Hieuurc ;Criitsri)e (Courant Maanraket raakte uit koers CHROESJTSJEF is te ver gegaan Commentaar NIEUWS in BON C.N.V.-voorzitter maant tot voorzichtigheid Jeeb/efs Vliegtuigje stort bij Terheijde in zee MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Aborenementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441 Eenenveertigste jaargang no. 11981 Boudeivijn Directie: F. DIEMER CHRIST EUJ K-IS AT ION AAL DAGBLAD „Stantuasticf) is gbebleocn mgn hert ia Ugfyeaspati" Fabiola Brussel een oogopslag- De huidige zitting van de Algemene Vergadering der Verenig de Naties kan beslissend zijn voor het voortbestaan van de volkerenorganisatie: de wereld ziet in grote spanning toe of en zo ja op welke wijze de aanval van Chroesjtsjef zal worden afgeslagen. Van Macmillans bemiddelingspoging wordt weinig verwacht. Helaas is het de Amerikanen niet gelukt een satelliet in een baan om de maan te krijgen: met de derde trap van de raket schijnt iets te zijn misgegaan. Wat er nu met de satelliet zal gebeuren moet worden afgewacht. Verdwijnt zij in de ruimte of gaat zij een baan om de aarde beschrijven? Brussel was zaterdag in feeststemming: koning Boudewijn maakte er met zijn verloofde, Dona Fabiola, een glorieuze entree. In Hoog-Blokland is een inbreker in een kruidenierszaak op de koffie gekomen: zijn inbraakpogingen werden tijdig ont dekt en met een klomp werd aan zijn verzet een hard einde gemaakt, De economie van West-Duitsland vertoont alle symptomen van overspanning. Om de conjunctuur wat af te remmen heeft minister Erhard een serie maatregelen aangekondigd. Verwondering heerst in Den Haag over het besluit van Noor wegen om onvoorwaardelijk toe te treden tot de Conventie voor de walvisvaart. Het is beslist niet de bedoeling, dat Ne derland het Noorse voorbeeld zal volgen, zo werd te verstaan gegeven. Roer de GROTE TROM In Amsterdam heeft men dikwijls goede ideeën ei\ (soms) voert men die uit ook. Zo zaterdagmid dag: uitgaande van de ge dachte dat de jeugd zich ook eens naar hartelust moet kunnen uitleven, heeft men een „trommel- feest" gehouden in de Koopmansbeurs. Of trommelshet waren meestal zelfge maakte herrie-instru- menten zoals oude koek blikken en dergelijke. Het is een prachtig feest geworden en misschien wel een bron van inspi ratie voor componisten. Hebt u zaterdagavond in onze krant de pagina „Ruimte voor ons" gelezen? Op die pagina krijgen jon ge mensen ook de gelegen heid zich uit te leven of liever: zich uit te schrij- Het is wat minder la waaierig dan het Amster damse idee, maar daarom graaft men ook wat dieper men dat in Amsterdam pleegt te doen (denk nu niet dat deze zin op de tunnels slaat). En dat „dieper gra ven" kwam zaterdag wel heel duidelijk tot uiting. Een krant zo vinden wij i niet alleen maar iets vader en moeder, maar dient niet minder ge lezen te worden door de kinderen. Dat moet niet al leen tot uitdrukking ge bracht worden door ruime aandacht te geven aan sport en spel dat doen we dan vandaag ook maar ook door jonge mensen zelf in de gelegenheid te stellen hun gedachten in de krant terug te vinden, daarover met de „jeugdredactie" te corresponderen en daarover met elkaar te discussiëren. voor ouderen kan het zijn nut hebben naar die stemmen te luisteren. is het natuurlijk mo gelijk het Amsterdamse idee met het onze te com bineren. Wij gaan door met pagina „Ruimte voor en laten het aan onze lezers, aan de jongeren en de ouderen, over voor e krant „de grote trom roeren". Vertelt te pas (en ais het niet anders.kan: te onpas) aan ieder die het horen wil dat onze krant uw krant is en de krant van die ander behoort te zijn. Dan zal de bon hieronder niet lang onin gevuld blijven. (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/bwartaal'per giro. (Doorhalen wat niet van toepassin Is) Als bew\js van dankbaar- heb" uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Eisenhower niet naar Berlijn President Eisenhower zal niet naar, Berlijn komen voor de tiende verjaar dag van de inwijding van de vriiheids- kfok volgende maand. De plechtigheid zal 24 oktober plaats vinden en men heeft getracht Eisen hower naar Berlijn te laten komen als demonstratie van de solide steun die Amerika West-Berlijn geeft. De Amerikaanse ambassade heeft nu echter het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn laten weten dat Eisen hower een dergelijke reis niet meer kan opnemen in zijn overvolle werkschema. De vrijheidsklok werd door de Ameri kanen geschonken aan de ruim twee miljoen inwoners van West-Berlijn na het opheffen van de communistische blokkade van 1948 en 1949. Israëls minister van handel op komst De Israëlische minister van handel en nijverheid Pinhas Sair is voor handels besprekingen naar Scandinavië, Neder land en België vertrokken. T TIT VERKLARINGEN, die tijdens het afgelopen weekeinde door ver- schillende staatslieden (onder wie de Indische premier Nehroe) zijn afgelegd, blijkt dat Chroesjtsjef te ver is gegaan met zijn persoonlijke aan vallen op secretaris-generaal Hammarskjöld en zijn eis, dat deze zal wor den vervangen door een driemanschap. Ook de leiders van vele Afrikaanse en andere Aziatische landen denken er zo over. En Herter, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zeide te hopen, dat de Rus zijn plannen zal doorzetten. Hij voorziet dan nl. een gevoelige nederlaag voor de Sowjet- unie. Zijn Britse en Franse collegae bleken het met deze opvatting eens te zijn. Chroesjtsjef zelf ziet wellicht ook in, dat hij het niet al te gek moei gaan maken. Zaterdag dreigde hij nog, dta de kans op ontwapening af hankelijk zou zijn van aanvaarding van zijn voorstellen voor een reor ganisatie van de structuur van de Ver. Naties. Maar gisteren zeide hij eveneens op een op straat gegeven als'Nehroe" (die persconferentie dat hij wel ontwapening wilde praten, maar niet langer in de commissie van tien. „omdat daar geen vertegenwoordigers van neutralistische staten in verte genwoordigd zijn". Ook deelde hij mede, dat de Sowjetunie zich niet uit de V.N. zal terugtrekken, als zijn ideeën niet worden overgenomen. Deze „neutralistische" landen staan nu in het middelpunt van de belangstelling President Nkroemah van Ghana heeft de Afrikaanse en Aziatische landen, die niet tot een blok behoren opgeroepen binnen de V.N. een neutralistische groep te vormen ter bevordering van de we reldvrede en de veiligheid. En president Eisenhower arriveert vandaag in New York om met enkele leidende figuren gearriveerd) (Van een onzer verslaggevers.) „In 1956 is te laat een algehele loonsverhoging tot stand gebracht. Men heeft deze algehele loonsverho ging toegekend in een tijd, die aan merkelijk verschilde, ja in feite on gunstiger was dan in de situatie, waarin wij thans leven." Deze uitspraak deed het Eerste Ka merlid en voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer C. J. v. Mastrigt, toen hij zaterdagmiddag in Rotterdam voor de kring Zuid-Holland de Vereniging van Chr. Historische leden van gemeentebesturen sprak over „De Troonrede en de sociale ontwikke- In deze bijeenkomst, die onder voor zitterschap van burgemeester H. Duiker Katwijk werd gehouden, constateer de de C.N.V.-voorzitter zulks ih te genstelling met de beweringen uit so cialistische kringen dat de fiscale maatregelen in de Troonrede maar zeer nier zijn aangekondigd, doch dat e aandacht is geschonken aan de sociaal-economische aspecten van het rè- geringsbeleid. De heer Van Mastrigt achtte dit juist, omdat, zoals hij later bij de beantwoording der vragen nog eens onderstreepte, het beleid van het huidige kabinet, en dan vooral het beleid van minister De Pous, juist is gebleken te zijn. „Op dit punt is er meer tot stand gebracht dan door twee voorafgaande kabinetten", aldus spreker. Ze zijn er niet Met grote nadruk waarschuwde de heer Van Mastrigt ervoor, dat men toch niet alles van een algehele loonsverho ging moet verwachten. Een loonsverho ging levert niet meer arbeidskrachten om de eenvoudige reden, dat de en er niet zijn. Hij wilde niet ont kennen, dat er in bepaalde sectoren van het Nederlandse bedrijfsleven iets ge daan moet worden. Maar dan zal de pro- duktiviteitsverhoging een dergelijke loonsverbetering moeten rechtvaardigen. In dit verband herinnerde de C.N.V.- voorzitter eraan, dat de produktiviteits- verhoging in ons land, ondanks het feit, nen ook ongeschoolde krachten heeft moeten inschakelen, veel groter is ge weest, dan men in zijn stoutste verwach tingen had durven dromen. De heer Van Mastrigt geloofde, dat er >k een andere methode van welvaarts verdeling is, nL winstdelingen, spaarre gelingen, ondernemingsgewijze differen tiatie en verbetering van pensioenrege lingen. Maar tevens zal men vandaag matiging moeten betrachten bij de investeringen door de overheid. Deze zal zich de Ten slotte liet de C.N.V.-voorzitter ook BINNIENYERI NGBED (join/will SCHUIMRU BBERBED waarschuwend woord horen tegen bepaalde fiscale maatregelen. Een be lastingverlaging kan men niet los zien van het sociaal-economisch beleid in haar totaal. Ook hier zal de nodige voorzichtigheid moeten worden betracht. De heer Van Mastrigt besloot met als zijn mening uit te spreken, dat het ka binet en dan vooral minister De Pous de komende tijd voor uitermate moei lijke problemen zal komen te staan. De minister van economische zaken zal zijn vast beleid uit het jongste verleden moeten handhaven, omdat wanneer hij de teugels laat vieren, de kans niet denk beeldig is, dat de zaak hem uit de han den zal lopen. Nasser (die een bezoek aan Chroesj tsjef heet gebracht) te spreken. Intussen is de Britse premier Mac- millan in New York aangekomen. Hij zal donderdag de Assemblee toespreken namens de westelijke mogendheden. Maar de belangrijkste taak, die hij zich zelf heeft toebedeeld, is die van bemid delaar tussen Chroesjtsjef en Eisenho wer. Het is echter de vraag, of het onder de huidige omstandigheden zin heelt, naar een „verzoening" of zelfs maar naar „ontspanning" te streven. Eisenhower heeft er geen enkel bezwaar tegen, als Macmlllan daartoe pogingen in het werk stelt, maar hg schijnt voorlopig heel weinig te voelen voor de gedachte, dat hy besprekingen zou moeten voeren met de Russische premier. Wellicht zal ook premier Nehroe van India trachten, Croesjtsjef en Eisenhower dichter bij elkaar brengen. De voornaamste gebeurtenis van de zitting van vandaag zal de rede van Fidel Castro van Cuba zijn. Als we goed zijn ingelicht, zal die toespraak vier uur Üliniliailllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllll:!!1: Koning Boudewijn en zijn ver loofde Dona Fabiola hebben zaterdag een „zegetocht" van twee uur door Brussel gemaakt, langs de route door duizenden toegejuicht. Voor een verslag van de glorieuze intocht der aanstaande koningin zie men vagina 8. De vlieger van de Marine-helikopter pleegt nog even overleg voor hij aan het reddingswerk gaat deelnemen. (Van onze speciale verslaggever.) T^EN NOG NIET geïdentificeerde, -Li gele eendekker, vermoedelijk een Harvard, met twee man aan boord, is vanmorgen om kwart over tien ongeveer 400 meter uit de kust van Terfieijdie in zee gestort. De red dingboot President Jam Leis van Hoek van Holland, die onmiddellijk uitvoer, viste om half twaalf wat wrakstukken op, zomede een totaal vernielde vliegersihelm, wat kaarten mappen en menselijke lichaams delen. Op verzoek van Valkenburg, waarvan en helikopter en een patrouillevliegtuig /aren opgestegen ter opsporing en red ding, is de bemanning van de President Jan Leis ter plaatse begonnen dreggen. Terheyde heeft 135 jaar lang zelf ;ddingboot gehad. Sinds het voorjaar is dit echter niet meer het geval. De oud-schipper moest nu op de kust mach teloos toezien, hoe pas na enige tijd .vachten hulp kon worden geboden. Volgens ooggetuigen heeft het vlieg tuigje hoog in de lucht moeilijkheden gekregen. Het gleed langzaam met draaiende motor naar beneden, waarna vlak boven de zeespiegel de rechtervleu gel afbrak. Met een geweldige klap n de romp toen op het water te recht en verdween. Behalve een helikopter en een pa trouillevliegtuig van Valkenburg cirkelde ook nog een andere machine boven de plaats van de ramp. Van de zijde van het vliegveld Zestienh/pven deelde men mede, dat dit een vliegtuig was, dat gedurende het afgelopen weekeinde Ar gentijns vlees van Rotterdam naar South end heeft vervoerd wegéns de staking in de Londense haven. De marine verklaarde geen toestel te missen. Ook d erijksluchtvaartdienst, de Nationale luchtvaartschool en Aero-con- tractors weten van niets. De luchtmacht ontkende voorshands, dat het veronge- luktie vliegtuigje aan haar toebehoorde, doch stelde bij 't ter perse gaan van deze editie een nader onderzoek in. TT ET IS AL WEL voor een ieder dui- delijk geworden, dat Chroesjtsjef niet naar de Verenigde Naties is gekomen om een wezenlijke bijdrage te leveren tot ontspanning in de gespannen situatie. Hij is, integendeel, gekomen om volop zijn eigen, persoonlijke, communistische poli tiek te bedrijven. Om dit te beseffen ver gelijke men slechts de redevoeringen, uit gesproken door Eisenhower en door hem. Was de rede van Eisenhower construc tief van inhoud, het betoog van Chroesj tsjef was alleen van een strekking om de Verenigde Naties te ondergraven en te ontwrichten en om onrust te wekken in dc wereld. Vandaar dat het vertrouwen in de se cretaris-generaal van dit hoge lichaam in de internationale politiek moest worden opgezegd. Hammarskjöld bekleedt een uiterst moeilijke positie, maar men kan moeilijk staande houden, dat hij, zelf uit het Westen stammende, zijn positie mis bruikt om op enigerlei wijze het Westen te bevoordelen. Heeft het Westen niet zelf bij gelegen heid reden menen te zien, op het beleid van de secretaris-generaal kritiek te oefe nen. Ook wij hebben dit vanuit onze bescheiden positie wel gedaan. Het kan bij een gevarieerd gezelschap als dat der Verenigde Naties niet anders, of niet ieder is steeds met het gevoerde beleid inge nomen. Hebben voor het overige niet nog zeer onlangs de staten van Afrika en Azië zich met het beleid van Hammarskjöld akkoord verklaard? Zodat ook hierom moet worden ver ondersteld ,dat Chroesjtsjefs enige doel is onrust en, zo het kan, paniek. Het internationale verkeer moet bemoeilijkt. Waarbij men voor het overige dient tc bedenken dat deze Chroesjtsjef op zijn beurt een afhankelijke is. afhankelijk van machten in zijn eigen land, waarvan hij nu wel lichamelijk ver verwijderd is. doch waarvan hij met zijn politiek geen al te grote distantie scheppen mag. Hij zal zich bewust zijn, dat zijn partijgenoten in Moskou zijn bewegingen met argwaan volgen. Intussen zit men in New York niet stil. De „neutralen" maken zich op om dc kloof te dichten. Dat door de gang van zaken hun betekenis groter is gewor den, laat zich begrijpen. Zullen zij iets kunnen doen zonder hun „neutraliteit" prijs te geven? Dit is een vraag voor de komende dagen. Het hogedrukgebied, dat zich tijdens het weekeinde naby Schotland vormde, verplaatst zich langzaam in de richting van Noorwegen, als gevolg daarvan zal morgen koude lucht uit Scandinavië naar onze streken worden gevoerd. Deze lucht heeft een onstabiele opbouw, maar de kans op buien is toch door de droogte van de lucht gering. Goede vangst van de Italiaanse douane De Italiaanse douane die voor ruim een half miljoen goud gisteren verbor gen vonden in een auto die op het punt stond naar het Verre Oosten te worden verscheept, hebben vandaag opnieuw een goede vangst gedaan en voor een waarde van 650.000 gulden aan goud- baren, eveneens verborgen in een voor het Verre Oosten bestemde auto. De douane kreeg verdenking omdat de eerste wagen veel te zwaar was voor zijn model en fabrikaat. Zij namen hem uit elkaar en vonden 118 staven goud verborgen onder de motor en de vloer. De andere wagen stond al in het ruim. De douane haalde hem uit het schip omdat deze auto ook voor Colombo be stemd was. Zij namen de motor uit elkaar, keken onder de vloer en namen de zijwanden weg, maar vonden niets. Nu de wagen toch al uit elkaar lag, gingen zij als laatste poging kijken tus sen de zoldering binnen en het dak buiten, en vonden 150 staven, elk van een kilo. Chroesjtsjef: Over twintig jaar Chroesjtsjef heeft te New York ver klaard, dat de Sowjetunie in 1970 even veel zal voortbrengen als dé Verenigde Staten en in 1980 tweemaal zo veel. Toen een journalist zeide, dat som mige mensen in Moskou precies als de Amerikanen allerlei goederen wensen te bezitten, antwoordde Chroesjtsjef: „Ik heb ook wel mensen gezien, die zichzelf wilden ophangen". Sinds vanmorgén zitten dertien mijn werkers ten gevolge van een gasontplof fing op grote diepte in een kolenmijn bij de stad Tagawa in Japan opgesloten. Tien mijnwerkers die deel uitmaakten an een reddingsploeg en naar beneden gingen, geraakten bewusteloos ten gevol ge van gasvergiftiging en werden in een ziekenhuis opgenomen. De ontploffing vond plaats op een diep- I te van 1500 meter. T)E AMERIKANEN hebben gisteren een drie-traps Atlet-Able-rakctcombinatie van de basis Cape Canave ral in Florida gelanceerd, waarmee een satelliet, Pio- nier-6 genaamd, in een baan om dc maan moest worden gebracht. Kort na het af schieten werd echter mee gedeeld dat de proef was mislukt. De motor van de tweede trap van de rakel was op een abnormale wijze gaan werken. Hierdoor raak te de raket uit de koers. klaarde dat de raket satelliet, die ongeveer 18ö kilo woog en bolvormig was, waarschijnlijk boven de In dische oceaan in de dichte luchtlagen zijn opgebrand. Een andere woordvoerder schatte dat de vernietigde raket en de instrumenten tussen negen en tien miljoen dollar kostten. De mislukking heeft grote teleurstelling onder de ge leerden, technici en functio narissen in Cape Canaveral gewekt omdat, zo verklaarde een van hen, „wij iets groots wilden doen terwijl Chroesj tsjef hier is." Gedurende zes minuten werden seinen opgevangen. De raketcombinatie was zo groot als een gebouw van tien verdiepingen. De Pio- nier-6, die in tegenstelling tot de Russische Locnik-3 geen camera's aan boord had maar wel twee zenders en Instrumenten voor het meten cn registreren van kosmische deeltjes, protonenuitbarstin- den van dc zon, magnetische velden en de micrometeo- rictcn in de ruimte, had een doorsnede van ongeveer een meter en had over ongeveer 62 uur op een afstand van 2256 tot 4000 km van de maan een baan moeten be- Door middel van een ra diosignaal van de radioteles coop van Jodrell bank in Engeland zou een kleine ra ket in werking worden ge steld die de snelheid moest verminderen. Aangenomen wordt dat er geen andere satelliet tijdens de huidige gunstige maan stand. die morgen eindigt, beschikbaar is. Waarnemers in Cape Canaveral nemen aan dat binnen enkele maan den een nieuwe poging zal worden gedaan om een satel liet in een baan om de maan te brengen. Zoals bekend lanceerden de Amerikanen op 26 novem ber 1959 eveneens een satel liet van 167 kilo in de richting van de maan door middel van een „Atlat-Able" Doordat de tweede trap niel werkte mislukte deze proef Een uur na de mededeling van de mislukking publiceer de het Sowjet-pcrsbureau Tass een kort bericht hier over. Daaraan werd toege voegd dat de Amerikanen tevoren „een grote publici teit" aan dc proef hadden gegeven. De barometer blijft constant op mooi weer Gedurende de nacht zal de lucht bij weinig bewolking flink afkoelen, waarbij plaatselijk mist zal ontstaan De Bilt verwacht tot dinsdagavond; Enkele overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Koude □acht cn ochtend. Morgenmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of Iets lagere. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. (op gemaakt om ïl.is uur). ZON EN MAAN Dinsdag 27 september zon op 6.34, on der 18-28 uur, maan op 13-47, onder 22.44 uur. 28 september eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Globaal gezien De Europese raadgevende raad te Straats burg heeft besloten, de ministerraad voor te stellen, zo snel mogelijk een Europese satelliet te lanceren en een Europees bu reau voor ruimte-onderzoek op te richten. President Soekarno heeft de rechtse op positie een slag toegebracht door in bedrijven van de oppositiebladen in Dja karta, Semarang, Soerabaja cn Banooeng de drukpersen in beslag te laten nemen. Hierdoor worden getroffen: Pedoman, ABa- di, Soeara Merdeka, Soeara Rakjat, Pedo man Rakjat en Pikiran Rakjat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1