Jm. eea daufce hij, KINDERCOATS Peeks Cloppenburg Chroesjtsjef in worden dikke V.S.: We vrienden Ileo biedt Loemoemba ministerspost aan Minister van financiën wint aan invloed Bloedzuiger van 1% meter s WONINGBOUWSUBSIDIES Er zijn zoveel premie-aanvragen voor de goedkoopste soort premie woningen (A-sector) ingediend, dat vele daarvan pas na geruime tijd kunnen worden ingewilligd. Dit geldt zowel voor huurwoningen als voor eigen woningen. De premie-aanvragen in de B- en C-sectoren (de duurste premiewoningen) zullen in het algemeen vooralsnog niet worden inge willigd. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. var Aartsen, heeft dit in de memorie van toelichting op zijn begroting voor 1961 meegedeeld. Doordat het aantal te bouwen woningwetwoningen (d.w.z. bouw voor gemeenten en woningbouwverenigingen) zal dalen van 37.500 1960 tot 32.500 in 1961, kunnen bepaalde gemeenten achterblijven bij de bouw van woningen in de goedkopere klasse. Daarom zullen 5.000 van de 32.500 premiewoningen door woningbouwcorporaties tot stand kunnen worden gebracht met een zekere garantie van de overheid voor de te sluiten geldleningen. Van de 32.590 woningwetwoningen zijn er twee duizend speciaal bestemd voor het bevorderen van de industriële ont wikkeling in daartoe aangewezen kernen van de probleemgebieden. Ook in 1961 zullen voor 5.000 woningen uit het woningwetcontingent, te bouwen volgens aangewezen efficiënte plannen, de bijdragen met ge middeld 2 per week worden verhoogd. Er zullen in 1961 voor ruim 32.000 woningwetwoningen rijksvocrschotten moeten worden toegezegd. Dat komt op bijna 586 miljoen neer. Voor de uitbetaling van grond- en bouwvoorschotten in 1961 is 670 miljoen geraamd. Het bedrag aan rijkssubsidies voor de woningbouw, uit te keren in 1961, wordt op 298 miljoen geraamd. Daarvan is bestemd voor woningwetwoningen 146 miljoen, voor premiewoningen 125 miljoen en voor zgn. F.W.- woningen 27,2 miljoen. Het maximum van de verplichtingen die in 1961 voor de premiebouw zullen worden aangegaan, is op 100 miljoen gesteld. De mogelijkheden om de grondkosten te beperken, zijn in studie ge nomen. De minister tracht voorts elk streven naar mechanisatie en prefabricage in de bouw aan te moedigen. Hij vindt het niet nodig voort te gaan met continucontracten. Het percentage woningwetwoningen dat in systeembouw wordt uitgevoerd, kan met eenvijfde worden vergroot. De achterstand in de doelmatige huisvesting van het overheids apparaat wordt geleidelijk ingehaald. Het bouw- en aankoopprogram van de Rijksgebouwendienst zal in 1961 in totaal ƒ350 miljoen omvatten, d.w.z. 20 miljoen minder dan in het lopende jaar. Voor het ministerie van o., k. en w. zal in de eerstvolgende jaren voor 130 miljoen moeten worden gebouwd en aangekocht. Minister Van Aartsen is van plan de Raad voor de Woningbouw op te heffen. Zijn taak zal worden overgedragen aan de Voorlopige Raad voor de Volkshuisvesting. BOUWPROGRAMMA VOOR 1961 In 1961 zal in vrijwel het hele land een min of meer krachtige be perking van de bouwactiviteiten in de meeste sectoren noodzakelijk zijn. Dit zegt de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, in het thans verschenen bouwprogramma 1961. De bouwnijverheid zal in 1961 in totaal 3400 miljoen kunnen ver werken, tegen vermoedelijk ƒ3190 miljoen in 1960 en een bedrag 3238 miljoen in 1959. Voor gebouwen wordt in totaal ƒ2700 miljoen uitgetrokken, tegen 2600 miljoen in 1960 en 2632 miljoen in 1959. Daarbij is onder meer aangenomen dat het gemiddelde kostenpeil van de produktie in 1961 ongeveer een procent lager dan in Ï959 zal zijn; dat het aantal arbeids krachten in het bouwbedrijf in 1960 en 1961 met even veel procent zal toenemen als de totale beroepsbevolking; dat de produktiviteit in 1960 en 1961 onder invloed van de mechanisatie en rationalisatie met een procent zal stijgen; dat de voorziening met materiaal niet remmend zal werken. Voor de verschillende onderdelen van de gebouwensector zijn op het bouwprogramma voor 1961 de volgende bedragen uitgetrokken (in miljoenen guldens, met tussen haakjes het bedrag voor 1960): woningen 1370 (1350); boerderijen 45 (35), overige agrarische gebouwen 25 (25) bedrijfsgebouwen voor de nijverheid 400 (370), bedrijfsgebouwen voor handel en verkeer 220 (220), gebouwen voor gezondheidszorg 115 (95) kerken 30 (30), scholen 275 (260). overige bijzondere gebouwen 45 (45)' overheidsgebouwen 55 (55). Dit alles betreft nieuwbouw. Voor buiten gewoon onderhoud en verbouw wordt ƒ120 miljoen (in 1960: ƒ115 mil joen) uitgetrokken. Voor weg- en waterbouwkundige werken kon, dank zij de gunstige arbeidsvoorziening en de snelle mechanisatie in deze sector, rond 700 op het Pr°ëramma worden opgenomen, tegen ƒ590 miljoen in 1960. De werkelijke produktie in 1960 zal reeds ongeveer 700 miljoen MAATSCHAPPELIJKE WERKERS De staatssecretaris van o.k. en w. heeft een regeling getroffen voor de voortzetting van de urgentie-opleiding van maatschappelijke werkers na 1 januari 1961. Deze opleiding duurt vier jaar. Hoewel het grote tekort door de urgentie-Opleiding enigszins is afgenomen, blijft er een grote behoefte bestaan aan geschoolde maatschappelijke werkers. Men mag niet verwachten dat de gewone dagopleiding aan de scholen binnen redelijke termijn in de behoefte kan voorzien. Om die reden wordt het; dan ook wenselijk geacht dat het diploma van een school voor maat schappelijk werk ook na 1 januari 1961 zal kunnen worden verworven via een part-time Opleiding. VRAGEN OVER PLANTA-AFFAIRE Acht zeer concrete vragen over de Planta-affaire heeft de heer De Ruiter (chr.h.) aan minister Van Rooij gesteld. Om te beginnen vraagt hij hoe het mogelijk is, dat, ondanks uitdrukkelijke beloften, dat de gevaarlijke Planta uit de handel zou worden genomen, toch nog een hoeveelheid van 5000 kilo door andere margarinesoorten is gedraaid. Was dit aan de directeur-generaal van de Volksgezondheid niet bekend, toen hij voor radio en tv een uiteen zetting gaf over „vuile kuipen" en tegelijkertijd bekendmaakte, dat ten aan zien van andere soorten margarine niet voor gevaar behoefde te worden ge vreesd? Een volgende vraag is, of de minister bereid is alle soorten margarine van Unilever in het belang van de volksgezondheid in beslag te doen nemen of althans te zorgen, dat deze niet voor menselijke consumptie kan worden bestemd. Waarom wordt niet bekendgemaakt welke emulgator is gebruikt en waartoe dient geheimzinnigheid in dit opzicht? Is de minister niet van mening, dat, gezien de toevoegingen, het onjuist is margarine te propageren als natuurzuiver? De heer De Ruiter wil vervolgens graag weten, of het ook de mening van de minister is, dat het nu de hoogste tijd is aan het Nederlandse volk een duidelijke uiteenzetting te geven over de stand van zaken, opdat men weet waar men aan toe is, nadat mensen zijn overleden en velen ziek zijn ge worden. Hij wenst instelling van een onpartijdige commissie van personen, die buiten het Unileverconcern staan om verslag over deze zaak uit te brengen. Zijn slotvraag luidt: „Acht de minister het niet noodzakelijk om de propa ganda voor margarine te ontdoen van allerlei termen, die het publiek doen denken, dat dit surrogaat een natuurprodukt is?" Ook de heer Van Meel (kath.v.) heeft vragen gesteld en wel aan de ministers Van Rooij, Marijnen en Beerman. Hij vraagt om een volledig verslag aan de Kamer na het afsluiten van het onderzoek terzake van de margarine-affaire. Ook wil hij dan weten tot welke conclusies het onderzoek heeft geleid en welke maatregelen genomen moeten worden. DE „VERSCHRIJVINGEN" TE GOES Is het waar, dat gedeputeerde staten van Zeeland een onderzoek hebben ingesteld naar het geldelijk beheer en de boekhouding in Goes en is het juist, dat dit onderzoek het ernstige euvel van z.g „verschrijvingen" (overboekingen van de ene post op de andere) aan de dag hebben gebracht? Als dat zo is, geeft dat dan minister Toxopeus aanleiding mede met het oog op de be stuurbaarheid van Goes bepaalde maatregelen te nemen ten opzichte van voor dit beleid in Goes verantwoordelijke instanties of personen? En als die maatregelen nodig blijken, dienen ze dan niet doortastend en snel genomen te worden, opdat een proces, zoals zich in de gemeente Oostburg momenteel „hijgend moeizaam" voortsleept, wordt voorkómen? Al deze vragen zijn afkomstig van de heer Scheps (arb.); zij zijn gericht aan het adres van de minister van binnenlandse zaken Pakistan en India verdelen de Indus India en Pakistan hebben een verdrag gesloten over de verdeling van de ren van de Indus. Daarmee is een eind gekomen aan de langdurige felle twist die hierover heeft bestaan. Het verdrag, dat ondertekend is door premier Nehroe en president Ayub Khan, is tot stand gekomen door bemiddeling van de we reldbank en financiële hulp van de Ver. Staten en zes andere landen. Nehroe zei goede hoop te hebben dat India en Pakistan het binnen afzienbare tijd ook over andere twistpunten eens zullen worden en ook de Pakistaanse president liet zich in optimistische zin uit. Geen van beiden zei iets over Ka- ratsji, het gebied waar beide landen aanspraak op maken en dat de pijnlijk ste twistappel vormt. India zal voortaan gebruik maken van de drie oostelijke zijtakken van de In- dus en Pakistan van de drie westelijke rivieren. De ontwikkeling van het irriga tiesysteem in de Indus zal 870 miljoen dollar kosten. Amerika draagt 482 mil joen bij, terwijl de rest gefinancierd wordt door Australië, Canada, Duitsland, Nieuw Zeeland en Engeland. De wereldbank zal Pakistan geld lenen i zowel de bank als de Ver. Staten zul len India fondsen verstrekken voor de bouw van dammen. Het werk zal tien jaar duren. elke woensdag jongensmarkt zware wollen mohair kwaliteit, geheel met warme Eskimo-voering, (capuchon met teddy) dubbele sluiting. (kleine stijging per moot) Chroesjtsjefnaar New York gereisd „om de vrede te consoli deren en te helpen de ingewikkelde internationale problemen op te lossenis ervan overtuigd, dat er tijden van warme en vriend schappelijke betrekkingen tussen de volken en de regeringen van Amerika en Rusland komen. zei dit tenminste gisteren in verklaring die hij voorlas na de komst in New' York. Hij zei ook: dien zekere personen verklaren dat Chroesjtsjef naar de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties is geko men om zich in de propaganda te stor ten, dan rest mij niets anders dan trots te zijn op zulk een propagandisti sche missie voor de zaak van de vrede. Ik zal geen moeite sparen om zo'n pro paganda te maken, zodat zelfs de dik- huidigen tot de overtuiging komen dat het noodzakelijk is overeenstemming te bereiken over algemene ontwapening het verzekeren van de wereldvrede." Chroesjtsjef acht het vanzelfsprekend dat de wereld voor het oplossen van de grote problemen het oog gericht houdt op de Verenigde Staten en de Sowjet- unie en verklaarde gaarne ernstige on derhandelingen in de V.N. te willen :n met president Eisenhower. Inmiddels heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken in ant woord op dit Russische voorstel gezegd, te kunnen betwijfelen of Eisenhower en Chroesjtsjef elkaar zullen ontmoeten. En Eisenhower zelf verklaarde in een toespraak dat „er onruststokers naar de V.S. schijnen te komen". Weduwen eisen vergoedingen Bij de Zuid-Afrikaanse regering in de persoon van de minister van justitie zijn méér dan 200 eisen tot schadeloos stelling tot een bedrag van meer dan 4.256.000 gulden ingediend in verband met de schietpartij, die op 21 maart heeft plaatsgevonden te Sharpeville. Bijna alle weduwen en andere nabe staanden van de 69 personen, die door het vuur van de politie op Afrikaanse demonstranten werden gedood, hebben schadevergoeding geëist wegens „verlies "an kostwinners". Van de 180 personen, die werden ge wond, eisen verscheidenen schadeloos stelling wegens verminderde capaciteit :~i hun levensonderhoud te vóor- Anderen beroepen zich op het feit, dat zij zonder reden en in strijd met de wet ..door het geweervuur van de poli tie zijn verwond". Mijn ondergelopen, 67 mensen opgesloten h een kolenmijn te Foekoeoka, Zuid- Japan, zijn 67 arbeiders opgesloten, door dat de mijn plotseling ondergelopen is. Onmididellijk zette men een grote red dingsactie op touw, maar veel hoop dat men de opgesloten mannen op tijd zal kunnen bereiken is er niet. Vergeefs is getracht de mijn leeg te pompen. Een politieman verklaarde dat een gasontploffing in een schacht een bodem- verzinking tot gevolg had en dat de mijn toen volliep met water uit de Tsjoeganji-rivier. Dit gebeurde op slechts twaalf meter diepte. Vierhonderd man trachten thans de loop van de rivier te verleggen. Gistermiddag hebbent hooggeplaatste Russische autoriteiten van de Verenig de Naties bij de Newyorkse politie ge klaagd over de grove ontvangst die Chroesjtsjef was bereid. Demonstranten hebben de Russische premier uitge maakt voor een „moordenaar" en een „slachter" en dat is hij volgens deze autoriteiten niet. Ook Fidel Castro heeft geprotesteerd tegen de „lompe en brute behandeling", die hij kreeg toen hij in New York arriveerde. BELGIË Wigny: NAVO werd wèl ingelicht over Kongo De Belgische minister van buiten landse zaken Wigny heeft gisteren ont kend dat zijn land de N.A.V.O. niet heeft ingelicht over het Belgische beleid in zake Kongo. Dit is zaterdag beweerd door Paul Henri Spaak, de secretaris generaal van de N.A.V.O. Wigny verklaarde dat de Belgische regering de verdragsorganisatie dikwijls op de hoogte heeft gebracht van haar Afrikaanse politiek. Onder andere is dit uitvoerig gebeurd op de conferentie die in 1959 te Istanboel werd gehouden. „De regering in Brussel heeft gedetailleerder uiteenzettingen gegeven over haar Kongo-poiitiek dan zekere andere NAVO- leden die overzeese verplichtingen heb ben. Bovendien heeft zij nooit een advies van de Ihand gewezen", aldus de minis- Premier" Ileo van Kongo heeft zijn collega Loemoemba een ministerszetel aangebo Ileo's minister van voorlichting, Bolikango, verklaarde gisteren dat men namelijk nog steeds tracht tot een akkoord met Loe moemba te komen. Hoewel Loe moemba nadrukkelijk blijft ver klaren dat Kasavoeboe en hij het eens zijn geworden, ontkende ook Bolikango dit. Volgens Bolikango staan Kasavoeboe en Ileo achter kolonel Moboetoe, al heeft de kolonel nog niet het hele leger onder controle. Het gaat om driedui zend soldaten van kamp Leopold ei paar honderd manschappen „die helaas nog steeds bevelen opvolgen ;n regering die geen gezag heeft". Loemoemba heeft gisteren de gehele ag doorgebracht in zijn „ambtswo ning". Hij ontbood onder andere zijn regering bij zich, aldus de indruk wek kend dat hij nog steeds de man i Overstromingen eisen reeds 36 doden Van 36 mensen staat het officieel vast dat zij om het leven zijn gekomen bij de overstromingen die Noord-Italië hebben getroffen. Aangezien gistermid dag de rivieren Mignone en Arrone plotseling buiten hun oevers traden, lie pen tal van landerijen onder water en de kans bestaat dat het aantal doden hierdoor aanzienlijk boven de 36 zal ko len te liggen. Het verkeer tussen Noord- en Zuid- Italië is door de overstromingen volko- lamgelegd. Wegen zijn ondergelo- en hier en daar vernield, bruggen zijn weggeslagep. Van de 78 steden en dorpen in de provincie Sondrio, halver wege tussen Milaan en Venetië, zijn er dertig geheel door het water geïsoleerd. De gevolgen van de voortdurende re genval ondervindt men tot diep in Mid- den-Italië, terwijl men ten noorden van het zwaar getroffen gebied in Oosten rijk, de voortdurende regenval ook ang stig gadeslaat. De schade in Italië wordt reeds op enkele tientallen miljoenen guldens geschat. VIENTIANE VERWACHT NIEUWE AANVAL In de hoofdstad van Laos, Vientiane, bereidt men zich voor op een nieuwe aanval van de rebellen, die zich onder leiding van kapitein Siho, een voormalig officier van de geheime dienst, samen trekken aan de overzijde van de rivier de Mekong. De regering heeft een beroep op de bevolking gedaan, haar kalmte te be waren. De rebellen zouden worden ge steund door het leger van Thailand, dat zich volgens de regering te Vientiane mengt in de binnenlandse aangelegen heden van het koninkrijk. Radio-Peking meldde gisteren dat de leiders- van de communistische rebellen beweging Panthet Lao nog steeds be reid zijn tot een gesprek met de rege ring van prins Soevanna Phoema. Een van de eerste daden van de regering zou dan echter moeten zijn het aankno pen van diplomatieke betrekkingen met de communistische landen. Eis altijd CETA BEVER de beproefde BUITENBIÜTS Advertentie van pijn ^Lekasin, T «»<@>pr.dul.t vierdaags staatsicbezock Djakarta aangekomen werd daar ontvangen door Soekarno, die hem „zyn wapenbroeder" en „een De communistische voor- een waarschuwing tot de be- B De geruchten over een ianncn eisten gisteren In volking gericht, maar kan Amerikaanse maanraket hou- bracht" noemde dewy.r^heid nog niet vaststellen in hoe- den aan. Het zou de bedoe- L New York alle aandacht v ÜLVZZÏÏZ V0!Sen?,! SJSK H. Luns. vrijwel onie- ben gisteren een akkoord ge- geruste ïaket lanceren? die ^ïiommunMseh1'''" "°g'" merkt arriveren. Ook htf tekend over de Amerikaanse in een baan om de maan woont de Algemene Verga- raket Skybolt, zo Is van ge- moet gaan draaien. Boven- a Mevrouw Eleanore Itoosr dering der V.N. bj,. De heer zagbebbende zijde In Londen dien worden voorbereidingen "elt de "Xtgenótë vin wMlfn Luns kwant nit Washington vernomen. Het akkoord zou getroffen voor het afschieten «ÏSÏÏjSt 'ffi? waar hu besprektngen bad Inhouden dat de Amerika- van een 18 meter lange ra- Sta gevoerd met Amerikaanse nen de Britten minstens hon- ket naar een hoogte van vandaag in regeringsautoriteiten. derd Skybolts leveren, die 2.000 kilometer voor een on- ecn vraaggesprek uitgespro- B Ook de Nederlandse An- door vliegtuigen kunnen derzoek van de stralingsgor- ken voor een boycot over tillen hebben thans hun worden gelanceerd en ecn dels. irehele wereld teo-nn 7.1M rianta-problemen. Het blijkt reikwydte van 2.000 kliome- de gehele wereld tegen Zuid- namelijk dat er margarine ter hebben. Zij vervangen de fl Sekoe Toere, de president Afnka- a,s Protest tegen de de het land regeert. Toen hij gisteren ech ter kon melden dat hem getrouwe troe pen in Leopoldstad zouden aankomen, zond kolonel Moboetoe eenheden naar de haven om die .troepen op te wachten het ging om driehonderd recruten en voordat zij voet aan wal hadden ge zet, waren zij reeds onder het gezag van Moboetoe gesteld. Volgens ecn bericht uit Kaïro is Loe moemba zijn prachtige Russische straaljager kwyt. Onder de toestellen die gisteren, op dc terugweg van Kongo naar Rusland, een tussenlanding maak ten op het vliegveld van de Egyptische hoofdstad, bevond zich namclyk een prachtig geschilderde Iljoesjin, die de naam „Republique du Congo" droeg. De Verenigde Naties hebben gemeld dat hun troepen de laatste dagen niet meer betrokken zijn geweest bij inci denten. De troepen van Loemoemba die getracht hebben Katanga binnen te val len, hebben gehoor gegeven aan het be vel der V.N. de wapens neer te leggen. Achttien personen, onder wie tien kinderen en vijf vrouwen, zijn ver dronken toen een boot zonk op de ri vier Cauyery bij het dorp Sargur in India. Twaalf passagiers konden ge red worden. De politie heeft de eige naar van de boot, die bleek te lekken, gearresteerd. Een oorzaak van onbehagen jegens kabinet (Van onze parlementsredactie) bewaard, de ambtenaren op het ministerie van financiën. Want dc Miljoenennota, die minister Zijlstra vandaag uit zijn befaamde koffertje tevoorschijn haalde, was in feite al eind juli gereed, maar toch konden pers en publiek tot het laatste ogenblik naar de inhoud alleen maar gissen. Miljoenennota's kennen we in ons land nog maar goed vijftig jaar. Tot 1906 was er in plaats van de nota alleen een miljoenenrede. die door de minister van financiën bij het indienen van de begroting in de Tweede Kamer werd uitge sproken. Minister baron Van Lyn- den van Sandenburg hield die rede in 1882 zelfs helemaal uit het hoofd, tot op de halve cent nauw keurig. De deftige naam van de miljoenen nota is: „Nota betreffende de toestand van 's rijks financiën, behorende bij de ontwerpbegroting voor 1961". Het is een stuk van vele pagina's folio met bijla gen. Aan de voorbereiding ervan werd al maanden vóór Prinsjesdag begonnen. Voorspel .streefcijfers" naar alle depar tementen. Die cijfers zijn de bedragen welke de ministers naar de mening van hun ambtgenoot van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, in het komende jaar zouden mogen uitgeven. Elke minister heeft daarna een ontwerp voor zijn eigen be groting gemaakt. Een ontwerp dus zoals hij vond dat het eruit moest zien. Iedere minister is daarna op zijn beurt eens op het ministerie van finan ciën, de voormalige ambtswoning van Johan van Oldenbarnevelt aan de Kneu terdijk, met minister Zijlstra gaan pra ten. Elke minister werd tijdens zo'n ge sprek bijgestaan door een aantal van zijn ambtenaren, die de voorgestelde uitgaven met een keur van argumenten konden verdedigen of, als zij van finan- aren, bestrijden. Vanzelfsprekend zij daarbij niet onvoorbereid. Ve le ambtenaren hadden op de een of an dere manier al contact gehad met in stanties waarvoor de gelden bestemd waren, zoals b.v. instellingen, die een subsidie hadden aangevraagd. Nachtwerk financiën duurde dit jaar per depar tement ongeveer een halve dag. In de tijd van minister Licftinck was dat an ders. Prof. Lieftinck begon 's morgens ging dan tot 's nachts drie of vier door. Het is wel gebeurd dat een l de ambtenaren 's nachts tegen een of twee onder de tafel gleed. Toen de minister van oorlog, de heer A. H. J. L. Fiévez, in 1946 werd uitgenodigd om de begroting te bespreken, vroeg hij: „Moet ik mijn veldbed meenemen?" Na afloop van dat tweezijdig overleg, i mei of juni, kwamen alle ontwerpbe grotingen in de ministerraad, waar ze elkaar gepast en op elkaar afgestemd werden. Als uitgangspunt voor heel deze moei- ame voorbereiding diende dit jaar voor het eerst het veelbesproken, maar ge heim gehouden „algemene prioriteiten schema". Dat is zoiets als een lijst van plannen in volgorde van de voorrang die ze volgens de regering verdienden. Een voordeel van deze werkwijze was minister, als hij met zijn ambt genoot van financiën over zijn begroting kwam spreken, al een overzicht van het geheel van rijksuitgaven had en zijn plaats daarin kende. de voordellen beautyllacon 398) Het is al weer geruime tyd aarde het wormcnlichaam weer ver- welwillende lezer Iaat. tus Van dezo dieren heeft de mens de bloedzuigers, die aangezien Berlus Aaf- niet alleen uiterlijk, maar ook wat omstandig inwendige bouw betreft, veel met de regenwormen overeenkomen. Bloedzuigers bestaan cr hoe kan zijn stoffelijk overschot het anders, in zeer veie soorten. De aan de aarde zal zyn meeste vormen zijn vrij klein, d.w.z. brief- niet groter dan 10 cm. In Nederland wordt in liet zoete water vaak eeD Zijn verzet richt zich niet tegen de kleine, slanke soort gevonden, die opgeroepen beelden, ile woordkeus, waterslakken uitzuigt en op vissen het ritme, of de leeft. Verwant hier klank van het ge- aan zijn enkele rol- ecn ballade op eigen verscheiden te dichten, mi jes in dit dan smakelijk, verhaalt van regen wormen die „met hunkerende bek' peuzelen aan wanneer dit TOCH IS HET ZO! dicht, maar uitslui tend tegen de biolo gische onjuistheid dat het lichaam na de dood ten prooi zou vallen aan dc vraatzucht van re- genwormen. „WH zo roept de brief schrijver ons toe toch eindelijk eens afrekenen met deze domme gc- Hct komt ons voor, dat deze af rekening van dc kant van de ver stoorde briefschrijver reeds zo vol ledig is, dat daaraan weinig meer behoeft te worden toegevoegd. De regenwormen hebben inderdaad aan dc ontbinding van het lichaam part noch deel, want deze dieren zijn op rechte vegetariërs en hun armzalig maal bestaat uit grond, waarin zich Dat ook i plantenresten bevinden, grond die als ten ten offer kunnen vallen, moge ronde vormen die op vissen, zoals zal- roggen parasiteren, maar dit gedierte vermag toch niet onze aandacht te boeien. Wellicht is dc reus onder de vampiers, ecn bloedzuigci van 1% meter lengte, daartoe beter ln staat. Het is de Macrobdclla, een reus achtige parasiet, die uiteraard ook slachtoffers van behoorlijke afme tingen nodig heeft om zich naar be horen te kunnen verzadigen. Hier voor worden schildpadden uitgekozen, maar ook krokodillen en pelikanen (in Chili en Noord-Amerika) ln wier bek hy parasiteert. i kleinere s de zo buitengewoon vruchtbare teel- i volgende keer blijken. Omstreeks 1 augustus ging de begro ting met een verzoek om advies naar de Raad van State. Zo'n advies brengt doorgaans geen schokkende veranderin gen teweeg. Vandaar dat de begroting een stapel foliopapieren die enkele tientallen centimeters hoog is om streeks 1 augustus niet alleen naar de Raad van State, maar tegelijk ook naar de Staatsdrukkerij ging. Gevreesd Het is duidelijk dat de minister van financiën bij het voorbereiden van dc begroting, evenals bjj de uiteindelijke betaling, veel invloed op het beleid van zijn ambtgenoten kan hebben. Reeds in 1932 kenschets! oud-minister mr. J. B. Kan de bewindsman van financiën als de „dikwerf gevreesde medewer ker" van zijn ambtgenoten. Volgens dc heer Kan had de minister van financiën „een overwicht, grooter dan de mach tigste moreclc invloed kan verschaf- Weliswaar kan een bezwaarde bewinds man zich tot de ministerraad wenden, maar daar is de minister van financiën „de eenige die vermag te beoordeelen wat 's lands financiën gedoogen, en die, gelijk een rijke ondervinding leert, zich met vrucht op een niet te dragen ver antwoordelijkheid beroept". Deze toe stand wordt naar de mening van de heer Kan nog onbehaaglijker, doordat de minister zijn begroting in het parle ment als zijn eigen werk moet verde digen. Hij mag zich volgen- het gebruik immers niet beroepen op „den ambtge noot. die hem wellicht juist de verwe zenlijking van een lievelings-gedachte heeft belet". Machtig TNE macht van de minister van finan- -L' ciën hangt vanzelfsprekend niet al leen van zijn bevoegdheden, maar ook van zijn persoonlijkheid (en die van de andere ministers!) af. „Als wij minister Zijlstra horen spre ken over het algemene en vooral over het financiële beleid, kunnen wij ons niet aan de indruk onttrekken, dat hij, natuurlijk ook op grond van zijn grote ministeriële ervaring in de vaststelling van het tegenwoordige beleid een mach tige hand heeft", schreef de liberale Nieuwe Rotterdamse Courant op 24 de cember jl. Het blad noemde prof. Zijlstra „ver moedelijk de meest capabele man van het kabinet". Hij vergeleek zijn po- tie in het kabinet-De Quay met de po sitie van de antirevolutionair Colijn als minister van financiën in het tweede ka- binet-Ruijs de Beerenbrouck. „Het beleid van dat kabinet-Ruijs werd toen voor een groot deel door Colijn gevoerd, het geen de antirevolutionairen na de verkie zingen in 1925 geen windeieren heeft ge legd". Kritiek In politick Den Haag meent incn, dat de invloed van de antirevolutionaire mi nister van flnancicn in het huidige ka binet groter is dan die van de rooms- katholiekc minister-president cn die van de liberale vice-premier, drs. H. A. Korthals. Dit verklaart Iets van de woe dende aanval, die prof. Rommc ln maart na het de* >t over de grondbelas ting op minister Zijlstra heeft gedaan. Het verklaart ook iets van de kritiek in de liberale „kroonprins" mr. H, m Riel op het kabinet. Aannemelijk is overigens, dat de toe genomen invloed van het ministerie van financiën binnen het regeringsbeleid mede is te danken aan de directeur van de rijksbegroting, de zeer bekwaam ge achte dr. W. Drees jr. De commissie-Koersen (Commissie On derzoek Militair Aankoopbeleid) heeft in haar tweede verslag de vraag o, gewor pen, „of de steeds belangrijker gewor- .-oGtie van minister van finan- in het geheel der financiële contro le geen wettelijke basis dient te krijgen, teitswet 'Worden vastgelegd en gere- Vermocdelijk. zal de commissie-Simons nog dit jaar een rapport over de her ziening van dc zojuist genoemde wet an de regering uitbrengen. Niet in de laatste plaats op Financiën et men naar dit rapport met enige spanning uit. AMERIKA Castro heeft in New York geen leven.... De Cubaanse premier, Fidel Castro, is gisteren woedend uit zijn hotel gelopen erover klagend dat het hotel te hoge kosten berekent en onderhevig is aan verstikkende veiligheidsbeperkingen. Hij heeft zijn grieven voorgelegd aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Hammarskjöld. Alvorens hij kwaad wegliep, hield Castro een persconferentie in het Shel- burnehotel. Hij verklaarde dat hij Ham marskjöld erop zou wijzen dat het gast land verantwoordelijk is voor het bezor gen van een goede behuizing aan de delegaties naar de V.N. Na Castro's klachten heeft ook de eige naar van het hotel zich boos gemaakt. Hij heeft de Cubaanse premier namelijk alleen maar genomen omdat het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken en de V.N. hem hebben gegaran deerd dat de rekening van 400 dollar per dag voor de kamers van Castro en zijn gevolg zouden worden betaald. Castro vindt dit een schandalig bedrag, dat vol gens hem wordt gevraagd om vroegere verliezen weg te werken. Het was van ochtend nog steeds niet bekend of de verbolgen Cubaan naar zijn hotel zou 'erugkeren. BERLIJN Lijfivacht voor Herbert von Karajan De Westberlijnse politie heeft een lijf wacht van drie man beloofd aan de dirigent van het Berlijnse philharmonisch orkest, Herbert von Karajan, die onlangs een brief heeft ontvangen waarin wordt gedreigd dat hem iets ergs zal over komen, zodra hij in h-t openbaar ver schijnt. Von Karajan is een veelom streden figuur, omdat hij erkend heeft lid te zijn van de nazi-partij. Burgemeester Willy Brandt van West- Berlijn heeft gisteren een onderhoud ge had met de gezant van het Vaticaan in de Bondsrepubliek, wie zondag zoals ge meld de toegang tot Oost-Berlijn is ont-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5