flmtona ERHARD WIL AFREMMING VAN CONJUNCTUUR De goocheltoeren van Chroesjtsjef Jn eeft bonte. Kij Bij de K.LM. gaan er vier in één slaapzak Axolot wordt salamander Vermiste vrouw is terecht HET BOTERT WEER AARDIG Het Produktschap voor zuivel heeft de toeslag op geëxporteerde boter verlaagd van 1.10 tot 0.95 per kilogram. Voor Engeland gaat de verlaging heden in, voor de andere landen op 16 oktober. De gunstiger geworden situatie op de wereldmarkt voor boter heeft dit mogelijk ge maakt. Op de Engelse markt is de prijs van de Deense boter 20 shilling per cwt (ongeveer 20 cent per kg) omhoog gegaan, en verwacht wordt dat de Nieuwzeelandse en de Australische boter daar volgende week ook duurder zullen worden. Nederland heeft een belangrijk kwantum boter afgezet naar Italië (het enige E.E.G.-land waarvoor de Nederlandse export toeslag geldt) en Denemarken en Zweden hebben ieder vijfduizend ton verkocht naar Oost-Duitsland. Ook de binnenlandse afzet van Nederlandse boter is goed. Volgens schattingen van de handel die nog niet door exacte cijfers kunnen worden bevestigd is er de laatste twee weken, dus na de „dolle zaterdag" in de Planta-affaire, ongeveer 2000 ton per week verkocht. Voordien was de binnenlandse omzet ongeveer 1150 ton. Van de 1500 ton verse boter, die door het voedselvoorzienings in- en verkoopbureau (V.I.B.) beschikbaar was gesteld, is 650 ton verkocht. Van de overige 850 ton is een deel nog beschikbaar, een ander deel is inmiddels koelhuisboter geworden. De totale hoeveelheid in ons land aanwezige koelhuisboter bedraagt nu ongeveer 14.000 ton, waarvan 13.000 ton bij het V.I.B. De handel heeft nog slechts zeer geringe voorraden. Twee weken geleden zijn het produktschap en de minister van land bouw overeengekomen, dat een datum voor het ter markt brengen van V.I.B.-koelhuisboter zou .worden vastgesteld, als de marktsituatie daar toe aanleiding gaf. Tot nu toe heeft men geen aanleiding gevonden voor het vaststellen van die datum. Ludwig Erhard, de Westduitse P"1'» marp ten opzichte van buiten- landse valuta. De mark wordt thans of ficieel genoteerd met 4.19 per dollar. Er wordt gesproken over een nieuwe koers van 3.80, maar Erhard maakte hiervan geen gewag. Geruchten over revaluatie van de mark werden in juni j.l. ten sterkste ont kend door Adenauer, het ministerie van financiën en de president van de Fede rale bank, Karl Blessing. Het is waarschijnlijk dat deze maatre gel alleen als laatste noodzaak getrof fen zal worden indien de regering niet in staat blijkt om op andere wijze het hoofd te bieden aan de steeds hoger wordende lonen en prijzen en de onge kende hausse op de effectenbeurzen. Het gehele probleem zal waarschijn lijk door Erhard in Washington worden behandeld met het Internationale Mo netaire Fonds. Zaterdag vertrok Er hard naar de Ver. Staten. In zijn rede op de Fhotokina van Keu len waarschuwde Erhard tegen een nieuwe stijging van lonen en prijzen in het najaar. Hij zei dat het zeer grote tekort aan arbeidskrachten een der gro te gevaren was die de Westduitse ecp- nomie bedreigt'. Erhard deed een be roep op werkgevers en werknemers (»tn geen enkel misbruik te maken van de krappe arbeidsmarkt. De regering kon zich niet onttrekken aan haar ve woordelijkheid om iets tegen de dreven hausse te doen. minister van economische zaken, heeft voorspeld dat zijn regering maatregelen gaat nemen om de economische hausse af te rem men alvorens zij uit de hand loopt. Indien de regering een hands-off politiek zou volgen, kon dit ernstige politieke gevolgen hebben. het bekend dat de regeringspartij der Ohr. democraten aandringt op nieuwe wetten waarbij het parlement grote be voegdheden wordt (gegeven om het eco nomisch leven te regelen. Sommige Duit se economische deskundigen bepleiten een herwaardering naar boven van de Felle kritiek op Noors besluit Joodse bezoekers teleurgesteld Vijftien jonge Joden uit Israël, de eerste officiële groep uit Israel die een bezoek aan Westduitsland heeft gebracht verklaarden teleurgesteld te zijn over hetgeen zij in West Duits land gezien en gehoord hebben. De groep bestaat uit studenten en leraren, een dokter en een journalist. In leeftijd varieren de leden van 22 tot 35 jaar. Allen op een na hebben familieleden in Duitse concentratie kampen verloren. In gesprekken met journalisten het Europa-huis te Mariënberg legden de Israëli herhaaldelijk de nadruk er op, dat volgens hen de Duitse jeugd te weinig weet van de verschrikkingen van de nazitijd. Een lid van de groep merkte op, dat hij twee professoren in Berlijn had ontmoet diejiem hadden gezegd: „Het Een blonde jongeling zei met bitter heid, dat niemand geloofde dat hij eer Jood was. „Het is niet waar" zeiden ze tegen hem: „Hoe kunt u een Jood zijn. U bent blond. En waar is uw jo- denneus?" Toch mens naar de maan? Een radio-amateur in Texas heeft ge zegd, dat een Russische radio-amateur hem vertelde uit te zien naar een ge beurtenis die vanavond op morgen avond zou plaats vinden en die ge schiedenis zal maken. Harry Wirth zei, dat ook andere Ame rikanen deze boodschap hadden gekre gen. De naam van de Rus was Malej. Er zijn verschillende berichten geweest over een mogelijke Sowjetpoging, s dig een mens naar de maan te bren^„. Vanmorgen werden 13 mijnwerkers op gesloten ten-gevolge van een gasontplof fing op grote diepte in de Momii kolen mijn bij -de stad Tagawa (Japan). Tien geraakten bewusteloos ten gevolge gasvergiftigiTip en werden in een zieken- opgenomen. In 's-Hertogenboscli herleef de zaterdag het verleden, toen het muziekkorps van de wiel rijders, dat voor de tweede wereldoorlog bijzonder popu- Mir wasvoor het publiek ver scheen. Het was dan natuur lijk niet het oude korps, maar de muziek, die ten gehore werd gebracht, was zeker niet minder! Het korps was nieuw leven ingeblazen ter gelegen heid van de grote taptoe, die in Den Bosch werd gehouden op de dag, dat burgemeester mr. Loeff wegens het berei ken van de pensioengerech tigde leeftijd afscheid nam van zijn stad. Noorwegen zal onvoorwaardelijk toetreden tot de internationale over eenkomst voor de walvisvaart. Deze ver-klaring, afgelegd door de waar nemende Noorse zaakgelastigde in Den Haag, vormt een tegenstelling met mededelingen van vorige week, toen Noorwegen zijn lidmaatschap afhankelijk stelde van bepaalde voor waarden: toetreding van Nederland, beperking van het Russische aandeel in het Zuidpoolgebied tot twintig pro cent en binnen redelijke tijd overeen stemming over de verdeling van de resterende tachtig procent van de walvisvangst. In Nederland werd het besluit, on voorwaardelijk toe te treden, „geheel misplaatst" genoemd. „Het besluit ge tuigt van een inkonsekwente houding, die Noorwegen's internationale onder handelingspositie in dit opzicht bijzon der zwak zal maken", aldus de mening van de Nederlandse walvis vaart Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat Nederland een voorbeeld zal nemen aan het Noorse voorbeeld, omdat de omstandigheden, waarvoor Nederland indertijd is uitgetreden, nog niets zijn veranderd. In Noorwegen werd het besluit ge kritiseerd door de voorzitter van de Noorse vereniging voor de walvis vaart. Fr. Bettum. Als Noorwegen in eerste instantie uit de overeenkomst moest treden, dan zou het ook juist geweest zijn, dat Noorwegen er buiten was gebleven tot de Voorwaarden, die het land noodzakelijk acht, waren vervuld. Het practische gevolg van het Noorse besluit, aldus Bettum, is dat de vangst dit seizoen niet zo vroeg kan beginnen als de Noorse walvis vaarders wel wensen. Optimisme over handel met de Sowjet-Unie De handel kan inderdaad op allerlei gebied, over en weer, worden Uitgebreid. Aldus ir. J. W. Hupkes, directeur van De Schelde te Vlissingen en leider van de Nederlandse economische missie, die twee weken de Russische markt heeft bestudeerd en gisteren op Schiphol te rugkeerde. instellingen hadden de Neder landers een natuurlijke discipline gecon stateerd: in een suikerfabriek, waar 7( procent van de werknemers vrouwelijk is, ging het werk gewoon door toen de 70 Nederlanders hun rondgang maakten. In Leningrad was het de bereidwillig heid van de topfunctionarissen, die terwijl zij volgens de heer Hupkes „toch ook erg veel te doen hebben" zoveel tijd beschikbaar stellen voor ontvangsten en gesprekken met de Nederlandse dele gatie. De heer Hupkes is van mening, dat uit breiding van de handel met ae Sowjet Unie past in de door ons land gevoerde politiek. Hij zei: „JUist wanneer de ver houdingen tussen bepaalde landen poli tiek misschien minder goed liggen, kan de handel een stimulerende kracht zijn om de partners nader tot elkaar te bren gen". Volgens de leider van de Nederlandse delegatie is er in Rusland wel een ten dens waar te nemen, om de handelsba lans in evenwicht te brengen, maar he' blijft voorlopig bij een streven; er wer den geen eisen gesteld. Voornaamste doel is het volume aan beide zijden te hogen. Het gebouw van de gereformeerde kerk te Sprang dient nodig te worden gerestaureerd. Vooral ook het orgel moet worden opgeknapt. Het keer gebeurd, dat vlak voor de aanvang van de dienst een orgelpijp naar be neden kwam. Gelukkig werd niemand getroffen. Een restauratiefonds is e Het wachten is nu op de plannen de commissie van beheer. Dc contrastwaarde van het ARISTONA-beeld is inderdaad 100%De klankwaarde is uniek. Bovendien biedt ARISTONA méér automatische snufjes en service die cr zijn mag! Iedereen ziet meer in een ARISTONA! IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! Op zijn persconferentie (zie pag. 1) snoefde Chroesjtsjef over het communisme. „Het, heeft krachtig wortel geschoten. De kruin van de boörn groeit en rijst ten hemel. De zwarte kraai die op een tak zit, houdt de boom niet overeind, maar houdt zich zelf aan de boom vast. Zo houdt het imperialisme zich vast aan de takken van de vrede. Maar de tijd zal komen, dat de wind zal waaien en het imperialisme van de takken geblazen zal worden." Over Hammarskjoeld zei hij: „Al les zou goed gaan als hij drie belan gen zou kunnen vertegenwoordigen, die van het Westen, die van de com munisten en die van de neutralisten. Maar het is vrijwel onmogelijk een mens te vinden, die alle drie kan combineren. Er wordt wel gezegd, dat God alleen drie personen in zich kan verenigen. Laat hem daarom maar in de waèn, die hem bijge bracht is door diegenen, die daarin geloven." Hij verklaarde, nog tien redevoe ringen te willen houden om zijn reis kosten te rechtvaardigen. Toen men hem vroeg of ze even lang zouden Dit moet u ook eens doen: macht verongelukt. De drie neem een Zweedse Kroon inzittenden kwamen om het met de beeldenaar van ko- leven, ning Gustaaf VI. Houdt het De leden van het Franse geldstnk zo, dat u de koning ondersteboven ziet. Als u dan de kaak van de koning als neus neemt bebt u een volmaakte karikatanr van de Russische premier Nikita Chroesjtsjef Otto van Habsburg heeft te kennen gegeven, dat hij naar Oostenrijk wil terug keren. Hij wil elke verkla ring ondertekenen, die men van hem vraagt en dus ook afstand doen van zijn aan spraken op de troon. Wel is hij van oordeel, dat zijn fa milie moreel recht heeft op haar vermogen. Van een schadeloosstelling in baar geld voor het geval hij niet naar Oostenrijk zou terug keren, wilde hij niet weten. Het openbaar ministerie te Frankfort heeft zijn beroe pen tegen de vrijspraak van de 39-jarige Heinz Pohl- mann die onder verden king van moord op Rose- marie Nitribitt terecht heeft gestaan ingetrokken. De Amerikaanse luchtmacht werkt aan een jachtbom menwerper, de FX, die een zodanige reikwijdte heeft, dat in het gebied van de Atlantische oceaan niet be hoeft te worden getankt. I Op een vergadering in Oslo van negen nationale vereni gingen van reclamebureaus is een nieuwe organisatie van Europese reclamebu reaus opgericht. Nederland genootschap voor een demo cratische pers hebben zater dag op him congres te I Grenoble een resolutie aan vaard, waarin zij uiting ge ven aan hun bezorgdheid over maatregelen om de persvrijheid te verzwakken. Staatssecretaris Van den Berge (Financiën) is zater dag naar Paramaribo ver trokken. In Suriname zal hij besprekingen voeren over een ontwerp voor een drie zijdige rijkswet ter regeling van de belastingverhoudin gen in het Koninkrijk. Met de Artemis van de K.N.SJVf. zijn zaterdag in Amsterdam 650 bossen na- coven (bananen), afkomstig uit de Prins Bernhard.pol- der in Suriname, gearri veerd. Het was de eerste grote zending bananen, in gevoerd door Inslco n.v. te Amsterdam en de fa. Van Hoboken te Rotterdam uit Suriname. Denemarken is begonnen met een campagne tot het werven van 5000 vrijwilli gers voor de land- en lucht strijdkrachten. Als dit lukt, zal de diensttijd voor dienst plichtige soldaten worden beperkt van zestien maan den tot een jaar. Elsenhower zal in oktober op een negendaagse reis door zes Amerikaanse sta ten ook een kort bezoek aan Mexico brengen. Bij de zaterdag geëindigde conferentie gezonden. Navo-manoeuvres ln Dnits- In Waiblingen bij Stuttgart land is een burger omgeko- is zaterdag een helicopter men en zijn tien Duitsers, van de Amerikaanse lacht- drie Denen en twee Brit ten gewond. Honderd men sen hebben vergoedingen gevraagd wegens schade die tijdens de oefeningen is ontstaan. Er waren zo'n 10.000 voertuigen in actie. I De Ver. Staten hebben 21 landen uitgenodigd, deel te nemen aan het meteorolo gisch onderzoek na de lan cering van de volgende weersatelliet, later in dit jaar. Deze satelliet, de Ti- ros 2, zal behalve twee tv- camera's ook apparatuur bevatten om de infrarode- strallng te meten. De uit genodigde landen liggen in het gebied waar de satelliet kan worden waargenomen. Ook Nederland heeft een invitatie gekregen. I Het eerste vliegdekschip met atoomvoortstnwing (te vens het grootste schip dat ooit gebouwd werd) Is za terdag te Newport News in Virginia te water gelaten. Het is de 85.000 ton meten de Enterprise, die over een jaar helemaal klaar zal zijn. De bemanning zal uit 3.000 koppen bestaan, waar bij nog 1.500 man vliegend personeel en onderhouds personeel voor de vliegtui gen komt. I Op een rechtse politieke bijeenkomst in Lyon heeft Jacques Soustelle, oud-gou- vcrneur-generaal van Alge rije, aangedrongen op on middellijke maatregelen om Algerije tot een integre rend deel van Frankrijk te maken. Hij verzekerde, dat het Franse volk de inlij ving van Algerije verwacht te, toen het De Gaulle op nieuw aan de macht bracht. I De 12-jarige prins Charles van Engeland belooft een goed zakenman te worden. Vier maal in het jaar houdt hij een bespreking met de mannen, die zijn snelwas- sende kapitaal beheren. Hy stelt in deze conferenties veel belang en komt zelfs ni een dan met eigen voorstel len. Toen hy hoorde, dat hy eigenaar zou worden van een landgoed by Ply mouth, stond hy er op, dat huis te gaan bezichtigen, voordat het op zyn naam werd overgeschreven. Een byzonderheid: hy krijgt zakgeld van twee shilling sixpence in de week (dat is nog geen anderhalve gulden) I In de Staatsopera van Oost- Beriyn onstak de vertolker van de Egyptische generaal Radames uit Aida ln de omdat de broek var fraalgeborduurde costuum vlak voor het begin de voorstelling onvindbaar bleek. De tenor schreenwde, dat hy niet zou optreden, als het kledingstuk niet werd gevonden. Later bleek, dat een toneelknecht zich er over had ontfermd. Die verzamelde zulke dingen. Nu zit hy in de gevangenis. I De directeur van hotel Shelbnrne in New York, waar Fidel Castro ei zynen een dag gelogeerd hebben, heeft de Cnbanen het geld teruggestuurd, dat zy al voor hun logies be taald hadden. „Het is bloed geld, ik kan het niet aan vaarden", schreef hy ei by.... I De Italiaanse douane, die vrydag voor een half mil joen aan gond vond in eer anto, die naar het Verre Oosten verscheept zon den, sloeg zaterdag opnieuw haar slag, toen zy voo: waarde van 650.000 gulden aan goudwaren inpikte, die ook in een voor het Verre Oosten bestemde auto v verborgen.... zijn als zijn eerste, zei hij: „Nee, ze zullen evenredig groeien. De tweede zal twee maal zo lang zijn als de eerste enzovöort. Toen men hem vroeg, of het derhoud met Nehroe in de Russische ambassade zou plaatshebben, vroeg hij scherp: „Waar anders. Soms op het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken? Hij ontkende even later het bestaan van het ijzeren gor dijn, maar voegde er aan toe: „In het algemeen gesproken bouwt iedere goede eigenaar een hek om zijn tuin, zodat de varkens de boel niet kun nen omwroeten." Smalend sprekend over de vrij heid om te betogen, waarvan hij nogal wat hinder ondervindt in New York, zei hij: „Wat gebeurt er met iemand, die de vrijheid neemt, zijn broek uit te trekken en midden op de weg gaat zitten? Komen dan de 6traatvegers hem met hun bezems wegvegen?" Terloops bevestigde hij nog, dat de Russen gereed zijn, een bemand ruimtevaartuig te lanceren, dat hij Castro beloofd heeft, raketten tegen de Ver. Staten te zullen lanceren, als zij in Cuba tussenbeide zouden ko men en voorstander te zijn var rechtstreekse onderhandelingen tus sen de Franse regering en de Alge rijnse nationalisten. NOODUITRUSTING AAN BOORD D.C.-8's i de Roninkiyke Luchtvaart Maat schappg op de route over de noord pool zou verongelukken of een nood landing op water of gs zou moeten maken, dan zullen de 117 passagiers en de tien bemanningsleden hun redders afwachten in speciale vier- persoonsslaapzakken. die zelfs bg temperaturen van 30 a 35 graden onder nul voldoende bescherming tegen de kou bieden. De slaapzakken zgn niet alleen gezellig; ook zgn zg buitengewoon praktisch. Bg de schonders hebben de vier personen meer ruimte nodig dan by dc voeten en dit gaf de ont werpers de gelegenheid een tapse vorm te maken, zodat een vyftal slaapzakken als „stnkjes kaas in een rond doosje" in een ronde rubber boot passen. Vgf of zes van dergeiyke rubber boten hebben de DC_8's aan boord, aldus de voormalige vlieger G. van Messel die als hoofd van het bureau veiligheid der K.L.M. zaterdagmid dag sprak op de jaarvergadering van de Koninklgke Nationale bond voor Reddingwezen cn eerste hulp by ongelukken „Het Oranje Kruis". Met 130 zwemvesten en twaalf kleinere exemplaren voor kinderen weegt de totale nooduitrusting 475 kg. Voor de route over de noordpool komt daar nog 250 kg bg. Dc rubberboten zgn voorzien van een dak. Aan boord is een noodpakket met een „de-salting kit", waarmee men uit zeewater drinkwater kan destilleren, liohtpatronen, signaal fakkels cn zelfs een spiegel, waarmee men althans by zonlicht seinen kan geven aan passerende vliegtuigen. Ook voedsel is er aan boord. Kleine plakjes, zo groot als een biscuitje met een gewicht van 35 gram, bevat ten 250 calorieën. Vastgesteld is, dat een niet werkende passagier per dag kan volstaan met 1000 calorieën (dus vier plakjes). De werkende beman ningsleden hebben acht plakjes nodig per etmaal. Het hoofd van de medische dienst van de KX.M., dr. K. Vaandrager, besteedde tgdens de vergadering enige aandacht aan de medische ver zorging van het vliegend personeel. Een nauwkeurige controle moet voorkomen, dat een vlucht zon wor den beïnvloed door kiespgn van een piloot. Stewards en stewardessen moeten precies weten hoe een pgn- stillende pil toe te dienen by een aanval van gal of niersteen, zy moeten kunnen assisteren bg een onverwachte bevalling: de KX.M. stelt weliswaar restricties aan het reizen van a.s. moeders, maar zo nu en dan glipt er wel een tussendoor die eigcnlgk niet meer had mogen vliegen. Geen concessie voor nieuwe scheepswerf bij Antwerpen Het gemeentebestuur van Antwerpen heeft besloten voorlopig niet in te gaan op de aanvraag voor een concessie van de op Nederlands initiatief iis het Itven geroepen maatschappy Chanabel, die tot doel heeft in bet noordelgke havengebied van Antwerpen een werf voor de bouw van grote zeeschepen te stichten. De weging tot dit besluit zou zyn, dat de be schikbare financiële middelen vai maatschappg als een onvoldoende i borg voor het slagen van dit project worden beschouwd. Begin deze maand verscheen in het Belgische Staatsblad de stichtingsakte van de onderneming, waarin een Rotter damse ingenieur een grote rol zou spelen. De Belgische Nationale Maatschappij voor Credietverlening aan de Nijverheid had de maatschappg reeds een lening toe gezegd van 75 miljoen Belgische franken. Het maatschappelijk kapitaal zou échter slechts een miljoen frank bedragen. In maart van dit jaar werd bericht, dat Antwerpen een gebied van 1500 tot 2000 ha ter beschikking van Chanabel had ge steld. De maatschappij zou een geheel nieuwe methode bij de bouw van zeer grote schepentot 150.000 ton toe passen en gebruik maken van overdekte droogdokken. Van Belgische zijde echter werd na het bekend worden van deze plannen opgemerkt, dat het totale vangskapitaal van de onderneming, dat werd geraamd op 200 miljoen Belgisch frank, lang niet toereikend zou zijn deze plannen te verwezenlijken. Het is niet bekend, of de besprekingen tussen het Antwerpense gemeentebestuur en Chanabel zullen worden voortgezet in dien aan de Antwerpense voorwaarden wat betreft de financiële waarborgen kan worden voldaan. Amerika zal vechten om vlootbasis De Amerikaanse strijdkrachten zullen elke Cubaanse poging, zich meester te maken van de Amerikaanse vlootbasis Goeantanamo, met geweld beantwoor den. Dit verklaarde gisteren de leider van de Amerikaanse vlootoperaties, ad miraal Arleigh Burke. Burke zei, dat niet alleen de vloot basis een zorgenkind is voor de Ameri kaanse marine, maar dat alle Amerikaan se strijdkrachten zich zorgen maken over geheel Cuba. De vriendschappelijke betrekkingen tussen de Cubaanse bevol king en de Verenigde Staten dreigen om te slaan in haat, nu Castro als leider van een aantal geharde communisten die haat predikt. „Castro is al een eind op weg het gehele land te vernielen." aldus de admiraal. TOCH IS HET ZO! 404) Een kikkervisjc is eigeniyk een kikkerlarve en lgkt niets op het volwassen dier, de kikker. Het kik kervisje leeft geheel ln het water, bezit uitwendige kieuwen en is voor zien van een staart. Gedurende de larvale toestand worden de uitwen dige kieuwen tot inwendige en uit- eindeUjk worden zy door Iongen ver vangen, waardoor ademhaling in de vrye lucht mogelgk wordt. In deze periode krygt het dier ook achter poten, het verliest de staart en wordt tenslotte een normale cn fatsoeniyke kikker. Na we dit allemaal weten, kost het ons geen moeite dc lar ve te zien als het jeugdstadinm van dc kikker en dc kikker als het vol wassen exemplaar, wiens taak het is voor de voortplan ting zorg te dragen. De larven van dieren die een gedaan teverwisseling doormaken (dat zgn behalve kikkers byvoorbeeld ook salamanders) leggen geen eieren, het geen niemand zal verbazen. Nu leeft er in de meren van Mexico een dier dat axolot wordt genoemd. Het is een wat zonderlinge naam, maar het beest maakt het er dan ook naar. Met haar brede, platte kop, drie paar kieuwen cn een stevi ge staart, presenteert de axolot zich als een echt waterdier. Dit beest had by de Mexicanen nooit bgzondere belangstelling kunnen opwekken, be halve dan voor de consumptie en voor medische doeleinden. Toen het dier echter naar Europa werd gebracht, deed het zich als een byzonder vreem de snaak kennen. Enkele axolots die in de tweede helft van de vorige eeuw in een Parys aquarium werden gehouden, legden daar eieren, zoals zg dat in Mexico gewend waren te doen- Tot zover was er dus niets byzonders aan dc hand. Maar enkele van de uit deze eieren voortgekomen larven verloren na een half jaar de kieuwen, de huid- zoom op de rug cn de staart. Zg maak ten een volledige gedaanteverwisse ling door en werden tot landsalaman- ders, een vorm dus, die in het land van herkomst volkomen onbekend was! Alle Mexicaanse exemplaren bleken dus axolots tn larvale toe stand te zijn geweest cn hadden iets gedaan, wat een larve beslist niet mag doen: zy hadden eieren gelegd cn zich voortgeplant, een taak die uit sluitend is wegge legd voor volwassen dieren. Overge bracht naar het voorbeeld van de kikker, kwam het er dus op neer, dat de kikkervisjes jon gen hadden gekre gen. En ieder zal het met ons eens zyn. dat zo iets niet te pas komt. Het geslachtsrgp worden van lar ven is ook bg andere soorten waar genomen, o.a. bg de tn Nederland voorkomende kleine watersalamander. Waarom de axolots in de Paryse omgeving een gedaanteverwisseling doormaken, is niet bekend. Een onderzoeker meende de dieren tot deze gedaanteverwisseling te kunnen dwingen door de kieuwen af te sng- den, maar deze groeiden steeds weer aan. Een ander hield axolots in een aquarium waarvan de waterstand ge leidelijk werd verlaagd, zodat de dieren als het ware gedwongen wer den door longen te gaan ademen. Dat hielp, want inderdaad trad by som- sige dieren de gedaanteverwisseling op. Nu meisje van 18 verdwenen De sedert 17 september vet- miste 34-jarige mevrouw H. J. M. Willekens-Rutjes uit Tilburg is na bijna een week in de bossen tussen Loon op Zand en Tilburg slapende aangetroffen. Onmiddellijk nadat de vrouw, die aan periodieke geheugenstoornis lijdt, als vermist werd opgegeven, werd een uit gebreide speurtocht met speurhonden on dernomen. Succes bleef echter uit. Vrij dagavond jL meldde zich een boer bij de rijkspolitie in Loon op Zand, die aan de rand van het bos met een vrouw had gesproken, wier vreemd gedrag hem was opgevallen. Thuisgekomen vertel den huisgenoten de boer over een radio politiebericht van maandag jL waarbU een vrouw uit Tilburg als vermist werd opgegeven. Tot één uur in de nacht hebben de Rijkspolitie uit Loon op Zand en de gemeentepolitie van Tilburg op nieuw met inzet van speurhonden in de bossen gezocht. Daarbij werd de fiets van de vermiste vrouw gevonden, doch zijzelf bleef spoorioos. Zaterdagochtend werd de speurtocht voortgezet en toen troffen de politiemannen de vrouw, die kennelijk een week lang in de bossen had rondgezworven, slapende aan. Zij werd naar het ziekenhuis in Tilburg overgebracht. Intussen verzoekt de hoofdcommissa ris van politie te Enschede namens de moeder (voogdes) de opsporing van de verblijfplaats van Berendina, Jennigje Nieterink, oud 18 jaar, fabrieksarbeid ster, wonende te Enschede. Het meisje is op 23 september 1960 in overspan nen toestand van haar werk weggelo pen en is sindsdien spoorloos. Een on geluk wordt gevreesd. Familie Kaufmann is in Nederland De familie Kaufmann uit Köppern is in Nederland aangekomen. Zoals be kend heeft het weekblad „De Spie gel" een actie gevoerd om het de fa milie mogelijk te maken zich in Neder land te vestigen, in verband met de moeilijkheden die dit gezin in Köppern heeft ondervonden, nadat de heer Kauf mann was opgekomen voor de Joodse caféhouder Sumpf, die in deze plaats blootstond aan anti-semitische plage- Het gezin zal zich binnenkort in het Zuiden van Nederland vestigen. De heer Kaufmann en zyn twee zoons zullen daar werk krijgen bij een groot wegenbouw bedrijf. De heer Kaufmann zelf zal ech ter nog naar Duitsland terugkeren in verband met een vonnis inzake een ver keersongeluk met dodelijke afloop. Bij zijn aankomst in Nederland verklaar de hij, dat dt berichten die door de bur gemeester en de hoofdcommissaris van politie van Köppern zgn verspreid over schulden die hij zou hebben in ver- met dc verkeersongeluk, onjuist Kolonel Moboetoe, Kongo's militai re leider, heeft een speciale burger wacht in het leven geroeven voor de bewaking van de verschillende mi nisteries en andere openbare ge bouwen. Zó arriveren sommige le den op hun „operatieterrein": ge wapend met een machinepistool en met een tas met boterham-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5