llieuwr £rifcsct)c GTourant CHROESJTSJEF: Commentaar Vervang Hammarskjöld NIEUWS in één oogopslag- BON Ike zette deur open, Chroesjtsjef trapt hem hard dicht Castro erkent Roocl-China 22 Astmalijders zoeken genezing in grot Hond werd voorwaardelijk veroordeeld ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling TeL 31441 Eenenveertigste jaargang no. 11980 CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD E. DIEMER „Stflatuasticfi k gbfbltoen mgn hert in togljenspotf LEZERESSEN BLAD ZIJ (ZONDAGSBLAD) Veel erger dan iemand had verwacht, is de Russische premier Chroesjtsjef in de Algemene Vergadering der Ver. Naties te keer gegaan: zijn voorstel de functie van secretaris-generaal af te schaffen en er een commissie voor in de plaats te stellen, is terecht een „oorlogsverklaring" aan het adres der Ver. Na ties genoemd. Geen eensluidend advies zal de regering ontvangen van de Stichting van de Arbeid. De meerderheid van het Stichtings bestuur is contra openbreking van lopende c.a.o.'s, een min derheid is ervoor (C.N.V., N.V.V. en een werkgeversverbond). Astma-patiënten gaan bij wijze van proef zes weken naar de grotten van Valkenburg om genezing of verlichting te vinden. Vandaag is „bij ons te gast" de bekende componist en zanger van het zo sterk aansprekende levenslied. Jules de Corte. Op sprankelende wijze geeft hij zijn visie. De pagina „Ruimte voor ons" in het Zondagsblad is ditmaal gewijd aan de vraag: „Wat vindt u van de toekomst?" Jonge ren hebben deze vraag aan tientallen mensen gesteld en zij hebben wat zij hoorden opgeschreven. (naam) (straat) (naam) (straat) (woonplaats) TIP voor meneer "V/Tanmen broeders, deze foto stelt voor „de herenmode". De onder- sdhriftscbrijver van het fotobureau vertelt ervan d'at de heer links een jas- draagt van Harris tweed met ruime overslagen, grote kraag en de man rëohts een kostuum van geelbruine kamgaren Cavalerie keper. Of die onderschriftschrijyer het zelf begrepen heeft weten we niet wij in ieder geval weten nauwelijks wat Harris tweed is en nog veel minder wat Cavalerie keper betekent. En we willen het niet we ten ook. Als wij een kostuum willen (moeten) kopen, gaan we naar een winkel of we gaan naar een kleermaker en we zeggen: „Kijk ziet u wat ik aan heb? Zo'n kostuum moet ik nu weer hebben, en niets anders". Dat lukt natuurlijk niet, want kleermakers en winkels voelen wel iets voor „heren mode" allicht. Dus trekken we het nieuwe geval met het zeven wreken achter elkaar aan gehad hebben, beginnen we er ons behagelijk in te •■oelen. En dan dragen we "net weer fijn net zo lang tot het scht niet meer kan. En begint de ellende opnieuw. Herenmode vreselijk. Mode is iets voor vrouwen. Die vinden het leuk en het is dikwijls nog leuk ook. Maar geen gezeur over geel-bruin Cavalerie keper en jassen met ruime overslagen Wilt u een tip van ons? U zult vandaag of morgen of volgende week wel een huishoudelijk karweitje moeten opknappen het is de gelegenheid om weer eens uw oudste pak te kun nen aantrekken dat u eigen lijk niet meer dragen mag. Heerlijk gevoel. Krijgt u die kans nooit omdat u twee linkse handen hebt en dus nooit een karweitje hoeft te doen? Als u een nieuwe abonnee werft op ons blad. krijgt u het boek „Tip-pa- rade" thuis gestuurd. Met dit boek kunt u alles. Alle gekheid opzij die bon hieronder moet inge vuld en wij rekenen op u (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassin Is) Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Adenauer levert ernstige kritiek op Duitse volk Bondskanselier Adenauer noemde de wereldsituatie gisten „angstaanjagend en adembenemend" en hij deed een beroep op het Duitse volk en het Vrije Westen, hun geestelijke kracht samen te bunde len tegen de dreiging van het commu- De 84-jarige staatsman liet zich in een rede voor leiders van zijn Christen-de mocratische partij bijzonder zwartgallig en kritisch uit. „Het Duitse wik is een van de meest ontevredene ter wereld", aldus Adenauer. Het wil altijd meer en meer. Zijn dorst naar meer is onverza digbaar. Deze eigenschap moet uitgeroeid worden. Tenzij ons volk fundamenteel verandert, zal ons land binnen veertig jaar van ouderdom sterven, terwijl an dere landen, zoals Frankrijk en Italië, ons voorbij streven". De Wereldbank heeft bij msbiitutionele b&l aggers in 29 laaiden buiten die Ver enigde S-baiten 100 miljoen 2-jiaaadijkse 314 obliigaibies geplaatst. De totale obii- gaitias-ehU'ld is nu 2,1 miljard dollar. /^HROESJTSJEF heeft in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gisteren nieuwe ontwapeningsvoorstellen gedaan, opgeroepen tot steun aan de onafhankelijkheidsstrijd van de „onderdrukte" volken en voorgesteld de secretaris-generaal van de volkenorganisatie te vervangen door een commissie van drie, die de communistische, de kapitalistische en de neutrale landen vertegenwoordigt. Chroesjtsjef leverde felle kritiek op Dag Hammarskjöld en beschuldigde hem er onder meer van in de kwestie- Kongo partij te hebben gekozen voor de kolonialisten. Over de commissie die Hammar skjöld zou moeten vervangen, zei' de Sowjet-leider: „Deze zou een af spiegeling zijn van de tegenwoordi ge toestand in de wereld. De V.N. omvatten naties die zijn aangesloten bij de militaire blokken van het Wes ten, de socialistische staten en dt neutralistische landen. Het lijkt oir redelij kdat de uitoerende macht van de V.N. niet één persoon is de secretaris-generaal maar eer commissie gevormd uit vertegenwoor digers van de drie groepen." Verplaatst V.N. Chroesjtsjef stelde nog een verande ring voor: verplaats het hoofdkwartier van de Verenigde Naties uit New York. Kennelük doelend op de bewegingsbe perkingen die hem en enkele van zijn volgelingen zijn opgelegd, verklaarde hij dat verschillende delegaties met gemakken in New York hebben kampen. „Deze ongemakken zijn gevolg van de ligging van het hoofd kwartier. Dit, terwijl men toch T^wee uur en twintig minuten heeft Sow jet-premier Chroesjtsjef ge sproken. Hij dronk acht glazen mine raalwater, verzocht voorzitter Bo- land zijn voorstel om aan alle kolo niale volken onmiddellijke onafhan kelijkheid te verlenen, op de agenda van de Vergadering te laten plaatsen en verliet goedgehumeurd de zaal. Buiten wachtte iemand hem op met een meter lange vredespijp, zoals de indianen die rookten. Dit keer had de Russische leider echter geen zin in een demonstratief „vredes spelletje". Inmiddels hadden Chroesjtsjcfs woor den de andere gedelegeerden in grote on gerustheid gebracht. Men meent dat zjjn Ideeën fataal kunnen zijn voor het we reldlichaam. Van Engelse zijde sprak men over een oorlogsverklaring van Rusland aan de V.N. Herter, Amerika's minister van buitenlandse zaken, zei het niet veel anders: „Een aanval op alle fronten op de Verenigde Naties". Verder noemde Herter Chrocsjtsjefs rede „een opwekking aan alle koloniën om in opstand te ko- Herter is na afloop van CJiroesjtsjefs rede onmiddellijk naar Hammarskjöld gegaan om te vragen of het mogelijk is zo spoedig mogelijk in de Algemene Ver gadering te laten stemmen over een ver trouwensvotum voor hem. Mocht het inderdaad tot een stemming komen, dan is het waarschijnlijk dat Chroesjtsjef een verpletterende nederlaag zal lijden. Verleden week heeft de assem blee immers met zeventig tegen nul stem men haar vertrouwen in de secretaris generaal uitgesproken. De Amerikaanse afgevaardigde bij de V.N. Wadsworth, herinnerde er gisteren aan. dat de Sowjetunie indertijd heeft ge tracht secretaris-generaal Trygve Lie te verpletteren omdat deze zich verzette te gen communistische agressie op Korea. t Advertentie) 58936 is het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór 1 okt. het abonnementsgeld voor het 4e kwar taal 1960 a 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze admini- Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres, waar de krant be zorgd wordt op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE Nu tracht Moskou, aldus Wadsworth, het ambt van secretaris-generaal te verplet teren, uitgaande van de gedachte dat al het geen macht over kan krijgen, vernietigd moet worden. In het algemeen zou men over de rede van Chroesjtsjef kunnen zeggen, dat de deur die eergisteren door president Elsen hower wüd open is gezet, door Chroesj tsjef weer hard is dichtgetrapt. denken dat de Verenigde Staten, die zich een vrij en democratisch land noe men, al het mogelijke zouden doen om de werkzaamheden van de V.N. te ver gemakkelijken". Als plaatsen waar het hoofdkwartier van de volkenorganisatie zou kunnen worden gehuisvest, noemde de Russi sche premier Oostenrijk en Zwitserland, terwijl allicht ook de Sowjetunie de V.N. „de best mogelijke voorwaarden kan bieden, volledige vrijheid en vei ligheid voor alle afgevaardigden, onaf hankelijk van hun politieke of gods dienstige overtuiging of hun huidskleur" Wat dit laatste betreft, bewerkte Ohroesjtsjef nog even extra de gevoe lens van de Afrikaanse V.N.-leden„Zo is het bijvoorbeeld bekend dat afgevaar digden van de jonge Afrikaanse en Aziatische landen te lijden hebben van de Amerikaanse rassendiscriminatie en bovendien van het optreden van gang- Ontwapening Geheel in de lijn van zijn plan voor algemene en algehele ontwapening dat hü vorig jaar bij de Algemene Verga dering Indiende, stelde Chroesjtsjef nu ontwapening In drie fasen voor. In de eerste fase (achttien maanden) zou de vervaardiging van atoomwapens moeten worden gestaakt, zouden de A- voorraden moeten worden vernietigd en zouden de strijdkrachten niet langer de beschikking mogen hebben over midde len om A-wapens naar een doel te brengen. (Zie vervolg op pag. 9) In Londen is een tentoonstelling van bedrijfsauto's. Een van kleinste wagens, een 300 Goggomobilheeft een veilig plekje uitgekozen naast een i de grootste wegreuzen, i Thornycroft. Antar Sandmaster, 20 ton zwaar en 300 paarde- krachten. De Goggo komt niet hoger dan het wiel van monster. Cuba heeft vandaag bekend gemaakt, dat het diplomatieke betrekkingen zal aanknopen mei communistisch China. Deze bekendmaking werd gepubliceerd a een zitting van het kabinet waaraan premier Castro vanuit New York tele fonisch deelnam. Cuba is het eerste land op het westelijk halfrond, dat communistisch China «r. kent. Argentinië verleent Belgische inwoners of voormalige inwoners van Kongo toe stemming zich in Argentinië en in het bijzonder in de plattelandsgebieden van Aenrgtinië te vestigen. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat het besluit genomen is in verband met de noodtoestand, die ontstaan is voor de dui zenden gezinnen van inwoners zowel als vroegere inwoners van Kongo. Verder wordt in de verklaring gezegd, dat de banden van solidariteit in aan- :rking genomen zijn, die tussen België Argentinië bestaan door de aanwezig heid in Argentinië van een voortreffelijke Belgische kolonie. H.M. de Koningin bezocht giste ren de opleidingsschool van het Kon. Ned. Geleidehondenfonds in Amsterdam en onderhield zich o.m. met de zanger Jtiles de Corte (rechts), wiens hond niet bij de bloemen van de Koningin was weg te krijgen. (Zie Jules de Cor te Bij ons te gast" op pagina 5.) (Advi Fa D. Kret en Zn. DE 01 1J Ch Chroesjtsjef gisteren de Verenigde Naties heeft toegesproken, vraagt om een duidelijke terechtwijzing. Dit geldt in het bijzonder zijn persoonlijke aanval op se cretaris-generaal Hammarskjöld. maar ook de dubbelhartige wijze, waarop hij zich opwerpt als pleitbezorger van de landen, die pas onafhankelijk zijn gewor den en van de volken, die daar nog niet aan toe zijn. Hammarskjöld bevindt zich in een uiterst moeilijke positie. Hij heeft meer dan eens laten uitkomen, te zullen atfre- den, als hij het vertrouwen van een van de grote mogendheden en in het bijzonder dat van de Sowjetunie zou verliezen. En wanneer Hammarskjöld op dit standpunt blijft staan, zal het vrijwel onmogelijk zijn, de aanval van Chroesjtsjef te pa- Dit neemt niet weg, dat de Assemblee er goed aan zal doen, de secretaris-gene raal opnieuw een overweldigend vertrou wensvotum te geven. Dit zou er mede toe kunnen leiden, dat Hammarskjöld wiens onverzettelijkheid in de afgelopen weken wel is gebleken de overtui ging krijgt, dat hij niet voor het onbe schaamde optreden van de Russische pre mier uit de weg mag gaan. Geraffineerd is voorts de wijze, waarop Chroesjtsjef van de gelegenheid gebruik maakt om te proberen, de uitvoerende macht van de Verenigde Naties nog meer uit te hollen. Zijn voorstel, de functio van secretaris-generaal op te heffen en de leiding van de V.N.-zaken aan een driemans-commissie op te dragen, is al leen maar bedoeld om te voorkomen, dat de volkerenorganisatie snel en krachtig optreedt, ook wanneer dat niet in de kraam van de Sowjetunie te pas komt. Wat zijn aanval op het zgn. kolonialis me betreft, dient Cliroesjtjscf er bij elke gelegenheid aan herinnerd te worden, dat zijn handen bevlekt zijn met het bloed van tienduizenden Hongaren en dat van andere volken en dat blijkbaar met zijn instemming in Tibet een onafhankelijk volk systematisch wordt aangerand. Met zijn onbeschaamdheid zal Chroesj tsjef waarschijnlijk meer kwaad dan goed doen. Hij heeft zijn publiek, dat hij voor namelijk zoekt onder de vertegenwoordi gers van de Aziatische, Afrikaanse en Latijns-Amerikaanse landen, schromelijk onderschat. Want de gebeurtenissen in Kongo hebben bij velen dc ogen geopend. Zij zien Chroesjtsjef thans in zijn ware gedaante. Men kan zich afvragen, waarom Chroesj tsjef opnieuw zulke grote blunders heeft gemaakt. Mogen we ook hierin Gods lei ding niet zien? Is het niet opvallend, dat de internationale situatie zo duidelijk in het voordeel van het westen is gewijzigd? ÏVAZOMERS zal het weer niet alleen het komende weekeinde, maar ook het grootste deel van de laatste septem- berweek zijn. Sterke hogedrukgebieden hebben boven het vaste land van Europa afgerekend met de activiteit die de de. pressies ook de afgelopen week boven ons land aan de dag legden. Gisteren passeerde ons nog een zwak regenfrontje, De astma commissie van de ge- zondhedid!songaTi!isatie TNO is in Val kenburg een wetenschappelijk onder zoek begor&ien naar de geneeskun dige werking van een verblijf in de grotten aldaar. Met het oog op dit onderzoek zullen 32 patiënten, af komstig uit de academische zieken huizen van Utrecht en Groningen en uit enkele Limburgse klinieken, zes weken lang een kuur in de grotten doen Reeds jarenlan ghebben astmapa- tiënten op eigen gelegenheid in de grotten gekuurd. Velen bleken na af loop van hun verblijf enthousiast te zijn, waarin het gemeentebestuur van Valkenburg aanleiding vond de ast macommissie in te schakelen. Er zijn deskundigen die een gunstig resultaat van het huidige onderzoek verwach- De 32 patiënten zullen zes weken op kosten van de gemeente in Valkenburg verblijven. Dagelijks bezoeken zij, volgens een vast schema, enkele uren de zg. ge meentegrot. Hun kuur is verder zeer een voudig. Zij wandelen op hun gemak of lezen een boek. Zij staan uiteraard onder dagelijks medische controle. Na deze eerste groep volgt nog een tweede. Hel komende jaar blijven alle deelnemers on der toezicht van de astmacomhilssie. Daarna zal de commissie over haar be vindingen een rapport uitbrengen. Voor de rechter in de Engelse plaats Exeter moest van de week verschijnen de driejarige B. Zijn aankla gers waren de verontwaar digde ouders van kinderen in wier benen B. heeft ge beten. Zijn verdediger was de 60-jarige weduwe Ka thleen Allen. B- is. u zult het hebben begrepen, een hond en wel een Schotse ter rier. Mevrouw Kathleen Al len is zijn bazin. De doodstraf hebben de aarklagers tegen B. geëist en aangezien verdachte in de benen van een groot aan tal kinderen heeft gebeten en men er nooit in is geslaagd hem dit af te leren, achtte men het vanzelfsprekend dat de rechter deze eis zou be vestigen. Was B. inderdaad dood veroordeeld, dan er echter geen reden geweest de rechtzaak te verslaan. Het liep anders cn verdachte maakte daardoor (honden)geschiedenis en ju ridische geschiedenis. Na een hartstochtelijk pleidooi van zijn bejaarde verdediger, die verklaarde dat B. nooit zou hebben ge beten als de kinderen hem niet voortdurend hadden ge treiterd, veranderde de rech ter de geëiste straf in „voor waardelijk". De voorwaarde is, dat B. een jaar lang zal worden opgevoed in een inrichting van de Nationale honden- beschermingsbond bij Lon den. Daarna moet hij op nieuw voor de rechter ver schijnen. om te tonen dat hij zijn leven heeft gebeterd. Wordt dat bewijs geleverd, dan zal mevrouw Allen haar pleidooi niet voor niets heb ben gehouden cn B., dan weer Blackie, mee naar huis mogen nemen. Een woordvoerder van de hondenbeschermingsbond vertelde de vele journalis ten die de zitting hadden bijgewoond dat dit de eerste keer is, dat een hond de ge legenheid krijgt zijn leven te beteren. „En wij vertrou wen erop hem van zijn slech te manieren te kunnen ge nezen", aldus de woordvoer- De barometer stijgt i maar dit is voorlopig ook het laatste ge- Het hogedrukcentrum dat vanmorgen boven Midden-Engeland lag, zal zondag in onze buurt liggen en dat betekent zeer rustig cn zonnig septembcr-wcer met een lemperaluur die naar 18 tot 20 graden gaat. Ook begin volgende iveek zal dit hogedrukgebied in de buurt blijven en kan er bij een zwakke wind tussen zuid oost en 2uid nog iets warmere lucht wor den aangevoerd, zodat wij na een bijzon der slechte zomer van een aangename september-verrassing mogen spreken. De Bilt verwacht tot zondagavond: In de nacht en ochtend plaatselijk mist, overigens droog en vrij warm weer met zonnige perloden. Zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN Zondag 25 september: zon op 6.30, on der 18.32; maan op 11.33, onder 21.07. Maandag 26 september: zon op 6.32, onder 18.30; maan op 12.42, onder 21.51. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1