IB-bonoUê Zeventig jaar getrouwd-en hoe! L 1° Van koekoeksklok tot musicerende wekker Araerika's grootste kerncentrale Wind PUZZEL VAN DE WEEK ZéI 'W m 'A'A Ai A E m a m m3' ZONDAGSBLAD HET LEVEN over klokken en wel over de klokken, die afkomstig zijn uit het Zwarte Woud, en over de hele wereld een uitstekende naam bezitten. Menige koekoek, die in Villingen of Triberg in zijn donker, fraai-bewerkte houten huisje werd ingebouwd, roept zijn naam in Australië, Nieuw-Zeeland en Amerika. Baden-Württem- berg, maar vooral het Zwarte Woud, is de bakermat van de Duitse klokkenindustrie. Nog .altijd is hier negentig procent van deze export-intensieve industrie gevestigd. De eerste klok uit het Zwarte- woud zou omstreeks 1640 in Alt- glashütte zijn vervaardigd Toen- dertijd natuurlijk nog een een voudig mechanisme met een paar houten radertjes en voorzien van gewichten. De klokkenfabri- cage was eerst alleen een tijdver drijf voor lange winteravonden. De arme bergbewoners, die het hout als grondstof voor het grij pen hadden, verschaften zich op die manier een bijverdienste. In 1670 gebruikte men voor het eerst een raderwerk van koper en sindsdien werd de klokkenmakerij de voornaamste bron van inkom sten. Toen werden de klokken be ter afgewerkt en de vraag steeg. In 1808 leverde het Zwartewoud 111000 klokken; vijftig jaar later al 700.000. Dit grote aantal kon echter slechts bereikt worden door een juiste arbeidsverdeling; talrijke handwerkbedrijfjes be paalden zich tot het maken van de onderdelen, zoals tandwieltjes of houten huisjes. Industrie Omstreeks 1865 vervingen de eerste zelfgemaakte boormachi nes en draaibanken de moeizame handenarbeid. Daarmee evolueer de de handenarbeid tot industrië le produktie. Tot welke prestaties de toenmalige generatie kwam, blijkt uit de groei van de firma Gebroeders Junghans. Zij werd de grootste uurwerkfabriek van het Europese continent en is dat tot op heden gebleven. Tegen woordig staat de Duitse uurwerk industrie in de wereld-produktie achter Zwitserland en de V.S. op de derde plaats. In de laatste ja ren werden in de bondsrepubliek ongeveer dertig 4 vijfendertig miljoen uurwerken vervaardigd met een produktie-waarde van rond 580 miljoen Mark. Het uit- voer-quotum bedraagt, ondanks de grote buitenlandse co tie, ongeveer 45 procent. Wekkers worden het meest gevraagd. De vervaardiging van de zogenaamde standaard wekker dekt reeds de helft van de totale uurwerkproduktie. Dan volgen de moderne reiswekkers in étui, de wekkers met muziek. Deze laatsten zijn tegenwoordig net zo geliefd als souvenir ge worden. Tenslotte volgt de pro duktie van keukenklokken, als mede wand- en bureauklokken. De ouderwetse staande klok is volledig uitgestorven. Traditie Sedert enige jaren zijn de aan koorden opgehangen klokken zeer in trek, evenals de stijlklokken van hout of metaal, de jaarklok- ken en vele soorten electrische klokken. Voor de Duitse uurwerk industrie is het niet zo eenvoudig tiestrijd op de wereldmarkt te handhaven. Wanneer zij dit des ondanks kan, dan mag dit vooral worden toegeschreven aan de vaklieden, die buitengewoon be kwaam zijn en een grote erva ring hebben, die in het Zwarte woud generaties lang van vader op zoon is overgegaan. Deze vak lieden kosten echter geld en daar door komt het, dat ongeveer der tig procent van de omzet van de uurwerkindustrie aan lonen wordt besteed. De Europese landen waren en zijn de beste afnemers: en wel Nederland, Italië, België, Lu xemburg en Engeland. Overzee zijn het de V.S. die ver uit de eerste plaats innemen. Naar Azië gaat tegenwoordig onge veer tien, naar Afrika zes en naar Australië vijf procent van de produktie. Een groot deel van de export bestaat natuur lijk ook uit horloges, die voor al in de omgeving van Pforz heim gemaakt worden. Hier ze telt een beroemde industrie van bijouterieën, die zich ook sterk bezighoudt met de vervaardi ging van kleine uurwerken. Op rond 80 km van Chi cago ligt aan de samen vloeiing van twee rivieren de „Dresden Nuclear Po wer Station" waarvan het 50 meter hoge, bolvormige, reactorhuis de omgeving be heerst. Een conventionele centrale van dezelfde capa citeit zou veel groter zijn. Ter vergelijking een teke ning van de Utrechtse Dom- Genoodzaakt door een tekort aan brandstof- en krachtbron nen in Israël is men de moge lijkheden van door windkracht gedreven elektrische-stroomge- nerators gaan beproeven. De Ford-stichting stelde hiervoor een honderdduizend gulden be schikbaar. Vier streken in het Noorden van het land zouden geschikt gebleken zijn voor het vestigen van windkrachtcentra les. Verder is er in Eilat, de zuidelijkste stad van Israël aan de Rode Zee, reeds drie jaren een windkrachtcentrale in be drijf. Een afdeling van het Is raëlisch Technologisch Insti tuut te Haifa zet de onderzoe kingen voort. Zo zijn ze. Zo zijn ze..., een onderzoek naar de belangstellingssfeer van Zwolse middelbare scholie ren, uitgave Boekencentrum N. V., Den Haag. Ongerust geworden over de zeer geringe belangstelling van de Zwolse middelbare schooljeugd voor het kerkelijk verenigingsle ven, heeft een interkerkelijke commissie een onderzoek laten instellen naar de belangstellings sfeer van deze scholieren. Het rapport van dit onderzoek kreeg de titel ,,Zo zijn ze..." en werd uitgegeven als publicatie van het Sociologisch Instituut der Ned. Herv. Kerk. De wijze van uitgeven geeft de belangrijkheid van de resultaten weer: de conclusies van het on derzoek zijn wellicht ook op de schooljeugd buiten Zwolle van toe passing. Enkele van die conclu sies: Hoewel men de jeugd van middelbare-schoolleeftijd be langstelling voor godsdienst en cultuur niet kan ontzeggen, wenst zij deze belangstelling geen vorm te geven door nauwe binding aan de kerk en de verenigingen. De ze vindt zij vervelend en weinig zeggend. Zeer grote belangstel ling bestaat voor sportverenigin gen. Hier kan men zich uitleven, iets bereiken. Vrij algemeen klaagt de jeugd over gebrek aan daadwerkelijk contact met ouders en overige volwassenen. Teveel, zo vinden de jongeren, worden zij gezien als onmondig, zodat een werkelijk tweezijdig gesprek nauwelijks tot stand kan komen. Een werkelijk nieuw samenspel tussen ouderen en jongeren in het licht van Gods vergevende liefde is dringende noodzaak, al dus dit waardevolle rapport. Zee onder Noors meer Onder een Noors zoetwater- meer zijn de overblijfselen ge vonden van een 6.000 jaar oude oceaan. Het zoute water van deze oceaan werd aangetroffen onder 132 meter zoet water van het Tokke-meer in de provincie Tele- mark in Zuid-Noorwegen. Het meer ligt ongeveer 200 km ten westen van Oslo, 60 meter boven de zeespiegel. De man die de resten van de oude zee heeft ontdekt, dr. Kaa- re Stroem van de universiteit van Oslo, deelde mee, dat 7.400.000 kubieke meter zout wa ter duizenden jaren verborgen hebben gelegen onder de druk van het zoete water van het Tok ke-meer, die 15 atmosferen be draagt. Hij zei, dat tot op een diepte van 132 meter het normale leven van een meer wordt aangetroffen, maar dat verder alle leven op houdt. In het oude zöute water kan niets leven. Stroem noemde het vinden van de oude oceaan iets ongeëve naards en voegde eraan toe, dat hij het zoute water van de ver borgen zee had geproefd en dat het „zout" smaakte. Poolse paleizen herbouwt In het kader van het nieuwe vijfjarenplan voor de opbouw van het socialisme in Polen zal een aantal paleizen van de voormali ge aristocratie worden herbouwd. De paleizen, die voorkomen op de lijst van 113 historische ge bouwen zullen daarna zo moge lijk voor nuttige doeleinden wor den ingericht. Een aantal kan worden inge richt als woonhuis, ziekenhuis, so ciale instelling, rusthuis, hotel, school, kantoor en zelfs als pak huis of fabriek. Ondanks de traditionele Pools- Duitse vijandschap zal ook het kasteel Malbork, de zetel van de middeleeuwse Teutonische rid ders, worden herbouwd. Dit 14de eeuwse kasteel staat in het vroe gere Marienburg in Oost-Pruisen en is verleden jaar door brand geteisterd. Andere kastelen in de voorma lige Duitse gebieden, die gere staureerd worden, staan te Stet tin, Brieg en Frauenburg. Volken in ballingschap Volken in ballingschap, door Anton Zischka. Uitgave Ne derlands Boekhuis, Tilburg. Een reis van de bekende jour nalist Zischka door de Oosteurope- se „volksdemocratieën", de lan den, die weliswaar achter het ijzeren gordijn liggen, maar niet temin tot Europa behoren, heeft een boeiende en zeer informatie ve beschrijving opgeleverd van het leven in dit voor het Westen af gesloten deel van Europa. Zischka schreef met een doel; hij wil zeggen: wij kennen zo wei nig van de onder communistische heerschappij staande Balkanlan- den, Hongarije, Joegoslavië en Po len. en in feite hebben wij deze landen al afgeschreven, maar een goede toeschouwer ontdekt, dat ook de mensen, die hier le ven, zich Europeaan voelen en Europees denken. Tito, en gedeel telijk ook Polen, hebben bewezen, hoe Oost-Europa zich aan de Rus sische druk kan ontworstelen. In dien wij in het Westen ons open stellen voor deze landen en trach ten te komen tot een verenigd Europa, dat zich niet alleen tot West-Europa beperkt, zal Europa zich als een werkelijke „derde macht" niet afhankelijk behoeven te weten van de Sowjet-Unie of de Verenigde Staten, aldus Zisch ka. Amerika's grootste electrische centrale, die geheel op kernener gie drijft, heeft voor het eerst op volle capaciteit gewerkt. Het „Dresden Nuclear Power Station" staat ongeveer 80 km ten zuidwesten van Chicago en werd door Genei al Electric USA gebouwd voor de „Commonwealth Edison", een groot electriciteits- bedrijf. Deze kerncentrale kost 170 miljoen en wordt geheel uit par ticuliere middelen gefinancierd. Zij heeft een vermogen van 180.000 kW. Het is de eerste kern centrale In Amerika, die geheel en uitsluitend is ontworpen voor de produktie van electriciteit. Het is dan ook te verwachten, dat deze kerncentrale model zal staan voor vele nieuw te bouwen elec trische centrales over de gehele wereld. Tevens zullen de ervarin gen, opgedaan bij de bouw van de „Dresden" worden verwerkt bij de kerncentrales die General Electric USA thans bouwt in Ita lië en West-Duitsland. Resultaten In het bijzonder gaat de be langstelling van de deskundigen uit naar de werkelijke stroom- produktie van deze kernreactor. Toen de „Dresden" vorige maand op halve capaciteit werkte, ble ken de resultaten reeds aanmer kelijk gunstiger te zijn dan was berekend. Een dergelijke uit komst is uiteraard van gunstige invloed op dé uiteindelijke kost prijs van de geproduceerde elec triciteit. Wanneer de ..Dresden" eenmaal in bedrijf genomen zal zijn, zal zij ongeveer 20 ton uranium per jaar gebruiken; een conventionele centrale van dezelfde capaciteit zou daarvoor ongeveer 600.000 ton kolen per jaar nodig hebben. Met de 180.000 kW die de „Dresden" produceert, kan worden voor in de electrische behoeften een stad van circa 200.000 ii KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. lengtemaat(scheepst-), 5. lichaamsdeel, 7. altijd, 11. manier van klederdracht, 12. zwemvogel, 14. tevens, 16. zui lengang in Oud-Athene, 18. vogel, 20. schermwapen, 23. zware zoe te wijn, 24. muzieknoot, 25. aarden- of metalen vaatwerk. 27. rood achtig, 28. koning (Fr), 30. paardekracht (afk), 31. gem. in N. Brab., 33. houten bergplaats, 34. maanstand, 36. vreemde munt, 38. vervoermiddel in Parijs, 39. academische titel (afk), 40. ter gedachtenis (afk. Lat), 42. wijnmaat. 44. opening, 45. voornaamw., 46. boom, 48. gem. in Drente, 50. bijwoord, 52. boom, 53. jongens naam. 54. bundel, 55. getroffen, 57. dorp in N.Br. 59. afstammeling, 61. atmosfeer (afk), 62. schraal, 63. water in Gelderl., 66. muziek noot, 67. voorzetsel, 68. gem. ten Z.v.d.stad Groningen, 69. tuin (gewestelijk), 71. muzieknoot, 73. buitenmuur van een gebouw, 75. hijswerktuig, 76. muzieknoot, 78. doortochtgeld, 79. twijg. 81. water in Nederl., 82. lidwoord, 83. gem. in Gelderl., 85. genieting, 87. achting, 88. ontkenning, 90. vreemde munt, 91. verouderd woord voor ivoor, 93. oprolbaar zonnescherm (Ind.), 94. gem. in Drente, 95. brij, 96. kan men op zitten. Vert. 1. ploegsnede, 2. meisjesnaam, 3. lidwoord, 4. familielid. 5. verfstof, 6. lichte bedwelming, 7. pers. voornaamw.. 8. motor schip (afk), 9. gravure, 10. faam, roem, 11. meisjesnaam, 13. adel lijke titel in Engeland (afk), 15. voorvoegsel, 17. stuk bouwland, 19. tussenwerpsel, 21. kleefmiddel, 22. diamantafval, 25. kleverige stof. 26. afgeknotte boomstam, 28. palmriet (Mal.:, 29. wereldtaal 32. korte kous. 33. krijgsmacht, 35. hoenderachtige vogel, 37. in de richting naar omlaag, 39. rivier in Engeland. 41. opium, toebe reid om te roken, 43. houten klepper, 45. tuchtroede. 46. iemand die treitert, 47. latwerk, 49. buigzaam. 50. dik van zure melk, 51. bijwoord. 53. zeer kleine drukletter, 56. oude vochtmaat, 57. soort kerS, 58. gelijk, 60. tussenzetsel, 62. plaats in Zwitserland, 64. door weekt, 65. hoekbalkon, 67. gem. in Over., „JH |P PIP0_lidwoord, 70. scheeps- vloer.' 72 zijtak Rhóne, 74. streep. 77. denkbeeld. 79. hoepel, 80. vloeibaar voedsel, 82. part, 84. water T" ÉA n= '~u* |j£fia 86. scheikundig element (afk), 87. voegsel, 92. naschrift (afk Lat), Utrecht, 85. gewicht, (afk), :r, 89. maanstand, 90. voor- 13. term bij het boksen (afk). OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. scheepskompas, 11. alom, 12. maat, 13. til, 14. As sam, 17. pro, 18. Ao, 19. sten gel, 21. de, 22. Epe, 23. nol. 25. all. 26. Lea. 28. ten. 30. grauwe. 31. geheim, 32. eng, 33. toe, 35. ink, 37. dek, 39. was. 41. Rs. 43. Naarden. 46. nu, 47. alt, 49. nadat, 50. met, 51. Noor, 53. Peet, 54. streptomycine. Vert. 1. satan. 2. Clio, 3. hol, 4. Em, 5. pose, 6. kaag, 7. mm, 8. pap, 9. aard, 10. stoel, 14. Are, 15. snee, 16. men, 19. Splu- gen, 20. Lothian, 22. eland, 24. Leens, 25. are. 26. Let, 27. age, 29. nik, 34. oord, 36. krans, 38. kan, 39. wet, 40. Putte, 42. slot, 44. aalt, 45. darm, 46. neen, 48. tor, 50. mei, 52. re, 53. pc. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donder dag a.s. op ons bureau verwacht Oplossingen mogen uitsluitend op een Driefkaart worden geschre ven. In de linkerbovenhoek ver melden: „Puzzeloplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,en twee van 2,50. ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1960 T WAS FEEST IN BOYL „Kom maar als het feest voorbij is", hadden Jan Zuil (93) en Jeltje Zuil—Velthuizen (91) gezegd, toen we de wens kenbaar maakten een babbeltje met hen te hebben in ver band met hun zeventig-jarige echtvereniging, want tegen al die „dreigende" belangstelling van pers en radio, van Welnu, onder die omstandighe den konden we moeilijk weige ren met het verzoek rekening te houden. En we hebben er al lerminst spijt van gehad, omdat Jan en Jeltje. gezeten in het prieeltje op de spiksplinternieu we bank één der geschenken die hen ten deel vielen hon derd uit hebben verteld over de periode van bijkans driekwart eeuw, welke ze lief en leed deel- uaöat s|e do sszmq sap jaaq ap |pjooa 6ez 'aisiAeiaj ua ui|ij een berg. En daarenboven stond dan natuurlijk nog de drukte te wachten van de dorpelingen en van de familie, die uiteraard in het schenken van blijken van medeleven niet achter wilden blijven. De meeste jaren woonden ze in Boyl (no. 71), een buurt schap van de Zuidoostfriese ge meente Weststellingwerf, alle huisjes op kleine boerderijtje! lijken en dat vaak ook wel zijn, omdat er altijd nog wel plaats is voor wat kippen en ander klein vee. Maar Jan heeft kip pen, noch geiten, daar hij na zo veel jaren ploeteren de handen volkomen vrij wilde hebben om zijn laatste levensjaren in volle rust door te brengen. In veen en klei ,,'k Zou ook niet anders meer kunnen", zei hij. „Zelfs een tuin hou ik er niet meer op na, want hoewel ik verder nog helemaal gezond ben kamp ik de laatste tijd weer met duizeligheid, zodat ik mijn werk vaak niet kon ver richten." We horen dan, dat Jan zo on geveer het hele land doorkruiste om het dagelijks brood te ver dienen. Hij was nl. veenarbei der en grondwerker, wat met zich meebracht, dat hij nu eens enkele jaren in de noordoosthoek van Overijssel de bodem om woelde, dan weer in de Achter hoek, in Zuidoost-Drente, in de Peel of in de kop van Gronin gen, waar hij z'n aandeel had in de versterkingen van de zeedijk bij Uithuizen. Zelfs liet hij heel wat zweetdroppels in Zuid-Hol land bij graafwerk voor het Mer- wedekanaal, waarvan de econo mie nog steeds in hoge mate profiteert. En nu mene men niet, dat er ook toen al grote autobussen ge reed stonden, om hem van de ene hoek van Nederland naar de andere te brengen. Daar werd in die dagen eenvoudig niet aan gedacht, gesteld al, dat er altijd bussen waren geweest. „Nee", zei Jan, „tegenwoordig worden de heren tot op een me ter gereden waar hun spa de grond in moet. En nóg kanke ren ze dikwijls. Maar ik kon met de benenwagen, want geld om je er te laten brengen had je nu eenmaal niet. 't Was dan ook heel gewoon, dat ik 's zon dagsmiddags met de proviand- zak op de rug van huis ging en na 8 of 9 uur tippelen bijna onmiddellijk aan de slag kon. Moe-zijn, je wist eenvoudig niet wat dat was. Alleen als de af standen groter werden dan vijf tig kilometer nam je de trein, want je kon moeilijk de hele week blijven lopen en geen snars uitvoeren. Ruige keet-leven soms hard tochtende houten keet met een kist als tafel, een paar andere kisten als stoeien en wat stro om in te maffen. Toch sliep dat dikwijls nog best, zó zelfs, dat ze al èrg te keer moesten gaan wilde je van de ratten wakker worden. Na dan even in gedachten te hebben gezeten vervolgde hij: „Het was in zo'n keet, dat ik m'n vrouw heb leren kennen. Die oefende toen het beroep uit van „keetmeid" een lang niet gemakkelijk baantje, daar ze met allerlei figuren te maken kreeg. Maar ze sloeg zich dap per door de moeilijkheden van die taak heen en toen ze genoeg keten had opgeruimd op een groot werk stonden er natuurlijk meer dan één eten had ge kookt en koffie gezet, is ze het voor mij alleen gaan doen. Nou ja, het huishouden dan, bedoel ik". „Op 13 september 1890", zo ging Jeltje verdei-, „liepen we arm in arm van Noordwolde naar het gemeentehuis van Wol-' vega, waar we plechtig beloven moesten elkaar steeds tot steun te zullen zijn. En daar hebben we ons ook wel zo ongeveer aan gehouden". Jan knikte voor zich uit, als wilde hij zeggen, dat hij van zijn kant wel tevreden was en toen schudde ook Jeltje het grij ze hoofd in bevestigende zin. Even moest ze glimlachen om te vervolgen met: „Ja, dat keetleven werd je eerder zat dan gewend. Je moest altijd erg vroeg present zijn en als die mannen weken achtereen op het werk bleven, omdat elke week naar huis gaan financieel niet kon, moest ik ook nog voor de was zorgen. Ontzettend, al dat zware vuile goed; Want denk nu niet, dat ze nylonhemden droe gen, die je maar had uit te spoe len en klaar is Kees. Je moest er op stampen en boenen dat je er haast bij neerviel.... Bij dat ver-van-huis-werken Toch qeiOrld was er natuurlijk geen sprake van, dat je 's avonds weer bij je vrouw terugkeerde. Je bleef zes dagen op 't karwei, waar- "Maar nie"emin gezond ge- mee je bezig was en bracht de bleven?" avonden en nachten door in een „Gelukkig wel. Het eten smaakt me nog altijd goed en slapen kan ik nog als de beste. Trouwens, er gaan meer mensen dood van te weinig dan van te veel werken. Een mens moet niet zoveel vrije tijd hebben. Dan gaat-ie maar gekke dingen doen. 'k Heb er voorbeelden ge noeg van gezien Dat neemt niet weg dat ik blij was toen Jan, nadat we een paar jaar getrouwd waren, zijn trekkersbe- staan eindigde. Hij kreeg werk in Noordwolde, waar hij ge boren is in een mandenmake rij en een stoelenvlechterij. Daar verdiende hij wel geen goud, doch ik had hem nu elke avond bij me en zo hoort het toch eigenlijk ook te zijn". En opnieuw knikte Jan, waarna hij z'n levensgeschiede nis weer zelf voortzette met de mededeling, dat de rotan hem lelijk dwars gezeten heeft. Zo in 't midden der jaren dertig nl. kwam die erg in de mode en gebruikte men de wilgentenen haast niet meer voor de stoelen- fabricage. „Maar had ik ver stand van rotan!", riep hij uit. „Dat is weer heel ander spul. Daarvoor had ik omgeschoold moeten worden en daar had ik werkelijk geen zin meer in. Men vond echter ook, dat ik lang zamerhand te oud was geworden om nog voor rotanstoelenvlech- ter te gaan studerenGevolg was, dat ik zonder werk kwam en dat mocht evenmin. Zo be landde ik in de werkverschaf fing. Over dat leven zwijg ik liever. Dat was werkelijk geen leven meer. Een kruiwagen zand eerst van hier naar daar trans porteren en later weer naar z'n oude plaats terug brengen. Ach, ach, wat een tijd was dat. Ik ben toen maar klokluider gewor den van de Hervormde kerk in Jan en Jelletje, zoals we haar ontmoeten, genietend van de stilte, die het dorpje Boyl nog zo veelvuldig Boyl en deed nog enkele andere dingen om in het leven te blij ven. Totdat ik in 1940 toezicht kreeg op het vergraven van een stuk kerkeveen. Op zo'n manier keerde ik weer in m'n oude „branche" terug". ledereen present „En de kinderen?" „Van de dertien hebben we er nog zeven over. Eenmaal stier ven er twee in één nacht: twee lingen. We hebben er verder nog twee verloren van resp. één jaar en acht jaar. En verleden jaar stierf er een zoon van 58 jaar. Voorts is er nog een baby over leden onmiddellijk na de geboor te. Alle anderen hebben we ter gelegenheid van ons jubileum nog eens bij elkaar mogen zien, met verscheidenen van de 27 kleinkinderen. Dat was wel erg mooi. De meesten wonen in 't noorden, maar er woont er ook nog een ni 't westen, in Dor drecht. En één woont er hier recht over ons, van wie we veel gemak hebben". Jan heeft eigenlijk nog maar één wens: hij zou zo graag eens kennis maken met 't Rotterdam van heden. Daar is hij namelijk in z'n jonge jaren, toen hij een karwei had in 't westen, wel eens geweest. Maar toen was er nog geen elektriciteit, waren er nog geen auto's, nog geen radio of televisie, ja wat was er toen allemaal nog méér niet OPLOSSINGEN Hieronder volgen de oplossingen der opgaven, gepubliceerd in onze rubriek van 10 september jl. 2. Stelling uit Chess Review: 1. Talt Dxal 2. Dc4t La3 3. Da6t Kb2 4. Db5t Ka3 5. Da5t Kb2 6. Db4t Ka2 7. Kc2! en wint.. L Uit een partij Fleischmann—Böhme, DE LOPERS zich een goed beeld wil de mogelijkheden maar ook de bezwaren van een bepaald stuk in het schaakspel, dan is een van de middelen zich te verdiepen in stellingen waarin de hoofdrol of althans een rol van betekenis wordt gespeeld door het stuk welks eigenaardigheden men grondig wil bestuderen. Dit is dan ook wel een der voornaamste argumenten welke worden aangevoerd door hen, die verdedigen dat een indeling van partijstellingen en eind spelen, e.d. naar de omvang en de soort van het zich ophet bord bevindende materiaal, alles behalve „on" -zinnig is. Wij willen dit discussiepunt te dezer plaatse niet verder uitspinnen, doch ons ertoe beperken u mede te delen, dat de vier opgaven welke u in deze rubriek aantreft, het motto „de twee lopers" mogen dragen. Dat slaat dan op de winnende partij. Dit houdt geenszins in, dat de sleutelzet met een loper gedaan moet worden. „Integendeel", zouden wij bijna zeggen. Bij het oplossen zult u stellig het effect van de „loper op afstand" ervaren. m IS b c d e f g h Wit aan zet won fraai. Hoe? 4. Uit een partij Dahl—Schulz, Berlijn lx K n *1 i 41 A ij 1 Wit aan zet t g b Hoe? Oplossingen en correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 18