ZAL DE MENS HET WEER NAAR ZIJN HAND ZETTEN? ir wij denken er zó over Asfalt voldoet in de dijkbouw SNELFIX Verdi's Aida kreeg een uitstekende uitvoering en ontvangst Vrije zaterdag ambtenaren NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 Kremlin royaal met roebels Washington zuinig met, dollars W ereldklimaatrace in volle gang (1) Ergens op de ijskap van het Noordpoolgebied staren mensenogen in de duisternis van de poolnacht naar de wijzers van tientallen in strumenten. Zij verwachten een afdoend antwoord op hun vele vragen van hun ingenieus instrumentarium. Ergens anders in diezelfde woes tenij kijken andere ogen naar andere instrumenten. Zoals elders in de wereld, beconcurreren de twee zelfde grootmachten elkaar ook in de barre kou van het hoogste noorden. Russen en. Amerikanen zijn ieder voor zich bezig een weg te vinden om het klimajat naar hun hand te zet ten. En in de afgelopen jaren heeft de zegswijze van een Amerikaanse grappenmaker plotseling een heel andere zin gekregen. Hij zei: „Ieder een praat over het weer, maar niemand doet er wat aan Die NQÖrdpool-expedities van de Verenigde:; .Staten en van de Sowjet- unie zijn er' op uit om aan dat weer op aarde "nu eens wat te gaan doen. Zij vormen de voorposten van een on gelooflijkproject: Niets minder dan ëen .dwingende controle over de weers omstandigheden. De Sowjets zijn daar al twintig jaar mee bezig. Hun weten schapsmensen in het Poolgebied kun nen putten uit een rijk fonds. Het geeft niet wat het kost, maar het klimaat moet onder Russisch toezicht komen Voor de Amerikanen liggen de zaken anders. Deze letterlijke „koude oorlog" werd slechts enkele jaren geleden be gonnen met een uiterst klein budget, een schimmetje dollars tegenover de berg roebels, die de Russen tot hun beschikking hadden. Beide groepen van wetenschapsmen sen jagen dus hetzelfde doel., na: een kunstmatige ombuiging van de meteo rologische toestanden in het, Noord poolgebied, waardoor het weer in de hele wereld zal worden beïnvloed. Zij willen zover komen, dat dé Weersge steldheid kan worden gegarandeerd: over een week een flinke .bui regen; daarna mooi zonnig weer en 'irtdecem- ber een heel! klein beetje .vorst! Het is een wel heel grote* verant woordelijkheid. die de weërdeskundi- gen op hun schouders laden, want het gaat niet om het verschaffen" van mooi vakantieweer aan Scheveningen, de Hoek of Zandvoort, of regenaan een dorstige streek, nee de- gevolgen van dit alles - zullen veel ingrijpender zijn. DE Russen en Amerikanen zjjn op dit ogenblik in een letterlijke „koude oorlog" ge wikkeld, waarover tot dusverre nog maar weinig is geschreven. Zowel de Sowjets, als de Ame rikanen doen alles om In een niet al te verre toekomst het klimaat op deze aarde naar hun hand te zetten. Zij verkennen de Poolgebieden en de Russen hebben plannen om Beringstraat af te dammen, waardoor Siberië een „zomers" klimaat zou krij gen, maar dat ook tot gevolg zou hebben het voortdurend dichtvriezen van de Canadese oostelijke havens. Om dit te voorkomen zouden Han .„atoom- kachels" moeten worden ge stookt in het Canadese noorden, maar dat zou het afsmelten van Groenlands ijskap veroorza ken en tevens het,verhogen van het Atlantisch waterpeil. Een kettingreactie hiervan zou o.m. zjjn het onder water komen van New York, Londen en Neder land. In het artikel op deze pagina wordt over deze „wereld klimaatrace" verteld. In een volgend verhaal zal de stand van zaken van het ogenblik worden besproken. HAARDEN VAN BECKING BONGERS ULFT Moordenaar, na vier jaar uitstel, terechtgesteld Gistermorgen Vroeg is na een strijd van vier jaar om aan de doodstraf te ontsnappen de moordenaar' van een veertienjarige jongen op de electrische stoel terechtgesteld. De veroordeelde, Emmett Earl Leg- get, nam kalm plaats op de stoel en sloeg de voorbereidingen voor zijn te rechtstelling gade. Slechts drie uur eerder had zijn advo caat voor het hooggerechtshof van de staat een dramatische strijd om een twaalfde uitstel van executie te verkrij gen verloren. Najaarsbeurs was groot succes Zelden is er zo grote tevredenheid geweest over de zakelijke successen van een Utrechtse Jaarbeurs als nu het geval is ten opzichte van de na jaarsmanifestatie welke vandaag is oesloten. Al klonken er stemmen die tot voor zichtigheid bij het beoordelen van de conjunctuur-top maanden, toch was er geen sprake van een spektaculaire uit schieter, maar alleen van degelijk zaken- Het feit dat er in de afgelopen zomer ruim gekocht is bij de detaillisten beïn vloedde nog sterker het plaatsen van or ders dan de bevoorrading tegen decem- Spanningen op de arbeidsmarkt en be korting van de werkweek leiden echter «el tot lange levertijden. Nederland steekt hierin echter, met levertijden van 2—3 maanden, zeer gunstig af bij het buitenland. De Duitse metaalwarenindus- trie noteert wel levertijden tot een half Bij de importgoederen was een kleine prijsstijging merkbaar, doch deze belem merde de verkoop niet. In alle branches heerste, bij zeer ruim bezoek zowel uit Nederland als uit 54 andere landen, grote tevredenheid over 4e omzetten ter beurze. De afdeling kan toorbehoeften had zelfs de omzet 1959 verdubbeld. Ook speelgoed heeft het uitstekend ge daan. Er viel een merkbare toeneming in de afzet van artikelen te bespeuren. Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever Gevolgen Als de gigantische projecten die nu op de ijskap worden bestudeerd en voorbereid, eenmaal doorgang zullen vinden, dan zal iedere geleerde, zowel van Amerikaanse als van Russische zijde zich moeten afvragen: „Welke gevolgen heeft dit allema^L voor onze buurliedeh-natles?" Op die vraag hebben de Amerikanen van 1946 af een: antwoord gekregen. Zij het dan óp' "Hanzièniijk kleinere schaak fn ddt ^par slaagden dr. Vifiöèh't Schaëfer en dr. -Irving- Langmuir-er in door regenwolken te „bombarderen" aanvankelijk met droog ijs, en met zilver-iodide-kristallen later, daardoor op commando regenbuien te veroor zaken. Dit regenmaken werkte prima. Maar de U.S.-gerechtshoven kregen al spoedig een andere stortbui te. verwer ken, een grote hoeveelheid processen omdat de regen van de ene vallei in de andere droogte of wel een waters nood veroorzaakte. En dit alles zal, alleen in nog veel sterkere mate, door de wereldklimaat controle in de hand worden gewerkt. Dat werd enkele jaren geleden al dui delijk, toen de Russen met het voor stel kwamen om in de Beringstraat, tussen Siberië en Alaska een dam te leggen. In eerste instantie zag ieder een daar wel wat in. De Sowjets reken den er op door het afsluiten van de koude stromingen van uit de IJszee, grote gebieden van Siberië aan een warmer klimaat te kunnen helpen en daardoor een grote „graanschuur" te creëren, waarbij de voedselvoorziening van het oostelijk blok natuurlijk bij zonder gebaat zou zijn. De Russen ver wachtten door die afdamming boven dien het gehele jaar door de havens aan de Zuidzec-kust (bv. Wladlwostok) ijsvrij te kunnen houden. Dit zou be tere handelsmogelijkheden voor de Sowjets scheppen en het Westen dacht, dat dit dan wel een „zoethoudertje" zou zijn in de strijd om de eerste Bij nader inzien en na een wat nauwkeuriger bestudering van het Be- ringstrabt-plan ontdekten de westelij ke geleerden een aantal bijkomstig heden, die van groot nadeel zouden kunnen zijn. Kettingreactie Een afsluiting van de koude stro mingen uit de Noordelijke IJszee door het leggen van een dam (een gigan tisch karwei overigens) zou voor de weersomstandigheden in Siberië onge twijfeld van zeer groot nut kunnen zijn. Daarover waren de meteorologen het wel eens, maar het zou voor de buurlanden en ae overige naties wel eens fataal kunnen worden. Op de duur zou immers het door de dam tegenge houden water zich langs de noordelijke kusten van het Amerikaanse continent gaan stuwen. Dit ijswater zou in de allereerste plaats de reeds bijzonder koude golfstroom bij Labrador nog ijzingwekkender maken, waardoor de toch al zo korte zomers in de Canadese maritieme provincies (Nova Scotia c.s.) nog veel korter zouden worden, met ernstige gevolgen voor en verliezen van de oogst. Waarschijnlijk achtte men bo- "vendien, dat Halifax (dè open winter- Ned. Opera opende het seizoen Op de jaarbijeenkomst van de Ver eniging voor Bitumineuze werken, gisteren in Scheveningen gehouden heeft ir. P. A.'van de Velde, hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat, Di rectie Deltawerken Noord, gesproken over ervaringen met toepassing yan. asfalt in de dijkbouw, Gebleken is, dat vooral aan het in de tijzone lig gende deel van dijkbekledingen bij zondere eisen moeten worden gesteld. Een zwakke zijde van gebitumineerde dijkbekledingen is hun gevoeligheid voor organismen/ In de fijzone zijn vooral draadwieren en, in mindere mate, zee pokken actief, boven de tijzone veroor zaken planten, die met wortel en stengel door het asfalt heendringen, moeilijk heden. In proefvakjes in de Haringvliet dam heeft men vergiffen gestrooid, om na te gaan q£ wiergróéi ..-daardoor kan worden voorkomen. Zeepokken kunnen vernietig^ worden, door.' besproeiin met een laagje bitumen'. Het toevoegen aan het asfaltmengsel Is mogelijk een bestrijdingswijze. Proe ven daarmee' zijn echter pog niet gedaan. Ook kan men de - planten in de groei- Dermatitis Plantaris (Planta-ziehte) In medische kringen medische benaming v die door het gebruik dere soorten margarï, gewenst geacht. Dit verlangen leeft kundige inspectie vo heid en hoogleraren :ke.n thans wordt een o}ficiëlc wor ,.de huidziekte van Planta en an- ne is veroorzaakt. ook bij de genees- >r de .volksgezond- :n de dermatologi ban i het c de medic Vooruitlopende op de c. voor deze ziekte woi dermatitis plantdris" Indoncsiës oppositie ontbonden De Mohammedaanse oppositiepartij in Indonesië Masjoemi' heeft aan president Sukarno medegedeeld, dat zij in overeen stemming met zijn opdracht zich zelf ont- Volgens partijkringen -bevatte de brief, waarin dit medegedeeld werd een aan val op Sukarno's politiek, - waarin uiteen gezet wordt' dat Indonesië thans een dic tatuur' is. Ook. de socialistische- partij maakte be kend, dat zij uiteengaat, De voorzitter van de Indonesische volkspartij, Sutomo, had Sukarno ver zocht de installatie van Sukarno's volks congres uit te stellen. Het volkscongres dat inmiddels geïn stalleerd is, telt 610 leden;en is hét hoog ste lichaam van de staat. peiode bespuiten. Goede resultaten zijn onder meer met natriumchloraat verkre gen. Bij nieuwe dijken, opgespoten met steriel zand, is vrijwel geen doorgroei van planten geconstateerd. meuren Sch Een ander gevaar, dat de asfaltbe- kledingen bedreigt, is scheurvormig. Als de golven op deze scheuren slaan kan dit, ten gevolge van de dan onder de deklaag ontstaande erosie, funest worden voor de hele dijk. Bij enkele dijken, die na de waters nood van 1953 aan de zuidzijde van Schouwen werden aangelegd, is scheur vorming ontstaan. Ook met de in 1958 aangelegde dijk over de Plaat van On rust In het Veerse gat was dat het geval. Daar heeft men, dank zij een later ge- constreerd elektrisch meetapparaat, kun nen constateren, dat de overdruk van het grondwater in de dijk- aanmerkelijk groter was dan de ontwerpers hadden verwacht. Ir. Van de Velde zei dat het aan te raden is, de teen van de asfaltbekleding boven het hoog water peil te leggen. Dat is gebeurd bij de dam over de Helle- gatplateo en het zal ook gebeuren bij de dijk van de schutsluis in het Haringvliet naar Goeree. Goedkopere zeep bij textielhandel (Van onze sociaal-economische redactie) De actie van de gezamenlijke textiel handel tegen het cadeaustelsel, zoals dat door de wasmiddelenindustrie via de kruidenier en de drogist wordt toege past, zal over een week of drie van start gaan. Zoals gemeld, zullen de zesduizend georganiseerde textielhandelaren zeep poeder en huishoudzeep gaan verkopen tegen een prijs die vijfentwintig tot veer tig procent lager ligt dan de gangbare prijs van wasmiddelen. Het is de detail listen een doorn in het oog dat bijna alle zeepfabrikanten, nylons, handdoe ken, lakens en slopen tegen gereduceer de prijs aanbieden aan de afnemer van hun wasmiddelen. De textielhandelaren hopen met hun aanbieding te kunnen bereiken dat de zeepfabrikanten hun prijzen zullen moe ten verlagen, zodat er in de marge voor de kruidenier en drogist geen ruimte meer zal zijn om de cadeau-acties te financieren. De komende dagen worden 12 depots ingericht, waaruit de zesduizend textiel winkels zullen worden bevoorraad. De aan de man te brengen zeeppoeder en huishoudzeep worden uit het buitenland betrokken. Zoals gemeld zullen de centrale mid denstandsorganisaties nog proberen het conflict tussen de textielhandel en de kruideniers op te lossen. Dat zal gebeu ren in een speciale vergadering waar voor vertegenwoordigers van beide par tijen zijn uitgenodigd, doch nu de actie op gang komt, is er weinig hoop op succes voor deze bemiddelingspoging. Deden deze argumenten het Bering- straat-plan naar de ijskast verhuizen? Niet voor de Russen. Zij suggereerden, dat de bezwaren konden worden onder vangen. door het bouwen van enorme, door atoomkracht gedreven warmte- stations op verschillende plaatsen langs de Hudson Baai. Zonder twijfel, zo deneerden de Sowjets, zouden die trale verwarmingen" van Noord-Canada de ijskoude Labrador-golfstroom gaan veranderen in een warme golfstroom. Bananen zouden dan op Newfoundland groeien en Halifax zou de allure een luxe winterbadplaats krijgen, zoals Miami en Florida. Aan die „centrale verwarmingsplan nen" kleefden evehwel nieuwe bezwa ren, want die atoom-kachels zouden langzaam maar zeker ook de ijskap van Groenland doen smelten. Onder waler Dit grote witte monster bedekt onge veer een miljoen vlerkante kilometer tot een diepte van 300 meter. Als deze massa ijs zou worden gesmolten, bete kende dit een verhoging van de water stand in de hele Atlantische Oceaan met anderhalve meter. En daardoor zouden Nederland, België, Londen, New York en andere streken, zelfs in de omgeving van de evenaar onder water komen te staan. Maar ook door deze feiten waren de Russen nog niet ontmoedigd. Zij vroe gen zich af, of deze rampzalige ket ting-reactie dan niet zou kunnen wor den afgewend door het bouwen van de Beringstraat-dam. de „atoom-kachels" in Noord-Canada en het met de hulp van atoom-energie op zomers peil hou den van het Groenlandse klimaat! Als het Westen er ooit toe zou over gaan mee te werken aan een project van een dergelijke nooit-vertoonde al lure, dan zou het toch zeker niet zijn om de Russen eèn plezier te doen. Strategisch gezien zou zo'n dam naar Alaska de Russen een mooie invasie mogelijkheid verschaffen. Ondanks dat, bleven ook de Ameri kanen zich met de problemen van een mogelijke „weer-naar-keuze"-automaat via de meest ingenieuze instrumenten op diverse plaatsen van onze aardbol, bezig houden en er bleef zelfs een soort wederzijdse uitwisseling tussen Oost en West bestaan. President Eisenhower was één van de grote voorstanders, toen de Amerikanen er meer en meer van uitgingen, dat de U.S.A. ook op dit nog zo onbekende gebied op eigen Jicnen behoorde te kunnen staan. Een speciale commissie bracht hem rapport uit over de stand van zaken en de 31 pagina's daarvan vormdeh'dë leidraad" voor de toekomst. Er werd aangedrongen op het onmid dellijk beginnen van onderzoekingen op het gebied van: 1. De invloed van de zon op het weer. 2. De circulatie van luchtstromingen rondom de aardbol. 3. De bewegingen van de wolken. 4. De oorsprong en beweging van stor men, orkanen en typhoons. De leden van de commissie waren het over één ding eens: Amerika moest de leiding trachten te nemen in deze weercontrole-race, die van groter be lang kón zïjn bij het veroveren van dè eerste plaats ih dé wereld-hegemo nie. dan het bézit1 van atoomwapens en aard-satellieten, Ernstiger De commissie wond er geen doekjes om: een wedloop als deze ,zou wel eens ernstige gevolgen kunnen hebben dan een atoomoorlog En Amerika begon drastische stap- Een stampvolle zaal met juichend, laaiend enthousiast publiek zo zag het er gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg uit, waar de Nederlandse Opera het winterseizoen opende met een galavoorstelling van Verdi's Aïda. veel tegenstribbelen de Aïda voor het Italiaanse Theater in Caïro, dat speciaal ter gelegenheid van de voltooiing van het Suez-kanaal was gebouwd. Dat moest na tuurlijk. een „Grand Opera" met veel pronk en praal worden dus bestemd voor een groot en ruim toneel. En een dergelijke „Bühne" is in heel Nederland niet te vinden! Daarom moeten deze „kijk- tafrelen" hier bijna altijd op een misluk king uitlopen. Gelukkig brengt Verdi zo enorm veel tegenwicht tegen al deze „show" door de dramatische personages intens menselijk te maken en door alles met zijn geniale muziek te overstromen. De Aïda betekent niet voor niets een van de toppen in Verdi's oeuvre en in de gehele Italiaanse operaliteratuur. Al les komt hier samen de typische Ita liaanse bel canto melodiek, de instrumen tatie. die altijd de zang ondersteunt, maar zelf ook prachtig uitgewerkt is, de een voudige tekst en de kernachtige scènes, waarin Verdi's grote zorg om een precies bij zijn intenties passend libretto blijkt. Het is overigens wel aardig om te weten, waar de oorsprong van dit libretto ge vonden moet worden. Men heeft altijd aangenomen, dat dit afstanmde van de Franse Egyptoloog Auguste Mariette, die op 't idee was gekomen tijdens zijn op gravingen. Maar hoogstwaarschijnlijk moet men de eigenlijke bron zoeken een libretto van de vermaarde 18e eeu se dichter Metastasio, die het op zijn beurt vond in een verhaal van Herodo tus. Dit libretto Nitteti, dat door vele componisten gebruikt is, was algemeen goed. Mariette voorzag het van andere namen, gaf er een andere slotwending aan, maar de overeenkomst tussen Aïda en Nitteti blijft opvallend! Kosten noch moeite waren gespaard: een volkomen Nederlandse topbezetting met Gré Brouwenstijn, Anny Delorie, Arnold van Mill, Hans Kaart, Theo Baylé en Guus Hoekman, een volkomen nieuwe regie en montage, en oorspronkelijk als dirigent niemand minder dan Josef Krips! Een spectaculaire opzet! Maar de Nederlandse Opera schijnt nog steeds in de hoek te zitten waar de sla gen vallen. Krips moest wegens ziekte afzeggen, waarop de eigen dirigent Jo hannes den Hertog op korte termijn alles moest overnemen. En op de première zelf kreeg Arnold van Mill een voorhoofds holte-ontsteking, die zijn stem nadelig beïnvloedde, en was Guus Hoekman door de griep gegrepen! Vakmanschap TTET PLEIT voor de vakmanschap Johannes den Hertog, dat er deson danks een voorstelling werd geleverd met weliswaar duidelijk zwakke punten, maar ook met vele goede kwaliteiten. Nu moet men natuurlijk wel voorop stellen dat de Aïda voor een klein theater bijzonder moeilijke problemen op te los sen geeft. Verder schreef immers na pen te nemen om de in de afgelopen jaren verkregen achterstand met rasse schreden in te halen. De geleerden konden dus aan de slag gaan. Dat dacht men, maar het tè schrale budget, dat voor deze onderzoekingen beschikbaar werd gesteld, bleek bij lange na niet voldoende om de Sowjets te achter- Daarentegen vertelden de Russische meteorologen in het Noordpoolgebied openlijk aan dr. Harry Wexïer, direc teur van het Amerikaanse weerkundig instituut, dat zij alleen maar behoefden te zeggen hoeveel geld zij voor hun werk nodig hadden. En als het bedrag genoemd werd, kwam en komt het nog steeds terstond beschikbaar. Het lijdt geen enkele twijfel, dat de Russen hier niets dan de waarheid hebben gesproken, want de Sowjet-ge- leerden aan de beide Polen zijn al hun collega's van andere naties ver en ver Royaal Zij konden die voorsprong omdat het regime van Stalin reeds heeft ingezien, dat de sleutel van het weer-problecm in het Noordpoolgebied moest liggen. En om die oplossing te vinden liet het Kremlin het geld royaal rollen en zal dit ongetwijfeld ook blij ven doen. Sedert 1937 hebben Russi sche meteorologen al betengrijke expe dities uitgevoerd naar de Poolstreken. Ze hebben een gedetailleerd overzicht van en inzicht in de toestand van het Arctische gebied gekregen, tot binnen 150 km van het Noordamerikaanse con- Wexler en andere vooraanstaande Amerikaanse weerkundigen dringen er b(j herhaling op aan. dat dc"U.S:A. niets moet nalaten om deze achterstand in te lopen. Wexler koestert bewondering voor de vele landingen, die de Russen op de ijsvlakten hebben gemaakt en voor het Sowjet-onderzoek op het ge bied van klimatologie en hij benijdt zijn Russische collega's om de onbe perkte financiële bron, waaruit zij kun nen putten. Hij voelt zich ook wat on behaaglijk, wanneer hij als deskundige denkt aan de gevolgen, die de Russi sche onderzoekingen zouden kunnen hebben, indien zij op de verkeerde ma nier in praktijk werden gebracht. In ons volgend artikel: Kunnen Russen, nu al klimaat controleren V oor stelling EN NU DAN deze voorstelling. De or kestrale inzet viel zo ongelukkig uit, dat wij voor de rest het ergste vreesden. En in de eerste en tweede acten gebeur den er nog wat ongerechtigheden een te hard orkest, een schommelend contact tussen zangers en dirigent, en vooral een te langzaam tempo, zodat de spanning steeds wegzakte. Maar met de derde acte kwam herstel. Er gebeurde iets. er kwam menselijk leven, werkelijk drama op het toneel, en toen sloeg ook de vonk over in Dat kwam door Gré Brouwenstijn, die de figuur van Aïda de gevangen Abes- sijnse prinses zo zuiver en intens door leefde in de grote scène van haar twee strijd tussen haar liefde voor de Egyp tische held Radames en haar liefde voor haar vaderland. Toen kwam ook haar stem tot volle schoonheid! En in de vier de acte was het Anny Delorie. die in de rol van Amneris. de Egyptische prinses on rivale van Aïda. het toneel werkelijk indrukwekkend beheerste! Radames werd door Hans Kaart gezon gen, die de heroïsche figuur natuurlijk wel wist te acteren, maar vocaal te kort schoot. Hij heeft werkelijk een ongewoon krachtige tenorstem, een echte helden tenor, maar op enkele ongelooflijk mooie tonen na is de stem nog zo weinig ont wikkeld. En zacht zingen kan hij niet, zoals de slotscène bewees, waarin Gré Brouwenstijn hem verre overtrof óók in waardigheid van houding. Arnold van Mill had de rol van Ramphis, de opper priester, Guus Hoekman die van de Egyptische koning en Theo Baylé was Amonasro, de Abessijnse koning in spel beter dan in zang. Wim Koopman als bode en Elly Verhagen als priesteres voldeden zeer wel. Maar nu de regie cn de montage van Wolf-Dieter Ludwig. Deze èn de onge lukkige choreografie van het ballet door Joyce Graeme waren wel de zeer zwak- j ke punten. De grote triomftocht na de overwinning van Radames (2e acte) kreeg, zoals te verwachten, niet bepaald een triomfale aanblik. Maar waarom moest de scène in de tempel zó in 't duister gehuld zijn, dat men amper iets kon onderscheiden? Waarom moesten Gré Brouwenstijn en Anny Delorie zo onflatteus gekleed gaan? Waarom moesten de decors zo weinig goede smaak tonen met als dieptepunt de sfinx in het laatste tafreel? Met het oog op deze narigheden waren wij maar blij, dat Wolf-Dieter Ludwig aan het acteren van de hoofdpersonen niets gedaan had. Die zullen het beter geweten hebben dan hij! Het koor zong beschaafd en het orkest voegde zich langzamerhand naar de di- Dra. H. E. Kokce-van den Berge Alles goed en wel (Ingezonden stukken) De Brittenburg Stel, dat de bestuurders van de stad Leiden middelen zouden beramen zich van de beide Katwijken meester te ma ken! Een strijd tussen de Katwijkers en de Leidenaars. Deze gedachte ls slechts een glimlach waard! Tooh is hierover ge schreven en wel door Mr. Pieter de la Court im het Staathuishoudkundig Ge schrift „Het Welvaren der Stad Lcyyden", opgesteld m het jaar 1659, Gaarne wil ik eruige passages uiit dit wenk onder de aan dacht van de' lezers brengen. „Of het noodwg is voor Leiden eene zee haven te maken". Dat men in Duin 6eer bequaame grond heeft, om swaane sluisen ende gebouwen te maken, is niet alleen zeer klaar, door alle» de Vlaamse gebou wen omtrent de zee; maar ook selfs door (Arx Brittannica) het huis te Britten, welkers uitneemende sware fondamenten van trassteen gemaakt, nog bewysen, hoe groot en magtig een gebouw voor deesen heeft konnen werden gemaakt, op een grond, die by veele onervare men- schen daartoe nu seer onibequaam werd geagt, nementlik het strand: maar by an dere die hetsalven dieper hebben ondor- sogt, is klaar, dat onder het sand een zeer vaste grond te vinden is." „Leyden legt maar een uire gaands van zee; de Ryn dwers door de Stadit loopen- de eimdigd aan duinen, die zeer ligteli'k zijn te doorgraven; de Hollandse kust is aldaar meer vry van aansanden ende stormwinden als de Vlaamsohe. Dienvol- gende schynd die opening in zee alleszins doenelik. (150 jaren nadat dit geschreven werd, ls de doorgraving werkelijk ge schied). Daar benevens considerende, dat beneden aan den Ryn ofte zeehaven geen andere stad sou de konnen werden gefor meerd, indien dc Regeerders in tyds (dat ook ligt om doen ware) sig meesters van beide de Catwyckcn maaktcden. Alsmede considererende, dat uit die zeehaven ge- wisselijk soude ontstaan de Vissery, ende Zouthandel, ende dal zi-g by desolven souden voegen onse (negotie in Manufac- ende wait daarvan dependeerd, als wold©, garen, syde, verfstoffen, papier en boeken, alsmede veelderley eonsumptiër van een zeer volkryke stad ende omleg gend land." In de afgelopen weken is er wél eer vreedzaam gevecht geleverd, nJ. door de kikvorsmannen van de Onderwater-Ja- gers-Olub, met als doel het verzonken Romeinse castellum (De Brittenburg te vinden. Katwijk aa.n Zee stond in het mid delpunt van de belangstelling, In zee moest een gebied van tweeduizend bij dertienihcndord meter worden afgetast. Men moet zich voorstellen, dat in vaad- bruin -waiter op een diepte van wel 10 meter gewerkt moest worden,, gehinderd door de krachtige kusbstroom, waarbij nog de stroom van het uitwaterinigska- naal, dat reg-elana-tig het vuil van honderd duizenden Nederlanders heeft te spuien! Ongeacht het nog negatieve resultaat, kan men slechts bewondering hebben voor de jeugdige mensen, dia dit prachtige initiatief hebben genomen. Mijns inziens beeft men voor grondige aanpak gezorgd. Het Rébi'koff-onderwatervliegtuig is twee uur lang in actie geweest. Dit apparaat moest uit Frankrijk komen en heeft een waarde van veertig mille. Afgezien van het schijnwerpenlioht van de Rébikoff. moest door de kikvorsmannen voor een groot deel cup de tast wonden gewerkt, zodat het vrij logisch is, dat de 4 flinke keien met insoriipties, die als Practical Joke we-rden uitgeworpen gezien het gro te gebied en de duisternis, niet zijn ge- Een onderzoek zal sleohts resultaat kun nen hebben, indien men het geluk hoeft met het duiken en aftasten op belangrijke resten van het verzonken castellum te recht te komen. Het vinden van enkele stenen is alleen mogelijk als men er pre cies bovenop zou komen, zoals ik het heb ondervonden met het opbreken van de ijzersterke fundamenten van mijn pand. Onder de opengebroken plaats heb ik In teressante diiingen gevonden. Voor dc lief hebbers van Leiden in hat verleden zal ik de gevonden voorwerpen nog eens ten toonstellen. Gaarne wil ik hulde brengen aan de leden van de Nederlandse Jeugdbond tar bestudering van de Geschiedenis, die het onderzoek op energieke wijze hebben aan gepakt. Zeer zeker zal het een stimu lans kunnen zjjn, op grond van de opge dane ervaring, volgend jaar weer eer poging te wagen. In spreek van harte de hoop uit, dat het mysterie van de Briit- tenbung e.ens zal worden opgelost, dank zij hel kranige wenk van jong Nederland Bazaar Leger des Heils Dinsdag 20 en woensdag 21 septem ber houdt het Leger des Heils van Lei den een bazaar, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de veelomvattende arbeid, die het Leger des Heils alom ter wereld verricht. Nu door allerlei inter nationale spanningen de moeilijkheden zich opstapelen, (wij denken hierbij aan het belangrijke werk, dat het Leger des Heils in landen als de Belgische Kongo verricht), is er meer dan ooit veel geld Ook onder vluchtelingen werkt het Leger in vele landen. In Hong Kong is het Leger één van de instanties waarop herhaaldelijk een beroep wordt gedaan en bezit het een belangrijk centrum waar vluchtelingen worden opgevangen en doorgezonden. De bazaar vangt iedere middag om 3 uur en iedere avond om 7.30 uur aan en iedereen is hartelijk welkom. U, die in dat 1/3 gedeelte van de wereld woont, waar overvloed htersl, hebt nu de gelegenheid bij te dragen aan de verschrikkelijke nood, die heerst in het andere 2/3 gedeelte van de wereld. Diverse mooie artikelen, door de win keliers van Leiden ter beschikking ge steld, zullen ten verkoop worden aan geboden. Kapltclne H. Scburink-Hazeveld. Dr. Ch. Plomp, directeur der Bruyn- zeel Suriname Houtmij., wordt benoemd tot directeur van alle buitenlandse af delingen van Bruynzeel in Nederland. Zijn opvolger wordt de heer L. v. Pelt. In de Amsterdamse gala-voor stelling van Verdi's Opera „Aïda" zong Gré Brouwenstijn de titelrol en Anny Delorie de rol van Amneris. Brand op kermis - opschudding Op de laatste dag van de Hengelose kermis is tegen het eind van de middag opschudding ontstaan toen de z.g. steile wand, waartegen motorcoureurs hun kunsten vertonen, in brand vloog. Van de 23-jarige W. J. J. Mars sloeg de vlam terug in de carburateur en vandaar naar de benzinetank. Er schoot een steekvlam omhoog, die het dak van zeildoek in vlam zette. De op een omloop aanwe zige bezoekers vlogen naar beneden. De brandweer was het vuur spoedig mees ter. De coureur bleek nauwelijks gewond. Gisteravond draaide het „spul" weer Woensdag en eergisteren waren coureurs naar beneden gestort. Een van hen werd gewond, maar was enkele uren later weer aan het rijden. (Vervolg van pagina 1.) Dat de ambtenarenorganlsatics voorts nieuwe salarissen zouden overwegen, zoals het socialistische dagblad Het Pa rool gisteren suggereerde, is ons van be voegde zijde pertinent tegengesproken. Volgens onze zegsman Is de salariskwes tie zelfs in het geheel niet aan de orde in de kring der ambtenarenorganlsatics. Het zou bovendien ook weinig zin heb ben, nu bekend is, dat de regering hele maal niets voelt voor tussentijdse loons verhogingen zoals in de metaal aan dc orde zijn gesteld. Ook de ambtenaren- centrales z(jn bovendien gebonden aan een termijn waarin geen nieuwe salaris verhogingen tot stand kunnen komen. Deze termijn loopt tot begin 1963. Philips breidt uit Het Phtltpsbedrijf te Zwolle zal het vloeroppervlak van een der hallen ver dubbelen. De bijgebouwen worden ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11