Uw probleem is het onze Roomskatliolieke kerk over de vakbeweging Vluchtelingen worden in Berlijn nagewezen 1 Meningen van anderen Start naar duidelijk en gelovig getuigenis Een woord voor vandaag Ziekenfondsen kwaad op prof. dr. J. F. Nuboer &AUOGRAF 2 Enkele kanttekeningen HET MOET UIT DE IMPASSE J^AT JUIST het overleg over de salarisverbetering met de onderofficieren en korporaals van de Koninklijke Land- en Luchtmacht mislukt is, ach ten we een ernstige zaak. Want bij deze categorieën personeel en bij deze delen van de krijgsmacht is het tekort aan beroepspersoneel het grootst, zeer tot schade van een goede defensie. Bovendien is uit de betaling van een toeslag met terugwerkende kracht ge bleken, dat er reeds een impasse was. Ter wille van een goede werving en de daarmede verbonden diensttijdverkorting moeten we daar nu eens van af. In het verleden is aan deze mensen tekort gedaan, ondanks waarschuwingen en verzoeken van vrijwel alle zijden. Daarom had men nu op loyale wijze tegemoet moeten komen aan de reële wensen van de drie bonden. De leiding van de defensie moet afstappen van verouderde opvattingen over „lagere rangen", van welke niettemin èn technisch èn militair veel wordl geëist. Ongeacht de aanvaarding van een „kwaliteitsprincipe", dient de overheid ook te beseffen, dat zij de tijdgeest en een zekere negatieve cultuurontwikke ling moet overwinnen. Al te velen voelen niet voor gezagsuitoefening, voor het veelszins ruige werk zonder veel comfort De krappe arbeidsmarkt mag niet leiden tot verwaar lozing van een primaire overheidstaak. Voor het in gang zijnde overleg met de politie geldt hetzelfde. Hoezeer de roeping van de overheid om voor een goede defensie te zorgen, in Nederland in het gedrang is gekomen, blijkt duidelijk uit een vergelijking met België. Ons leger is ongeveer even groot als dat van onze zuiderburen, doch heeft 30.000 beroepsmilitairen minder, namelijk slechts 22.000. De Engelse historicus Fortescue zegt, dat democratieën hardleers zijn op het gebied van de defensie. Dat geldt wel in het bijzonder van Nederland. In de krijgsmacht hebben we vele jonge mensen nodig. Daarom moet de overheid een open oor hebben voor billijke verlangens, zoals deze ook door de lagere rangen worden geopperd. Mogen de Kamerfracties haar invloed aanwenden om een einde te maken aan het uit elkaar groeien van wat eendrachtig behoorde op te treden. Nog beter zou het zijn, indien het beraad van het departement ertoe leidt, dat vóór 1 oktober tot overeenstemming kan worden gekomen. Gevaar van een monopoliepositie Een van de fundamentele punten van de leer van de R.K. Kerk is het beginsel van vakverenigingswijheid tegenover staatswillekeur, aldus ver klaart de Vaticaanse staatssecreta ris kardinaal Tardini in een brief na mens de paus aan kardinaal Leger, aartsbisschop van Montreal, bij ge legenheid van de sociale week die de Canadese rooms-katholieken in Trois Rivieres houden met als onderwerp de vakbeweging. Kardinaal Tardini zegt verder in zijn brief onder meer dat de vakverenigings vrijheid op verschillende manieren in gevaar kan worden gebracht, hetzij door dat de vakorganisaties veranderen in or ganen van de staat, hetzij doordat zij tenslotte, door ten onrechte verkregen voorrechten, een monopoliepositie i Sedert de laatste oorlog zijn de vak verenigingen onafhankelijker geworden, maar daardoor is ook het gevaar toe genomen. dat zij, door hun macht, een soort van werkgeverschap of recht gaan uitoefenen waardoor zij gaan beschik ken over de arbeider, zijn arbeidskracht en zijn bezit, aldus de brief. Evenals de werkgeversorganisaties de trusts zouden de vakorganisaties in de verleiding kunnen komen om hun macht te gebruiken vóór beïnvloeding an de politiek. Kardinaal Tardini schrijft verder dat de pausen altijd, bij alle vormen van vakorganisatie, niet alleen et bewerk stelligen van vreedzame sociale betrek kingen op het oog hebben gehad maar meer nog het tot stand komen van een harmonieuze orde waarin een ieder, naar gelang van zijn omstandigheden, zijn aandeel in de verantwoordelijkheid zou hebben en op billijke wijze zou de len in de vruchten van de gezamenlijke inspanning. Vhmo-leraren krijgen onderwijs over Amsterdam en IJmoiul De Stichting Contact Centrum Be drijfsleven Onderwijs houdt op woens dag 28 en donderdag 29 september te Amsterdam een conferentie, voor recto ren, directeuren en docenten Van het v.h.m.O., over Amsterdam en IJmond. De conferentie heeft ten doel de do centen enig inzicht te verschaffen in de ontwikkeling, die de hoofdstad de laat ste tijd heeft doorgemaakt, waarbij in het bijzonder aandacht zal worden be steed aan de havens en aan het be drijfsleven. HERVORMDE VROUWEN OP G.G. (Van verslaggevers). Op de negende bondsdag van de Bond in Ned. Herv. Vrouwenverenigingen op geref. grondslag heeft ds. G. Ha moen te Oud-Alblas de dames er aan herinnerd, dat zij door het woord van Christus verbonden zijn met allen die lijden ln de hele wereld. Hij zei dit ter inleiding van zijn toespraak over de er varingen, opgedaan als predikant onder vluchtelingen te Berlijn. Over dat medeleven met de vluchte lingen gaf ds. Hamoen informaties, die soms ontstellend waren. Groot is de on wetendheid en interesseloosheid reeds ln Berlijn, de stad die als een eiland in de ,rode zee" ligt. Ds. Hamoen werkte het „HolRLnderheim," een barak die dicht bij een groot kamp lag met plaats voor 4.000 vluchtelingen. Vele om wonenden dachten nu, dat deze vluchte lingen Nederlanders waren, zelfs'de pre dikant in dit stadsgedeelte geloofde dat! De kinderen der vluchtelingen. die westerse scholen bezochten, werden na geroepen als zigeuners. Was er ergens een inbraak gepleegd, dan hoorde men steevast de opmerking: ,,Dat zullen de vluchtelingen wei gedaan hebben", hoe wel uit de statistieken blijkt, dat de cri minaliteit onder vluchtelingen het laag ste is van alle bevolkingsgroepen. Heel gunstig is het zei ds. Hamoen neer men de vluchtelingen ziet als noodzakelijk kwaad. Meestal beschouwt men ze slechts als een kwaèd, als vreemde indringers, die willen dfelen in de welvaart van het westen. Vandaar dat men van particulier ini tiatief bij de hulp aan vluchtelingen van Duitse zijde weinig bespeurt. Het komt hoofdzakelijk van de kant der kerk en dan nog haast alleen van de jeugdver enigingen en jongerengroepen. ,,Van alle predikanten die wij gehoord hebben in de tijd dat we er waren, was er slechts één die geregeld voor de vluchtelingen bad. We weten dat er meer gebeden wordt, maar het zijn uitzonderingen". Ook in het kamp zelf is weinig vei bondenheid, omdat men steeds ve: dacht moet zijn op spionnen van h< Oostduitse regime. De één kan de an der niet vertrouwen. Elke persoonlijke belangstelling is verdacht. Dat velen te leurgesteld zijn in hét Westen, ligt voor de hand. Ze hadden gedacht dat men de vrijheid gebruikt en niet verknoeit. Want zij ontdekken er een opgaan in do welvaart en niet in geestelijke waar- Wij zullen als kerken en christenen van hét vrije Westen iets nieuws ten leren, zei ds. Hamoen tenslotte. Na melijk dat wij te samen horen, de saam horigheid dat we samen leren luisteren naar het Woord van Christus, het s: bidden, opdat we de diepe zin vai mede-lijden naar zijn Bijbelse betekenis leren verstaan. verenigingen, na sen). Er traden I vijf verenigingen toe. De groei gens de secretaresse te langzaam. In de vacature van wijlen de heer M. Noteboom werd ds. H. G. Abma te Putten benoemd tot bondsadviseur. De ze sprak in de middagsamenkomst het geestelijk bouwen van haar huiS door de vrouw. Mej. M. Eggink, directrice dingshuishoudschool te Rante Pao, met verlof in Nederland, sprak de vergade ring toe. Het opwekkend slotwoord kwam ditmaal van mevr. A. Harkema-Visch te Zeist. In de plaats A. i der Haar-Sterk-Ae St. -Maartensdïjk.-die- ver; hinderd was, leidde vice-presidente me vr. A. B. Timmer-Dijkstra te Elspeet deze bondsdag in Utrecht. Aan het jaar verslag, voorgelezen door de secretares se mevr. M. van Dijk-Jansze te Nieuwe- kerk aan de IJssel. ontlenen we de me dedeling dat de bond 2036 leden telt, verdeeld over gg verenigingen (studie- ANDERZIJDS „De Zweedse socialisten hebben een dui delijke stembuszege behaald. Een winst van vijf zetels bracht hun weer juist de absolu te meerderheid, terwijl zij de laatste jaren hun plannen slechts konden verwezenlijken, dank zij de steun der communistische af gevaardigden". Zo schrijft Do Tele graaf in een hoofdartikel en het blad vindt dit verkiczingssucccs merkwaardig in verband met de toenemende kritiek op de Zweedse „welvaartsstaat", waar de over heid zich op intensieve wijze bemoeit met woningbouw en huur, terwijl in dit land gro te ouderdomspensioenen en kinderbijslagen worden uitbetaald. Het blad vervolgt dan: „President Eisenhower verklaarde onlangs, riat het socialistische regime in een bevriend Europees land (hij bedoelde Zweden) had geleid tot vele zelfmoorden, alcoholisme en gebrek aan ambitie. Al deze factoren heb ben niet kunnen verhinderen dat 50 procent van de Zweedse bevolking wederom socia listisch heeft gestemd. De verklaring is geen andere dan dat ve le mensen niet het vermogen bezitten door liet gordijn van de „welvaartsstaat" heen te zien. De gepensioneerden (en het aantal personen van 65 jaar en ouder is in Zweden relatief zeer hoog) vinden het ouderdoms pensioen gewichtiger dan de premie, die het nageslacht moet betalen; de kinderrij ke gezinnen slaan de subsidies, die zij wel en anderen niet ontvangen, hoger aan dan hun fiscale lasten en do huurders die met een relatief lage huur kunnen volstaan, schatten hun voordeel hoger dan het nadeel dat aan woningzoekenden wordt toege bracht. En zo zou men kunnen doorgaan. Ondertussen wijdt ook Het Vrije Volk een commentaar aan de socialisti sche verkiezingsoverwinning en onder de kop „Rechtse golf ebt weg" geeft dit blad een totaal ander standpunt weer. Na even eens gerefereerd te hebben ann de kritiek op het socialistische beleid in Zweden schrijft het blad: „Alleen, het Zweedse volk dacht er anders over. Juist omdat van een rechtse regering slechts afbraak werd ver wacht, heeft er een algemene doorstro ming naar links plaats gehad. De socialis ten profiteerden er, met een winst var zetels het meest van; de conservatieven le den er het grootste verlies door. De ten dentie van do twee vorige verkiezingen (1032 en 1956), die conservatieven -flinke winsten en de liberalen flinke verliezen gebracht bij een langzame afbrokkeling de socialistische regeringspartij, heeft zich niet doorgezet. Nu puntje bij paaltje kwam en het ernst werd met de verwachting dat de socialisten uit de regering gedrongen zouden worden, hebben de kiezers zich be dacht. De golf naar rechts is in Zweden geëbd. Of dit in andere Europese landen ook het geval ral zijn, moeten de komende verkiezingen leren. Volgend jaar septem ber zal West-Duitsland weer een belangrij ke aanwijzing geven. SYNODAAL INTERMEZZO rpHANS, nog niet zovel later, De gereformeerde gezindte be vindt zich tussen twee synodes. De ene (van Utrecht) is net be ëindigd, de synode van de vrij gemaakte gereformeerden wordt volgend jaar in Assen gehouden. In het „Gereformeerde Week blad" schreef ds. B. J. Aalders van Enschede: de beide synodes heerst, te peilen, dan moet geconstateerd dat er in de kring van onze eigen ker ken stellig enige teleurstelling heerst, een teleurstelling die kunnen gaan uitlopen op re onverschilligheid. De oorzaak voor deze teleurstel ling moet gezocht in de overwe gend negatieve reacties die ongeloofwaardig in de oren. De sy node van Utrecht, gehoor gevend aan de sterke aandrang uit onze kerken om ter wille van de hereni ging stappen te doen, stelde de Vervangingsformule terzijde. Zij stelde er geen andere voor in de plaats. Ook dus niet in de zoge naamde staart van het besluit on der punt B. Met nadruk verwees zij naar de Drie Formulieren van Enigheid zonder meer als regel des geloofs. Ten aanzien van de tuchtmaatregelen liet zij het vry: gemaakte gevoelen waarde, deed geen eenzifdige uitspraken, en wek te op tot contact f vrijgemaakte zijde gevolgd zijn op de Utrechtse besluiten inzake de hereniging. Reeds op de zondag volgend op het bekend worden van de beslissingen van de synode is van vele vrijgemaakte kansels ,,heet van de naald" commentaar op deze besluiten geleverd. Veelal in opponerende zin. De vrijgemaak te pers heeft zich terstond op deze zaak geworpen en heeft daarbij wel meteen de scherpste registers ter waarschuwing opengetrokken. Men kan alle waakzaamheid te gen dominocratie en hiërarchie ten spijt niet zeggen dat het vrij gemaakte kerkvolk veel kans ge kregen heeft enigszins onbevoor oordeeld van de Utrechtse beslui ten kennis te nemen! Ze zijn trou wens zelden of nooit in extenso in de pers van die zijde afgedrukt. TEN kan de teleurstelling over 1 deze gang van zaken niet los de voorgeschiedenis van de Utrechtse besluiten. Die geschiedenis behelsde ongetwijfeld vooral dat er ten onzent beslist enige verwachting gewekt was dat er ondanks de reacties van de vrijgemaakte synode van Spaken burg, toch nog zoiets als een ge opende deur gevonden zou kunnen worden. Een belangrijke rol heeft hierin gespeeld wat bekend werd over samensprekingen te Almelo en te Baarn. De indruk werd gewekt dat op de weg van de toenadering belang rijke vorderingen zouden kunnen worden gemaakt als de zgn. Ver vangingsformule, die een groot struikelblok heette te zijn, zou kun nen verdwijnen. Wanneer de moei lijkheden ten aanzien van ,,de leer" opgeruimd zouden zijn, zou de weg vrij komen voor het ge sprek over andere zaken, zoal niet voor een vrij ver gaande toenade ring. n, uitgaande de confessie, te zoeken naar een gemeenschappelijke weg voor de toekomst. Ik ben van mening dat onze vrij gemaakte broeders vóór de synode van Utrecht nauwelijks verwacht hadden dat onze kerken een stap van betekenis zouden doen. Nu dit wel gebeurd is, is het teleurstellend om te zien hoe weinig deze stap naar zijn eigenlijke zin verstaan is en soms zelfs niet gewaardeerd kan worden als basis voor een nieuw gesprek. TV/TEN moet een niet te geringe -lVx voorstelling hebben van de fa tale indruk die een botte afwijzing zou maken op een aanzienlijk deel van onze kerken. Naar de mens ge sproken heeft de vrijgemaakte sy node van Assen, de mogelijkheid het gesprek met onze kerken te openen, aldus enig perspectief bie dend voor de toekomst, óf zij kan de in de laatste jaren ontstane bewe ging zodanig tot staan brengen dat er althans voor een officieel ker kelijk contact voor vele jaren wei nig te verwachten valt. Zelfs geloof ik dat men zich nog wat sterker uit kan drukken. In dien, na de vele vergeefse pogin gen onzerzijds om onze christelijke gereformeerde broeders eens wat nader te komen, thans ook de vrij gemaakte broeders geen kans zou den zien om de in Utrecht uitge stoken hand ook maar bij een pink te grijpen, valt te vrezen dat hel crediet dat de gereformeerde ge zindte ten onzent heeft, wel eens tot een bedenkelijk laag peil zou kunnen dalen. Omgekeerd zou de vrijgemaakte synode in een onomwonden toena deringspoging tot ons, waarbij zij wellicht de chr. gereformeerden Zou kunnen betrekken, een grote greep kunnen doen om het hart van de gereformeerde gezindte te red- In deze zin zou ik willen spre ken van een „nu of nooit van de gereformeerde gezindte". Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam-Sloten-West (toez.): H. J. J, Keijzer te Maasland: te Zoetermeer: J. Spelt te Dinteloord. Ds. H. van Lunzen 25 jaar predikant Op donderdag 6 oktober zal het vijf entwintig jaar geleden zijn, dat ds. H. van Hulzen intrede deed als vrijzinnig predikant van de Nederlandse Hervorm de Gemeente te Odoorn. Ds. Van Hul zen, die in 1897 te Amsterdam is gebo ren en theologie studeerde in Utrecht en in Leiden, is onder meer oprichter van de Zwingli-bond en van de bond van Vrijzinnige Christelijke Jongeren groepen. Van de Zwinglibond was hij tot vorig jaar voorzitter, thans bekleedt hij het erevoorzitterschap van deze ganisatie. Eyangelisatiepredikant in algemene dienst (Van een onzer verslaggevers) In een bijzondere vergadering van deputaten van de evangeli satie der Gereformeerde Kerken is donderdag te Baarn ds. H. H. Grosheide tot voor kort predikant te Charlois geïnstalleerd als predikant in algemene dienst voor het vormingswerk. De voorzitter van deputaten, dr. P. G. Kunst te Amsterdam, die deze sa menkomst leidde, wees er op dat het hier niet alleen gaat om de vervulling an een vacature. Men staat ook voor en geheel nieuwe taak. Ontegenzeggelijk houdt deze ontwik keling verband met de afneming van het getuigenis der kerkleden zelf. De hedendaagse maatschappij eist de ge lovigen zodanig op, dat zij hun bijbel hun zondag hard nodig hebben om bij te tanken, Dat deze situatie ongewenst is, behoeft geen toelichting. Een ge meente die door eigen getuigenis niet als vanzelf toeneemt in godsvrucht en kennis, staat open voor secten en spi ritualistische bewegingen. Daarom beschouwde dr. Kunst deze dag als het startsignaal om in de Ge reformeerde Kerken een weg te zoeken naar een duidelijk en gelovig getuige- s door het werk der evangelisatie. Er i veel goedwillendheid in de gemeen ten, maar de manier van arbeiden er ook de volharding daarin is zeer ver schillend. Dit komt omdat in de diver se sectoren van het werk uiteenlopend over deze dingen wordt gedacht. Het wordt de taak van ds. Grosheide om leiding te geven aan het vormings werk waarbij het er om gaat de ver schillende methoden na te gaan, de ge meenten „mission-minded" te .maken, de evangelisatiewerkers te bekwamen. Ds. Grosheide hield na zijn installatie een toespraak waarin hij zei sterk op te zien tegen zijn nieuwe taak, omdat het na twintig gewone domineesjaren moeilijk viel de gemeente los te laten. Ook de heer J. van der Waals mede verwelkomd als nieuw staflid, sprak een kort woord. Zijn opdracht is om als sociaal-pedagoog (afkomstig Evangelisch Herstel en Opbouw) de verbinding te leggen tussen het jeugdzorgwerk en de werkers in de evangelisatie. Samen met ds. Grosheide zal de heer Van der Met de mond belijden met daden die belijdenis waar maken is zo het beeld van de christen getekend? Inderdaad, zo is het beeld bijna compleet. Aan het slot van de bergrede zegt Jezus: „Niet een ieder die tot Mij zegt: Here, Here, zal het koninkrijk der hemelen ingaan, maar wie doet de wil Mijns Vaders die in de hemelen is." Spreken en die woorden waar maken Toch is het beeld niet gehéél compleet. Jezus laat er volgen: „Velen zullen te dien dage tot Mij zeggen: Here, Here, hebben wij niet in Uw Naam geprofeteerd en in Uw Naam boze geesten uitgedreven en in Uw Naam vele krachten ge daan? En dan zal Ik hun openlijk aanzeggen: Ik heb u nooit gekend; gaat weg van Mij, gij werkers der wetteloosheid Waarom zegt Jezus dit? Waarom is het beeld van de mem die met de mond belijdt en zijn woorden met de daad kracht bijzet, toch nog niet compleet? Dit ontbreekt er aan: Wat ge ook doet, doe dat ter ere Gods! Er worden ook vandaag nog „vele krachten" gedaan in Jezus' Naam niet tot eer van God maar tot eigen eer. Heel concreet gezegd: Iedere christelijke actie loopt het gevaar doel-in-zichzelf te worden in plaats van middel tot Gods eer! „Ik heb u nooit gekend!" zegt Jezus. Dat is erg „Kijk naar je eigen"-conflict Rectoraatsrede viel niet in goede aarde De rectoraatsoverdracht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft ver buiten de universitaire kring stof doen opwaaien. De ziekenfondsen zijn namelijk zeer verontwaardigd over het feit dat prof. dr. J. F. Nuboer, sprekend over de status van de academi sche ziekenhuizen, terloops zei dat de ziekenfondsen het opne men van patiënten in deze zie kenhuizen tegen gaan. ziekenfondsen enige jaren geleden juisl meegewerkt aan een verandering van de wettelijke bepalingen, waardoor de ziekenfondsverzekerden, waar zij ook staat werden gesteld een aca demisch ziekenhuis te kiezen. Deze ver ruiming van keuze werd in juli 1958 Volgens prof. Nuboer zou het medisch- klinisch onderwijs door gebrek aan pa tiënten, die voor studiedoeleinden kun nen worden gebruikt, in moeilijkheden komen. Hij zag in de houding vai ziekenfondsen zelfs een gevaar voc volksgezondheid. Het is de vraag of de hoogleraar het allemaal zo erg bedoeld heeft, maar de ziekenfondsen hebben het wel zo erg opgenomen. Van de zijde van de Centrale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfondsen wordt nu ver klaard dat de mededeling van prof. Nuboer in strijd is met de feiten. Zij verwijten de academische ziekenhui zen dat deze de nadruk steeds ster ker 'zijn gaan leggen in de afgelopen jaren op' de zeer moeilijke gevallen. Volgens de Centrale Bond hebben de (Advertentie) Waals zich aan het vormingswerk ge- Nog een van de andere aanwezigen liet zijn stem horen. Dat was ds. G. van Andel te Charlois die er aan her innerde dat deze gemeente blijkbaar een vormingscentrum voor predikanten in algemene dienst is. Eerst stond men dr. H. N. Ridderbos af, die hoogleraar werd; daarna ds. J. Firet, nu weten schappelijk medewerker van de Ned. Geref. Jeugdraad, en thans ds. Gros heide, terwijl ds. J. Thomas, voorheen te Charlois, later te Hilversum dit jaar eveneens in algemene dienst kwam voor de opleiding der a.s. predikanten te Kampen en Amsterdam. De bond heeft ook nog iets gezegd over de poliklinieken van de acade mische ziekenhuizen die dikwijls kla gen over gebrek aan patiënten. Niet de fondsen zijn de oorzaak, maar de interne organisatie. Als de poliklinie ken de zaak een beetje anders zouden opzetten, zodat patiënten niet langei uren behoeven te wachten, zouden er wel meer patiënten komen. Hat lan ge wachten maakt juist het bezoet aan een universitaire polikliniek wel nig aantrekkelijk. Congres Int. Unie vai christen-democraten craten, de Nouvelles Equipes Internatio nales, het veertiende internationale gres te Parijs. Dit congres, waarva organisatie in handen is van de Frans equipe van de N.E.I., onder voorzitter schap van staatsminister Robert Lecourf zal worden toegesproken door de Itali aanse minister Taviani, de international voorzitter van de N.E.I., de Belgisch C V.P.-voorzitter en staatsminister The Lefevre. Op het programma van het congres dat gehouden wordt onder de titel: D christelijke democratie en de derde lal den, zal voorts een rapport van Roge Reynaud, lid yajvde Hoge Autoriteit de K.S.G., worden uitgebracht. De Nederlandse equipe van de N.E. zal op dit congres worden vertegenwoo: digd door o.a. mr. H. W. van Dooit voorzitter K.V.P., mejuffrouw G. S. Kok, lid van de Tweede Kamer (K.V.Pi het Tweede-Kamerlid C. F. Kleistere; d ARP, wordt vertegenwoordigd door di W. P, Berghuis, voe™:"'-- "r J van der Sluis, de G. C. van Niftrik. Gideons plaatsten 2.7 miljoen bijbels De Gideons, een internationale or; nisatie, doe ook in Nederland een deling heeft, en bijbels verspreid hotels, deelde op de jaarvergaderin die m Los Angelos werd gehouden de, dat dit jaar 2.7 miljoen bijbels den verspreid in 52 landen ter wereld Opmerkelijk is dat de tegenstand te gen de bijbelverspreiding in Zuid-Ame rika steeds verder afneemt. Vraag: Wat is eigenlijk een rotary- club. Je hoort er wel eens wat over, maar nooit het precieze. Kunt u doel en strekking van deze clubs uiteenzet ten?? Antwoord: Er is niets geheimzinnigs aan de rotary uw vraag is dus niet moeilijk te beantwoorden. Er ze krant trouwens al eens over geschreven. De rotary-beweging is ontstaan uil ;n club die in februari 1905 is opge richt door een advocaat in Chicago, Paul Harris. Deze club bestond uit le den die ieder een ander bedrijf of be roep vertegenwoordigden. De bedoe ling was, door elkaar als Vragen op elk gebied kannen worden Ingezonden aan bet bureau van ons blad Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De* antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnee's. uitvoerig Foundation, dat de verbreiding der ïo- persoonlijk, tary-beginselen bevordert en ook beur- lijk leven; zen verstrekt aan bekwame studenten voor beurzen in het buitenland. zijn club een „classificatie", dat wil zeggen: hij is lid van zijn club als ver- UUW tegenwoordiger van eari bepaald be ter te leren kennen, tevens het zaken- f°eP ,Y?" «1" lpvfm fp zuiveren van bedrieeeliike en kan slechts eén lid in een club zitting ïjkheid zelfzuchtige elementen en het aldus op hebben. Men kan zich derhalve niet zo hoger peil te brengen. Omdat eenmaal maar aanmelden misschien dat dat per week bij toerbeuft (in rotation) het geheimzinnige waas geeft- bij een der leden werd vergaderd,Het doel van rotary is het aankwe- werd deze club „rotary-club" ge- k?n en aanmoedigen van de wil om te noemd. dienen by al _wat ondernomen wordt. te schaffen waarin de Bijbelse ge schiedenis op overzichtelijke wijn wordt weergegeven. Er zijn verschil lende, niet dure boeken in de handel denis b.v. van I Snoek (uitgave J van Bleek, Den Haag). En tenslotte: in verschillende kerke; worden regelmatig bijbellezingen, bij belcursussen en catechisaties voor jon geren en ouderen gegeven. Wendt u ziel voor nadere gegevens hierover tot'u* predikant. Vraag: Mijn zuster is vijf jaar eer der overleden dan haar man. Toen haar 1 dienen man onlangs ook overleed werd de na latenschap uitsluitend verdeeld ond« zijn familie, broers en zusters. Is de Vraag; Bestaat of is er een moge- familie van zijn overleden vroi avonds Bijbelstudie of door onrechtmatig behandeld?? Antwoord: Wij nemen aan dat uit bd huwelijk van uw zuster en zwager geen kinderen zijn geboren, daar In het bijzonder wekt rotary op Antwoord: Uw Bijbelkennis kunt u dit niet vermeldt' By het 'overlijdec het beste vermeerderen door het regel- van uw zuster kwam dus, vooropge zet,,, de Bijbel .Hierbij kunl steld dat het huwelijk werd gesloten verschillende in gemeenschap van goederen, de na- Drie Jaar later werd in San Fran- l. velen te leren kennen ten einde eenvoudige toelichtingen, bijvoorbeeld: laténschap automatisch geheel' in han- c" tweede club gevormd en in velen te kunnen dienen; 1-1 - mj— -u De Parafrase (uitgave Wever, Frane- den dc loop der jaren breidde de beweging 2. de toepassing te bevorderen van ker) cn dc Korte Verklaring (uitgave dat vrijwel de gehele wereld, hoogstaande beginselen in zaken- en Kok, Kampen). Van beide tond het centrale verband beroepsleven; de waarde te erkennen - „Rotary International". van elke nuttige arbeid en elke werk- Het secretariaat voor het geheel is kring te verheffen tot een middel nog steeds gevestigd in Chicago. In de gemeenschap te dienen; 1938 is een fonds gesticht, de Rotary- 3. het dienen toe te passen in ieders vendien adviseren wij u i die het aanwezige kapitaal precies doen ci te bedenken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2