O Leidse musicerende jeugd verenigt zich Zilveren Vebo hoopt dit op veel bezoek ft Leidse Hervormde vrouwen openden het winterseizoen gemeenschappëlij k Leidse christen-vrouwen over het huwelijk VERZORGINGSTEAMS Jaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 Agenda voor Leiden Zaterdag Van der Werfpark, 8 uur: Concert Ca- nite Tuba, Lisse. De Burcht, 8 uur: Ons Toneel met Van Zondag Luxortheater, 10.30 uur: Bijzonder ker- kewerk Horv. Gemeente, Jan van Gijs, Amsterdam, over; Ik was een gevaar voor de maatschappij. Pieterskerk. 8.30 uur n.m.: Orgelcon cert door Adriaan Blankenstein t.g.v. 60- jang bestaan Ned. organisten vereniging. Schouwburg, 8 uur: Chr. Toneelgroep Podium met De Jeugd vliegt uit, van Jan de Vries. Universiteit, 2 uur: Verlening eredoc toraat aan Th. Sellin, promotor prof. mr. W. H. Nagel. Pieterskerk, 3 uur; Rectoraatsoverdracht universiteit Dinsdag Zomerzorg 7.45 uur n.m.: Ned. Kath. Kapperspatroonbond, K. Morak, Breda, over De huidige ontwikkeling in het kap- persbedrijf. Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad. Korpszaal Leger des Heils, Hooigracht, 3 en 7.30 uur n.m.: Bazaar voor wereld werk. Woensdag Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte. Aoad. ziekenhuis, 12.50-1.20 uur: middag pauze bijeenkomst. Korpszaal Leger des Heils, Hooigracht, 3 en 7.30 uur n,m.: Bazaar voor wereld werk. Donderdag Waaggebouw, 10 uur: Opening 25ste Vebo door secr.-generaal van Landbouw Veemarktiterrein, 6.30-8 30 uur v.m. Aanvoer Vebo-showdieren, 9-1 uur: jure- Marktterrein, 2 uur: Défilé kampioens- dieren voor Commissaris der Koningin Zuid-Holland, uitreiking vaantjes. Waaggebouw, 11-6 uur: Zuivelshow. Schouwburg, 8 uur: Ned, Comedie met Cyprienne, van Vietoriën Sardou, Aanstaande dinsdag start van het orkest in Herv. ULO aan de Asserstraat T EIDEN zal van dinsdagavond 20 september af een jcugdkamerorkesl rijker zijn. En niet alléén Leiden. De oprichters hebben, ruimhartig als ze zijn, ook de wijde omgeving van de stad erbij betrokken, zodat Kat- wijkers, Noordwijkers,Voorschotenaren en zo méér, het orkest ook het hunne zouden mogen noemen. Het idee is ontstaan uit het contact van jeugdige Leidse muziekbeoefe naars met het Jugend-Orchester Zürich, dat in de Gehoorzaal, zoals be kend, een succesvol concert heeft gegeven. Tijdens het tegenbezoek van vijftig jongelui in de paasvakantie aan Zwitserland, kwam het plan op, ook in Leiden met zoiets moois en animerends te beginnen. De eigenlijke initiatiefnemers verdienen het met name te worden genoemd. Het waren mejuffrouw ""Marente Zaalberg en de heer Rien de Reede. In de romantische bossen op de Loo- enkopf in de buurt van Zürich kwam het lumineuze plan bij hen op. Het kreeg il dadelijk geestdriftige bijval. De jongeiui beseften echter, dat er, vil zo'n onderneming slagen, nog méér nodig is dan enthousiasme. Hun eerste daad was, aan vier prominente Leidse ingezetenen te verzoeken, als comitè-van- aanbeveling te fungeren. De heer P. Brouwer nam zitting namens K. en O., dr. P. L. Schoonheim vertegenwoordigde de Leidse Jeugd-Aktie en de musicolo gen prof. dr. E W. Schallenberg en dr. J. van der Veen vormden naast het praktische, het onmisbare wetenschap pelijke element. Deze commissie dient waarlijk niet als franje van het jonge kest. Zeker, de namen der leden kun- ■n ongetwijfeld de entree vergemakke- VrUdag uur: Kynologenvereni- evrouw P. Grondrezon er verkenningen in de Alofs over kynolo- n Tsjechoslowakvje. r v.m. Opening Vébo- tr: Jongeren- K. Zomerzorg, 8 u ging Rijnland, me' Ives Browne ovei kynologie; F. A. gische ervaringen Schuttershof, 8 uur v.m jongeren-dag. Veemarktterrein, 8-30-1 wedstrijden. Schuttersveld, 1-3 uur: Paarden- ponyshow (gratis toegang). Schuttershof, 3 uur; Prijsuitreiking jongerenwedstrijd. Waaggebouw, 2-6 uur Zuivelshow. De Doelen. 5.30 n.m.: Rijnlandse Club van het verbond van prot.-chr. werkge vers in Nederland, dr. G. A. Kohnstamm, Arnhem, over Democratisering van het bedrijfsleven. Schouwburg, 8 uur, Ned. Comedde met Cyprienme, van Vietoriën Sardou, voor K. 1 O. De Burcht, 8 uur: Algemene vergade ring Kon. Ned. Voetbalbond afd. Leiden. Clubhuis Oosterkwartier, 8 uur: Dah lia-avond D.E.V. Zaterdag Ons Centrum. Kaasmarkt, 23.45 uur. Start wandeltochten t.b.v. nazorg t.b.c.- patiënten. Jeugdhuis De Moriaan, Hoogl. Kerk- gracht 44, 2-30 uur: Opening weekeinde winterwerk Centrale raad Jeugdwerk, Herv. Gemeente Leiden; 8 uur: Causerie dis. P. Lugtigheid, Den Haag. Antonius clubhuis, 8 uur: Cabaretavond S R O. Waaggebouw, 8-30-6 uur: Zuivelshow. Stationsplein. 2 uur; Excursie N,C. Reis- -V. naar staatsbossen van Noordwijk. Films Trianon (2-30, 7 en 9-15 uur) Mag ik deze dans van u? (18 jaar). Rex (2-30, 7-15 en 9.15 uur) Hongkong affaire (14 jaar); donderdag: 'sNachts langs de trottoirs (18 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur) Totale oorlog (14 jaar). Casino (2.30. 7 en 9.15 uur) De grote ont snapping '14 jaar); donderdag: Het Bolskoi-ballet '14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur) Doctor in lov« (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur) Hiroshima, mon amour (18 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, oude en moderne grafiek uit verzameling Taevernier te Gent (tot 17 oktober). Rijksmuseum van Oudheden. Rapen burg 28. Panorama der prehistorie (tot 15 december). Ned. Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer" Pesthuislaan. ,,'s Konings Rok" prenten en uniformen (tot 30 september). Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 13 oktober: expositie over Ruanda Urundl (dagelijks geopend van 10 tot 5 uur). Musea. Instituten, leeszalen e.é. Inlichtingen kantoor VVV, Steenetr lb: elke dog geopend van 9 tot 5 uur. oï zaterdag tot 1 uur. Aoaderoiech-Hletortsch muaeum Rapen burg 72. elke dag geopend van half 10 tol half 1. uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elk» doordat ze als vanzelf, trouwenwekkende invloed uitoefenen. Maar vooral zullen deze heren, waar •dig, hun waardevolle adviezen geven: zij zullen, om zo te zeggen, de eerste •dere schreden bewaken en zich et succes van het prille ensemble verheugen. Uiteraard staat de Leidse Jeugd-Aktie eer sympathiek tegenover dit initiatief an de jeugd. De spelers mogen zich erzekerd weten van alle mogelijke me dewerking. Ze zullen delen in de ser- ce, die Ook de andere aangesloten groe- ;n van het L.J.A.-hestuur ondervinden. Na zich van de aanbeveling, de be scherming en het advies te hebben verzekerd, kwam de opbouw van het orkest aan de orde. Eerst zochten de oprichters in de eigen vrienden- en kennissenkring naar in aanmerking komende muzikanten. Ze waren zo gelukkig, al spoedig twee jonge be roepsviolisten te kunnen charteren. Die werden stantet pede tot concert meester benoemd. Verder mocht men niet mopperen over de binnenge haalde oogst op het ogenblik telt het orkest éénentwintig leden. Elf bespelen strijkinstrumenten. Er is echter nog maar één altviolist. Met de eventuele tweede is men nog in onderhandeling. De houtblazers zijn, behalve die van de fagot, dubbel be zet. en de hoorns ontbreken helaas Men denke echter niet, dat de male omvang nu wel spoedig zal zijn bereikt. Het orkest sti zijden open voor nieuwe leden. Nieuwe instrumentalisten, voor welke lessenaars dan ook, uit Leiden én de buitengemeen ten. zijn zeer hartelijk welkom. Ze be hoeven niet bepaald teenagers te z mogen die periode zelfs wel tien j achter zich hebben desnoods. Vóór alles wordt op jeugdige vitaliteit, geestdrift pn studielust gelet. Hier opent zich een prachtige gelegenheid voor jonge mensen om samen te kunnen musiceren en tege lijk eigen spelkwaliteiten op een pret tige manier te verhogen. De opzet is niet, in de eerste plaats als concertinstelling op te treden. Wél hoopt men, voor het publiek toeganki lijke uitvoeringen te gaan geven. Als dirigent en artistiek leider van hi jeugdkamerorkest zal .optreden de heer Henk Briër, bekend pianist, pedagoog componist te Leiden. Hij steil zich v :n repertoire van gezellige speelstukken et het orkest op te bouwen. Daarbij 1 voornamelijk worden geput uit de literatuur van de barok- en vroeg-klas- sieke perioden. De band met Zürich blijft nauw. Men ontvangt van die zijde adviezen en kan irtituren lenen uit de welvoorziene illectie. Zo bezit het Zwitserse orkest exclusieve werken als een Mendelsshon- iymfonie voor strijkorkest. Een paar jaar geleden werden namelijk tien van der gelijke symfonieën, uit 's meesters jeugd end. ontdekt. ïzelfsprekend zal, vooral aanvanke lijk, de financiële positie niet gemakke lijk zijn. Een aktie tot het winnen van donateurs zal daarom spoedig starten. Aanstaande dinsdagavond hopen de orkestleden voor het eerst bij el kaar te komen als nieuw opgerichte vereniging. Ze zullen met elkaar en iag geopend van 8 30 tot 12 30 en 1 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- bulalaan 7: elke dag geopend van 10—5 u Jeugdiblblltheek leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 5 30 u.. woensdag en zaterdag van 12 tot 4 30 u er, vrijdag (speciaal voor de grotere ieugd) van 6 30 tot 8.30 uur 'a avond® Pllgrimfathers-huisje. Boisotkade 2. elke lag geopend van half 10 tot 12 en v g tot 4 uur Rijksmuseum voor Oudheden. Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 1 Archeologisch instituut, Rapenburg 2< elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag vrijdag geopend van 10 tot 12 30 en v Geologisch en mineralogisch mus Garenmarkt lb: elke dag geopend 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Bibliotheek universiteit. Rapenburg T4 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling. geopend van half tien tot half i op zaterdag tot 5 uur Gravensteen. Pieterskerkhof 6, Juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12 30 en van 2 tot 3 uui (liefst in de vakanties) concierge Kolf- mskersteeg 16a Leeszaal en bibliotheek Reuvene. Braa- •vraat 27. maandag en woensdag van l tot 5 30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag er vrijdag var de dirigent kennismaken, een be stuur kiezen, de contributie vaststel len en daarna met een eenvoudig stukje de muzikale bedrijvigheid beginnen. Als repetitielokaal doet de mooie, ruime aula van de Oranje- Nassau-ULO aan de Asserstraat dienst. Belangstellenden kunnen daar reeds de eerste avond der alle dinsdagavonden van zeven tot tien uur terecht. Joh. van W. Eerste steen voor Geref. kerk. Leiden Dinsdag 27 september 's mid da-ge 4 uui zal de eerste steen worden gelegd voor de nieuwe Gereformeerde kerk aan de 3u- rin-ame-S't raa>t in Lei den-noord. Het oud ste lid van wijk 2, mevrouw Fijnenbuik. 1 deze plechtigheid verrichten Na af loop is er een bijeenkomst In de school de Ti Puzzelprominenten 1. M. J. van 't Noordende, Sport- hoflaan 32. Sassenheim; 2. mejuf frouw N. van den Ende, Musschen- broekstraat 5a, Leiden: 3. L Klei weg, Ten Harmsenstraat 3, Alphen aan den Rijn. Het Motorhuis, Leiden, toont Opel 1951 Het Motorhuis aan de Stationsweg in Leiden exposeert enkele dagen de nieu- Opel 1961. Midden in de showroom staat de fraaie wagen tussen vele kunstig nagebootste ooievaars. Dank zij de bre dere opening gaan in- en uitstappen thans nog gemakkelijker. De automati sche verlichting is een standaard-uitrus ting. Nieuwe zitbankbekledingen en een groter ruitoppervlak bieden meer com fort. Tegen bijbetaling is de Opel Rekord ook verkrijgbaar met Olymat automa tische koppeling. Opel vouwdak, banden en witte flanken zijn eveneens te ver krijgen. Enkele gegevens: aantal cylin ders 4, benzinetank 40. motorcarter 3; wielbasis 2,54 m; totale lengte 4.52 m. Geveilde percelen 1 overslaan van notaris M. P. Kap te Leiden zijn geveild: woonhuis en erf Herengracht 41, in bod: f 15.600. is niet verkocht: woonhuis en erf Prins Hendrikstraat 3. in bod: f 3.650, koper: L. Coster te Wassenaar f 3.650 Wandeltochten in Leiden Zaterdag 24 september houdt de Ver. tot behartiging der belangen van t.b.c.- patiënten, afdeling Leiden, Voorschoten "egstgeest, een aantal wandeltochten van de baten ten goede komen de nazorgafdeling van deze vereniging. Gezien het succes van vorig jaar, toen 650 wandelaars hun sportieve bij drage tot het goede doel leverden, is Ut verwachting hoog gespannen. Het tech nische gedeelte van de tochten wordt verzorgd door de N.W.B.-Z.H.W.W., al deling Leiden e.o. en de Wandelkrinj Leiden e.-o., die voor een parcours ove de afstand van 10, 15 en 25 km zullen zorgdragen. De start heeft plaats v Ons Centrum, ingang Kaasmarkt, t 15.45 uur. Elke'deelnemer ontvangt speciaal ontworpen medaille, ter wijl groepen van tenminste 11 personen fraaie groepsprijs ontvangen bovendien voor een speciale groepsprijs aanmerking komen, dank zij het feit. dat de Leidse middenstand een aantal prijzen schonk. De beoordeling berust riu weer bij een jury. Inschrijf- adressen: Druivenstraai 42, Melch. Treublaan 51 en Leeuwkestraat 11 Een Hollander, hij woonde in Londen Wiens vulpen totaal was geschonden, Heeft heel lang gezocht Voordat hij er een kocht, Hij heeft haar bij Wolfslag aevonden. wolfslag BREESTRAAT 145 TEL. 23211 Vijfdaagse werkweek Den Holder. Leiden De Vakraad voor de Metaalindustrie heeft de directie van de machine-fabriek Den Holder toestemming gegeven het geleidelijk invoeren van een daagse werkweek. Van 1 oktober af zal éénmaal in de twee weken 's zaterdags niet worden gewerkt. Orgelconcert in Leiden Zoals gemeld, hoopt de organist Adri aan Blanikenstein maandagavond half 9 in de Pieterskerk een concert te geven ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de Ned. Organisten Vereniging. De toegang is vrij. Er is een collecte bij de uitgang voor het fonds tot ondersteu ning bij de aanschaf van een nieuw or gel in kleine p-rot. kerken in Noordbra- Het programma vermeldt werken vair Bach, Van Noord't. Buxitehude, Pepping. Koetsier en De Klerk, in totaal ze vei: nummers, waarvan het 5de uit twee ko ralen bestaat (Pepping). DE Centrale Leidse Hervormde Vrouwendienst begon het seizoen met een avond voor medewerksters en belangstellenden. Deze bijeen komst in het wijkgebouw Levendaal werd geopend door de voorzitster van de commissie, mevrouw B. G. Kloek- Pott. Zij wees op het grote nut van een gezamenlijke opening van dit werk. De wijkbijeenkomsten van de H.V.D. kunnen zo genoeglijk zijn, toch schuilt in deze genoeglijkheid een gevaar. Men moet ook het werk buiten de Wijk kennen, men kan le ren van eikaars ervaringen. Voor de kerk geldt hetzelfde: de oecumene heft hier de beslotenheid op. De Rijksuniversiteit Leiden Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar voor de fysiologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, dr. P. E. Voorhoeve, thans wetenschappelijk amb tenaar eerste klass» langrijkste aspecten van het le ven van de mens vormt werd gister avond in treffende bewoordingen weergegeven door de psycholoog dr. E. van der Schoot uit Utrecht. Deze Ronde Tafelgesprek over jeugd en Evangelie Ter gelegenheid van de opening van ;t nieuwe semester der jeugdleid(st)ers- trsussen van het Leger des Heils, heeft maandag 26 september in Leiden èen ge combineerde avond plaats voor de cursus sen Zuid-Nederland (Rotterdam) en Cen- traal-Nederland (Amsterdam). Het programma bestaat uit een ronde tafelgesprek over het onderwerp „Jeugd en Evangelie" waaraan zullen deelnemen: ds. W. L. Schoch, jeugdpredikant, Rotter dam: pater S. Jelsma m.s.c., r.k. geeste lijke, Den Haag; majoor D. Lissenburg, hoofdredacteur „De Strijdkreet", Amster dam: mej. Nel Koen, nat. pres. van „Jeugd en Evangelie", Eindhoven; dr. G. van Leeuwen, studentenpredikant. Amster dam; ds. A. C. J. v. d. Poel. luchtmacht staf-predikant. Den Haag. Gespreksleider is de heer J. Filius, dacteur van de Strijdkreet, van genoemde cursussen. Gesprekspunten in het eerste deel van de avond zullen onder meer zijn, de houding van de mo derne jeugd ten opzichte van het Evan gelie en de benadering van de jeugd met het Evangelie. In het tweede deel van de avond zullen de gespreksdeelnemers ant woorden op de in de pauze schriftelijk vanuit de zaal gestelde vragen. Naast de deelnemers aan de cursussen zullen als gasten aanwezig zijn vertegen woordigers van de pers, leden vai jeugdorganisaties in Leiden, van het Stu dentenkorps, van de oecumenische jeugd raad en bij het jeugdwerk betrokken ker kelijke functionarissen. Deze avond is vrij toegankelijk leden van alle Leidse jeugdorganisaties, voor zover zij boven de zestien jaar zijn. De avond wordt gehouden in de aula de Prinses Margrietschool, Boshuizerkade sprak in gebouw Rehoboth voor de talrijke aanwezigen van de Christen- Vrouwenbond afdeling Leiden. In mijn praktijk komt het steeds weer tot uiting, dat vele problemen berus ten op het huwelijk, al zijn deze ver deeld in twee categorieën, te weten die van hen, die de vurigste wens om getrouwd te zijn zo dolgraag in ver vulling zouden zien gaan, en de pro blemen van hen die juist komen doordat ze getrouwd zijn en deze staat vragen opwerpt. Om op de eerste categorie door te gaan. ioet ten eerste worden vastgesteld, dat de alleenstaande mens, met name de alleenstaande vrouw, een zeer belangrijke rol kon spelen in de wereld. Soms zelfs veel grotere dan wanneer zij al haar liefde en activiteit zou geven aan het haar omringende kringetje van man en kinderen. )at men tegenwoordig zowel in films literatuur als in lezingen e.d. zoveel ir de problematiek yan het huwelijk ziet, leest en hoort is grotendeels te wij- het feit dat zovelen niet weten wat het huwelijk nu eigenlijk is. Dat wil zeggen: het echte huwelijk: niét het langs elkaar heen leven alsof men een pop een marionettenspel. De Bijbel zegt: God schiep de mens r. De mens als zodanig i leider 1119, en begint t Inlichtingen dagelijks na 20.00: BURGGRAVENLAAN 156 Zuivel- en ponyshow ten worden gevierd, is het bestuur daarvan niet zo overtuigd. De nieuwe veemarkt is er nog steeds niet en daarom heeft men besloten dit jubileum te vieren in een overdekte veemarkt en men rekent hierbij op 1961. Het programma van dit jaar zal dus weinig van dat van vorige jaren afwijken; alleen de jongerendag krijgt meer attracties, onder meer een ponyshow. Het aantal inzendingen van vee stijgt ook dit jaar weer. Men telt tot nu toe 600 aanmeldingen; na lange tijd komen er weer dieren uit de Haarlemmermeer. Al zijn er weinig of geen veranderin- _;n in de programma-onderdelen, toch heeft men, door ervaring van vorige ja- geleerd, enkele verbeteringen door gevoerd. Donderdagmorgen van half ze- af kunnen de dieren worden aange voerd en de Vebo-bestuursleden dringen bij de inzenders met klem op aan, dat :n vóór acht uur de dieren op de plaats heeft. De jury heeft anders te weinig tijd Hoewel vrijdag de eigenlijke jongerendag is. wordt de jeugd donderdag al inge schakeld. In de jury zullen ook enkele leden van landbouwjongerenorganisaties worden geplaatst. Wat het aantal Inzen dingen betreft, heeft men weer geen re den tot klagen. Het aantal koeien is on geveer gelijk gebleven. Zwart blaar 187 (v. j. 177). zwart bont 131 (v. j. 130), var kens 77 (v. j. 81), schapen 122 (V. j. 94). geiten 82 (v. j. 70). De secretaris-generaal van het ministe rie van landbouw en visserij, mr. dr. P. H. Patijn. zal donderdagmorgen 10 uur de Vebo in het Waaggebouw officieel openen Wanneer de jury haar taak zal hebben volbracht, komt om 2 uur de com missaris van de Koningin in Zuid-Hol land. mr. J. Klaasesz, naar Leiden om op de marktterreinen vaantjes te hechten aan de kop van de bekroonde dieren en later het défilé van dieren met eigenaars af te nemen. Op die dag zal op het markt terrein een Fegra-tent staan, waarin men de laatste snufjes op het gebied van melk gereedschappen zal kunnen bewon- Jongerendag Landbouw en de r.k. land- en tuin- bouwjongeren, bijeengekomen onder de i „Regionale jongerencommissie van de Vebo" nemen de vrijdag voor hun •ekening. Om 8 uur wordt in het Schut tershof de dag geopend, waarna de ieugd op het marktterrein onderling de krach- beproeft. Voor de dames zijn er wed strijden in bloemschikken, slaatjes opma- en stoffenkennis, De heren kunnen meedoen aan veebeoordeling, melken en werktuigherkennen. speciaal on het ge bied van verkeer en verkeerslessen. Er sen agrarische ouiz. vrij voor ieder- Op die dag zullen ook de resultaten den bekendgemaakt van de kalver- nofokwedstriid (ongeveer 15 stuks) Om de tijd tussen 1 uur en 3 uur (de prijsuitreiking in het Schuttershof) te overbruggen, treden, vrij toegankelijk t ieder, op een paarden- en ponyclub de heer A. Duvneveld uit Lisse met zijn paard en hondje Trix. Het aantal inzendingen van kaas loont ook dit iaar weer iets terug Deskundi gen houden er rekening mee dal de boe renkaas elk iaar minder wordt en deze eeuw geheel zal zijn verdwenen. Het aantal kazen zal dit jaar de honderd niet halen Het zuivelbureau komt met een demonstratie en vertoont films Ook zullen er nieuwe gereedschaoncn woi den getoond Diverse vonrbeeldbedriive laten hun orndukten zien De hezoekei de 7. •elsbo' hun kaaskennis verdiepen door deel te nemen aan een lekenkeuring. Dat Ir dus "het programma voor volgende week. Het Vebo-bestuur weet dat het een agrarisch programma maar Is ervan ovcrtuled dat ledereen. dus ook en vooral de Lcidenaars, die Immers een groot deel van het huishoudelijk bud get aan zuivel besteedt, kennis moet ne men van het tentoongestelde Voordat men naar zijn werk gaat. kan men nog even een kijkje nemen bii de voer donderdagmorgen van het ve voor de oudere jeugd, die naar school gaat. geldt die evenzeer. En een goede huisvrouw gaat vanzelf één van die da gen naar het Waaggebouw. Zü tezamen onverbrekelijk heel. Deze relatie krijgt iets wezenlijks door de geslachtsgemeenschap. Dit is één aspect van het huwelijk. Wanneer deze gemeenschap woidt losgemaakt van de waarachtige liefde, worden vaak bittere. makende en zelfs haatgevoelens opwekkende teleurstellingen ervaren Een ander facet van het huwelijk vormt de geestelijke gemeen- of verwantschap Dat vereist een voldoende gelijkgestemd heid. hetzij in het geloof hetzij in be paalde levensinzichten. Dat dan ook een groot deel van de huwelijksmislukkingen gebaseerd is op het verschil in opvatting betreffende het geloof, is begrijpelijk. Een derde golf in de „zee" huwelijk is de trouw. Men moet hier de trouw niet alleen zien in seksueel verband. Trouw werkelijke zin is veel verder strek kend. Wanneer je je vrouw of man niet ezenlijk zi e t. dus niet meer in haar of zijn totaliteit beleeft, kan men spreken van werkelijke ontrouw aan haar of zijn wezen. Ook de vorming van een gezin, dus de bereidheid tot ouderschap draagt een grote steen bij tot het „bouwwerk" In de moderne tjjd Js er aan al dez< ipecten nog één toegevoegd, uamelük it van de kameraadschap. Als men bijv. literatuur uit de 17e eeuw leest, was deze vriendschap absoluut geen onder deel van het huwelijk. De vrouw vereer de de man, plaatste hem op een voetstuk, stond voor hem op, wanneer hij de kamer binnenkwam, zag hem niet als kameraad. Hoewel het toe te juichen is. dat de tijd ook in dit opzicht is veranderd, wordt het huwelijk hierdoor toch niet gemak kelijker gemaakt. Immers, hoe meer fa- ;er er één kan ontbreken JSiet zonder schoon men vooral tegenwoordig zo mldig over de moeilijkheden van het huwelijk spreekt, kan het huwelijks geluk toch niet zonder kleine strubbe lingen bestaan, net zomin als er levens geluk bestaat zonder levensleed. In vele gevallen komt zelfs na het uitbreken moeilijkheden een herleving, ontluiken van het huwelijk tot stand. Wanneer er echter een aar schakeling van moeilijkheden bestaat, is er een uitweg: de echtscheiding. Doch is dat werkelijk een uitweg? Naar Chris telijke opvatting beslist niet. want het huwelijk is onontbindbaar. Doch in som mige ernstige gevallen wel. Bijvoorbeeld wanneer het zondiger is bij elkaar te blijven, of wanneer dat een grotere aan fluiting is voor het Christendom of scha- felijker is voor de kinderen. Deze moge- 'ijkheid blijft dus alleen open waa momstotelijk het geval is. Dan is er een punt. dat in overweging moet worden genomen alvorens tot deze riherroepelijke stap over te gaan; praten -•ol e"n 'lorde bijvoorbeeld e»n dominee of een huisarts, kan heel vaak verhelde rende inzichten werpen op alles, wat men in die moeilijke tijd veel te bekrompen is gaan zien. alleen uit het eigen stand Na de pauze kan men over zowel mon deling als schriftelijk gestelde vragen Nadat mevrouw A. A. Reyneveld- der Gugten melding had gemaakt het vreugdevolle vooruitzicht, dat op 28 februari 1961 de afdeling Leiden 40-jarig beslaan hoopt te herdenken, sloot mevrouw A. A. van der Kwaak-van d Berg. de presidente, de vergadering. dienst aan elkaar, het samen praten, luisteren en vooral bidden zullen ons Hervormd Leiden doen vormen en zo nen een stuk werk kunnen op bouwen. Het programma van deze avond was zeer gevarieerd. Verschillende mogelijkheden waarvoor de H.V.D. zich kan inzetten en die ook hem van dienst kunnen zijn, werden door deskundigen belicht. Mevrouw W. E. Swart-Obenhuysen sprak over het werk onder de Blai Vogels. Dë Blauwe Vogels zijn padvin ders. min of meer invalide, van schillende leeftijden. Zij gaf een u breid verslag van het hoogtepunt in leven van de Blauwe Vogels, het lijkse kamp. Iedere Blauwe Vogel krijgt een helpster. Deze zijn niet altijd uit padvinderskringen afkomstig. De zwaar- Invaliden slapen in het Blauwe-Vogel- huis, de anderen zoveel mogelijk in ten. Vooral de financiële zijde baart zorg. Door giften en "opbrengsten allerlei bronnen heeft men dit kamp tol nog toe elk jaar kunnen organiseren. Na deze lezing over de zorg voor d( invalide mens, sprak mejuffrouw M. C. J. Hoogstraten over de zorg vooi zieke huisvrouw, de interkerkelijke ge zinszorg. In januari 1946 is men tot de oprichting hiervan gekomen. Op het ogenblik neemt de opleiding van de gezinsverzorgster 5% maand in beslag, waarvan de eerste twee maanden in het Internaat worden doorgebracht. Daarr wordt zij voor halve dagen in een klein gezin geplaatst, waarvan de moeder her stellend is. Ook komt zij enige tijd in een rusthuns te werken om op dit gi bied ervaring op te doen. Eigenlijk zii pas volledig gediplomeerd, wannet z|i een jaar praktisch heeft gewerkt onder leiding van een maatschappelijk werkster. Jammer genoeg zijn er nog altijd te weinig gezinsverzorgsters. Op het ogen blik bestaat de mogelijkheid om gezins helpsters aan te trekken, die in ge makkelijke gezinnen een paar dagen oer week kunnen helpen. In dit verband deed zij ook een beroep op de H.V.D.-er om iets van haar tijd aan dit werk te geven. Na de pauze liet mevrouw N. Goslinga-Klos haar uitgebreide poppen- verzameling zien. Behalve breien en duren zijn er voor de vrouw nog andere vrije-tijdsbestedingen. Zij toonde op hoe veel manieren men poppen kan ven digen en aankleden, een bron var spiratie voor mogelijke toekomstige ba- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jan, z v D J Boerema en W Verburg; Ellen José, d v J Wondergem en C M Tijssen: Maartje Arina. d v A van Duijn en M A van der Niet; Arie, z v D van der Plas en L Haasnoot: John Alexander, z v A Burgemeestre en A M van Elk; Johanna Maria, d v H Star en G van Duivenvoorde. ONDERTROUWD: J Flanderhijn en L A E Schmeisser: W E P J vom Hofe en S Fuchs: N J A Heinrichs en C S Crama: J Landesbergen 'en C A E van den Berg: M F Michel en N Ben- sink: J C Hakemulder en L A van der Steen; J van der Burg en A C Middelkoop: R Vos en A van Ko nijnenburg; J J Binnekamp en C W den Holder: B F H Arps en E de Wilde: P J G van Bers en M H J Noordermeer; H Wevers en W H M Rahms; P Kooreman en M IJzerman; E P J de Winkel en P J van Beek. OVERLEDEN: F Langeveld, 68 j, echtgen v J H van Staveren: W van Zijl, 76 j, wed v J F Lelieman: A E van Wingen, 85 j, vrouw; J Arbouw, 79 j, man. Bemaling Kikkerpolder Burgemeester en wethouders van Lei den stellen de raad voor f 6500 beschik baar te stellen voor het treffen van zieningen ten behoeve van de bemaling van het sportveldencomplex in de Kik- kcrpolder. Brandje in Leids huis door afbranden verf Gistermiddag omstreeks kwart voor twee brak brand uit in een perceel in de Bakker Korffstraat te Leiden. Tijdens het afbranden van de verf had een schilder verzuimd de gordijnen van een aan de voorzijde gelegen slaapkamer te verwijderen. Deze vatten vlam, evenals het behang. De brandweer bluste het vuur met de nevelspuit en de E.H.D. bracht de door de emotie flauwgevallen vrouw des huizes weer bij kennis. Commissie bejaardenzorg Leiden geïnstalleerd Op het Leidse stadhuis is gisteren de door B. en W. ingestelde commissie van advies voor de bejaardenzorg door wet houder S. Menken geïnstalleerd. In deze commissie hebben onder meer vertegen woordigers van diverse kerkelijke instel lingen zitting. Men heeft tot taak het bestuurscollege advies uit te brengen over vraagstukken aangaan de verzor ging van de bejaarden. Dr. J. Th. H. R. Schreuder. hoofd van de geriatische af deling van Zonnestraal te Hilversum sprak over de bejaardenzorg in het al gemeen. waarop een uitgebreide gedach- tenwisseling volgde. Bejaard echtpaar omgekomen Toen de heer P. Vegt, huisarts te Zoe- termeer, op de Noordeindseweg te Ber- kel, moest inhouden voor een tegenligger, slipte de auto op het natte wegdek. Het voertuig schepte het bejaarde echtpaar Wensveen-Straver en reed daarna in de Noordeindervaart. De 74-jarige man moest onder de auto vandaag gehaald worden, zijn 68-jarige echtgenote bleef zwaar gewond in de berm liggen. Bij aankomst in een ziekenhuis te Rotterdam bleken beiden te zijn overleden. De heer V. kwam met de schrik vrU. Mr. Jonkman opnieuw senaatsvoorzitter (Van onze parlementsredactie) Mr. J. A, Jonkman is bij Koninklijk Be sluit benoemd tot voorzitter van de Eer ste Kamer voor de zitting die op 20 sept a.s. zal Banvangen. De heer Jonkman is ook thans reeds voorzitter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4