BRUSSEL trots en blij maar niet bijzonder uitbundig Problemen op wat langere termijn ie ene hL. 9 zaterdag 17 september 1960 Huwelijk Boudewijn-Fabiola nog dit jaar? Best bewaarde geheim van dit jaar (Van onze speciale verslaggever.) Brussel, zaterdagmorgen. t~)E MEESTE MENSEN in Brussel U wisten het gistermiddag nog nauwelijks. De mannen en vrouwen, die we langs de weg ontmoetten, hadden er niets van gehoord, on danks de extra-radio-uitzending van twintig over twaalf, waarin premier Eyskens het verrassende verlovings- nieuws aankondigde. Er waren ook lieden, die, kopschuw gemaakt door de vele speculaties van de afgeli jaren, niets van de romance wilden geloven, voordat ze deze officieel ge drukt hadden zien staan. Zeer dui delijk demonstreerde zich dit op een bijeenkomst van publiciteitsverte- genwoordigers in Charleroi, waar het gonsde van geruchtenTijdens de lunch, die om één uur aanving, werd er uitsluitend een heildronk op het leven van koning Boudewijn uit gebracht, en niet op dat van zijn bruid, Dona Fabiola de Mora y Aragon. Om twee uur zoefde er een grote, zwartglanzende hofauto door de drukke straten van Brussel. Hofmaarschalk graaf Gobert d'Aspremont Lynden zat stijfjes op de achterbank, op weg naar kardinaal Van Rooy en ook nog even naar de Spaanse ambassadeur. Het was een formeel bezoekde formele aan zegging van de koninklijke verloving, die de stad zelf nog volkomen onberoerd gelaten had. Een uur later zoefde de wagen weer naar het paleis Laeken te rug. Onopvallend verdween hij door het hoge. vergulde hek, waar de wacht stram salueerde. EYSKENS Tezelfdertijd werd ln de Rue de la Lol, waar het Belgische kabinet in het ge bouw van de ministerraad bijeengeko men was, premier Eyskens door opge wonden journalisten bestormd. Hij had het volk zojuist de verheugende mede deling gedaan, dat de zolang verbelde koningin een Spaanse freule was, ook al weer heel onopvallend over een in alle stilte aangelegde radloljjn. „Een prachtige dag, heren", glim lachte hij. De horde persmensen, die hem om ringde, brieste van ongeduld. „Wie is ze?" „Waar is ze nu?" Hoe hebben ze elkaar gevonden?" De vragen sloegen de kwasi-verbaasd kij kende Excellentie als het ware in het gezicht, terwijl alleen de schreeuwers waren te horen. Vóór de onverstoorbare Eyskens en kele bijzonderheden gaf, kon hij niet nalaten even zijn triomf te vieren. „Wat denkt u, heren?" zei hij, met de twinkeling van de overwinnaar in de ogen. „Hebben we het prachtig geheim kunnen houden, of niet?" Koning Boudewijn en zijn ver loofde, zoals zij gisteravond aan het paleis te Laeken arriveer den. Daar maakte Dona Fabiola kennis met de Belgische regering. In .Brussel was nog steeds geen vlag te zien, toen om vier uur zeker hon derdvijftig Belgische, Franse, Neder landse en Engelse journalisten in het Maison de la Presse twee woordvoerders van het Hof als aasgieren omringden, na een wild gevecht om een foto, waar van overigens voldoende afdrukken aanwezig waren. Op het voaitfioofld van Monsieur Le- fébure, chef van het kabinet van de Koning, parelden kleine zweetdroppel tjes, terwijl meneer Valkenier, woord voerder van het koninklijk huis, zenuw achtig met de vingers op de tafel trom melde. De president van de.» persclub, een deftig gekleed heer, zuchtte, suste, bedilde en gebaarde, alsof hij een troep amok/makers wilde bezweren. TERUG UIT MENTON „Zeer binnenkort zal het huwelijk voltrokken worden", verklaarde Mon sieur Lefèbure, die van vakantie in Menton was teruggeroepen, en minstens net zo verrast moet zijn geweest als de krantenmensen, die om nadere inlich tingen vroegen. „Nog dit jaar?" schreeuwde er een. „Volgende maand misschien?" klonk het elders. „In februari toch zeker niet, want dan beginnen de Vasten!" wist weer een ander slim op te merken. „Heren, we weten het niet! Ons is nog niets van een datum bekend!" Meneer Valkenier hief de handen ten hemel en zag er even uit als een ver schrikt konijn, dat gehypnotiseerd naar de jager staart. Congres marktonderzoek: Met een overzicht, opgegeven door de heer W. de Jonge, directeur van het Nederlands instituut voor publi- citeitsonderzoek in Amsterdam, is het vijfdaagse congres van de Euro pese vereniging voor markt- en opi nie-onderzoek (Esomar) waaraan on geveer 300 deskundigen hebben deelgenomen, gisteren in Schevenin- gen geëindigd. Het overheersende motief tijdens de de batten is de discussie geweest over de mogelijkheden om de reeds ontwikkelde of geëntameerde methoden van het markt onderzoek ook ten nutte van de zgn. marktvoorspelling het inzicht in de ontwikkeling van de markt op langere termijn te gebruiken. Twee conclusies zijn hierover op deze relatief korte conferentie gevallen, aldus de heer De Jonge. Zoals een der inlei ders stelde, kunnen de ontwikkelde tech nieken op korte termijn en in vele geval len goed genoeg zijn voor het verkrijgen van inzicht in een marktsituatie, maar hun geldingskracht neemt reeds ernstig af wanneer deze termijn meer dan een half jaar beslaat. De algemene overtui ging van de conferentiegangers was, dat de gegevens, verzameld in de geschiede nis van het marktonderzoek en in de te genwoordige praktijk gebundeld dienen te worden om als materiaal te dienen voor het verdere onderzoek. De opgaven zijn tijdens deze dertiende Esomar-conferentie aanmerkelijk aange vuld doordat diverse sprekers enkele ver waarloosde, maar niettemin vitale onder delen van het marktonderzoek in het licht hebben gebracht. De Engelsman J. de Vos en de Fransman J. Agostini hebben ge wezen op respectievelijk de achterstand in onderzoek over de distributiekanalen en in dat van doublures bij couranten- advertenties. By het bepalen van de reclamecam pagnes ln de pers dient zekerheid te wor den verkregen over de begrenzingen van de afzonderiyke lezerspublieken. Het gaat hier om de vraag, kan men een kopers- publiek vergroten door de lezers van een bepaald blad te tellen bU die van het blad waarin men reeds adverteert of bereikt men in wezen hetzelfde publiek, omdat de betrokken personen beide bladen lezen. Het blijkt intussen duidelijk, aldus de J-x v-'-J """i het 2n methoden gaat omvatten, hetgeen nodig is geworden om antwoord te geven op vragen zoals, bij het begin van de con ferentie, door ir. Often van het Philips- ïrn gesteld: Hoe moet het reclame budget verdeeld worden over de verschei dene reclame-media. Volgens de heer De Jonge zal ln Ne derland op universitair niveau aan het wetenschappelijk marktonderzoek meer aandacht moeten worden besteed, aange zien universitaire krachten die het vak binnentreden nog altyd de stage moeten doormaken, waarin zü „veel moeten af leren en veel moeten leren". „Is Franco wel wat e „Welke politieke of militaire rol heeft de vader van de bruid in de Spaanse Burgeroorlog gespeeld?" vroeg een ner veuze Fransman. „Hoe komt het dat de Dona de Belgi sche nationaliteit bezit?" bracht een Engelsman naar voren, die enkele Fran se woorden door elkaar had gehaald en in de Spaanse freule een genaturali seerde Belgische meende te hebben ont- Veel feitelijk nieuws leverde de bij eenkomst niet op. Koning Boudewijn kende Dona Fabiola de Mora y Aragaon sinds een jaar, maar waar en wanneer hy haar in de afgelopen maanden had ontmoet, wist men niet. Officieel was hy twee jaar geleden voor het laatst in Spanje geweest, doch over zijn vermeen de, incognito-reizen naar Barcelona wilde men niets vertellen. GITAAR Ja, de Dona was rooms-katholiek. Ze sprak niet alleen Spaans, maar ook Frans, Duits en Engels. Het bloed van de oude Spaanse geslachten Aragon en Navarre vloeide door haar aderen. Ze schilderde, ze speelde gitaar, en ze was verpleegster in een. militair hospitaal geweest. Ze had gedejeuneerd op het koninklijk landigoed Ciengnon en ze was vergezeld van haar moeder, Dona Bian- ca d'Aragon y Carrillo de Albornoz, Barroeto-Aldamar y Elio, en haar broer, Don Gonzola etc. etc. Het werd zes uur 's avonds en nog steeds had geen journalist de Dona ge zien. Heel Brussel wist het nu en van de St. Gudule, de kathedraal, waarin koning Boudewijn zijn bruid naar het Lees de ETlSSÖ bloemehti „Margriet" en vraag ook de speciale mesttabletten cactussen. MEDICA-'s HERTOGENBOSCH altaar zal leiden, wapperde de Belgische driekleur. Voor de hekken van het pa leis Laeken stonden zeven persmensen zich te verbijten van verdriet. De auto's van ministers en hoidignitarisBen gleden aan, en in de verre, maar grote, zilveren zaal stelde de vorst het exclusieve ge zelschap zijn verloofde voor. Het portret van 's konings bruid prijk te in de meeste, Belgische avondbladen. In de staminees struikelden de Brusse laren over haar. naam, en de meesten hielden het dan maar ook op Dona. Het is zeker: Brussel stond er niet van op z'n kop. Men heeft er geen pintje bier meer om gevat, en men vlagde of feestte niet. Toch was men trots en blij, dat koning Boudewijn eindelijk een vrouw gevonden had. De steeds weer opduikende geruchten, dat 'hij zich in een Trappistenklooster terug zou trek ken, hadden nogal wat ergernis ver- „Als de Dona het verstandig aanpakt," zei er een, „kan ze net zo populair wor den als koningin Astrid". COMMENTAREN Andere (opgevangen) commentaren: „Koningin Elizabeth zal nu wel de titel koningin-moeder krijgen". „Nu begrijp ik, waarom koning Leo pold zo vaak naar Barcelona moest". „Ik heb gehoord, dat de familie van de Dona een villa in Madrid bewoont, waarin vijfentwintig bedienden werken. Zou ze dan toch niet van arme adel zijn?" „Ik vind deze romance 't best bewaard gebleven geheim van dit jaar". „De feesten komen pas, nadat ze ge trouwd zijn. Het protocol schrijft voor een koninklijk paar- een blijde inkomste in alle acht provincies van België voor". „Wat gelukkig, dat zij ook van sport wagens houdt. Hij is er dol op!" Het werd latter ook stiller in Brus sel. Op de Markt met zgn vergulde gevels en kleurige glldevlaggen ging het openluchtspel „Egmont en Hoorne" ge woon door. Op de plaats, waar de beide Hollandse edelen in de zestiende eeuw het hoofd verloren, werd dit bloedige drama als pleinstuk opgevoerd, inclusief de kuitbroek, de gespschoenen, de plooi kraag en de hellebaarden. Ook de her tog van Alva liep er weer rond. als vertegenwoordiger van een staat, die de Lage Landen eens lang heeft geknecht. De dynamiek der tijden heeft de weg vervaagd, die tussen Marga- relha van Parma en Dona Fabiola de Mora y Aragon ligt. Maar aan het begin en het eind heeft een Spaanse gestaan, zij 't met een wel heel an der décor. Schiedamse meisjes iveer terecht De twee meisjes van 14 en 15 jaar, die sinds zaterdag uit de ouderlijke wo ning te Schiedam werden vermist, zijn teruggekeerd, zy waren op avontuur uit geweest. Naar de politie meedeelde is dit niet de eerste keer, dat ze van huis zijn weggelopen en geruime tijd weg bleven. AVRO ziet mogelijkheid van tweede tv-kanaal in 1962 „De belangstelling voor televisie neemt zodanig toe, dat er in de naaste toekomst een sterk stijgende opbrengst van de kijkgelden te ver wachten is en daarom zien wij een mogelijkheid om in het volgende jaar het eerste Nederlandse televisiekanaal met zenduren vol te bouwen en in 1962 een tweede kanaal in exploitatie te brengen." Dit zeide de heer D. Repko, directeur van de AVRO, in de persconfe rentie welke deze omroepvereniging gisteren in eigen huis hield ter in leiding van de nieuwe seizoenprogramma's waarover wij u in ons blad van gisteren reeds mededeling deden. Nieuwe krullen aan KRO-tierelantijnen Aan het einde van deze maand zal de KRO weer beginnen met het zater dagavond-radioprogramma „Tierelan tijnen". Er zullen enkele nieuwe „krul len" aan deze tierelantijnen zijn: John Soer gaat als „muzikale professor" het „oud-vaderlandse lied" bespreken en een speciaal koortje laat die lied jes dan ook op een speciale manier Een tweede versiersel vormen Jan Blaaser en Joop Doderer als nieuw duo van de dwaasheid. Zij zullen korte schetsjes vreemd illustreren met vreemde geluiden, en dit alles in de hoop, dat een groot aantal luisteraars zal lachen. vanavond De financiële positie van de televisie, aldus de heer Repko, is in feite minder zorgelijk dan die van de radio. Wat de luistergelden betreft: praktisch elk gezin bezit wel een raddotoestel en de radio- belangstelilinig, in die luisterbijdrage uit gedrukt, groeit dus alleen nog met de bevolking mee. De televisie echter, nog in volle opmars, gaat steeds 6neller kij kers en dus ook kdjkgeldbetalers trek- Toah is de AVRO volmaakt tegen verhoging van luistergeld slechts vartoeterintg eiën in de totstandkoming roepwet waarbij de Wereldomroep lang zamerhand uit 's Rijks kas wordt be niet voldoende studeren, Toch is juist hat brengen van ge ede humor en prettige ontspanning op goed niveau zo uiterst moeilijk. Wij hebben dit ook gemerkt bij onze pogingen tot ar tistieke verheffing van het ddmsdag- a vond a m useme n) tsp rogra mm adat de jaren van bonte pret overleefd heafit". Tijdens de persconferentie werden uiteraard vragen gesteld aangaande twee belangrijke, de AVRO rakende kwesties. Ten eerste die van de moel- ziet lij'kheden welke er gerezen zijn de radio-fiinan- kring luisteraars. Naar u zich zult herinneren heeft het AVRO-bestuur als antwoord op de van twee eotie-comités uitgaande protesten tegen het huidige belaid in de omroepvereniging, een com missie van onderzoek ingesteld. Gevraagd naar de stand van zaken aangaande dit onderzoek zcide de voorzitter van de AVRO, jhr Th. Röcll, dat „deze vraag niet ter zake diende, omdat nu alleen het komende programma werd besproken". Van verschillende zijden werd hem ook gevraagd naar de AVRO-reaotie op in de de rechtstreekse opmerkingen over de grote AVRO en haar positie binnen de Hoofdschotel van het VARA-tele- visieprogramma is de opvoering van het televisiespel van Ted Allan „De barpianist", waarin de pianist Cor Lemaire de titelrol speelt. Dit spel begint om 9.15 uur. Vooraf om 3 uur NTS-journaal. dan de actuele rubriek „Espresso" van de VARA en om 8.50 uur de politiefilm „Het Chinese mas ker". vanavond Dan ook zal de radio door bouw meer ruimte kunnen winnen en dat blijft hard nodig. Ook de AVRO kijkt, dank zij de samenwerking in NRU-verband, met verlangen uit naar de verwerkelijking van de derde bouwfase in de VARA- plannen (welke voorlopig nog op zich zal laten wachten vanwege de grote bouwactiviteit in het Gooi, zoails weet) en naar het gereedkomen 1 NCR V-bouw, welke ook in een studio zal voorzien, evenals die van de roep, vastgelegd in het nieuwe schets- VARA. plan voor een nationale omroep, door Daarna, aldus de heer Rapko, is de de VPRO uitgegeven. AVRO vor verbouwingswerkzaamheden „\vy achten het nieuwe plan gede- aan de beurt Controlekamer en hoofd- gener dan het eerste," luidde het ant- regelkamer moeten dringend gemoder- woord van jhr. R5ell, „maar de AVRO nieeerd worden en ook de hoorspelstuddo voldoet niet meer aan de huidige eisen. Bouwen op het Radio City-terrein aan de rand van Hilversum zal voor de radio zelf voorlopig toekomstmu ziek blUven, wél zal volgend jaar een eerste gebouw voor de televisie op deze grond worden gezet. Sprekend over de televisie merkte de heer Repko op, dat men veel heil ver wacht van opleidingscursussen zowel op artistiek ais op technisch gebied. Het heeft in de 'laatste jaren overigens niet ontbroken aan leerlingen, maar wel aan voldoende deskundige leerkrachten. Nu echter meent men genoeg kennis bij eengegaard te hebben om die ook aan nieuwelingen te kunnen doorge Bij de toelichting op de komende woensdagavond staat een geheel ander doel voor dan de VPRO. Wat de in het plan ge maakte opmerkingen betreft, die ko men voor rekening van de VPRO. Deze vereniging moet maar weten waarom zy dit doet: wy maken óók geen op merkingen over de VPRO". Hiermede gaf het AVRO-bestuur dus op beide vragen weloverdacht geen ant woord-, hetgeen de aanwezige journalis ten verbaasde, Jeugdmanifestatie „Ik geef me zelf" Een belangrijke (21 september) te sementeprogramma's zowel v-c dio als voor televisie merkte AVRO's directeur op, dat het over 't geheel niet zo best vlot met jong talent. „Men voelt zich na een paar maal optreden te snel Aandacht voor Prinsjesdag het NCRV-raddoprograrnma Hat Is een uitzending van de organisa ties van het Gereformeerd Jeugdcen trum uit gebouw Cintha te Eindhoven. Dit programma wordt als het G. N. Lammens uit Rotterdam en ds. L. Schuurman uit Voorburg en voor de muzikale medewerking zorgen Tiny van Ling, zang, Kees Kuyt. gitaar en het koperkwartet van Harry Sevenstern. Bovendien hoort u dan nog de buiten landse zang. Er is ook een kont hoorspel, er zijn reportages en interviews, kortom, oen bijeenkomst vol afwisseling waaraan re- Bodegraven de handen Bij de KRO is men nog altijd in vakantiesterruning, want om half ne gen gaat de reizende vakantiequiz weer op stap. Om 9.10 uur volgt het derde deel van het hoorspel „Thuis vaart" van Klaas Smelik en daarna is er nog een half uurtje lichte grammo- foonmuziek. Van 8.05 tot 8.40 uur kunt u in het VARA-programma weer luisteren naar gezellige muziek met zang van Willy Alberti, door het Metropole orkest. Om 8.50 uur wordt overgescha keld naar Londen voor het tweede deel van het laatste (spectaculaire) Promenadeconcert in de Albert Hall. Sir Malcolm Sargent dirigeert het BBC-symfonieorkest in het traditio nele slotprogramma en Constance Shacklock zingt de zeemansliedjes.. Tussen veel lichte muziek om 10.40 uur nog de sportrubriek. Tips uit het buitenland De NDR, op 309 m, presenteert tus sen 8.10 en 9.45 uur het nieuwe quiz amusementsprogramma van Peter Frankenfeld, de grote concurrent van Kulenkampf. De eerste aflevering van „Het muziekpaviljoen" komt re gelrecht uit Hamburg. Programma voor morgen ZONDAG 18 SEPTEMBER 1960 Hilversum I, 402 m- 746 kc/s. VARA". 8 00 Nwe en poetduiveriber 8 18 Voor het platteland, lezing 8-30 Gever progr 9-45 Geestelijk leven, toespraak 10.00 Kamer- muz 10.25 Boekbeepr 1035 De grap, die vreemde gevolgen had, radiospelletje 10.55 Lichte miuz 11-35 Cabaret AVRO: 1200 Gram 12 35 Gram (verv) 13 00 Nws en SOS-ber 13-07 De toestand ln d« wereld, lezing 13 17 Meded of gram 13 20 Gram 14.00 Boeklbaspr ,l: 16 30 Sportrevue- VARA: 17 00 auz 17 30 V d jeugd 17 50 Nwa. en sport) oi NCRV-zorg voor nale gebeurtenis waarvan Den Haag het vol krijgt. feestelijk middelpunt Is, tonen radio en Maar u kunt in uw huiskamer rustig televisie de nodige belangstelling. Uw meeluisteren, en wel van 8 tot 9.15 uur. aandacht wordt op die dag gevraagd voor verschillende actuele lende uitzendingen. Om met de radio te beginnen: in nationaal programma begint over beide or»lin~w-\lvnumDlr zenders tegelijk om plm. 12.55 uur een oLIIsJOlIIl LlZilCJv reportage van de opening van de Sta- ten-Generaal. Wim Ruth, Diek de Vree De NCRV rekent het tot haar taak, en Guus Weitzel treden als verslagge- dirigenten van school orkesten een hand- vers op. Om ongeveer 13.15 uur zult u je te helpen bij het maken van keuze kunnen horen hoe de Koningin de voor in te studeren composities. Zij Troonrede uitspreekt en om kwart voor hoopt daardoor ook de beoefening van twee is de uitzending afgelopen. orkestmuziek op scholen te bevorderen. De AVRO komt 's avonds nog op de Aan al dit streven wordt van 5 ok- gebeurtenissen terug in een programma, tober af woensdags om de 14 dagen, tel- begint met een herha- kens om 3 uur, aen speciale radio-uitzen- ling van de Troonrede, waarna gespro ken wordt over de rijksbegroting en haar toelichting. Om plm. 8.40 uur begint dan' een discussie over Troonrede en Miljoe nennota, die tot half tien zal duren. Aan dit gesprek, dat onder leiding van mr. G. B. J. Hilterman staat, zal ook onze hoofdredacteur, dr. E. Die- deelnemen. Overige gespreks- ding gewijd. Er zal 'dan eerst, door een orkest van jeudige vakmusioi onder leiding van de eveneens jonge dirigent Joop van Zon een werk worden gespeeld, dat voor schoolorkest is geschreven ofwel daarvoor geschikt geacht wordt. Over dit laatste punt valt te twisten en dat wil men dan (in alle gemoede lijkheid overigens) doen in op de ult- leden zjjn dr. N. Cramer, parlementair voering volgend gesprek tussen Joop redacteur van Het Parool en vuf ver- va„ Zon en enkel, Iaflen een school_ De componist Jaap Geraedits zal ddt mVPRO18 30 Kerkid-lenst. EKOR: 19 Oo V d Jeugd 19 30 De Open Deur. lezing AVROè 20 00 Nwe 20 05 Lichte mui 20.45 Groen tand. zwarte mensen, lezing 21-00 Lledjes- progr 31-20 Metropole ork ol 45 Joum 22 00 Dans-muz 22 30 Nws en SOS-ber 22-45 Gram 23.10 Sportuitel 23.15 New York calling lezing 23 20 Gram 23 55—24.00 Nws Mil vprcum II, 298 m- 1007 kc/s. KRO: postduivenlbei 8 30 R~~. o ou 11 «o IB «--vao. 4S Kamerork IKOR: 10 00 Gewijde muz 10-15 Inleiding op de kerkdienst 10.30 Herv kerkdienst 11 30 Vragenbeantw 11 45 De kerk ln de spiegel van de pers. lezing NCRV: 12 00 Zon dagsscho o liederen KRO: 1215 Gram 13 00 N-SV3 1305 14^50 Merck toch hoe sterk, klankbeeld 15 05 Gram 15 30 Muztk lezing 16.00 Gram 1615 sport 16-30 Gewijde muz (gram): CONVENT VAN KERKEN: 17 00 Geref kerkdienst 18 15 Heeft Geref jeugdwerk n°g zin?, gesprek NCRV: 18.30 Kerirconc 19 Oo Nws uit de kerken 19 05 Gram 19-30 De gelfl- keniseen van Jezus, lezing- KRO: 19 4a Nw6 20 0o Cabaret 20 35 Internationaal vocalistenconcours 'e-Hertogenbosch 1960: Brabants ork en prijswinnaars al 35 Voor dracht 22.05 Gram 22 25 Bnekbespr 22-30 Nwe 22 40 Avondgebed 22 55 Nwe klass gram 23-55—24.00 Nws Televlsieprogr. KRO: 20 00 Magazine de NTS: 22.00 Spor Programma voor maandag MAANDAG 19 SEPTEMBER 1960 Hilversum I, 402 m- 746 kc/s. VARA. 7.0o Nws 7.10 Gym 7 23 Grain 8 00 Nws 8 18 Gram 90o Gym v d vrouw 9 10 Gr aim (om 9 359 40 Waterst). VPRO: 10. wijding. VARA: 10 20 Gi tegenwoordlgers van de Politieke Jon geren Contact Raad. De NTS verzorgt tussen 12.50 en 13.40 g esp rek 'leiden' dracht 1-15 Gra 51 „Die is ook door Halzen hier vandaan geraakt, Hij was het helemaal niet van plan. maar toen hij moeilijkheden met hem kreeg wilde hij hem liever uit de weg gaan." „Ja, ja, natuurlijk", beaamde zij. „Maar daarom kon hij toch wel eens schrijven?" „Misschien is dat onder de gegeven omstandig heden ook gevaarlijk. Je weet vandaag niet waar het gevaar schuilt, in ieder geval zal hij er wel zijn redenen voor hebben, dat hij zwijgt." Zo eindigde ons gesprek en ik wilde dat ik zelf geloofde wat ik over Henk had gezegd. Ach, als ik me goed herinner zette toen reeds de twijfel zich in mijn hart vast. Waarom had hij die mid dag van onze afspraak verstek laten gaan en nooit meer iets laten horen? Pijnlijke vragen waarop niemand mij kon antwoorden en waarmee ik bleef rondtobben. Ik wilde er met Inge niet over praten, maar zocht hier en daar iets voorzichtig te weten te komen, maar al mijn navragen lever den niets open toch kon ik niet aanvaarden, dat hij mij had vergeten voor een ander. Daar voor was onze laatste ontmoeting van te grote betekenis geweest. Nee, zo erg kon ik me niet in hem hebben vergist en aan die laatste con clusie hield ik me telkens vast. Als ik toen dap perder was geweest had ik mij misschien veel leed kunnen sparen, want na de bevrijding heb ik hem ontmoetmaar dat komt later. In die dagen bleef voor alle dingen de toestand van Martha ons in beslag nemen. We voelden het misschien dubbel zwaar omdat de wereld om ons, ons geloof in een uiteindelijke nederlaag voor de bezetter zwaar op de proef stelde. De toestanden werden steeds meer kritiek. Slecht voedsel, geen licht en het schroei-ijzer van be dreigingen werd elke dag heter gestookt. In Martha's neergang zagen we die van ons vader land verbeeld. Want het was duidelijk dat zij de wil om te leven niet had teruggewonnen, integen deel, zij gaf kennelijk alle weerstand op en zij Roman öoor hepm. steqqeRö* verwelkte als een uitgebloeide roos. Voedsel konden we haast niet naar binnen krijgen en wat we voor elkander verzwegen hadden, maar altijd diep in ons hart hadden gevreesd: een plotselinee inzinking, kwam nog voor wij er eigenlijk op be dacht waren. Op een nacht moesten we plotseling een dok ter halen. Hevige bloedingen ondergraafden snel haar krachten. Deze wending was voor de dok ter blijkbaar geen verrassing, tenminste, hij nam onze boodschap opvallend rustig in ontvangst en zei: „Ik kom zo.' Hij wist beter dan wij waar het op aanging. Ik dacht bij het naar huis gaan aan zijn woorden bij zijn laatste bezoek: „Leed en lood zijn maar een paar letters verschil, maar het resultaat is hetzelfde...." Nog voor het daglicht terugkeerde werd Mar tha op een brancard de steile hoge trap afgedra gen en Inge zei: „De stakkerd, ze gaat Samu achterna. Ze heeft het niet anders gewild." Ik zag dat juffrouw Krol, die boven aan de trap keek hoe Martha er werd afgedragen, haar tranen nauwelijks de baas kon. Misschien wekte dit trieste beeld herinneringen aan haar man zaliger. Haar onderlip trilde als bij een kind in opkomend verdriet. Zij keerde zich plotseling om en verdween naar de keuken,, waarvan zij de deur zorgvuldig achter zich sloot. In huize Krol zou geen jong leven worden ge- directe reportage van de plech tigheden in Den Haag. Hierbij geeft Arie Kleywegt commentaar. In het avond programma wordt deze uitzending (op film) tussen 8.20 en 9.10 uur herhaald. Direct daarna geeft de minister van fi nanciën, prof. dr. J. Zijlstra, een toe lichting op de miljoenennota. hoord en haar getaande armen en vereelte handen zouden het tere wichtje nooit wiegen. Ze was wreed van haar stille illusie beroofd. De hoop die wij nog op het ziekenhuis hadden gevestigd werd ons met enkele dagen ontnomen, want Maftha ging zienderogen achteruit. Zelf was zij wonderlijk rustig. Zij verdroeg haar pijnen zonder klacht. Haar verlangen naar de dood, waarachter zij toch geen eeuwigheid en God verwachtte, maar alleen een nimmer ein digende rust, deed ons gevoelen hoezeer zij dit leven had gevreesd, waarin zij tot de eenzaam heid was veroordeeld en waarom? Geestelijke bijstand wees zij af, ze wilde alleen maar rust. Zij huilde niet meer en wanneer we bij haar waren zocht ze altijd naar woorden om haar dank te betuigen voor alles wat wii voor haar haddpn gedaan. „Alles wat ik nog heb", zei ze, „mogen jullie houden, want daar komt nooit iemand meer om en als jullie het niet willen hebben, misschien kun je er dan nog anderen mee helpen, daarvoor had vader het ons gegeven. Zo heeft hij het ge- Dit was het laatste contact dat wij met haar hadden, want de dagen die haar nog scheiden van de dood bracht zij voor het grootste gedeelte sluimerend en buiten bewustzijn door. Zo slapend ging zij ook op een morgen, juist bij het aanbre ken van een nieuwe dag, heen Van het ziekenhuis uit hebben wij als enkele getuigen, haar in alle soberheid en stilte begra ven, als een van de slachtoffers wier namen niet worden vermeld in het epjs van onze heroïsche strijd tegen een overweldigende bezetter, maar die niettemin hun tol hebben betaalden worden vergeten. Ik weet dat het niet zuiver gedacht is, maar soms wil ik zo graag geloven, dat God voor dezulken een bijzonder erbarmen zal hebben. (Wordt vervolgd.) T elevisie festival in Monte Carlo Onder hoge bescherming van Prins Rainier zelf zal van 14-26 november a s. In Monte Carlo een Internationaal televislefestlval worden gehouden. Er zullen 57 landen deelnemen met ver schillende Inzendingen. Belangstelling genoeg dus! Er zUn negen pryzen uitgeloofd en de jury bestaat uit bekende persoonlijk heden, O.m. hebben zitting Sir Aleo Gulness. Jean Cocteau en Ed. Sullivan. Enny Mols-de Leeuwe „aan het ontbijt" Zoals wij u al eerder meldden, zal Ko van Dijk niet langer meedoen aan de kolderstrip „Koek en ei", die de AVRO op donderdag in de vooravond uitzendt en die ook dit seizoen wordt gehandhaafd. De acteur heeft het te druk met an dere werkzaamheden, maar zal wél om de 14 dagen een eigen rubriek in het dinsdagavond-amusementsprogram ma kunnen verzorgen. Hij gaat dan in „Met Ko van Dijk naar de schouwburg" korte stukjes die bijzonder zijn inge slagen bij het theaterpubliek, herspelen voor de microfoon. Intussen heeft hij in de zomermaan den nog aan zes, inmiddels op de band vastgelegde, afleveringen van „Koek en ei" meegewerkt. Deze afleveringen lo pen tot en met 24 november a.s. „Albert de Koning" zal dan een lange reis naar Suriname gaan maken in ge zelschap van zijn secretaresse Juffrouw Koudewater" en de moeder van deze juffrouw komt dan zolang bij de familie De Koning ln huis. Deze moeder, de figuur van een voor uitstrevende burgerjuffrouw izo ver tellen de tekstschrijvers) wordt dan ge speeld door Enny Mols-de Leeuwe, die daarmee dus de vierde plaati aan het kibbelig ontbijt zal Mor. 10 55 Voor. 1*1 25 Piano reel tol 11.50 de winter?, lezing 1200 Pü S 13-00 Ni ervstand. lezlivg 13.20 Lichte muz 13 45 l'ikken én wegen, lezing 14 00 Kamernruz 4.30 Muz uit het Donauland 15 50 Gram 6 00 Voor de oudere luisteraars 17.00 Oude ledjes 17-15 Gram 17 30 Piano-duo 17 50 mogen 21-00 Fes. 8 00 Nws 8.35 Gram 9 00 V d zieken 9 30 Gram 9 40 V d vrouw 10 15 Theolo gische etherleergang 1100 Gram 11 25 Voordracht 1)145 Gram 12 00 Zangredtal 12.25 Voor boer en tuinder 12 30 Land en tulmbouwmeded 12 33 Gitaarmuz 12 53 Gram of act 13 00 Nwa 13 15 Lichte muz 13 35 Gram 13 50 Gram 14.05 Schoolradio 14-30 Gram 16.00 Bijbeloverdcnking 16 30 Pianorecital 17 00 V d kleuters 17.15 Gram 17 3q Gram 17 40 Beunsber 17 45 Regcrlngs. uttz: De Javaanse volksgroep in Suri name, door dr Annemarle de Waal-Male- 19-30 Raddokrant 19 5o Gr quiz 21.00 Het werk van 1 Bijbelgenootschap ki Camer 21 20 Gram 21-30 Vlooi e GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA Maandag 19 september 1960 van 1620 ïur: I Carta Maria von Weber: Concert fagot en orkest ln F gr.t- op 75. fsjechiachr Phiiharmonle olv. Kurt Redel d" Wagner: Siegfried Idylle. Philhnn Orkest van Berlijn olv Igor Markevltch III Guslav Mahler: Symphonle nr 2 ln c stem und felerllrhem Ausdruck, Andan"» moderato. Sehr gemachJich, In ruhig flies- sender Bewegung. „Urtlcht" Sehr feler- lich aber sohlictit, lm Tempo des Scherzos. Wild herausfahrend. Emilia Cundarl so praan: Maureen Forrester, alt; Het West- minster Koor Het New Yorks Phllhar- monisch Ortceet Dirigent: Bruno Walter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9