stil Rusland scherpe maakt V.S. verwijten RDTERDDN DE BEURT IS AAN U! J. Duizendpoot heeft de meest 5 PRIJZEN BOUWBEDRIJF Vertegenwoordigers van de Raad van bestuur bouwbedrijf hebben gisteren in een bespreking met ambtenaren van economische zaken en van volkshuisvesting en bouwnijverheid, antwoord ontvangen op hun vragen over juridisch-technische moeilijkheden, die zich kunnen voor doen bij de uitvoering van de pr ij zenbeschikking bouwbedrijf 1960. Onder meer ging het er om hoe de aannemers tegen onderaannemers en bepaalde leveranciers moeten handelen. KWEEKSCHOOL HOLLANDIA De minister en de staatssecretaris van binnenlandse zaken hebben geantwoord op vragen van mag. Stokman (kath. v.), lid van de Tweede Kamer en medegedeeld, dat geen hogere toelatingseisen dan wettelijk zijn vastgesteld, zullen worden gesteld voor de op te richten kweekschool in Hollandia (Nieuw-Guinea). In een gouvernementsuitgave is ten onrechte gezegd, dat het diploma van de primaire middelbare school wordt vereist. Ook na een goed toelatingsexamen kan men namelijk terecht. DE RIJKSUITGAVEN De Prof. mr. B. M. Teldersstichting (het liberale studiebureau) heeft een publikatie gewijd aan de rijksuitgaven. Hierin werpt zij de vraag op, of het niet nodig is een apparaat te scheppen, dat regelmatig een meer volledige analyse van de werkelijk gedane rijksuitgaven kan verrichten. In het geschrift wordt de mening geuit, dat de volksvertegenwoordiging als toetsende en controlerende instantie te kort schiet. Bij haar huidige werkwijze oefent zij vrijwel alleen druk uit op de regering tot verhoging van de uitgaven, zodat een streven tot bezuiniging alleen van de kant van de regering zou kunnen komen, aldus de Teldersstichting, die ten slotte adviseert naast of onder de griffies van de Staten-Generaal eèn speciale dienst te scheppen, die zien met het tegen elkaar afwegen van de begrotingshoofdstukken zou moeten belasten. De ervaring behoort ons geleerd te hebben, dat hij, die van een regering zuinigheid verwacht, aan blijmoedigheid lijdt, aldus het geschrift. OP AFBETALING Er is slecht nieuws voor de kopers op afbetaling. Naar in de residentie verluidt, zou de regering namelijk van plan zijn binnenkort het kopen op afbetaling verder aan banden te leggen door: 1. het verplichte bedrag voor de eerste aanbetaling te verhogen; 2. de termijnaflossingen voor te schrijven; 3. de afbetalingstransacties te beperken. Deze maatregelen, die genomen kunnen worden op grond van de bestaande tijdelijke wet op het afbetalingswezen, schijnt de regering nodig te vinden om de nog steeds oplopende hoogconjunctuur enigszins af te remmen. In haar memorie van antwoord over de definitieve (ontwerp-)wet op het afbetalingsstelsel, kondigde de regering onlangs reeds aan, dat het percentage van de ver plichte minimum kassastorting voor de grote groep consumptieve goede ren straks ongevéer 15 procent zal moeten gaan bedragen. Het lijkt waar schijnlijk, dat de op korte termijn af te kondigen afbetalingsmaatregelen tijdelijk een nog hoger percentage dan 15 zullen voorschrijven. De Russische regering heeft gisteravond verklaard, dat de verantwoordelijkheid voor de spanning om de komende Alge mene Vergadering der Verenig de Naties geheel bij de Verenig de Staten ligt. In een nota aan Washington wordt gevraagd „per soonlijke gevoelens van onbeha gen" te laten varen in het be lang van betere betrekkingen. De nota is voornamelijk bedoeld om de vrijheidsbeperkingen voor Chroesj- tsjef bij zijn bezoek aan New York ver ruimd te kriigen. De Amerikaanse ar gumentatie, aat het gaat om Chroesj- tsjef's veiligheid, wordt door de Russen verworpen. Amerika blijft klaarblijke lijk vasthouden aan hetzelfde vijandige standpunt als dat wat het had aan de vooravond van de topconferentie in Pa rijs, met het doel de conferentie te doen mislukken en' omstandigheden in het le ven te roepen die de mogelijkheid van nuttige resultaten uitsluiten", aldus de Autoriteiten van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken hebben erop gezinspeeld dat de maatregelen ten aanzien van de Russische premier mogelijk iets verruimd zouden kunnen worden door hem toe te staan naar het Sowjethuis op Long Island te gaan, als hij daarom verzoekt. Overigens heeft men al gezegd, dat niemand Chroesj- tsjef kan dwingen zich aan de maatre gelen te houden. Teven§ is meegedeeld, dat het de delegaties van de commu nistische landen en van Cuba, noch hun lijfwachten is toegestaan wapens te dra- Het Witte Huis heeft meegedeeld, dat Chroesjtsjef niet gevraagd heeft om een. ontmoeting met Eisenhower. Een gesprek is niet uitgesloten indien dat voor de vrede nuttig is, maar Rusland zal dan de twee Amerikaanse piloten moeten vrijlaten die op 1 juli. in een RB-47 zijn neergehaald. De Amerikaanse luchtmacht heeft vrij dag met succes een Atlasraket van Cape Canaveral naar een 8.000 km zuidelijker gelegen doel bij het eiland Ascension afgeschoten. Men slaagde er echter niet in de neuskegel te bergen. Deze speciaal ontworpen om waterstofladingen beter tegen hitte te beschermen. Zeven Papoea-landsdienaren uit Nederlands Nieuw-Guinea zijn don derdag voor een oriëntatiebezoek van twee maanden aan ons land op Schiphol gearriveerd. De eer ste maand zullen zij gezamenlijk vanuit Den Haag allerlei excursies maken, de tweede maand gaan zij zich speciaal met het oog op hun eigen werkkring in verschillende plaatsen op de hoogte stellen van de Nederlandse aanpak en opvat tingen. Enkelen gaan bijv. naar de gemeentesecretarie van Rijswijk. Op de eerste rij: Marcus Kaisiepo en Fredericus Poana. Tweede rij: Filemo Jujuway en Hendrik Joku. Derde rij: Kaleb Taran en Ismail Bau. Geheel boven rechts Aquilla Orkanen naderen Amerika's kust. LAOS Communisten trekken over de grens Generaal Phoumi Nosavan, militaire commandant van de nieuw gevormde Laotische revolutionaire beweging, heeft donderdag verklaard dat er minstens zes door communisten geleide bataljons uit Noord-Vietnam zijn binnengetrokken en Laotische strijdkrachten bij de n.o. grens aanvallen. Volgens Phoumi hebben de aanvallers woensdag de grensstad Muong Peu in de provincie Samneua met mor tieren gebombardeerd en het- contact met de legerpost aldaar is verloren gegaan. Phoumi acht de situatie in Samneua ..kritiek" aangezien de communisten zich niet verder dan 40 km van de provinciale hoofdstad bevinden. Hij zei dat hij in allerijl versterkingen erheen stuurt er. ook naar de provincie Phongsaly, waar onlangs in een gevecht bij Som Nao 14 personen werden gedood. De anti-communistische beweging van Phoumi. waarvan deze het leiderschap deelt met prins Boun Oum, is het vorige weekend gevormd als oppositie tegen de regering in Vientiane. Phoumi en Boun Oum wijten de op- Ifeving van de communistische activiteit aan het milde optreden van Souvanna Phouma tegen de guerillas van Pathet Lao waarmee Souvanna Phouma wil onderhandelen. /net PHARMACEUT1SCHE FABRIEK R°ter HILVERSUM Castro confisqueert tabaksindustrie De Cubaanse regering heeft de om vangrijke sigaren- en sigarettenindus trie op Cuba overgenomen. De eigena ren van de 48 tabaksondernemingen wer den beschuldigd van „samenzwering te gen de economische belangen van Cuba". Krachtens het desbetreffende decreet zullen 15 sigaren- en 13 sigarettenbe- drijven en 20 grote ondernemingen voor de opslag van tabak onder het over- nemingsbesluit vallen, de waarde van deze bedrijven beloopt miljoenen dollars. Waarnemers beschouwen de overne ming als de ernstigste slag die het Cu baanse particuliere bedrijfsleven is toe gebracht sinds Castro zijn programma begon uit te voeren waarbij zowel Cu baanse als buitenlandse ondernemingen worden genaast. Ook heeft de regering van Castro alle Amerikaanse banken op Cuba in be slag genomen. In bankkringen te Ha vanna worden de reserves en onver deelde winsten van de Amerikaanse banken op 5 tot 6 miljoen dollar ge raamd, terwijl hun activa en passiva dat bedrag met vele malen zouden over treffen. Een van de voornaamste taken van de banken was de financiering van de exploitatie van de Amerikaanse suiker fabrieken op het eiland. Het is nog niet bekend of ook andere buitenlandse ban ken op Cuba bewindvoerders zullen krijgen. Vice-president Nixon heeft verklaard dat hij niet van plan is premier Chroesjt sjef „onder welke omstandigheden dan ook" te ontmoeten. Op 1 septemiber j.l. bedroeg het aan tal aangegeven televisietoestellen 718.229 tegen 704.112 op 1 augustus van dit jaar. Op 1 september j.l. was het aantal ge registreerde radio-ontvangtoestellen 2.647.369 tegen 2.648.939 op 1 augustus. Plan voor een nieuw Berlijn Het Engelse ministerie van buiten landse zaken en de Duitse ambassade in Londen hebben een plan van het blad Guardian om West-Berlijn te ver plaatsen naar een gebied dat grenst aan de Bondsrepubliek als „ongezond en onpraktisch" van de hand gewezen. De schrijver van het artikel wilde met Oost-.Duitsland een stuk grond ruilen en dan een nieuw Berlijn opbouwen met geld van de Verenigde Naties. Visser dreigt met explosieven Een Noorse visser heeft gisteren ge dreigd boobytraps in zee te leggen om de Engelse treilers ervan te weerhouden zijn vistuig te beschadigen. De afgelopen weken, aldus kapitein Trygve Andal van de Jaco, hebben de Engelsen „piraten- daden begaan door Noorse boten, lijnen en boeien te vernielen" Dit heeft de Noren ongeveer vier ton gekost, aldus Gedeeltelij ke sluitin< grens Syrië-Jordanië De Verenigde Arabische republiek heeft medegedeeld, dal tot nader order alle wegen over de grens tussen Syrië en Jordanië van zeven uur 's avonds tot zes uur 's morgens zullen worden ge sloten. Deze maatregel, aangekondigd in een communiqué van het eerste leger der V. A. R., volgt op hardnekkige ge ruchten over Jordaanse troepenconcen traties aan de Syrische grens. Geen terugtrekking van V.N.-strijdinacht Secretaris—generaal Hammarskjoeld heeft in zijn jaarlijkse rapport over de strijdmacht der V. N. in het Midden- Oosten verklaard, dat terugtrekking er van waarschijnlijk zou leiden tot verder gebruik van geweld. De activiteit van de strijdmacht was grotendeels routine ge worden, maar betrekkelijk geringe in cidenten zouden gemakkelijk tot een ge vaarlijke toestand zijn uitgegroeid als ei geen matigende kracht was geweest, al dus Hammarskjoeld. /ft eeft daftfce hü I Met meer dan gebruike lijke plichtsbetrachting I hebben Parijse brandweer lieden gisteren een brand je geblust in de kleedka mers van de Folies Bergè re. Zij waren niet zuinig met het geven van water, dat ten dele de schaars geklede danseresjes trof, die gillend tussen de cou lissen vluchtten. Toen het brandalarm werd gegeven, spoedden zich liefst 200 brandweerlieden uit vijf kazernes naar het theater. Het brandje was veroor zaakt door een half uitgc- I doofde sigaret, die terecht gekomen was op de „werkkleding" van de ko- ristes: enige struisveren. I Ik lijd aan een hersen tumor. Mijn dokter heeft me verteld, dat ik nog maar twee en een half jaar te leven heb. Ik wil nu de rest van mijn leven gaan genieten." Deze woorden stonden geschreven op een briefje, dat de 27-jarige Frankforter spoorwegbe ambte Hans Jurgen Miss heeft achtergelaten, toen hij met medeneming van 169.000 mark uit de brand kast van het centraal sta- I tion van Frankfort de wijk nam naar Parijs. Hij zou zondag jl. met een Marok kaans toestel naar de Franse hoofdstad zijn ge vlogen. Er is een arresta tiebevel tegen hem uitge vaardigd. Miss beheerde alle inkomsten uit de kaartjesverkoop. Toen hij maandag niet op zijn werk verscheen, werd de brand kast opengemaakt. Deze was leeg op het briefje na. I I De bewoners van de Vir gin Islands hebben don derdagavond een angst aanjagend lichtgevend ver schijnsel aan de hemel waargenomen. Een schit terende ster, die door vijf, zes andere van een helder f el-oranje kleur gevolgd werd, verscheen aan de avondhemel. De voorwer pen schenen aan de zui delijke horizon tot op een hoogte van 2400 m en be wogen zich in noordelijke richting. I I De Amsterdamse dieren tuin Artis is er trots op, 's werelds grootste kikker voor het eerst in Neder land te kunnen tonen. De Rana Goliath, zoals het dier officieel heet en die zeer zelden in gevangen schap wordt aangetroffen, is afkomstig uit Afrika, waar hij de waterrijke ge bieden van Kameroen be- woont. Zeer grote exem plaren zijn soms 40 cm lang. Zij wegen drie kg. De Afrikaanse reuzen ge ven voor de maaltijd de I voorkeur aan vogels, mui zen, ratten en vissen. I Volgens een Amerikaanse plastische chirurg kunnen x-stralen, hoogtezon en zonnebaden kanker ver oorzaken. Teveel zonne baden leidt soms tot huid kanker. Dat geldt ook voor zakenlui, die in hun club de hoogtezon gebruiken en voor jonge vrouwen, die zich een winter in Florida I kunnen veroorloven, na al de hele zomer in de zon te hebben gezeten. I Drie hoge functionarissen van de Olympische ploeg van nationalistisch China zijn er door twee dagbla den op Formosa van be schuldigd dat zij geduren de het grootste deel van de Olympische Spelen in Parijs hebben rondgehan gen. Zij zijn frivool en on achtzaam geweest. Het drietal zou nog net op tijd in Rome zijn teruggekeerd om Yang te zien deelne men aan de tienkamp. I Het internationale comité Sachsenhousen waarin ook Nederlanders zitting hebben, heeft een gemeen schappelijk proces geëist tegen al het nog in leven zijnde kamppersoneel van het concentratiekamp Sachsenhausen, dat zich indertijd aan misdrijven schuldig heeft gemaakt. Vrijwel alle leden van het kamppersoneel heeft d\ oorlog overleefd en woont thans rustig in West- Duitsland. I Prinses Lamia El Solh, de Libanese echtgenote van een zoon van de Marok kaanse koning, heeft een beloning van 50.000 nieu we Franse francs uitge loofd voor inlichtingen, welke leiden tot het terug vinden van de juwelen en reischeques ter waarde van een miljoen francs, die woensdag uit haar hotel kamer werden gestolen. I Vice-president Nixon en senator Kennedy gebrui ken moderne advertentie methoden in hun verkie zingscampagne. In de kam- pen van beide partijen is het wachtwoord: verzadi ging, waarmee bedoeld wordt zoveel mogelijk mensen bereiken met de naam van de kandidaat en zijn boodschap. De Amerikaanse lucht macht heeft gisteren met succes een Atlasraket 8.000 km over de Atlantische oceaan weggeschoten. Op de vlucht werd een nieu we neuskegel beproefd, welke ontworpen is om be ter waterstofspringladin gen te beschermen. Na ver loop van enkele uren heeft men echter het zoeken naar de neuskegel moeten staken. Men neemt aan, dat het ding op de bodem De geheime politie van Fi del Castro heeft gisteren een blonde secretaresse van de Amerikaanse am bassade in Havanna ge vangen genomen. De ar restatie van mevrouw Marjorie Lennox (26 jaar) die belast is met vertrou welijk werk op de belang rijke econmische afdeling van de ambassade, is een nieuw opzienbarend bewijs van de zo goed als volledi ge ineenstorting van de Cubaans-Amerikaanse be trekkingen. I In heel Zuid-Afrika zul len morgen op het middag uur de klokken van de An glicaanse kerken worden geluid als protest tegen de deportatie van de Angli caanse bisschop van Jo hannesburg, dr. Ambrose Reeves, wegens diens voortdurende kritiek op de rassenpolitiek van Ver- woerd's regering. (Advertentie) Denk aan Uw lijn N V. H. TEN HERKEL. HILVERSUM onó te cfaót Ds. C. P. KLIJN ]\<JET bijzonder weinig leedwe zen is een bepaald begrip in de kerk allengs ten grave gedra gen, het begrip „domino cratie". Zo'n twintig, dertig jaar geleden hoorde men daartegen nogal ful mineren, maar de protesten zijn verstomd, want ze zijn overbodig geworden. In elk geval waagt niemand het meer te verdedigen, dat de dominee eigenlijk op z'n eentje de dienst uitmaakt in de gemeente en de wetgevende, uit voerende en rechterlijke macht in zijn eenzame persoon verenigt. Nu de Kerk de mondigheid der gewone gemeenteleden heeft ont dekt als een schriftuurlijk veranker de genadegave, is het uit met de éénmans-show, die menige predi kant destijds gedwongen of van har te opvoerde. Niet, dat er niet nog symptomen van het uitstervend ver schijnsel voorkomen in allerlei Ker ken, maar het wordt toch al min der met dit individuele geveltoeris- me. Wie zich nog onbekommerd op het slappe koord waagt, merkt al gauw, dat er al minder bijval uit het publiek der gemeente opklinkt, ja, dat er hier en daar een paar stiekum aan de palen staan te schudden om de attractie een voor tijdig einde te bereiden. Een nieuw besef van de betekenis der gemeente voor de Kerk en voor de wereld van vandaag heeft de rollen omgekeerd. De predikant, die zich in tien ver schillende rollen over het toneel bewoog ten aan- schouwe van de deels goedkeu rende, deels nau'- welijks geïnteres seerde gemeente in de zaal. is van de planken ver dwenen en ver wezen naar het souffleurshokje tussen de voet lichten of, nog beter, achter de schermen, waar de regisseur zijn adviezen geeft. Óp het toneel is in zijn plaats een troep gemeenteleden verschenen, ieder met maar een eenvoudig rolletje, maar allen met elkaar een boeiender ge zelschap. En ook het publiek is veranderd. Het bestaat niet meer uit de ge meente, die verbaasd de goocheltoe ren van de predikant tracht te vol gen (hoe krijgt hij 't allemaal voor elkaar op z'n eentje!), maar het is in zekere zin ,,de wereld" gewor den, die eens komt kijken, wat die mensen dan klaarmaken, die bewe ren dat zij kinderen van God mo gen zijn en uit een fantastische toe komst mogen leven. Vandaar, dat men hier nu niet leest: kom dominee, maar weer met frisse moed aan het werk na de vakantie! maar integendeel de oproep: dames en heren, broeders en zusters in de gemeente van Christus, de beurt is aan u! Er is alle reden voor die uitnodiging, want wij hebben na de oorlog wél ontdekt, dat een Kerk leeft naar mate de gewone gemeente leeft en dat leven der gemeente bestaat ge woonweg uit het dagelijks bestaan van de heer Pieterse, mevrouw Jan sen, de soldaat Joop de Korte en de typiste Elly de Lange, die ergens serieus bij een kerk horen. Op die onopvallende mensen komt het van daag aan, zij vormen de onaanzien lijke kiezelstenen in het beton der fundamenten van de Kerk, dat vast gebouw van Gods gunstbewijzen in een bijzonder ongunstige wereld. Prof. Kraemer heeft daar onlangs op de lustrumconferentie van Kerk en Wereld te Driebergen nog eens nadrukkelijk op gewezen. Mijn er varing, zegt hij, die als weinigen de wereldkerk kent en nog herhaalde lijk tussen de einden der aarde kruist, is, dat overal in de wereld de gemeente het zwakke punt is in de Kerk en toch is zij van Gods wege als de lokale openbaring van het lichaam van Christus bedoeld, het meest tastbare, natuurlijke en strategische punt, waar de kracht en de werkelijkheid van Christus zichtbaar moeten worden. De Kerk staat voor een van haar grootste perioden in haar geschiedenis, zij wordt door de wereld uitgedaagd te tonen wat zij is en wat zij doet. Heroïsche woorden over een he roïsche en gigantische taak, die echter tegelijk is toevertrouwd aan gewone en in het geheel niet bijzon dere mensen, de drogist op de hoek, de kleine zandboer op de Veluwe, een dokter met een drukke prak tijk, een huismoeder met drie kin deren. En vul daar uw eigen situa tie maar achter in, want ook aan u en niemand uitgezonderd is de Goed, maar wat wordt er dan ver wacht? Het is nodig, dat concreet te zeggen, want aan het verheven citaat: gij zult Mijn getuigen zijn, heeft men zonder meer niet veel. Men zou dat bij enige bijbelstudie ook zelf gedetailleerd in de Schrift kunnen ontdekken, maar velen zijn daar nu eenmaal niet al te sterk in. Wellicht ook daarom heeft de zer dagen de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk aan Kerke raden en predi kanten een een voudige „Hand reiking voor de pastorale arbeid" toegezonden. Het boekje gaat uit van de bijbelse waarheid, dat aan verschillende ge meenteleden ook verschillende ga ven geschonken zijn. Het gaat er nu om, zegt het geschrift, deze diverse gestalten van dienst na mens de Heer en Zijn gemeente te ontplooien en te bundelen tot ge zamenlijke op bouw en uitbrei ding. Er zullen gemeenteleden zijn, die zich speciaal geroepen voelen voor de evangelisatie-arbeid en dus een Open Deur-groep vormen. Anderen zullen zich meer aan getrokken voelen tot de voorbede en dus een gebedsgroep vormen. Weer anderen hebben oog voor de roeping der aanbidding en zul len daartoe in een kerkkoor willen dienen. Wie zich speciaal verantwoorde lijk voelt voor de nood van de naas te vlakbij, kan in diakonale zuster- hulp van dienst zijn. Wie zich toelegt op de sociaal- politieke, verantwoordelijkheid der gemeente, vormt daartoe een ge- sprekskring. Wie de diepten Gods wil onder zoeken en de ervaringen van het ge loof uitwisselen, vorme een bijbel kring. Wie het schriftuurlijk belijden der Kerk wil bestuderen, roepe een studiekring in het leven. Moet het teveel gevergd heten, vraagt de Synode, één avond per week aan het werk der Kerk, aan de opbouw der gemeente en het be leven der geloofsgemeenschap te wijden? Zoveel is duidelijk uit dat mild helpende boekje met nog veel meer praktische aanwijzingen (verkrijg baar bij de Sectie Vormingswerk van de Raad voor de Herderlijke Zorg, ,,De Horst", Driebergen), dat het einde niet alleen van de domi nocratie, maar ook van de vrijblij vendheid der gemeenteleden geko- Het uur ,,U" heeft geslagen! De beurt is aan u, aan iedereen, die met Gods gaven en opgaven ernst wil maken. DE SCHRIJVER DE MAN VAN Henk en Lien in Er zullen weinig nutisen in ons land zijn die ds. G. P. Klijn uit Driebergen niet ken nen: de man van de Open Deur, de man van Henk en Lien in hel zondagavondprogramma van het IKOR. De eerste standplaats van ds. Klijn was IVest Terschelling, waar hij in 1937 intrede deed, waarna volgden Aalten (1940) en Rotterdam Charlois (1945). Sinds 1947 is ds. Klijn predikant in algemene dienst bij de Ncd. Hervormde Kerk en geeft hij leiding aan de evangelisatie-ar beid van deze kerk, algemeen bekend als het Open Deur-werk. 396) U herinnert zich waarschijnlijk nog: wel het gisteren geopperde ge val, waarbij werd verondersteld, dat u gedeeltelijk fietsend, gedeeltelijk lopend, een afstand van 40 km had afgelegd en hoe u en uw vriend uit de gelijktijdige aankomst in Den Haag de voorbarige conclusie hebben getrokken, dat er ondanks de fiets geen tijdwinst was geboekt. Im mers, voortdurend was er tenminste één persoon wandelend. U had vier uur wandelen achter de rug, even als uw vriend. Samen dus 8 uur, en de hele afstand kon door een enkele 8 uur worden tes echter tijdwinst tot taak deze TOCH IS HET ZO! van het moment van aankomst, want beide fietsers hadden eveneens 2 uur fietsen achter de rug, samen 4 uur. En waarom tellen we die er niet bij? Daar zit juist de fout in de oorspron kelijke redenering. Want willen we iets weten omtrent de tijd waarin de weg door beide tochtgenoten werd afgelegd, dan behoren zowel wandel als fictstjjdcn bij elkaar te worden geteld, en niet het wandelen alléén. Alle tijden bij elkaar geven een getal van 12 uur. dus 6 uur voor ieder, het geen wonderwel klopt met de hier boven berekende tijdsduur. Nu hoop ik van harte, dat u mij de gcdachtensprong zult willen vergeven, maar denkend aan boven beschreven wandeltocht, komen de duizendpoten te recht en van deze bij de miljoenpoten. te irklare We allen waarom de weg van 40 km toch inder daad in 6 uur werd afgelegd en r in 8 uur, zoals we geneigd zijn concluderen uit het feit dat er voort durend tenmin lopende was Wanneer i uur aflegt e het bijzonder tochtgenoot wandelaar 5 km per een fietser 10 km, is eenvoudig om uit te rekenen dat iedere tochtgenoot om beurten fietsend en wandelend 4 uur gefietst en 2 uur gelopen heeft. Weliswaar heeft iedere loper 4 uur gaans achter de rug. du.* samen 8 uur, maar dat zegt weinig ten opzichte wel dat zowel de duizendpoten als de miljoenpoten gewel dig overdrijven, want er is geen sprake van dat zij 1000 of 1.000.000 onderdanen zouden bezitten. Maar nu moeten wij ook weer niet in een ander uiterste vervallen door de aan tallen poten an deze dieren tè veel te kleineren, zodat ik onlangs een vader tegen zijn zoon hoorde doen. Volgens de theorie van papa zou een duizendpoot 15 paar poten bezitten en een mil.joenpoot zou de beschik king hebben over 32 paar. Maar zó eenvoudig is het nu ook weer niet. Daarover een volgende keer. Rode spionagebende opgerold De Wcstdultse Veiligheidsdienst heeft een spionagebende opgerold, die in West- Duitsland voor de Russen werkte. Vijf personen zijn gearresteer,; en nog 30 worden verhoord. De vijf gearresteer den hebben bekend. Zij waren hoofdzakelijk betrokken bij militaire spionage. Een dor gearresteer den had een radiozender in zijn bezit van een type, dat hoofdzakelijk door de Sow- jets wordt gebruikt voor de uitrusting van partisanengroepen, die in de toe komst in de bondsrepubliek moeten op treden De marconist was opgeleid door Sowjetofficieren te Erfurt. De bende kreeg haar orders van een afdeling van de militaire spionagedienst van de Sow- jets onder leiding van lt. kol Peter Soko- lov te Ohemnitz.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5