelijke verzorging is. In altijd-komiische rollen, die niet meer Eudokia werken daaraan ook de zusters passen in de moderne filmdramatiek En Romy Schneider, die het helemaal verbruid heeft en alle moeite moet doen •zorgde uitzending van het con- krijgen. Een Leeftij-dskwestie is het ook voor Lil Daigover, Hans Söhnker en Willy Fritschallemaal sterren van vóór r de oorlog, die nu in feite op het witte .p^#. doek h^ben uitgediend. dToe' P°st.«e»e Maar een liedje, een vraaggesprek je. oen grap voor de televisie is een minder in dit zusterkoor :in bij tot de wijding de dienst uitginp. Dit is mede danken aan de tot ver buiten Rotter- sneller dan een hele filmrol. En wan- °nd" "f™ neer bU de film de eerste plaatsen moe- het «eeds wisselende koor toeken be ten winden ontruimd. kunnen rij g°°ld« «JoUiw •""f- De heer De bif de televisie' (ttu althans!) noff *or- W<Wf <™d °P orosrt.fi, «w^et den ingenomen. - toevertrouwd non het dsbbel- Maar dat in omgekeerde riehtlnE, de M«rt*r« -harmonium loosr!\,k kerk- filmindustrie graag de handen uitsteekt muziek te ontlokken televisiesterren, bewijst wel het n* i zijn zesde film bezig is T OEMOEMBA heeft gisteren op een geïmproviseerde persconfe rentie in Leopoldstad verklaard zeer optimistisch te zijn over een oplos sing van de crisis in Kongo. Deze zou wat hem betreft in een uur opgelost kunnen zijn. „De enige belemmering is nog de houding van Kasavoeboe, die ik als een vriend en niet als een politieke tegenstander beschouw", aldus Loemoemba, die zei Kongo in eendracht te willen opbouwen. Hij zei nog steeds premier te zijn en hij geloofde dat Kasavoeboe zijn stand punt deelde dat beide mannen op grond van een verzoeningsovereenkomst hun voormalige functies zouden blijven be kleden. Een woordvoerder van Kasavoe boe wees echter de gedachte van een verzoening van de hand. Loemoemba verklaarde in antwooro ip een vraag of hij bereid was de Ka- angese leider Tsjombe te ontmoeten, 'lat hij altijd een toenadering van alle Kongolese leiders had gewenst. Hij had troepen naar Katanga gezonden met instemming van de secretaris-generaal Ier V.N., tot herstel van de binnenlandse orde. Het parlement zou moeten uitma ten of er concessies moeten worden ge- laan aan de gedachte van de vorming -an een federatie. Generaal Moboetoe, de huidige „sterke man" in Kongo, verklaarde voorstander te zjjn van een verzoening tussen Kasa voeboe en Loemoemba, maar herstel in de voormalige functies zou „chaos" te- veeg brengen. Het volk en het parlement zouden moeten uitmaken wat er met Loemoemba moet gebeuren. Loemoemba zei nog dat deze week eer .egeringswijziging, waartoe hij „gehoor gevend aan de wil van het parlement' had besloten, bekend zal worden ge maakt. Het college van jonge technici beschouwde hij als „illegaal" in een de mocratisch bewind. Binnen een maand zou een grondwet worden opgesteld Hierover zou in deze zelfde periode ook morden gestemd. Zegetocht Vóór de persconferentie had Loemoem ba onder bescherming van Ghanese mili .airen der V.N. in een auto een bezoek van een uur aan de Afrikaanse wijk an Leopoldstad gebracht. Door groepen Kongolezen werd hij luid toegejuicht Op :en plaats werd zijn voertuig door een groep mensen omringd en een aantal schudde hem de hand. Anderen riepen ,leve Loemoemba". Soortgelijke manifestaties deden zich <»k elders voor, na zijn vertrek Hepen '00 tot 200 mensen met een groot por tret van de Kongolese leider rond. Later volgde een tweede soortgelijke betoging, maar ditmaal kwam de politie tussen beide en arresteerde enige personen. 58 Zij knielde vlak naast Henk's hoofd neer en riep hem bij zijn naam, iaar hij reageerde niet. Een ogenblik werd zij overmand en voelde zij zich nulpeloos in haar angst dat hij dood zou zijn. Op dit uur van de nacht behoefde zij op hulp langs dé weg niet te rekenen. Opeens richtte zij zich op en liep haastig terug naar de wagen. Met al de kracht die in haar was maakte zij ruimte op de wagen voor Henk en versleepte de zware zakken. Het donkere haar wapperde haar om het gezicht en af en toe moest zij het zweet van haar voorhoofd vegen. Maar ze werkte in koortsachtige haast door, telkens de vos kalmerende, die elk ogenblik aan de wagen rukte. Toen kwam het zwaarste werk. Ze liep terug naar Henk met de bedoeling hem aanstonds op de wagen te krijgen, maar met de grootste in spanning kreeg ze hem slechts naar de kant van de weg, steeds in vrees, dat ze misschien nog meer zou bederven door hem onhandig te bewe gen. Even kwamen haar de tranen in de ogen toen zij haar onmacht moest toegeven, maar dal was ook maar een ogenblik. Snel dekte zij hem daarna toe met een paar zakken en een deken van de bok en enkelë seconden later joeg ze de vos de weg terug. Na tien minuten had zij een hoeve bereikt die nog in volstrekte rust lag, maar ze klopte luid op de deur en wachtte de dingen af die komen zouden. Het duurde lang eer zij zoveel vertrouwen had gewonnen bij de man achter de deur, dat hij er de grendels van afschoof. Daarna ging die deur maar voor een klein deel open en de man öoor neRm steqqeRöa hief een stallantaarn op om het gezicht van de vrouw te onderscheiden die hem uit zijn rust had geklopt. „Kom dan toch", zei Dana driftig. „Het gaai om een mensenleven. Wees toch niet zo kinder achtig bang man. Er ligt een man gewond op de weg en die kan ik niet alleen op de wagen tillen. Toe dan....!" „Waar?" aarzelde de man. „Een ogenblik", zei de man even rustig en sloor bedaard de deur. Dana hoorde hoe hij de grendels weer dichtschoof. Ze voelde zich de wanhoop nabij, maar een paar minuten later kvam de man toch achter de hoeve vandaan met de brandende lantaarn nog in zijn hand. „Doe dat licht uit snauwde Dana. „Er zitten vliegtuigen in de lucht". „Ze zitten maar", zei de man laconiek. „Maar ik neem die lantaarn mee". „Maar niet op de wagen", hield Dana koppig vol. „Dat is gewoon een uitnodiging om beschoten te worden „Zeg hoor 'es deern", begon de man met een stem waar de drift in begon op- te steken. Maar Dana liet hem geen tijd. „Nee.... niets", zei ze. „Uitdoen dat licht, veel te gevaarlijk". De man meesmuilde wat maar doofde de lan taarn cn klom achter het meisje op de wagen De vos trok met een wilde ruk weg en Dana begon een dolle rit terug. t Is een linke tijd", zei de man onderweg „Ik ben altijd voorzichtig met nachtvolk." Dana antwoordde niet, maar hield aandacht bij de vos, die niet meer te houden was. „Je bent een wilde kat, geloof ik", vervolgde de man terwijl hij de lantaarn tussen zijn voeten klem zette en zich stevig vasthield „Dat dier komt goed bij jou. Wat doe je eigenlijk zo bij ontij op de weg?" „Je moet niet zoveel vragen. Dat is alleen maar stom. Je weet toch dat we een oorlog hebben niet?" „Hoe komt die gewonde daar?", vroeg de man weer. „Vliegtuigkogels", zei Dana. „Zo. hier zijn wij erkijk daar" Ze sprong van de wagen en liep direct op Henk toe. trok de zakken weg en knielde naast hem neer „Goddank", juichte ze. „Oh God, ik dank Uhij leeft.. hij leeft' Henk!" Henk had zijn ogen opgeslagen en keek haar glimlachend aan. „Ik breng je gauw naar huis", zei Dana. „Ik heb even hulp gehaald" Toen zij op keek stond de oude man achter haar met een ern stig gezicht. „Da's niet zo bost éh, hij bloedt be- Wordt vervolgd.) de avonden. Zo waren we zaterdagmidr dag in een relais met Brussel getuige van het enorme enthousiasme, waarmet samengestroomde Belgen hun koning en hun a.s. koningin dona Fabiola inhaal We zagen hoe de koninklijke auto herhaalde malen klemraakte in het uit bundig juichende publiek, hoe een cor don van politiemannen vlak tegen de wagen aan het voortgaan moest bevor deren enhoe halverwege de tocht door Brussel de koning en zijn ver loofde in een gesloten wagen moesten overstappen om aan dl te veel demon straties van genegenheid te ontkomen. De Belgische camera's waren goed opgesteld en onthulden zelfs hoe dona Fabiola stilletjes tranen van ontroe ring moest wegvegen, iets, wat de Bel gen tot grote vreugde en dankbaarheid Dit was weer eens zo'n uurtje waar in wij thuis veel en veel meer te zien kregen dan de tallozen, die uren en uren langs de wegen van Brussel had- wachten J&ACiCC/' vanavond 9 Tussen 8-10 en 9-30 uur kunt u in het NCRV-programma luisteren naar de eerste aflevering van het hoorspel „Exodus" naar de roman van Leon Uris. Tot tien uur speelt dan het Hék- sterkwartet het strij'kkwartet op. 51 no 2 van Brahms. Van 11—11.35 uur: een en ander over en van het Muziek feest voor hedendaagse werken te Keulen gehouden. 9 Corrie Brokken is soliste bij een uitvoering van het orkest De Zaaiers voor de AVRO tussen 8 05 en 8-35 uur. Daarna zet mr Joh. K. M. Mathuisen zijn causeriën over criminele kwes ties voort. Om half tien een half uur Latijns-Amerikaanse muziek door het orkest van Edmundo Ros en om 10 uur kamermuziek door het Radio Filharmonisch sextet, dat werken van Mozart en Grimpe uitvoert. fioframma voor morgen DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Not 7 lo Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO' 8.00 Nwe 8.15 Gram 9.00 Gym 9.10 De groenteman 9.15 Gram 9.35 Waterst 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram 0.50 V d kleuters 11.00 Plano- -ecltal 11.15 V d zieken 12.00 Jazzmuz '2.20 Regeringsuitz V d Landlb 12.3o Land en tulntoouwmeded 12.30 Grain 13 00 Nws '.3.15 Meded of gram 13.20 Metropole-ork 13.55 Beursber 14.00 Lichte muz 14.30 Gram 14.40 Schoolradio 15.0q Licht progr 5.30 De Vivisectie, gesprek 13.45 Kamer- muz 16.15 Gram 16.4-5 V d Jeugd 17.30 raddo 10.00 Pontificale idagkl ok- nood-W oic solist 12.5o Act jzer 13.20 Platci»- 13 30 Licht*, muz 13.50 Alt-mezzo ;n guaar 14.35 V d plattelandsvrouwen :4 45 Waar Is Mr Mllburry?, hOor»pe ;VH) '.5.35 Gram 16.00 V d zieken 16.30 Zieken!of 17.00 V d leugq 17 40 Beursber RegerLngsuitz Ges "enk Denneri ezing 18.S0 i 20.30 22.00 Boekbespr 22.30 Nws 22.40 iiiurux «.00 Gram 23 55—24 00 Nws Televlsleprogr NTS' 20.00 Journaal en reeroverz 20.20 Film 20 30 Deels docu- deels getekende film 20.43 Fila 1.00—212.35 Speelfilm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9