mm Noren op expeditie langs kust van Afrika Geld beschikbaar gesteld voor bouw van 24 woningen Onderzoek naar juiste ommuring Voorstel aan raad inzake bouw van 102 woningen Waarom kerkdeuren niet wagenwijd open RAIFFEISEN-BANK NIEUWE LEIDSCHE COURANT 13 ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1960 RIJNSBURGS raad vergaderde Leert Uw kinderen reeds vroeg sparen en geeft zelf het goede voorbeeld. Voor de kinderen geven wij solide spaar- busjes in bruikleen. Jongelui van 15 tot 21 jaar kunnen boven dien een jeugdspaarovereenkomst aangaan O N de gisteravond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Rijns- burg kwam bij het punt comptabiliteitsbesluiten (veelal slechts een op somming van enkele begrotingswijzigingen) het rijke historische verleden van Rijnsburg nog even om de hoek gluren. B. en W. stelden namelijk bedrag van 1000 ten laste van de gewone dienst te brengen om het onderzoek naar de juiste ommuring van de abdij te kunnen bekostigen. De opgravingswerkzaamheden, die hiervoor moeten worden verricht, zul len plaats hebben op het thans braakliggende terrein achter het gemeente huis. Het ligt in de bedoeling, zo deelde bur gemeester Koomans mede, dat deze muring wordt afgebakend door bemu- ring, beplanting of bestrating. Er zijn reeds door vrijwillige krachten opgra- Ingcn gepleegd, die al enig resultaat hebben opgeleverd. Daarbij is vast komen an, dat ook de tuin achter de bui gemeesterswonlng bij het onderzoek be trokken zal moeten worden. Uitei lullen de opgravingen het meest interes- ant worden als het tegenwoordige ge meentehuis is afgebroken. De totale kosten belopen f 6000. rijk neemt hiervan f 3000 voor zijn reke ning, de provincie f 2000. en de gemeente de resterende f 1000 De leiding van de werkzaamheden zal bij prof W. Glasber gen berusten, die na de opgravingen zo als gebruikelijk wel zal mededelen, welke resultaten zijn geboekt. Geen paalfundering Zoals te verwachten was, had niemand ezwaren tegen het beschikbaar stellen an f 436 781 aan grond- en bouwvoor- schotten aan de woningbouwvereniging „Spinoza", die 8 benedenwoningen en lt jalerijworaingen wil gaan bouwen op de Knikkerbaan. Toch ging de toekenning de voorschotten er niet zonder mee De heer D. v. d. Mey vroeg zich nl. af of dit de gronden betreft, die de bouwterreinen op de Knikkerbaan aan de zijde van het Dooie Gat be grenzen. Op een bevestigend ant woord zei hij zich te herinneren, dat een grondonderzoek heeft uitge wezen, dat deze hoekgrond het minst gesohikt is voor huizenbouw. „Is het niet noodzakelijk", zo vroeg de heer Van der Mey, deze kwestie eerst nog eens met „Spinoza" door te praten? Wethouder Zandbergen zei, dat deze kwestie reeds uitvoerig is overwogen. Het gevolg daarvan is geweest, dat de inde ling der huizenblokken zodanig is ge wijzigd, dat de bouw thans plaats heeft de minst ongunstige grond. Boven dien wordt onder de huizen een fundering aangebracht, die is berekend op een druk. die het tienvoudige is van de druk, i werkelijkheid zal worden uitge oefend. Daarom aoht zowel de achitect de directeur van gemeentewerken het met nodig, dat paalfundering wordt gebraoht. De directeur van gemeentewerken, de heer J. Trampert, zei desgevraagd, dat. „grondmechanica Delft", die de grond boringen verrichtte, geen risico neen paalfundering of grondverbetering heeft geadviseerd. De praktijk heeft echter uit gewezen, dat dit niet noodzakelijk is. Wethouder Zandbergen voegde hieraan ie, dat na 1945 op de grond in dezelfde omtrek 300 woningen zijn gebouwd der dat moeilijkheden optraden. Slechts één geval is een soheurtje in de muur ontdekt waar eens een slootje lag. Daarbij komt nog, dat onder de huizen een vrij wel vierkante plaat beton komt te liggen. Er blijft na de voltooiing van de bouw og een stukje grond over. De heer H. de Mooy kreeg op zijn vraag te horen dat de bestemming hiervan nog geen vastomlijnd plan is opgesteld. In feite was dit het enige punt waarbij sprake was van een werkelijke discussie. De mededeling van de burgemeester, dat (Advt WASMACHINES - Rijnsburc VLIET N.Z. 32 - Tel. 3710 NOORDW1JKERHOUT „Het Wapen van Noordwjjkerhout" Donderdagavond werd het bekende café in het centrum van het dorp „Het Wapen van Noordwijkerhout" heropend. De laar, de heer A. van den Berg, heeft niet illeen zijn zaak belangrijk vergroot, ook is het interieur vernieuwd en ingepast aan de eisen van de tijd. De eigenaar heeft bijzonder veel belangstel- ine ondervonden. Afronding winkelcentrum Viaductweg Door het gereedkomen van het dubbele winkelpand op de hoek van de Viaduct vee en de Dorpsstraat is de aansluiting lereikt van het winkelcentrum Viaduct- veg met het daartegenover gelegen flat- 'ebouw en de aaneengesloten bebouwing van de Dorpsstraat. Het zuivelbedrijf van de heer N. S. Disseldorp heeft een van deze twee ruime winkelpanden betrokken en het interieur is in volledige overeenstemming "iet de strakke archi-teotuur van het onder leiding van architect De Groot uit Uithoorn, door het aannemersbedrijf M. G- van Parera, gebouwde pand. De win- kelophouw werd verzorgd door de fa. De Geus uit Alphen aan den Rijn in samen werking met het technische bureau Ver hoog uit Leiden. De verlichting van de ruime en frisse zaak was in handen van e heer Jac. Aartman. VOORHOUT De gemeenteraad vergadert donder- 'gavond 8 uur. Aan de orde komen ouder meer de volgende voorstellen lankoop sloot tussen Boekhorstlaan en Dinsdagse Wetering; verkoop van grond lan J. F. Rulof; verhuur van de sport velden aan de r.k. vereniging Foreholte; vaststelling huur gemeentewoningen wijziging gemeentebegroting; verhoging hondenbelastingbenoeming leden euringsdienst; verlenging premie woningverbeteringbenoeming leden woonruimtecommissie en aanleg van ijsbaan. Binnenkort zullen 85 gemeentewonin- en een huurverhoging ondergaan. De raad heeft een voorstel ontvangen om oo belasting voor bedrijfs- en waak honden te verhogen van f5 tot f 10 en voor andere honden van f 10 tot f20. Het deze verhoging zal de gemeente on geveer f1000 per jaar meer ontvangen. er een jeugdgemeenteraad is geïnstal leerd. werd voor kennisgeving aangeno men en het aangeven van een vaste geld lening van f 150.005 voor consolidatie de vlottende schuld en van f 220.000 de financiering van de demping var Vlietgedeelte ontlokte ook niet veel mentaar. De heer C. van Egmon-d. die vroeg neer met de demping wordt begonnen, kreeg te horen, dat nu nog moet worden gewacht op de rijksgoedkeuring. De bur gemeester hoopte echter, dat, men deze winter al een flink eind zal vorderen. De rente bedraagt voor beide leningen 4l4°/o en de looptijd is 25 jaar. In ver band met de neiging tot daling van de rentewet vroeg de heer H. de Mooy of deze rente ook variabel is. De burge meester antwoordde hierop in ontken nende zin. B. en W. vroegen een krediet f 18.000 voor aanschaf van een n-i vrachtauto. Het pre-advies vermeldde, dat de politie ten aanzien van de thans in gebruik zijnde vrachtauto al een w schuwing heeft gegeven. „Geen cor ment voor Rijnsburg", zei de heer D. In deze raadsvergadering werd geen aandacht besteed aan het overlijden var de gemeentesecretaris. Dat was reeds ge beurd in een bijzondere raadsvergade ring, die onmiddellijk na de begrafenis van de heer Van Dij-k plaats had. Daarbij hebben burgemeester Kooymans, wethou- der Zandbergen (wethouder Kralt was evenals gisteravond, door ziekte verhin derd) en de drie fractieleiders hun waar dering uitgesproken over de manier, waarop de overleden secretaris zijn werk Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 1-20 - Rijnsburg Add ie de Jong (Leiderdorp) assistent-organist van de St. Laurens te Rotterdam Naar wij vernemen, is met ingang var 1 oktober de organist van de Hervorm de kerk te Leiderdorp, Addie de Jong, benoemd tot assistent-organist van di Grote of St. Laurenskcrk te Rotterdam waar George Stam hoofdorganist is. Dit is te beschouwen als een zeer opmerke lijke promotie voor deze 19-jarige orga nist. In onze recensies van zijn orgel concerten in Leiderdorp hebbei meermalen doen uitkomen, dat bij hem een grote begaafdheid wordt gevonden. Toen Addie de. Jong acht kreeg hij zijn eerste harmoniumlessen. Zijn eerste leermeester was Leen 't Hart, voor orgel en piano. Zijn tweede leraar was Jan van den Berg. bij vfle hij met bij zondere ij-ver studeerde en die hem eer onuitblusbare liefde voor het orgel beeft bijgebracht. De pianolessen bij 't Hart gingen in die tijd door. Dit alles combineerde hij met zijn .stu die aan het m.u.l.o. Hij geeft toe, dat h de schoolbanken wel eens heeft gebruikt andere bezigheden dan i eenmaal bestemd zijn, namelijk het schrijyen van composities. Na de m.u.l.o.-school bezocht de heer De Jong het Conservatorium en kreeg hij lessen van Piet van den Kerkhof George Stam. Twee orgelkunstenaars. wie De Jong, zoals hij zelf nadrukkelijk zegt, zeer veel heeft te danken. Na 1 jaar Conservatorium trok de beiaardschool ii Amersfoort hem. waar hij de lessen ging volgen van Leen 't Hart. Toen hij daar jaar had gestudeerd wist hij de en derde prijs op een internationaal beiaardconcert in Rotterdam te verwer- Addie de Jong geeft ook orgel- en pianolessen in Delft en Leiderdorp. Tot assistent-organist in Leiderdorp is benoemd de heer J. A. Klaassen te Delft. Waterleiding en zwembad In de oorspronkelijke waterleidingver ordening van 1926 kwam een bepaling voor dat, wanneer grote hoeveelheden water werden verbruikt ten dienste de landbouw, de industrie, bouwwerken en andere bedrijven, van de in de ordening opgenomen tarieven kon den afgeweken. Deze bepaling werd in de verorde ning van 29 november 1957 en vi november 1958 niet overgenomen. Bij besluit van 9 september j.l, heeft de raad een reductiebepaling opgeno- tot f 0,15 per m3 boven de 10.000 Bij de bespreking van de rekening van het gemeentelijk zwembad hebben B en W. zich hierover nader beraden. Zij zijn tot de conclusie gekomen dat het juist moet worden geacht dat voor deze gemeentelijke inrichting, die van zo uitermate groot belang is, voor de volks gezondheid. niet meer dan de kostpriis 1 rekening behoort te worden gebracht. Verkoop aan Rijnland Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn land verzoeken de gemeente het gedeel- in de Leijsloot, dat door de Dwars- watering (eigendom van Rijn-land) loopt, het Hoogheemraadschap in eigen dom over te dragen. De reden van dit verzoek is, dat Dijkgraaf en Hoog heemraden het uit een oogpunt van beheersbeleid wenselijk achten, dat de gehele Dwarswatering eigendom van Rijnland is. Tegen de verkoop van dit gedeelte water bestaan voor de gemeen te geen bezwaren. Agenda gemeenteraad kwart voor Vrijdag 30 september 8 komt de raad bijeen. Agenda: Voorstel tot het aangaan van sn vaste geldlening bij de N V. Bank oor Ned. Gemeenten-, tot weigering van medewerking tot beschikbaarstelling van gelden voor het aanbrengen van een zonwering aan de R.K. lagere school; ;ot benoeming van een commissie van advies, als bedoeld in artikel 8 der .Woonruimtewet 1947"; tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1958; tot vaststelling van een rege ling inzake de verstrekking van uniform- werkkleding aan gemeentepersoneel; tot vaststelling van een verordening tot instelling en regeling van het beheer van ene gemeentelijk studiefonds; tot be noeming van leden van de commissie var advies voor de toekennning van bijdra gen uit 't gemeentelijk studiefonds; tot herziening van de salarisnormen vakleerkrachten; tot benoeming va meentelijke vertegenwoordigers in de commissie voor georganiseerd overleg; tot goedkeuring van de rekening het Bureau Sociale Zorg over 1959; tot verkoop en aankoop van van het Hoogheemraadschap van Rijn land; tot wijziging der waterleiding- verordening; tot instelling penning; tot verhoging van het krediet voor de reconstructie en de beschrijving van het statisch archief van 1935 af- tot weigering van medewerking tot be schikbaarstelling vtin gelden voor het aanbrengen van ondergordijntjes in de R.K. lagere school; tot subsidiëring van het plaatselijk „Comité Symfonie concert". Het archief der gemeente Een districtsregistrator van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten is reed enige tijd bezig 1 dynamisch en he Leiderdorp. De revis rchief het 1 zal betrekking hebbi Nu de registrator begonnen is met de werkzaamheden aan, het statisch archief blijkt dat een goede ordening niet geheel kan worden verricht binnen de tijd van 75 dagen. In verband hiermede achten B. en W. het noodzakelijk dat alsnog een bedrag van 750 beschikbaar wordt ge steld om de districtsregistrator ruim 10 dagen extra de gelegenheid te geven aan het statisch archief te werken. Ook stellen R en W voor dat een be drag van 750 beschikbaar wordt ge steld t.w. 500 voor de aanschaf van 1000 binnenmappen en circa 250 voor de aanschaf van uniforme dozen voor op berging van het archief. Hervormde Gemeente De diensten van morgen zijn: Dorps kerk, 10 u. ds. Honnef, 6.30 u, de heer Van den Hoek; Kerkzaa-l Zijlikrwartiier, 6 30 u. ds Honnef, in het gebouw Eikenlaan voorin, Jeugifcerk. Burgerlijke stand Geboren: Mattheus z v T den Os en A J Verheij; Linda Agnes d v P Schalkers en M J A Does; Judith Christina d v W A Loeven en D Bruijn; Johanna Ca- tharina d v J Nieboer en S Middelkoop. Dat betekent: 3 Va rente 10 premie over inlagen plus rente Spaar bij de Gemeente Spaarbank Katwijk Kantoor Katwijk aan Zee, Voorstraat 88, 'Weeshuis) Katwijk a. d. Rijn, Voorm. Gemeentehuis, Rijnstraat. r 15 oktober Uw spaarbu; isseling oude dubbeltjes. Ni euws v Katwiik aan Zee an damclub In het Jeugdhuis werd de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden van de damclub ..K.W.Z.". Na de opening door de voorzitter, de heer A Kuijt. kreeg de secretaris, de heer St Barn hoorn, gelegenheid tot het voorlezen var het jaarverslag, waaruit bleek, dat het ofcroionen verenigingsiaar succesvol is verlopen. Verder vermeldde het verslag als hoogtepunt het ?5-iarig iubileiim Uit het jaarverslag van de penning meester. de heer A. van Duij ven voorden, bleek, dat een batig saldo van f 176 Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heren A. Kunt. Chr. Heemskerk en S. Barnhi herkozen. Hierna werden door de voorzitter de prijzen uitgereikt o.a. aan B van Rijn, de bordenwedstriiden var eerste tiental, en aan C. Varkevls- idem tweede tiental. De Brouwer- de Wit-beker werd gewonnen door J Passchier. Jeugdkampioen van Leiden en omstre- ?n en derde bij het jeugdkampioen schap van Zuid-Holland werd C. Varke- Doordat de heer A. van DuiJvenvoor den de meeste problemen tot de juiste oplossing bracht, kwam hij in het bezit in De Katwijksche-Post" beker De tientallen van de damclub K.W.Z" Dor de komende competitie zien er als volgt uit: Eerste tiental: 1 C. Varkevisser 2 B. an Rijn. 3 T. van der Plas. 4 J Pas- :hier, 5 S. Barnhoorn, 6 Jac de Be.< van Duiivenvoorden. 8 A. Herbert. 9 f/an der Plas. 10 P. MeijvogeJ weede tiental: 1 W Heemskerk. 2 A uüt. 3 C. .T van Du ij ven voorde. 4 C Guijt, 5 N, Cuijl, 6 C. Pronk. 7 J vajri Rijn. 8 M. de Jong, 9 C. van Duijn. 10 K. Ouwehand. Benoemd Bij KB. van 16 augustus 1960 Is drs. M. E. de Jonge alhier benoemd tot hoofd administrateur bij het departement van sociale zaken en vojksj»ezondheifl te Dep Haag in de functie van inspecteur van do beroepskeuzevoorlichting. Opbrengst De extra collecte gehouden in de Herv. kerken ten bate van de Hervormde scho len. heeft opgebracht f 908.55 Kerkvoogd Tot kerkvoogd is in de vacature P an Rijn gekozen de heer Jacobus van Dijk IJsbrandzn. De vereniging „Blinden-pennitïg", afd. Katwijk aan Zee, vraagt de belang stelling van het publiek voor de ver koopdag van blindenhandwerk op don derdag 29 september in zaal Haasnoot, Dwarsstraat. Het gebouw is geopend van 10 tot 's avonds 9 uur. (Advertentie) HEEFT U WEL EENS SMEERWORST van Stegeman GEPROEFD? EEN DELICATESSE ,De Landbouwer Bordcnwedstrydcn Uitslagen bordenwedstrijden eerste tiental: S. BarnhoornJac. de Best 11 T. van der Plas—A. Herbert 0—2; C VarkevisserT. van Beelen 20; B. v RijnChr Heemskerk 02; J. Passchie: A. van Duijvenvoorde 1—1. Uitslagen bordenwedstrijden tweede ciental C. J. van Duijvenvoorde Heemskerk 2—0; C. van Duijn—C. Ou wehand 20. Mannen vereniging Maandagavond 8 uur vergadert de gereformeerde mannen vereniging Wijs heid door het Woord in Irene. De heer C de Jager spreekt over: Job, het doe) van zijn leven en lijden. Visserijresultaten waren minder De vleetvisserU was deze week een stuk minder dan de vorige week. De ha ring is nu rond de 57 gr. N.B. verdwenen 1 de schepen zün dan ook weer wat lidelijker gaan vissen. Er wordt op het ogenblik gevist tussen de 54 gr. en 56 gr N.B. Nog enkele we ken en dan is het weer tijd voor de En gelse wal. De verwachtingen zijn wel gespannen, hoe het daar met de visserij zal ziin Zal het weer als vorig jaar een mislukking worden of zal het de teelt :ned kunnen maken? De trekvisserij is deze week ook niet geweest als in de vorige weken. Enkele lebber de ko< rd gezet. De afname van de haring mor alle soorten goed. Maatiesharing *dt niet meer aangevoerd Wel wor- nog wat groene haringen aange voerd. doch het is verder overwegend volle haring. De prijs voor de groene haring was deze week van f 100 tot f 122 per kantie; olie haring noteerde van f 38 tot f 45.60, steurharing werd verkocht voor f 27 tot KATWIJK Donderdagavond om half acht komt de gemeenteraad van KatwUk in open bare vergadering bijeen. De agenda be vat onder meer de volgende punten: Verkoop grond aan de N.V. Plaat werkerij en vertinnerij D W. Slot boom; aangaan van een grondruil met de heer J. Hoek; verlenen van een krediet voor de verbouwing van de voormalige Christelijke technische school aan de Voorstraat ten behoeve van de Openbare Christelijke Biblio theek en Leeszaal; beschikbaarstelling van krediet ten behoeve van de aan koop van een vrachtauto voor de dienst van openbare werken; aanwijzen van grond voor de bouw van een hoofdvoe- dingsstation voor de elektriciteitsvoor ziening en het verlenen van een recht van opstal aan de Stedelijke Lichtfabrie ken der gemeente Leiden; vaststellen van een beheersverordening voor het grondbedrijf; verlenen van krediet voor het herstel van een erfscheiding achter het politiebureau; voorstel betreffende de bezoldiging van de ambtenaren van de burgerlijke stand en tot regeling van de werkverdeling en de openingsuren van de burgerlijke stand; onbewoon baarverklaring van het pand Louwe straat 14 p; benoeming van een gedele geerd bestuurslid van de Katwijkse Bouwvereniging; verkopen van grond aan de Katwijkse Bouwvereniging voor de bouw van 102 woningen; verlenen van grond- en bouwvoorschotten aan de Verzekering Wettelijke tansorakeliikheid Gezin, particulier enz. ASSURANTIEKANTOOR VAN DER PLAS Wyborghstraat 7 telefoon 2916 Katwijk aan Zee. Het kantoor voor al Uw verzekeringen. ZOETERWOUDE Bromfietsers botsten Op de Hoge Rijndijk had een botsing plaats tussen twee bromfietsers doordat een van hen tijdens een inhaalmanoeu vre te veel naar links uitweek. De uit Moordrecht afkomstige duo-passagiere van een der bromfietsen moest met snijwonden in het gelaat door de E.H.D. naar een ziekenhuis te Leiden worden gebracht Burgerücomité Er is een comité uit de burgerij sa mengesteld dat zich ten doel stelt gel den in te zamelen teneinde burgemees ter H. J. J. A. Smeets bij zijn afscheid eer geschenk namens de bewoners Zoeterwoude aan te bieden. Dit comité bc-staat uit: C. P. J. Paardekoper, zitter, K. van der Vliet, secretaris-pen ningmeester. mevrouw Koeman- Gerven, mej. F. Parlevliet, f 48.20. ijle haring deed van f 29.20 tot d<?r Krogt. H. van den Berg, J. Paarde ~"!.40 per kantje. koper, C. I. de Vogel, N. C. van Velzen. Franse dominee tot Hollandse collega's: N het protestantse weekblad Christianisme au vingtième siècle" heeft de Franse predikant ds. Paul Romane-Musculus een open brief gericht aan de Nederlandse predikanten, naar aanleiding zijn ervaringen tijdens een bezoek ons land. Hij schrijft onde1 VOORSTRAAT 36 HE NOREN HEBBEN plannen voor het uitzenden van treiters en grote kotters naar de kust van Afrika voor het vangen van tonijn en andere vissoorten. De plannen zijn door de reders zelfs uitgewerkt. In november zal het visserijonderzoekingsvaartuig „Johan Hjort" naar Dakar vertrek ken voor het verzamelen van inlichtingen over de mogelijkheden van visserij langs de Afrikaanse kust. Het schip wordt spoedig daarna ge volgd door tien vissersvaartuigen, die zijn uitgerust met diepvriesinstal- Voor het uitbreiden van haar visserij bedrijf heert de Indonesische regering Noorse werf de opdracht verstrekt het bouwen van een visserij-onder zoekingsvaartuig. Het schip wordt 20 m lang bij een breedte van 6,58 meter. De bruto-tonnage zal 180 ton bedragen. Het schip wordt uitgerust met een motor van 400 pk. Op de brug zullen o.m. instru menten voor visopsporing worden ge plaatst. De Denen hebben contacten gelegd met de reders in Zuid-Vietnam. Het resultaat hiervan is de bestelling van maar liefst 250 dieselmotoren voor vissersvaartuigen. Fabrieksschlp Oost-Duitsland brengt binnenkort een in de grootste fabrieksschepen ter we id in de vaart. Het is de 7.000 ton me tende „Martin Andersen Nexo", vroeger diepvriesvaartuig, dat na een aantal veranderingen op de werf Mathias Thesen te Wismar in de loop van deze maand zal vertrekken voor de visserij bij Groen land en Labrador. Een afscheid Zoals wij onlangs reeds hebben gemeld gaat de bedrijfsleider van de Stichting Vislosregeling te IJmuiden, de oud-vak bondsbestuurder. de heer J. van der Veer, het visserijbedrijf wegens het bereiken de pensioengerechtigde leeftijd ver laten. Het afscheid van de heer J. van der Veer heeft plaats op 29 september het „Witte Gebouw" aan de Trawler kade te IJmuiden; van 3 tot 4 uur 's mid dags voor genodigden uit de visserijwe- en 's avonds voor zijn naaste mede werkers en de havenarbeiders. Dit was er voer van 3200 kisten verse vis te IJmui den. Er waren 420 kisten haring, 625 ma kreel. 450 schol. 530 schelvis. 150 wijting. 230 gul en kabeljauw. 200 sprot, 30 pil chards. 200 diversen, 310 stijve kabeljau wen en 16.000 kilo tongen. De Maria van Hattem IJm. 10 had een vangst aan boord, bestaande uit 15 kisten wijting, 85 schelvis, 25 gul en kabeljauw. 280 haring, 440 makreel, 15 diversen en 100 stijve kabeljauwen. De Excelsior Kw. 76 kwam aan de markt met slechts 100 kisten verse vis aan boord. Het schip had zijn reis moe ten afbreken vanwege een mankement aan de winch. Voor de 100 kisten verse vis besomde het schip echter toch nog f 3010, hetgeen een meevaller was bij een tegenvaller. Een vandaag? Voor vandaag rekende de handel gis teravond op de komst van niet meer dan twee treilers en natuurlijk op flink wat aanvoer van de logger- en kottervloot. De treilers zijn de Amsterdam IJm. 28 met 1000 kisten verse vis en 200 kleine kistjes haring aanboord en de Jacoba Ge- zina IJm. 36 met een onbekende vangst. Beide treilers hebben om de noord od haring, makreel en schelvis gevist Goede prijzen Over de prijzen valt zo langzamerhand niets anders meer te vertellen dan dat zij goed en heel vaak zelfs uitstekend zijn, voor de reders en vissers althans. Van het kopen van een goedkoop visje door de consument is geen sprake meer. Vis wordt ook in de Nederlandse huis houding een volwassen produkt en men vraagt zich in de vishandel weieens af of soms de vele Nederlanders, die uit In donesië zijn teruggekeerd naar het moe derland hierin de hand hebben gehad. Zij consumeren nogal veel vis bij hun fijnde rijstschotels. Gisteren noteerde de haring in IJmui den f 17 tot f 27 per kist van 50 kilo. Makreel deed f 35 tot f 42, wat de bon ken betreft en f 22 tot f 27 voor de ge wone soort. De tongen waren zeer duur en bleven uitgezonderd de kleine slips zweven rond de f 4 per kilo. Grote schelvis en grootmiddel noteer den f 48 tot f 50. kleinmiddel f 47 tot f 50, pennen f 47 tot f 52. braad f 26 tot f 33, sardien f 15 tot f 15.50 en pilchards f 14.15 tot f 15 per kist van 50 kilo. Kabeljauw noteerde per regel f 110 tot t 120 en kleine regels f 45 tot f 64. Betere vangst Uit de noord komen gunstige be richten. De weersomstandigheden zijn ineens belangrijk verbeterd. De herfst, houdt blijkbaar de adem nog even in. De vangsten van de treilers en grote loggers zijn uiteenlopend, maar zeker niet schraal. Gisteren ga ven de treilers en grote loggers vang sten door van 100 tot 400 manden haring, makreel, schelvis en kabel jauw per etmaal. De Beatrice IJm, 72 ving in twee trek ken 120 manden haring, de Delft IJm 37 in één trek 100 manden haring en ma kreel, de Amsterdam IJm. 28 in één trek 150 manden makreel, de Medan IJm, 57 in twee trekken 120 manden makreel, de Polderman IJm. 20 in één trek 60 man den schelvis en diversen en de Dirkje Ro. 53 in één trek 100 manden haring en makreeL Het was opvallend, dat er ook weer ta melijk veel makreel werd gevangen. Op 54.20 graden noorderbreedt visten veel loggers en kotters. Zij boekten hier etmaalvangsten van 40 tot 70 manden wijting, schelvis en gul en kabeljauw. Langs de kust vingen de wcekkotters en -loggers 80 tot 150 kilo tongen, 10 tot 15 manden schol en wijting en 1 tot 2 mande'7 tarbot per etmaal. Het spijt me te moeten vaststellen dat u uw brood niet op het water werpt. Waarom zet u de deuren uw kerken niet wagenwijd open, alleen voor uw landgenoten van kerkelijke gezindten, maar ook voo duizenden toeristen die Nederland door kruisen? De hervormde (gereformeer den) zouden er tot hun vreugde thuis zijn en allen zouden voelen dat zij wel kom waren en er iets kunnen ontdek ken van het bijbelse geloof van onze Kerk, een hoedanigheid van totale ver nieuwing, een zekere mate van bezin ning, misschien ook enige voorlichting, pen handreiking van een discrete boek handel. Wat zijt ge toch een bevoor rechte mensen! Waarom opent gij niet uw schatkamer met ongeduld en gene rositeit? Ik heb slechts drie oude kerken ge vonden waar men vrij kon binnen tre den: de Sint Laurens van Rotterdam, de Sint Janskerk van Utrecht en de Kloosterkerk van Den Haag. Alle drie hebben me lange tijd vast gehouden vooral de laatstgenoemde kerk, die zo perfect op de liturgie is ingericht en waarvan men voelt dat zij met een niet aflatende waakzaamheid en liefde ge restaureerd is en onderhouden wordt. Ongetwijfeld zijn er nog andere kerken ik heb niet alle kerken „gedaan" venmin alle steden van Nederland. Maar ik zal u niets nieuws vertellen ïeer ik u zeg dat men voor de be studering van uw kerkelijke bouwkunst het algemeen veel geduld moet op brengen om uw kosters te ontdekken er j te vallen en dat men dikwijls ir de portemonnaie moet tasten. Ik vind het een beetje vreemd dat je te Delft, Leiden, Haarlem of Amster dam een kaartje moet kopen ora in hel huis van de Heer te gaan. Dat kan er mee door voor het beklimmen toren vanwaar men mij een uitzon derlijk panorama belooft, desnoods vooi het bezichtigen van de graftombe van prins. Maar ook voor het betreden een schip, waar vele generaties van christenen zijn samengedromd om tot Inkeer te komen onder gewelven die eeuwenlang getuige zijn geweest van ge beden. om een modern kerkraam te zien dat gebeurtenissen uit het Evangelie ■erhaalt? De incidentele bezoeker wordt r zelfs toe veroordeeld dat deze geslo ten verblijfplaats niets voor hem is. dal •r niets van verwacht cn er niets leert kennen. En zouden uw gran dioze kerken, beladen met historie, te genwoordig nog slechts moeilijk toegan kelijke en tegen betaling geopende mu- a van een voorbije tijd zijn? Ik vind het onaangenaam u deze dra in te schrijven, maar ik moest ze kwijt. Ik heb ze al moeten zeggen aan predikanten van de Elzas, aan de pre dikanten van Zwitserland en aan die Duitsland. Opent uwe deuren, weest onvoorzichtig en zet ze open. Laat de genodigden van de Heer niet door filter gaan, aldus ds. Romane Mas- Ka twijkse Bouwvereniging voor de bouw van 102 woningen en tot het ver strekken van een lening ^an deze ver eniging voor de financiering van grond aankoop voor de onderbouw; bfenoémen van leden van de commissie van advies voor de vordering van woonruimte.» be schikbaar stellen van een krediet voor de verbreding van de Koningin Juliana- laan; verlenen van een krediet voor de verbetering van de Kerklaan en de toe gangsweg naar de begraafplaats te Katwijk aan den Rijn: wijziging van de gemeentebegroting en de begroting van de dienst van openbare werken voor het dienstjaar 1960. Pr o-P atria-dag in Katwijk Evenals andere jaren heeft Pro-Pa- tria, subvereniging van het Leidsch Studentenkorps, in het kader van de „groentijd" een dag gehouden in Kat wijk. 's Morgens werd er geschoten op de schietbanen in de duinen van Kat wijk. Nadat de „groenen" 's middags de verschillende besturen eerbiedig had den ontvangen, volgde een strijd op het hoogste duin van het terrein. De schare groenen was hiertoe in twee partijen verdeeld. Tegen het eind van de middag had onder grote belangstelling van de Kat wijkse burgerij de traditionele tocht van het schietterrein naar het strand plaats. Het is gewoonte, dat de groenen tijdens deze tocht de Katwijkse jeugd rijkelijk voorzien van snoepjes en ook nu gebeurde dit weer. Reclassering In de komende week wordt de natio nale collecte voor de reclassering ge houden. KATWIJK AAN DEN RIJN Geloofszekerheid Gisteravond werd in de zaal Rijnstraat de eerste bijeenkomst in dit seizoen ge houden van de Ned. Christenvrouwen- bond, afdeling Katwijk aan den Rijn. De presidente, mevr. R. GerretsenVerhage, gaf in haar openingswoord een verslag van de door haar bezochte bondsdag. Hierna sprak ds C. A. van Harten uit Delft over het onderwerp „Geloofszeker- Ds. Van Harten begon met op te mer ken, dat er over deze zaak verschil van opvatting bestaat tussen protestanten en rooms-katholieken. Deze laatsten vinden de protestantse zelfverzekerdheid enigs zins griezelig. Spr, bestreed dit echter aan de hand van bepaalde Bijbel gedeelten. Onder protestanten zijn er vooral in onze dagen velen, die hun geloofszeker heid kwijt zijn. De zekerheid is niet iets, dat buiten het geloof omgaat. Omdat ze in Gods beloften geloofden, hadden men sen als Noach, Abraham en Sarah ook de zekerheid, dat deze beloften werden in- Volgens onze protestantse zienswijze is het zo, dat, wie Gods belofte aan vaardt, ook zekerheid heeft. In vroeger tijden kwam God soms met een bijzon dere boodschap tot de mens, maar ook in onze dagen spreekt God. Niet door dromen en gezichten, maar wel door Woord- en sacramentbediening. Willen we naar de stem van God luisteren, dan dienen1 we te luisteren naar de predi king. In prediking en sacrament ligt de zekerheid des geloofs en God geeft ons Zijn beloften. Wanneer we die voor waar houden en er in geloven, dan vinden we daarin geloofszekerheid. Damwedstrijd Het tweede tiental van de damclub KDC speelde in competitieverband tegen het tweede tiental van Zegveld. Het was merkbaar, dat de beide tientallen nog niet erg waren ingespeeld. Er werden nogal fouten gemaakt in deze zeer span nende wedstrijd. zag het er naar stevige overwinning hoe verder de tijd de gasten op kracht tweetal 1 uit. dat KDC zou behalen, n vorderde hoe n kwamen. De voorlopige stand is 79. maar verwacht mag worden, dat de eindstand 1010 zal worden met een kleine kans op 119 in het voordeel van KDC. De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt: H. Voorzaat (KDC II)A. Oskam Sr. (Zegveld II) afgebr.; J. SlootwegJ. Klijnenveld afgebr.; J. HouwerJ. Groe- nedijk 02; J. R. van SlootenG. Ver- mey 20; Ab van BeelenC. Groenedijk 20; C. de WinterA. Muys 20; J. VendelA. Berkebaat 02; A. Verhoog G. van Zwaan 11; J. GodwaltJ. Hogeveen 02; D. SlootwegJac. Muys 0—2. Hieronder volgen enkele uitslagen van gehouden bordenwedstrijden van de eer ste klas: J. HeemskerkJ. Schoneveld 11; J! ZwaanA. VoOys 20; H. Klinkenberg —Jac Freke 1—1; H. Koelewijn—C. van Klaveren 20; Am van BeelenF. Spie renburg 02. Advertentie UNVi Bejaard worden, betekent kwetsbaarder worden. Niet alleen lichamelijk, maar niet minder financieel! Hu u rverhog i ngen Géén probleem voor U. U hebt een eigen dak boven het hoofd. Omdat U jarenlang spaarde bij de: Voorstraat SO - Katwijk aan Zol SPAARBANKIEDEREEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13