Jlicuwe geihsctye GTourant NA SOWJET-VETO: Commentaar Wie is Boudewijns verloofde? spoedzitting YN-assemblee NIEUWS in één oogopslag- BON Overleg begonnen over de politiesalarissen Ds. P. Zandt commandeur Overleg vrije zaterdag overheidspersoneel ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441 CURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Staatvasticf) is ghtbltoen mgn hert ia Ugljeospott" Eenenveertigste jaargang no. 11974 KOUDE oorlog LETTERLIJK Zie pagina 11 De verloving van koning Boudewijn Fabiola overschaduwt het andere nieu- gever was in Brussel om de reacties i gade te slaan. met de Spaanse dona /s: een speciale verslag- an de Belgen van nabij Het probleem-Kongo rust als een zware hypotheek op de we reldpolitiek: na een Russisch veto in de Veiligheidsraad is een gespannen situatie ontstaan, waarvan men mag hopen, dat zij door de Algemene Vergadering der Ver. Naties tot ontspan ning kan worden gebracht. Het sociale front is in beweging. Het overleg over de politie salarissen is begonnen en er wordt gesproken van een vrije zaterdag voor ambtenaren. Het operaseizoen is gisteren in Amsterdam begonnen met een vakkundige opvoering van Verdi's Aïda. In ons Zondagsblad is een uitvoerige bespreking gewijd aan het boek „Ik vocht voor de vrijheid", geschreven door de Poolse generaal Stanislaw Sosabowska, die met zijn parachutisten brigade in 1944 deelnam aan de Slag om Arnhem. Eveneens in ons Zondagsblad staat een artikel, dat een onzer redacteuren schreef na een gesprek met Billy Graham on zijn medewerkers. Graham, die momenteel in West-Duitsland een campagne leidt, wijzigt zijn methode, maar zijn boodschap blijft dezelfde. DE statistiek heeft uit gewezen dat er op geen enkele dag zoveel ongelukken gebeuren als op zaterdag. Naar het waarom van dit ver schijnsel hoeft men niet lang te zoeken: op zater dag is er meer verkeer op de weg dan op ande re dagen, op zaterdag komen ook bestuurders op de weg die niet over de routine-van-iedere- dag beschikken, en mis schien is het ook zo dat op zaterdag, als de span ning van de werkweek van de mens is afgegle den, de concentratie der weggebruikers wat min der is dan op andere Tegen het eerste, het druk ker worden van het verkeer, kan men optreden met tech nische middelen. En op dit punt wordt steeds naar ver betering gezocht. Zo brengt de foto hierboven een vol automatische verkeersrege- lingsapparatuur in beeld, op het ogenblik in gebruik in Denver, een der zeer drukke Amerikaanse steden. Dit ap paraat beschikt over „ogen", ingebouwd in het kastje dat links op de foto zichtbaar is. Die ogen registreren het aan tal passerende voertuigen, die een infra-rode straal doorbreken. Naar gelang de drukte worden de verschil lende verkeersstromen door normale rood-geel-groene verkeerslichten geregeld. Of deze apparatuur op den duur de verkeersagent zal kunnen vervangen, moet nog worden afgewacht. Maar dat andere, dat ge brek aan routine en dat ge brek aan concentratie dat zijn menselijke tekortkomin gen waartegen geen techni sche hulpmiddelen zijn op gewassen. Dat is een kwestie van mentaliteit, van voor zichtigheid, van levensinstel ling ook. Niet voor niets heb ben de kerken er meerma len op gewezen dat het ge- Dod „Gij zult niet doden" ook iets te maken heeft met ons gedrag in het verkeer. Met mentaliteit en levens instelling heeft ook de krant te maken. De krant die u dagelijks leest, heeft invloed op uw gedachtenwereld. En dan hoeft niet bij ieder on geluk, dat de krant vermeldt, een beroep op uw christen- zijn te worden gedaan. Maar een krant die past in de christelijke levenssfeer zal ook op dat punt toch uw ge weten opscherpen. Is dat niet voor u een re ien om onderstaande bon niet oningevuld te laten? (straat) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassin" ls) Deze bon ls Ingezonden door: (straat) Zaag niet van Hans Hermans De zaag die gisteren in Reusel is ge vonden, is niet dezelfde als die de ver moorde Hans Hermans naar zijn oom zou terugbrengen. Een inwoner van Reusel heeft het voorwerp als zijn eigen dom herkend. Er zijn meer meldingen van gevonden zagen binnengekomen, maar deze konden allé terecht gebracht worden. De officier van justitie in Roermond, mr. W. C. Uiterwaal, zei er verheugd over te zijn, dat de Reuselse zaag niet bij de moordzaak betrokken blijkt te zijn. daar dan de kans groot was geweest, dat de moordenaar naar België,was ont snapt. Hij blijft bij zijn mening, dat de dader in de omgeving van Sevenum moet worden gezocht. Vandaag is het slachtoffer van de moord begraven. DE Algemene Vergadering van de Verenigde Naties komt vannacht in een spoedzitting bijeen tter bespreking van de Kongolese crisis. De Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad had om deze bijeen komst verzocht, nadat de Russen voor de negentigste keer gebruik maak ten van hun veto-recht. Dit keer werd een resolutie die door Tunesië en Ceylon was ingediend door het veto getroffen. De resolutie was bedoeld als een compromis tussen de standpunten van Amerika en Rusland in de kwestie-Kongo. Nadta de Rus Zorin zijn veto had uitgesproken, verzocht hij secretaris generaal Kammarskjöld de agenda van de Algemene Vergadering (du- dinsdag in New York begint) uit te breiden met een punt dat betrekking heeft op de „bedreiging van de poli tieke onafhankelijkheid en integri teit van Kongo." De Amerikaan Wads- worth diende onmiddellijk een tegen voorstel in. Hij verzocht de Alge mene Vergadering binnen 24 uur in spoedzitting bijeen te willen roepen. Rusland en Polen stemden daar tegen. Frankrijk onthield zich van stem- Op het departement van binnen landse zaken in Den Haag is gisteren het overleg begonnen over een betering van de politiesalarissen. De bespreking, die een oriënterend ka> rakter droeg, werd gevoerd tussen de interdepartementale commissie herzieniing bezoldiging politieper soneel en de drie politiebonden, ver enigd in de Centrale van politie organisaties C.O.P. Hoewel de bonden dat graag hadden gewild, woonde minister Toxopeus de vergadering niet bij. Blijkens een na de bespreking uitgegeven communiqué heeft de interdepartementale commissie, be staande uit ambtenaren van de ministe ries van binnenlandse zaken en justitie, de zienswijze van de regering ten aan zien van de salariëring uiteengezet. Zo als bekend, heeft de regering de bonden voorgesteld het lagere politiepersoneel in de rangen van agent tot en met hoofd inspecteur een ongemakkentoelage te ge ven van f 40 per maand. Deze toeslag zou echter uitsluitend ten goede kunnen ko men aan het personeel dat ook werkelijk, met ongemakken als zondags- en nacht dienst, ongeregelde straat- of recherche diensten en dergelijke te kampen heeft en niet aan hen, die in administratieve functies op de bureaus werkzaam zijn. Bekend is ook dat de politiebonden door dit voorstel zeer teleurgesteld zijn. Zij stellen dat de bezoldiging van de politiemannen een grote achterstand heeft opgelopen en hebben dan ook vorig jaar reeds aangedrongen op een salaris- verbetering van tenminste tien procent, alsmede op verschillende andere verbete- 35 jaar Kamerlid H.M. de Koningin heeft ds. P. Zandt ter gelegenheid van zijn 35-jarig lidmaat schap van de Tweede Kamer benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nas sau. De voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. Kortenhorst, heeft zich vanochtend op persoonlijk verzoek van de minister van binnenlandse zaken naar de woning van de tachtigjarige ds. Zandt, te Delft bege ven en hem de versierselen, aan deze on derscheiding verbonden, overhandigd. Maansatelliet van V.S. op komst In welingelichte Washingtonse kringen verwacht men dat de Verenigde Staten binnen tien dagen in de beginperiode van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties een satelliet van 180 ton in een baan rond de maan zullen pogen te brengen. De satelliet zou op de basis Cape Canaveral met behulp van een Atlas-Able-raket worden afgescho ten en Pionier VI worden genoemd. VERLOVINGSRINGEN Alle moderne modellen HORLOGES De beste merken GERO CASSETTES v. d. Water Haarlemmerstraat 207 ringen van de secundaire arbeidsvoor waarden. Onderhandelingen over deze wensen hebben evenwel vertraging ge kregen, omdat gewacht moest worden op een rapport over de functiewaardering, dat door een speciale commissie onder leiding van burgemeester Boot van Hil versum zou worden uitgebracht. In juli van dit jaar kwam het rapport gereed en op grond daarvan verwachtten de politic bonden een ingrijpende salarisverbetering over de gehele linie. Deze verwachting blijkt nu niet be waarheid te zijn. Aangenomen mag dan ook worden dat de politiebonden niet met het regerings voorstel akkoord zullen gaan. In het over leg van gisteren hebben de bonden hun zienswijze over een verbetering van de bezoldiging omstandig uiteengezet en aangedrongen op verdergaande voorstel len dan die thans zijn gedaan. De uitkom sten van deze eerste bespreking zullen door de interdepartementale commissie op korte termijn ter kennis van de rege ring worden gebracht. De zaak zal ook op de agenda komen van een tegen vol gende weck uitgeschreven vergadering van de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken. Waar is Loemoemba De grote vraag die gisteravond in Kon go onbeantwoord is gebleven, luidde: Is de afgezette premier Loemoemba nu in gevangenschap, of niet? Eerst kwam het bericht dat hij zjjn woning, waarin hij onder bewaking zou staan van aanhangers van kolonel Moboetoe die de president en de twee regeringen heeft geschorst met Guincse hulp was ontvlucht, maar later kwam het gerucht, dat hij toch weer in arrest was gesteld. Hoe het ook zij, vele van zijn aanhangers bevinden zich wel in handen van Moboetoe. Moboetoe heeft ook een parlementszit- ting verhinderd. Men vermoedt dat pre sident Kasavoeboe de vergadering alleen maar had uitgeschreven om te zien of de kolonel inderdaad de situatie meester De nieuwe „sterke man", heeft inmid dels meegedeeld dat de ambassades Rusland en Tsjechoslowakije hun deuren hebben moeten sluiten, Verwacht werd dat het personeel vandaag zou vertrek ken, zulks mede op verzoek van presi dent Kasavoeboe en zijn premier Ileo. In Artis te Amsterdam is de mannetjes-neushoorn Ponzo ziek. De tonnenwegende kolos is moeilijk te benaderen, zijn humeur is nu niet al te best. „Het" middel is de inspuiting op een afstand. Mei behulp van een soort pistool met naald „schiet" de ojjpasser Jack Roosendaal (scherpschut ter), de genezende injectie in ie geharde bildelen van de her stellende Ponzo. Een uniek mid del, dat voor het eerst In Europa is toegepast. Ook een zieke steenbok zal binnenkort met het ivapen behandeld worden. De ingeschoten (dikke) naald valt meestal vanzelf uit het dier, zodat men hem later kan opra pen, of men peutert hem er met een stokje af. Gelukwens van Tweede Kamer naar Brussel De voorzitter der Tweede Kamer heeft het volgende telegram ge zonden aan de voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordi gers te Brussel: Het Nederlandse volk heeft met oprechte vreugde het aanstaand huwelijk van de beminde Koning der Belgen vernomen, het deelt in uw gevoelens van diepe ge negenheid voor de Koning en zijn bruid. Namens de Tweede Kamer bied ik u mijn hartelijke geluk wensen aan. Moge de Allerhoog ste de Koning en de aanstaande Koningin beschermen en zegenen tot in verre toekomst. Dit is de Spaanse dona Fabiola de Mora y Aragon, de verloofde van koning Boudewijn. Onderop deze pagina en op pagina 9 vindt u er meer over Volgens het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken is de emulgator van Planta-rood uit de Bondsrepubliek af komstig. De stof is ontwikkeld en daarna gefabriceerd bij de Margarine Union. dochteronderneming van de Duitse Unilever. TIELGIË FEEST, ondanks alle tegenspoc- den met Kongo.Misschien klinkt het wat vreemd, maar is het niet zo, dat het verheugende nieuws over de verloving van koning Boudewijn met de Spaanse Dona Fabiola op een psychologisch gun stig moment komt? Natuurlijk is dat nic' het belangrijkste: er is in de harten van de Belgen vreugde om het menselijk ge luk, dat hun Koning ten deel is gevallen. Zij gunnen hem dat geluk hoe vaak is het niet gebleken in de afgelopen jaren uit allerlei verbloemde en ook wel open hartige toespelingen op de wenselijkheid, èn voor koning Boudewijn zelf èn voor de Belgische dynastie, van een binding door het huwelijk? Toen nog niet zo heel lang geleden prins Albert in het huwelijk trad is door velen in België gedacht èn gezegd, dat de vreugde nog veel groter zou zijn ge weest als het koning Boudewijn had ge golden. Straks is het zo ver en het zal als een lichtpunt worden gezien en gevoeld in de donkere tijd, die België op het mo ment doormaakt. Koning Boudewijn, nog nauwelijks dertig jaar oud, is een jonge man met een al bewogen levensgeschie denis achter zich. Nog geen vijf jaar was hij. toen hij zijn lieve moeder, koningin Astrid, verloor. En vijf jaar later begon ook voor hem de moeilijke tijd van oor log en bezetting, waarin hij zwerveling was bij de gratie van de Duitsers. Daarna, toen het soms leek, of een deel der Belgen het vorstenhuis liefst maar zo vlug mogelijk kwijt wilde, moest hij bui ten zijn geboorteland blijven. Dat alles heeft een stempel gezet op deze vorst, die zelf niet wilde, dat hij de Belgische troon zou bezetten, omdat hij meende, dat zijn vader, koning Leopold, daarop hoorde. Door al die levensproblemen is zijn ka rakter gevormd. En heeft hij zich ten slotte ontwikkeld tot een vorst, die weel wat hij wil, die een hem vroeger zo ken merkende verlegenheid heeft afgelegd en die nu volgens sommigen wel eens te straf zijn ministers duidelijk laat we ten wat hij wil. Vorig jaar is koning Boudewijn op of ficieel bezoek geweest in Nederland. De geestdrift, die ons volk toen heeft getoond voor deze jonge koning, is een buiten lands vorst zelden ten deel gevallen. En het is daarom beslist niet vreemd, dat het Nederlandse volk geheel deelt in de vreug de van de Zuiderburen over deze ver loving. Wij mogen wensen, dat de Belgen mede door dit feit zich nog hechter scha ren om de toon, om eendrachtig de te genslagen, die hen hebben getroffen, te boven te komen! IAE DEPRESSIE die gisteren nog bij Parijs lag. is via Noorwest-Frankrijk naar Zuid-Engcland getrokken. Veel gen veroorzaakte zij aan de rivier, Zwitserland en Oostenrijk, waar vann gen plaatselijk meer dan 50 mm regen werd gemeten. Het zwakke regengebied bereikte vanochtend ons land, maar za' niet veel verder komen dan de noorde lijke provincies. Er wordt iets minde warme lucht aangevoerd, waarin morgen de temperatuur in de buurt 17 (i IS graden ligt. Dn drie samenwerkende centrales van overheidspersoneel aangesloten bij het N.V.V., K.A.B. en C.N.V., hebben de voorzitter van de Centrale coiïuï voor georganiseerd overleg in ambtena renzaken verzocht de kwestie van ff! -ktijdverkorting voor ambtenaren op vergaderingsagenda van de centrale te plaatsen. De centrales wil len nu wel eens precies weten hoe de regering denkt over de vrije zaterdag voor het overheidspersoneel, al of niet te realiseren door een verschuiving van de zaterdagse uren naar de andere dagen van de week. Verwacht mag worden dat de kwestie over enkele weken aan de orde zal komen. Een datum voor de vergadering is nog niet vastgesteld. Wel komt de centrale commissie de volgende week bijeen, doch op de agenda van deze vergadering staan andere onder werpen, waaronder de politiesalarissen. Naar verluidt, voelt de regering heel weinig voor een werktijdverkorting voor het overheidspersoneel. Toch zijn sommige gemeentebesturen al druk doende hun ambtenaren aan een vrije zaterdag te helpen. De verloren uren worden dan op andere dagen ingehaald, hier en daar zelfs in de avonduren. Een moeilijkheid daarbij is echter, dat het voor de technische diensten vaak onmo gelijk is een vrije zaterdag te realiseren. En juist het technische overheidsperso neel, dat 48 uur werkt (het administra tief personeel gewoonlijk iV/z uur) zou in de eerste plaats van een kortere werkweek moeten profiteren. Vooral nu minister Toxopeus (binnenlandse zaken) zich in een circulaire aan de provinciale overheid afwijzend over een vrije zater dag heeft uitgelaten, ook al worden de verloren uren ingehaald, willen de amb- tenarencentrales wel eens over deze zaak praten. (Voor vervolg zie pag. 11) IAE ROMANCE tussen ko ning Boudewijn en dona Fabiola de Mora y Aragon is begin van dit jaar in Zwit serland begonnen, aldus hebben vrienden van de 32- jarige Spaanse edelvrouwe gisteravond verteld. Volgens hen heeft ex-koningin Vic toria Eugenia van Spanje de jongelui bij elkaar gebracht. De voormalige vorstin is pe temoei van dona Fabiola. De verloofde van de Ko ning werd bescheiden en verlegen genoemd, maar dat heeft haar toch niet verhin derd op eigen houtje in Ma drid een liefdadigheidsbu reau te openen, waar zij da gelijks ongeveer twintig ar me Madrilenen zo goed mo gelijk helpt. Eerst deed zij dit thuis, maar toen het te druk werd, stichtte zij het bureau. Haar (rijke) vader, don Gonzalo de Mora y Fernan dez, Riera del Olmo, graaf van Mora, markies van Casa Riera, overleed in 1957 na ceu korte ziekte. De familie behoort niet tot de hoogste Spaanse adel. De titel De Mora werd in 1894 ge creëerd door paus Leo XIII voor de grootmoeder van Fabiola, wier salon een cen trum was van de beste ar tistieke kringen van die tijd. In 1935 erkende de Spaanse regering de titel. Fabiola, die de Koning enige tijd geleden in Barce lona en aan de Franse Ri viera heeft ontmoet, heelt drie broers en drie zusters. Zij is de zesde uit het gezin. Zij werd door privéleraren opgevoed en studeerde in Saint Maur in Frankrijk. Zij spreekt vloeiend Engels, Frans, Duits, Italiaans en uiteraard Spaans. Zij wijdt zich thans aan het Vlaams. Ook is zij artistiek begaafd. Verder speelt zij tennis en rijdt auto. Onder haar voorouders telt zij leden van de konink lijke families van Aragon en Navarre. Haar familie is goed bevriend met het Spaanse koningshuis. Gene raal Franco heeft inmiddels koning Boudewijn namens zichzelf, zijn regering en het Spaanse volk, telegrafisch gelukgewenst en zich ver eerd genoemd door de keuzè van een Spaanse. De verloving is in verband met de crisis in Kongo niet eerder bekend gemaakt. De bedoeling is dat het huwe lijk voor het eind van het jaar in Brussel wordt geslo ten. In Spanje zullen geen plechtigheden zijn. Dona Fabiola is met haar moeder en haar oudste broer, don Gonzalo de Mora thans in de Belgische hoofdstad. lil Den Haag heeft de Bel gische ambassadeur gisteren al vele gelukwensen ontvan gen. Inmiddels liggen er fe- licitatieregisters ter tekening. De barometer stijgt naar beter weer. Wanneer het regengebied is gepas seerd, mogen wij weer enkele opklairin- gen verwachten, terwijl de vrind zwak tot matig blijft. Zo mooi als vorige week zal het weekeind niet worden, maar door dat de depressie naar Zuid-Engeland is afgezwenkt, mogen wij de vooruitzichten evenmin ongunstig noemen, ook al viel er vandaag aanvankelijk enige regen- De Bilt verwacht tot zondagavond: Verspreide opklaringen en op de mees te plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen zuid en oost. Overdag zachter. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 18 september zon op 06.19 uur; onder 18.49 uur, maan op 03.24 uur, onder 17.47 uur. Maandag 19 september zon op 06.20 uur, onder 18.46 uur, maan op 04.29 uur, onder 18.13 uur. Laatste kwartier 23 september. HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Twen the Elndlhoven 2d.-Limb. Helsinki GrenoWe Nice Berlijn In de Cubaanse hoofdstad Havanna is officieel medegedeeld, dat twaalf per sonen wegens een samenzwering tegen de regering zijn gearresteerd. De recente cholera-epidemie in Kara chi heeft 700 mensenlevens gekost. Er zijn nog 500 ziekên. President Eisenhower heeft premier Ikeda v-an Japan geantwoord, dat hij hoopt binnen afziènbare tijd alsnog naar Japan te komen, zulks in an!- woord op een uitnodiging. Eisenhower is kerngezond. Zo luidt de conclusie van het jaarlijkse medische onderzoek waaraan de Amerikaanse president is onderworpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1