ïlieuuu? geihsctfe GTouranl EISENHOWER: Huur-gevecht duurt nog voort Commentaar uitdaging aan Moskou BELGEN NIEUWS in één oogopslag- BON Chroesjtsjef noemt rede van Ike verzoenend Notaris wegens fraude voor rechtbank IEMCO Tito bezorgd over Duits militarisme Afbrekende PvdA-kritiek op N.-Guinea-beleid Nu iedereen T.Y.! VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal: 2,55 per maand; ƒ0,59 per week Eenenveertigste jaargang no. 11979 CHRIST ELI JK-N AT ION AAL DAGBLAD „Stantvastich is gbtblcvea trign hert in tegfjenspoef jaloers op onse fiscus De socialistische kritiek op het wetsontwerp tot instelling van een Nieuw-Guinea-raad, gisteren in de Tweede Kamer geuit, heeft scherpe reactie uitgelokt, zowel van de woordvoerders der regeringspartijen als van minister Toxopeus. President Eisenhower heeft in een rede voor de Algemene Vergadering der Ver. Naties een nieuwe poging gedaan om daar besprekingen tussen Oost en West te komen tot afschaf fing van alle kernwapens. Ook de Kongolese kwestie had zijn aandacht. Er zijn thans concrete plannen voor de bouw van drie moderne gevangenissen volgens het paviljoensysteem. Daarmee zal een belangrijke stap worden gezet in de richting van een totale vernieuwing van het verouderde gevangeniswezen. In dat verband: reclassering is ons aller taak. Minister Visser heeft zijn defensiebegroting openbaar ge maakt. Er komen vijf legerbrigades, gegroepeerd tot twee divi sies. Voorts nadert het onderhanden zijnde bouwprogramma van de vloot zijn voltooiing. Staatssecretaris Roolvink heeft de partijen in „de metaa!" uitgenodigd voor een bespreking over de loonvoorstellen, die door de werknemers aan de werkgevers zijn voorgelegd. Minister Marijnen en de georganiseerde landbouw hebben elkaar gevonden: zij bereikten een akkoord over wijziging van het garantiebeleid. (naam) (straat) Weerzien met CORSICA STEEDS meer Neder landers gaan naar Corsica met vakantie, ge nietend van zee en zon op dit oude, verweerde eiland in de Middellandse Zee. Maar niet velen ken nen het zo goed als An thony van Kampen, de zwervende schrijver, wiens verteltrant herin neringen opwekt aan het oude Griekse epos. Acht jaar geleden, toen het toerisme Corsica nog nauwe lijks ontdekt had, kwam Van Kampen voor het eerst op het eiland. Hij maakte er kennis met Manus Vroom, een even avontuurlijk als ondernemend Nederlander (die later bekendheid kreeg als de leider van het Ne derlandse bungalowpark te Calvi). De twee werden vrienden en samen hebben ze in de loop der jaren want Van Kampen is er vele malen teruggekomen het eiland bereisd. Ze verbleven in de bergen, in de wilde maquis, in de verlaten, ver loren dorpjes, in het binnen land en in de bergeries, de primitieve hutten der herders. Het aldus vergaarde materiaal plus een bij toeval ontdekte „levende legende" gebrdikte Van Kampen voor het schrijven van de eer6te Nederlandse roman over dit eiland, getiteld: „Incident op Manus Vroom is twee Jaar geleden verdronken bij het diepzeeduiken het was oorzaak dat Anthony van Kampen twee jaar 't eiland gemeden heeft. Tot kort ge leden. Want hij wilde zien en ervaren of het toerisme zijn invloed had uitgeoefend op mensen en gewoonten. Van Kampen heeft het oude Corsica teruggevonden. En hij schrijft erover, van daag in onze krant. In zijn prachtige verteltrant neemt hij u mee naar plaatsen waar ook de Corsica-gangers nooit geweest zijn. En zijn vriend, de Bergense kunstenaar Ka rei Colnot, tekende erbij. Dit is het eerste van vijf verhalen. U zult ze alle wil len lezen. En ook uw vrien den en kennissen zullen ze willen leben. Dat kan als u zorgt dat de bon vandaag ingevuld naar ons teruggaat. Enu weet toch dat u dan ook het boek „Tip-Pa- rade" krijgt toegestuurd. Betaling geschiedt per weck maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassin Is) Als bewUs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Meer bewegingsvrijheid voor Chroesjtsjef Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft premier Chroesjtsjef vergunning gegeven om Manhattan Island te verlaten om het weekeinde op Long Island door te brengen. De Russische de legatie heeft daar een landgoed. Inmiddels is het zeker dat Chroesjtsjef het plan heeft om mogelijk in gezel schap van andere communistische leiders direct na zijn verblijf in New York naar Havanna te reizen voor een bezoek aan Fidel Castro. Chroesjtsjef heeft gisteren een korte ontmoeting gehad met president Tito van Zuid-Slavië, die eerder op de dag een „hartelijke bespreking" met president Eisenhower had gevoerd. "CORESIDENT EISENHOWER heeft de Sowjetunie gistermiddag in zijn redevoering tot de Algemene Vergadering van de V.N. uitgedaagd on middellijk deel te nemen aan ontwapeningsbesprekingen die tot doel heb ben alle kernwapens af te schaffen, terwijl daarbij inspectie door de Ver enigde Naties de zekerheid moet verschaffen dat ruimtevaartuigen alleen voor vreedzame doeleinden worden gelanceerd. Eisenhower 'ontvouwde een plan van vijf punten voor Afrika. Deze punten zijn: 1. Geen inmenging in de binnen landse aangelegenheden van de Afrikaanse staten. 2. Garanties voor de veiligheid van die landen zonder dat in Afrika een gevaarlijke bewapeningswed loop ontstaat. 3. Spoedige hulpverlening aan Kon go (de V.S. zullen een aanzienlijke bijdrage leveren aan het voorge stelde noodfonds van 100 'miljoen dollar) 4. Internationale bijstand bij de uit voering van programma's voor ontwikkeling op lange termijn. 5. Hulp van de V.N. bij het onder wijs in Afrika. De Amerikaanse president steunde Hammarskjëld onvoorwaardelijk in zijn geschillen met de Sowjetunie over het optreden van de Verenigde Naties in Kongo. Hij noemde de aanvallen op de secretaris-generaal aanvallen op de vol kenorganisatie zelf. Duidelijk doelend op Chroesjtsjef, deed Eisenhower een be roep op iedere spreker die na hem het spreekgestoelte zou betreden, plechtig te beloven dat zijn land geen gebruik zal maken van de crisis in Kongo. In geen geval mogen wapens naar Kongo wor den gezonden of mogen Kongolese lei ders tegen elkaar worden opgehitst, al dus de President. Hij verklaarde dat Amerika bereid is zich od het gebied van atoomenergie aan elke internationale controle te on- DE RUSSISCHE premier Chroesj tsjef wees gisteren een verzoek om commentaar op de rede van Eisenhower af met de bits gesproken woorden: „Ik ga lunchen". Presideht Tito van Zuid-Slavië zei: „Het was een positieve rede, dit is alles wat ik thans kan zeggen". De Poolse leider Gomulka zei: „Het is nog te vroeg voor commen taar" en de Hongaar Kadar gaf een soortgelijk antwoord. De algemene indruk van niet-com- munistische delegaties was dat het een zeer goede en zeer opbouwende rede was. 's Avonds was Chroesjtsjef beter ge stemd. Toen noemde hij de rede, verzoe nend van toon. Hy was echter ook van mening, dat het voorstel van de Amerikaanse pre sident om de Afrikaanse landen via de Verenigde Naties hup te bieden, weinig of geen nieuws bevatte. Chroesjtsjef verklaarde dit in een jo viale bui op een receptie, in het New- yorkse Plazahotel, die gegeven werd door de delegatie van Togo bij de Verenigde Er zijn aanwijzingen, dat Chroesjtsjef voelt voor een gesprek met Eisenhower. De vader van de in Rusland veroordeel de Amerikaanse vlieger, Oliver Powers derwerpen. Voorts beschouwt de Ame rikaanse regering ontwapenjngsbespre- kingen niet als „hopeloos", aldus Eisen hower. De mensheid wil ontwapening en de V.S. zijn bereid elk redelijk voor stel in overweging te nemen, mits van een goede controle sprake is. Een van de andere punten die Eisen hower aan de orde stelde, was de ruim tevaart. De V.N. dienen naar z(jn me ning op de hoogte te worden gesteld van alle op handen zjjnde lanceringen en de volkenorganisatie moet erop toe zien dat geen wapens voor massavernie- tiging in banen om de aarde worden ge bracht. En wat de hemellichamen betreft: de landen dienen zich te onthouden van aanspraken op de soevereiniteit daar- By de bouw van het hoofdkantoor van Van Gend en Loos in Utrecht zijn af wijkingen in de betonconstructie gecon stateerd. Een groot deel van het beton- skelet zal moeten worden afgebroken. Acht weken zal dat duren. Notaris C. van M. uit Bladel heeft gis teren terechtgestaan voor de rechtbank in Den Bosch. Hem was ten laste gelegd verduistering van gelden ten nadele van zyn cliënten en valsheid in geschrifte, Van M. had gelden die hem door zyn cliënten ter hand werden gesteld om ze onder hypothecair verband te bele nen, ten eigen nutte aangewend. Aan de betrokken cliënten gaf hij dan afschriften van niet bestaande hypo theekakten en valse borderellen, waarop hij gefingeerde nummers en een valse handtekening van de hypotheekbewaar der plaatste. Ook hield hij gelden onder zich. die hem door cliënten waren over handigd ter aflossing van hypotheken De rente betaalde hij dan volledig door niet te laten merken dat er bedragen ■en afgelost. Nadat de ex-parachutist Donald Cook zijn huis uitgezet was, omdat hij weigerde de verhoogde huur te betalen, trachtte een geestelijke de buurtbewoners tot kalmte te manen. (Zie het verslag onder aan de pagina.) De commissie van vertegenwoordigers van alle instellingen in Amsterdam die gesubsidieerde maaltijden aan studenten verstrekken wenst een gemeenschappe lijk optreden tegen de voorgenomen sub- sudieverlaging. Er werd contact opge nomen met de eettafelcommissies van alle universiteitssteden in den lande. een ideale vloer met VAST TAPIJT Verzet Bouclé 16.90 Wol Frisé 21-50 Tretford 19.95 Ronyfelt 20.75 Lana - wol Bouclé 23.50 (prijzen per vierk. meter BULTHUIS Botermarkt 23 TTET WAS DITMAAL een gelukkig tijd- stip, waarop onze Tweede Kamer zich kon zetten aan een bespreking van Nieuw-Guinea. Juist in deze weken im mers komen de Verenigde Naties bijeen, die, ditmaal nog meer dan anders, te rade zullen gaan over het streven aller- wege naar zelfstandigheid. Welnu, juist thans heeft de Tweede Kamer dc situatie benut om nog eens duidelijk te laten uitkomen, hoezeer het ons volk met het in versneld tempo lei den van Nieuw-Guinea naar onafhanke lijkheid en zelfstandigheid ernst is. Aan de orde toch was het voorstel, dat beoogt NieuwijGuïnea zowel een eigen volksvertegenwoordiging te geven alsme de bevoegdheid tot eigen bestuur. Het zou ons iets waard zijn geweest, indien althans in een aangelegenheid als deze de Tweede Kamer met de onver mijdelijke uitzondering allicht van de communisten eenstemmig had kunnen zijn. Het had ook gekund, maar men heeft niet gewild. Te betreuren is liet, dat de socialisten een van het regeringsstandpunt afwijken de positie zijn gaan innemen. Dat zij kri tiek hebben, is hun recht. Maar hun kri tiek was ditmaal van een strekking dat het vertrouwen in de goede gezindheid der regering erdoor kon worden onder mijnd en ondergraven. En dat is een ern stig iets. Men kan er thans reeds staat op ma ken, dat straks Soekarno en anderen een gretig gebruik gaan maken van kritiek, thans door de Nederlandse socialisten ge opperd. Deze laatsten zullen dan mis schien antwoorden, dat hun kritiek daar voor niet is bestemd, maar feit blijft, dat zij de Nederlandse eensgezindheid ten aanzien van Nieuw-Guinea, ook zoals deze zich naar buiten demonstreerde, hebben doorbroken. Wat willen de socialisten? Onder meer willen zij het noemen van een datum, te weten die van 1970. Dit nu lijkt ons een waardeloze bezigheid. Het kon wel eens zijn ,dat de verdere verzelfstandiging van Nieuw-Guinea zich veel sneller voltrekt dan binnen tien jaar, en dan kan die datum, zoals hij daar in het verschiet ligt, in Nieuw-Gui nea alleen maar wrevel wekken. Het kan ook zijn dat het jaar 1970 uit andere oor zaken mettertijd een uiterst ongunstig jaar blijkt. Het komt hier aan op de goede gezind heid, die bij geheel ons volk volledig aanwezig is. Slechts moet betreurd, dat de socialistische kritiek van een strek king was, om aan die aanwezigheid twij fel te wekken. (Advertentie) Vertrouw de levering van een RADIO- of TELEVISIETOESTEL toe aan een firma met: Ervaring - Vlotte service - Ruime sortering Aan deze eisen voldoet: Het adres voor Philips Radio en Televisie NIEUWE RIJN 30-32 TELEFOON 24244' U'EN regengebied behorende bij een frontensysteem boven Engeland wist zich ondanks aanzienlijke luchtdrukstij- gingen te handhaven. Het bracht in En geland op vele plaatsen 10 tot 20 mm regen. Vanmorgen bereikte het regen- gebied ook het zuidwesten van Neder, land. De hardnekkigheid van het regen- gebied hangt samen met een kleine sto ring, die via Engeland naar de Noordzee trok. Deze storing verwijdert zich naar liet noordoosten. Mede in verband met de aanhoudende luchtdrukstijgingen in onze omgeving wordt morgen de kans op re- gen weer kleiner. Over de Oceaan trekt hoopt gebruik te kunnen maken milde stemming van de Russische rege-1 ringsleider. Hy is vergezeld van zijni vrouw en zijn vriend Sol. W. Cury naar] New York gegaan. Hy hoopt op een ge-I sprek met de premier over het vonnis van tien jaar gevangenisstraf, dat over zijn zoon Francis Gary Powers is geveld, De jonge Powers is op een vlucht met een U-2 vliegtuig bovcu de Sowjetunie neergehaald. President Tito van Zuid-Slavië, die na president Eisenhower het woord voer de in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, heeft onder andere zyn „diepe bezorgdheid" uitgesproken over het herlevende militarisme in West- Duitsland. „Ik voel mij verplicht uw bijzondere aandacht te vestigen op de toenemende invloed van militaire kringen in de Bondsrepubliek en het herleven van stromingen die op onheilspellende wijze het verleden in herinnering roepen. Der gelijke stromingen kunnen echter slechts schadelijk zijn voor de wezenlijke be langen van het Duitse volk en de span ning en onzekerheid in de wereld doen toenemen. Doch degenen die deze stro mingen aanmoedigen om hun slecht be grepen belangen te dienen, nemen een zware verantwoordelijkheid op zich", aldus maarschalk Tito. Ook Tito liet de grote wereldproble- en de revue passeren. Bijvoorbeeld hield hij een krachtig pleidooi voor „actieve vreedzame coëxistentie". De ontwapeningsbesprekingen moeten naar zijn mening zo gauw mogelijk worden hervat. Wanneer geen akkoord kan wor den bereikt over een totale ontwapening en Tito steunt daarbij Chroesjtsjefs voorstellen dan moet men over een gedeeltelijke ontwapening gaan praten Twee moties ingediend (Van onze parlementsredactie) TVE P.v.d.A-fractie heeft gisteren in de J-' Tweede Kamer weer niets nage lalen om het Nieuw-Guinea-beleid van de regering in diskrediet te brengen. Tydens het debat over het wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening van de Bewindsregeling Nieuw-Guinea, welk ontwerp voorziet in de instelling van een Nieuw-Guinea-raad, hield de socia list J. de Kadt een rede, die felle pro testen uitlokte van dc kant van de re gering en de Kamermeerderheid. Minis ter Toxopeus (binnenlandse zaken) kwa lificeerde de socialistische kritiek op de N. Guinea-plannen van het kabinet als „afbrekend". Bij de replieken diende de heer De Kadt twee moties in, die mede-onder tekend zijn door oun. dc P.v.d.A.-frac- tieleider mr. J. A. W. Burger. Er zal a.s. dinsdagmiddag over worden gestemd, maar het staat reeds nu vast dat ze zullen worden verworpen. De eerste motie-De Kadt c.s. verzoekt de regering de zelfbeschikking van Ne derlands Nieuw-Guinea binnen tien jaar (dus niet later dan 1970) te verwezen lijken. De werkzaamheden van de Nieuw- Guinea-raad zullen hiertoe moeten bij dragen. De tweede motie vraagt om de aan stelling van een regeringscommissaris, die belast zal moeten worden met dc zorg voor alles wat het tempo van de zelfbeschikking kan versnellen. Behalve deze twee moties diende de heer De Kadt (op het herzieningsont- werp) ook nog vijf amendementen in, die evenmin enige kans maken. Eén van die amendementen stelt voor in de Nieuw-Guinea-raad uitsluitend autochto nen, dus Papoea's, op te nemen. Voor een verslag van het debat verwijzen wij naar pag. 6. Graetz, Grundig, Telefunken, Saba, Schaub-Lorenz 43 cm tegen de fantastische PRIJS v.a. ƒ495.00 53 CM v.a695.00 Fabrieksnieuw; aflevering in gesloten verpakking. Volle garantie. Voor betere service: Edly-Radio Service Morsstraat 20 - Tel. 33975 Leiden 38-JARIGE Don Cook supporters en de 59-jarige Arthur Rowc tegenov Rowe, uit de St. Pancras- ren weliswaar wijk te Londen, die uit pro test tegen veelvuldige huur verhogingen geweigerd had- k en nen werden onmiddellijk spoorwegwerkers uit dc na- 'ij wa- vrijgelaten. Cook maakte burigc stad Camden zijn uit groot van deze gelegenheid ge- sympathie voor de onthccm- nog m nachtgewaad, bruik door zijn supporters de huurders in staking ge- maar dit was geen beletsel om een fikse rel te beginnen. den de huur van hun flat te Zij bekogelden de politie met bejegend vv betalen en zich sinds 28 stenen, vuilnis en rotte eie- litie zich als betalen en zich sinds augustus achter prikkeldraad verschanst hadden tegen deurwaarders, zijn ten slotte luidspreker mee te gaan. delen, dat hij zeer onheus dat de po- Gisteravond laaiden de ge was voor De politie verschafte zich beiders uit een naburige flat schreeuwende - werd opzij geduwd, toen massa huur- door vierhonderd politie- toegang tot Cooks flat door aanleiding naar de ontruim- rebellen opmarcheerde agenten uit hun huizen ge- een gat in het dak te hakken de woningen op te trekken, het stadhuis van SL Pancras- ha£ld- Wlst Rowes woning bin- zij werden echter terugge- wijk. Flessen, stenen en voet- Ue omvangrijke politie- ncn te dringen door de voor- dreven door de politiebewa- zoekers werden naar de macht vond ruim duizend deur te forceren, beide, man- king. Ruim tweehonderd politie gegooid. De agenten probeerden de spandoeken uit handen van de demonstranten te rukken en een verbitterd handge meen brak uit. Groepen mannen en agenten lagen met elkaar te vechten op het trottoir, een verslaggever werd tegen de grond gewor pen en de camera van een persfotograaf werd vernield. Een plotselinge regenbui maakte een eind aan dc ge vechten. Om het stadhuis staan nu tachtig politieman nen op wacht. De barometer stijgt naar mooi weer. een actieve depressie in de richting van Schotland. Deze kan later de wind aan de Waddenkust wat in kracht doen toe nemen, maar overigens zal het rustige weer voortduren. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk plaatselijk enige regen, later opklaringen, vannacht hier en daar mist. Overwegend zwakke wind en wei nig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN Zaterdag 24 september: zon op 6.28, onder 18.35, maan op 10.21, onder 20.29; 28 september eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur He.slnkjb Sbiekhnlir Kopen ti Abprdeen London Adam AJaccio Madrid Ma', nrra Lissabon Van 18 tot 22 oktober brengt het Neder landse vliegkampschip Karei Doorman een bezoek aan Sydney. In juni werd de Karei Doorman na protesten van Indonesië in de Australische haven Freemantle ge boycot. Het smaldeel, waarvan de Karei Doorman deel uitmaakt, wordt 20 decem ber in Nederland verwacht

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1