SI fflk f Uw probleem is het onze Consensus werkte alleen maar verwarrend Meningen van anderen Een woord voor vandaag Krijgen rooms-katholieken hun zin in Bergen? Lutherse vrouwen waren in Barneveld bijeen ftlKfesept ONZERZIJDS Enkele kanttekeningen VOORZICHTIG BELEID EIS HET jaar 1960 heeft tot dusver voor vele loontrekkenden een gunstig verloop gehad. Zij zagen het reële loon stijgen. De kosten van het levensonderhoud bleven vrijwel onveranderd. Het aantal dergenen die niet in de vooruitgang hebben gedeeld is, relatief beschouwd, klein te noemen. Maar het spreekt wel van zelf, dat deze „achterblijvers" de bijzondere aandacht be horen te hebben. Ook werden verschillende pensioenregelingen in gunstige zin gewijzigd. Vele pensioenen en renten zijn verhoogd. De consumptiemogelijkheden zijn daardoor in een niet onbelangrijke mate vermeerderd. De regering kondigde een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting aan, die in het bijzonder voor de lagere inkomens van niet geringe betekenis ge noemd kan worden. Hetgeen eveneens de mogelijkheid zal openen voor een ruimere behoeftenvoorzicning. Maar de regering is kennelijk bevreesd voor het gevaar der overbesteding. Zij wil daarom de vermindering der, inderdaad te zware, belastingdruk eerst toegepast zien in het tweede halfjaar van 1961. Indien althans de economische toestand zich niet in ongunstige zin wijzigt. Men vindt dit teleurstellend. Men had reeds vast gerekend op een verlaging met ingang van 1 januari 1961. Maar moet de voorzichtigheid der regering niet toegejuicht worden? Overbesteding zou weer nopen tot bestedingsbeper king, met alle daaruit voortkomende moeilijkheden. Het schijnt reeds daarom wenselijk, dat geleidelijkheid wordt in acht genomen. Ook voor wat de loonsverhogingen betreft. Er moge in sommige bedrijven een grotere ruimte zijn voor verhogingen dan men in het voorjaar heeft aange nomen, zulks mag er niet toe leiden, dat het loonfront aanstonds al te zeer in beweging komt. Dat zou als gevolg kunnen hebben een opwaartse beweging van prijzen, ook al zou men pogen daaraan paal en perk te stellen. Terecht kan men van oordeel zijn, dat zulks niet in alle gevallen zou gelukken. Veel meer aanbeveling zou het ons inziens verdienen, wanneer men in de particuliere bedrijven tot een bredere toepassing zou komen van winstuit keringen aan het personeel. Deze behoeven geen gevolgen te hebben voor het omhoog gaan van de prijzen. Evenmin is het gevolg te duchten van door de ondernemingen gepremieerde spaarregelingen. In 1961 verwachten wij voorts een herziening van de individualiteitsverze kering. De renten zijn te laag. Maar ook deze maatregel leidt tot vergroting van de uitgavenmogelijkheid. Hetgeen echter uit sociaal oogpunt moet wor den aanvaard. Het betreft hier een groep, die in zeer slechte conditie ver keert. De regering wil blijkbaar ook een zekere rem aanleggen aan het kopen op af betaling. Dit verdient stellig toejuiching. Er wordt soms al te lichtvaardig overgegaan tot kopen van niet strikt noodzakelijke artikelen. Men tekent con tracten, die reeds bij een kleine vermindering van de inkomsten de gezin nen in moeilijkheden brengen. Aangedrongen behoort te worden op spaarzaamheid. De huidige conjunctuur opent daarvoor voor brede groepen der bevolking de mogelijkheid. Wij hebben in een land als het onze de conjunctuurontwikkeling niet in de hand. Het zijn vooral internationale factoren, die daarop de grootste invloed uitoefenen. Met de mogelijkheid van enige teruggang moet rekening worden gehouden. Dit geschiedt ook reeds door de leiders in landen als de Verenigde Staten en Duitsland. Het eist van ons, van volk en regering, besef van ver antwoordelijkheid, niet alleen voor het heden, maar ook voor de naaste toe komst. Er zijn, ook bij de oppositie in de Kamers, geen speculatie op de volksgunst. Men hebbe steeds een oog voor de veelzijdige behoeften, voor onderwijs en defensie, voor sociale belangen, voor uitbreiding van onze economische hulp bronnen. Alle eenzijdigheid worde hier vermeden. Bond „Maarten Luther50 jaar Ruppert roept lutheranen op tot bezinning TN Amsterdam wordt vandaag het vijftig jarig bestaan van de Nederlandse bond „Maarten Luther" gevierd, de organisatie die de kennis van en de liefde voor de Lutherse belijdenis wil bevorderen. In zijn feestrede waarschuwde staatsraad M. Ruppert vanmorgen tegen een overschatting van de zogenaam de consensus tussen de Lutherse en Hervormde Kerk. Deze heeft eerder tot verwarring dan ver heldering geleid meende hij. Hij bracht de historie van de bond herinnering. Deze werd op 26 januari 1910 gesticht als Nederlands Luthers Werkliedenverbond. Na 1945 is de i veranderd. Bet oepmgswei NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Beijerland. J. den Besten te Dirksland. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Berlikum: W. v. d. Zwam te Nieuwe-Pekela. Advertentie ANDERZIJDS DUBBELTJE EMIGRATIE AFREMMEN Minister Cals wil de subsidie voor de studentenmaaltijden met tien cent vermin deren om met het op deze wijze uitge spaarde geld de eettafelaccommodatie te ver- bladen leveren op dit rstel i de Algemeen Handelsbl schrijft: „Minister Cals hebben we kc geleden een schraalhans genoemd n aanleiding van zijn voornemen de sidie op de studenten maaltijden met i dubbeltje te verminderen. Uit het a woord dat de bewindsman aan het lid Tweede Kamer, de heer Vermeer, daarover gestelde vragen, heeft gege< blijkt, dat men op o. k. ei waurdige voorstelling heeft over de men taliteit van dc student. Volgens de minister rou een verbetering van de eettafelaerommo- datie, waarvoor hij meer geld beschikbaar wil stellen, leiden tot een grotere deel neming aan de mensa Een vermindering van het aantal studenten, dat door dc prijsverhoging van de maaltijden met een dubbeltje, zou kunnen optreden, zou daar door geheel of gedeeltelijk kunnen wor den gecompenseerd, aldus de minister Wij betwijfelen of deze redenering juist is. Studenten bekommeren zich bepaald niet over accommodatie. Het enige wat voor ben van belang is, is of hun buik goed gevuld is. Daarvoor is geld nodig en vele, zeer vele studenten moet wel degelijk elk dubbeltje een paar keer omdraaien voor zij het uitgeven. Daarom geloven we, dat ug zal toe- self e potje ga t koker of, wat nog schadelijker zou zijn voor de gezondbend, met minder warme maaltijden genoegen gaat nemen." Ook De Volkskrant is bet niet eens met het voorstel van minister Cals en vestigt er de aandacht op dat er al meer aan de subsidie is geknaagd„In 1957 kwam d, eerste verlaging van 10 cent per maal- tijd. Terwijl dc studenten er licit op toe- legden, onder andere met een re.olnt.e van bun laatste paascongrcs, die verloren subsidie tc heroveren, valt bet nieuwe oorstel hen wel hard op bet lijf. De minister is voornemens met het uit de mbsidie-verlaging verkregen geld d. tafels I uitbreider laltij- uc iucu» beter - den mogen nu 1.30 gaan kosten. Enkele jaren geleden stonden zij op een gulden. De studenten voelen zich met deze ont wikkeling niet gelukkig Terecht. Een ge- meenschap van vrijgezellen veronf toch al gemakkelijk regelmatige voeding. Als ze op iets moeten gebeurt dat op maaltijden. Dit gevi groter naarmate de prya vin de n stygt. Een dubbeltji goede ►sparen r wordt ►zonde „mm. zjjdc dan ki voeding van de student in de knel kor valt het naar dc andere kant dan zoi -ren geld r.ijn om de mm« nil Ir bon Misschien moet er gewoon een dubl> bij. Ambtsaanvaarding dr. W. F. Golterman Dr. W. F. Golterman. studiesecreta ris van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, die benoemd is tot lector in de geschiedenis van het christendom in de 20ste eeuw. inzon derheid wat betreft de onderlinge ver houding der kerken, aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam zal zijn lectoraat aanvaarden met het houden van een openbare les in een der loka len van het Universiteitsgebouw te Am sterdam op 4 oktober a.s. Is het in deze tijd van gebrek aan voldoende werkkrachten nog wel gewenst om de emigratie te bevorderen? Over deze kwestie zijn de meningen verdeeld. Met name in liberale kring staat men beperking van de overheidssteun (door subsidies) aan de emigra tie voor. De Chr. Emigratie Cen trale heeft de voorzitters van de protestants-christelijke centra les van werkgevers, werknemers en boeren om hun mening over de emigratie gevraagd. De bijdra gen zijn opgenomen in de ,J2mi- gratiekoerier", het orgaan van de C.E.C. WERKGEVERS. De voorzitter van het Verbond van protes tants-christelijke werkgevers, de heer A. Borst Pzn., schrijft: ..De opportuniteit van het stimuleren van de emigratie is tengevolge van de huidige moeilijkheden op het ge bied van de arbeidsvoorziening een omstreden zaak. De hiermede sa menhangende vragen verdienen in het kader van ons nationale, so ciale en economische beleid de aandacht zowel van de regering als van het bedrijfsleven. Het emigreren zelf is echter de eeuwen door om zo te zeggen r— een eigenschap van de Nederlander geworden. Zulks gevoegd bij de on wikkeling van onze bevolking se dert de tweede wereldoorlog was het leven geroepen, die de emi- leid, dat de emigratie de bijzonde re aandacht in de verschillende be volkingsgroepen ontving. In de emi gratiecentrales werden organen in het leven geroepen, die de emi gratie met de nodige zorg konden omringen en zodoende teleurstellin gen van de zijde van zowel de emi granten als van de immigratielan den zoveel voorkomen. De Chr. Emigratie Centrale vraagt ook aan dacht voor haar arbeid in ruimer kring. Ik wil gaarne verklaren dat de Centrale die aandacht zeker waard is. Het in christelijke geest adviseren en leiden van mensen, die hun toekomst over de grenzen zoeken, is een zaak van groot be lang. die niet afhankelijk is of mag worden gesteld van de situatie op de nationale arbeidsmarkt of van wijzigingen in het nationale emi- gratiebeleid. Het is een zaak die ons christelijke volksdeel in zijn ge heel aangaat en aller morele steun verdient." WERKNEMERS. De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer C. J. van Mastrigt, schrijft onder meer: ..Er is bijna geen zaak van enige betekenis of er zit een internatio naal aspect aan. Alleen al uit dien hoofde heeft de christelijke vakbe weging belangstelling voor emigra tie en degene, die juist de emigra tie alleen maar door een nationale bril bekijkt, getuigt toch van een zekere mate van kortzichtigheid. Nederlands internationale positie wordt versterkt door de persoonlij ke. geestelijke, culturele en econo mische banden met de jonge emi- gratielanden. Emigratie is ook e nomisch verschijnsel junctuurgevoelig. Zo kunnen standigheden zijn, waarin et.. ke stimulans tot emigratie van de zijde van de regering gewenst is (tekort aan werkgelegenheid, over bevolking. etc.), maar er kan zich ook de situatie voordoen, dat be doelde stimulering ten dele achter wege dient te blijven (bijvoorbeeld bij een tekort aan werknemers). Twee dingen mogen hierbij niet uit het oog worden verloren, namelijk dat de persoonlijke vrijheid van de Nederlandse burger nimmer in het gedrang mag zijn en voorts dat de emigratiepolitiek een zekere conti nuïteit moet vertonen en dus poli tiek op langere termijn is. Als wij spreken over het conjunctuurgevoe lig zijn van de emigratiepolitiek, dan mag geen geweld gedaan wor den aan laatstgenoemde twee voor waarden en bedoelen wij, dat dit tot uitdrukking gebracht zou kun nen worden in de stimuleringsvoor- waarden. Zo zou in deze tijd van krappe ar beidsmarkt nagegaan kunnen wor den met welk minimaal emigratie apparaat in Nederland thans zou kunnen worden volstaan, er daar bij rekening houdend, dat de con junctuur ook wel eens zou kunnen omslaan. Maar deze vraag heeft de Raad voor de Emigratie thans in studie. Ook met het oog op de werk gelegenheid en het geboorteover schot (elk jaar komen er 40- a 50.000 beroepspersonen bij) is de christelijke vakbeweging dus ten zeerste bij de Chr. Emigratie Cen trale geïnteresseerd." BOEREN. De tweede voorzitter van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond, de heer W. P. Cnos- sen bekijkt de zaak als volgt: „De CBTB heeft zich tot taak gesteld alle belangen van zijn leden te die nen. Er zijn er onder die leden, die zich geroepen voelen naar een an der land of naar een ander wereld deel te verhuizen met het oog op hun toekomst of die van hun kinde ren. De CBTB zou ernstig tekort schieten als hij zich tegen deze drang tot emigratie ging verzetten. Wij leven in een dicht bevolkt land en met name op het platte land is de bevolkingsdruk groot. Er zijn enige honderden boerenzoons, die geen gelegenheid vinden straks een eigen bedrijf te krijgen. Deze jonge i beheer Deze historie noemde, de heer Ruppert .•er belangwekkend, omdat ze een zicht verschaft in de ontwikkeling belangrijk deel van het kerkelijk en sociale leven in de laatste halve eeuw. „De omstandigheden waaronder de'bond heeft gewerkt, zijn niet onbelangrijk ge- wij-zigd. De aard van de activiteit is daardoor veranderd. Maar in elk der perioden van de bondsgeschiedenis zijn gebleven: de liefde voor het Luthers be lijden, de begeerte die belijdenis gestalte te doen geven in het leven van iedere dag en de lust de Lutheranen tot activi teit te brengen." Over elk dier punten sprak de heer Ruppert uitvoerig. Belijden Ten aanzien van het Luthers belijden zei de heer Ruppert onder meer dat er op het ogenblik alleszins aanleiding be staat opnieuw te pleiten voor een bezin ning op dit belijden. Het resultaat het gesprek met de Nederlandse Her vormde Kerk, dat geleid heeft tot dc zg. consensus over het avondmaal met als resultaat kanselruil, intercommunie en intercelebratie, heeft eerder tot verwar ring dan tot helderheid in de gemeenten Daarbij is de lust tot bezinning op in houd en betekenis van het Luthers be lijden gedaald. „Samenwerking is pas goed mogelijk, wanneer een ieder die samenwerkt, weet waar hij staat. Zo waren wij in de Lutherse Kerk nog lang niet. We stonden slechts aan een begin van een herleving van ons belijden." De heer Ruppert zei allerminst be zwaar te hebben tegen praktische maatregelen als kanselruil communie. Maar hij zei wel bezwaar ie hebben tegen het feit,, dat deze maatregelen werden gebaseerd op stuk, dat naar zijn mening de n> consensus niet in alle opzichten 1 dient, waardoor in de gemeenten een onjuiste indruk is gevestigd, velen in Lutherse kring niet meer weten waar zij aan toe zijn en waardoor naar spre kers mening noch het belang der Ne derlandse Hervornide Kerk noch dat der Lutherse, noch wellicht dat van Kerk (met de grote K) is gediend. De bondsvoorzitter riep de leden op wat meer te letten op zich zelf ei minder te kijken naar anderen, synodale commissies en kerkeraden. „Wanneer wij een verflauwing Lutherse belijden in onze kerk bespeuren, dan moeten wij onze afde lingen gebruiken voor een herstel daar van." Spreker eindigde zijn rede met de opmerking: „Wie zich in de kerk beperkt tot een passieve rol kan zich niet ver ontschuldigen met een beroep op Luthers belijden. Dit beroep zal hem integendeel stuwen tot activiteit op heel het front der Tijdens deze jaarvergadering werden drie ereleden benoemd, namelijk de heren Pluym uit Schiedam, een der oprichters van de bond, de heer Hoek, eveneens uit Schiedam en dé heer Hendriksen uit Leeuwarden. Drs. Uvtenbogaardt hoogleraar aan Vrije Universiteit Directeuren der Vrije Universiteit hebben drs. W. Uytenbogaardt met ingang van 1 oktober 1960 benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit wis- en natuurkunde onderwijs in de mineralogi trologie. Drs. Uytenbogaardt werd in 1918 te Amsterdam geboren. Hij studeerde en natuurkunde aan de Universiteit Amsterdam. Na het kandidaatsexamen 1938 vertrok hij naar Zweden het verrichten van veldwerk ten behoe- an een geologische kartering NorraStorfjaellet, een gebied in het trale gedeelte van het Zweedse hoogge bergte. In de zomer van 1939 zette hij dit werk voort, doch de mobilisatie dwong hem naar Nederland terug te ke- In 1941 werd hij benoemd tot eerste as sistent aan de afdeling economische geologie van het Geologisch Instituut de Universiteit te Amsterdam. Na onderbreking van de studie in band met oorlogsomstandigheden legde hij in 1945 het doctoraal exi hoofdvak geologie af. In maart 1946 vertrok de heer Uyten bogaardt opnieuw naar Zweden, met behulp van een beurs va Svenska Instituut zijn studie in h neralogisch instituut van de Universiteit van Stockholm voort te zetten. In 1947 legde hij aan deze universiteit het doc toraal examen af, teneinde zijn studie Zweden met promotie aldaar te kun- ;n afsluiten. Na enige tijd als consulterend geoloog werkzaam te zijn geweest in dienst van verschillende Zweedse mijnbouw-onder- nemingen, werd de heer Uytenbogaardt in 1954 benoemd tot lector aan de Technische Hogeschool te Stockholm. In 1956 trad hij in dienst van een Zweedse firma en was hij belast met de explo- Denk aan Uw lijn i sociaal-ec noemt, afvloeien. Zij zullen een ander beroep moeten kiezen. Velen komen in de industrie terecht. Er zijn er echter ook, die hun hart aan de landbouw hebben verpand en alleen maar boer of tuinder willen worden. In het vader land zien ze geen mogelijkheid en daarom willen ze in een ander deel van de wereld trachten hun ideaal te verwezenlijken. Het komt voor dat ouders, aan de toekomst van hun kinderen denkend, met hun ge hele gezin gaan emigreren. Het komt ook voor dat jonge boeren en tuinders de ouderlijke woning ver laten om naar het vreemde land te trekken. In beide gevallen hebben deze adspirant-emigranten hulp en voorlichting nodig. Als leden van de CBTB zouden ze een beroep op hun organisatie mogen doen. maar deze is daarop niet ingesteld en het zou niet van verstandig beleid ge tuigen als de CBTB daartoe een ap paraat instelde, waar de Chr. Emi gratie Centrale daarover beschikt en bereid is deze belangen te beharti gen. Vandaar ook. dat de CBTB een ên ander graag aan de Chr. Emi gratie Centrale overlaat, maar daar bij dan ook aan de Centrale de no dige medewerking verleent." De jaarlijkse ouderlingenconferentie van de Christelijke Gereformeerde ker ken zal op woensdag 19 okt. a.s. in de chr. gcref. kerk te Amersfoort gehou den worden. Na afdoening van de huis houdelijke zaken zal dr. W. H. Velema van Eindhoven refereren over: Nieuwe Vertaling". Dr. Velema i: cretaris van deputaten voor onderzoek van de nieuwe Bijbelvertaling va ge de generale synode van de H. TEN HERKEL, HILVERSUM Men hoort het zo wel eens zeggen: De mensen die met Jezus op aarde geleefd hebben, zijn discipelen en heel die kring die vrij geregeld met Jezus in aanraking kwam zij hebben de woorden uit Zijn eigen mond gehoord en zij hebben Zijn tekenen gezien. Voor hen was het geloven gemakkelijker en voor hen was het leven als christen gemakkelijker omdat zij immers Jezus' voorbeeld voor ogen hadden." De bijbel leert het anders: hoe moeilijk zijn die discipelen tot het geloof gekomen dat Jezus is de Zoon van God. En wat hebben ze een fouten in hun leven gemaakt. Maar bovendien en daar gaat het ons nu om Jezus heeft u niet alléén achtergelaten; „En Ik zal de Vader bidden", zo staat er in het evangelie van Johannes, „en Hij zal u een andere Trooster geven om tot in eeuwigheid bij u te zijn Een andere Trooster, de Heilige Geest, is bij ons. Tot in In de afgelopen weken hebben we in dit „woord voor van daag" gesproken over ons leven als christen, over de vol maaktheid die Christus van ons vraagt. En over onze onwil en onmacht om daar zelfs maar naar te streven. Dat is een verdrietige zaak. En daarom, als ons verdriet echt is, dan is er ook een Trooster. Houd dat in gedachten. Europees seminarie op Oud-Poelgeest eert in november 1960 en februari 1961 een Europees seminarie voor her die werkzaam zijn in of bijzondere be langstelling hebben voor het jeugd werk. De eerste week zal zijn van 31 oktober tot 7 november, de tweede week an 30 januari tot 6 februari. Het Europees seminarie wordt geor ganiseerd met het oog op een Europe se vorming van de hedendaagse jeugd, aldus de organisatoren. Na jarenlang met de meest verschillende groepen de ontwikkelingen in de samenwerking van de Europese volken besproken te heb ben, is de leiding van Oud-Poelgeest tot het inzicht gekomen, dat er voor hen die leiding geven aan de vorming van onze jeugd behoefte bestaat aan een grondige voorlichting over en studie van achtergronden, doelstellingen en ver schijningsvormen van deze nieuwe vormgeving van Europa en een oriën tatie over de betekenis geüe en over de nieuwe functie kerken in deze nieuwe periode geschiedenis van Europa in eei continentaal geworden wereld. het i i de Wending in liet siekenhuisconflict Vrijdag 30 september zal de gemeenteraad van Bergen op Zoom nog weer eens opnieuw moeten spreken over de garan tie-aanvrage van het te stichten rooms-katholieke Elisabeth-zie- kenhuis. Het ziet er naar uit dat er een wending gaat komen in het voordeel van de rooms-ka tholieke groeperingen omdat de (rooms-) Katholieke Stadspartij en de Groep-Brenner in de raad van inzichten zijn veranderd. In de raadsvergadering van 26 augus tus vroeg dit ziekenhuis om een defini tieve garantie voor de financiering van bouw en inrichting. Vooral van niet- rooms-katholieke zijde waren bezwaren gerezen tegen deze garantie, omdat de begroting ernstige gebreken vertoonde. Het voorstel van B. en W. werd toen aangehouden, omdat de minister sociale zaken en volksgezondheid aai bestuur van deze stichting tot oprichting van het ziekenhuis te kennen had ge geven een nader overleg te wensen tus- Dat de Nederlandse Lutherse de enorme stroom boeken die in deze Vrouwénbond, ondanks haar nog I (door bannen!^terwijl0 vr^k-Qit^tondig bestaan, een be-' langrijke plaats inneemt in het geheel van de Lutherse kerk is opnieuw zeer duidelijk gebleken op de jaarlijkse landdag die ge houden is in het concertgebouw te Barneveld. Bijna vierhonderd vrouwen uit alle delen van het land namen deel aan deze landdag, die vóór alles tot doel heeft het contact tussen de wel zeer verspreid lig gende gemeenten te bevorderen. het college van regenten van het bestaande Algemeen Burger Gasthuis, de groep tot oprichting van een prot-chr. ziekenhuis en de prot. kerkeraden van de stad. Ondanks het ministerieel verzoek heeft dit overleg nog niet plaats gevonden. Meerderheid Op vorige vergaderingen konden de rooms-katholieken geen meerderheid behalen, omdat de P.v.d.A., de Katho lieke Stadspartij, de groep-Brenner, de V.V.D. en de A.R.P. plus een geroyeerd de K.V.P. deze gang van zaken niet van algemeen belang achtten en de meerderheid vormden. Inmiddels zijn de leden van de Stadspartij en de jroep-Brenner bewerkt en omgezwaaid, en ziet het er naar uit dat zij bij de nieuwe behandeling de garantieaan- vraag zullen steunen. Intussen heeft de heer Chr. van Doorn zich namens de P.v.d.A„ de protestanten en de V.V.D. tot de raadsleden gewend met het voorstel te komen tot een wer kelijk groot, modern geoutilleerd zieken huis met aparte vleugels voor de rooms- katholieken en protestanten. Aan dit voorstel schijnt van rooms-katholieke zijde geen aandacht geschonken te worden. Het gevolg is dat de protestanten nu definitief besloten hebben een stichting te vormen om te komen tot een eigen prot.-christ. ziekenhuis. Het voorlopig comité heeft echter medegedeeld alsnog genegen te zijn tot een gesprek met de rooms-katholieken en regenten van het Algemeen Burger Gasthuis, zoals de minister dat wenst. „Maar niet minder belangrijk", zei de bondspresidente, mej. H. M. Wester man in haar openingswoord, „is dat deze dag er toe kan bijc Zagen dat wij ons als vrouwen meer bewust worden van onze taak, die behoort tot wat Professor Kraemer noemt: het verge ten ambt in de kerk". Het wijdings woord werd gesproken door mej. da. J. A. P. Ris van Woerden, die als on derwerp voor haar overdenking had gekozen de gelijkenis van de onvrucht bare vijgeboom. Over „De vrouw _van vroegi dra. M. L. Jaanus-Bouman, ;en boeiende en sprankelende betoogde dat de vrouw eigen- in de laatste halve eeuw „in vs" is gekomen. Opvallend is Eis altjjd CETA BEVER de beproefde BUITENBIJTS ratie naar uraniumertsen. In 1959 werd de heer Uyttenbogaardt benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan de Vrije Universiteit. De heer Uytenbogaardt hoopt bnnenkort m Zweden te promoveren tot doctor in de wis- en natuurkunde. Door de eeuwen heen heeft de in de vrouw gevoeld het andere, het vreemde, dat hem boeide en soms afstootte. De waardering voor de welijke intuïtie b. v. lag tussen de beide uitersten: de vrouw als profetes en als heks. Pas langzamerhand begint de vrouw een gelijkwaardige plaats in te nemen, die nog niet altijd gelijksoortig hoeft te zijn. Aan het slot van haar toespraak belichtte mevr. Jaanus nog de positie van de vrouw in het licht het Nieuwe Testament. Gedurende de middagvergadering er in discussiegroepen gesproken o „Hoe beleeft men het christen-zijn in het gezin", waarbij onder gezin niet al leen werd verstaan het gezin met kin deren. maar waarbij ook de alleen-wo- nenden of oudere echtparen werden be trokken. Hierbij bleek dat de behoefte aan bepaalde godsdienstige gebruiken vrij algemeen gevoeld wordt, maai het moeilijk is om in de praktijk hier voor geschikte vormen te vinden. Daar het.in de gezinnen heel dikwijls de moe der is, die hier stimulerend kan werken, werd het zeer op prijs gesteld dat men nu gelegenheid had hierover van ge dachten te wisselen en van eikaars op vattingen en ideeën te leren. Mej. Marijcke Pel sprak ovei functie van zang en muziek in de Lutherse eredienst en studeerde enkele proeven van moderne religieuze liede ren in. Het is goed om ook hierin naai verantwoorde eigentijdse vormen te zoeken en stellig niet alles wat zich als modern aandient is aanvaardbaar. In deze vergadering werden groeten overgebracht van vrouwenorganisaties van andere kerken en o. a. ook va president der Synode en de jubilerende Mannenbond „Maarten Lüther". Het Oostduitse ministerie van buiten landse zaken heeft by de Westduitse regering geprotesteerd tegen „een nieuwe schending van het Oostduitse luchtruim" Twee Westduitse jagers, komend uit het gebied van Bad Harz- burg. zouden 8 km ver het Oostduitse luchtruim zijn binnengedrongen. Advertentie Wilt Gij Onderwijzer worden? Er It momenteel een groot gebrek een Onderwijzers. Wij raden U aan zo spoedig mogelijk een prospectus aan te vragen bij: RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) - Tel. 45432 Onderwijzersakte (Eerste en 2e Leerkrlng) Tolk-Vertaler (Fr., D. en Engels) Hoofd correspondent en V.T.H.-diploma, H.B.S., Gymnasium en MULO A en B. wegmuseum Uit het jaar honderd....Onder deze titel is uitgekomen een bijzonder fraai uitgevoerd jubileumboek van de N.V. Grafische Kunstinrichting J. van Poll Suykerbuyk te Roosendaal, wel een voorbeeld van hetgeen op dit terrein mogelijk is. Vurig spoor, door Henri Asselberghs. n aantrekkelijk samengestelde an de hand van de oud-direc- de Stichting Nederlands Spoor- im voor wie het verstan dige besluit nemen, een bezoek te bren gen aan het Nederlandse Spoorwegmu- Open dat luik, door ds. J. H. Sillevis Smit. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. Hoezeer dit mooie boek waarde ring vindt, blijkt uit het sprekende feit. dat reeds een vijfde druk nodig is geworden. Wijsgerig perspectief op maatschap pij en wetenschap. Uitgave Stichting Onderwijs Oriëntatie, Rokin 44, Am sterdam. Van dit twee-maandelijks tijd schrift, dat onder redactie staat van prof. dr. R. F. Beerling, dr. B Delf- gauw, prof. dr. A. de Froe, dr. G. Nuchtelmans en prof. dr. C. A. van Peursen, ontvingen we het eerste num mer, dat onder meer een lezenswaar dig artikel van prof. Van Peursen be- Mijnheer Goed, door Marie-Sophie Nathusius. Uitgave N.V. De Arbeiders pers, Amsterdam. Novelle van twee slachtige erotische gevoelens, opgeno men in de Boekvink-serie. Vraag: Vorig jaar bestond er een regeling betreffende de kinderbijslag, namelijk het zg. premiedubbeltje per kind. Ze was gebonden aan een loon grens van 96.per week. Bestaat dat „dubbeltje" nog? Zo ja. is het dan nog gebonden aan een bepaalde loongrens? En zo neen, wanneer is die .regeling opgeheven? .Antwoord: Het premiedubbeltji 1 januari 1960 opgeheven en vei door een nieuwe regeling. De kinder bijslag is namelijk verhoogd en niet meer gebonden aan een bepaalde loon grens. Vorig jaar was het voor het eer ste kind 58 ets. per dag sinds 1 janu- Vraag: Waarom scheert ee: per baard af? Kunt u hiervoor ing géven? op school, enz. Voor zover ons bekend worden er geen speciale normen aan gelegd aan de ouders om hiervoor in aanmerking te komen. Vraag: Bij mijn geboorte hebben mijn ouders per abuis mij een naam te weinig gegeven. Is het mogelijk om alsnog een tweede voornaam aan mijn eerste toe te voegen en zo ja, hoeveel ongeveer 1961 het Antwoord: Het scheren van is een modeverschijnsel. We U„„w, heel duidelijk in de geschiedenis. Oude aderen lopen, volkeren schoren zich de baard dikwijls man zijn ons lichaam, namelijk n verkla- scherming. Bij de ogen zijn de haren be- bedragen de kosten hiervan? doeld als stofwering. op andere delen als bescherming tegen plotselinge afkoe- de baard ling. De baard bedekt onze hals, weke. zwakke plek 72 ets. per dag. Antwoord: Voor een naamstoevoeging als door u bedoeld, moet u zich wenden belangrijke tot de gemeentesecretarie, afdeling bur gerlijke stand, van uw gemeente. De zaak wordt dan verder verwerkt door de arrondissementsrechtbank. Hoe hoog Vraag: Mag iemand de (contant) gelaten gelden zich het eerste kind uit religieuze motieven, anderen lieten* arTunmisemenwiwniniinK mop nnny die baard staan eveneens uit religieuze Vraag: Is het u bekend welke Instan- d_ k0Sten zullen ziin kunnen wii u niet motieven. ties financiële bijdragen verlenen aan «gln omd^dezesterki ouders van spastische kinderen? En ze^cn< omaal aeze sterK 1 In historische tijden zien we dat het welke normen moet het gemeente- baard afhan- bestuur aanleggen in verband met finan- overledene tot nog meer erf- wel of niet dragen ;ijn, als hij als motief opgeeft kelijk was van de mode, die bepaald ciële bijdragen der ouders at hij dit aan de overledene beloofd werd door vooraanstaande personen of kinderen? dikwijls een uiterlijk kenteken was van bepaalde beroepen of kringen of stan den. Tegenwoordig begint de baard weer Antwoord: De meeste ziekenfondsen klein beetje in de mode te komen, dragen financieel bij op machtiging heeft tijdens diens leven? deze lichting en het antwoord van de Tweede Kamer aangaande de sporttoto te ver krijgen? Antwoord: Als men op verzoek van de overledene gelden tot zich neemt, is niet strafbaar, mits deze gelden bij vooral bij jonge het verdelen van de erfeni wezig zijn, zodat ze bij de rest var bezittingen gevoegd kunnen worden. machtiging regelmatig verlengd kan a 60 ets. op aanvraag te verkrijgen bij Het nut van de baard is gelijk aan dat worden. Deze bijdragen kunnen dienen de Staatsdrukkerij, Fluwelen Burgwal m alle andere behaarde plekken op voor heilgymnastiek, voor behandeling 18 te Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2