Uw probleem is hel onze 1 Protestantse journalisten uit Europa bijeen Meningen van anderen Een woord voor vandaag Missioiisbimd brengt een evangelisch getuigenis Gezondheid Praagse conferentie wil kerkelijk vredescongres •.Behoud enschoonheid der tanden 2 ONZERZIJDS Enkele kanttekeningen ZORGGEVEND EN BEMOEDIGEND JN VELE EUROPESE LANDEN neemt de onkerkelijkheid, ja zelfs de ont kerstening grote afmetingen aan. De begrippen „onkerkelijk" en „ontkerstend" dekken elkaar niet geheel. Daar zijn nog vele onkerkelijken, die niet radicaal gebroken hebben met alle religie. Wel is het gevaar groot, dat zij allengs bij de steeds groter wordende groep die aan alle religie de rug toekeerde terecht zullen komen. Vooral bestaat dit gevaar voor de jongeren in de onkerkelijke kringen. In de rooms-katholieke landen als Frankrijk, Italië en Spanje, leeft een zeer groot deel van de nominaal roomse bevolking niet meer met de kerk mee. Men kan dit ook wel van België zeggen. Liberalisme, socialisme en commu nisme vinden in de genoemde landen brede aanhang. Het liberalisme heeft hier dikwijls een uitgesproken anticlericaal karakter. Hetgeen in Spanje vooral ook wel samenhangt met de machtpositie van de rooms-katholieke kerk. En hoe staat het in de landen waarin de meerderheid der bevolking „protestants" is? Ook daar geven de kerkelijke toestanden wel ernstige reden tot bezorgdheid. Zelfs als de grote meerderheid der bevolking nominaal nog behoort tot de landskerken, laat het werkelijk meeleven met de kerk veel te wensen over. Men denke met name aan de Scandinavische landen. Ook Zwit serland kan hier helaas genoemd worden. In de Zwitserse „Evangelisch-Soziale Warte" lazen wij dezer dagen, dat circa vier a vijf procent der protestantse Zwitsers „min of meer regelmatig" de godsdienstoefeningen op de zondag bijwonen. Vier a vijf procent! Het verzuimen van de godsdienstoefeningen is gewoonlijk de eerste stap op de weg, die via onkerkelijkheid leidt tot ontkerstening. In dit ons zo sympathieke land, waar eens Zwingli en Calvijn hun reforma torische arbeid verrichtten, blijkt het maar vrij slecht gesteld te zijn met het kerkelijke leven. Ook uit Engeland en Duitsland komen vele klachten. Er is een groot verschil tussen het aantal nominale leden en het aantal werkelijk meelevenden. Gunstiger schijnt de toestand nog in Schotland en Nederland. Maar wij vrezen, dat de publicatie van de resultaten der Nederlandse volkstelling ons zal doen zien, dat de onkerkelijkheid weer is toegenomen en dat het aantal dergenen die opgegeven hebben „geen godsdienst" zal zijn vermeerderd. Ook voor ons land kennen wij, niet alleen in de grotere steden, maar even eens in menige plattelandsstreek, vele plaatsen, waar het kerkbezoek bedroe vend gering is. Vooral kan men dit constateren in gemeenten waar nu bijna honderd jaar geleden het modernisme ingang vond. Toch zijn er ook verblijdende tekenen. Er is bij de kerken in het gemeen een toenemende activiteit op te merken op het gebied van het jeugdwerk en van de evangelisatiearbcid. Verheugend is met name de uitbreiding van het werk der zending. Zowel uit Azië als uit Afrika en Zuid-Amerika komen berichten, die van groei, van intensief meeleven der leden van de jonge kerken spreken. Zij beschamen vaak de oude kerken, hoewel zij veelal onder ongunstiger verhoudingen leven. Zij er ook onder ons veel gebed en veel offervaardigheid voor het zendings werk. Voor de toekomst van kerk en wereld hangt van het welslagen van die arbeid zoveel af. Maar worde ook gebouwd aan het kerkelijke leven in het oude Europa. Dan is er nog hoop voor het oude werelddeel. Advertentie VEEL GROENTEN EN TOGAL TABLETTEN bü verkoudheid Leef gelukkig, maar zonder verkoudheid. Eet veel groente, sla, fruiten neem Togal tabletten. Helpen snel-afdoend. Haal meteen een flacon in huis. U kunt het onverwacht nodig hebben. Bij apoth. en drog. Togal 0.95; 2.40; 8.88 Studiebeurzen voor drie Noren De Nederlandse regering heeft beur zen verstrekt aan drie Noren, voor een studie in Nederland. Deze beurzen wer den toegewezen in het kader vaji het Noors-Nederlands cultureel verdrag. Een beurs voor een studie van negen maan den aan het Koninklijk Haags Conserva torium werd verstrekt aan Bjerne Sloegdal, de eerste organist van de Ka thedraal van Kristiansand. Voorts werd een beurs verstrekt aan de heer J. Apeland, voor een studie van 4 5 maanden aan het Instituut voor Tuinbouwprodukten in Wageningen en kreeg Th. Vaage een beurs voor een stildie van 4 5 maanden aan het Labo ratorium voor Bloembollenonderzoek te In de Begijnhofkapel te Am sterdam begon gisteren de jaar lijkse vierdaagse conferentie van de Werkgemeenschap voor Pro testantse Informatie in Europa. Dit is een contactcentrum van journalisten, die leiding geven aan de onderscheidene vormen van kerkelijke journalistiek in Europa. Zestig redacteuren van dag-, week- en kerkelijke bladen uit West-Duitsland, Frankrijk, Engeland, Scandinavië en Fin land waren voor deze conferentie naar Amsterdam gekomen. Nadat men was ontvangen in het Bij belhuis van het Nederlands Bijbelge nootschap te Amsterdam, werd 's mid dags in de Begijnhofkapel de conferen tie geopend door ds. G. P. Klijn, een der leden van het bestuur der werkge meenschap. Vervolgens spraken dr. E. Emmen, namens de conferentie van Europese Kerken, en prof. dr. H. Berkhof, lid van het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken, de deelnemers toe. Zij be tuigden hun erkentelijkheid voor de bij- Volgend jaar eerste zendelingen Geref. Gemeenten naar Nieuw-Guinea Dat de zending meer en meer gaat leven in de gereformeerde gemeen ten in ons land was al lang duidelijk uit de overweldigende opkomsten op de jaarlijkse zendingsdag die in Utrecht wordt gehouden. Deze ge meenten zijn eindelijk echter ook zo ver gekomen dat zij zelf practisch zending zullen kunnen gaan drijven. Hun eerste zendeling. Gerrit Kuit uit Katwijk is naar Engeland vertrokken om in Londen zijn zendingsopleiding te voltooien. Hij zal daar een medische school bezoeken en tevens een linguï- tencursus volgen. In de loop van het volgend jaar hoopt hij naar Nieuw-Gui nea te worden uitgezonden. Ook hebben de gereformeerde ge meenten een verpleegster in opleiding, namelijk zuster D- Sonneveld. Zij zal nog een cursus van 4 maanden volgen aan de zendingsschool in Oegstgeest. In het jongste nummer van ,,De Saambinder" staat nu een oproep voor onderwijzers. Gevraagd wordt een on derwijzer met hoofdakte. Een gehuwde onderwijzer geniet de voorkeur. drage die de journalisten in Europa le- i aan de opinievorming over de oecumenische beweging en over de tal rijke problemen die speciaal de kerken Europa bezighouden. Prof. Berkhof stipte puntsgewijs, aar vrij uitvoerig de verschillende as pecten aan die de ontwikkeling van de oecumenische beweging van de laatste maanden betreffen. Hij zette de achter grond uiteen van de wijziging (dr. Berk hof spreekt van een „nadere uitwer king") van de basisformule die door het Centrale Comité zal worden voorgelegd de derde assemblee, die volgend jaar te New Delhi zal bijeenkomen. Oost-West Zowel hij als later dr. Emmen be toogden met nadruk dat er een beter contact begint te groeien met de Oos- ters-Orthodoxe Kerken. We moeten de afweer die bijvoorbeeld de Russische Kerk had ten opzichte van de wester- kerken niét hoofdzakelijk uit poli tieke en dus pro-communistische over wegingen verklaren. Gebleken is dat de Russische Kerk alleen beschikte over westerse theologische werken tot Harnack, dus uit de bijna extreem vrijzinnige sfeer. Men leefde door de scheiding van jaren daar in de veron derstelling dat de kerk van het wes ten puur vrijzinnig was. De contacten hebben echter geheel nieuwe inzichten gegeven over elkaar, en er is zeker sprake van een beter begrijpen. Dr. Emmen lichtte de conferentiegan gers nog uitvoerig in over de conferen tie van Europese -Kerken, die ovei kele weken voor de tweede maal in borg zal plaatsvinden. Hier krijgen de kerken van zowel West-Europa als achter het ijzeren gordijn de kans samen een eigen antwoord te geven op de vraag naar vrede. Dit is belangrijk, omdat hier een gesprek mogelijk wordt tussen christenen, ondanks de scherpe scheiding tussen Oost en West, aldus dr. Emmen. Gisteravond zijn de deelnemers nog namens de regering en het gemeentebe stuur van Amsterdam ontvangen in het Rijksmuseum te Amsterdam door staatssecretaris van O., K. en W. Y. Scholten en wethouder mr. F. H. C. van Wijck. Zaterdag maken de deelnemers tocht naar de studio van de N.C.R.V., waar zij zullen worden voorgelicht O' de oecumene in radio en televisie, z dag bezoekt men het instituut „Kerk Wereld" te Driebergen en maandag staat een ontvangst bij het dagbladbe drijf van „De Rotterdammer" op het programma. CHROESJTSJOW Zoals bekend gaal premier Chroesjtsjow zelf de Russische delegatie naar de Alge mene Vergadering van de V.N. leiden. Omtrent de bedoelingen van de premier en de gevolgen van dit persoonlijk verschij nen voor bet wereldforum, geven verschil lende bladen hun commentaar. De Telegraal schrijft: Het is misschien juister te veronderstellen, dat Chrocsjtsjow's reis eenvoudig een onder- deel is van een breed offensief, waartoe Chroesjtsjow met zijn actieve geest en zijn vindingrijkheid in staat is. Onder zijn leiding werkt de Sowjct-onie op vele fron ten tegelijk. Hij intrigeert sterk in Kongo, is actief op Cuba en maakt moeilijkhe den in Berlijn. Intussen heeft hij neutrale landen als Oostenrijk en Fiidand onder druk geplaatst. Perzië wordt geen moment rust gegund, hetgeen mede tot het aftreden regering heeft geleid, en Turkije wordt n De Ru: I. En r i dat ■eks scho i New York vele i kon •k is te vergelijken schot doel. En dan gelijk; allicht treft is het Westen weer enigs Een dergelijke politiek genstanders, die daarenbo gezind zijn. Dit mag dooi dag en geen uur uit het loren. Ook TrdU' doelingen van in het bijzonder of hii het op een conflict inct Hammcrskjoeld aan zal storen: „Na tuurlijk kan men hopen en zelfs geloven dat Chroesjtsjow het op een open conflict met Hammcrskjoeld niet zal litten aanko men. Gedachtig aan het feit dat de vei ligheidsraad zelf van stap tot stap, zij het op initiatief van de secretaris-generaal, i voortgegaan en alle besluiten heeft geno men en de verschillende maatregelen heeft doen treffen. Maar die hoop kan worden beschaamd. Mocht Chroesjtsjow succes willen heb ben, dan lijkt het slechts tc kunnen gaan ten koste van de Verenigde Naties, van de organisatie die niets aan gezag mag in boeten, wil zij in de toekomst nog beteke nis houden. Of zou de Russische premier immers de slechte situatie in Kongo do teert van lAtere datum dan zijn besluit om naar de Algemene Vergadering van de V.N. te gaan menen dot zijn aanwezig heid in New York, de sfeer voor een ver der gesprek met Het Westen, met en over Afrika en ook over Cuba. alleen maar gun stig kan beïnvloeden? Immeis, hij mort weten dat, wil hij nog eens tot een topgr- sprek komen, he initiatief en meer dan dal van hem moet nitgaan. Dat een conflict met de V.N. aan dit plar. alleen maar afbreuk In verbond met de propagandistische be doelingen van Chroesjtsjow's reis i* het Algemeen Handelsblad r.iet erg gelukkig met hel be-'nit van de Ame- rikaon'e regeri.ig de bewegingsvrijheid van de Russische leider Ie beperken tot het eiland Manhattan. Het hLd zegt: „Ge- rtalti dat het gebouw vau de Var. Naties TWEE PARTIJEN-STELSEL In het blad „Hervormd Neder land" is de hoofdredacteur ds. F. H. Landsman ingegaan op een tweede boek van de hand van de rooms-katholieke schrijver dr. S. W. Couwenberg. In een eerste ge schrift (Pleidooi voor een chris telijke doorbraakgedachte) had deze auteur reeds aangedrongen op een samengaan van de prote stantse en rooms-katholieke par tijen. Hij zou de politieke constel latie doorbroken willen zien, om dat hij vreest dat als alles bij het oude blijft ons land onbe stuurbaar wordt. In een breder opgezet betoog in het jongste boek „Het Nederlandse partijstel sel in toekomstperspectief", gaat hij dieper op zijn voorstel in. Ds. Landsman reageert hierop met de woorden: land delen. De gebeurtenis sen rondom de jongste kabinetscri sis zitten ons nóg fris in het geheu gen. Tenzij de huidige formatie ook na afloop van de zittingstijd van het kabinet-De Quay en nadat nieu we verkiezingen géén belangrijke verschuivingen hebben geboekt in de sterkte der verschillende par tijen, levensvatbaarheid blijkt te hebben, moeten we voor de toe komst rekening houden met de mo gelijkheid van een nog langere cri sis, met al de gevolgen van dien. Een andere vraag is echter of de blauwdruk-Couwenberg een uitvoer bare opzet voor een nieuw rege ringsgebouw te zien geeft. En nog meer is het de vraag of dit bouw plan ook het onze kan zijn. Het is trouwens moeilijk in te zien welke voordelen een Nederlandse C.D.U. (die dan zou moeten functioneren als de Amerikaanse Democratische Partij) naast een liberaal-socialis tische partij (die de functie van de Amerikaanse Republikeinse Partij zou moeten vervullen) zou brengen als de combinatie K.V.P.-C.H.U.- A.R.P niet oneindig veel meer stemmen zou behalen dan deze partijen thans tezamen weten te verwerven. Dat dit het geval zou zijn is een onderstelling, die nog bewezen moet worden. In de tweede plaats is het moei lijk in te zien, hoe, als d-ze onder stelling bewaarheid zou worden, in Nederland een herstel en zelfs ver heviging van de door Dr. C. afge wezen antithese-politiek zou zijn te vermijden. Maar, wat nog belang- zó oecumenisch en tolerant, „katholiek" en democratisch zou zijn gaan denken als Dr. C., en als dan bovendien de P.v.d.A. en de V.V.D. elkaar zo goed zouden zijn gaan verstaan als Dr. C. mogelijk acht, is de vorming van een Ne derlandse C.D.U. overbodig gewor den en staat niets meer de opbouw van een nieuwe nationale politiek, die tegelijk Europees en mondiaal verantwoord is, in de weg. EN deze zou zijn te verkiezen bo ven een twee-partijen structuur die, ondanks de goede wil van Dr. C., in de praktijk zou neerkomen op een verstrakt herstel van de vooroorlogse coalitie-politiek, met alle gevolgen van dien, óók voor het kerkelijke leven en het aposto laat. OVER de noodzakelijkheid van de vorming en instandhouding van protestants-christelijke partijen lo de meningen in hervormde kring uiteen. Zonder thans al te diep op dit vraagstuk in te gaan, menen wij echter te mogen stellen, dat deze partijen, als ze hun reforma torische roeping althans werkelijk verstaan, alleen al noodzakelijk zijn voor de bewaring en verster king van dat wat er van het re formatorisch karakter van ons volksleven is overgebleven, zolang de rooms-katholieke kerk op het Europese continent het voortbe staan en de versterking van de in vloed van rooms-katholieke partij en (al dan niet tot C.D.U. omge bouwd) en van een net van rooms- katholieke organisaties, gespreid over het gehele culturele en maat schappelijke leven, niet alleen tac tisch noodzakelijk acht, maar in bisschoppelijke mandementen etc. de aansluiting bij deze organisaties aan haar leden zelfs oplegt als zaak van gehoorzaamheid aan het boven hen gestelde kerkelijk ge zag. 2). Daarom zijn wij dan ook blij met de frisse wind van een veran derende gezindheid, die ons uit het boek van Dr. C. tegemoet waait. Moge ze tot een stevige storm wor den in de gehele rooms-katholieke wereld. Dan is misschien in de verre toekomst een twee- of drie- partijenstelsel ook nog wel moge lijk, zij het dan op Angelsaksische en niet op Duitse leest geschoeid. Maar zover is het nog lang niet. En daarom gooien we. om bij dit beeld te blijven, onze oude schoenen nog maar niet weg voor we nieuwe kunnen aanschaffen. Advertentie Geslaagddank zij RESA-HILVERSUM (Bekend* Schriftelijk* Cursus) - T*l. 45432 H. B. S., Gymnasium, Onderwijzersakte. Middelbar* Akten: Frans, Duits, Engels en Nederlands M.O. Tolkvertaler, Hoofd correspondent. V.T.H.-diploma. Salariskritiek tijdens huldiging dr. P. B. Ritter Prof. dr. L. H. Jansen, hoogleraar directeur van de Dermatologische kliniek van het Academisch Zieken huis te Utrecht heeft gisteren de ge legenheid van een huldigingsbijeen komst aangegrepen om zijn salaris- grieven te luchten. De bijeenkomst werd gehouden om de fotobioloog dr. P. B. Rottier, die de Finsenmedalje die om de vier jaar wordt uitge reikt aan een onderzoeker op het ge bied van het licht, te eren. Zijn directeur, prof. Jansen zette uit een dat de honorering van de staf een probleem is. Hoe kan men verwachten dat universiteiten researchbedrijven als de wetenschappelijke medewerkers zo wel klinici als anderen, elders gemak kelijk anderhalf tot twee maal zoveel en zelfs nog meer kunnen verdienen dan bij het Rijk, zo vroeg hij. Hij noemde dit een ongezonde situ atie. Hoewel hij ervan overtuigd was, dat bevoegde kringen hier niet zo over denken, stelde hij nadrukkelijk dat een wetenschappelijk researchwerker gelijk geschakeld is in een scala met ambte naren van andere ministeries en dat men op grond hiervan meent dat zij gelijkelijk gehonoreerd moeten worden. Hij vond dit een onjuiste regeling om dat de universiteiten de leidinggevende mtelligentia van geheel het land moeten opleiden en daarvoor de beschikking moeten hebben over de beste mede werkers die te krijgen zijn en die nu elders meer kunnen verdienen. niet in New York maar in Moskou stond; gesteld voorts, dat de Sowjet-politie presi dent Eisenhower dergelijke beperkingen op legde: zouden in dat geval de Amerikanen rle geboden kans niet met beide handen r.ngrijpe.i om te bewijzen dat de vrijheid in communistisel e landen een schijn-vrij- heid is? Als men het erover eens is dat Chroesjt sjow reis naar de V.N. in de eerstel plaats dit belangrijke onderdeel van de p< litiek dient dat propaganda heet, dient me hem ook hier zo weinig mogelijk kansen te laten. Spontane Amerikaanse rear.ti beperken 1 :m geozrafiacb, rcaar vergr ten zijn politie', e artie-radins. Bovendii hebben die reacties in „the land of the free and the home of the brave" de on aangename bijsmaak van een pcrsoonlijki -li l(* Kleuterleidsters komen bijeen De Vereniging van Leidsters bij het Christelijk Kleuteronderwijs hoopt za terdag 24 september haar algemene vergadering te houden in Bellevue, Leidschekade 90 te Amsterdam, aan vang 10 uur. Reeds vele jaren is dit een grote ontmoetingsdag voor honderden kleuterleidsters uit het gehele land. Het programma vermeld onder andere een referaat van drs. C. van der Zwet, we tenschappelijk medewerker bij het Christelijk Pead. Studiecentrum. Onder werp; Sprookjes als spiegel. Aan de vooravond wordt een besloten 'huishou delijke vergadering met de afgevaardig den der afdelingen gehouden. De kleuterleidsters die georganiseerd zijn in de Nederlandse Onderwijzers Vereniging gaan deze winter hun aan dacht vooral richten op de opleiding van leidsters. Er is een rapport uitge bracht dat zal worden behandeld op de algemene vergadering van eind decem ber van de N.O.V. te Scheveningen, waarin onder meer wordt uitgesproken dat de opleiding van leidsters vier jaar zal moeten duren en gegeven dient te worden door een vaste staf van docen ten. Deze opleiding zal dan moeten be staan uit een driejarige dagopleiding er een part-time opleiding van een jaar. N.V.V.-organisatie binnen N.O.Y. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Onderwijzers-Vereniging (N.O.V.) zal de algemene vergadering die op 28, 29 en 3f december a.s. in Scheveningen wordt ge houden, verzoeken goedkeuring te hech ten aan een afspi'aak tussen het verbonds- bestuur van het N.V.V. en het hoofdbe stuur van de N.O.V. om te komen tot organisatie van N.O.V.-leden, die gesloten zal zijn bij het N.V.V. Volgens de concept-statuten zal deze vereniging de naam dragen Algemene Nederlandse Leerkrachtenorganisatie (A.N.L.O.). Van deze nieuwe organisatie kunnen uitslui tend N.O.V.-leden lid worden. Deze organisatievorm is in overleg met het N.V.V. gekozen enerzijds om tege moet te komen aan het verlangen van dt N.O.V.-leden die beslist lid willen zijn van het N.V.V., en anderzijds om scheu ring in N.O.V. te voorkomen. Vorig jaar verwierp de algemene ledenvergadering van de N.O.V. een voorstel om lid te worden van het N.V.V. Gij zult niet echtbreken", zo staat het in de wet der tien geboden. En dit is Jezus' uitleg: Maar ik zeg u: een ieder die een vrouw aanziet om haar te begeren, heeft in zijn hart reeds echtbreuk met haar gepleegd!" Een dominee zei eens in een volle stadskerk: „Zonder dat ïk u ken ben ik er vrijwel zeker van dat niemand van u aan de drank is verslaafd; verreweg de meesten van u hebben waar schijnlijk nooit een nachtkroeg van binnen gezien maar ik ben er zeker van dat meer dan één man, meer dan één vrouw hier in de kerk aanwezig, in overspel leeftDeze dominee had verder kunnen gaan; hij had kunnen zeggen dat ieder van die kerkgangers dit gebod naar Jezus' uitleg had overtreden! Want door de zonde zijn weinig verhoudingen zo vertroebeld als die tussen de beide sexen. Sommigen hebben de goede gewoonte om 's avonds een ogen blik tot zichzelf in te keren en de gang van zaken van die dag te overpeinzen. Is dit dan ook een zonde die in de gedachten geregistreerd wordt? Of slaan we die maar over omdat het koesteren van begerige gedachten tot onze heimelijke vreug den behoort? Bidt u ook na die zelfinkeer om vergeving van deze zonden? Weet dat een gebed, zonder echt berouw vruchteloos is! Najaarsvergadering van het I.A.S. (Van een onzer verslaggevers) Het internationaal algemeen secretariaat voor het buitenland se werk van christelijke organi saties in de ruimste zin (I.A.S.) heeft te Amsterdam zjjn najaars vergadering gehouden. Ds. E. de Jong, gereformeerd predikant te Winterswijk, die voorzitter van het I.A.S. is, zette in zijn openingswoord uiteen wat men met dit secretariaat bedoelt. Het wil een gesprekscentrum voor de christelijke organisaties en instanties zijn, voor zover deze Advertentie voor Baby en kennis voor Moeder, dit alles in een BABYSET RABYPjRJl Kritiek op valse band met machtssystemen Voor de derde maal werd in Praag een christelijke vredescon ferentie gehouden, die hoofdzake lijk werd bijgewoond door verte genwoordigers van kerken achter het ijzeren gordijn en een aantal westelijke pacifisten en semipa- cifisten. Besloten werd om nog voor de derde assemblee van de Wereldraad van Kerken in New Delhi een panchristelijke vredes conferentie te beleggen waartoe de ledenkerken van de Wereld raad, maar ook andere kerken zullen worden uitgenodigd. een brief aan het hoofdkwartier de Wereldraad verdedigen de orga nisatoren van deze nieuwe poging om de kerk tot bepaalde politieke uitspra ken over de wereldsituatie te brengen hun plan. Zij schrijven dat zij het be- weg gevonden moet worden hoe de kou de oorlog overwonnen kan worden. Het gevaar dat er spoedig een „te laat" zal, groeit met het uur. Zij vervolgen: „We zijn dan ook van mening dat wij de vele voorstudies voor de conferentie van New Delhi ongehin derd voortgang moeten laten vinden en we het programma dat voor deze con ferentie is opgesteld respecteren als we de vraag naar de vrede op een bijzon- bijzonder New Delhi ten goede zal ko- Het is echter de vraag of de orga nisatoren deze gedachte ook werkelijk toegedaan zouden zijn als zij m den in staat te zijn werkelijk invloed op de besprekingen in New Delhi uit te oefenen. De Praagse groep l in de afgelopen jaren niet in geslaagd om de vooraanstaande westelijke gees telijke leiders voor hun inzichten te winnen. Inmiddels heeft deze groep zich voor de zoveelste maal met een vredesbood schap tot de wereld gericht, waarin on der meer wordt uitgesproken dat sinds het mislukken van de topconferentie waarop vele mensen hun hoop hadden gevestigd, de dreiging van een komen de atoomoorlog, die zelfmoord betekent, nog is toegenomen. Letterlijk staat dan in de boodschap: „De christenheid biedt echter in plaats van eensgezind voor de bedreigde en beangstigde mensheid in het veld te treden, een beeld van gespletenheid in het bijzonder door een valse band met de machtssystemen van deze we reld." Of in dit verband ook de hand in eigen boezem is gestoken vermeldt deze boodschap van kerkelijke leiders van achter het ijzeren gordijn niet. Wel wordt nog het woord gericht tot de staatslieden die dringend worden verzocht „de grondbeginselen van de veertiende vergadering van de Verenig de Naties, uitgesproken in de met alge-, mene stemmen aangenomen resolutie betreffende de algemene en totale ontwa pening, consequent uit te voeren, de koude en hete oorlog als politieke stra tegie af te schaffen, het Duitse probleem en de vragen betreffende bepaalde ge bieden in Azië en Afrika door overeen komsten op te lossen en zo de basis te leggen voor een blijvende vrede." In het bijzonder wordt nog aangedron gen op de toelating van Rood-China in de Verenigde Naties. activiteiten in het buitenland ontplooien. Zoals de christelijke organisaties toch bedoelen het volk te dienen, zo wil men ook trachten andere volken van dienst te zijn. In deze dienst zit een missionair element; men wil het christelijk getuigenis laten horen. Hoe dat kan, is een zaak van over leg. Zo vertelde op deze najaarsverga dering de heer A. Borstlap, secretaris van het C.N.V. wat de christelijke vak beweging doet voor de onderontwikkel de gebieden. Er was ditmaal ook een spreker uit het buitenland, prof dr. Joachim Mül- ler te Korntal, voorzitter van de Mis- sionsbund in Duitsland. Deze organi satie, die na de eerste wereldoorlog in het leven werd geroepen om geestelijke verzorging aan Russische krijgsgevan genen in Duitsland te geven, heeft sinds 1922 sterke banden met Nederland. Men herinnert zich misschien de naam van ds. F. Dresselhuis, die indertijd veel werk deed voor het comité „Licht in het Oosten". De Missionsbund is na het vertrek van de krijsgevangenen werkzaam ge bleven onder vluchtelingen uit Oost- Europa en hij bracht voorts in de oos telijke landen het evangelisch getui genis te laten horen. Dat laatste gebeurt voornamelijk door het zenden van 1 tuur en door materiële steun aan p dikanten. De Missionsbund heeft aanstonds interkerkelijk karakter gekregen; luthe ranen, baptisten, gereformeerden, le den van vrije geloofsgemeenschappen, doopsgezinden enz. werken er in mee. De Missionsbund is ook internationaal van opzet. In de Scandinavische landen, in Zwitserland en in Nederland worden leden gevonden, al is de Missionsbund in Duitsland gevestigd. Wat Nederland betreft, hier maakte men het nog onlangs mogelijk om een boekje van Billy Graham „Vrede met God" in het Cekraiens te verlaten. Sedert 1947 verspreidde de Missions bund onder Russen, Polen, Oekrainers, enz. 12.000 bijbels, 21.000 nieuwe testa menten, 28.000 bijbelgedeelte. 26.000 boeken en brochures, 188.000 traktaten en tijdschriften. Er zijn vijf vaste functionarissen in dienst van de Missionsbund, die Rus sische en andere vluchtelingen bezoe ken en met deze mensen spreken in hun eigen taal. De Missionsbund, hoewel uitgespro ken evangelisch statuur, probeert de Russisch-orthodoxe, christenen zoveel mogelijk in de hun vertrouwde kerke lijke stijl te benaderen. Men heeft zelfs een „Slavische priestercultus" georga niseerd, waaraan 25 orthodoxe priesters deelnemen. Deze cursus is niet pole misch van aard, vertelde prof. Müller. „WU gaan niet in tegen de heiligenver ering en de Mariacultus, zoals de or thodoxe kerk die kent. Wij verkondigen de volle zaal Gods en het is opmerke lijk dat deze rechtstreekse verkondiging nrjvele prlesters een ►ns woord bij hen Gods Woord i openbaring is. zodat ingang vindt." Beroepi ngswerk Holl te Middelbert; te Oud Vossemeer: Ph. Leenmans te Hagestein. or Schoonhoven (vac. J. J. L. Blok te Capelle Bedankt Moll) toez.: IJssel; voor Groot-Ammers: J. Wieman te Oudewater. GEREFORMEERDE KERKEN CHRIST. GEREF. KERKEN Ds. G. Blom deelde ons mede dat hij niet opnieuw door de gemeente van Maassluis is beroepen. Advertentie Vraag: Sinds mijn man is overleden be woon ik alleen een huis dat groot ge noeg is om ook woonruimte te bieden aan een aanstaand echtpaar. Er zijn twee jonge mensen die ik graag die woonruimte zou afstaan mijn vraag is echter deze; blijf ik, als vrouw alleen dan toch de hoofdbewoonster? Antwoord: Wanneer het huurcontract huurd maar kon dit door overmacht ontbreken. Of de verhuurder al of niet op naam van uw overleden echtgenoot (ernstige ziekte) niet betrekken. Ben ik door middel van het verhuren van zo- stond, dient u het bij de Huisvesting in nu verplicht de helft van de huurprijs te merhuisjes in zijn onderhoud voorziet, ordè te maken dat men u als hoofdbe- betalen? Opgemerkt dient dat de eige- staat hier geheeJ buiten. Vragen op elk gebied kunnen worden ingezonden aan het bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnee's. woonster erkent dat wordt nooit ge weigerd U kunt dan rustig het jonge nodig heeft echtpaar bij u laten inwonen, terwijl u te zelf hoofdbewoonster blijft. het huisje het verhuren niet zijn levensonderhoud jammer, i Antwoord: Het Vraag: Iemand is geboren in het jaar dat 100 is hij nu van de negentiende ïuw of van de twintigste eeuw? inderdaad gewoonte nen door welke om- itandigheid dan ook, geen gebruik kan maken van "een gehuurd zomerhuisje, tenminste de helft van de overeengeko- huurprijs aan de verhuurder be- Thiovit. Dit middel echter slechts ge bruiken als thermometer buiten 60 tot 65 graden nanwijst anders heeft het geen zin Mischien had uw behandeling ook nog wel resultaat gehad als ze was toegepast in een droge periode. Er is ook een nieuw bestrijdingsmid del in de handel dat Pirox heet. De ge bruiksaanwijzing vindt u op de flacon. Vraag: Ik heb een olieverfschilderij dat dof is geworden door rook en stof. Hoe kan ik dat verhelpen? Antwoord: Als het een meer of min der kostbaar meesterwerk is kunnen we u slechts deze raad geven: ga ermee naar een kunsthandel. Is dat niet het ge val dan kunt het doek schoonmaken Antwoord: De het jaar 1 tot het jaar 100 de tweede taalt. Dit geldt ook in het geval van 101 tot en met 200 1J— U-J negentiende liep dus v tot en met 31 december lyOÓ. De door bedoelde ..iemand" is dus van de 19e helft betaalt, eeuw. doch leeft in de twintigste eeuw diensten die immers loopt van 1901 tot ei 2000 toch al Vraag: Ik had voorts. De ziekte. De verhuurder had immers deze delen 1 januari 1801 periode voor u gereserveerd, heeft dus gen? strop omdat u nu slechts de i zou helemaal geen ver hebben als u niets be- luis met taalde. Verhuurders moeten nu eenmaal uw ergens houvast aan hebben als ieder aangewende behandeling is te zwak ge- kon huren en afzeggen zonder verplich- weest u moet bestrijden met een zomerhuisje ge- tingen zou het houvast wel helemaal zwavelhoudend middel, bij voorbeeld bij het gebrvk van alcohol de j tr i ii j ui j kans loopt dat de verf oplost een leek werkt dus het gemakkelijkst met ter- a „o ca rreaa ,a Den{jng_ Na het schoonmaken moet het doek behandeld worden met schilderijenver- nis dat in de handel verkrijgbaar ia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2