Ds. Cabanis nam afscheid van Waalse Gemeente airs Dank van Hervormd Nederland Leve de derde oktober. Leve Leiden. Leve de vrijheid Dappere Dodo op bezoek iii Leids Volkshuis Ds. Lugtigheid in LEIDEN Afwijzen van kinderdoop bres in de verkondiging van het Evangelie MEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 Agenda voor Leiden Maandag De Doelen, 8 uur: Leidse Amateur Fo tografen Vereniging. Foyer Gehoorzaal. 8 uur: K. en O causerie en kfeurenfilm Tussen Indus en Ganges, door mr. A. L. Hustinx. Restaurant Van der Heijden 8 uur- Ledenvergadering CHU, behandelini gemeentebegroting 1961. Aula Prinses Margrietsdhool, Boshui- zerka.de 119, 8 uurGespreksavond Jeugd en Evangelie. De Burcht, 8 uur: Lezing kapitein J. D. J. Postma over Groninger kustvaart met filmvertoning. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder land—Engeland, spreker Sir Svdnev Boberts. 'e«sueest W. de Zwijgerkerk, 8 Huish. en gezinsvoorlichting, mevr. J. Staal-van Santvliet over Joegoslavië. Dinsdag Vroom en Dreesmann N.V., 10.30. 2.30 i 4 uur: Modeflitsen. Wijkgebouw Bethel, Stille Rijn, 8 Eerste steen- afdehng Leiden Geref. Bond, ds. P. J. F. Lamens te Kamerik over „Trekkende liefde". Garenmarkt, 8 uur vjm.r Vertrek K. 1 O.-dagexcursie naar Leerdam en Gorkum. Restaurant Van der Heijden, 8 uur- Modeshow De Groot. Surinamestraat, 4 legging Geref. kerk. gstgeest, Het witte Huis, 8 u. Modeshow modehuis Van Strien. Woensdag Kantongerecht, 3.30 uur: Installatie ir. W. de Koning tot kantonrechter. Waalse Kerk, 1 uur: Vierde lunch- auzeconcert door Theo ten Hooven, organist, mjn.v. mevrouw Rie Grims- Strootman, sopraan. De Burcht, 10 uur vm.: Toogdag Chr. plattelandsvrouwen- en meisjesbond, afd. Zuid-Holland. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1, 8 C. Bas over paddestoelen voor Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging. Gulden Vlies, 2.30 uurNed. vereniging huisvrouwen, modeshow firma's Van gmond, Messcher en J. P. ^Pieterskerk, 7.30 uur n.m.: Arvond- Acad. Ziekenhuis, kenkzaal, 12.50 20 uur: Middagpauzebijeenkomst. Restaurant Van der Heijden, 8 uur: 'ereniging voor Pedagogiek, forum avond ontgroening. Oegstgeest, Het witte Huis, 8 u.: Modeshow modehuis Van Sirien. Donderdag Academie, 4 uur: Afscheid custos mit. Oegstgeest, Het witte Huis, 8 u.: Modeshow modehuis Van Strien. onaatsgebouw, 8 uur: Kunst -e filmavond Ned. Blindenbond mjn. Dirk Schipper te Hilversum, piano. Vrijdag Garenmarkt, 8.30 uur: Vertrek K. Ö.-dagexcunsie naar Amerongen Zeist. Pieterskerk, 8 uur: Feestavond Ex Animo m.m.v. David Hollestelle, bas. d e r d o r p Herv. kerk, 8 uui Orgelconcert Adde de Jong m.m.- Krijnie Poot, sopraan en Koos Suyker, Zaterdag Binnenstad Leiden, 7.30 uur njn. Gro te taptoe. In den vergulden Turk, 2.304.30 uur Afscheidsreceptie J. van Leeuwen, di recteur N.V. Alg. Brandstoffenhandel .Leiden", kennismaking nieuwe direc teur G. J. de Jong. Films Casino (2-30, 7 en 9.15 uur): Tien secom- en van de hel (18 jaar); donderdag weet smell of succes (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Ik heb ge zondigd (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De boeka niers (1* jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Misdadige meisjes (18 jaar); donderdag; De man cüe verdwijnen moest (14 jaar). Studio (2-30, 7 en 9.15 uur): Hiroshima, ion amour (18 jaar). Trianon (2.30. 7 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, oude en moderne grafiek uit verzameling Taevernier te Gerat (tot 17 oktober) Lakenhal, kindertekeningen 3 oktober- :est 1959 (tot 5 oktober). Legermuseum, 's Konings Rok (tJn. 30 september). Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28. Panorama der prehistorie (tot 15 december). Musea, instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor V.V V., Steenstr v. elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op laterdag tot 1 uur Academisch-Historisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij- '*g van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke hg geopend van 8.30 tot 12.30 en van tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- bulslaan 7: elke dag geopend van 105 u Jeugdtoiblitheek. leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5 30 u woensdag en zaterdag van 12 tot 4 30 u. vrijdag (speciaal troor de grotere leugd) van 6 30 tot 8.30 uur 's avonds Piigrimfathers-huisje, Roisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 i 9.15 uur): Angst (18 W 4 i Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch ïnsntuut, Rapenburg 2b '!ke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve i.at»raae- aiddag) Contactbureau voor afgestudeerden Aapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur Ned. Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer' Pesthuislaan, ,,'s Konings prenten en uniformen (tot 30 •eptember) Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 "fctober: expositie over Ruanda Urundl. (dagelijks geopend van 10 tot 5 uur). Geologisch en mlneralogisch mtu parenma-kt lb: elke dag geopend '0 tot 12 en van 2 tot uur Bibliotheek universiteit, Rapenburg T4 elke dag aLgemene studiezaal en uiüeen- afdelLng. geopend van half tien tot half 6 op zaterdag tot 5 uit. ivensteen. Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag be bezichtigen a 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst lm de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 16a Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- raat 27, maandag en woensdag van tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag er, donderdag van 1 tot 5 30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot i uur. de la commission Wallone, de die de Waalse Gemeenten omvat. Hij dankte de predikant voor zijn werk en Poes kwam ook even afscheid nemen van de dominee 'N EEN drukbezochte, indrukwekkende dienst heeft ds. Charles Cabanis - gistermiddag afscheid genomen van de Eglise Wallonne, de Waalse Ge meente van Leiden. De tekst voor deze afscheidsdienst was 2 Petrus 1 13 en 15. Er werden tijdens de dienst enkele toespraken gehouden, waarbij onder meer werd meegedeeld dat de scheidende predikant was benoemd tot membre honoraire, erelid, van de Commissie voor de Waalse Biblio theek. De Gemeente is thans vacant; er is nog geen beroep uitgebracht. In een na de dienst in de bovenzaal van de Waalse bibliotheek gehouden re ceptie zijn vele toespraken gehouden en enkele geschenken aangeboden. Namens de Nederlands Hervormde Kerk woonde secretaris-generaal dr. E. Emmen de dienst bij. Tijdens de receptie vertolkte hij de dank van zijn Kerk, waarvan de Waalse Gemeenten een classis De dienst, die was begonnen met het- zingen van een tweetal verzen van psalm 103, was gedeeltelijk volgens de liturgie van de Eglise Reformée de France, zij het dat men om des tijds wil vóór de preek enkele gedeelten had la ten vervallen. Ds. Cabanis bepaalde zijn gehoor bij 2 Petrus 113 en 15 „Ik acht het mijn plicht, zolang ik in deze-tent hen, u door herinnering wakker te houden. Maar ik zal mij beijveren, dat gij ook na mijn heèngaan telkens weer aan deze dingen kunt denken." Dit woord, aldus ds. Cabanis, dat wordt toegeschreven aan Petrus, de prins van de apostelen, die echter nooit iets schreef en daarom ook deze brief niet heeft ge schreven (de boodschap is veel belang rijker dan de boodschapper) spreekt var drie dingen: vertrek, plicht en herinne- Over het vertrek sprekend zei ds. Ca banis dat hij niet helemaal de Leidse Gemeente verlaat. Wij blijven lid van dezelfde Kerk. Op zijn reis door de Provence, denkend aan een verhaal Alphonse Daudet over de bekende len, was hem een geschiedenis in dachten gekomen, die in de bibliotheek bij de Pieterskerk wordt bewaard. Zij Verhaalt van een certificaat, een bewijs van goed gedrag, meer nog een getuig schrift, dat vroeger werd meegegeven. „Ik hoop dat God mij een certificaat van Leiden zal geven, dat ik over weinig ge trouw ben geweest," zo zei ds. Cabanis. Plicht De plicht van elke christen-predi kant, de plicht van élke christen- is in de eerste plaats chris ten te zijn. Dat is de plicht van hen die Waals, Luthers of Calvinist zijn ook van hen die leven aan de ho rizon der Kerken. Zich tot zijn Ge meente richtend zei de scheidende predikant: Wees goed, wees mede deelzaam. Laat de Gemeente haar verleden bewaren en openstaan voor de toekomst. De Waalse Gemeenten hebben nog veel werk in deze lage landen te verrichten. Het is een speciale genade van God dat en droeve dingen in het leven spoedig vergeet. „Ik denk aan hen die twaalf jaar geleden, bij mijn komst in deze stad, vóór mij zaten; onder hen vooral de heer Heringa sr. en de heer Suringar, weldoe ner onzer Gemeenten. Zij spreken nog. nadat zij zijn heengegaan. Zich richtend tot Leidens burgemeester, ir. mr. F. H. van Kinschot, wees hij op de betekenis van Leiden als boulevard van de vrijheid, ook voor de Franse pro testanten. .Leve Leiden, leve de derde oktober, leve de vrijheid", aldus ds. Cabanis. Persoonlijke woorden sprak ds Cabanis, mede namens zijn vrouw, tot de leden van de consistoire. de kerkeraad. de vele collega's in Nederland, vertegen woordigers van Kerken in Leiden en tot allen die hem en zijn vrouw tot steun zijn geweest tijdens het dozijn Leidse Morgen Mensen gaan en komen en verdwijnen ten slotte geheel, de documenten kunnen nog veel geschiedenis bewaren, maar er is geen levende Kerk, dan die de eeuwige Rots als fundament heeft. Of zoals ds Cabanis zijn preek eindigde met de woor den van een Frans gedicht: Demain n'est personne, demain est a Dieu. De dag van morgen is niet van ons, maar die behoort God toe. Na koraalspel van de organist Theo in Hooven sprak ds. G. Roth, président Halverwege c dienst van ds. Cabanis kwam een zwart-wit poesje de kerk aan de Breestraat binnen. De vrij kille ruimte beviel haar blijkbaar niet en ijverig zocht zij, zacht miauwend, een plekje waar de zon door de vrij spaar zaam in het gebouw aanwezige ramen kon dringen. Dat plaats je was er wel, maar juist aan de andere kant van het houten hek dat kerkeraad en mevrouw Cabanis afscheidde van de overige Gemeenteleden. Poes sprong boven op het hek, beha- gelijk het hout kopjes gevend en zo nu en dan verbaasd naar boven kijkend, wanneer de kanselspreker een forse uithaal deed. Na vijf minuten ver dween de zon en de poes sprong een meter lager op de kussens, die bestemd zijn voor ie ouderlingen. In het voorbij gaan (in deze omgeving beter jezegd: en passant) Leidens burgemeester enkele vriende- lijke kopjes gevend, balanceer de zij over de eeuwenoude bij bels naar mevrouw Cabanis. Nadat de handen van de pre dikantsvrouw minutieus waren afgelikt, legde poes zich tevre den neer om te slapen. Zo liet tij de preek verder slapend ju er zich heengaan. De emeritus Hervormde predi kant W. A. van Griethuysen te Oegstgeest, die zelf vele malen de Waalse Gemeente van Leiden dient (rechts) neemt afscheid van ds. Ch. Cabanis. gaf hem op zijn reis naar Arles het laat ste vers van psalm 121 mee. Ds. R. Blommaert, président de Ia commission de l'Histoire, de comn waaronder de Waalse Bibliotheek re teert, gewaagde van de vele hoogtepunten in de bibliotheek, waarbij ds. Cabanis zich deed kennen als een groot organisa tor. Hij kwam twaalf jaar geleden met zijn vier kinderen naar Nederland. Zij vertrokken naar Frankrijk (een zoi daar predikant) en deze scheiding, met de scheiding van andere familieleden, maakte het verblijf in Nederland niet makkelijker. Voor het vele werk va scheidende predikant werd hem het lidmaatschap van de commissie aange boden. Burgemeester Van Kinschot sprak te vens als voorzitter van de kerkeraad. Hij bracht het vele en belangrijke werk van ds. en mevrouw Cabanis in herin nering en wenste veel zegen toe i nieuwe Gemeente, Arles. Na de dienst der gebeden werd beslo ten met gezang 184 uit Louange et pière „Demeure par ta grace, avec nou: Dieu Sauveur, Quoi que l'ennemi fasse protégé notre coeur." „Blijf met Uw ge nade bij ons. Heer en Heiland, bewaar is hart, dat ook de vijand doet. Bewaar is onder Uw vleugels en blijf altijd bij is, trouwe God. geef ons Uw vrede." Receptie Voor genodigden werd in de bovenzaal in de bibliotheek een receptie gehou den. Burgemeester Van Kinschot bood drietal etsen aan, namelijk die van het stadhuis, de Universiteit en de Waalse kerk. Mevrouw Cabanis, die bij de ingang bloemen had gekregen, ont ving een hutspot. Namens de Waalse Kring werd een grammofoonplaat aange boden. Namens de ring Leiden van de Hervormde Kerk sprak ouderling dr. G 'an Beusekom, die aanwezig was met J. de Wit. Dr. Emmen vertolkte de gevoelens van de gehele Hervormde Kerk Verder waren onder anderen aanwezig ds. W. A. van Griethuysen, emeritus pre dikant te Oegstgeest, die vele malen de Waalse Gemeenten zondags dient en prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Zaterdagmorgen zijn in Leiden in het huwelijk getreden de heer D' van der Kwaak en mej. E. G. de Vries. De heer Van der Kwaak is een zoon van de oud wethouder, thans lid van Ged. Staten. Het huwelijk werd in de Pieterskerk ingezegend in een dienst, waarin ds. H. Bouter voorging. Na de plechtigheid in het stadhuis vormden leden van de studentenvereniging S.S.R. (waarvan de bruidegom lid is) een erewacht. Foto N. van der Horst CEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie* AFSLUITING VERKEER OP 3 OKTOBER 1960 Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis: I. dat het Schuttersveld van 27 sep tember tot en met 6 oktober 1960 slojen is verklaard voor het verkeer beide richtingen met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee, alsmede voor voet gangers; II. dat de toegangswegen tot de bin nenstad van 3 oktober 1960 te 7.00 uur tot 4 otkober 1960 te 1.00 uur gesloten zyn verklaard voor het verkeer met voertuigen (uitgezonderd handwagens, rijwielen en motorrijtuigen op twee wie- n) en rij- en trekdieren. Voor het doorgaande verkeer blijven de volgende routes beschikbaar: van de Morsweg over de Rijnzicht- brug, Haagweg, Witte Singel, Zoeter- woudse singel en Hoge Rijndijk; van de Rijnsburgerweg via Oegst geest, langs de Rijnzichtweg, de Haag sestraatweg, de Haagweg en verder als onder a. aangegeven; van de Haarlemmerweg, via Oegst geest en verder als onder b. aange geven; van de Hoge Rijndijk langs de Zoe- terwoudse Singel, de Witte Singel en de Haagweg; van de Haagweg als onder a. aan gegeven. t is verboden in bovengenoemd tijd vak met een voertuig, waarvoor de ver- keersafsluiting geldt, in de binnenstad op de openbare weg een plaats in te Deze voertuigen mogen geplaatst wor- ;n in de zijstraten van de Maresingel, in de Herensingel, van de Witte Singel en van de Zoeterwoudse Singel. Zij, die binnen de afsluiting met een zodanig voertuig wensen te worden toe gelaten, moeten hiertoe bij de commis saris van politie een vergunning aan vragen. III. dat de Stationsweg, de Steen straat en de Rijnsburgersingel van 3 oktober 1960 te 19.00 uur tot 4 oktober 1960 te 1.00 uur gesloten zijn voor het verkeer in beide richtingen met voer tuigen, met uitzondering van handwa gens, rijwielen en motorrijtuigen op twee wielen. 78e Den Haag van de Houtrust dameskroniek t/m 7 okt. Geopend 13-17 en 19-23 uur (zondog gesloten) Entrèe f 1.25 (alles inbegrepen!. Bezoeksters komt vooral 's middags, komt tijdig! GRATIS Uw Rolleiflex-foto in het NOVITEITENCENTRUM tegen inlevering van deze advertentie aan de cadeautafel ELKE MIDDAG EN AVOND MODESHOWS EN IN HET CABARET „DOE MEE" GEZELLIGE QUIZZES WAARDEVOLLE PRIJZEN Elke 10e, 20e, enz. 'n geschenk. Let op de eindnul van Uw volgnummer Morgenavond Huldiging van het Jazz-Bruidspaar RITA REYS en PIM JACOBS IN DE grote zaal van het Leidse Volkshuis heerste zaterdagmiddag om streeks 3 uur een sfeer van roezige opwinding. De oorzaak hiervan was het poppenspel Dappere Dodo, dat ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Werkgemeenschap De Ratel voor kinderen zou worden op gevoerd door Het Nederlands Marionettentheater van Bert Brugman uit Blaricum. Dit team van spelers is bij velen bekend door de t.v.-uitzendin gen, die het regelmatig verzorgt. Zodra dan ook de herkenningsmelodie van Dodo werd ingezet, zongen tientallen kinderen vol enthousiasme mee. Dodo, die op zijn tiende verjaardag rendochter. Adina vindt ook Nemorlno door oom Jaap uit Amerika wordt uit genodigd voor een reisje naar de Nieu we Wereld, beleeft de dolste avonturen. Zijn vriendje Kees. die zich als verste keling in het ruim van de grote boot heeft verscholen, wordt ontdekt en mag (gelukkig) de reis op gewoner manier meemaken. Samen ontmaskeren zij eer dief, die het horloge van juffrouw Vul pen, de dichteres, heeft gestolen. Oom Jaap wordt ontvoerd door maar dank zy de beide vriendjes wordt hij gered en komt alles op zijn pootjes terecht. Vele kinderkelen hieven juich kreten aan wanneer de helden weer eer dappere daad verrichtten en oorverdo vend was het applaus, dat volgde op het einde van de voorstelling. In de avonduren werd door hetzelfde theater een komische poppen-opera op gevoerd. „'lElisir d'amore", de liefdes drank, op muziek van Gaetano Donizetti. Nemorino, een eenvoudige jonge2boer uit i dorpje in de provincie Baschi, Italië, verliefd op Adina, een kokette boe- HET WAS een heel fijn weekeinde dat de ongeveer vijftig leidsters cn leiders van zondagsscholen- op uitnodiging van de centrale raad voor het jeugdwerk van de Hervormde Gemeente in Leiden hebben gehad. Van het eerste moment af was er een openhartige en vriendschappelijke sfeer. Met dankbaarheid zullen de deelnemers, die voor het merendeel uit andere plaatsen kwamen, vooral terugdenken aan de zaterdagavond, waarop dominee Lugtigheid van Den Haag vertelde over zijn werk in de Hofstad. Hij deed dat op zijn geheel eigen wijze. En dat betekent: vertrouwelijk, persoonlijk, heel direct vaak van mens tot mens. is van de vertelling van ds. Lugtig- heid eigenlijk geen kranteverslag te maken, omdat uitgebreid vertelde erva ringen met mensen op het vlak van het pastoraat zich daartoe niet lenen. Toch maakte de predikant ook wel enkele algemene opmerkingen, die wij hier graag doorgeven. Hij zei, dat voor hem de zin var ambt is, dat hij mag proberen de wondering over de grenzeloze liefde van God voor mensen op anderen o te dragen. En dat is voor iemand die een zondagsschool werkzaam is, r anders. Het kind zeggen: „Kind, God heeft je lief". Zonder menselijke r- ves. Wij leven in een God vijandige reld, veelszins ook in de Kerk, wij zijn .szelf God-lozen, maar God verklaart n Jezus Zijn liefde. En het is loutere bekering als wy dat gaan zien e leven, als dat door ons heentrekt it een nieuwe schepping maakt. De Doop Uitvoerig stond ds. Lugtigheid ook stil b\j de betekenis van de kinderdoop, die naar het schijnt in toenemende mate in twijfel wordt getrokken. Als wij de kinderdoop kwijtraken, wordt er eer bres geslagen in de oerechte evangelie verkondiging, zei hij. Ook het kleine kind is een stukje wereld. Het is zich nog van niets bewust. Het kan nog geen ,,ja" zeggen op Gods beloften en zelfs nog niet heilbegerig. In de doop kriigen wij de verzekering dat God dit stukje wereld voluit accepteert. Het is als met een moeder die op een bazaar een grote pop heeft gewonnen aardig, totdat Belcore, de sergeant het dorpsgarnizoen, vol bravour op het toneel versohijnt. Onmiddellijk maakt hij do mooie Adina het hof, en deze voelt zich zeer gevleid door de zwier en zelfverzekerdheid, waarmee Belcore zijn attenties opdringt Nemorino is wanho pig en wanneer dan ook een reizend kwakzalver, Dulcamara, in het dorp komt, laat hij zich gemakkelijk over halen een liefdesdrank te kopen. Dulcamara geeft hem een fles gewone wijn en vertelt erbij, dat de drank pas over 24 uur zal gaan werken (in die tijd kan de dokter zich uit de voeten hebben gemaakt). Nemorine heeft echter geen geduld en reeds na een paar slokken te hebben genomen, vraagt hij de hand van Adina. Zij wijst hem af, omdat hij dron ken is en besluit met Belcore te trouwen. Een bevel tot overplaatsing van Bel- cores kapitein verhaast het huwelyk, dat nu dezelfde avond nog zal worden vol trokken. Inmiddels is in het dorp bekend ge maakt dat Nemorino erfgenaam is ge worden van een ryke oom. Alle meisjes van het dorp proberen terstond een wit voetje bij hem te halen, maar de Jonge boer weet nog van niets en schrijft de belangstelling voor hem toe aan de uit werking van het toverdrankje. Adina ziet echter de toenadering^ die de meis jes tot haar vroegere minnaar zoeken en wordt jaloers. Zij ontdekt dat zij eigenlijk van Nemorino houdt en dat Belcore haar het hoofd op hol heeft ge bracht met zijn overdreven avances. Natuurlijk sluit Nemorino ten slotte zijn bruid overgelukkig in de armen en Dul camara wordt dan door allen toegejuicht, want zyn liefdesdrank is hiermee ge bleken probaat te zijn! Soepel Met z'n vyven (o.w. één vrouw) werd - achter de schermen van de kast ge werkt Vakkundigheid, grote artisticiteit fantasie kenmerkten de prestaties van Bert Brugman en zijn spelers. De hand poppen werden soepel en natuurlijk be wogen, waarbij geen enkel detail werd verwaarloosd. Op ingenieuze wijze wer den de monden van de hoofdrol-vertol kers open en dicht geklapt wat het ge heel zeer suggestief maakte. Ook licht bundels werden sfeervol en deskundig gebruikt. Verscheidene malen werd er .,op de zaal gespeeld" en dat dit succes boekte was niet alleen het gevolg van de band, die daardoor ontstond tussen de bespeelde poppen en het publiek, de ongedwongen en hu moristische manier waarop dit werd gedaan. Het bestuur van De Ratel kan met recht trots zijn op hetgeen zij in verband met de tiende verjaardag van zijn groep leden en belangstellenden heeft ge presenteerd. En dat, terwijl de officiële viering pas op 22 oktober zal plaats heb ben, zoals de voorzitter, de heer C. Marks, in zijn welkomstwoord van zater dagavond meedeelde. Waaraan hij toe voegde, dat op 19, 20 en 21 oktober zgn. verkoop-markten zullen worden gehou- terwijl haar kind de eerste jaren nog te klein zal zijn voor dat speelgoed. Maar zij bewaart die pop zuinig totdat het kind er gelukkig mee kan zijn. Zo ook de doop een geschenk. Een geschenk van de liefhebbende God. Hy zegt: „Neem dat nu alvast maar aan." In de bespreking werd een vraag over de mogelijke wenselijkheid van een strengere dooppraktijk gesteld. Er zijn immers zovelen wier band met de Kerk maar heel zwak is en wier belofte bij de doop in de praktijk maar heel wei nig uitwerkt. Ds. Lugtigheid zei daar over, dat hij tezeer de macht van het Woord van God heeft ondervonden daar klein van te denken. Natuur lijk moet met alle doopouders een ge sprek over de zin van de doop worden gevoerd. Daarvoor bestaat drieërlei ge legenheid: op de doopzitting, ir doopdienst zelf en bij het brengen de doopkaart. Met enkele voorbeelden toonde de predikant aan, dat hier een subtiele voorzichtigheid zeker op haar plaats is. Met open mond als het ware hebben allen naar ds. Lugtigheid geluisterd, vertelling ook een wekroep was tot persoonlijke omkeer naar de Hei land van zondaren. Het weekeinde werd voornamelijk ge houden in het Hervormd jeugdgebouw de Hooglandse Kerkgracht. Zater- 3 er excursie naar het stedelijk museum, waar de deelnemers onder meer de kindertekeningen van 3 oktober hebben gezien. Ds. J. N. de Ruiter (Leiden), verzorgde de dagslui ting. Gistermorgen waren allen in de Pieterskerk, waar ds. D. J. Vosscrs in de dienst voorging. In het middaguur volgde een kennismaking met enige Leidse zondagsscholen, waarna de heer Staats vertelde over zijn reis Ned. Nieuw-Guinea en de expe ditie naar het Sterrengebergte. Hy toonde daarbij dia's. Om 5 uur werd het weekeinde met samenzang gesloten. Dr. Velema predikant Clir. Ger. Kerk, Leiden In de gistermorgen gehouden dienst van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Leiden is meegedeeld dat dr. W. H. Velema te Eindhoven het beroep naar Leiden heeft aangenomen. Dit is het eerste beroep dat werd uitgebracht sinds ds. C. van der Weele op 12 juni afscheid nam in verband met zijn vertrek naar Ermelo-Putten. De nieuwe predikant, wiens vader eveneens predikant is ge weest en van wie twee broers de Chris telijke Gereformeerde Kerken als pre dikant dienen, is in 1929 geboren. Op 13 september 1953 verbond hij zich aan zijn eerste Gemeente, Eindhoven. Hij behoort met de Apeldoornse hoogleraren Oosterhof en Van Genderen tot de drie gepromoveerde Chr. Geref. predikanten. De Kerk van Eindhoven behoort tot dc classis Utrecht. Mail uit Koudekerk ernstig gewond te Leiden Doordat de voorvork van zijn flets brak, kwam de 18-jarige P. Verdoold uit Koudekerk aan den Rijn zaterdagavond even na zes uur te vallen op de Hogc- woerd te Leiden. Hy liep ernstige ver wondingen aan zyn hoofd, een zware hersenschudding en een wond aan zyn Inwoner van Warmond gewond in Abbenes Vanochtend omstreeks 7 uur werd de 38-jarige A. Langemaire. wonend te Warmond, in Abbenes by de kruising Hoofdweg-Lisserweg met zijn brumfiets aangereden door een bestelauto. Hy werd ernstig aan het hoofd gewond en ln zorgwekkende toestand naar het acade misch ziekenhuis te Leiden gebracht. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3