Uw probleem is het onze Enkele kanttekeningen Bond „Maarten Luther" vierde 50-jarig bestaan 1 Meningen van anderen lfêï!?Dampo Een woord voor vandaag Niet belangrijk hoe, maar wel dat men belijdt SNELFIX Minimum-salarissen van emeriti werden verhoogd VERSTOORD EVENWICHT JJET EVENWICHT tossen regering en parlement is in ons land en niet alleen hier sinds jaren verstoord. De regering, en met name haar ambtelijk apparaat heeft steeds meer overwicht gekregen. De belangrijkste oorzaak daarvan is de toegenomen omvang van de staatsactiviteit. Ter illustra tie: de rijksuitgaven bedragen dit jaar naar schatting 19,2 procent van nationale inkomen, tegen gemiddeld 8,1 procent in de jaren 19001913. Op de departementen balt zich een grote macht samen. Die macht is grotendeels onmisbaar. Bovendien wordt zij in de meeste gevallen met be kwaamheid en met zin voor wat recht is, uitgeoefend. Maar elke macht kan gevaren opleveren. Daarom blijft tegenover de departementen een tegenwicht nodig, niet alleen in vrije maatschappelijke organisaties, maar ook in het parlement. Het Nederlandse parlement is helaas, in tegenstelling tot bijvoorbeeld het Zweedse, ongeveer een eeuw ten achter. Het is wat zijn organisatie en werk wijze betreft nog steeds meer afgestemd op de nachtwaker-staat dan op de welvaartsstaat. Het functioneert mede daardoor ietwat haperend. Het komt ons voor dat men op deze wijze anti-parlementaire stromingen ongewild stuwkracht verleent. Opbouwende voorstellen om de volksvertegenwoordiging beter voor haar medewetgevende en controlerende taak te bewerktuigen, verdienen, gezien dit alles, een welwillende aandacht. Wij verheugen ons dan ook over het rapport dat de liberale Prof. Mr. B. M. Teldersstichting dezer dagen onder de titel „De rijksuitgaven, een terreinverkenning" het licht heeft doen zien (uit gave M. Nijhoff, 1960, samenstellers drs. O. F. Staleman en Th. H. Joekes). Zoals we reeds meldden, wil dit rapport de mogelijkheden voor controle van het parlement op de overheidsuitgaven verbeteren door naast of onder de griffies van de Staten-Generaal een speciale dienst van vijf tot tien man te scheppen. De taak van deze dienst zou moeten zijn: gegevens te verzamelen aan de hand waarvan de Kamerleden de rijksuitgaven beter kunnen beoor delen. De rapporteurs denken daarbij vooral aan het vergelijken van de uit gaven der verschillende departementen met elkaar en met de overeenkomstige uitgaven in een reeks van jaren. Waar mogelijk zou men de uitgaven vooral ook moeten vergelijken met de maatschappelijke behoeften, zoals het aantal leerlingen dat onderwijs moet ontvangen en de omvang van het wegverkeer. Het gaat hier dus om een toetsing van het beleid aan objectieve maat staven van doelmatigheid en nuttigheid. Stellig behoort dit evenzeer tot de taak van het parlement als een toetsing aan politieke doelstellingen. LIJDEN AAN BLIJMOEDIGHEID? TT AN WAT EÉN nauwkeurig onderzoek naar de rijksuitgaven aan het licht kan brengen, levert het rapport van de Teldersstichting enkele treffende staaltjes. Een van de merkwaardigste voorbeelden betreft de „rangen-inflatie". Daar onder verstaat men het verschijnsel, dat personeel in rang wordt verhoogd zonder dat de verantwoordelijkheden en bevoegdheden dienovereenkomstig worden uitgebreid. Het liberale rapport rekent ons voor, dat zich in de jaren 1952 tot 1956 bij het personeel van binnenlandse zaken een rangen-inflatie van 78 procent heeft voorgedaan. Het personeel van sociale zaken moest met zes procent genoegen nemen. Daarentegen werden buitenlandse zaken en landbouw niet door een rangen-inflatie, maar juist door een deflatie getroffen. De manier waarop in dit rapport deze gegevens zijn berekend, is ongetwijfeld voor verbetering vatbaar. Het verschijnsel van de rangen-inflatie is er echter niet minder belangrijk om. Frappante gegevens vermeldt het rapport ook over het onderwijs. Het komt tot de slotsom, dat de uitgaven per nieuw leslokaal zijn gestegen van ruim 15.000 in 1952 tot niet minder dan bijna 40.000 in 1957. De verklaring die de minister daarvan gaf luidde: „Voorts zijn bij alle takken van het onderwijs talloze verbeteringen en vernieuwingen uitgevoerd, die geen verband houden met de stijging van het leerlingenaantal, maar die wel hogere uitgaven heb ben meegebracht". Niet ten onrechte noemt het rapport dit een dooddoener. De liberale rapporteurs menen, „dat hij die van een regering zuinigheid ver wacht, aan blijmoedigheid lijdt". Hoewel liberalen zich weieens grapjes over calvinistische somberheid veroorloven, hebben wij aan blijmoedigheid nooit geleden. Bovendien menen wij, blijmoedig of niet, dat de regering nog steeds naar zuinigheid streeft. Wel is er ook naar onze mening reden te vermoeden, dat de overheid de oorzaken van de stijging der uitgaven voor een deel eenvoudig niet uit de doeken wenst te doen en voor een ander deel zelf niet doorziet. De strekking van het rapport der Teldersstichting is overigens met nieuw. De heer Lucas (kath.v.) heeft reeds in 1955 in de Tweede Kamer voorstellen in de richting van een nieuw controle-orgaan gedaan. Ook in het tweede rapport-Koersen zijn verscheidene mogelijkheden ter verbetering van de parlementaire controle geopperd. Moge men bij de komende behandeling van dit rapport-Koersen beseffen, dat lapmiddelen, zoals die na 1945 zijn toe gepast, ons parlement niet wezenlijk moderniseren. In aanwezigheid van ministers (Van een onzer verslaggevers) „Onze kerk heeft geen behoefte aan méélevende leden, maar aan lé vende leden". Dat verklaarde dr. C. Rlemers, president van de synode der Evangelische Lutherse kerk, in de „vroegpreek", die hij zaterdag morgen hield in de Maarten Luther- kerk te Amsterdam ter inleiding van het feest van de vijftigjarige Neder landse Bond „Maarten Luther". Een meelevend lid is iemand, die wel .ee-leeft, maar voor wie het eigen le- :n toch hoofdzaak blijft. Hij staat sympathiserend tegenover de kerk, hij ;r ook bij horen, maar in feite is oor hem toch niet veel meer dan instituut ter bevrediging van zijn religieuze behoeften. Een levend lid daarentegen is iemand die zich geheel geeft aan het dienen de gemeenschap der kerk. Hij is er op uit om geestelijk profijt te trekken de kerk maar hij geeft zich posi- lan de gemeente. Niet opdat zij eer gezellige of knusse gemeenschap wor den zou; dat is verschrikkelijk. Maar opdat zij een licht in de wereld zou zijn. Want God heeft daartoe zijn ge meente uitverkoren. In dezelfde geest sprak de voorzitter, het lid van de Raad van State M. Rup- pert te Zeist, toen hij de hierna ge opende algemene vergadering van de bond de jubileumrede hield. CONSENSUS De bezinning op het luthers belijden, die juist op gang was gekomen, is he laas verstoord door de consensus met de hervormde kerk. Hier herhaalde de heer Ruppert de meermalen door hem geuite beden kingen tegen de consensus. Tegen practische samenwerking met de hervormde kerk, zoals kanselruil en intercerebratie wilde hij zich niet verzet ten. Maar voor een consensus was het veel te vroeg. Samenwerking tussen ker ken mag niet gebaseerd zijn op verdoe zeling van verschillen. ,,We stonden nog pas aan het het begin van een herle- ig van het luthers belijden. Aan een rkelijk gesprek met het calvinisme iren we nog niet toe, gesteld al dat dit gesprek met de hervormde en niet met de gereformeerde kerken gevoerd )u moeten worden." De kritiek op de consensus, gelijk de heer Ruppert deze had geuit, leverde bij de volgende sprekers reacties op. Dr. Riemers, die als president van de synode de gelukwensen van het bestuur Advertentie 77h Tïli&an V pindakaas rt waardevolle brood belegging ANDERZIJDS „Een van de meest vooraanstaande Pa. poea's, de heer Nicolaas Jouwe, heeft <lo verstandige opmerking gemaakt, dat zijn volk bij do vrije landen behoort", aldus schrijft Elscviers Weekblad. Daar om is bij er een voorstander van beide delen van Nieuw-Guinea tot een federatie te brengen. Wij geloven, dat bij gelijk heeft; wij geloven, dat het merendeel van de Afro-Azialische landen zijn standpunt 7al delen. Uitgaande van het zelfbeschik kingsrecht kan men niet anders constateren dan dat Nieuw-Guinea van do Papoea s is; dat Nederland er wijs aan zou doen samen met Australië de totstandkoming van zulk een federatie te bevorderen. Nu do heer Jouwe toch over een Melanesische federatie spreekt, willen wij eraan toevoegen, dat ook voor de Republiek van de Zuid-Molukken in zulk een federatie een plaats zoo zijn. Het is onbehoorlijk, dat de vrijheidsdrift van de Ambonezen onderdrukt wordt door bet centralisme van Djakarta. Onbehoorlijk bovenal omdat wij de Ambonezen beloofd hebben, gelijk aan vele andere volkeren van de vroegere Nederlands-Indische archi pel, dat zelfbestuur een integrerend deel van dc soevereiniteitsoverdracht zou zijn." Dat de pers de laatste jaren niet al te gelukkig is geweest in haar verbalen over verlovingen en huwelijken van leden van koninklijke huizen wordt betoogd in V r ij Nederland. Het blad schrijft: „Prinses Margaret kon haar piloot niet vergeten, zij docht erover om katholiek te worden, volgens de kranten tenminste. Kortgeleden nog sproken vele bladen over de eenzame Koning der Belgen, over Paola, die liaar vrolijke jeugd vergeet omdat de kroon al te dichtbij komt. En in bet paleis is men somber gestemd omdat de berichten, dat de Koning trappist wil worden niet zonder meer tegengesproken kunnen worden, voor dat deze bladen op de boulevards versche nen, stelde Boudewijn zijn verloofde voor aan zijn volk. Het is altijd verheugend, dat hooggeplaatste personen in een al te nieuwsgierige wereld bun geheimen^ kun nen verbergen totdat zij zelf klaar zijn om te openbaren. En deze vergissingen van bladen, die voorgeven aan dc hoven kind aan buis tc zijn, geven tc denken Wat moet men zeggen over kranten, die nu precies weten te vertellen hoe Margarets verloving de officiële tr i het duister tastter Jaarvergadering van Bond Chr. v.h.m.o. De bond van verenigingen voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs houdt op vrijdag 7 oktober in Utrecht zijn jaarvergadering. Op het programma staat onder meer een be spreking van de algemene belangen der scholen en een referaat van prof. dr. G. Wielenga te Amsterdam over „De esthe tische vorming der leerlingen." TOTODEBAT IN DE KAMER In het laatste nummer van „Hervormd Nederland" is de hoofdredacteurds. F. H. Lands man ingegaan op het totdebat in de Eerste Kamer. Hij schrijft onder meer: TvrlJ hebben er geen behoefte aan W opnieuw op het toto-vraagstuk te rug te komen nu het ontwerp-wij- ziging van de loterijwet met 33 te gen 36 stemmen door de Eerste Kamer werd verworpen. Maar wel moeten we enkele opmerkingen maken naar aanleiding van de be handeling van dit ontwerp in de Eerste Kamer. De Protestants-christelijke par tijen waren in de grond van de zaak geen van alle voor het ont- werp-wet, omdat ze het wel eens waren met de kerken, die op de gevaren van de steeds toenemende goklust hadden gewezen. Maar, in onderscheid met de meerderheid van de A.R.P., was de C.H.U. tot het compromis bereid, dat in de wet-Beerman zijn vorm had ge kregen. Zowel van A.R.P. als van C.H.U. o.i. een oegrijpelijke en aanvaardbare houding. Nog meer geldt dit van de K.V.P. omdat deze partij, hoewel eigen lijk voor een niet-,,getemde" toto toch recht wilde doen aan de pro testantse bezwaren en daarom het compromis aanvaardde. Trouwens al is zelfs een missie-toto iets wat blijkbaar niet strijdig is met het roomse levensgevoel, het is ons toch bekend, dat niet weinigen, ook in r.k.-kring, elke toto in de grond van de zaak gestolen kan worden. ^de V.V.D., die althans in de Eerste Kamer niets wilde horen van het erkennen, althans rekening houden met de bezwaren van een minderheid en ten deze van geen „vrijheid die luistert naar de wetten" wilde we ten. Maar wat nog bedenkelijker is: blijkbaar achtte men de gele genheid ook gunstig om het niet meer in al zijn leden zich in de gratie van de rechtervleugel van de V.V.D. zich verheugende kabinet, dit duchtig te laten gevoelen en, als het moest, over het toto-strui kelblok te laten vallen. Maar volmaakt onaanvaardbaar kwam ons de houding voor van de oppositie partij, de P. v.d.A. Ze telt onder haar leiding gevende leden heftige voorstanders van een onbe perkte toto, die al de christelijke bezwaren als „betuttelarij" terzij de schuiven: maar ook leden, die er eigenlijk precies zo over denken als C.H.U. en A.R.P., maar uit overwegingen van democratisch staatsbeleid bereid waren tot een compromis. Het merkwaardige was echter, dat allen als één blok tegen stem den, soms met de nadrukkelijke ar gumentatie: eigenlijk niet zoveel bezwaren maar „uit staatkundige overwegingen" tegen! dit dan nog achter de hand als men althans niet wil doen of alles wat de kerken over de toto hebben gezegd, maar wat onpraktische on- Om er nog maar over te zwijgen de lucht geheven, het verkiezingspro- pagandapad op te gaan?! Wij weten, dat wij op onze beurt met deze opmerkingen in een ker kelijk, d.i. politiek-onafhankelijk, blad een gevaarlijke weg opgaan. Maar we vertrouwen toch dat r i, dat delijk het ja ten aanzien van de houding van de P.v.d.A.; als het „neen" tegen de houding b.v. van de A.R.P. zouden durven uit te spreken, zonder te vrezen voor „partijdig" te worden gehouden. i het hart, omdat het ons juist in de labiele politieke si tuatie van nu, die wijst op de mo gelijkheid van belangrijke koerswij zigingen in velerlei opzicht, het er voor houden, dat alleen het vast houden van de democratische spel regels, waartoe behoort het zoveel mogelijk rekenen met de principi ële inzichten van democratisch ge zinde minderheden en het voorrang geven aan het belang van de zaak boven dat van de partij, de moge lijkheid schept van een christelijk- verantwoorde democratische poli tiek, die het welbegrepen belang van het gehele volk diént. R.k. kerk benoemt prof. De Groot voor oecuiu. contacten Tot voorzitter van de St. Wiüibrord- Groot-Semlnarie, afdeling Philosophi- cum te Warmond. Prof. Groot is als zodanig de opvolger van mgr. dr. J. G. cum te Warmond. Prof. Groot van het noemd tot secretaris van kardinaal Bea, het hoofd van het nieuwe Concilie-J dgr kerk overbracht, zei: „Het is al tijd nèt of ik bij de heer Ruppert iets van calvinisme bespeur." (Waarop de ze antwoordde: „Dat is een kwestie van erfzonde; mijn moeder was gerefor meerd!"). Toch waardeerde dr. Rie mers het, dat de bond met zijn kritiek op de synode wel eens een enfant ter rible is. Dat achtte hij allerminst be zwaarlijk, mits deze kritiek maar bin nen de perken blijft, anders schiet zij haar doel voorbij. MINISTERS Twee ministers woonden de feestver- gadering bij, namelijk de bewindslieden mr. A. C. W. Beerman en mr. E. H. Toxopeus, die belde tot de lutherse kerk behoren. Mr. Beerman, minister justitie, voerde het woord. Hij telde, dat hij dag beleed.... „want mijn vormd en het gaat best!" De minister meende dat de kerken nog veel te weinig samenwerking zoe ken, al is het samen bouwen en ge bruik maken van kerken wel een gun stig teken. De leden der kerk zouden ook veel vaker naar andere kerkdiensten moeten gaan. Een rooms-katholiek dient minstens eenmaal per jaar een protes tantse kerkdienst bij te gekeerd. Minister Beerman zei dit tegen de achtergrond van een steeds toenemende onkerkelijkheid, die straks bij de uit slag der volkstelling wel duidelijk zal blijken. „Als ik soms de sollicitatiebrieven van hen die een belangrijke positie bij de rechterlijke macht of het nota riaat innemen, dan vind ik het zorge lijk dat zoveel mensen datgene wat ik waardevol vind het belijden van het christelijk geloof niet erkennen, door dat zij het woordje „geen" invullen bij de vraag naar hun godsdienst." De jubilerende bond is slechts een kleine groep, maar de mogelijkheden van een geestelijk réveil in ons volks leven zijn ook aanwezig in een kleine gemeenschap, aldus de minister. In de jubileumvergadering zijn drie leden gehuldigd en tot erelid benoemd, die de bond vanaf het begin hebben gediend: Th. C. Pluijm (mede-oprich ter) en C. van Hoek, beiden te Schie dam en F. H. Hendriksen te Leeuwar- Panorthodoxe synode uitgesteld tot volgend jaar De panorthodoxe synode die in sep tember van dit jaar zou worden ge houden is verschoven naar einde vol gend jaar. Op deze synode zouden voor het eerst sinds jaren afgevaar digden van alle Oosters-Orthodox? Kerken vertegenwoordigd zijn. Ken nelijk bleek het onmogelijk dit jaar reeds klaar te komen met de voi bereidingen voor deze conferentie. De mededeling werd verstrekt door bisschop Timiades de vertegenwoordi ger van het Oecumenisch Patriarchaat van de Orthodoxe Kerken bij de We reldraad van Kerken in Genève. Hij deelde ook mede dat bisschoppen en theologen rond Pasen 1961 bij elkaar zullen komen voor een voorbereidende conferentie. Bisschop Timiades verklaarde dat dc synode tot een later tijdstip was uit gesteld om tot een betere voorberei ding te komen daar zeer belangrijke dingen aan de orde komen. De panorthodoxe synode zal zich in het bijzonder bezighouden met het pro bleem van de christelijke eenheid, dat in deze kerken in de afgelopen jaren bijzonder actueel is geworden door het nauwere contact met de Wereldraad (sommigen zijn lid anderen zoals de Russische Kerk nog niet )en het bis schoppelijk concilie van de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Chr. Nat. Onderwijs 100 jaar oud Op 31 oktober viert de vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs haar honderdjarig bestaan met een kerk dienst in de Dom te Utrecht en een bijeenkomst in Esplanade. In de kerkdienst zal voorgaan dr. H. J. Honders, vice-voorzitter der ver eniging. Tijdens de bijeenkomst in Es planade zal prof. dr. H. Smitskamp een rede uitspreken. Advertentie Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Emmercompas- cuum, wijkgem. Emmererfscheiden- veen: J. Leewis, Rand. te Utrecht. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Kralingen: M. Baan te Dordrecht en P. Op den Velde te Hilversum-Oost. Aangenomen naar Leiden: dr. W. H. Velema te Eindhoven. Congres Westeuropese christen-democraten In Afrika wordt lot van Europa beslist Op het congres van Westeuropese christen-democraten te Parijs heeft men vrijdag een rapport van de Itali aanse minister van financiën, Taviani, over de culturele aspecten van de hulp aan een derde van de wereld bespro ken. Taviani verklaarde dat alle volkeren de mogelijkheid moeten hebben om een bepaald cultureel niveau t*» bereiken. De communistische wereld heeft me thoden ontwikkeld, die geleid hebben tot slavernij van gehele volkeren. De christelijke democratie heeft nu de taak om de vruchtbaarheid van het vrij heidsideaal, dat de vrije wereld be zielt, ln het licht te stellen, aldus Ta- vianL Tijdens de debatten die hierop volg den ontwikkelde de Roemeen Ciaranes- co de these, dat de onderlinge afhan kelijkheid van de internationale vraag stukken op het ogenblik zo sterk is, dat in Afrika het lot van Europa beslist wordt. De overwinning van de demo cratie of van het communisme in Afri ka bepaalt het resultaat van de strijd tussen Oost en West, zei hij. De Brit Lord Birwood verklaarde dat Engeland het noodzakelijk acht dat er een mid del wordt gevonden om een brug te bouwen tussen Engeland en het vaste land van Europa. Werelddovendag-1960 te Utrecht De „Werelddovendag", de derde sinds 1957, zal voor de eerste maal in Nederland worden gehouden en wel op 25 dezer in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Deze jaarlijkse bijeenkomst op de vierde zondag van september werd ingesteld door de Werelddovenfedera- tie, die in 1951 werd opgericht. Het doel ervan is de aandacht te ves tigen op het feit dat er van de zesen dertig miljoen doven in de wereld slechts vier miljoen onderwijs hebben :enoten. Voorts wil men door het hou- en van een Werelddovendag meer be grip kweken voor de moeilijkheden waarmee een dove in de maatschappij te kampen heeft. Ten slotte hoopt men door middel van deze jaarlijkse bijeen komsten een studie van het probleem van de doofheid te kunnen stimuleren, waardoor de gevolgen van de doofheid zoveel mogelijk houden kunnen worden geëlimineerd of verzacht. Ds. C. L. Ruben, legerpredikant te Eindhoven en voorheen predikant bij de Gereformeerde Kerk van Helpman, Gro ningen heeft een auto-ongeluk gehad is ernstig gewond in het ziekenhuis i Eindhoven opgenomen. Ds. Ruben i op de terugweg van de afscheidsdienst van ds. W. van Boeijen die naar Amster dam vertrekt. De Heilige Geest wordt door Jezus „een andere Trooster" genoemd. Een andere Trooster in de 'plaats van wie? En waarom, om welk verdriet, is er een Trooster nodig? Jezus spreekt zo van de Heilige Geest als Hij afscheid neemt van Zijn discipelen. Hij heeft hun gezegd, dat Hij heengaat, Naar het huis des Vaders om daar plaats te bereiden voor allen die in Hem geloven. Als er voor ieder een plaats zal zijn, dan zal Hij wederkomen. Die „andere Trooster" neemt dus bij ons op aarde Jezus' plaats in. Hij is bij ons en alleen daarom al is die naam Trooster zo juist. God laat de christen hier op aarde niet alleen. De mens staat niet alleen in zijn armzalig pogen om God te dienen en de mens staat niet alleen in zijn armzalig pogen zijn naaste lief te hebben. Dan zou er immers niets van terechtkomen! Komt er dan nu zo veel van terecht? Die vraag is een tegen vraag waard: „Kent gij die andere Trooster, die Geest der Waarheid?" De ene vraag hangt namelijk met de ander samen, Want dit zegt Jezus van de Heilige Geest: „....dien de niet kan ontvangen want zij ziet Hem niet en kent Hem niet; maar gij kent Hem, want Hij blijft bij u en zal in ti zijn. Gij kent Hem is dat zo? Ds. Theesing tot Zwinglibond De Zwinglibond, waarin de, zoals zij zich noemen, „princi pieel vrijzinnigen" zich hebben verenigd hield dit weekeinde een conferentie op „De Pietersberg" te Oosterbeek. Kenmerkend voor de geest van deze conferentie was wel de uitspraak van ds. H D. J. R. Theesing uit Middelie Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever Bisschop Reeves mag niet naar conferentie kerken van Zuid-Afrika heeft van de Zuidafrikaanse regering geen toestemming gekregen de verga dering van acht Zuidafrikaanse kerken, die door de Wereldraad bijeen is ge roepen bij te wonen. Deze bijeenkomst zou in december plaats vinden. De be middeling van de Nederlandse Gerefor meerde Kerk in deze heeft niet mogen Bisschop Reeves werd op 12 septem ber het land uitgewezen vanwege zijn felle kritiek op het apartheidsbeleid van de regering en verblijft op het ogen blik in Engeland. Volgens de regering van de unie mag hij het congres niet bijwonen omdat niet kan ingestaan den voor zijn veiligheid. Leiders van de Anglicaanse kerk heb ben nu getracht de bijeenkomst in een naburig land te beleggen, zodat bis schop Reeves en ook niet-blanken aan- zezig zouden kunnen zijn, maar de Ne derlandse Gereformeerde Kerk in Zuid- Afrika heeft zich hiertegen verzet. In Geref. Kerken vrijgemaakt) In Utrecht heeft de jaarver gadering van de Stichting Eme- ritering plaatsgevonden. De ver gadering werd geleid door de heer M. van Rossen uit Voor burg. Uit het jaarverslag uitge bracht door de heer H. J. Wijn, 's-Gravenhage, bleek dat in deze Stichting 217 kerken in de Geref. Kerken, (vrijgemaakt) samen werken. De staat van -baten en lasten wees een voordelig saldo aan van 120.916,30. Dit saldo werd toegevoegd aan het vermo gen beschikbaar voor uitkeringsverpRch- tingen. Vervolgens werden de statutenwijzi gingen aan de orde gesteld1. Met alge mene stemmen werd besloten de mini mum-uitkeringen voor emeriti-predikan ten tc verhogen tot 4.000 en voor we duwen tot ƒ3.000. Tevens besloot men aan de reeds geëmeriteerde predikanten en de weduwen ook deze verhogingen toe te kennen. Ook werd met algemene stemmen aangenomen om de basis voor de uitke ringen te koppelen aan ce door het Centraal Bureau voor de Statistiek vast gestelde indexcijfers voor de kosten van het levensonderhoud'. De aftredende bestuursleden de heren J. Koolman, Amsterdam, en A Schras, Rotterdam werden herkozen en in de vacature van wijlen de heer H. Troost- heide, Bilthoven, werd gekozen de heer F. G. van Kamp te Arnhem. De aftre dende leden van de Commissie van Toe zicht, de heren C. F van Mill, Gorin- chem, mr. A, Veens'tra, Groningen en notaris J. van Willigen, Kampen werden herkozen. Na dankgebed door ds. H Brink, Krommenie, werd deze goed' bezochte vergadering gesloten. dat het niet van essentieel be. lang is hoe men Christus belijdt, maar wel dat men Hem belijdt. Hij maakte deze opmerking tijdem een rede op zondagmiddag over de ont- moeting der wereldgodsdiensten joden- dom, christendom en de islam. Hij zag in deze godsdiensten veel gemeen. Zij hebben alleen een grondlegger, een heilig schrift en een openbaring. Op zaterdagmiddag had ds. W. Chr, Smits van Edam reeds gesproken ovei het onderwerp: „Is de officiële leer der verzoening wel de enig mogelijke en dus ware?" De basis van het christendom is vol gens de spreker dat Jezus Christus i; gestorven voor onze zonde. Hij wilde de bijbel echter niet zien als een een heid. Dit is wel het centrale punt ln de brieven van Paulus, maar hij meen- de dat er toch nog een andere moge lijkheid is tot vereniging met God. In dit verband wees hij onder meer op dt gelijkenis van de verloren zoon. „Daaj is een zuiver, diep innerlijke relatie met God. Dit is de mythische lijn," al dus ds. Smits. Mevrouw F. D. A. Portewit uit Edam behandelde het onderwerp „Is neutraal bijbelonderwijs mogelijk?" Zij beperkte haar onderwerp tot de openbare lage re school waarvoor zij pleitte. Het bij belonderwijs is op de openbare lagere school toegestaan maar afhankelijk van de lagere onderwijswet 1921. Zij schet ste vervolgens de historische groei de school aan de hand der diverse derwijswetten en ook de ontwikkellnj van leesboeken, waarbij zij opmerkte dat de kennis van de bijbel verloren ii gegaan. Mevrouw Portewit wilde wel bijbelonderwijs op school, maar niet door een onderwijzer met een speciaal diploma, maar door de Onderwijsbenoêmingen Benoemd tot hoofd: aan de Eben Haë- zerschool te Waddinxveen, de heer P, de Lijster te Stolwijk. Benoemd bij het ulo: aan de Nassau- ulo te Rotterdam-Hilligersberg, de heer D. A. van Dijk te Emmeloord; aan de ds, Creutzberg-mulo, te Nijmegen, mejuf frouw G. H. Santbulte te Nijmegen; de Oranje Nassau-ulo te Bilthoven, int juffrouw C, Nieuwboer te Delft heer P. C. Scholten te Kampen; a Chr. ulo te Beverwijk de heren G. Biesroi te Urk en X. U. Talsma te Baflo; aan de Gereformeerde ulo te Middelburg, de heer J. P de Vries te Enkhuizen; aan de Chistelijke ulo te Winterswijk, dt heren H. L. Kirchner te Vollenhove L. G. Miedema te Winterswijk; aan Chr. Nat. mulo te Hardenberg, de h E. Roukema te Amersfoort: aan de Chris telijke meisjes-mulo te Driebergen, me vrouw L. A. W. van Pesch-Stegenga ie Utrecht. Benoemd tot onderwijzeres: aan de Prinses Wilhelmina-g.l.o. te Zwartsluis G. Bosscher te Zuidwolde (Dr.); aan de le Chr. school te Rijsoord, A. C M. Brou wer te Ridderkerk; aan de hervormde school te Genemuiden, K. Wes- selink te Dalfsen; aan de Hervormde school te Haren (Gr.), A. Visser te Rijs wijk. Benoemd tot onderwijzer: aan de Prinses Irene-school te Rotterdam, J. Brummelman te s'-Gravenhage en P, Sastrodikromo te Coppewijne; aan de School met de Bijbel te Rheden, G. Mo- ret te Renswoude; aan de Groen van Prinstererschool te Emmen, E. v. d. Lin de te Renkum; aan de Chr. lagere school te Nederhemert, M. Kramer te Delft en T. Beerdsen te s'-Gravenhage; aan de Oranje Nassauschool te Stedskanaal, T. Blaauw; aan de Chr. Nat. school te Goor, G. M. de Jong te Heeg (Fr,): aan do dr. Colijnschool te Rijswijk(ZH), W- Looye te Rotterdam; aan de Bosch- en Hovènschool te Heemstede, K. Kuioers te Bolsward; aan de Hervormde rchool te Genemuiden. S. Baarssen te s'-Gra- venzande; aan de Hervormde school te Hasselt, J. G. Fidder te Zwolle. Vraag: Per 1 augustus 1957 werd ons de huur opgezegd van het huis waarin we toen bijna twintig jaar woonden. Ik ben toen naar het gemeentehuis gegaan Vragen op elk gebied kannen worden ingezonden aan het bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, dnidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt Deze service is gratis voor onze abonnee's. Het is vrijwel zeker dat de gemeente toegestaan als die winkelier het gevraag- U nu zal helpen maar u zult nu wel de niet verhandelt of niet in voorraad moeten Recepteren wat u krijgt aange- heelt, dan wel bij overmacht Geêfaleer- waardot,, 1 Pf- de, dus aangeboden artikelen moeten keling komt. Do plant Is gevoelig ui «UU.U611WU tui ut.it ndi. men dus in ieder geval aan ieder die ze wenst sp{nt onder het blad Ingezonken eele tuursverschillen tussen dag en nacht Gieten met water op kamertemperatuur als de aarde licht van kleur is en droog aanvoelt Wilt u de plant graag laten vertak ken, dan een ringvormige snede in de bast geven, vlak onder een blad waar U de vertakking wenst Door stremming de shpstroom hoopt zich voedsel op slapende knop tot ontwik- heb mij laten inschrijven als woning zoekende. In het begin van dit jaar (1960) kregen we een dwangbevel van de deurwaarder: op 20 juni moesten wij ons huis ontruimd hebben. Ik ben toen wéér naar het gemeentehuis gegaan en heb het dwangbevel getoond. En nu kwam er dan dezer dagen weer een r deurwaardersbrief met de mededeling boden. We leven nu eenmaal dat we binnen veertien dagen het huis riode van woningnood en dan kan ontruimd moesten hebben daar we anders met de sterke arm op straat zouden worden gezet. Met alle kosten voor onze rekening! In al die tijd heeft de gemeente ons niet eenmaal een 1" aangeboden. Mijn vraag is: moet ik ieder huis dat de gemeente nu aanbu maar accepteren ook als het minder i: rIWI1UC1IU, dan dat wat we nu bewonen? ^En als verkeerd heeft geprijsd^(bijvoorbeeld Antwoort: Het ^is niet oimiogeljjk^dat slijmvliesaandoening. Tweemaal j- -* 1 v "lj| injectie, ik volg een En accepteert u niet dan komt u on- ficus moet behande"len?~ïk heb de plant ér"' konerrarhnnaat "met ^ntvln'èier <>u huis herroepelijk op straat te staan. Wat heel „u al bijna een jaar - er is in die tijd 'liter water uitvloeier w k nu onaangenaam èn duur is! niet één blad bijgekomen en de onder- aanbiedt, Vraag: Is een winkelier verplicht een ste bladeren worden nu geel. Vraag: Ik ben nu al drie jaar onder be- bepaald artikel, dat hij bij vergissing handeling wegens een hardnekkige verkeerd heeft geprijsd (bij voorbeeld Antwoord; Het is niet onmogelijk dat slijmvliesaandc straat gezet worden, zijn de kos- 1,50 in plaats van 150) ook voor die UW ficus uit zijn pot is gegroeid. Deze week krijg ik U1JCVUC, i* vuig prijs te verkopen? En is een winkelier plant verlangt nameluk een ruime pot vitaminerijk dieet en slik bovendien verplicht aan elke klant die een be- met.gelijke delen blad- en mestgrond vitaminetabletten. De laatste weken paald artikel wil kopen, dit inderdaad en rivierzand. Zij moet voldoende water echter zijn de slijmvliezen weer roder hem te verkopen of mag hij aan hebben en liefst eens in de veertien geworden hoe kan ik daar nu toch bepaalde klant ook „neen verko- dagen kunstmest. Vooral in de winter afkomen? Hw„"? Wet; 'ijke bepalingen zoals de en het voorjaar Is de ficus een liefheb- woningzoekende laten inschrijven. Ter- verkoop van gedestilleerd aan kinderen, ber van zon en ook op z'n mooist Van Antwoord: Uiteraard kunnen wij niet wijl u toch had behoren te zorgen dat uiteraard buiten beschouwing gelaten, juni tot september kan de plant buiten- beoordelen wat de oorzaak is van uw u een urgentieverklaring en voorrang gezet worden, mits ze op dezelfde wijze slijmvliesaandoening u zult moeten kreeg. En sederhet voorjaar, nadat u Antwoord: Een winkelier is inderdaad wordt behandeld. Houdt u haar in huis vertrouwen op wat de arts u voor- het deurwaardersexploit had gekregen, verplicht zijn artikelen tegen de daar- dan beschutten tegen tè felle zonnestra. schrijft. Wel kunt u eens met hem be- had u toch zeker bij de gemeente op op vermelde prijzen te verkopen. „Neen" len. In de winter mag ze niet koeler spreken of het nuttig is een speciulW een woning moeten aandringen! verkopen aan een klant is alleen maar staan dan 10 graden C. Direct warm te raadplegen. i inderdaad voor onze rekening? prijs te verkopen? En i Antwoord: U hebt het ook wel heel laten komen! Drie jaar geleden wist u dat u uw huis zoudt moeten verlaten het enige wat u hebt gedaan is u_als

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2