Wigny diende Chroesjtsjef van repliek OP DE WIP By onó te cjaót Salarissen niet meer veilig in Londen 4 berovingen op een dag Himmler wilde het kamp Sachsenhausen opblazen Jjh eett (konte Ky Een brief en een artikeltje aU/ SChÜ" lekker en gezond Eskimo's beschaafdste volk 5 VERLOF OP 'S RIJKS KOSTEN De heer Schouwenaar (soc.), lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van defensie schriftelijk gevraagd of het juist is dat aan een in Nieuw- Guinea dienende minderjarige beroepsmatroos op zijn verzoek verlof is ver leend om in verband met een ernstige ziekte van zijn vader naar Neder land terug te keren, doch dat de kosten door hemzelf gedragen moeten worden, in overeenstemming met de ter zake bestaande voorschriften. De heer Schouwenaar vraagt de bewindsman voorts of hij niet van mening dat iets dergelijks leidt tot onbillijkheden, waardoor in het algemeen buiten Nederland dienende militairen worden benadeeld, in het bijzonder de minder draagkrachtigen. Is de minister niet van mening, zo vervolgt hij, dat rechtvaardig en humanitair beleid zou eisen dat aan militairen, waar wereld ook dienende, verlof op 's rijks kosten naar Nederland wordt a. in geval van ernstige ziekte minderjarigen, b. in geval van echtgenote of eer an een der ouders aan alle ongehuwde zijner kinderen aan alle gehuwden? GEMEENTE NOORDOOSTPOLDER De vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer heeft een voorlopig verslag uitgebracht over het ontwerp van wet tot instelling van een gemeente .Noordoostpolder". Enige leden bleven bij het standpunt dat het juister zou zijn geweest vier gemeenten te stichten, omdat niet alle dorpskernen op Emmeloord zijn georiënteerd, maar een niet onbedui dende meerderheid sprak haar voldoening uit over het voorstel tot vorming van één gemeente. Van verschillende zijden vond voorts de opvatting van de minister dat niet moet worden overgegaan tot het instellen van dorps raden, weerklank. De meningen over het vormen van een provincie Zui derzeeland" of het aansluiten van de IJsselmeerpolders bij de aangrenzende provincies waren nog verdeeld. KOELHUISBOTER NIET GOEDKOPER De heer Marijnen, minister van landbouw en visserij, is van mening dat op dit moment niet de noodzaak aanwezig is over te gaan tot het beschikbaar stellen van koelhuisboter tegen een prijs welke lager ligt dan de huidige priis van verse boter. Dit deelt hij mede in zijn ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Borst (C.P.N.), welke waren gesteld in verband met de Planta-affaire. Noch uit een oog punt van voedselvoorziening noch met het oog op de inmiddels sterk verbeterde voorraadpositie van boter, acht de minister het treffen van zulk een maatregel nodig. De heer Marijnen heeft overleg gepleegd met het produktschap voor zuivel en dit overleg heeft wel tot resultaat ge had, zo zegt het antwoord, dat voorzieningen zijn getroffen om aan de toegenomen vraag naar boter te kunnen voldoen. Nkroemah steunt in V.N. „premier" Loemoemba gesteld, dat de V.N.-strijdmacht haar commando in Kongo onverwijld worden gereorganiseerd, in die zin dat uitsluitend troepen van onafhankelijke Afrikaanse staten worden gebruikt. Voorts moeten aan de strijdmacht „dui delijke positieve instructies worden ge geven om de wettige regering met Ka- savoeboe als president en Loemoemba als eerste-minister te steunen". De ju risdictie van deze twee staatslieden moest in geheel Kongo worden erkend. Alle financiële en technische hulp zou de door Belgische officieren geleide strijdkrachten van Katanga, zouden moeten worden ontbonden en het Kon golese leger zodanig gereorganiseerd, dat het zijn functie kan vervullen zo dra de centrale regering meent het zonder de V.N.-troepen te kunnen doen. Alle financiële en technische hulp zou met de wettige centrale regering moe ten worden geregeld en verstrekt via de V.N., onder toezicht van een com missie van door de V.N. aan te wijzen onafhankelijke Afrikaanse staten. Een Engelse fabrikant heeft papie ren werkkleding op de markt ge bracht. Zij hoeft niet gewassen te worden. Is de kleding vuil of smoe zelig, dan wordt ze weggegooid. Het nieuwe produkt is bestand tegen hitte, stoot water af en kan niet worden aangetast door oliën en vet ten. De papieren kleding zal vooral in ziekenhuizen en laboratoria worden gebruikt. De afvaardigingen van Ghana en Gui nea hebben de Algemene Vergadering verlaten, toen de Belgische minister van buitenlandse zaken, Pierre Wigny, Chroesjtsjef van repliek diende op diens aanvallen op de Belgische politiek ten aanzien van Kongo. Wigny begaf zich onmiddellijk nadat de Sowjet-leider zijn rede had beëindigd, naar het spreekge stoelte. De Belgische minister was zeer ge ëmotioneerd. Hij wees allereerst op het feit, dat het België is geweest, dat Kon go naar onafhankelijkheid heeft geleid. .De Sowjet-spreker zou er goed aan doen, hetzelfde stelsel toe te passen in zekere gebieden onder Sowjet-toe- zicht". Pogingen om België verantwoor delijk te stellen voor alles wat er sinds 30 juni de datum waarop Kongo on afhankelijk werd gebeurd is, noemde Wigny zinneloos en absurd. België was weer naar Kongo gegaan om levens te redden, maar het had zich nu terugge trokken. Omdat geen blaam meer op België kan worden geworpen, worden thans aanvallen op Hammarskjöld en de Verenigde Naties gedaan. Wigny werd door vele afgevaardig den hartelijk toegejuicht. De commu nisten deden hieraan niet mee. Chroesj tsjef zat glimlachend te praten met mi nister Gromyko. Na een tijdje verliet hij de zaal. Het ensemble Sonata da Camera, be staande uit Willem Noske en Piet Nij- land, viool, Carel van Leeuwen Boom kamp, viola da gamba, en Hans Schouw man, cembalo, is uitgenodigd op 5 ok tober een recital te geven in de Wigmo re Hall te Londen. Ook zullen er opna men worden gemaakt vooi de BBC. JULES DE CORTE Volgens het Marokkaanse ministerie van voorlichting nemen premier Mok tor Oeld Daddah van Mauretanie er het Franse leger „vergeldingsmaatrege len" in Mauretanie. In Qatar worden steeds meer mensen gearresteerd, de stad zelf is omsingeld door troepen en er is een briefcensuur ingesteld, aldus een nota. Marokko maakt aanspraak op Mauretanie. vier berovingen is gisteren in Londen in totaal een bedrag van 405.000 gulden buitgemaakt, terwijl bij een vijfde roof onge veer 150.000 gulden aan postze gels werd verduisterd. Vijf gemaskerde mannen blokkeerden met een Ford Sedan een straat in een Londense buitenwijk, zodat een bestel wagen van een bank, die met salaris sen op weg was naar een vliegtuigfa briek, moest stoppen. De chauffeur en de twee bijrijders kregen klappen met ploertendoders en handenvol peper in het gezicht. De rovers ginger er vandoor met 300.000 gulden. Nansen-medaille voor Chris Chataway Aan vier Britten, onder wie de voor malige hardloper Chris Chataway, nu conservatief parlementslid' voor Nort Lewisham, is de Nansen-medaille toege kend, aldus heeft de hoge commissaris voor de vluchtelingen Lindt gisteravond meegedeeld. De medaille werd Chataway, Colin Jones, Trevor Philpott en Timothy Rai- son toegekend „voor hun humanitaire zorg en initiatief". Lindt noemde hen „de vier angry young men in Engeland die verantwoordelijk 2yn voor het vluchtelingen j aar De uitreiking van de medaille zal maandag 10 oktober plaats vinden in de raadzaal van het Volkenbondspaleis te Genève. De medaille is eerder uitgereikt aan mevrouw Eleanore Roosevelt (1954), ko ningin Juliana (1955) en de voormalige Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken Oskar Helmer (1959). Bij de tweede aanslag werd een be stelwagen met salarissen bestemd vooi het personeel van een behangselfabriek, geramd door vier gemaskerde mannen in een gestolen auto. Zij wisten de gen te forceren met ijzeren staven maakten zich uit de voeten met 45.000 gulden. De salarissen voor het personeel een firma in schoolbehoeften, een be drag van 10.000 gulden, werden door drie mannen ontrukt aan een kassier en zijn assistent, die met ploertendoders buiten gevecht gesteld werden. Waarschijnlijk met behulp van lopers hebben inbrekers zich voorts toegang verschaft tot het gebouw van een druk kerij in het centrum van Londen, waar zij uit twee brandkasten 50.000 gulden aan salarissen roofden. De bestolen fir ma drukt onder meer de bekende Finan cial Times. In de Londense buitenwijk Clerkenwell Green ten slotte werd in een postkantoor een brandkast geforceerd en 150.000 gulden, voornamelijk in postzegels, lich ter gemaakt. Berlijn nodigt Eisenhower uit Bonn heeft president Eisenhower ge vraagd op 24 oktober a.s. ter gelegen heid van de tiende verjaardag der op hanging van de „vrijheidsklok" in de toren van het stadhuis in Schoeneberg (zetel der regering van de stad-staat Berlijn) naar de vroegere Duitse hoofd stad te komen. De mogelijkheid van zulk een bezoek is dezer dagen ook be sproken tussen de regerende burge meester van Berlijn Willy Brandt en de Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Dowling. Komt president Eisenhower naar Ber lijn het zou zijn laatste buitenlandse reis zijn in zijn achtjarige ambtstermijn als president der Verenigde Staten dan wordt de Amerikaanse regerings chef begeleid door de vroegere Ameri kaanse Hoge Commissaris in Duitsland, oud-generaal Clay en de voormalige Amerikaanse commandant van Berlijn generaal Taylor. Het initiatief tot het arrangeren van het Eisenhower-bezoek aan Berlijn is uitgegaan van burgemeester Willy Brandt, die daarbij ongetwijfeld ook heeft gedacht aan versterking van zijn positie als de lijsttrekker der sociaal democratische partij in de algemene In een Duitse rechtszaal werd gisteren verkaard dat de nazi's in de laatste fase van de tweede wereldoorlog hebben overwogen het concentratiekamp Sachsenhausen, waarin 800.000 honger lijdende mensen waren opgesloten, in de lucht te laten vliegen. Volgens een der verdachten in Sachsenhausenproces te Düsseldorf, voormalige SS'er August Hoehn, (56) had de SS-Führer Heinrich Himmler bevolen, dat niemand van de gevangenen levend in handen van de oprukkende geallieerde legers mocht komen. Hoehn is volgens de dagvaarding medeschuldig aar van tenminste 3000 gevangenen, zei gisteren dat hij en zijn mede- bewakers de plannen van Himmler hef- "g van de hand hebben gewezen. Tenslotte hebben de nazi's het plan, het kamp te ondermijnen of te bombar deren, laten schieten en werd besloten tot ontruiming. Alle zieke gevangenen moesten worden doodgeschoten en hun lichamen moesten op zijn minst twee meter diep worden begraven. Dit plan kon niet worden uitgevoerd: er was geen terrein, groot genoeg om de dui- Gesprek over Europese luchtverdediging Bij de onderhandelingen tussen Frankrijk en de N.A.V.O. over de integratie van de Europese luchtver dediging, zijn volgens functionarissen van het N.A.V.O.-hoofdkwartier in Europa, aanzienlijke vorderingen ge maakt. Men hoopt zeer spoedig tot een volledig akkoord te komen. Het compromis, dat een eind zal maken aan een geschil tussen Parij: zijn bondgenoten, zal volgens welingelichte kringen inhouden dat net Franse radarnet volledig deel gaat uitmaken van het geallieerde waar schuwingsstelsel. De Franse vliegtuigen zouden een onderdeel blijven var vooruitgeschoven gebied dat Duitsland grenst. Een Franse generaal zou echter eventueel het bevel tot vuren moeten geven. In het achter land, dat het grootste deel van Frank rijk omvat, zou de luchtverdediging onder Frans commando blijven. verkiezingen van het volgende jaar. Burgemeester Brandt schreef in die zin het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn, die zijn brief doorstuurde bondskanselier dr. Adenauer. De bondskanselier uitte de vrees, het president Eisenhower, zo vlak de presidentsverkiezingen in Amerika (begin november) niet mogelijk zal zijn om Berlijn te bezoeken; hij gaf des. ondanks opdracht om in Washington na vraag te doen. Een antwoord is nog niet ontvangen. I De vader van de U-2 piloot Francis Gary Powers is gisteren toegelaten tot het gebouw van de Verenigde Naties, waar hy zal trach ten Chroesjtsjef te spreken te krijgen en hem clementie te vragen voor zijn zoon. Eerder had Powers tever geefs getracht het gebouw van de Russische V.N.- delegatie binnen te komen. Noorwegen, Zweden cn Oos- tenryk hebben gisteren een Russische nota over hun lidmaatschap van de Euro pese Vryhandels Associatie ontvangen. Voor Noorwegen was het de derde. In de twee vorige nota's werd ge zegd, dat het Noorse lid maatschap niet verenigbaar was met de Noors-Russische handelsovereenkomst. I Alle optochten en vergade ringen in de open lucht zyn voor de Londense voorstad St. Pancras voor drie maan den verboden. Daarmee wil men een eind maken aan de ernstige ongeregeldheden over huurverhogingen, die donderdag een hoogtepunt bereikten toen twee wan betalers na een verwoed ge vecht tussen politie en huurders uit hun huizen werden gehaald. I De Deense Philips maat- schappy mag een radiohan delaar in de provincie Vendyssel, die Philipspro- dukten tegen lagere prijzen verkoopt, niet langer boy cotten. De handelaar, Val- demar Jensen, zegt dat zyn pryzen zo laag zyn omdat bij hem contant wordt be taald. De raad die toezicht houdt op monopolies gaf Jensen geiyk en beval Phi lips de boycot te staken. I De regering van Ghana zal van een Westduits consor tium van fabrikanten een krediet van 150 miljoen ten zich ook technische hulp te verlenen. De opperbevelhebber van de NAVO-grondstrydkrach- ten Midden-Europa, gene raal Speidel, heeft voor zyn soldaten een opstel wedstrijd uitgeschreven. De gedachte van de vrijheid en het wezen van de ver dedigingsgemeenschap is het onderwerp voor de jaariyks te herhalen wed strijd. I De Deense musicus Joer- gensen zat een beetje krap bij kas. Hij verzekerde zich van de medewerking van een blonde vrouw en open de een huweiyksbureau. Precies 1081 trouwlustige mannen reageerden op z(jn advertenties in Deense, Zweedse en Noorse bladen. De blondine schrok van de belangstelling en trok zich terug. Joergensen streek ongeveer 14.000 kronen op en liet de zaak biauw-blauw. De rechter liet Joergensen het restant van zijn kapi taal als boete betalen. I Twee werkloze arbeiders die onder bedreiging met kinderroof getracht hebben twee Gentse echtparen ieder 150.000 Belgische fran ken af te persen zyn ver oordeeld tot vierenhalf jaar gevangenisstraf. Ook moet het tweetal, dat na het verzenden van de tweede dreigbrief in de val liep, 5000 franken schadevergoe ding betalen aan de echt- I Twaalfhonderd gezinnen (ongeveer 4500 personen) wachten in Nieuw-Guinea op passage naar Nederland. Het zyn de zogenaamde lokale ambtenaren die worden vervangen door Papoea's en Nieuw-Guinea definitief zullen verlaten. De plaatselyke lijndienst van de K.P.M. op Singapore is reeds maandenlang vol geboekt. De belangstelling voor het regeringsschip Grote Beer is gering: het is te duur. Het wachten is op de Italiaanse Flaminia, dat met gunstiger tarieven 1100 per persoon) vaart. I De bewoners van huizen rond het vliegveld van Ko penhagen ontvluchten hun woningen: straalvliegtuigen maken hun het leven on mogelijk. De stedeiyke bond van huiseigenaren treft voorbereidingen om bij de regering de onteigening van 80 huizen af te dwingen. Dat zal de regering 30 mil joen gulden gaan kosten. De minister van verkeer bestudeert een wyziging van de startbanen. Ver plaatsing van het vliegveld wordt te kostbaar. I De gemeenteraad van Ma drid wil de verloofde van koning Boudewyn, dona Fabiola de Mora y Aragon, een grootse ontvangst be reiden. Tenzy de Dona het vervelend vindt Met miljoenen bacteriën, die in de boorgaten worden neergelaten, heeft Hongarije de aardolieproduktie opge voerd. De bacteriën „zwem men" naar beneden en breiden zich gewoonte getrouw snel uit. Is hun aantal groot genoeg gewor den, dan ontwikkelt zich een gas, dat de oppervlakte spanning van de olie ver mindert en de winning vereenvoudigt. Robert Carter Allen heeft zyn faillissement aange vraagd. Hy zegt dat zyn activa 2.052 dollar bedragen cn zyn schulden tot 55.811 dollar zyn gestegen. Allen is de schryver van het boek „Hoe maak ik een fortuin en bespaar ik op de belastingen". I zenden lichamen te bergen. Hoehn gaf toe dat voor de evacuatie in het crematorium van het kamp dag en nacht lijken werden verbrand. Onder de laatst aangekomenen liepen mensen met een blauw kruis op het voorhoofd. het teken, dat zij ten dode Noorwegen voorwaardelijk terug in conventie De regering van Noorwegen heeft medegedeeld, dat Noorwegen onder be paalde voorwaarden bereid is weer toe te treden tot de internationale conven- voor de walvisvangst. Deze voorwaarden zijn, dat Neder- nd eveneens moet toetreden, dat het aandeel van de Sowjet Unie in de to tale vangstcontingenten tot 20 procent moet worden beperkt en dat binnen een redelijke termyn overeenstemming moet worden bereikt over de verdeling van de resterende 80 procent der vangst contingenten. Mijne Heren, °P allerlei instrumenten speel. Het Ziehier het artikeltje dat U mij programma heet Wintertour. Er gevraagd hebt te schrijven. Naar ik komt veel technisch kunnen en han- hoop is het nog niet te laat en zal de delen bij. De verantwoording daar- inhoud niet tekort zijn. Tekort schie- voor ligt in de wel zeer vertrouwde ten misschien wel, maar dat hoort en vaardige handen van radio-tech- 'bij de menselijke onvolmaaktheid in nicus Joop Kuipers uit Hilversum, het algemeen en de mijne in het Ten slotte moge ik U erop wijzen bijzonder. dat mijn levensdoel niet is het artis- Hier volgen enkele gegevens om- tieke noch het andere werk. Ik vind trent mijn persoon. Naam Jules de het lied van de arbeid bijzonder Corte, geboren te Deurne Noord-Bra- mooi, mits de coupletjes niet te tal- bant, op 29 maart 1924. Nauwelijks rijk en te lang zijn. Ik wil hiermee een jaar oud werd ik blind als ge- alleen zeggen dat ik geen lust gevoel volg van een in wezen niet kwaad- aan vlijt tenonder te gaan. Niette- aardige ziekte. Het pakte echter een min moet ik mee, zodat ik evengoed beetje lelijker uit dan normaal zou als wie dan ook dikwijls in tijdnood zijn geweest. Op zevenjarige leeftijd raak. Vandaar dat mijn artikeltje wat stuurden mijn ouders mij naar het later kwam dan ik had gewild. Mijn Blindeninstituut te Grave waar ik, welgemeende excuses hiervoor, behalve de normale lagere-school- Inmiddels verblijf ik met vriende opleiding, ook de drie bekende talen lijke groet, heb gehad benevens een flinke dosis Hoogachtend, muziekonderwijs. (w,g.) julcs de Corte Na de oorlog kwam ik door aller lei onverwachte, niettemin gelukki- P-S. En hier komt dan het artikeltje, ge, omstandigheden in Delft terecht, ^_xr,T T. waar ik een baantje vond als pianist \t/ groot denker heeft ook op een dansschool. Daaraan heb ik weer gezegd, „onze kinderen eerlijk de beste herinneringen La- hoeven niet gelukkig te worden. ter kwam ik terecht in het werk van „7 ,y de bruiloften en partijen. Meer ver- ze maar ver brengen in de moeiend dan boeiend, maar toch wel wereld"? Was U dat, ofvergeef zo interessant dat ik het niet had me de onbescheidenheid, zou ik W tJk ™lssen" het zijn geweest? Misschien was Ik had op school vooral in de oor- j log nogal eens een liedje gecreëerd, f niemand en hebben we het hetzij gelegenheidsliedjes hetzij lied- enkel maar gedacht. Misschien jes om zomaar. Op een keer waren hebben we het wel niet gedacht briêtSreTaan h'e^Tad" zieken? ™»r f? ""sluitend naar gehan- programma van de K.R.O., de Zon- aeLa- ■/Vow 3a> uitsluitend is weer nebloem, waarin ik vroeg of ik eens zo heel definitief. Ik houd er niet auditie mocht komen maken. Dat van dogma's aan te hangen laat 3£dTlAr^?^JïStïï sneren. de Cler nodigde mij uit voor zijn ÏJ _Moem die geen programma Negen heit de Klok, Hn !n!! wo(fnen U t °"Z waaraan ik op den duur elke week u*u wat economisch niet mocht meewerken. a" zichtbare betekenis is kennen Na de watersnood van 1953 schreef waarde toe althans geen ik voor de Ned. Radio-unie het lied- P je Beurzen Open en Dijken Dicht. LTdrtn°rdaarmeekrl3eeLbh^drlo; 20 natuur h?poeLmTwertn6evogorn^pü? Nutf! ikV,"de T? bliek buiten radio-verband dus. Ook \-r° Jong?!\' mot.? ppii.ïr-iripo ben altijd bijna op tijd in nnntoM klaaF m<ït Wei"k Ên lk eet altÜd r c, bijna mijn bord leeg, maar nu weet öa" ik ook, dat het boeren niks meer Nou ja, ik zit er niet in, het schap zg. literair cabaret De eerste uitvoering was voor een gezelschap zaT u"/"wei" het èo«HnekfmHenSen- CriÜCLen Z°' Het Seenmla6 Sa e^geen appel^e"? «Ilfueff en kreeg een gr°?ien kan z.onder dat er twtaüg u j spuiten vol twintig soorten vergif od gaan. J de radiS kSg T?n|dS ^0^waSrTr heten. LankSikïS™ Maar \ogels Thans heb ik voor de K.R.O. een ^n^edTheSbenwiIZ veertiendaags programma, bestaande bescherming die een dergelijke beti- Ult eigen liedjes, waartussendoor ik teling beslilt niet nemen Sou allerlei eigen muziek vlecht, die ik 403) Wanneer het ontbreken van die in de beste families kunnen voor dragen door een volkje, dat hier tc Maar daar biyft het dan ook by, want lande als weinig minder dan bar baars te boek staat, maar waarvan wy gelet op de epitheta die veel vuldig o wel het Het is een bittere ironie, dat wy dit volk, t.' als scheldwoord geldt, nl. vleeseter", een term die by scheldwoorden zyn in de taal Eskimo's onbekend! De verklaring biervoor zal naast schuttingen sieren nog de grote innerlyke beschaving die ander kunnen leren, de Eskimo eigen is wellicht gc_ :ocht moeten worden in de waarde de Eskimo's, kennen die door Eskimo's aan persoonsnamen die by de Indianen worden toegekend. Wordt by ons de naamgeving door velerlei motieven beheerst en spelen traditie en een maatschappe- mo's zich echter Innuït, wat „mens" betekent. Bezien vanuit on lyke en geesteiyke gezichtshoek valt er natuurlijk wel wat aan te merken op het doen en laten van de Eskimo's, maar anderzyds ken merkt hun familie- en stamleven zich door zulke hoogge stemde opvattingen, dat we er ons hart aan kunnci warmen. De 35.000 Eskimo's vai Alaska, Canada en Groenland leven keuze in de meest onbarmhartige en barre omstandigheden, maar deze levens voorwaarden hebben de verleid tot hard egoï: mo-baby ontvangt volgens de tradi tionele opvatting in het hoge Noor den, mét de TOCH IS HET ZO! tevens alle lichamelykc cn geestelyke eigen schappen van de oorspronkeiyke naamdragcr. Daar om wordt de naam van het kind steeds met de grootste zorg uitgekozen. Het is duldeiyk, dat een samenleving, die dergelyke opvattingen koestert, niet kan gedogen, dat deze zorgvuldige de persoonsnaam zou wor den doorkruist door een scheldnaam, waarmee een bruut In opgewonden niet momenten ongevraagd zou komen integen- aandragen, deel zyn offerzin vergroot. Er be- Het is nu ook duideiyk, dat de staat daar in het Noorden een ver Eskimo, zodra hy de leeftyd heeft doorgevoerd communisme van de bereikt waarop zyn krachten in beste soort, niet opgelegd door de verval raken en zyn lichaam dus niet staat, maar uitgaande van de mens meer beantwoordt aan de kracht en zelf, die het heel gewoon acht, dat behendigheid die door zyn naam als hy van zyn overvloed moet afstaan het ware werd gewaarborgd, een aan minder bedeelden. Zolang er nieuwe naam aanneemt, hetzy omdat eten is, behoeft niemand honger te deze beter by zyn laatste levensfase lijden en in tyden van nood heeft de past, hetzij omdat een nieuwe naam stam automatisch het recht de jacht- wellicht vernieuwend op het versie- gebieden van andere stammen tc be- ten lichaam kan inwerken, treden, indifft daar gelukkiger kan- Wanneer we spreken over een sen wofden geboden. Onsociale elc- mysterieuze inwerking op het lichaam menten wrden uit het stamverband moeten we toch in ieder geval eens gestoteA en individuele geschillen Iets over de axolotl vertellen. Vindt u mij een oerpessimist? Dat ben ik geloof ik toch niet, alhoewel het tegenwoordig beslist tot aanbeve ling strekt te behoren tot dat soort lieden, die in zeer veel opzichten het gelijk aan hun kant hebben, naar het mij voorkomt. Maar 's levens diner is niet slechts bereid uit mislukte of doorgedraaide groenten, het is ook rijkelijk gekruid met bloempjes der betrekkelijkheid die wat bitter is verzachten en wat zuur is toch minder brandend maken. Om dan nog maar discreet te zwijgen van het vlees, en vooral van de jus van het vlees. Daarmee zou men velen tegelijkertijd een genoegen doen en kwetsen, dus daar niet aan begonnen. Kom, het leven is wel kwaad en ook wel goed. Het is niet wat je er van maakt, ook niet wat je er van had kunnen maken. Het leven is, ge woon wat het is. Van alles een beetje veel of een beetje weinig. Dwaze mensen treuren erom, andere dwazen lachen erom en de wijzen moeten nog geboren worden. Of zouden wij zoals we hier schrijven en lezen.... Ik mag het niet geloven. Haha piep-piep, kijk onsMijn kinderen hoeven het niet ver te brengen als ze maar gelukkig wor den. Maar moet je mij eens horen als ze het straks niet verder schop pen dan de Ulo.Arme boeren, arme stedelingen, arme vogels, ar me bloemen, arme appels. Soms heb ik medelijden met alles en allen, zelfs met mezelf. Maar dat is dwaas, want morgen, morgen is het beter dan vandaag. Aleen de moeilijkheid is, morgen is het weer Ziet U, zo schrijf je nou een ar tikeltje. Misschien niet eens goed. In elk geval lang genoeg. OF HET EEN Hel handige, kleine oliekacheltje voor studeer vertrekken eddat U een „warm hart" toedraagt' v a I 149.50

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5