Wij zijn van het ene grote Leger van Jezus Christus Frapperende expositie in de Lakenhal van het draaiboek De grote ontsnapping een spannende actiefilm ÉÉN DAG VERWARMINGSSHOW 1960 LANGEZAAL LANGEZAAL Official Hoenson Dealer! B.K.-predikant dr. Schoonheim vertelt (II) Naar meer dan één kant geeft straatprediking verlevendiging 0 ME li ft L LEiDSCHE COURANT ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 Als eerste antwoord een heel bij; dere ervaring. Na afloop van een straatprediking komt sen aantal jongens naar ons toe met jen over geloof. „Meneer, er zijn zoveel kerken en godsdiensten, welke moet je nu eigenlijk kiezen; ik vind ze allemaal wel goed". Gevolg; een uitvoerig en diep. gaand gespnek, zo maar op straat. Een eerste contact. Of het blijvend zal zijn moet nog blijken. Van geheel andere aard was de on verwachte ontmoeting van een mede werker met een vrouw, die aan de drank verslaafd is. „Meneer, u hier? Komt u nog eens bij me, ik zou zo graag anders willen maar het lukt nie met". Die noodkreet blijft niet onbeantwoord Hoewel u, evenals w(j, misschien neiging hebt om de aanwezigheid en de aandacht van Gemeenteleden bij de straatprediking als normaal of als bijkomstig te beschouwen, moet hier met vreugde en schaamte wor den vermeld, dat deze belangstelling allerminst bijkomstig en vanzelfspre kend is. Het is een nieuwe gewaar wording en een waarlijk ongekende vreugde om tijdens een bijeenkomst te zien hoe de gezichten van gemeen teleden stralender worden. Hun stem men gaan duidelijk meeklinken als er wordt gezongen, hun meeluisteren tijdens het spreken is een tastbare steun. Dikwijls werd Instemmend ge knikt en gemompeld wanneer aan het slot gezegd werd: „Wy allen heb ben vanavond weer veel zegen ont vangen; laten we dat openlijk beken nen door te zingen: Heer, ik hoor van Hupnkering naar houvast Naar meer. dan één kant geeft straat predikinig, ook in onze tijd. gebruik ma kend van bekende hulpmiddelen, ook al doende nieuwe vormen van zang of mu ziek ontdekkend en in toepassing bren gend, verlevendiging. Dé boodschap 1 klinkt in het openbaar voor hen. die on danks uiterlijke schijn van weerbarstig heid of onverschilligheid hunkeren betrouwbaar houvast. Wie zal deze steun geven? Niemand andens dan God. Wie zal deze steun over brengen, een levende brug slaan? Wij Wij samen. Zonder eigen naam of de naam van onze kerk of groep voorop t« stellen. Slechts de ene Naam is belang- Terwijl wij bezig zijn ons straatongeltje op te stellen buigt een jongenssnuit met zwarte vegen langs de mond en op het voorhoofd zich naar ons toe met de over rompelende vraag; „Meneerrr bent u var het Legerrr"? Dadelijk flitst het door on: heen: Hij bedoelt natuurlijk het Leger des Heils. Waarom weet ik nog niet. maar op hetzelfde moment wist ik dat het antwoord: Nee jö, wij zijn van de kerk enz." voor het ventje en ook voor ons in dut geval een misgreep zou zijn, en ik zei prompt; „Ja, van het Leger., van het Grote Leger". Was dat een lengen? Organisato risch en kerkordelijk en volgens heel veel andere regels en grenzen van ons verwarring stichtende verdeel systeem van de Christenheid niet geheel de zuivere waarheid. Maar volgens de alle kerkmuren en gren zen doorbrekende Eenheid in Chris tus, de enige Verlosser voor allt mensen en voor de gehele wereld, een beschamende en bemoedigende waarheid. Wij zijn van het ene grote Legt van Jezus Christus. Dank je wel, straatjongen, voor die vraag. Lof aan U, o God, voor Uw ant woord. Maak ons tot Uw getuigen, tot on bekrompen strijders van Uw Leger in dienst van Koning Jezus. Ook op de straat. Uit verzameling Taevernier Het is niet voor een ieder weggelegd een verzamelaar van kunstte oorden. Minder vanwege de financiën dan wel vanwege het instinct voor het ware, dat er voor nodig is. August Taevernier ontdekte de prent als kunstuiting bij een veiling te Gent in 1928. Een keuze uit de sindsdien ontstane verzameling hangt thans in de Lakenhal en geeft de beschouwer behalve groot kunstgenot een heleboel te denken. •esse De heer Taevernier bezat op het moment, dat hij overging tot de aankoop van een partij prenten in 1928, een benijdenswaardige interes kunst, dat staat vast, ook al achtte hij zich op dit terrein toen to taal onkundig. De aankoop werd met een aanleiding tot verdere studie en kennismaking met de meester-etsers Jules de Bruycker en Dirk Baksteen. Zij wijdden hem in de technieken van de graveerkunst in, vertelden hem vernissen en zuren, van stiften en papiersoorten, persen en andere hulpmiddelen, waarmee etsers hun ideeën vorm trachten te geven. Er wordt wel eens en niet ten on rechte naar voren gebracht, dat men beter een goede prent aan de muur kan hangen dan een slecht schilderij. Daar- >rdt dan echter uit het oog ver loren, dat de prent in wezen niet be stemd is voor de muur, voor de show ter decoratie. Men denkt in zulke gevallen méér aan de aquarel en ook de houtsnede, die gemakkelijker n interieur zijn aan te passen. Maar tekening, ets en gravure zijn bij uitstek prenten voor de map en het kabinet. Deze tentoonstelling stelt dit duidelijk. Dit soort prenten is als een gesprek onder vier ogen met de kunste aar. Méér dan in de „grote" werken hij zichzelf, maar hij is dit niet voor iedereen. Er zijn stilte en concentratie nodig om het gesprek te voeren. Verhand en verschil De voorliefde van de verzamelaar is uitgegaan naar James Ensor, impressio nist, symbolist en expressionist, Vlaming met hart en ziel. dichter met gevoel het potsierlijke en macabere, maar voor het héél tere, De expositie plaatst hem tussen Jules de Bruycker en Edgard, Tytgat o.a. en laat het verband i hen en Dürer, Goltzius, Mar- Vandaag zet dominee Schoon heim zijn verhaal over de straatprediking in Leiden voort. Gisteren publiceerden wjj zijn eerste artikel. Voor wie naar aanleiding van deze publikatie met dr. Schoonheim in contact wil tre den volgt hier zijn adres: Hoge Rijndijk 14a. Redactie N.L.C. De verzameling Taevernier werd tentoongesteld in Verviers, Meche- len, Tilburg, Gent en Breda. Met Lei den wordt de reeks afgesloten. Wie iets wil meevoelen van het genoegen van de verzamelaar, wie kunstenaars van naam en faam nader en méér intiem wil leren kennen, bezoeke de Lakenhal, waar deze tentoonstelling tot 17 oktober is te bezichtigen. C. Th. Wilbert-Reisberman Totale oorlog LUXOR. Vijftien jaar na het einde van de tweede wereldoorlog is de film „Totale oorlog" een documentaire van de laatste werektkrijg, uitgekomen. Het allergrootste gedeelte is opgenomen door Duitse cineasten, die zich daartoe In de voorste linies van het front heb ben gewaagd, in Rusland bij Stalingrad en Moskou, in de Krim, in Polen, Dene marken en Noorwegen, maar ook in Nederland, België en Frankrijk, als mede later, wanneer de Duitse leger terugtrekken in Duitsland zelf. Deze documentaire geeft uiteraard ii kort bestek het verloop van de geheli oorlog van 1939 tot 1945 weer. In kort bestek, want de film is 2500 meter lang, doch is samengesteld uit een selectie van 90 km filmmateriaal. Duidelijk geeft de film weer hoe de machtige Duitse legers, die aanvanke lijk niet te stuiten waren, langzaam m zeker aan gevechtswaarde verliezen dat terwijl de kracht van de geallieer den even zeker toeneemt. Ook toont de film diverse goede beelden van D-day: 6 juni 1944, toen de geallieerden in Nor- mandië landden. In hoofdzaak Duitse opnamen en daarom heeft de Britse film industrie, die deze film heeft vervaar digd en uitgebracht, het goed gedacht de Engelse luitenant-generaal Sir Brian Horroeks, die de oorlog zelf heeft mee gemaakt, de film met een persoonlijk woord te laten inleiden. Dit verhoogt de waarde van deze film ongetwijfeld, want deze Engelse gene raal zegt onder meer, dal hy zich soms aan deze Duitse opnamen ergert. Bij Arnhem bijvoorbeeld hebben de Duitse lagers de geallieerden niet met een wel doordacht plan tegengehouden, doch waren toevallig Duitse troepen in de buurt toen de geallieerden daar hun luchtlandingen verrichtten. Maar ook hij acht de film van groot belang, omdat het authentieke opnamen zijn. Zó was deze oorlog, wil hij zeggen dat bewijst, dat oorlogvoeren, zin- is. Overigens zullen de Nederlan ders, die deze authentieke film gaan zien, zich niet zoals deze Engelse gene raal behoeven te ergeren, omdat de film Nederlands commentaar is voorzien, gesproken door Wim Povel en Joop Reinboud en dit commentaar heeft het Duitse zelfbeklag ook een woord van de Engelse generaal terdege afge zwakt. Tussen de bladzijden CASINO. Een hoogst interessante actiefilm is door Harry Watt gemaakt en door Rank uitgebracht: „The siege of Pinchgut" (Ned. titel: De grote ontsnapping). Pinchgut is een fort in de baai van Sydney. Vroeger had het een defensieve betekenis, maar sinds jaren is het niets anders dan een •vuurtoreneilandje, waar de vuurtorenwachter met vrouw en dochter de toeristen rondleidt door het voormalige verdedigingswerk. Er is in Sydney een gevangene be vrijd, die het plan had met drie kame raden per boot de baal uit te varen. Bi. Pinchgut aangekomen krijgen zij pech. Hun plannen zijn verijdeld en nu heeft de ontsnapte gevangene alleen nog hoop op revisie v.an zijn vonnis. Hij laat de boot zinken en nestelt zich met zijn vrienden op Pinchgut. Daar staat nog een kanon uit 1942, ook zijn er (veilig achter slot en grendel) nog granaten en in de baai ligt een volgestouwd munitieschip. Men begrijpt welk een dwangmiddel de bezetters van Pinchgut hiermee in den hebben: Sydney onder de dreiging van het munitieschip, dat kan ontplof fen, als er één granaat van Pinchgut ordt afgevuurd.... Regisseur Wabt heeft uitnemend de sfeer weten te treffen van vier hopige mannen, die vechten moeten hun leven en vrijheid en zulke middelen in handen hebben. Er wordt ontzaglijk eel in overhoop gehaald; heel het po- litie-apparaat van Sydney komt in ac- een stadsdeel wordt geëvacueerd, narine lost onder levensgevaar de munitielading van het schip, de i proberen onderhand de stalen deu- in het fort open te breken or aten in handen te krijgen. Alles uiteraard tevergeefs. Recht en orde De film kent zeer veel spannende momenten, maar op het eind heeft wel enige moeite alles wat men i hoopt heeft gehaald weer ordentelijk bergen, zodat het slot niet zo over weldigend is, als men lange tijd denkt: dat het zijn zal. Aldo Ray heeft als de bevrijde gevan- „ïne een rol, die deze robuuste kereld volkomen ligt. Ook andere rollen, bij de vuurtorenwachter en zijn familie irden opmerkelijk goed gebracht. Daarom eens aandacht voor een actie- lm, die geen andere pretentie heeft an wat spanning te bereiden, spanning, die gebaseerd is op bluf. Doctor in love LIDO. Goede namen zijn nog steeds „een waarborg voor een goed produkt. Dat blijkt wel uit het filmpje „Doctor in love" van de Engelse regisseur Ralph Thomas. Daar worden hoel wat goede :n in te grabbel gegooid. No. 1 goede naam van het Engelse humor: het is een slap, slordig aan elkaar geplakt verhaal, gebaseerd op puberale grapjes >ver sex. No. 2 de goede naam va „Doctor'-filmreeks van deze regis die heus wel aardig was begonnen, nu verzand is in een herhaling vai bruikelijke geintjes. No. 3 de goede naam van de gerenomeerde Engelse grappenmakers als James Robertson Justice (de beer met de baard), die hier wel de beste is en van Michael Graig, Nicholas Phipps, Joan Sims, Leslie Phi lips en ga zo maar voort. Werkelijk eer starbezetting, maar met z'n allien zijn zij natuurlijk niet in staat, iets dat flauw redden. Jammer, want het dokters- De ontsnapte gevangene (Aldo Ray) onderhandelt met de politie van Sydney, maar houdt tijdens dit gesprek de vuur- torenwachter Gerry Duggan) als (onschuldig) schild voor zich uit. Een scène uit „De grote ontsnapping". Jaarlijkse collecte voor kleuterhuis „Margriet" In de komende week wordt onder het motto „Aarzel niet, steun Margriet", de jaarlijkse collecte gehouden, waarvan de opbrengst is bestemd voor de medische verzorging van kleuters van alle gezind ten, wonend in Leiden. Rubriek Oud-Leiden Onze oud-Leiden-aflevering moet in verband met de plaatsruimte een week wachten. Volgende week zaterdag hopen wij de liefhebbers weer van dienst te Wij maken belanghebbenden erop at tent, dat de bijeenkomst in het Lüxor- theater van het Hervormde Bijzondere Kerkewerk, waar de evangelist Jan van Gijs uit Amsterdam spreekt, morgen ochtend half elf begint, dus niet zondag 25 september; zoals een foutieve adver tentie meldde. Leidse veemarkt: aanvoer gelijk, handel rustig Hiroshima, mon amour STUDIO De waarlijk menselijke film Hiroshima, mon amour, van regis seur Alain Resnais, is geprolongeerd. Het is de geschiedenis van een Frans meisje uit Nevers, dat in de oorlog haar eerste liefde beleeft met een Duits mili tair. Zij ondergaat het lot van alle meisjes die als verraders werden be- sehóuwd, een duister leven in kelders en spelonken, kaalgeschoren door de woedende bevolking. Veertien jaar later is zij voor op namen van een film over de vrede in Hiroshima, de Japanse stad waarop de eerste atoombom viel. Zij leert daar een Japans architect kennen, aan wie zij als eerste mens haar geschiedenis vertelt. Resnais heeft van dit tere gegeven een film gemaakt die men rustig een fiim- poeem kan noemen. De meesterlijke sfeertekening dwingt de diepste bewon dering af. Mag ik deze dans van u? TRIANON Eveneens geprolongeerd is de Franse film Mag ik doze dans van u. een produkt waarin B.B. nog volop de gelegenheid krijgt te tonen, dat met een grote hoeveelheid sex een behoor lijke kasmagneet is te maken. Enige artistieke of culturele waarde heeft de film niet. Hongkong-affair REX De mysterieuze stad Hong kong, waar oost en west elkaar ont moeten, is wederom het decor voor een avonturenfilm, die overigens in geen onderdeel afwijkt van het gebruikelijke patroon, dat in de Hollywood-studio's zelf met een hardnekkigheid een betere zaak waardig wordt aangehouden. Hong kong-affair is een routinefilm zonder MAANDAG 19 SEPT. A.S. in de Jacoba zaai v. d. Burcht te Leiden. Zeer interessante lezingen met lichtbeel- over het actuele onderwerp; „Hoe Leidens oudste haarden- en kachel specialist STILLE RIJN 3-4 - LEIDEN in samenwerking met HOENSON N.V. Zie ook de enorzne sortering in onze zaak. Onze vakmensen met jarenlange ervaring staan U borg voor goede voorlichting en vakk. plaatsing. Wij roepen U een tot ziens toe op a.s. maandag in de Burcht. Let U vooral goed op de bovengenoemde aanvangstijden' LEIDEN - STILLE RIJN 3-4 Telefoon 26545 Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 TTEBT U GEEN MOEITE gehad om de orde en de rust bij straatpredi- "AA king te bewaren, vooral als de jeugd tegenwerkt?'' Het kostte wel eens moeite een stel luid pratende jongens en meisjes tot stilte te brengen, maar je moet vriendelijk, tegelijk ook heel nadrukkelijk en beslist optre den. „Zeg, willen jullie daar stil zijn, anders kun je beter weg gaan". En ze waren tot je grote verbazing stil. Slechts één keer hebben we een onhebbelijke knaap stevig terecht moeten wijzen. Andere knapen kwamen om hem heen staan, met bun glimmende bromfietsen. Wij dachten, om hem op te hitsen en een oploopje te veroorzaken. Maar neen, de weer barstige jongen werd kort en goed door zijn leeftijdgenoten gesommeerd om zijn mond te houden. Stilletjes trok hij ertussen uit. Dukiejjjk zal ons ook bijblijven het ta fereel van twee jongetjes in pyjama, die voor een open raam op een bovenverdie ping door grimasseh de lachlust van het publiek trachtten te wekken. Een van hen haalde twee pollepels uit de keu ken en begon giechelend de maat te slaan terwijl ons koor een geestelijk lied zong. Het enige middel om de op zichzelf on schuldige dwaasheid van de mannetjes boven ons te bedwingen was; hen strak aankijken. Na enkele minuten verdwe nen de pollepels en de jongetjes hebben zich verder bijzonder rustig gedragen. Bij andere gelegenheden was soms één opmerking van een buurman of iemand uit het publiek voldoende om roerige elementen te kalmeren. De algemene er varing blijft echter dat de rust en de eer bied waarmee geluisterd' wordt opvallend groot ziin. Geen eenmanswerk Straatprediking is geen eenmans werk. Zonder zangkoor of solozang, zonder medewerkers die langs de huizen gaan, liederenbladen of an dere vouwbladen uitdelen, zonder de persoonlijke gesprekken na afloop, i een enkele keer zelfs een langdurig bezoek, ook zonder gemeenteleden uit de omgeving, die door hun aan wezigheid de „oploop" die ontstaat helpen vergroten en de zang steunen, wordt niet bereikt wat bereikt kan worden. Grootscheepse organisatie, ingewikkelde voorzorgsmaatregelen zijn niet nodig. Een kleine groep zangers mits goed geoefend trekt onmiddellijk veel bekijks. Ter wijl de mensen door radio, televisie toch bijzonder verwend zijn. Het di recte en het persoonlijke spreken blijkbaar sterk aan. Dit is één van deredenen waarom ge- luidsversterking moet worden afgeraden. De gemechaniseerde 9tem laat op straat veel van de zeggingskracht verloren gaan. Bovendien houdt een stem, die gemakke lijk door ruiten en muren heendringt via versterking, de mensen binnenshuis of op grote afstand. Onze ervaring is ook, dat brede pleinen minder geschikt zijn dan de smalle straten. Je moet een rij huizen in de rug hebben en een rij huizen vlak voor je. Dan komt de klank van het gesproken woord, van de zang en ook het meer nabene contact ten goede. In een wyde straat, op een kruispunt of plein verwaaien de klan ken. De verkeersstroom maakt het dikwijls ook onmogelijk elkaar te verstaan; boveaiien, als de groep snel aangroeit is het gevaar voor aan rijdingen niet denkbeeldig. Wy ver manen zo nu en dan het publiek, ook in smalle straten, om de rüwcg vrü Maar goed, deze bijzonderheden' zijn nuttig, belangrijker lijkt ons te mogen Ongetwijfeld een imponerende preekstoel. Maar voor hoevelen nog blijft Gods reddende Woord een gesloten boek. En omdat het getuigenis daarvan zich niet laat vastklinken als dit pronkjuweel van houtsnijwerk aan zijn eeuwenoude plaats, zijn er altijd mensen geweest die met die blijde boodschap de straat op gaan. En dan blijkt vaak tot hun verwondering hoeveel „opvang mogelijkheden" daar nog zijn. Daarom: ook de gevels van de huizen een klankbord! Een me dedeling voor de belangstellen den: deze preekstoel „hangt" in de pas gerestaureerde, vele eeuwen oude Hervormde Grote of Baafskerk te Aardenburg in Zeeland. "üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüniiiiiiiiii vermelden, dat vooral de spontane mede werking van zangers en sprekers zo ver rassend was. Op een gegeven moment, na de aankondiging van een lied, ontdek je da/t reeds een jonge dame achter ons straatharmonium heeft plaats genomen. Even later komt een bejaarde vriend van ons naar voren met zijn viool. Hij begint zonder verder te vragen mee te spelen. Een andere keer is de zangeres, die zich met grote bereidwilligheid en veel en thousiasme beschikbaar had gesteld, ziek geworden. Een ander neemt tijdens de straatbijeenkomst, zonder aarzeling, haar plaats in. Weer een ander vraagt: „Zal ik de volgende keer mijn gitaar meebrengen en mag mijn vriendin komen zingen"? Zulke aanbiedingen pak je van zelfsprekend met beide handen aan, niet alleen vanwege de spontaneïteit waarmee het gevraagd wordt, maar vooral omdat door het eenvoudige straatwerk blijkbaar mensen, ook jongeren, ontdekken iets te kunnen en te mogen doen om de Naam van Jezus aan wildvreemden bekend te maken. Soms hebben wij maar brutaalweg een ouderling, medewerker in het Open-Deur- werk aangewezen om een bepaald lied nader toe te lichten. Hij weigerde niet en na enig zoeken en tasten groeide zijn eenvoudig woord tot onvergetelijke ge tuigenis. Voldoende hulpkrachten. Voldoende medewerking. Als wij elkaar slechts de kans geven en voor het feit plaatsen om mee te doen. Tastbare steun Ja, u wilt nog weten of uit dit werk nog blijvende contacten en resultaten zijn voortgekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3