BELASTINGVERLAGINGEN IN 1961 Miljoenennota Commentaar Jlicuuie piJtsrlje (Courant jfe* |P|> Zware nederlaag voor Sowjetunie DENSDAG 20 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter CHRISTELIJK-NATIOÏSAAL DAGBLAD „Staatoasticf) is abeblma tngn bcrtio tcgljenspotr Eenenveertigste jaargang no. 11976 tot zegen van het Koninkrijk en tot zegen van de wereld" HM. de Koningin in de TROONREDE Pagina 7 Vage passage over Nieuw-Guinea Hoopvolle verwachting In de Troonrede welke HM. de Koningin vanmiddag heeft uitgesproken ter opening van de ge wone zitting der Stalen Generaalwordt aangekondigd cl. het overleg over de wijze, waarop liet zelfbeschikkingsrecht voor Nederlands Nieuw- Guinea doeltreffend kan worden verwezenlijkt, zal worden medegewerkt door de in het komende jaar in te stellen Nieuw-Guinea-raad, die in grote meerderheid uit vertegenwoor digers van de inheemse bevolking zal bestaan. In de organen van de Verenigde Naties en in de Znid-Pacific-commissie, evenals bij het sa menwerken met Australië, zal de regering de verwezenlijking van haar doelstellingen met betrekking tot Nieuw-Guinea krachtig blijven nastreven. Voor ons aandeel in de defensie der westerse wereld zullen grotere financiële bijdragen dan voorheen worden gevraagd. Aan de Sociaal-Economische Raad zal de vraag worden voorgelegd of het wenselijk is bij de loonvorming naast de maatstaf van de produktiviteit, ook andere maatstaven in aanmerking te nemen. wet worden ingediend op de subsidiëring van de kerken- In het komende zittingsjaar zijn voorstellen te verwachten ter verruiming van het gemeen- telijke belastinggebied. De minister van financiënprof. dr. J. Zijlstraheeft vanmiddag zijn miljoenennota aangeboden aan de Volksvertegenwoordiging. De belangrijkste punten zijn: Als de conjunctuur het toelaat hierover zal in het eerste kwartaal van het volgend jaar beslist worden zal op 1 juli van het volgend jaar de loon- en inkomstenbelasting worden verlaagd. Aan de Staten-Generaal wordt thans goedkeuring gevraagd, de verlaging zelf zal dan bij Koninklijk Besluit van kracht worden. |j4 Voorgesteld wordt enkele tijdelijk genomen maatregelen op belastinggebied ongedaan te maken (verhoging van vermogensbelasting o.a.), enkele andere enigszins te wijzigen en weer andere van kracht te doen blijven (de investeringsaftrek). 0 De minister heeft een begin gemaakt met het opstellen van een prioriteitenschema voor de jaren '61, '62 en '63. Er mogen in liet komende jaar 80.000 woningen gebouwd worden, te Melen 32.500 woning wetwoningen, 32.500 premie-woningen en 15.000 woningen in de vrije sector. Het goed- keuringsbeleid zal Maken over de gespannen bouM'inarkl. 0 Het tekort van het Landbouw-egalisatiefonds is weer groter geraamd dan een jaar geleden. De regering overweegt wijziging in de opzet van het garantiebeleid en stelt afschaffing voor van de omzetbelasting op boter. De consumenten subsidie op levensmiddelen is thans geheel verdwenen. De middelen v. hel Rijk bedrogen ca 9 miljard DIT IS 9MIUARDGULDEN... <!enzouco.206jaar elke seconde éen qul- ult kunnen geven Men zou85"90jcar nodig hebben om i 9miljord Ie lellen j jard dogen zijn wrioper Mentoner ieder I mens op de aarde ca. 3gulden van geven j Menzaj6öeeuwen nódig hebben om alle getallen lol9miljard neerle schrijven 8miljardqu!den weegt toFaal ca. f3\ 54miljoenkilo a JN 'NDERDAAD, het zijn cijfers óm van te dui zelen. Er zijn er niet veel die zich een voorstelling kunnen maken van wat men met een miljoen kan doen laat staan als men de beschikking heeft over negenduizend maal een miljoen. Toch glijdt een dergelijk bedrag in een jaar tijds een minister van financiën als het ware door de vingers. Hij is de man die in eerste instantie de verantwoorde lijkheid draagt dat het goede geld dat wij allemaal samen naar de fiscus brengen, ook goed wordt besteed. En dat er niet meer wordt uit gegeven dan nodig is. Zo is die minister van fi nanciën een machtig man. Maar de volksvertegenwoor digers, de leden van Tweede Kamer en van Eerste Kamer, kijken hem op de vingers en tikken hem op de vingers als zij menen dat hij onver antwoorde uitgaven doet. Als zij menen dat hij voor dit of voor dat te weinig uit geeft. Zij zijn de mensen die grondig die dikke papier massa moeten bestuderen die Miljoenennota heet. Maar zij zijn niet de eni gen die nauwlettend 's Rijks financiën in de gaten hou den de kranten waken al niet minder over de negen miljard die wij in het laatje brengen. Nauwelijks is de Miljoenennota verschenen, of zij komen met hun commen taar. En dusdoende beïnvloe den zij meer de mening ten gunste of ten ongunste van de minister van financiën en zijn collega's dan zelfs de meest briljante redevoerin gen der volksvertegenwoor digers. Enfin, leest u zelf maar in deze krant hoe an deren over Troonrede en Miljoenennota geoordeeld hebben. Hoe onze krant erover denkt, kunt u ook lezen. De redactie hoopt dat die me ning u tot nadenken stemt. En als u het ermee eens bent en meent dat ook uw vrien den en kennissen het be horen te lezen wat let u om de bon in te vullen? (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week' maand/kwartaal/per giro (Doorhalen wat niet vod toepassin- Is) Deze bon Is Ingezonden door: (straat) (woonplaats) Nauwelijks ivaren de laatste woor den van de Troonrede verklonken, of reeds schalde door de historische Ridderzaal: „Leve de Koningin!", een kreet, die onmiddellijk door de aan wezigen werd overgenomen. En daarmee kwam. een eind aan deze plechtigheid, elk jaar weer vol stijl en sfeer en in een entourage, die, hoe protocolair ook, elke Nederlander, die nog iets begrijpt van de échte vrij heid, tot diep in het hart aanspreekt. Zoals ook elk jaar opnieuw hetgeen zich voor en na deze samenkomst van vorstin en volk buiten de muren van de Ridderzaal afspeelt weerklank vindt bij de tienduizenden uit alle hoeken van het land, die rijendik zich hebben geschaard langs de Haagse straten en pleinen om maar niets te missen van de glans en de schittering van de Gouden Koets, van het vriendelijke wuiven door koningin Juliana en prins Bernhard en zo als dit jaar ook de prinsessen Bea trix en Irene, van de gala-uniformen en het militaire schouwspel. Het ivas weer Prinsjesdag op zijn best! Loemoem]>a wijst voorstellen af De onderhandelingen tussen president Kasavoeboe en premier Loemoemba om tot een schikking te komen zijn vandaag op niets uitgelopen. Uit kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met Kasavoeboe is verno men, dat Loemoemba een compromisaan bod van Kasavoeboe heeft verworpen volgens hetwelk Loemoemba vice-premier wordt in een volkomen nieuw kabinet, dat hoofdzakelijk door de president is benoemd. Roofovervallers aangehouden De .politie te Amsterdam heeft twee mannen aangehouden, die ervan verdacht worden, in de afgelopen nacht een roof overval gepleegd te hebben op de 38-j. vertegenwoordiger R. van der K. uit Zaandam. De man werd mishandeld, waarna de overvallers zijn portemonnaie (inhoud ongeveer twintig gulden en een reserve-autosleuteltje) roofden. De ver tegenwoordiger had in de afgelopen nacht enkele café's bezocht en was op weg naar zijn auto, toen hij plotseling werd aangevallen. Twee van de vermoe delijke aanvallers konden spoedig wor den gegrepen. De Zaandamse vertegen woordiger moest door de geneeskundige dienst behandeld worden Twee motorrijders verongelukt Op de rijksweg tussen Wolvega en Heerenveen is gisteravond een ongeluk gebeurd, waarbij, twee mensen om het leven zijn gekomen. De 47-jarige motor rijder A. Delfsma met als duopassagier de heer K. Keuning, passeerde een aan de rechterzijde van de weg geparkeerde auto en merkte een uit de tegenoverge stelde richting komende bestelauto met of niet tijdig genoeg, op. De motor botste tegen de bestelwagen met als gevolg, dat de duopassagier zo zwaar werd gewond, dat deze ter plaatse overleed. De heer Delfsma werd eveneens zwaar gewond. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis Kenmerkend voor deze miljoenen nota is het enorme overschot op de gewone dienst: een bedrag van 1293 miljoen gulden. Trekt men daai-af de z.g. „additionele uitgaven" uitga ven dus die zullen worden gedaan als de door de x-egering voorgestelde maatregelen worden bekrachtigd door de V olksvertegenwoordiging, dan nog bedraagt het overschot rond een miljard gulden. Dit overschot dekt al een heel eind de uitgaven die worden beraamd in de buitengewone dienst: investeringen ten behoeve van het onderwijs, de aanleg van land- en waterwegen en van zee- en rivierdijken, investeringen ten be hoeve van de P.T.T., van weten schappelijk onderzoek enz. Kapitalen dus die voor een langere termijn worden uitgegeven en waarvoor he' sluiten van leningen ten volle ver antwoord is. Dat te lenen bedrag zal echter maar gering behoeven te zijn. want het totale begrotingstekort be loopt 539 miljoen. Waarschijnlijk echter zal de minister van financiën meer lenen, dit alsi middel in de strijd voor een evenwichtige econo mische ontwikkeling. Ten slotte het totale beeld van de ingediende begroting. In dit overzicht zijn de begrotingscijfers voor 1961 (in miljoenen guldens) geplaatst te- De Ridderzaal op het Haagse Binnenhof: centrum van het staatkundig leven van ons Koninkrijk. Met pracht en praal is daar vanmiddag door H.M. de Koningin hei nieuwe zit tingsjaar der Staten-Generaal geopend. Buitcngenone dienst Saldo 1.327 Gehele dienst Uitgaven 9.545 Saldo 579 De Sowjetunie heeft vannacht in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een verpletterende nederlaag geleden. Met een overwel digende meerderheid van zeventig tegen nul stemmen (bij elf onthou dingen, voornamelijk van de zijde der communistische staten) besloot de vergadering het Kongobeleid van secretaris-generaal Hammarskjöld goed te keuren en zich tegenstander verklaard van alle militaire hulp, die buiten de V.N. om aan Kongo wordt geleverd. (Door de SowjetunieJ De uitslag kwam als een climax op de spoedeisende zitting van de vergadering, die op Amerikaans verzoek bijeengeroe pen was, nadat de Veiligheidsraad door een Russisch veto volkomen in een passe was geraakt. Vanochtend vroeg werd deze speciale zitting gesloten. Vai avond begint de gewone zitting van c Algemene Vergadering. lngetrohke iken Voordat tot stemming was overgegaan, had de Rus Zorin zijn ontwerpresolutie en de door hem ingediende amendemen ten op de Afrikaans-Aziatische resolutie ingetrokken. Hij deelde echter mede. dat zijn delegatie zal vragen, de kwestie Kongo te plaatsen op de agenda van de normale zitting van de vergadering, die vanavond begint. Zorin deed dit, nadat de vertegenwoordiger van Ghana hem van het nutteloze van zijn houding had overtuigd en de Amerikaan Wadsworth had verklaard, slechts voor de Afrikaans- Aziatische resolutie te zullen stemmen. als de Russische amendementen zouden worden verworpen. In de ontwerp-reso- lutie had de Sowjetunie het optreden van Hammarskjöld en de V.N.-troepen in Kongo willen veroordelen. De Nederlandse afgevaardigde, mr. C. W. A. Schiirmann, oefende scherpe kri tiek uit op de houding van de Sowjetunie in de Kongolese kwestie en maakte haar het verwijt, geen gevoel te hebben voor het lijden van de bevolking. De stappen van de Afrikaans-Aziatische landen acht te hij een doorslaan bewijs van de absur diteit van de Russische beschuldigingen aan het adres van Hammarskjöld en de V.N.-troepen. Mr. Schürmann herhaalde, dat de Nederlandse delegatie volledig vertrouwen heetf in de secretaris-gene raal en diens staf en dat zij het werk van Hammarskjöld bewondert en er dankbaar Prof. De Gaay Fortman verlaat S.E.R. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman hcefl voor z(jn krocnlidmaatschap van de Sociaal-economische raad bedankt ln ver band met zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer, omdat het lidmaatschap van beide lichamen in het algemeen uiel gewenst wordt geacht. Voorts zijn voor 1961 nog te verwach ten de volgende additionele posten ten laste c.q. ten gunste van de Gewone Defensie-uitgaven wegens het ach terblijven vat) de kasuitgaven bij de begroting - __125 Sanering van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds en het Spoorweg pensioenfonds (uit gaven) 266 Verhoging van het aandeel van het Gemeentefonds en 't Provinciefonds in de opbrengst der rijksbelastin gen met resp. 0,24 en 0,02 °/o vorengenoemde sanering van het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds (middelen) Verhoging van het aandeel van het Gemeentefonds in de opbrengst der rij ksbelastinigen met 0.58 °/o inge volge het voorstel, neergelegd in het ontwerp Financi ële-V erhou di ngs- wet i960 (middelen) Verhoging van de toeslagen op de pensioenen, o.a. in verband met de getroffen loon maatregelen in 1960 Wetsontwerp in zake hot weten schappelijk onder wijs (uitgaven) Vermindering van het aandeel van Gemeente fonds in de op brengst der rijks belastingen met in verband met het wetsont werp inzake het wetenschappelijk onderwijs (middelen) Herziening van de lerarensalarissen Hogere uitgaven verband met het ontwerp we- genfinancierings- Versterking van cle Amerikaanse strijdkrachten In kringen van het Amerikaanse mi nisterie van defensie is gisteren verno men dat de Verenigde Staten zeer ern stig overwegen hun strijdkrachten bin nenkort te versterken. Ambtenaren var het ministerie wilden niet zeggen met hoeveel man de strijdkrachten zouden moeten worden uitgebreid. Op 31 juli telde het leger 876.560, de luchtmacht 812.920 en de marine 618.290 man. Bovendien waren er op die datum nog 172.820 mariniers. DEN VOORTGANG op de het vorige jaar reeds ingeslagen weg: zo zoil men het wezen van de vandaag uitgespro ken Troonrede kunnen weergeven. De vorige Troonrede, de eerste onder het bewind van het toen nog nieuwe ka binet, had zich gekenmerkt door een ruimer betoon van vrijheid. Zulks was naar de eis des tijds. Daarop komt de Troonrede van van daag niet terug. Met andere woorden: zij houdt daaraan vast. Maar zij brengt daarop, waar door de omstandigheden geboden, hier en daar wei een correctie aan. Zij acht althans de mogelijkheid van aanvullingen geboden. In dit verband denken wij aan de me dedeling in de Troonrede, dat aan de S.E.R. de vraag zal worden voorgelegd, of bij de loonvorming nog andere maat staven dan, als tot dusver, de produktivi teit in aanmerking moeten worden ge nomen. De wenselijkheid van die andere maat staven was reeds vanuit het bedrijfsleven geopperd. De regering, zo blijkt uit haar mededeling, is bereid tot correcties op dit punt, al laat zij de vraag voorlopig ter beantwoording aan de S.E.R. Hetzelfde vrijlieidsbetoon dus als van vorig jaar. maar zulks betekent geens zins, dat de regering ook in het nieuwe jaar voornemens is de zaken op haar be loop te laten. Integendeel laat zij nicf in het onze kere, dat zij nauwlettend zal toezien op bestendiging van evenwicht in het eco nomisch leven. Aan de handhaving van dat evenwicht zal de bclastingpolitick voor een deel dienstbaar worden gemaakt. Vandaar ook, dat een in het uitzicht ge stelde belastingverlaging niet dan voor waardelijk wordt toegezegd. Nu het de bedoeling is, dat op de inge slagen weg voortgang zal worden ge maakt, kon deze Troonrede voor het ove rige een kalm stuk blijven. Indien in den lande tegen het kabinet al enig verzet is gerezen, ware het stellig teveel eer voor de hier en daar wat geuite ontevreden heid, zo hiervan in de Troonrede blijk ware gegeven. Maar wat wil men? Een normale regeringsperiode duurt vier ja ren. Het kabinet heeft vorig jaar bij zijn optreden al niet in het onzekere gelaten, hoe het zijn beleid wenste te voeren. Had men dan in de Troonrede van vandaag meer aankondiging van activiteit ver wacht? IVij voor ons hebben daaraan geen be hoefte. Nadat de Troonrede van vorig jaar reeds een voor dit tijdsbestek ver antwoord beleid had aangekondigd, zijn we met de Troonrede van vandaag, die ons immers een voortgaan op deze weg belooft, tevreden. B egr o ti nigsteko r t rekening houden de met de additio nele posten Waarin begrepen rond 297 voor het nadelige saldo v Landbouw-Egalisatiefonds. Sinds gisteren is boven het vasteland van West-Europa de luchtdruk belang rijk gedaald. Er ontstonden enkele de pressiekernen, die zowel in ons land als in België en West-Duitsland veel regen hebben gebracht. In bijna de gehele pro vincie Overijssel viel 30 mm of meer. Een hogedrukgebied op dc Oceaan, waarvan hel centrum in de richting van Spanje beweegt, heeft zich over de Britse eilanden uitgebreid. Aan de rand van dit hogedrukgebied is een krachtige tot De barometer blyft constant op fris aangevoerd. Deze lucht zal ook Neder land binnendringen. In verband hier mede moet de eerstkomende dagen op tamelijk koud en onbestendig weer wor. den gerekend. regen. Matige tot krachtige, kust krachtige tot harde wind, ln hoofd zaak tussen noord cn west. Vry koud. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 21 september zon op 06.24, onder 18.42; maan op C6.45, onder 19.03. Laatste kwartier 23 seotember. .iftid Bolletje/' de échte eierbeschuit Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V.. Zoeter- woudseweg 3, Leiden. Finse reiziger uit trein gevallen De kreet „man over boord" heeft gisteren de passagiers van de Noord- West Express, afkomstig uit Hoek van Holland, in opschudding gebracht. De hoofdconducteur van de trein ontdekte ter hoogte van Ilarmelen dat een van de deuren openstond. Het vermoeden dat een der reizigers vermist werd, bevestigde later de doua- le in Oldenzaal, die de eigenaar twee koffers, een hoed en een regenjas niet kon vinden. Er werd een baan- schouwing gehouden en na lang zoeken vond men het slachtoffer tussen Gouda en Hekelsveld. Het bleek de 49-jarige Fin Martti Jarvinn uit Turku te zijn. Hij is met zware verwondingen in een ziekenhuis te Gouda opgenomen. De toe dracht van het ongeluk is nog niet be- Guatemala meldt rood komplot De regering van Guatemala heeft ver klaard, dat zij een communistisch kom plot heeft ontdekt tegen alle regeringen van Midden-Amerika. Dit komplot werd geleid en gefinancierd uit Cuba. Vandaag zouden de samenzweerders hebben willen landen op de Atlantische kust van Guatemala, met steun van „agitators uit Oosteuropese landen". In 55 minuten heeft een raket van het Atlas-type gisteren een afstand van 15.000 kilometer afgelegd. De raket „vertrok" van de Amerikaanse basis Cape Canaveral cn landde in het zuidelijke deel van de Indische Oceaan, ongeveer 1600 kilometer ten zuidoosten van Kaapstad. Topsnelheid was 27.000 kilometer per uur. De grootste hoogte 1600 kilometer. SCHILDER ZELF MET DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKENS-TJALLEMA PRODUKT FLEXA verkrijgbaar bij OEGSTGEEST KEMPEN AERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1