Er is meer gelijk dan eigen Houten schoen" doet het best in Nederland nog Chroesjtsjef Nog nieuwe zegels over de Olympische spelen Meerderheid Stichting achter de regering Zwijndrechtse Heertje: nu is het mijn beurt blatfi 9 ZATERDAG 24 SEPTEMBER i960 Klompen worden T^R WORDT wel eens kritiek geoefend op Nederlandse reclameplaatjes van boeren en boerinnen op klompen. En men beweert dan bij hoog en by laag, dat we die tijd al lang achter ons hebben. Maar met een variatie op een bekende slagzin uit een andersoortige reclame zouden we toch willen zeggen: „In Nederland worden, ook nu nog, veel meer klompen gedragen dan u denkt". (Van een onzer redacteuren.) T ATEN we reëel zijn: zo lang ons -L* lage landje laag blijft en voorlopig blijven we nog zinken zullen velen het nooit buiten klom pen kunnen stellen. Wie dat niet gelooft, moet maar eens in de Kiimpenerwaard gaan kijken, langs de Hollandse IJssel en de Lek, waar onder aan de dijken stapels wilgen- en populierenstam- men 'liggen, stapels als huizen zo groot. Of men ga eens op verkenning in het Brabantse land, waar diverse hieuwe fabriekjes verrezen, om aan de grote vraag te blijven voldoen. En dat zijn dan nog maar twee van de elf provincies die we rijk zijn. Trouwens, een blik in een aflevering van het klompenmakersblad leerde ons, dat alle 351 bedrijven en bedrijfjes te- tarnen, waar tot op heden nog klompen worden gemaakt, er jaarlijks nog altijd zo'n vier d vijf miljoen paar „uitdruk ken". Een cijfer, dat stellig niet te ver waarlozen is evenmin als de circa dui zend man, die er hun brood nog mee verdienen. „De klompen gaan er niet uit", zei 'Jan van der Wijngaard 56ons onlangs nog, toen hij druk bezig was in zijn zonnige werkplaatsje in Heeswijk (ge meente Linschoten), aan de provinciale weg Rotterdam, Gouda, Utrecht. Mijn grootvader en mijn vader hebben nooit anders gedaan en ik eigenlijk ook niet" Jan van der Wijngaard is een opge ruimde baas, die alles alleen doet. Hij heeft helaas geen zoons; wel drie doch ters, van wie de oudste 15 is. En het ziet er dus niet naar uit, dat nog eens een vierde geslacht Van der Wijngaard daai in die bruingeteerde sohuur, naast het poldergemaal, de klompenmakerij in ere zal houden. Maar dochters plegen nogal eens te trouwen, en wie zal zeggen, of bij de mannen harer keuze geen klom penmaker zal zijn. „Ik mag helemaal niet mopperen", gaat Van der Wijngaard verder. Ik ben m'n eigen baas en ik heb een vaste klan tenkring, die ik op m'n gemak kan be dienen. Bovendien ben ik. net als vader en grootvader, machinist van het gemaal. En naast m'n huis, dat juist aan de an dere kant van het gemaal staat het „waitermachien" staat dus tussen zijn woning en werkplaats in heb ik nog een flinke tuin, waar ik ook graag een paar uurtjes per dag zoek breng". OERDEGELIJK Vóór hij met z'n klompenverhaal ver der gaat laat hij ons eerst het gemaal even zien. Het is oerdegelijk geconstru eerd, met veel koper en zo, en van de betonnen vloer kun je eten. Dat is een compliment voor zijn vrouw, die zich zo even haast een tikkeltje jaloers toonde op zijn werkplaats, omdat daar in deze kille zomer zo lekker het zonnette schijnt. .,'t Machien is nou elektrisch", aldus Van der Wijngaard. ,.A1 van 1941 af. Maar toen m'n vader het beheerde en die deed dat 47 jaar was het een stoom gemaal. Dóórvoor. dus in grootvaders tijd, deed een windmolen het werk". Wanneer we terugkeren naar de werk plaats, zien we een der dochters met een reusachtige klomp rondklauteren ove,j een hoop bomen, die tot hoog boven de kippenren liggen opgeslagen. Op het erf. al weer in de zon, staan links en recht» tientallen paren pas vervaardigde klom pen te drogen. En onder een afdak van zinken golfplaat, vlak langs de IJssel, is een grote hijsapparaituur opgesteld met zware rollen. Een apparaat, dat onz» klompenmaker de gelegenheid biedt. d° dikke bomen, die per schuit worden aan gevoerd, zonder het laten van veel zweet droppels, op z'n erf te krijgen en in mo ten te zagen. „Wat een bakbeest van een klomp hé!" roept het dochtertje uit. „Van wie is-tie „Waarschijnlijk niet van de buriremees- ter", merken we op. En daar is Van der Wijngaarde het wel mee p»ns. Maar van wie hy dan wèl is, blijft een „fa brieksgeheim". „Iedereen wil niet weten dat hjj zulke kano's van klompen nodig heeft", luidt het commentaar. „Buiten werks 38 centimeter, binnenwerks 32 cen timeter en 15 centimeter breedDat zUn toch geen voeten meer, dat zijn po ten! of zouden er in ons landje nog men sen rondlopen, die aan deze klomp niet9 hebben omdat hy te klein is? Mocht men u zoiets schrüven, dan hoor ik het graag. Ik zal prompt er voor zorgen, dat die man een paar klompen krUgt, waarin hy Wèl past". GEEN CONFECTIE Men hoort het al: hier is een klompen maker aan het woord die maatwerk le vert. Vandaar, dat zijn schuur vol hangt met afgedragen klompen, die steeds weer als model dienen, als er één of meer pa ren tegelijk van worden besteld. Of- desgevraagd naar maat geleverd schoon de meeste vraag bestaat naar af metingen van 27—30 centimeter binnen werks, moet toch vaak een paar oude klompen eraan te pas komen omdat er zoveel mensen zijn met knobbels en an dere voetgebreken. Dat nu is de kracht van Jan van der Wijngaard. „Aan confectie-klompen hebben jullie lieden niets", zegt hij. ..Natuurlijk maak ik ook wel wat klompen voor de vuist weg. Voor kinderen vooral, wier voeten doorgaans nog niet bedorven zijn. Dat zijn dan klompjes van 1415 centimeter binnenwerks de kleinste die ik maak en wat daarop volgt. Voorts wat klompen voor volwassenen, in de meest gangbare maten. Deze zomer is een wel by uitstek goede voor ons bedryf. De vele regen maakt de Klompen nl. erg nat en natte klom pen slyten veel harder dan droge. De laatste maanden lopen de meeste men sen maar 4 5 weken op 'n paar klom pen, tegen verleden zomer wel 8 weken. Om dezelfde reden zyn wilgen klompen ook te prefereren boven die van populie renhout. Dit trekt water aan, waardoor ze zwaar worden en gauwer op zyn. Wil- genklompen zyn waterdicht en tevens Voor klompen van wilgenhout, die, al naar de grootte, bij mij f 4 a f 4.50 kos ten, betaalt men dan ook altijd een paar dubbeltjes meer dan voor populieren. De boeren beschouwen deze zelfs als tweede soort. Ik schilder ook, voor zover men dat verlangt, al m'n klompen zelf. Daarvoor reken ik zeven stuivers extra". IN ANDERHALF UUR Dan neemt Van der Wijngaard een brok wilgenhout, die reeds de lengte heeft van een flinke klomp. Met een bijltje hakt hy er de ruwe buitenvorm uit. Vervol gens zet hij de vorm klem op een ma chine om hem uit te hollen. Dat gebeurt met een vlijmscherp en nogal vreemd ge modelleerd byteltje dat bovenop een lange, dunne ijzeren staaf is gemonteerd, waarmee alle mogelijke zwaaibewegingen kunnen worden gemaakt, terwijl tevens de afstand tot het blok hout variabel is. Als' de elektrische schakelaar is omge draaid en de draaiende staaf tegen het houtblok wordt gedrukt, vliegen de weg- gefraisde houtsnippers alle kanten uit. Net zo lang, tot er nu ook een ruwe bin nenvorm is ontstaan. Nu gaat een oude modelklomp dienst doen. Deze is eveneens op de machine klemgezet, evenwijdig aan de klomp-in- wording. In deze modelklomp steekt een soortgelijke ijzeren staaf, maar niet voor zien van een bijteltje. Door nu met deze staaf nauwkeurig de hele binnenkant van de modelklomp te laten aftasten, maakt de staaf in de nieuwe klomp pre cies de zelfde bewegingen en ontstaat er een klomp, waarvan de binnenzijde vol komen gelijk is aan die van het oude In een andere machine wordt nog eens de buitenkant onderhanden genomen en wel zo, dat bij het wegslijpen van het overtollige hout precies de lijnen van de modelklomp worden gevolgd. Ten slotte komt dan nog het zgn. nawerken van de binnenkant, wat met een groot klompen makersmes gebeurt, dat aan één uiteinde met een oog aan een werkbankje wordt vastgezet. ..Hoeveel paar klompen maakt u op „Dat is ongelijk", zi gaard. „Over een paai uur. Ja, als het moet in een uur. 't Hangt er af, hoeveel tijd je aan besteden. Mijn vader i gt Van der Wijn- doe ik circa lVi kan het ook nog wertgens veel van de afwerking wil n grootvader heb- altijd voor honderd procent uit hand gemaakt. Ik heb dat ook nog gedaan tot 1946 toe. Toen kwamen er hier Belgen met machines leuren. Want die waren er vóór de oorlog nog nie* veel. In Nederland tenminste niet. In Frankrijk werkten ze er al een veertig jaar geleden mee. Nou. die Belgen heb ben zaken met me gedaan. Tot ons bei der genoegen. Als je immers nu nog alles met de hand moest doen zouden de klompen veel te duur worden. Het hout kost ook geld. En niet te vergeten het transport". TWAALF PAAR „Ja, van tijd tot tijd ga ik de boeren af om bestellingen op te nemen. Er zijn wel boeren bij, die twaalf paar tegelijk bestellen". „Nee, voor de handel werk ik niet. Uitsluitend voor particulieren. Daarvooi zit ik hier goed. Veel mensen die op het land werken. En voorts is hier een steen- gaasfabriek, een dakpannenfabriek en een steenfabriek. In zulke fabrieken wor den ook altijd veel klompen gedragen. Trouwens in diverse bedrfjven in de grote steden even goed. Ik denk bijv. aan de melkfabrieken, aan t»? pa al de metaalfa- brieken, op scheepswerven enz. enz. Nee, met de klompen zit het nog wel „snor". Ik vrees eerder een over- produktie van televisies en auto's dan van klompen. In de autobranche maken ze zich immers nu al zorgen. Daarvan zal ik wel nooit last hebben. Tenzij ik geen hout genoeg meer zou kunnen krijgen. Maar dan is hier water genoeg om m'n hengeltje uit te (Vervolg van pagina 1) Gedurende de volgende fase zou de aanmaak van andere wapens voor mas sale vernietiging, zoals biologische en ohemische wapens, moeten worden ge staakt en zouden de bestaande voorra den moeten worden vernietigd. De le gers zouden tot een nader te bepalen omvang moeten worden verkleind. In de derde en laatste fase zou dan de opheffing van de strijdkrachten moe ten worden voltooid. Slechts kleine af delingen militie, voor handhaving van binnenlandse orde, voorzien van lichte wapens zouden mogen worden gehand- Na algehele en algemene ontwapening' zouden de landen zich moeten verplich ten eenheden van de militie ter beschik king te stellen van de Veiligheidsraad. Een deel van de vrijgekomen gelden zou kunnen worden gebruikt voor. de hulp aan achtergebleven gebieden. De premier deed later in zyn rede voering een aanval op de Belgische houding in Kongo en verklaarde dat de Fransen in Algerye voor een onrecht vaardige zaak stryden. Ook de andere koloniale landen kregen een veeg uit de pan. Ten slotte stelde Chroesjtsjei de volgende verklaring over het toe kennen van onafhankeiykheid aan ko loniale landen voor 1. Onmiddellijke onafhankelijkheid voor. alle landen en gebieden. 2. Opruiming van alle kolonialistische bruggehoofden in de vorm van be zittingen en pachtgebieden op het grondgebied van andere staten. 3. Alle lande moeten zich nauwkeurig houden aan de bepalingen van het handvest der V.N. met betrekking tot gelijkheid en eerbied voor Je soevereine rechten en territoriale integriteit van alle landen. Voor steekpartij 30 mnd. geëist De Utrechtse rechtbank heeft gisteren de zaak behandeld tegen de 50-jarige metselaar G. T. uit Utrecht, die moest terecht staan wegens bedreiging met zware mishandeling en poging tot moord. Twee jaar en zes maanden ge-1 vangenisstraf met aftrek luidde de eis j van de officier van justitie. Bij zijn wilde de officier in aanmerking nen dat de verdachte zelf met een traproede in het gezicht is geraakt en zyn linker oog moet missen. Een familiedrama vormde de achter grond van het gebeurde. Verdachte ging op Hemelvaartsdag zijn vrouw bezoeken, die sinds enige jaren samen woont met de 45-jarige Utrechtse autohandelaar H. van L. Gewapend met een dolkmes en een ploertendoder vervoegde hij zich aan de woning van Van L. De vrouw, die T. aan de deur zag staan waarschuwde de broer van de haar man, die T. verzocht heen te gaan. T. bedreigde de man ech ter met het dolkmes en toen Van L. kwam toelopen stak hy in het wilde weg om zich heen. Zijn raadsman, mr. A. Quispel conclu deerde tot vrijspraak. Blinden hoeven niet meer op een hond te wachten Koningin Juliana, die gisteren een van de vele gasten was bij het 25ste verja ringsfeest van de opleidingsschool voor blindengeleidehonden te Amsterdam, heeft enige tijd gesproken met de blin de en dove dr. G. van der Mey uit Ame- rongen. Dr. Van der Mey is wiskundige by de PTT en speciaal belast met het ontwerpen en construeren van rekenmachines. Het gesprek dat de Koningin met hem voer de was mogelijk door de aanwezigheid van mevrouw Van der Mey, die de woor den van de Koningin overbracht in het nandalfabet. Bovendien kon het „ge sprek" worden gevoerd via een schrijf machine,-die de letters terstond in braille tikt, zodat dr. Van der Mey de vragen Kan „voelen". Het 25-jarig bestaan van het geleide- hondenfonas ging gepaard met ae inge bruikneming van zestien nieuwe kenneis, een ziekenmricniing voor nonden en een •ueuwe speelplaats. De Vorstin Dracht o.m. een bezoek aan net zogenaamde trainingsveld, waar Juies de Corte met zyn nond demonstreerde hoe gemakkelijk een blinde met een opge leide hond zich over moeilijke straten, trappen enz. kan bewegen. De voorzitter van de stichting, mr. E. L. M. M. baron Speyart van Woerden vertelde tydens de byeenkomst dat de lange wachtlijsten nu tot het verleden behoren: aan iedere aanvrage om een geleidehond kan terstond worden vol- Goudmijnging snel failliet Twee jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de procureur-generaal by het Arn hemse gerechtshof gisteren geëist tegen de 44-jarige boekhouder H. J. de R. uit Oosterbeek en één jaar met aftrek tegen de even oude bankwerker M. A. uit Ny- megen. Beiden worden verdacht van manipulaties met geld, dat was bestemd om een steenfabriek een betere finan ciële basis te geven. De verdachten zouden een valse voor stelling van zaken hebben gegeven over de mogelijkheden van hun snel groeiend, jong bedrijf, waardoor een aantal kleine luiden werd bewogen duizenden guldens te storten in dit bodemloos blijkende Men rekende op aanzienlyke winsten, maar die bleken alleen te bestaan in de verbeelding der beide firmanten. De fabriek ging failliet en sleepte de geld schieters in haar ondergang mee. Er waren bedragen belegd van soms wel 30-000 gulden. Uitspraak op 7 oktober. VOOR ONZE FILATELISTEN weer achter de rug, maar dat betekent niet, dat nu ook de Olym- piadezegels ophouden te verschijnen. Integendeel, de stroom kabbelt nog rustig verder, en elk land dat graag een graantje meepikt van de verza melaars (gelukkig behoort onze PTT niet tot die groep!) beijvert zich om desnoods te laat. toch nog met een serie op de markt te komen. Het zou komisdh zijn, als het eigenlijk niet zo triest was. Een la-md als Mongolië (misschien zyn er wel twaalf mensen die schrijven kun nen!) dat geen enkele vertegenwoordiger naar Rome zond, kwam met een lange serie, in Homgarye gedrukt. Deze is waarschijnlijk nooit in Mongolië zelf ge weest, wamt de bestellingen worden door Hongarije uitgevoerd! De Engelse kolonie Nigeria, die pas op 1 oktober vry wordt, en zich nu reed6 met huid en haar voor zyn postzegelbe wind aan een Amerikaanse firma ver kocht, deelt al via dat agentschap mee, dat ze een serie van zes Olympiadeze- gels zal uitgeven! Suriname, eveneens in handen van het Lehman-agentschap, kwam met een serie van vijf zegels voor Rome (in ons vorig artikel afgebeeld) doch zond één man naar Romedie zich eohter versliep en niet uitkwam! Op de afb. 1 en 2, geven we als afslui ting van het Olympiademotief een twee tal uit een grote serie van Rusland: ka no- en ruitersport. Israël organiseert weer een grote na tionale filatelistische tentoonstelling ln Tel Avlv. Ter gelegenheid daarvan werd afb. 3 uitgegeven, een Joodse postruiter uit een oude kopergravure uit Praag. Tevens verschynt dan een groot blok, waarop de hele gravure, met daarop dit zelfde figuurtje door een perforatie on derstreept! West-Berlijn geeft ieder jaar een toe slagserie uit, ten bate van vakantde-uit- aendimgen van de Berlynse kinderen naar Westduitslaod, om hen enige weken verademing te schenken op het platte- Door geharrewar met de kunstcommis sie die zyn fiat aan zegelontwerpen ge- moet, en <üe zeer geporteerd is voor de moderne kunsbuitingen en naturalis tische voorstellingen haat, moest de uit- C.N.V. neemt genuanceerd standpunt in (Van vciaal-economische redactie.) de Arbeid heeft zich gisteren diepgaand beraden over de vraag of onder de gedifferentieerde loonpoli tiek de mogelijkheid dient te be staan om c.a.o.'s tussentijds open te breken, indien althans de produkti- viteitsstijging daartoe aanleiding geeft. Zowel de vertegenwoordigers van de centrale werkgevers- als van centrale werknemersorganisa- Chinese officier naar India uitgeweken De onderbevelhebber van de in het ge bied van Sjigatse gelegerde eenheden van het communistische Chine „bevrij dingsleger". Tsjang Johoe Son, is naar de Indische staat Sikkim uitgeweken. Hij verklaarde uit Tibet te zyn gevlucht, omdat hy het leven daar ondragelijk be gon te vinden. Hy dwong een Tibetaanse onder bedreiging met een revolver, hem de weg naar Sikkim te wijzen. Na een eerste ondervraging zyn zy onderge bracht in de gevangenis van Gangtok. de hoofdstad van Sikkim. Men gelooft, dat Tsjang Johoe Son in het bezit was van belangrijke documen ten, toen hij de Tibetaanse grens overstak. D e nu 42-jarige J. K. uit Zwijn- dreaht, die in 1958 naar het bui tenland verdween, omdat hij zich aan oplichting had schuldig gemaakt voor drieëneenhalve ton, is, nu hij weer op vrije voeten is, een actie te gen zijn vroegere geldschieters be gonnen. Reeds tijdens de rechtzaak in januari 1959 vertelde hij dat zijn geldschieter^ hem grote sommen hadden geleend tegen hoge rente en op zeer korte termijn. teveel betaald was, terug te vorderen. De leningen van K. werden meestal afge sloten op een schuldbekentenis, waarin vermeld sto^d, dat het geleende bedrag renteloos werd gegeven, op voorwaarde, dat het bedrag binnen een bepaalde ter mijn, soms enkele uren, terugbetaald moest worden. Mondeling werd echter een zeer hoge rente, weieens duizend procent, toegezegd De geldschieters heb ben nu of valsheid in geschrifte gepleegd (als zij toegeven toch rente ontvangen te hebben) of zij hebben ten onrechte be dragen geïncasseerd van K. die groter zijn dan het geleende bedrag. K. wil van het geld dat hij terug zal krijgen, zijn krediteuren betalen. 'N MIJN vorig artikel behandelde ik enige woorden, die men vaak met elkaar verwart. Er zijn er echter nog veel meer en ik zal er nog enige bespreken. In sommige provincies maakt men geen verschil tussen de woorden besmet- 1 ij k en overerfelijk. Wie met de taal van deze provincies niet op de hoogte is, zal dat misschien vrij dwaas vinden. Maar dat neemt niet weg dat hier met een feit te doen hebben. Besmettelijk noemen we een ziekte, die >p een ander kan overgaan door bv. een inLmoeting of een aanraking van voor verpen, die de zieke in handen of aan het lichaam heeft gehad. Vandaar ook ve besmettelijk in figuurlijke zin ge bruiken, zoals in besmettelijke vrees. Overerfelijk is echter heel wat anders. Dit zeg men van kwalen die van ouders op kinderen overgaan. Ik heb wel eens imen dat de geneeskundigen op dit punt nog lang niet tot overeenstemming sijn gekomen. Maar de volksmening is rtellig dat bv. kanker en tbc overerfe- Nog steeds verwarren schryvers van allerlei ontwikkeling de woorden des- s en i n d e r t ij d. Ik heb op deze verwarring, geloof ik, vroeger al eens de aandacht gevesitSgd, maar er gaat geen d^ig voorbij of ik vind ze alweer ver keerd gebruikt. Indertijd ziet op een vol komen onbepaalde tijd, een periode vroe ger, waarover geen enkele andere aan wijzing is gegeven dan een vroeg ver leden. Destijds ziet altijd op een nader omschreven of genoemde tijd. Wie dus destijds lett. in die tijd) bezigt, zonder dait de hoorder of lezer weet welke tijd precies is bedoeld, gebruikt, het woord verkeerd. Het is een der meest komende fouten in het gedrukte Neder- beelden, grijpen. Twee woorden, die elkaar ook nog wel ens de voorrang betwisten, hoewel ge heel ten onrechte, zijn wettig en wet- 1 ij k Een testament, een bepaling kan wettig zijn of onwettig. Men bedoelt ermee dat ze ln overeenstemming zijn wat de wet op een zeker punt heeft voorgeschreven. Er is dus een groot ver schil tussen een wettige en een wette lijke bepaling. De laatste uidrukking ge bruikt men om een bepaling aan te ge- die in een wet is opgenomen. Zo an er wetteiyke bepalingen ten op zichte van de verkoop van sterke dran ken. Maar een wettige bepaling is er envoudig een, die niet met een wet ln strijd is. Men kan dus een wettig huwe lijk aangaan. Dit betekent dat dit huwe- door dr. F. C. Dominirns lijk met geen enkele wettelijke bepaling strijd is. Hieruit volgt dus dat het woord onwettelijk maar zelden zal gebt zigd worden, alt! ans veel minder dan onwettig. Onwettelijk beduidt: zonder wettelijke grond. Een woordenboek geeft als beeld: die gratificatiën zijn onwetteiyk verleend. Men ziet uit dit voorbeeld dat - onwettelijk wel mevstal ook onwettig zal I komt deze zyn, want in beide gevallen komen we tot da gedachte: on recht- natig. Het fijne verschil laat ik aan de juristen over Het komt me voor dat L't een mooi kluif- Hoewel er een geweldig verschil ln be tekenis bestaat tussen groots en grotesk, kunnen sommige schrijvers de verleiding niet weerstaan die twee woorden in eikaars plaats te gebruiken. Ik kan dit, geloof ik, wel verklaren. Het woord grotesk betekent niets anders dan belachelijk, potsierlijk, maar de mens is eenmaal geneigd in de vergrotende i te spreken, als hij opgewonden raakt. We spreken van een luiaard en als we dit duidelijk willen zeggen, maken we er itsluiaard van. Zo gaat het ook met wonderlijk en wonderbaarlijk, komisch oerkomisch en zovele andere. Wat is nu verleidelijker dan van groots bij wijze van versterking grotesk te maken? Is alleen jammer dat het woord grotesk u eenmaal een andere betekenis heeft. Het verschil tussen genegen en e n e i g d is wait moeilijker aan te ge en dan bij de vorige woordparen het geval was. Men zou het ruwweg zo kun stellen: geneigd is in de meeste ge vallen een versterking van genegen. Wi< genegen is iets te doen heeft er geei bezwaar tegen, denkt er wel over. Wi< echter geneigd is iets te doen, helt ec sterk toe over. In een van mijn leerboe ken heb ik ter verklaring van schil deze zin opgenomen: Ik ben in dit bijzondere geval wel genegen je geloof te schenken, hoewel Ik best weet dat je in het algemeen geneigd bent het r de waarheid niet al te nauw te nem In deze zin komt m.i. het verschil sterkte van betekenis tussen de beide woorden goed uit. Ten slotte kom ik nog even terug op mijn vroegere bespreking van het ver schil tussen reden en oorzaak. In hetzelfde boek dat lk zoëven aanhaalde, 'oor: „De strenge vorst is de oorzaak dat mijn r> zijn gestorven, om welke red in 't vervolg beter met stro zal laten beschermen". Men lette er op dat gezegd wordt: welke reden en door welke oorzaak. Hieruit volgt ml. logisch het verschil tussen de woorden waarom en waardoor, daarom en daardoor, omdat en doordat. ties stonden op het standpunt dat partijen in een bedrijfstak juridisch inderdaad dit recht tot openbreking hebben. Ook i het dat daarbij overwegingen van algemeen belang een rol dienen te spelen. Een meerderheid in het bestuur vond ichter dat thans een openbrekint' onaanvaardbaar is, omdat een al«?e loonbeweging onze nationale bedreigen. Deze meerderheid bestond uit de werk geversvertegenwoordigers met uitzonde ring van het C.S.W.V., de confessionele middenstands- en landbouw-organlsatles de K.A.B. Het C.N.V. stelde zich dus met het N.V.V. en het C.S.W.V. op het landpunt, dat onder de huidige omstan digheden de ca.o.'s opengebroken moe ien kunnen worden. Een brief, waarin deze standpunten in vastgelegd, zou vandaag aan de re gering worden gericht. Vermoedelyk zal de regering er daarna geen behoefte hebben opnieuw met het stich tingsbestuur te spreken. Wel is het be tuur van de Stichting nog voornemens -rijdag te gaan praten over wat er moet gebeuren met de meer dan twintig ar 1 januari aflopen. Ho«- zal bij de tweede fase van de vrijere loonvorming, byv. het produktivitelts- kriterium. gehanteerd dienen te worden? Bovendien is er nog het probleem van z.g. achterblijvers. Standpunt C.N.V. Het C.N.V. heeft zich dus in zyn stand punt losgemaakt van zyn partners ln het Convent van chrlsteiyk-socialc or ganisaties. Zowel donderdagmiddag als gistermorgen heeft het convent nog ver gaderd, maar het C.N.V. bleek zich niet te kunnen verenigen met de gedachten- gang van de andere groeperingen ln de nventskring. Overigens zal mer or moeten waken de zaak te sterk ■art-wlt te stellen. Naar onze Indruk het beslist niet de mening van het C.N.V. dat er nu maar ongelimiteerd entyds loonsverhogingen moeten wor den toegestaan welke bepaalde bedryfs- takken op grond van de produktivltelts- ontwikkellng overeen zouden komc Het N.V.V. gaat op het ogenblik veel meer die kant uit. Hier zou men kunnen spreken van een geheel vrije loonpoli tiek. die de socialisten voorstaan. Het C.N.V. stelt dat grote voorzich tigheid betracht moet worden met tus sentijdse openbreking, maar men vraagt zich daarbij af of indien de produktivi- teit boven een bepaalde norm stygt, ei niet toch tussentijds iets gedaan moet worden. Daarbij erkent men dnt de al gemene economische situatie een belang rijke factor is en eventueel zullen extra loonstijgingen nog in de tyd gespreid moeten worden. Bovendien denkt het C.N.V., evenals de regering, sterk ln de richting var winstdelingen, spaarregelingen. onder nemingsgewyze differentiatie, verbetc ring pensioenregelingen en pas ln de laatste plaats aan directe loonsverhogln gen voor een hele bedryfstak. Bij zijn beoordeling van looneisen wil gave maanden verschoven worden, zodat de reeks pas uitkwam na de vakanties! Het viertal (afb. 4. 5, 7, 8) dat als oompro- uiit de bus kwam. spreekt voor zich zelf: kinderen op sombere bovenhuizen, i in het jachtige stadsverkeer (4 en 5) 1 ontspannen i-n bos of aan het strand, en 8). In Rio de Janeiro hielden de Baptisten sn wereld-congres. Brazilië stond op zijn postzegels bij deze massale meeting stil: afb. 6, een sober kruis, het embleem der wereldalliantie van baptisten, en de toelichtende tekst. Nigeria, zoeven al ge noemd in verband met zijn voorgenomen Olympiade nakomertjes, heeft ook de herdenikdngszegels al klaar, die op 1 ok tober zullen verschijnen, ter gelegenheid de onafhankeiykheid (afb. 9): kaart Afrika waarop in wit Nigeria, de vrijheidetoorts, en de vredesduif die van Nigeria uit, de wereld in vliegt, met de witte baan van een staartster! Nieuw-Zeeland, bescheiden, sympa thiek en verzorgd in zyn zegeluitgaven, geeft ieder jaar zijn tweetal gezondftieids- toeslaigizegels uit. Dit jaar weer twee fris- vogelzegels (afb. 10 en 11), het beken de ijsvogeltje, en de bonte lorre, inheetn- vogels. die al meermalen voor een postzegel van dat land poseerden. Deze week zyn de Europazegels van de veer tien landen verschenen, die alle (met uitzondering van Oostenrijk) afspraken. het bekroonde Finse ontwerp te kiezen. Engeland dat zich meestentijds afzijdlig houdlt, en als het belooft mee te werken, dat min of meer contre coeur en eigen gereid doet, bleef deze traditie getrouw. Het wiel met de negentien spaken komt nog op voor, dat wel, maar daar- e houdt alle overeenkomst ook op; ouderwetse linten moeten de afkorting „Cept" toelichten, en het portret van de Koningin mag niet ontbreken. Blykbaar om vermelding van de landsnaam als gebruikelijk te vermijden, want in strijd met de U.P.U. bepalingen heeft het oud ste postzegelland dit nog nooit gedaan. Ik zou wel eens willen weten wat de Fin Rahikainen zegt van zyn gemal- traitreerde ontwerp! (afb. 12). De Kolen- en Staalgemeenschap ver wacht. dat de staalproduktie in 1960 ruim 15 procent zal stijgen tot 72,8 miljoen ton. De onverkochte kolenvoorraden bij de mijnen zullen van 31,2 min tot 28,5 min ton dalen en die kolenwinning in het laat ste kwartaal zal 58,9 min ton bedragen of 2,5 min mdnder dan een jaar tevoren. Jtisso BLADVERNIEUWER tijdige bladafval. Voortdurc MEDICA-'i HERTOGENBOSCH het C.N.V. sterke aandacht schenken aan de punten 3, 5 en 7 van de algemene aanwijzing, die handelen over de pro- duktiviteit, de arbeidsmarkt en de prij- zen. Het Christelyk vakverbond staat bovendien op het standpunt dat een deel van de produktiviteitsruimte in prijsver laging tot uitdrukking zal moeten komen sn dat loonsverhoging niet tot prijsstU- ;ing mag leiden. Het verschil met de andere organi saties is echter dat het C.N.V. het onjuist vindt tegen een bedrijfstak als de metaal op het ogenblik nee te zeggen, terwijl er toch wel degelijk een sterke produktiviteitsstijging is aan te wijzen. Het standpunt van het C.N.V. kent dus een nuanceverschil ten opzichte van het standpunt van de meerderheid in het stichtingsbe stuur. maar het is er niet op alle punten tegengesteld aan. Maandag morgen komt de verbondsraad van het C.N.V. in buitengewone vergade ring bijeen

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9