Duits hoogleraar doet aanval op Gretna Green nOMNf Een woord voor vandaag Friesland wil een universitair filiaal Meningen van anderen ABASIN Duitse zoiidagswetgeving op de helling Commentaar op Troonrede en miljoenennota Het Vrije Volk 'pKrUM 2 Enkele kanttekeningen KNAP STUK WERK uit de reeks van na de oorlog. Vele malen reeds heeft deze hoogleraar in de economie zijn visie gegeven op de taak die de overheid kan vervullen in het zo goed mogelijk beheersen van de conjunctuur. Heel eenvoudig gezegd komt het hierop neer: de over heid heeft de macht geld in de volkshuishouding in te spuiten en zij heeft de macht geld daaruit weg te zuigen. Als er een teveel is aan geld, als in een tijd van hoogconjunctuur de bestedingen de toeneming van de produktie dreigen te overtreffen, dan is het zaak dat de overheid ingrijpt. Zij moet dit enerzijds doen door zelf zo weinig mogelijk geld uit te geven, anderzijds door geld weg te zuigen daar waar het met te roekeloze hand dreigt te worden uitgegeven. In zo'n tijd van hoogconjunctuur leven wij thans. Er wordt geld verdiend, de consumptie stijgt, de Investeringen lopen hoog op. De overheid moet dus be ginnen met zelf zo weinig mogelijk geld uit te geven, zo weinig mogelijk in do consumptieve sfeer en zo weinig mogelijk aan investeringen. Maarde moeilijkheid is dat de overheid zich vandaag voor een aantal taken gesteld ziet, die alle hoogst noodzakelijk zijn. Het deltaplan moet doorgang vinden, het toenemend verkeer maakt in snel tempo bouw van wegen en bruggen noodzakelijk, de geboortegolf van na de oorlog bereikt de middelbare scholen en het technisch onderwijs, stuk voor stuk takken van onderwijs die duurder zijn dan de lagere school. Er moet geld gestoken worden in wetenschappelijk onderzoek, in de ontwikkeling van probleemgebieden waar nog steeds werk loosheid heerst. De Lauwerszee is er en de Coentunnel en de Europoort En ten slotte: „men" rekende op belastingverlaging. En niet ten onrechte want minister Zijlstra had al vele malen betoogd dat de belastingdruk tot een onredelijke hoogte was gegroeid. Dus stond deze econoom-minister voor de wel zeer moeilijke taak nu ook zijn theorie in praktijk te brengen. Dat hij daarin geslaagd is, is een gelukwens! waard. Immers, de uitgaven, hoe hoog ook, zijn niet meegegroeid met de groei' van ons nationaal intomen. Dat wil zeggen dat de overheid een kleinere portie gekregen heeft van het deel dal wij in 1961 meer zullen verdienen dan in 1960, dan waarop zij verhoudingsgewijs aanspraak zou kunnen maken. En toch heeft de minister van oorlog en heeft de minister van onderwijs het deel gekregen waarop deze bewindslieden recht konden doen gelden, wilden zij het uitgestippelde beleid naar behoren kunnen vervullen. Minister Zijlstra heeft dit bereikt, allereerst door te bezuinigen daar waar* flat mogelijk was (de subsidlelast onder andere) en anderzijds door een begin, te maken met een „prioriteitenschema" dat zal lopen tot 1963. Uitgaande van de stelling dat niet alles tegelijk kan, heeft hij op een lijstje geschreven welke zaken voorrang moeten hebben. Vervolgens heeft hij uitgerekend welk be drag dan nog voor de komende jaren te verdelen overblijft. Hiervan zal dan. elk departement het zijne krijgen. Dat de minister op dat lijstje voorrang heeft gegeven aan belastingverlaging, valt zeer in hem te loven. Want de belastingdruk thans is onrechtvaardig hoog, vooral voor de lagere en middelbare lonen en salarissen. In de socialis tische pers is prof. Zijlstra bij voorbaat al verweten dat het verlagen der belastingen een „politieke stunt" zou zijn en dan een stunt die in strijd zou zijn met de economische principes van deze minister. Dit verwijt is op knappe wijze weerlegd: de begroting toont aan dat die belastingverlaging ook econo misch mogelijk is. Mitsde conjunctuur in de naaste toekomst niet zal voeren tot een periode van overbesteding. Daarom heeft de minister de be slissing aangehouden tot 1 juli 1961. Mocht inderdaad die overbesteding de kop opsteken dan is hij er ook wel de man naar om zijn volle ministeriële gewicht in te zetten om de voorgestelde belastingverlaging tegen te houden! Anderzijds dan bevat deze begroting ook de elementen om het teveel aao geld weg te zuigen. De minister heeft onthuld, dat hij in het lopende jaar al meer geld geleend heeft op de kapitaalmarkt dan strikt noodzakelijk was om de uitgaven te financieren. Ook in het komende jaar zal hij dit middel hanteren. De investeringsaftrek blijft op hetzelfde (lagere) peil als hij nu is gesteld, de vennootschapsbelasting zal wel verlaagd worden maar pas op een passend1 tijdstip, bet bouwvergunningenstelsel zal overspanning op de bouwmarkt blijven bestrijden, het besparen zal worden aangemoedigd en zo zijn er vele maatregelen meer. Er Is In heel deze begroting maar één zwak punt: als de hoogconjunctuur! de lonen overmatig zal doen stijgen, dan is de prijspolitiek tot mislukking gedoemd en zullen belastingverlaging en prioriteitenschema in het ge drang komen. Het loonbeleid is een der. peilers waarop dit begrotings beleid rust. Het is aan ons de zelfbeheersing op te brengen om dat beleid te doen slagen. Het perspectief dat minister Zijlstra heeft geboden, is die! zelfbeheersing waard. Einde huwelijksparadijs? Steun Schotse kerk verlagen DE TROONREDE (Van onze correspondent in Bonn) De Schotse Kerk gaat pogin gen ondernemen om een einde te maken aan het huwelijksparadijs Gretna Green, waar jongens en meisjes die de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt zonder toestem ming van hun ouders in het hu welijk kunnen treden, mits zij 21 dagen in Schotland hebben ge woond. Achter deze Schotse po gingen staat echter de actie van de Westduitse professor dr. Le- jeune om Gretna Green voor Duitse jongeren gesloten te krij gen. Deze hoogleraar heeft zich namens df Bond voor Kinderbescherming, waar hij voorzitter is, tot het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken wend met het verzoek om langs diplo matieke weg een einde te maken aan de ongeveer 600 huwelijken van Duitse jongeren die jaarlijks in Schotland te gen de wil van de ouders worden ge sloten. Geen schijn van kans" was hel commentaar van de minister. ,,De mi sère zou niet te overzien zijn". Hi; voorspelde dat dan ook de diplomatieke vertegenwoordigers van mohamme daanse landen van de Bondsregering zouden hunnen verlangen dat Duitse burgerlijke standen polygame huwelij' ken voltrekken. Prof. Lejeune had namens zijn bond ;n diepgaand onderzoek laten instellen aar de toestanden in Gretna Green. Zijn oordeel luidt: ,,Het is vooi Schotten alleen maar een business. De weinige hotels in Gretna Green zijn per manent volgeboekt en vragen exhorbi- tante prijzen. Het kampeerterrein staat vol en wie geen eigen tent heeft mee gebracht kan er een huren." zijn rechten baseert, in te trekken. De Bond voor Kinderbescherming kwam met het huwelijksprobleem Gretna Green wilde trouwen. Zijn 17-jarige Brunswijkse scholier Werner von Hantelmann die op school meer dere malen was blijven zitten met een meisje van dezelfde leeftijd in Gretna Green wilde trouwen. Zijn voogd was de vroegere rechter mr. Von Nordheim. Deze stuurde een be vriende advocaat naar Schotland, die voor de rechtbank van Edinburgh het huwelijk van de jongen Von Hantel mann liet verbieden op grond van on bezonnenheid van de bruidegom. De jongen is inmiddels opgesloten in e opvoedingsgesticht in Nedersaksen. Dit succes heeft de Bond op het idee gebracht dat het misschien mogelijk zal zijn de huwelijken van Duitse min derjarigen in Gretna Green onmogelijk te maken. Nu het ministerie geen hulp kan verlenen heeft prof. Lejeune andere weg gevonden. Op verzoek van ouders of van geïn teresseerde instellingen zoals de Bond voor Kinderbescherming kunnen derge lijke huwelijken van de ene dag op de andere weer worden gescheiden. Prof Lejeune hoopt het probleem echter ook in het hart aan te pak ken. Via een Schotse predikant, ds. Andrew Herron heeft hij steun ge kregen van de generale synode van de Kerk van Schotland, die via deze predikant een voorstel hoopt in te dienen bij het Schotse parlement om de huwelijkswetgeving te wijzigen en de oude middeleeuwse wetten en ver ordeningen, waarop Gretna Green Amsterdamse C.O.P. vraagt vertrouwen politiepersoneel De Amsterdamse afdeling van d_ Centrale van politie-organisatles (C.P.O.) waarin de drie politiebonden samen werken, heeft gisteren in een circulair. met klem een beroep gedaan op de organisatorische discipline van de bonds leden. Het bestuur zegt erop te vertrou wen dat de leden „die in de voorgaande tijd steeds het volle vertrouwen hebben gegeven, zulks ook in het laatste stadium van de salaris-onderhandelingen zullen doen". Het bestuur begrijpt de gevoelens, .het verlangen en het ongeduld van df nieuw VATT N MUIZEN-V PASTA VLOKKEN - ROEIT ZE GENADELOOS UIT Beroepingswerk ned. herv. kerk Beroepen te Catherines, Ontario, Cana- na: A. O. Zijlstra te Wilnis. gereformeerde kerken Beroepen te Ede, 4de pred. plaats: H. Tien te Nijkerk; te Eernewoude: S. de de Jong, kand. te Amsterdam; te 's-Gra- venzande (vac. L. J. Boeijenga): J. van de Klaauw te Krabbendijke; te Muiden: J. Koenen te Zijldijk; te Baarland en te Paesens-Moddergat: C. H. Koetsier, kand. te Amsterdam. christ. geref. kerken Bedankt voor Aalsmeer: W. van 't Spij ker te Drogeham; voor Sneek: T. Brienen te Mussel. christ. geref. gemeenten Beroepen te Urk: H. Visser Mzn. te Rotterdam-Zuid. Vergadering van Geref. Sociaal en Economisch Verband Te Zwolle werd de jaarlijkse algeme ne ledenvergadering gehouden van het Gereformeerd Sociaal en Economisch Ver band. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer P. Groen, die in zijn openingswoord wees. zowel op de internationale als de nationale aspecten van het economische en sociale leven. Op het internationale vlak kwam de econo mische machtsstrijd tussen Oost en West ter sprake, terwijl ook de problemen rondom de Europese Economische Inte gratie genoemd werden. Op het nationale vlak gaf spreker aandacht aan de over spannen arbeidsmarkt en het vraagstuk van de verkorte arbeidstijd. Tenslotte noemde de heer Groen nog de plannen om te komen tot hervorming van de on derneming. Spreker vroeg voor deze zaken de volle aandacht bij de studieplannen voor het komende jaar. Nadat de huishoudelijke zaken i behandeld, sprak de heer drs. A. J. Hen driks over „Maatschappij-verandering maatschappelijke aanpassing". ..Laat het ja dat gij zegt ja zijn en het neen neen; wat daar bovenuit gaat is uit den bozeZo luidt Jezus' samenvat ting van de wet. Heel eenvoudig: als ge ja zegt moet het ook ja zijn en als ge neen zegt moet het ook neen zijn. Klaar. Er zijn mensen die daar inderdaad naar streven. Die proberen altijd consequent de waarheid te spreken zonder omwegen Ze worden er in onze maatschappij op aangekeken. Ze passen toch eigenlijk niet in onze beschaafde wereld.... Weet ge waar we wel goed in zijn? In het de-waarheid- spreken als liet over anderen gaat. In het ongevraagd door vertellen van het kwaad van anderen. Dan vinden we dat „de waarheid gezegd moet worden". En komen we met dat prettige gezegde van die zachte heelmeesters! Waarheid spreken is een zaak van liefde. Liefde tot God en liefde tot de naaste. Als ge die liefde kent, dan zult ge uw naaste niet iets willen voorliegen. En dan zult ge ook het juiste ogenblik vinden van zwijgen. Want let op de bondig heid waarmee Jezus formuleert. Niet dat uitgebreide tot getuige roepen van hemel of aarde om uw woorden maar kracht bij te zetten. Het is uit den boze. Als een christen ja zegt moet men er ook van op aan kunnen dat hij ja bedoelt. Omdat hij een christen is. leden volledig. Niettemin acht het be stuur het in dit stadium beter af te wachten tot welk resultaat de bespre kingen, die zeer binnenkort worden ge houden, zullen leiden. (Van een Friese medewerker) Ondanks het feit dat verschil lende rectores magnifici bij de overdracht van hun ambt gepleit hebben tegen een regionale sprei ding van het hoger onderwijs en zelfs ondanks het feit dat in het plan van de minister geen uni versiteit voor Friesland opge nomen is, hebben de Friezen de hoop nog niet opgegeven. Nu gaat de gedachte in de richting van een atheneum met een bacca laureaatsopleiding. Een commissie van de Fryske Aka- demy heeft deze gedachte gelanceerd en wil deze opleiding een filiaal maken van een of meer gevestigde universi teiten. Aan dit atheneum zouden de studenten hun kandidaatsopleiding krij gen van daar gevestigde en reizende hoogleraren. Daarna kunnen zij dan hun studie voortzetten aan een der be staande universiteiten of hogescholen. De Friese commissie verwacht dat een dergelijk atheneum met inbegrip van de baccalaureaatsopleiding in 1970 tus sen de 1000 en 1200 studenten en leer lingen zal trekken. Het beheer moet toevertrouwd wor den aan een directorium dat verant woordelijk is voor de materiële beno- digheden voor dit onderwijs. De peda gogische verantwoordelijkheid zou dan moeten liggen bij een curatorium in gesteld door de moederuniversiteit. Welwillend onthaal Naar wij vernemen heeft deze ge dachte, die uiteraard nog verder uitge werkt moet worden, een .tamelijk wel- willend onthaal gevonden in de bespre kingen die sinds het uitbrengen van het rapport door de Fryske Akademy met verschillende instanties zijn ge- Op het departement stond eerste instantie er niet afwijzend tegen- Van de zijde van de Fryske Aka demy werd opgemerkt, dat zij. het in het landsbelang zou vinden, wanneer ook in andere plaatsen athenea als in Friesland gepropageerd zouden komen. De spreiding van^het hoger onderwijs linger gen. Naar wij menen te weten was ook de reactie van de Gemeentelijke universi- Amsterdam gunstig. Zij zou voorlopig bereid zijn de minister r/AL ER ooit een Troonrede worden geschreven, waarmee ieder tevreden 1 is? Het valt nauwelijks aan te nemen. Brengt zij een belichting van de situatie, dan wordt geklaagd, dat zij geen wetsontwerpen aankondigt. Publiceert zij een lijst van plannen, dan scheldt men haar voor een catalogus of onvriendelijker nog voor een „waslijst". Geen staatsstuk, dat zozeer op de keper bezien pleegt te worden, als met een Troonrede het geval is. Dit geschiedt op zichzelf met recht. Want is de Troonrede niet het officiële stuk, waarmede het nieuwe parlementaire jaar wordt ingeluid? En, méér nog, is het n'el de Koningin zelve, aan wie het stuk. ter voorlezing wordt toevertrouwd? Reeds deze laatste omstandigheid verdient, dat ook van regeringswege aan de Troonrede veel en toegewijde arbeid besteed wordt. Dat is zij verplichfi aan onze Vorstin. Maar zij is het ook verplicht aan het feit, dat, naar mag worden aangenomen, heel ons volk zlrh zet tot het lezen van of indien mogelijk het luisteren naar dit stuk. En van zoiets dient door een regering profijt te worden getrokken. Er wordt in dat lezen van of luisteren naér de Troonrede van de zijde van ons volk een belangstelling betoond, die gehonoreerd behoort te worden. In elk geval dient te worden vermeden, dat deze belangstelling omslaat in teleurstelling Wij hebben van dc Troonrede van vandaag elders in onze krant reeds vast gesteld, dat het geen stuk is, dat tot uitbundige kennisneming opwekt. Daai zoeke men dc verdiensten van dit stuk dan ook niet in. Maar het vaststeller hiervan betekent geen kritiek. Het moge geen uitbundige Troonrede zijn, het is er een als wij toch nie' ongaarne zien. Want van de beide mogelijkheden, die wij hierboven voo een Troonrede aangaven, bevat zij elementen. Zij vertoont iets van even wicht, trouwens voor dit stuk geen onbekend begrip, waar het immers zei met nadruk de noodzaak van evenwicht in het bijzondei in ons economisch leven beklemtoont. Deze Troonrede immers vertoont evenwicht, doordat zij enerzijds dc huidige situatie belicht, doch aan de andere kant ook doet uitkomen, in hoeverre de belichte situatie maatregelen van de regering, hetzij als wetgeving hetzij als beleid, wenselijk of noodzakelijk maakt. Een Troonrede wedervaart nogal eens kritiek. Zeggen wij dan van deze iets goeds, waar zich dit metterdaad zeggen laat. Uw haar zit beter met an t - Haarcrème! ah..„ w d. wp„,. e1,1 Conferentie Herv.- Geref. Jeugdbonden Het afgelopen weekeinde heeft te 3aarn, in het Gereformeerd Zendings- .-entrüm, de conferentie plaats, gevonden /an de leiders en leidsters van Hér- /ormd-Gereformeerde Jeugdbonden. Als referent trad op Ir. R. Plomp, die :prak over „geloof en natuurweten- Na bespreking in discussiegroepen olgde een boeiende discussie over de mtwikkeling der techniek en de proble men waarvoor de hedendaagse jeugd zich ziet geplaatst. Vervolgens werd door een forum, be staande uit o.m. ds. A. J. Jorissen en ds. R. A Kuus, gesproken over Johan- nis 4. Ds. A. J. Jorissen sprak over het on derwerp: „welke normen stellen wij op onze vergaderingen aan het geestelijk lied?" De spreker lichtte zijn betoog toe met Opnamen van een bandrecorder. Advertentie kalmeert zonder slaap te verwekken Clir. Geref. Kerk Urk treedt uit verbond Chr. Geref. kerken In nauwelijks dc Kerk uit het verband van kerken ge treden. Ginrg enkele maanden geleden ds. W. Baaij imet zijn gemes-ntc van Doorn over naar de Oud-Gereformeer de Kerken, nu heelt de gemeente Urk zich uit het verband losgemaakt en is overgegaan naacr de kleine groep van Christelijke C-creformeerde Ge meenten. Dit verbard van kerken be staat uit drie plaatselijke gemeenten namelijk Gouderak, Rotterdam-Zuid en Werkendam. De gemeente Urk heeft de bouw een nieuwe kvrk met 1000 zitplaatsen bijna voltooid. Sedert 1958 is de ge meente valkant. To«n nam de predi- Op 31 oktober van dit jaar lopen de vergunningen af die de Duitse regering verstrekt heeft aan de staalindustrie in het Roer gebied om op zondag te mogen produceren. Achter de schermen probeert deze industrie nu rui mere vergunningen voor zon- dagsarbeid te krijgen terwijl van protestants-christelijke zijde po gingen worden ondernomen om de zondagsheiliging te bevorde ren. Inmiddels heeft het ministerie van beid in Wcst-Duitsland een ontwerp wet gemaakt die de vergunningen tot zondagsarbeid aan de staalindustrie kant ds. M. C. Tanis het beroep aan naar Barendrecht. Deze kerk draagt een eigen stempel en kon zich in velerlei opzicht al lang niet meer verenigen met bepaalde gedachten uit de Christ. Geref. Kerken. De ervkelo predikanten die men. aan vaardbaar achtte bedankten voor een beroep. De gemeente heeft nu een beroep uit gebracht op ds. H. Visser Mzn. van dc Christelijke Gereformeerde Gemeente van Rotterdam-Zuid. drastisch wil beperken. Vijf jaar lang werd^ aan dit nieuwe wetsontwerp ge- Bovcndicn heeft het kabinet van Westfalen cn Rijnland een poging on dernomen om' een verandering in do huidige wetgeving te krijgen waardoor de Goede Vrijdag, de rooms-katholieke feestdag „allerheiligen", de dodenzondag, de dag voor boete en gebed en enkele nationale feestdagen beschermd zullen worden. Bovendien zullen op 31 oktober hervormingsdag de arbeiders, die de kerkdiensten willen bijwonen, vrij moe ten kunnen krijgen zonder dat dit van hun inkomen wordt afgetrokken. Dc industriële kringen verzetten zich niet hand en tand tegen deze nieuwe plannen. Maar de christelijke arbeiders willen nog veel verder gaan lis dc be scherming van de zondag. Enige dagen geleden is cr in Dortmund een congres gehouden van christen arbeiders waarin een resolutie Is aangenomen, die er bij dc regering op aan dringt dc vergun ningen voor zondagsarbeid niet meer te verstrekken. Tevens wordt gecist dat in de nieuwe c.a.o. de staalarbeiders al een veertig- urige werkweek zullen krijgen met ten minste 26 vrije zondagen per jaar. Tege lijkertijd wordt er op aangedrongen dat de vergunning voor het open stellen van de winkels op de twee zondagen voor kerstmis zal vervallen en daarvoor in de plaats de winkels op zaterdagavond open zullen mogen zijn- DELEN IN WELVAART De onverwachte stijging van de produktiviteit in de industriële sector van het bedrijfsleven is mede verkregen door de arbeid van de werknemer. Daarom dient hij in de huidige welvaart zijn aandeel te krijgen. Of dat moet gebeuren door middel van een loonsverhoging of door verbete ring van de secundaire arbeids voorwaarden, is een vraag die wordt opgeworpen in „De Gids", het orgaan van het Chr. Natio naal Vakverbond. Het betrokken artikel zegt hierover: GEZIEN dc bijzonder gunstige ontwikkeling van de produktivi teit, die bij het afsluiten van de c.a.o.'s niet kon worden voorzien, is de opvatting gewettigd, dat hier in een reden ligt om de lopende contracten te herzien. De vraag is echter of de algeméne aanwijzing die het College van Rijksbemidde laars in de gedifferentieerde loon politiek hanteert, zich hiertegen niet verzet. Naar onze mening niet. Immers een herziening van de c.a.o. ook tussentijds zal al tijd moeten geschieden met behoud van de grondslagen van de huidige gedifferentieerde loonpolitiek. De hierbij gestelde criteria, het pro- duktiviteitscriterium en het prijs- aspect, blijven dan ook onvermin derd van kracht. Op formele gron den behoeft er dus geen bezwaar Wel blijft de vraag of de rege ring, aan wie de eindbeslissing is voorbehouden, een eventuele over eenstemming door partijen bij een c.a.o. zal goedkeuren. Daarover zal, gegeven het feit dat de vakbe weging met meerjarige contracten akkoord is gegaan, een gesprek moeten wórden gevoerd tussen re gering en bedrijfsleven. Aannemen de dat in dit gesprek de weg open gemaakt kan worden, kan tevens worden verwacht dat deze ontwik keling binnen de grenzen van het georganiseerd overleg wordt gehou den, aldus het artikel in „De Gids". Inmiddels is bedoeld gesprek 'ussen de regering en de Stich ting van de Arbeid (waarin alle sectoren van het bedrijfsleven vertegenwoordigd zijn) reeds be gonnen. Uit de eerste besprekin gen is al wel duidelijk geworden dat de regering niet veel voor tussentijdse loonsverhogingen voelt en het meer in secundaire verbeteringen, zoals winstdeling en gepremieerde spaarregelin gen, wil zoeken. Over deze kwes tie, namelijk de te kiezen moge lijkheden om de werknemers in de welvaart te laten delen, zegt „De Gids" het volgende: HET IS in dc gevolgen voor het totaal van de economie om het even aan welke kant men het zoekt. Het betekent bijna altijd: loonkostenverhoging. Toch is er wel verschil. Een ex tra-verhoging van de lonen kan tot gevolg hebben dat het totale be drag daarvan in de consumptieve sfeer komt en daardoor een schok- werking veroorzaakt. Het zal eerdér kunnen leiden tot in beweging brengén van het gehe le loonpeil dan een verbetering van sommige secundaire voorwaarden in een aantal bedrijfstakken of on dernemingen, terwijl verschillen in de gevolgen voor het prijspeil eveneens niet zijn uitgesloten. Aan de andere kant kan een geheel in de secundaire sector liggende ver betering op de lange duur toch ook bepaalde consequenties hebben. Voorzichtigheid en een tegen el kaar afwegen van voor- en nadelen zijn dus wel geboden. Hier komt nog iets bij. Een sprei ding in de tijd bij loonsverhogingen is aanbevelenswaardig, wil men al thans de schokwerking vermijden. Is deze spreiding te bereiken, dan is een belangrijk bezwaar tégen een loonsverhoging zoal niet geheel weggenomen, dan toch belangrijk verzwakt. HET IS een van dc karaktertrek ken van de gedifferentieerde loonpolitiek, dat verbeteringen in de verschillende c.a.o.'s in de tijd worden gespreid. Voorts dient men niet uit het oog te verliezen, dat partijen aan de hand van de pro- duktiviteitsgegevens voor hun be drijfstak moeten aantonen, dat er Ook voor hen ruimte is. Bij dit alles moet nog worden be dacht, dat bij een algemene loon- beweging de coördinatie niet uit het oog mag worden verloren en dat dus voorzichtigheid geboden is teneinde te voorkomen, dat de loon- cijfers te veei uit elkaar zouden gaan lopen. Veel zal dus afhangen van hei verantwoordelijkheidsbesef van de onderhandelende partijen. Het zal een afwegen moeten worden. Enige vrijheid zaJ de verantwoordelijk heidszin ongetwijfeld versterken. Wij doen geen keus tussen de ene en de andere sector, wij zeggen we) dat voorzichtigheid geboden is. Loonpolitiek is niet alleen een werk op kort-zicht. maar ook op lang-zicht. Waar het on9 om gaat. is. dat in de huidige welvaart de werknemer zijn deel krijgt, omdat deze welvaart mede door zijn ar beid is verkregen. Ook op het belangrijke terrein van d looupolilick schijnt een tegenstelling te liggen. Het gevolgde systeem voor loon vorming heeft volgens do regering be antwoord aan de verwachtingen: de lonen zijn wel, de prijzen nauwelijks gestegen. Maar had de regering niet verwacht dat do loonvorming zou kun nen worden geregeld door naar de pro- duktiviteitsstijging te kijken? In de praktijk heeft men die maatstaf moeten loslaten. En dc regering kon digt dan ook aan, dat zü dc S.E.R. zal vragen of in dc toekomst geen andere maatstaven mede gehanteerd moeten worden. In feite betekent dit verzoek, dat het gevolgde systeem niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. Geen tegenstrijdigheid, maar wel opmerkelijke ontwikkeling steekt in het voorstel om dc loon- cn inkomsten belasting te verlagen per 1 juli, tenzij de conjunctuur de verlagb.0 op dat regering stelt hier net zoiets de heer Burger van de Partij Arbeid in december 1958 beeft gesug gereerd bij een laatste poging om een oplossing te vinden voor het conflict tussen minister Hofstra en de kamer meerderheid. niets weten en niemand is meer op die suggestie ingegaan. Do rcgering-Drecs moest vallen cn viel. Dit kabinet- De Quay, dat op de kamer meerderheid van toensteunt, stelt iu voor om de minister van financiën te machtigen om belastingverlaging per 1 juli 1961 in te voeren of zoveel later als nodig is. Dat gaat nog verder dan zoveel eerder als mogelijk is, zoals Burger destijds vroeg. Wij zijn- benieuwd hoe dc kamermeerderheid dit voorstel zal ontvangen. Veel van wat in deze Troonrede die wat taal cn stijl betreft heel wat aan trekkelijker is dan haar voorgangsters wordt aangestipt, was ook al bij de regeringsverklaring in het voor. jaar van 1959 en bü' dc vorige Troon rede aan de orde. Het beschouwende gedeelte over df aanvankelijke resultaten van het be leid en de financiële paragraaf, die in dc Miljoenennota uitgewerkt wordt, zijn het belangrijkste. Dc Nieuw-Guinea paragraaf uit deTrooi rede komt ons voor bevredigend te ziju. Verheugend is de omstandigheid, dat de bouwpoiitiek der regering, waarbij de bouw van woningen in de goedkope huurKiasscn door particulieren wera gestimueerd, zulk een verrassend suc ces blijkt te zijn. Zulks tegen de Cas- sandra-geluigcnisscn der socialisten in. Wel hopen wtf, dat de regering speciaal voor de probleemgebieden de nodige souplesse zal betrachten ten einde daar de woningbouw op een ho- i te adviseren dit i Vrije Universiteit Bij de vrije universiteit werden daarentegen grote bezwaren geop perd. Men was vooral niet enthou siast over een baccalaureaatsoplei ding en over reizende hoogleraren, Maar het zwaarst woog een princi pieel bezwaar. Als zij tot samenwer king met andere universiteiten overgaan, kreeg het antheneum hot karakter van een compromisschool i dat lijkt onverenigbaar met de principiële grondslag van do V.U. Deze afzijdige houding van de V.U. heeftin Friesland bij haar voorstan ders grote verwondering gewekt. Deze begrepen terdege de bezwaren die naar voren werden gebracht, maar zij kon den er niet in berusten dat na het uiten daarvan op de plaats rust werd ge houden. Kan do doelstelling van dc V.U., de bevordering van het chris telijk hoger onderwijs, alleen maar in Amsterdam gediend worden? OT zou het christelijk h.o. hieer gediend zijn- met een aantal filialen van de moeder-' universiteit over het land verspreid? De Vereniging van provincie- en ge meentebestuurders in Friesland vatte de koe bij de horons. Zij belegde een vergadering over dit vraagstuk en no digde de V.U. én de a.r. fractie in de Tweede Kamer uit die bij te wo nen. Mr. J. Algera (directeur V.U.), prof. mr. Verdam (rector-magnif.cus) i prof. mr. Versteegh (kamerlid) ga an daaraan gehoor. Federatief? De Friezen hadden zich terdege bereid. Een compromisschool leek hen wel te omzeilen. Komen er meer athe nea in het land, dan zouden die wel licht aan een bepaalde universiteit toegewezen kunnen worden. Gezien de bevolkingssamenstelling zou het Friese zekor aan de V.U. worden toegewezen. Maar dat wérd niet de meest gewens te oplossing gevonden. De V.U. zou op verschillende plaatsen moeten werken, om zoveel mogelijk studenten voor de verdere opleiding aan zich te binden, Dat is mogelijk door van athenea fe deratieve scholen te maken. Het directorium Zou de inrichting rus tig aan twee universiteiten ter beschik king kunnen stellen, die onder verant woordelijkheid van eigen curatoren de opleiding van de bij haar ingeschreven studenten verzorgen. Op die Wljzo zou i een federatieve school ontstaan. In feite verweet men in bedekte ter en de leiding van de V.U. geen initiatief in deze richting te heb ben genomen en nu haar de kans i wordt geboden de actie-radius het christelijk hoger onderwijs te ver groten, daar lauw en laks tegenover te staan. Het doel is waard, zich hier voor in te spannen. Bezwaren zijn om overwonnen ie worden. Hier past geen stemming: het is bereikt. Er komt zeker een atheneum in Fries land, meende de vergadering. Het 2 van de V.U. afhangen, van haar roe pingsbesef en haar verstaan van de tekenen der tijden, of aan deze instel ling (ook) christelijk onderwijs zal worden gegeven. De kans is e is er nu. Wordt zij nu niet gegrepen, dan zal het straks onherroepelijk ta laat ziijn. Monument voor para's bij Ede Aan de rand van de heide te Ed ter hoogte van de Glnkel, heeft maan dagmorgen generaal majoor R. E. Ur- quhart een monument onthuld ter her denking van hen die vielen in de slag om Arnhem. Generaal majoor Urquhart was destijds commandant van de eerste Engelse parachutistendivisie die tot taak kreeg de brug in Arnhem tc veroveren. De stijd woedde van 11 tot én met 25 september 1944 doch lm' gestelde doel werd niet bereikt. De pa rachutisten kwamen onverwachts tegen over twee Duitse S.S.-pantse-rdivisies te staan. De aanwezigheid van deze ririjd- krachten de Hohenstaufen- en de Frundsbergdivisic was do geallieerde legerleiding te laat bekend. ger peil te brengen dan thans het ge- val is. Deze Troonrede wordt uitgesproken der verhoudingen op internationaal .ge bied, die nog voortdurend achteruit gaan. Terecht spreekt de regering daar over in sobere woorden. We zijn het ons maar -U tc goed bewust. Daarom is de bede - an liet slot om tc mop® werken tot 2egcn van ons ryk, c veel in ons vermogen ligt, vol. wereld, een bede, die onze hartelijk' I instemming neeft (gedeeltelijk gecorrigeerd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2