Brede lagen van ons volk delen in welvaart H.M. de Koningin in de Troonrede: Allerhande nieuwtjes op het gebied der televisie T&jziTe/' 34 mille verzwegen - 25 mille geëist Twee hotels vechten om naam Apollo Bakker werd filmmagnaat ene avcn}.. 7 DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 Hare Majesteit de Koningin heeft heden middag in de Ridderzaal de zitting 1960-1961 van de Staten-Generaal geopend met de vol gende toespraak: LEDEN DER STATEN GENERAAL! T^E SPANNINGEN in de internationale verhoudingen zijn in het jongste verleden toegenomen. Niet al leen op politiek, maar ook op militair en economisch terrein, wordt in toenemende mate de kracht van de vrije wereld op de proef gesteld. Het verzekeren van de vrede in de wereld, het hand haven van recht en orde, het scheppen van betere so ciaal-economische verhoudingen, dit alles vraagt grote krachtsinspanning, ook van ons land. De huidige inter nationale situatie dient voor óns een aansporing te meer te zijn om mede te helpen de grote waarden van de vrije wereld te behouden. De Regering ziet in het onlangs tot stand gekomen Benelux-Unieverdrag een hechte grondslag voor de verdere ontwikkeling van de samenwerking met Bel gië en Luxemburg tot heil van de drie landen. Het Belgische volk zal, daarvan zijn wij allen overtuigd, zijn huidige moeilijkheden dank zij zijn innerlijke kracht spoedig weten te overwinnen. Eenheid van Europa De Regering zal van harte medewerken aan een verdere en versnelde uitvoering van het verdrag inzake de Europese Economische Gemeenschap. Zij wil echter geen misverstand laten bestaan over haar opvatting, dat bij de Europese integratie een reële gemeenschap pelijke landbouwpolitiek tot stand zal moeten komen en dat tijdig een wezenlijke verruiming van de moge lijkheden voor onze agrarische export moet worden bereikt. Voorts zal zij bij de komende onderhandelin gen over de Europese vervoerpolitiek in de Europese Economische Gemeenschap in het bijzonder letten op de grote belangen die ons land heeft bij het verlenen van internationale vervoerdiensten. De Regering zal volledige steun verlenen aan voor stellen, die de eenheid van geheel vrij Europa, ook in politiek opzicht, bevorderen. Mede hierom acht zij de onderhandelingen over de hervorming van de Organi satie voor Europese Economische Samenwerking tot een nieuw lichaam met een volledig deelgenootschap van de Verenigde Staten en Canada, van belang. Het stelsel der collectieve veiligheid van de Atlanti sche landen blijft voor de bescherming van de essen tiële waarden van de Westerse wereld een onmisbare waarborg. Alleen als allen bereid zijn in gemeenschap pelijk overleg de noodzakelijke maatregelen te nemen, is de doeltreffendheid van de militaire en politieke sa menwerking verzekerd. Voor ons aandeel in de defensie zullen grotere financiële bijdragen dan voorheen wor den gevraagd. T)E VERSNELDE ONTWIKKELING naar staatkun dige onafhankelijkheid geeft, vooral waar de tegenstelling tussen Oost en West zo scherp is, aan het vraagstuk van de economisch en sociaal achtergeble ven gebieden een bijzonder dringend karakter. Op dit gebied hebben de Westerse landen, en heeft dus ook Nederland, een belangrijke taak. Deze dient bij voor keur in zo breed mogelijk internationaal verband volbracht te worden. De internationale verhoudingen mogen zorgelijk zijn, de ontwikkeling in het Koninkrijk en binnen onze landsgrenzen stemt in menig opzicht tot dankbaarheid. De hartelijke betrekkingen tussen de landen van het Koninkrijk zijn bestendigd. In het bijzonder kwam dit tot uiting bij de viering van het eerste lustrum van het Statuut en bij de bezoeken, die delegaties van Suriname en de Nederlandse Antillen mede op Uw uitnodiging dit jaar aan Nederland hebben gebracht. De aard van deze betrekkingen brengt mede. dat steeds bereidheid bestaat tot overleg over het Statuut. De verdere economische ontwikkeling van Suriname en de Nederlandse Antillen stelt aan deze landen hoge eisen. De Nederlandse Regering heeft reeds bereidheid getoond aan die ontwikkeling wederom bij te dragen; Gij zult in dit zittingsjaar de gelegenheid hebben U uit te spreken over desbetreffende ontwerpen van wet. Nederlands-Nieuw-Guinea zal het komende jaar een belangrijke nieuwe fase in zijn ontwikkeling naar zelf beschikking ingaan. Zodra immers de Nieuw-Guinea Raad. die in grote meerderheid uit vertegenwoordigers van de inheemse bevolking zal bestaan, tot stand zal zijn gekomen, zullen bestuur en wetgeving slechts met zijn medewerking mogelijk zijn. Deze medewerking geldt eveneens voor het overleg over de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht doeltreffend kan worden verwezenlijkt. In de organen van de Verenigde Naties en in de Zuid-Pacific Commissie, evenals bij het sa menwerken met Australië, zal de Regering de ver wezenlijking van haar doelstelling met betrekking tot Nederlands-Nieuw-Guinea krachtig blijven nastreven. Hoger peil dan ooit wikkeld. De produktie en de werkgelegenheid zijn snel tempo toegenomen en bevinden zich thans op een hoger peil dan ooit tevoren; ook de betalingsbalans vertoont op dit ogenblik een bevredigend beeld. De gestegen welvaart is ten goede gekomen aan brede lagen van ons volk: bij een nagenoeg gelijkblijvend prijspeil kon een aanzienlijke verbetering tot stand worden gebracht in de lonen, andere arbeidsvoorwaar den en sociale uitkeringen. Daarbij laten ook de inves teringen zo belangrijk voor de toekomstige werk gelegenheid en welvaart een verdere toeneming zien. Dat deze ontwikkeling tot dusverre zonder waardige prijsstijgingen kon plaatsvinden is in het bijzonder te danken aan de medewerking die de Rege ring bij het loon- en prijsbeleid van werkgevers en werknemers heeft ondervonden. In het economisch leven treden intussen spanningen op. Het behoud van de bereikte welvaartsverbeteringen en het scheppen van de voorwaarden tot verdere groei zullen van overheid en bedrijfsleven dan ook grote waakzaamheid vragen Mochten investeringen, ver bruik en overheidsuitgaven de voor het economisch evenwicht gestelde grenzen overschrijden, dan zouden de bereikte resultaten worden aangetast. Reeds eerder in dit jaar werden maatregelen getroffen tot vermin dering der investeringsfaciliteiten Daarvan wordt evenals van een voorgenomen beperking van de koop op afbetaling in de komende periode een matigende invloed op de conjuncturele ontwikkeling verwacht. Het gevoerde beleid van gedifferentieerde loonvor ming heeft aan de verwachtingen beantwoord. Van de grondslagen van dit beleid zal de Regering dan ook niet afwijken. Daarbij blijft de mogelijkheid open voor ondernemingsgewijze activiteiten, die ten doel hebben de bezitsvorming te bevorderen door middel van winstdeling en gepremiëerde spaarregelingen. TAE SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD zal de vraag worden voorgelegd of het wenselijk is bij de loon vorming, naast de maatstaf van de produktiviteit, ook andere maatstaven in aanmerking te nemen. Aan die Raad zal voorts binnenkort worden voorgelegd voorontwerp van wet op de loonvorming, regelende de bevoegdheden terzake van overheid en georgani seerd bedrijfsleven. De Rijksbegroting voor 1961 weerspiegelt het stre ven van de Regering, de overheidsuitgaven achter te doen blijven bij de structurele toeneming van het na tionale inkomen. Daarnaast kan worden verwacht, dat deze begroting, ook in conjunctureel opzicht bij' zal dragen tot behoud van een evenwichtige economische ontwikkeling van ons land. Ook op fiscaal gebied blijft de Regering naar ver beteringen streven. Dit moge blijken zowel uit het complex van de aanhangige wetsvoorstellen, die een vernieuwing van de structuur van de belastingen naar het inkomen, de winst en het vermogen inhouden als uit de heden U aan te bieden wetsontwerpen, die, naast het bestendigen van enige tijdelijke belastingverhogin gen, in het bijzonder beogen een verlaging van de in komstenbelasting en de loonbelasting. De Regering acht zulk een verlaging, die een verlichting van de zware belastingdruk voor brede lagen van de bevol king betekent, geboden. Zij is van plan deze op 1 juli 1961 te doen ingaan, tenzij een verdere verscherping van de conjunctuur uitstel noodzakelijk maakt. Voorts zullen voorstellen worden gedaan tot verrui ming van het gemeentelijke belastinggebied. Woningbouw TAE-REGERING is zich de moeilijkheden bewust van hen, die onder de nog heersende woningnood lij den. De woningbouw behoudt daarom hoge prioriteit. De wijze, waarop de nieuwe premie- en subsidierege ling voor de woningbouw is ontvangen, geeft de Re gering aanleiding op de ingeslagen weg voort te gaan. Zij zal de subsidies in de eerste plaats ten goede doen komen aan de bouw van volkswoningen. Dat de bouw van woningen thans in toenemende mate zonder subsi die mogelijk blijkt, beschouwt zij als een aanwijzing, dat het gevoerde ^beleid het gewenste effect heeft. Een ontwerp van wet op de subsidiëring van de kerkenbouw zal binnenkort worden ingediend. De toekomst van onze steeds toenemende bevolking stelt overheid en maatschappelijk leven nog van andere grote taken. Het scheppen van voldoende werkgelegenheid en de vorming en ontwikkeling vai de jeugd blijven tot de kernpunten van het beleid vai de Regering behoren. Voor industrialisatie, voor struc tuurverbeteringen in de landbouw, voor verbetering van land- en waterwegen en havens en voor de bij deze ontwikkeling behorende culturele en maatschappelijki begeleiding zullen opnieuw aanzienlijke bedragen moe ten worden bestemd. Daarenboven zal de Regering voo: een gelijkmatiger spreiding van werkgelegenheid ei welvaart over ons gehele land, het regionale ontwik kelingsbeleid op economisch, technisch en maatschap pelijk terrein in de komende jaren krachtig blijven be vorderen. Voor de toekomst van onze samenleving is de vor ming van de jeugd uit alle lagen van ons volk vai beslissende betekenis. Alle sectoren van het maatschap pelijk leven hebben behoefte aan goed opgeleide men sen die in staat zijn eigen verantwoordelijkheid te dragen en die eerbied hebben voor de persoon en het belang van de ander. Het gehele beleid van de Rege ring blijft daarom gericht op een maatschappelijke en bestuurlijke orde die de mens in staat stelt zich zo goed mogelijk te ontplooien. In dit verband gaat de Regering voort met het treffen van maatregelen ter uitbreiding en verbetering van het onderwijs in al zijn geledingen; zeer bijzondere .aandacht geeft zij daarbij aan het ho ger onderwijs en aan de ontwikkeling van het weten schappelijk onderzoek. De Regering beseft, dat met dit alles gedurende een reeks van jaren grote bedragen zullen zijn gemoeid. Zij is van oordeel dat deze ten volle verantwoord zijn, niet alleen ter wille van de toekomst van ons volk als geheel, maar ook ter wille van het geluk van een ieder. Moge God. ons allen in onze arbeid wijsheid en kracht schenken en moge Gij, vertegenwoordigers des volks, in de komende zittingsperiode tot zegen van het Ko ninkrijk en voorzover dat in ons vermogen ligt tot zegen van de wereld, werkzaam zijn. Met deze bede verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend. Bestuur P.v.d.A.: Kabinet De Quay gevaar voor liet regeringsgezag „Het partijbestuur acht het voortdu rende ongelukkige optreden van het kabinet-De Quay een ernstig gevaar voor het regeringsgezag en uiteindelijk voor de democratie, en is van mening dat de regeringspartijen de plicht heb ben aan het Nederlandse volk een ka binet te presenteren, dat zijn taak naar behoren vervult," zo besluit een commu niqué dat het partijbestuur van de P v. d. A. ons heeft doen toekomen over zijn vergadering van donderdag 15 sep tember. Het partijbestuur, aldus het commu niqué, beraadslaagde over de politieke situatie in ons land die is ontstaan na de affaire met de Karei Doorman, de uitlatingen van de minister-president in- :ake Nieuw-Guinea en de verwerping 'an het wetsontwerp betreffende voet baltoto door de Eerste Kamer. Met be trekking tot de behandeling van de voet baltoto werd ojn. aandacht besteed aan de groeiende tegenstellingen in de V.V.D. en het verdeeld optreden van A.R.-fracties. Besloten werd aan de viering van het 15-jarig bestaan van de partij (9 februari 1961) op het partijcongres in maart aan dacht te schenken. Kabinetswijziging in Antillen verwacht Het dagblad Amigo di Curacao te Willemstad verneemt uit doorgaans be trouwbare bron, dat men overweegt de heer E. O. Petrona, gedeputeerde van Aruba, in het kabinet op te nemen als minister van verkeer en vervoer. Zyn voorganger minister F. J. C. Beaujon, werd vorig jaar gezaghebber op Aruba en de portefeuille wordt beheerd door E. Jonckheer. We hebben het al eens meer moeten constateren: de techniek op tele visiegebied gaat haast even snel als de ontwikkeling van dit merkwaar dige medium in vele landen ter wereld. Als we u dus „nieuwtjes" vertellen, betreffen die zowel de apparaten als de zenderparken, en wat vandaag nieuws is, kan morgen alweer over troffen zyn. m Laten we maar weer „over de oceaan' beginnen: in Chicago is een nieuwsoor- tige draagbare televisieontvanger ge bouwd. waarbij het glazen scherm, zo wel het bolle als het vlakke, als „ouder wets" heeft afgedaan. met dien verstande, dat men in een gewoon (van een muntinstllatie voor zien) toestel door het inwerpen van een geldstuk kan afstemmen op een particulier kanaal, waarop de nieuwe tv-maatschappij uitsluitend nieuwe speelfilms vertoont. Zonder muntje ziet men op dit kanaal alleen schuine strepen. Engeland gaat dit doen in navolging Amerika en Canada, 5 door transistors zijn vervangen en daardoor weegt het hele toestel niet meer dan 6 kilo. Maar de prijs systeem, echter zonder groot blijft gelijk aan de zware apparaten! aj enige jaren lang toepast. Een Brusselse firma heeft anders bedacht, nl. het verhuren Dit toestel beschikt nl. over een soort tv-tocstellen-met-muntmeters. Toestel slappe ballon van doorschijnend plastic, en antenne worden gratis geplaatst, die aan vier uit-stekende staven is be- maar de huurders dienen een waar- vestigd en opgeblazen kan worden. Hoe borg van 500 fr. te storten. Dit bedrag harder men blaast, hoe groter het plas- (pim. f 40) is niet al te hoog, maar daar- tic-scherm en dus het beeld wordt. vanavond dag, dan betaalt r sommetje van toestel is alzo afbetaald i nog niets. Er moeten 5 frankstukken in de muntmeter wor den gedaan voor twee uur kijken. Houdt het op niet meer dan twee uur pgr ïen per jaar het lieve f 560. Een gehuurd ongeveer twee jaar het blijft huur en i de firma Italië, dan vinden schijnwerpers .n de zaal waar staven voorkomen, dat de bal- <je Senaat vergadert Ion rond gaat staan en wie él te hard Besloten is nl. om elke keer als er belangrijke debatten of beslissingen aan de orde zijn, televisie-uitzendin gen te maken. De vaste lichtinstallatie maakt het mogelijk om vlug een paar camera's binnen te rijden en meteen met uitzenden te beginnen. Geluids- üjnen worden eveneens vrijgehouden. Zowel in Frankrijk als in de Duitse Bondsrepubliek worden wekelijks nieuwe satellietzenders voor televisie, al dan niet door particuliere maat schappijen, opgericht. De bedoeling hiervan ys, het grote Het geheim van dit toestel is, dat het een heel kleine projectiebeeldbuis i 7 cm hoog en breed heeft. Er is tien jaar gedokterd aan dit apparaatje. Het pro jecteert het beeld op de plastic. Aangezien de grote beeldbuis een tv- toestel zo zwaar maakt, spaart de toe- dus eigendom 1 passing van de plastic-ballon natuurlijk Gaan we ever heel wat gewicht uit en het toestel, hier- we daar het nieuwtje uitgerust, weegt nog geen 8 kilo. üi de parlementszaal e Gewichtsbesparing bevordert ook een nieuwe Amerikaanse vinding, welke een draagbaar tv-apparaat beoogt. In de V.S. is de televisiemarkt dermate verzadigd, dat niet alleen vrijwel ieder een een tv-ontvanger bezit, maar ruim 4,5 miljoen gezinnen er twee en ander half miljoen gezinnen er zelfs drie of meer in huis hebben. Als nieuwtje moet dus het „draag bare" toestel kopers trekken, 9 Na het NTS-journaal wordt de uit zending van de opening van de Sta ten-Generaal herhaald. Daarna spreekt minister Zijlstra over de Mil joenennota. Om .9.25 uur begint de film „Een vrouw van slechte repu tatie", goedgekeurd voor kijkers bo- vrij breed begrip: televisienet te verdichten. Duitsland telt de meest lichte ontvangers wegen toch al ruim 200 van deze kleine relaiszen- nog altijd 15 kilo. ders en er zullen er nog vele bijkomen Dit zal anders worden, wanneer het in elke streek die meer dan 5000 inwo- miniatuur-apparaat aan de ners telt. Pas dan zal het Duitse tele- oanavond Het muziekprogramma van de KRO bevat vanavond tussen 8.30 en 9.15 uur een concert met Slavische composi ties door 't Omroeporkest o.l.v. Mau- rits van de Berg en de pianist Alex de Vries. Daarna zingt Erna Spooren- berg liederen van Schumann en Mous- sorgski. Om 10.40 uur zingt Maureen Forrester liederen van Mahler. Over Hilversum I zendt de AVRO om 8.05 uur een herhaling van de Troonrede uit en daarna een discus sie over de Miljoenennota, waaraan ook onze hoofdredacteur dr. E. Die- mer zal deelnemen. Om 10 uur con certeert het Quadro Amsterdam. „Veiling te Lisse bracht me op 't idee" markt komt. Vele buizen zullen dan visienet werkelijk voltooid zijn. In Frankrijk wordt de particuliere zenderbouw oogluikend toegelaten. Wanneer het televisienet door de hulp van deze zendertjes dicht genoeg is, zal de staat ze alle overnemen. Voor rekening van de BBC wordt in Engeland de laatste fase van de zender- bouw uitgevoerd. Naast de 35 grote zen ders waarover de BBC de beschikking heeft, zullen in de komende twee jaren nog 24 kleine tv-stations worden ge bouwd. Deze zullen voldoende zijn om ten slotte het gehele land te kunnen H< bestrijken. 18 oo Programma voor morgen WOENSDAG 2l SEPTEMBER i960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. VARA: 7.00 Nwo 7.10 Gym 723 Gram 8 00 Nws 8.18 Gram 8-55 Tip6 van de voedingsmarlst 9 00 Gym v d vrouw (om 9 35—9.40 Wa- terst). VPRO: 10 00 Schoolradio. VARA: 10 20 V d vrouw ll-Oo Zlgvunerork 1130 Cabaret 12.00 Lichte muz 12 30 Land- cn luin1>'Uwnicdi'ii 12 33 Voor het platteland 12.38 Gram 13 0o Nwe cn tentoonsteUlngs- agenda 13-20 Orgel en hobo 13 45 De we reld wü bedrogen zijn, lezing 14-00 Gram 15 0o V d Jeugd 17 00 Gram 17.25 Roemeens 17 50 Regeringsuitz: Emigratie rubriek. - igraUepraatje van HA van_ Luyk. rerker 18-2o Act 18-30 voor de president van de Am sterdamse rechtbank een juridische strijd geleverd om een naam. De di rectrice van een hotel aan de Apollo- laan in Amsterdam maakte het kort geding aanhangig. „Ik ben alleen ge rechtigd de naam Apollohotel te voe ren", stelde haar raadsman, die van de gedaagde partij, de N.V. Sport park en tentoonstellingsgebouw Apollo eiste dat zij het in aanbouw zijnde Apollohotel een andere naam zou geven. „Twee hotels met dezelfde naam leidt tot verwarring en bezorgt mijn cliënt schade", stelde de raadsman van de eise res. mevrouw L. Meyer—Schimmerling. Hij vroeg de president van de rechtbank gedaagde een verbod op te leggen de naam te voeren op straffe van een dwangsom van f 10.000 voor elke over treding. „De grote reisbureaus en andere relaties beklagen zich thans reeds over de verwarrende situatie", zei mr. J. J. Jonker. „Post voor mijn cliënte arriveert te laat of helemaal niet." Mr. J. F. de Vilder betoogde namens dc gedaagde partij dat eiseres een ver keerde voorstelling van zaken heeft ge geven. Hij merkte op dat dc naam Apollohuis (van het hotel aan de Apollo- laan) in het handelsregister pas is voor de bouw van het Apollohotel had ontvouwd. „Dat gebeurde op een persconferentie op 16 juni 1959 en twee dagen later werd de naam Apollohuis in het handelsregis ter veranderd in Apollohotel", zei „Wie is nu degene die verwarring sticht onder het publiek?" zo vroeg mr. Dt Vilder zich af. „Niet mijn cliënt, maar d( eiseres heeft de onrechtmatige daad ge pleegd ten opzichte van de gedaagdt partij door in strijd met het goede fat soen de naam van haar hotel clandestien te veranderen". Mr. De Vilder merkte nog op dat de naam Apollohuis aan de gevel van hel hotel pas in de eerste dagen van augus- gewijzigd in Apollohotel. In de telefoongids staat de 1 Apollohuis ook nog vermeld, zo voegde hij Mr. Jonker repliceerde dat de verandering door zijn cliënte geleidelijk is gewijzigd. erst op het briefpapier, daarna op de pet van de portier cn ten slotte aan de hotelgevel. De president van de rechtbank zal op 26 september zijn oordeel over deze strijd om een handelsnaam geven. De 28-jarige patiënte J. P. uit de psy chiatrische inrichting „Voorburg" te Vught, afkomstig uit Oss, is gisteren, toen zij poogde uit deze inrichting te ont vluchten, door een auto gegrepen. Zij werd zo ernstig gewond, dat zij anderd nadat zijn cliënt aün plannen ziekenhuis te Tilburg is overleden. Atoomcongres in Amsterdam Van vier tot zes oktober wondt i-n Kras- najpolsky te Amsterdam een besloten congres gehouden van vijftig atoomge leerden uit Europa en Amerika. Nog niet vast staat of ook geleerden van achter het ijzeren gordijn deelnemen. DIT MERK EN DEZE NAAM PLEEGZUSTER garanderen U c9e ECHTE, geneeskrachtige PLEEGZUSTER BLOEDWIJN Speciale bloedvormende en zenuwsterkende bestanddelen, die aan deze heerlijke wijn zijn l toegevoegd, herstellen Uw ener gie, verhogén Uw weerstand. UITSLUITEND verkrijgbaar bij apotheker en drogist De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft gistermid dag in hoger beroep tegen een 63-jarige bloembollenkweker uit Breezand, die over vier belastingjaren (1954-1957) zijn inkomen voor totaal circa 34 mille te laag had opgegeven, een boete van 25-000 gulden plus een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar geëist. De rechtbank te Alkmaar had de bollenkweker, die volledig" bekende, in eerste instantie tot de thans gevraagde boete veroordeeld. De man nad een belangrijk deel van he geld gebruikt om zwarte lonen te beta- In een gesprek met een directeur var de coöperatieve bloembollenveilingver eniging H.B.G. te Lisse was verdachte te verstaan gegeven, dat hij wel onder fingeerde namen kon veilen. De verdach te, die dit had gedaan, zeide, dat de vei ling hem op het idee had gebracht om te gaan knoeien. „Het schijnt herhaaldelijk te zijn voor gekomen", merkte de president op en verdachte bevestigde dit. „Schandelijk, het was georganiseerde belastingontdui king bij de veiling", zo voegde de presi dent er nog aan toe. In een verklaring van de veiling werd gezegd, dat het is voorgekomen, dat der andere namen werd geveild als kwe kers niet over een bepaalde vergunning beschikten. Maar daar werd volgens de president echter wat anders mee bedoeld. Zware straf voor daders van roofoverval De Arnhemse rechtbank heeft dc 27- jarige Arnhemse koopman F. de W. con form de eis veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. De 24-jarige perser G. G. kreeg, eveneens conform de 's, drie jaar met aftrek. De beide mannen wordt ten laste ge legd. dat zij in de nacht van 17 op 18 december 1958 een roofoverval hebben gepleegd op een bejaarde landbouwer. Zij maakten de boer zijn spaargeld if 3000) afhandig). De verdachten gaven dit toe, doch ontkenden de man mishan deld te hebben. De beroofde was echter bont en blauw geslagen. Verder was het tweetal nog van een inbraak in een aan nemerskantoor, waar f 19.000 werd buit gemaakt en een vijftiental andere inbra ken beschuldigd. De vedlimgdirecbie is enkele jaren gele den terzake van de vergunningkwestie door de algemene inspectiedienst van het produktschap siergewassen vervolgd en veroordeeld. De raadsman van de kweker verzocht een boete van 20.000 gulden, gelijk in eerste instantie was geëist en daarnaast een voorwaardelijke straf op te loggen. Uitspraak 3 oktober. Bij elk brood dat hij bakte droomde bakker Brennan zijn geliefde droom: hij was een filmmagnaat, die in sleeën van auto's reed en een duur leven leidde Bij dromen liet hij het niet: hij kocht een nieuw pak en besprak kamers in het deftige Savoyhotel te Londen, waar hij zich met een buitenlands accent voorstelde als David Steiner, een Zweed se filmregisseur uit Beverley Hills in Californië. In de vier dagen, gedurende welke hij in het Savoy-hotel verbleef en er zo luxueus leefde als hij zich had voor gesteld, schreef hij aan beroemdheden in de vermaaksindustrie. Hij stuurde rode rozen aan Ann Neagle en vfoeg erkende magnaten om een onderhoud. Hij ging zelfs zover, partijtjes te ge ven voor lieden uit de filmindustrie en vertelde, dat hij van plan was een film te maken. Hij had er zelfs een titel voor; „The little boy who cried". Toen kwam het Sovoy-hotel met een rekening van meer dan 700 gulden en de heer Brennan, die zoals de filmgro ten geen los geld op zak had. ging er zonder te betalen zonder achterlating van adres tussenuit. Hij huurde nu een limousine met chauffeur om hem naar Blackpool te brengen voor besprekingen met film mensen over de film, die hij wilde ma- Van Blackpool liet hij zich na Glas gow rijden. Daar stond de politie op hem te wachten. Hij werd gegrepen ter wijl hij een acteur vertelde over zijn filmloopbaan, „O.k.", zei Brennan zonder zijn bui tenlands accent. „Ik beken". Hij kreeg achttien maanden wegens oplichting van het Savoy-hotel en voor verduistering van de limousine In Groot-Bnttannie wordt ook een ozlnga 19 00 V d kind 19 lv u,.uiu televisiemaatschappij gesticht voor heid - merdeka, toespraak i9 20 het exploiteren van munt-televisle VPRO: 1930 V d Jeugd. VARA: 20C Bob Scbolte nog eens in Nederland ordradit 23.35 Gi Hilversum II, 298 7.00 Nws en SOS-ber 710 Gr: cle dag 7-40 Gewijd- 1007 kc/s. NCRV: 00 Nwa 8 15 Radioltra 9 30 Gram 9 40 V d vrouw i.30 Morgenwijding 11.0q Gram Oudere luisteraars die de eerste ja ren van de radio hebben meegemaakt. 10.15 Grari zullen ongetwijfeld Bob Scholte her- H 3o Het inneren, de zanger van het sentimen- i^Men^otsch.ap I. AVRO op, vooral bij het amusements- 12 53 Gram of orkest van Kovacs Lajos. Al lang geleden is hij naar België gegaan, waar hij nu, op 57-jarige leef tijd, nog regelmatig optreedt. Aange- zien hij al een heel lange loopbaan heeft gehad (als jongetje zong hij al in operettes) komt hij in aanmerking V d jeugd 21 15 G: om als gast op te treden in de VARA- radio-rubriek „Hooggeëerd Publiek" Henny Fontaine bejaarde en Tclevisicprogr. NCRV: 17 00 V d kind- dikwijls al rustende artiesten ontvangt NTS: 17.30—17.40 Intern en waarin deze over hun werk vi '"1 tellen, laten horen hoe zij vroeger zc gen en wat zij nu nog presteren. Wie met Bob Scholte nog eens 5 peinzen over vroeger, luistere dus terdagavond a.s. om 10.40 uur naar VARA. „Omdat gij mij zo lief bekijkt Een omroepstcr van de Oostenrijkse te levisie ontving een brief van een haar onbekende bewonderaar, waarin een biljet van duizend schilling was ingesloten. In de brief stond dat dit een cadeautje was ..omdat gij mij altijd zo lief be kijkt Aangezien de omroepstcr deze gift niet mocht, maar natuurlijk ook niet wil- (l^J de aannemen, bedankte zij de gever (Kc> voor de camera en zei hem (daar ze P?u zijn naam noch adres wist) dat hij het biljet kon afhalen aan een be paald loket in een bepaald postkan- VUegwere GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over do 4e HJn) Woensdag 21 september I960 van 18—20 uur: Tango Roulette (Roulette), Orkest Rlcardo Santos: Tango Max (Wiga), Frie- del Henscli. die Cyprys; Bailgeflüster (Meyer) Orkeet Codric Dumont: Schlager Echo, Sunshine Quartet: Katharina Rum- (Wehner), Orkest Wemer MUIIer; nach dir (Gaze) Gerhard Wendland; Ce seralt dommage (Davls). Orkeet Fri Pourcel; Mee mail caud: Une chanson dou Alec Strdavlne; I love Yvette Giraud; Oui, oul, oud. oui (Giraud) Orkest Franck Pourcel: Au printemiM (Brei). Jacques Brei; Rlta de Panams «-ILoulou Legrand; Romanc* Juliel Gréco; Un peu.. ;el). Orkest Franck" Pourcel; Mes Jeunes annecs (Trenet). Les Com pagnons de la Chanson; El choclo (Vil- loldo), Orkest Stanley Black: Jealousy (Gade) idem; Blue canary (Fiorlne). "•--Mg 1 fijk Yours. Orkest Xaviei Cugat. Money is king (Grant). Cy Grant; Happiness, happiness (Gram), idem: Linda Xavier Cugat; Cuando «ale De volgende ochtend, vroeg meldde zich aan het loket al een man die het geld kwam terughalenDe loket- ia li beambte vertrouwde het zaakje niet ness of you (Young) Nat king" ei tZ Tr ZT:ch:wd: ""ide p°.""s m&iS1 Tot er een rechercheur kwam, hield lover (Gerard). Jo Stafford; It hadto luj de man aan de praaten toen you (Jones), orkest Francis Scott: W wees een schrlftproef uit, dat geven en haler niet identiek waren. Dc man werd „wegens poging tot diefstal" meegenomen naar het bureau. Intussen kwam de echte gever nog steeds niet opdagen (Ple In; Kitten on the keys (Comfrcy), st sld Phillips: Georgia on my mind nichael). The Four Knights: What's (Haggart). Lionel Hampton; Hi Fits ce) NatPierce Quintet; No love, "em; Soclty Jumpi Ik ben teruggekeerd naar het oude punt, omdat ik meende met het oude te kunnen afrekenen, als ik het eerlijk en nuchter in de ogen wilde zien, ongeacht of dit mij zou rechtvaardigen of veroor delen. Maar het komt mij voor, dat ik opnieuw bezig ben te falen. Waardoor? Ik weet het niet recht. Zelfs gevoel ik grote lust om aanstonds tegen juffrouw Krol te zeggen, dat ik toch maar liever weg ga, omdat het me tegenvalt. Dat zal ze natuurlijk niet begrijpen en ik kan de oude ziel nog minder het waarom aan haar verstand brengen. Wat moet ik doen? Terug naar moeder? Ik was 'ertuigd naar de fabriek gegaan om mijn oude baan op het laboratorium weer op te nemen. Ik kon daar terecht, maar toen ik op straat stond voelde ik me niet gelukkig. Alles was sterk ver anderd, het lab, de mensen, de geest in de fabriek, ik miste dr. Steenberger. Misschien had moeder gelijk en had ik beter mijn baan in de apotheek kunnen aanhouden. Zij was niet voor niets ont daan over mijn plotseling besluit. .„Waarom dan toch kind", zei ze. „Wat ga je toch beginnen? We kunnen toch beter bij elkaar blijven?" Daarin hoorde ik de geleden angsten om vader 1 het niet genezen leed. Ik kan mij toch sinds vaders dood niet meer ontworstelen aan de ge dachte, dat moeder haar dagen telt en zich zonder verzet laat drijven op de stroom naar het einde. Ze zegt het niet en ontkent het heftig wanneer je er op zinspeelt, maar toch gaat er een sfeer van weemoed van haar uit en omdat ik daar erg ge voelig voor ben krijg ik dikwijls de lust op de vlucht te slaan. Dat ik in huize Krol iets zou vinden dat me hel pen kon lijkt me plotseling een illusie. Maar ik ben er nog ver van af om me weerloos over te geven en de dagen te nemen zoals ze vallen Er is geen gebrek aan levensmoed al geloof ik niet in öoor heRm. steqqeRöè het leven en de tegenwoordige wereld, maar ik wil mezelf niet verblinden. Ik wil weten waarom ik ben zoals ik ben en afstand nemen van de feiten die me soms voor een tijd verslaan. Misschien is het waar, dat die bezinning de ouderen behoort, maar als dat zo is, dan is het slechts een bewijs voor de stelling, dat veel pro blemen voor de jongeren zijn opgeworpen alleen doordat men hun veel, wat de jeugd behoorde, heeft ontnomen, en dat zij nu evenwicht zoekt op een minder goede manier, is misschien niet goed. maar te verwijten valt het hun in zekei opzicht niet. Het is een „pluk de dag" moraal met een negeren van alle positieve waarden van het leven. Het leven moet weer een fundament hebben waarop het rusten kan. Maar hoe zal men dat fundament vinden als er dag en nacht gewerkt wordt aan machts- en vernietigingsmiddelen zo groot en zo sterk, dat zij, wanneer zij eenmaal hun kans krijgen, de wereld in enkele seconden tot een puinhoop maken? Tegen zulk een achtergrond ga je elke dag zien als een uitstel van executie; zien, zoals Samu het zag, die vroeg „Is er nog een verder?" Onbewust word je erdoor beheerst. Dit heeft mij zelfs gefrappeerd in Henk Och jadie ontmoeting met Henk, ook alweer ier jaar ge leden. Ik kan hem niet verbannen uit mijn ge dachten onze laatste gesprekkenik mag dat verhaal niet besluiten zonder te vertellen van mijn ontmoeting met hem, de mens van vandaag. Voor mij was hij de ontnuchtering van mijn leven. Het was een heerlijke volop zomerse dag, zo'n dag waarvan er maar enkele per jaar te plukken zijn, waarop je in staat bent alles van je af te schudden. Op zo'n dag verlang ik naar de zee naar de ruimte en het ongeremde licht. Ik had mijn badtas op de bagagedrager van mijn fiets geriemd en zette kracht op mijn peda len. Anderhalf uur rijden door een zonnige we reld, met blijde mensen in fleurige toiletjes. Een strak blauwe hemelverrukkelijk! Zo was mijn stemming toen ik op de zeeweg reed en er plotseling een slagschaduw over mijn pad viel waar ik in de verste verte niet np had gerekend. Op de grote weg snelde het autoverkeer me voorbij. Aan dat beeld ben je gewend, je ziet het zonder het te zien. Maar in dat verkeer gleed mij ook een kleine wagen voorbij, die even de aan dacht trok door een paar stootjes op de claxon. Ik leek gedachteloos naar de wagen, die nog een eind doorreed maar bij een parkeerplaats plotse ling stopte. Toen opeens zag ik het en ik voelde de schrik in mijn benen. Het portier ging open en daar stond plotseling Henk in levenden lijve en handzwaaiend op me te wachten op een manier alsof we elkaar nog gisteren hadden ontmoet. Naar mijn eerste impuls wilde ik stoppen en rechtsomkeert maken, maar er was op dit rijwiel pad geen terug. Daarvoor moest ik aan d over zij van de weg zijn;; maar als een flits glipte de gedachte door m n hoofd, dat ik hem het genoe gen van een vlucht niet wilde gunnen. Bovendien kwam hij mij snel tegemoet. „Hallo!", riep hij. „HalloNettyhoe is ;i, 4- hier opeens ontmoeten (Word* vervodjjdJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7