Steun getroffen Sint Maarten Herziene uitbreidingsplan Benthuizen goedgekeurd Gironummer 1844 Commentaren op toto Schaakclub nog niet bezorgd om dalend ledental Paleis in Sorghvliet nu wel van de baan Johan te laat in New York Reële lonen in meeste landen toegenomen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1960 Zoals we gisteren hebben be richt, vierden ds. J. Th. Meijer en zijn vrouw hun zilveren ju bileum als directeur en directrice van de Martha-stichting te Al phen aan den Rijn. De ongeveer 600 bewoners van de stichting boden het jubilerende echtpaar (dat morgen afscheid neemt we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd) een bij zonder afwisselend feestpro gramma aan, waaraan ook de kinderen in belangrijke mate meewerkten. Blij lachend lieten ds. en mevr. Meijer gisterochtend een afwisselend défilé aan zich voorbij trekken. ALPHEN AAN DEN RIJN Hervormd jeugdwerk start weer Het jeugdzorgwerk van de Alphense Hervormde Gemeente gaat volgende week zaterdag (voor de veertiende maal) van start. Naar wij vernamen, zal er voor de jeugd van 920 jaar ook in 't ko mende winterseizoen weer van alles te doen en te beleven zyn. Zowel voor meisjes als voor jongens van 9 t.m. 11 jaar zal er gelegenheid zijn voor knutselen, respectievelijk op woens dagmiddag en donderdagavond. Maan dag- en dinsdagavond kan er aan han denarbeid worden gedaan door resp. meisjes en jongens van 12 jaar en ouder. Grote keus is er voor de jeugd van 14 jaar af: instuifavonden op woensdag en zaterdag (met eenmaal per maand een bijzonder programma), lekespel op woensdagavond, volleybalclub, cabaret groep en muziekband op vrijdagavond. Alle activiteiten zullen worden gehou den in het wijk- en jeugdcentrum Nabij. De Industrie zet deuren open voor publiek Alphen aan den Rijn heeft tal van industrieën, maar over het algemeen weet de burgerij er maar weinig van. wat zich zich achter de meer of minder aantrekkelijke gevels afspeelt. En als men eens een kijkje binnen neemt, dan ziet men veelal een bedrijf in rust. Het is daarom een goede gedachte van de directie van de motorenfabriek „De In dustrie" D. en Joh. Boot N.V. het gouden jubileum aan te grijpen als gelegenheid Alphens burgerij voor haar mooie be drijf te interesseren. Want met welwil lende medewerking van het personeel, kan iedereen ook hedenavond het be drijfspand aan de Gouwssluisseweg be zichtigen in vol bedrijf, waarbij deskun dige voorlichting wordt gegeven Vooral voor jongeren, die nog geen beroeps keus deden, een prachtkans. En is men uitgekeken, dan kan men in de kantine wat napraten, waarbij de koffie niet ont breekt Aanrijding van bromfietsers Bij het passeren raakten gisteravond in de Prins Hendrikstraat twee brom fietsers elkaar. Eén van hen, de Alphe- naar Troost, kwam te vallen en bleef bewusteloos liggen. Het ongeval liet zicb ernstig aanzien, maar dokter Silon con stateerde niet anders dan een licht* hersenschudding: hij liet de man over brengen naar zijn woning. KOUDEKERK A. D. RIJN Boottocht bejaarden Gisteren maakten de bewoners van het bejaardencentrum „Rijnzicht" een boot tocht naar Amsterdam, 's Morgens om streeks kwart over negen vertrok men via Alphen aan den Rijn, Woubrugge en de meren naar de hoofdstad. Bij het ver trek was burgemeester Waverijn aan- In de hoofdstad werd een rondvaart door de grachten en over het IJ gemaakt onder leiding van de heer en mevrouw Lammers. Er werd veel genoten en nog lang zal deze tocht een onderwerp van gesprekken blijven, 's Avonds omstreeks half acht meerde de boot weer achter het bejaardencentrum. Groningen, dank zij militairen, voor ramp behoed De landbouwers in Noord-Groningen zijn van mening dat de hulp die door militairen van de land- en de luchtmacht is verleend, hén voor een ramp heeft be hoed. Tijdens het goede weer van de af gelopen dagen heeft men kans gezien, dank zij deze hulp een belangrijk deel van de oogst binnen te halen. De land bouwers denken, dait. als er geen regen valt, nog ongeveer een week nodig zijn om de oogstwerkzaamheden te eindigen. Zowel bij de boeren als bij de militairen heerst er grote tevredenheid. De landbouwers waren zonder uitzonde ring zeer tevreden over de militairen, terwijl deze op hun beurt met enthou siasme hun werk verrichtten en hh naar zij zeiden nog graag een week wil len vastknopen om het oogstwerk af maken. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het door de gemeenteraad van Benthuizc-r In 1959 vastgestelde plan tot herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen en de daarbij behorende be bouwingsvoorschriften goedgekeurd. Het plan ligt nu op de gemeentesecretarie ter Inzage. Belanghebbenden, die tegen bet herzienen plan bU de gemeenteraad be zwaren hebben ingediend, kunnen tot 18 september bU de Kroon beroep instellen. In de raadsvergadering var werd besloten de beslissing hoogste drie maanden te verdagen. In de vergadering van 10 augustus 1959 deelde de voorzitter, burgemeester J. J Steen bakker Morilyon Loijsen mee, dat bespre kingen zijn gevoerd over bezwaren tegen deze herziening. De aannemersfirma Groen en Bregman en de heren P. T. van Gaaien, A. Zegwaard en P, van der Eiik hadden bezwaren ingediend. Na deze besprekingen werd geadviseerd het plan door de raad te laten vaststellen, behoudens wijzigingen. Aangezien is gebleken, dat er plannen bestaan de boerderij aan de Dorpsstraat met enig land te verkopen met de bedoe ling daar een bedrijf met opslagplaats te ""stieren, werd het wenselijk geacht het geprojecteerde gedeelte voor ooslaorOaat- scn en bedrijfjes ter plaatse van de kwe kerij van de heer P. T. van Gaaien te la ten vervallen. Bovendien zou tegelijkertijd op het land. behorend bij deze boerderij in het centrum van het dorp een terreintje voor meelweide kunnen worden verkregen Zo doende zou aan het bezwaar van de heef P. T. van Gaaien, dat zich richtte tegen het feit. dat een te grote oppervlakte van ijn bedrijf gis industrieterrein was aan gewezen, kunnen worden tegemoet ge komen. De heer A. Zegwaard drong er in zijn bezwaarschrift op aan, dat een pad wordt geprojecteerd, waarover de ver binding tussen de bedrijfsgebouwen en teeltgronden, behorend bij het bedrijf, kan worden onderhouden. Overigens merkte hij op, dat de geplande situatie de bedrijfsvoering ernstig zou belemme- ;n, zo niet onmogelijk zou maken. Aan deze bezwaren kon in zeer belang rijke mate worden tegemoetgekomen, als het door de heer Zegwaard bedoelde pad wordt aangelegd. Met nadruk hebben burgemeester en wethouders erop gewe- dat de heer Zegwaard het recht heeft bij verkoop van gronden ten be hoeve van de dorpsuitbreiding te bedin gen. dat een uitpad wordt geprojecteerd aangelegd. Hiervoor behoefde het uit breidingsplan evenwel geen wijziging Het bezwaar van de heer P. van der Eijk en een bezwaarschrift van de firma Groen en Bregman gingen uit van een onjuiste voorstelling. Het voor bedrijfs terrein aangeduide land, waarover de be- :n gingen, is niet gelijk aan de op pervlakte van de aardappelbewaarolaats (nabij de westelijke ingang van het dorp). Zodoende resteert ten oosten van de aard- bewaarplaats (nabij de snackbar Anti-Venus) een strook grond, waardoor de heer P. van der Eijk uitpad zal heb- van zijn perceel, terwijl bovendien terrein behouden blijft voor bietenstort plaats. De firma Groen en Bregman heeft zo doende een strook grond ten noorden van de aardappelbewaarplaats, bestemd voor ignlaats en bedrijven, alsmede een behoorlijke hoofdingang van dit pakhuis, terwijl voorts de erfdienstbaarheid ten behoeve van het daarachter gelegen land '°t in het gedrang komt. Naar het gevoelen van het college en W behoort te worden gestreefd ?ar een nnzet. die een flink gevarii dorpsontwikkeling zal kunnen opvai Daarbij zal ook in studie worden t men de doortrekking van de Schoolstraat in oostelijke richting (dus een doortrek, king van de Graaf van Bloisstraat). die ieder geval een betere ontsluiting het kerkgebouw van de Geref<~>rmei Gemeente zal waarborgen en de nv liikheid zal openen tot de bouw van pastorie met een parkeerruimte t De herziening van het uitbreidingsplan was noodzakelijk daar het od enkele derdelen niet meer voldeed aan de sen van het gemeentebestuur Vr difjpden de on grond van de wede bouwwet verleende vergunningen alsnog in het uitbreidingsplan te worden opge- Woninahouw De herziening van het plan heeft be trekking op de volgende onderdelen: In de noordwesthoek van het dorp i£ gebied tussen het BeelaertsDark ei wiik ten westen van de christelijke lagere halschool intensiever verkaveld Langs de Dorpsstraat tegenover het gemeente' huis is de in het uitbreidingsplan ontwor oen bebouwingsklasse gewijzigd. Het waf namelijk alleen toegestaan vrijstaande woningen te bouwen, terwijl de nieu k'asse de mogelijkheid biedt tot meer economisch verantwoord grond bruik te komen (meer woningen onder één kap). Op de grond achter het bouw terrein is de inmiddels gebouwde aard appelbewaarplaats in het plan opj men. In verband hiermee is ook de be stemming en de begrenzing van de gron den, gelegen aan de geprojecteerde ont- sluitingsweg van de uitbreiding aan de lidzijde van de kom herzien. Aan de noordoostzijde van de kom zijn enkele woningen in open bebouwing ge projecteerd, waarvan de meest oostelijk gelegen woning een dienstwoning betreft, behorende bij de hierachter gelegen boerderij van de familie Van Staaldui- ;n aan de Dijk. Ten slotte behelst het plan een verdere uitbreiding voor de woningbouw gepro jecteerd ten zuidoosten van de kom. ir_ luiting met de hier reeds gebouwde woningen van de bouwvereniging Alge- i Belang. Totaal kunnen hier wor den ondergebracht ongeveer 80 woningen de toekomst een schoolgebouw. Faillissementen 131, Den Haag. em: L J H v d Ham en N V L J H - Ham, Oosteretraat. Venlo, cur mr M D Blom; fa J H PouJesen Zn Lu- mièrestraat 9. Heerlen, en venn. J H en O J H idem. cc Van Scheltinga leidt In Haarlem is het jubileumschaaktoer nooi van het Oosten voortgezet. De uitslagen in de invitatiegroep van de derde ronde waren: Van Scheltinga— Tan 10; WithuisBa rend r egt Vzl/i ApkingOrbaan afgebr.. De stand is thans: 1. Van Scheltinga 2 uit 2 plus 1 aflgebr.; en 3. Tan en Withuis 1V4 uit 3; 4. Ap- kinig 1 uit 1; 5. Orbaan uit 2; 6. Baren- dregt uit 3 Het jubileum schaaktoernooi van „Het Oosten" is woensdag in Haarlem voort gezet met het uitspelen van een tweetal partijen. De uitslagen waren; Orbaan-Apkirag 1-0; Apking-van Scheltinga 0-1. De stand luidt: 1. Van Scheltinga. 3 uit 3; 2-3-4 Oraban, Tan en Withuis. l-'/4 uit 3; 5. Apking, 1 uit 3; 6. Barendregt, Vz uit SCHERMEN Kampioenschappen Ned. Landmacht Kon. Ned. Landmacht, zijn dinsdag voort gezet met het onderdeel degen indivi dueel elektrisch, waaraan 34 schermers deelnamen. .ndiklassaring was: 1. sld. R. Pop ken (Depot Artillerie, Breda); 2. kapt H. Handigraaf (Insp. Verbindingsdienst. Den Haag); 3. ltn. J. Siebrand (KMA Breda); 4. waohtmeaster eerste kl. J. Wol- fard (Luwasohool, Ede); 5. korp. D. Mon- schouwer (Intf. Kadarschool, Den Bosch); 6. sgt. B Helden-rijk (Depot Mobiele Kol Woensdag werd het onderdeel sabel in dividueel gehouden. Er waren 65 deel nemers. De uitslag luidt: 1. en kampioen sold. W. Mandl (Luwa- school, Ede), 2. sgt B. Heidenrijk (depot Mob. Col., Laren), 3. Ie It J. Siebrand (KMA, Breda), 4. maj. J. C. F. Reep (Comm. ABC-school, Breda), 5. sgt. instr J. Dolman (3e depot Infanterie Roer mond), 6 sgt. A. Mol, (Luwa, Den Haag) De driejaarlijkse Belgische staatsprijs voor het proza voor de periode 1957— 1959 is woensdag toegekend aan de Gent se romanschrijver Johan Daisne voor zijl boek „De neusvleugel der muze". Johan Daisne (pseudoniem voor dr Herman Thiery). wiens werk uit een ze ventigtal romans door een jury voor d< prijs werd voorgedragen, werd op 2 sep tember 1912 in Gent geboren. Hij is direc teur van de Stedelijke Bibliotheek ir Gent en lid van de Maatschappij der Ne derlandse Letteren. In 1951 werd hij onderscheiden met eer prijs van de Koninklijke Vlaamse Aca demie voor Taal- en Letterkunde. P)E VICE-MINISTER-PRESIDENT, drs. H. A. Korthals, heeft z.ch gister- avond met een radiotoespraak tot het Nederlandse volk gericht ter ondersteuning van de actie voor St. Maarten, waar de orkaan Donna kort geleden zeer ernstige schade heeft aangericht. ,Een dergelijke ernstige gebeurtenis mag ons, aldus de heer Korthals, met onberoerd laten, temeer daar het nu voor de tweede maal in tien jaar tijd is, dat dit eiland door een dergelijke ramp werd getroffen. (In 1950 omstreeks dezelfde tijd in het jaar werd St Maarden eveneens ior een orkaan geteisterd) Natuurschoon Nog slechts enkele maanden geleden bracht ik een bezoek aan dit eiland en ik werd getroffen door zijn natuur schoon en mede door de plannen, die er zijn om het eiland tot ontwikkeling te brengen. Het is een groot eiland en bevolking telt slechts een 1500 zielen. Juist de laatste tijd bracht vooruit zicht op aanzienlijke verbetering ii levensomstandigheden doordat het eiland de aandacht begon te trekken van risten, vooral uit de Ver. Staten, die de vele mogelijkheden van een rustige kantie in een ideaal klimaat begonnen onderkennen. Het in 1955 gereed gekomen moderne toeristenhotel, waar ook de Koningin en de Prins logeerden tijdens hun bezoek, trok vooral de laatste tijd steeds meer Zeer ernstig is de schade, die de kaan heeft aangericht, niet alleen woningen en bezittingen van de bewo ners, doch ook aan overheidsgebouwen en openbare werken. Voorlopige schat tingen spreken van vijf miljoen guldei waarvan één miljoen in de particuliere sector. Het zal een ieder duidelük zijn, daj dit voor een zo kleine gemeenschap, ja, voor de gehele Antillen met hun in dat dit voor een zo kleine gemeenschap, totaal niet meer dan 200.000 inwoners een ramp van de eerste orde betekent, al zyn er dan gelukkig geen doden en gewonden te betreuren, aldus de minister. Hij herinnerde er aan, dat bij de ttersnoodramp van 1953 de Antilliaanse bevolking spontaan en edelmoedig hulp verleende. „Thans is de beurt aan om te laten zien hoezeer wij meeleven. Enkele Kamerleden en sportfigu- ren hebben ons desgevraagd hun me ning over de verwerping van het wetsontwerp tot wijziging van de Loterijwet te kennen gegeven. DR. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT, voor zitter van de Tweede-Kamerfractie der A.R Partij: „Wij waren tegenstanders van de tobo, maar bereid ons bij een eventuele positieve beslissing neer tc leggen en daar geen politieke conse quenties uit te trekken Dat geldt ook voor de genomen negatieve beslissing Tk vind dus dat het kabinet en in he' bijzonder de hear Beerman er geen do- litieke consequenties aan moet verbin den. Temeer niiet omdat ik het gevoe' heb dal de overwegingen van de libera len in de Eerste Kamer niet helemaal principieel waren Er doorheen soeei' een politiek spel van de hoer Van Rie! tegen het kabinet en tegen het beleid van de liberale Tweede-Kamer fractie Bovendien tracht hij de Eerste Kamer de rol van de Tweede Kamer te Later spelen De minister zal m i de loterij- wet nu moeten uitvoeren. Het is echt niet de schuld van de heer Beerman da- er geen totowet is" DR. H. W. TILANUS, voorzitter van do christelijk-historische Tweede-Kamer fractie: „Zakelijk gezien, zit er niets an ders op dan dat dc minister nu de Loterqwet toepast, ook al is dat zuur voor hem. Wat de politieke gevolgen betreft: Laten we alstublieft voor een voctbaltolootje geen politieke crisis ma ken terwijl er in dc wereld (denk aan Berlijn) ernstige dingen gaande zün Ik verwacht dat het kabinet gewoon rustig doorgaat. De positie van het ka binet is m.i. niet verzwakt. Daarvoor is de totokwestie te onbelangrijk1' HAZERSWOUDE indel. Raadhui Breda; 'J Dek kei A Phaf Utrecht; A P van Griene delwinkel. Azalealaan 31. Helmond C A Rutgers: J van An-holt tex Slijterij Kemper gouweweg 2, Alpher Groef, h/o Wijn- N G Geel- Afscheidsreceptie voor hoofddirecteur ANWB De heer H. J. van Balen, sinds 1930 hoofddirecteur van de Koninklijke Ne derlandse Toeristenbond ANWB, legt eind september, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie neer Hij wordt opgevolgd door de heer A. Blankert. Donderdag, 6 ok tober, is er van vier tot zes uur in hotel Witteburg in Den Haag gelegenheid af scheid te nemen van de heer Van Balen en kennis te maken mat de heer Blankert. De ledenvergadering van de Hazers- woudse schaakclub „H.S.C." kon met wat meer optimisme worden gehouden dan vorig jaar. Want na de degradatie volgde nu weer promotie. Al was het wat laat geworden met de ledenverga dering, aldus voorzitter Jac. Harkes, toch zou de promotie deze avond nog op be scheiden wijze worden gevierd. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledenaantal weer iets is teruggelopen. De oude kern bleef echter behouden, wat betekent, dat het voort bestaan nog steeds is verzekerd. Pen ningmeester W. van Ofwegen was min der optimistisch en om een nadelig saldo te voorkomen werd besloten de contri butie te verhogen tot f 2 per maand. Hierna werden de prijzen uitgereikt M. J. B^ivensberg ontving de wissel beker, die thans definitief zijn eigendom is. Aan P. den Hertog werd de medaille uitgereikt als winnaar van het snel- schaaktoernooi, terwijl J. P. Cok nog een prijs in ontvangst kon nemen voor de de beste individuele prestatie tijdens de competitie voor de L.S.B. Bij de bestuursverkiezing werd de af tredende secretaris P. C. Helmus bij acclamatie herkozen Grieven De vergadering besloot de wintercom petitie onderlinge wedstrijden weer op de oude voet doorgang te doen vinden. Eventueel wordt na afloop van de com petitie weer een snelschaaktoernooi.ge houden. De heer J. P. Cok zal bij de komende wedstrijden voor de L.S.B. weer als wed strijdleider fungeren. Bij de rondvraag kwam dc competitie indeling ter sprake. Hoewel men de in deling momenteel nog niet weet, was men fel gekant tegen de wijze van in deling door de L.S.B. Overwogen zal worden nadere stappen te ondernemen om de L.S.B. van de bestaande grieven op de hoogte te stellen. Maandag 19 september om 8 uur be ginnen de onderlinge wedstrijden. Even tuele schaakliefhebbers zijn van harte welkom en kunnen als zij als lid wensen toe te treden aan deze competitie deel- De avond werd besloten met een ge zellig samenzijn ter viering van het behaalde kampioenschap. Van het gemeentebestuur was nog be richt binnengekomen, dat het een bedrag van f 25 schenkt aan H.S.C. voor de aanschaf van een nieuwe wisselbeker. Plattelandsvrouwen Vrijdag 16 september, 's avonds om half acht komt de afdeling Hazerswoude van de C P B. bijeen in het lokaal ach ter de Geref. kerk. Onderwerp voor deze avond: „Verdonkerd goud" van C. Th. Jongejan-de Groot, besproken door me vrouw C. Kooiker-Mohr. Hazerswoude Rijndijk Toedracht dodelijk ongeluk In aansluiting op het gisteren ge plaatste bericht betreffende een dodelijk verkeersongeval, kan het volgende wor den medegedeeld: De heer W J. J. P., wonende te Leiden, kwam dinsdagavond per bromfiets over het langs de Rijndijk liggende fietspad rijden, komend uit de richting Aluhen aan dert Rijn. Ongeveer ter hoogte van de Zonneveldstraat reed hij in od een vrouw, die aan de rechterzijde van het rijwielpad voor hem uit liep. De vrouw die later bleek te zijn de weduwe Wil- helmina Lelieman-van Zijl, gewoond hebbend Rijndijk 171 te Hazerswoude. werd op de grond geworpen, waar zli zwaar gewond bleef liggen. Na medisch te zijn onderzocht, bleek dat zij een her- senfractuur en een zware hersenschud ding had opgelopen, Zij is per zieken- aüto naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar zij gisterocn- tend is overleden. MR M. VROLIJK. Tweede-Kamerlid de Partij van da Arbeid: „Ik acht besluit van de Eerste Kamer op zichzelf verheugend, omdat de beperkingen die ook na de concessies van de regering nog waren gehandhaafd onaanvaard baar waren Uit het debat over de sportnota in de Tweede Kamer is on langs gebleken dat de regering een ze kere verantwoordelijkheid voor de toe stand van de lichamelijke opvoedt n-g en de soort erkende, ook al wilde hij zich daarbij voor" eeii deel bp de toto-op brengst verlaten Die verantwoordelijk heid brengt mee dat de regering he' nu niet bij de onzekere toestand die door verwerping'var het wetsontwerp ontstaan kan laten Zij moet de spoi uit de algemene middelen steunen Ove de politieke gevolgen van de verwei Ding kan ik als lid van de opposit; beter niet filosoferen" JIIR. MR. A. FEITH, voorzitter van d Nederlandse Sportfederatie: ..Ik had ge hoopl dat dc toto in deze vorm het zo •ROF MR P J OUD. de VVD-leider noemde de verwerping van het toto- ontwerp-een onverstandig besluit 'en een verdrietige zaak Er was immers een oplossing gevonden, waarmee ook de sportwerci'd akkoord ging Het afwijzen van deze oplossing zal zeker tot moei lijke politieke verhoudingen leiden Mi nister Beerman heeft daar terecht od gewezen Overigens verwachtte prof Oud niet het aftreden van de bewinds- 1R. G. C. J D KROPMAN, de voor zitter van de KVP-fractie in de Eerste Kamer, geloofde evenmin aan een af traden van het kabinet of van minister Beerman alleen Het stemmen verschil was te gering en da tegenstemmers wa ren onderling te zeer verdeeld dan dat de verwerping politieke gevolgen zou moeten hebben Een kabinetscrisis om een toto zou ons trouwens alleen maai belachelijk maken. Als er een crisis komt, dan zal dat pas over veertien dogen zijn, wanneer het parlement de uitlatingen van minister-president De Quay over Nieuw-Guinea onder de loep zal nemen. Mr Kropman zei per soonlijk geen voorstander te zijn van de toto En dat niet om dogmatische re denen. maar omdat de ongekende pro paganda voor de voetbalpool de publie ke aandacht van andere, nuttiger zaken afleidt. Hij had echter voorgestemd daardoor het grotere kwaad van aftreden van kabinet of minister justitie te 'voorkomen is een goede gedachte geweest van n Nederland gevestigde Steunfonds de Nederlandse Antillen om in overleg met het Nederlandse Rode Kruis over te gaan tot een inzamelingsactie". Meeleven „Laat ons allen van ons medeleven doen blijken door een ruime bijdrage te stor ten op gironummer 1844, ten name van de Fa. Pierson, Heldring en Pierson te 's-Gravenhage, onder vermelding van de woorden „Orkaan St. Maarten". Ik moge een krachtig beroep doen deze actie tot een succes te maken". PLANTA-AFFAIRE Unilever betreurt onduidelijkheid De raad van bestuur van Unilever deelt mede: Bij een onderhoud met de minister van sociale zaken en volksge zondheid is ons gebleken, dat de direc teur-generaal van de volksgezondheid uit de mededelingen, die wij hem op 29 augustus hebben gedaan, niet heeft afgeleid in welke mate bij het fabricage proces de vermenging van Planta met de nieuwe emulgator met andere mar garinenemer heeft kunnen optreden. Met name niet, dat een klein gedeelte van de Planta-rood in een percentage boven de 50 met andere margarine is vermengd en evenmin dat een grotere hoeveelheid Planta-rood tot een maximum van 25 procent, gemiddeld echter 9 procent, eveneens met andere margarine is ver mengd. Wij stellen er prijs op uitdrukkelijk te verklaren dat wij het ten zeerste be treuren, dat de door ons gegeven beschrij ving van de mogelijkheid van vermen ging, naar thans blijkt, hiertoe aan lei ding heeft gegeven. Raaphorst in Wassenaar geschikt Voorlopig zal er in Den Haag geen nieuw Koninklijk paleis worden bouwd. Dit valt duidelijk op te ma ken uit de wekelijkse beschouwing Tussen Plein en Binnenhof in de Volkskrant, die naar insiders menen te weten, verzorgd wordt door de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst. Filosoferend over de toto in Vader Cats' spoor schrijft hij: „Lange tijd heeft onze stad de illusie gekoesterd, dat in het park Sorghvliet een aantrekkelijk modern paleis voor H.M. de Koningin zou worden gebouwd; maar daar wordt niet meer over gepraat. Trouwens het terrein is voor dat doel veel te klein en als middelpunt van hemelhoge gebou wen te onvrij. Wanneer ooit Den Haag weer residentie zou worden, dan zou het meer voor de hand liggen de aan H.K.H prinses Wilhelmina toebehoiende lust warande „De Raaphorst" in Wassenaar daarvoor te bestemmen. Een kleine grenswijziging zou dan aanbeveling Uit deze mededeLing en veronderstel ling. die bepaaldelijk niet zonder kennis van feiten zullen zijn geschreven, blijkt wel. dat de paleisbouw niet zal door' gaan. Enige jaren na de bevrijding heeft de vorige burgemeester, mr. Schokking, ?ich beijverd om van Den Haag weer residentie te maken Er zijn hie: verschillende besprekingen gevoerd bij algemeen aangenomen werd. dat In Sorghvliet dit paleis zou verrijzen Socialisten contra De Gaulle De Franse socialisten hebben krach tig stelling genomen tegen de politiek van De Gaulle tegenover Algerije, houding tegenover de N.A.V.O. en plannen met betrekking tot Europa. Het bestuur van dc socialistische partij heeft een communiqué uitgegeven, waarin met nadruk wordt gezegd dat het noodza kelijk is het overleg met de Algerijnse verzetsstrijders te hervatten. Door de houding, die De Gaulle heeft aangeno men. zal er niet spoedig een einde komen aan de strijd in Algerije, wordt de Fran se gemeenschap „geschokt" en Frankrijk in een zeer moeilijke internationale toe stand gebracht, aldus het communiqué Het Nederlandse passagi enssohip han van Oldeba-rn-eveLt is gisteren dag te laat aangekomen in de haver van New York, de laatste haven een tocht om de wereld De vertraging werd veroorzaakt dat gezagvoerder P J. Groenland het schip i-n de Caribische wateren een gro te omweg heeft leiten maken om de or kaan Donna uit de weg te gaa-n. Kapi tein Groenland gaf opdracht om 180 mijl :n tegengestelde koers te varen en 100 mijl ten zuiden van Cuba te wachten totdat Donna zou zijn uitgeraasd op d« kust van Florida. Er bevonden zich 760 passagiers aan boord waarvan er 260 in New York de- barkeerden. Vandaag zou het schip uit New York naar Amsterdam vertrekken Sjoslakovitsj lid van communistische partij De Russische componist Dmitry Sjosla kovitsj is gasteren toegelaten als kandi daat lid van de communistische partij, al dus Radio Moskou Geref. diaconale conferentie in Dierentuinsaal geopend Gisteren werd in de Dierentuin zaal de 70ste centrale diaconale conferen tie van de Geref. Kerken geopend. Vele honderden diakenen uit het gehele land luisterden naar de welkomstwoorden van de voorzitter, de heer J. de Vries, die speciaal begroette de genodigden, onder wie de oud-voorzitter dr. J. W Noteboom uit Voorburg en vertegenwoordigers van Drs. J van Klinken, de jonge directeur van het algemeen diaéonaai bureau, ga' een overzicht van de geschiedenis van het comité centrale diaconale conferentie Een enigszins wonderlijke geschiedenis, aldus spreker, want op middelbare leef tijd ging men over tot „gezinsuitbreiding": het centraal bureau werd opgericht om het gereformeerde diaconale werk te sti muleren en activeren. Later volgde de raad voor kerkelijke sociale arbeid, die in 1954 werd omgezet in de raad voor ge reformeerde sociale arbeid.. Enige jaren daarna besloot de synode tot oprichting van het algemeen diaconaal bureau voor de Geref. Kerken, hetgeen een efficiënte inkrimping van het werk betekende aan- zenast aan de tijdsomstandigheden. Hel werk van dit bureau bestaat voor aen groot deel uit het geven van advie- ten aan diaconieën, aldus de directeur. Veel vragen betreffen de verhouding dia- conie-overheid en verder zijn er ve ken om inlichtingen over instellingen, die de diaconieën om financiële steun vragen. In december 1959 werd daarom een al gemeen advies uitgebracht aan alle dia conieën over deze landelijke instellingen De geldinzamelingen voor de ontheem den, die naar ons land zijn gekomen voor de wereldhulpactie ten bate van vluchtelingen staan in het middelpunt belangstelling. Binnenkort zijn nieu voorstellen van deputaten over deze be langrijke zaak te verwachten. In de morgenvergadering werden der verscheidene door de diaconieën gezonden praktische vragen beantwoord. Ook voerden de heren P. van Strijen, di recteur van de raad voor gereformeerde sociale arbeid (het landelijk orgaan van alle gereformeerde maatschappelijke or ganisaties) en dr. J W Noteboom, oud voorzitter van de centrale diaconale con ferentie nog kort het woord. Het middagprogramma vermeldde twee referaten over het diaconale jaar Morgen hopen wij op de besprekingen over de n de orde gestelde onderwerpen terug komen. i prachtige wandelpark was na de bevrij- dinv weer eigendom van de Staat ge worden, nadat het in het begin van de bezettingsjaren aan Amerika was ver kocht. De Amerikaanse regering was na de bevrijding bereid het park weer aan de Staat der Nederlanden over te dra gen voor dezelfde Driis, waarvoor het in de jaren 1940/1941 was verkocht. Deze transactie bracht Nederland een flink verlies, omdat de waarde van de dollar veel hoger was geworden. Of de uiteindelijke oplossing gevonden zal worden, zoals de schrijver van de Volkskrant-rubriek die ziet, nl. een Ko ninklijk paleis in Wassenaar met een grenswijziging ten gunste van Den Haag, moet uiteraard worden afgewacht. Er zullen nog wel enkele jaren over heen gaan voordat het zover is. Inmiddels valt het te betreuren, dat Den Haag nog steeds geen residentie is ln de echte zin van het woord is, zoals dit voor de oorlog het geval was, toen het paleis aan het Noordeinde het cen trum vormde, waar ons Koninklijk ge zin veelvuldig pleegde te verblijven. De directeur-generaal van de Interna tionale arbeidsorganisatie, David A. Morse, heeft medegedeeld, dat in het afgelopen jaar de reële lonen der arbei ders in de meeste landen zijn gestegen. Een der oorzaken is het grotere aantal uren dat per week werd gewerkt. De werkgelegenheid is over het algemeen zeer goed en heeft in de meeste landen een record bereikt. Van de hoger ont wikkelde landen meldden alleen Canada en de Verenigde Staten een te hoog aan tal werklozen. In juni i960 was in Ca nada 5 en in Amerika 6,1 procent van do beschikbare krachten werkloos. Bermuda in haven Het laatste bedrijf van het drama mei de Delfzijlse kustvaarder „Bermuda", die op 20 januari van dit jaar bij het bin nenslepen voor de ingang van de Nieu we Waterweg kapseisde en de beman ning van, vijf koppen meesleurde, is nu aanstaande. Het schip zelf heeft het er in zoverre goed afgebracht, dat de bo dem geen lek vertoont en ook de wan den geen noemenswaardige schade heb ben opgelopen, al is wel te zien dat de coaster maandenlang op de zeebodem heeft gelegen. De mogelijkheid schijnt zelfs niet uitgesloten dat de Bermuda opnieuw in de vaart gebracht zal kun nen worden, na eerst op de helling te zijn geweest en te zijn gerepareerd. Tijdens het rechttrekken van het schip, dat gisteren heeft plaats gehad, werd al vrij spoedig het stoffelijk overschot ontdekt van een van de opvarenden. Dievenbende voor rechter geleid Verscheidene politiekorpsen hebben na intensief speurwerk honderd inbraken opgehelderd die, vanaf mei 1958, ettelijke tienduizenden guldens buit aan de drie daders hebben opgeleverd. De inbrekers, de 31-jarige R. G. T. uit Naarden, de 36-jarige J. R, C. uit Laren sn de 41-jarige C. C. V. uit Hilversum, :ijn voor de officier van Justitie im Am- iterdam geleid en na een volledige be kentenis ln de hoofdstad ingesloten. Het drietal opereerde in vele plaatsen ïlegen tussen Bodegraven en Hattem op de veluwe. Vooral in het Gooi en op de Veluwe hebben zij diverse inbraken in winkels en grote zaken gepleegd. In Veenendaal verdwenen zij met een geldkistje, (waarin f 9000) dat zij van onder het bed van een filiaalhouder van grote winkelfirma hadden gehaald. Tijdens de operatie sliep het slachtoffer ustig door. Morgen gesprek over salarissen van politie Van onze sociaal-economische redactie) De politiebonden zullen morgenmiddag het eerste gesprek hebben met de de partementen van binnenlandse zaken en justitie over de verbetering van de be zoldiging. Naar verluidt zal minister Toxopeus daarbij persoonlijk niet aan wezig kunnen zijn, zoals de bonden graag hadden gewild. Zoals bekend heeft de regering de politiebonden voorgesteld enkele so- iale verbeteringen in de secundaire sfeer door te voeren, waaronder als voor ren toeslag vaq f 40 per maand ter compensatie van de dienstongemak- ken. De bonden zijn hierover zeer teleur gesteld omdat zij een meer directe sala risverhoging hadden verwacht, op grond van een In juli uitgebracht rapport over de werkclassificatie. Die classificatie schijnt nu voorlopig van de baan te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9