De schone slaapster Assen is ontwaakt NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VREDENBURG GEBOUWEN ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK Bezoek met moeilijkheden en verrassingen Natu-raLax T.v.-bij dragen voor Curagao van NTS en Wereldomroep Ambacht vreest voor I meer zwarte arbeid Vanavond een Lv.-thriller $Jie ene mnb.. Morgenavond: De Bezetting 7 DONDERDAG IS SEPTEMBER 1960 Toegangsprijs ffifflfgtf MAANDAÓ DtNSDAS WOENSoAl donderdag VRIJDAG ZATERDAG Voordelige J£, m 1 u Wil 12 ÏÏAl 13 *J 14 i m1 15 #Hf 16 17 l*J L^Ê=5:Z f2.50 jrw JM w W szptem&er W w septemser B 1 w september B september B UBm september w B september B k W BB^ W nLum™, (Van onze speciale verslaggever.) Ik ben tot inkeer gekomen", stamelde soldaat J. H. van Barlingen uit Amersfoort in Assen, nadat hij als eerste het woord had gevraagd op een feestelijk diner in de Stads- en Gehoorzaal Bellevue. De militair, die zijn dienstplicht in de Drentse hoofdstad vervult, zag er nogal schuldbe wust uit, en liet zich door een met ambtsketen getooide burgervader be moedigend op de schouder kloppen. Nog geen drie uur tevoren had hij ten aanhore van het voltallige college van stadsbestuurderen gezegd, dat hij maar één woord had voor zijn garnizoensplaats: waardeloos! Na een rond rit door enkele wijken, die hij nog nooit had gezien, en vooral na de kreeft en de Riesling en nog een heleboel meer, meende hij deze korte, doch krachtige stelling toch niet te kunnen volhouden Een andere criticaster van Assen als plaats dit althans was de naam, die in Drente sinds korte tijd aan alle mensen wordt gegeven, die de pro vinciale hoofdstad hetzij als slaperig, hetzij als sloom of suf betitelen kwam met een enigszins ander ver haal. Het was de heer L. Gundlach, adjunct-secretaris van de Ned. Herv Bond voor Inwendige Zending, die met zijn uit Assen geboortige vr en zijn drie kinderen uit Bennekom was gekomen. „De schone slaapster Assen is ontwaakt", verklaarde hij. hiermee de hele, tot een probleem verheven inzet in een notedop w gevend. Zijn vroegere kritiek, die zijn vrouw zó had verdroten, dat zij het gemeentebestuur een klaagbrief ge schreven had, wenste hij daarentegen niet prijs te -geven. Assen inviteerde gisteren zijn criticas ters en met han die vertegenwoordigers van de meeste Nederlandse kranten, en die van provinciale, culturele, militaire en (bijzonderlijk!) industriële autoriteiten. De bedoeling was een dtoorsneebeeld van he leven en het streven in de Drentse hoofd stad te geven, maar door de mist liep het direct ai mis. Het grootste deel het bonte gezelschap zou mi. met chartervliegitudg van Schiphol naar Eelde worden vervoerd een reis, die slechts vijfendertig minuten in beslag zou me Toen men echter achter de „bnaimdewien met moaienen" in een zgn. doorreed te Loon zou moeten zitten, bevond de hele pers zich nog op Schiphol, omdat Eelde „dicht" zat, of, beter omdat het lamdimcs- zioht onvoldoende werd geacht. De com missie van ontvangst, onder wie burge meester mr. P. P. Aigber, wiste zich het zweet van het voorhoofd en terecht! Het zo zorgvuldig ingedeelde dagprogramma, dat maanden en maanden van voorberei ding had gekost, raakte letterlijk in de t, terwijl gevreesd wend, dat de wet- houders, die in Loon ter verwelkoming aanwezig waren,, uit pure ellende vast aan die sterke. Drentse drank waren begonnen Om elf uur, toen de Dakota nog steeds aan de grond stond en ar het ene tele foongesprek na het andere met Assen was gevoerd,, kon de burgemeester het niet langer uithouden. Met enkele van zijn naaste medewerker®, wier afwezig heid eveneens niet langer kon worden ge tolereerd, sprong hij in een taxi, en liet zich a raisom van honderdzestig gulden naar het Noorden rijden. Om precies half twee kwam hij in zijn gemeente aan, waar hij meteen alles en iedereen mobiliseerde, teneinde te redden wat er nog te red den viel. Aan flarden Om twaalf uur, toen de slagzin: Asser ligt dichter bij hat Westen dan u denkt, reeds lang aan flarden lag, stapten ook de journalisten in een taxie. Het plan om de trein van half één te halen, moest al op de Rijksweg worden opgegeven, en be sloten werd dan ook de burgemeester ach terna te rijdlen, Door een nieuwe wijziging stond het gezelschap eohiter om kwart r één op het Amsterdamse Centraal Station. Om kwart voor vier kwam het ten laatste in Assen aan, waar de mededeling werd gedaan, d'at de Dakota inmiddels drie kwartier eerder leeg op Eelde was Nieuwe oogst rozebotteljam Ook in de winter: gezond door natuurlijke vitamine-C 'WssrvAU* i 1 Neem lékkere rozebotteljam voor uw gezondheid! Van Zwaardemaker... de enige fabriek ter wereld die zelfge kweekte rozebottels verwerkt uit eigen tuinen. Kies daarom Zwaarde- maker rozebotteljam: met het hoog ste gehalte aan natuurlijke vitamine-C! Neemt vaker Zwaardemaker Al onmiddellijk ble^k, dat enkele van het schema konden worden inge haald, op voorwaande, dat vermoohten te zegevierep. Het gemeente bestuur, de industriëlen en de jonge ini tiatiefnemer Egbert van der Veen kreger dan ook als onvoorziene taak het bewij: te leveren, dat er in Assen meer kan ge beuren dan men wel eens denkt, en da, de stad beslist niet aan slaperigheid lijdt. Zij kweten zioh hiervan op gemoe delijke, maar voortreffelijke wijze, er toonden, geheel onvoorbereid aan, dat ei wel iets in het klimaat van de plaats veranderd as, sinds zevenhonderd jaar ge leden in de „Manke van Witten" eer klooster werd gesbiehit. De stunt voor iedereen tot op flat ogenlblik geheim gehouden wegtrekken van een gordijn, dat in Belle vue een podium verborg. In een grote, rieten leunstoel, de benen rustend op een kussen, zat daar om. de Majesteit onder de Nederlandse actrices, de 83-jarige Rika Hopper. Zij was er, omdat ze in Assen geboren is, en niert, omdat ze. kwaad van de stad had gesproken. Dit was wél in meerdere of mindere mate het geval mei de criticaster®, die haar omringden: man nen en vrouwen, die de doodsheid van Assen in woord of geschrift hadden ba- Toni Manders Als Map op de vuurpijl kwam toen Tom Manders alias Doris binnen, gehuld in dik beModderde schildersjas en met haast verteerde hoed op het hoofd Luid toegejuicht door da jeugd was hij zijn kleurige, maar aftandse Ford je door de straiten van de Drentse hoofd- 'tad gereden, op weg naar de criticaster- club, waarvan het gemeentebestuur hem Lid had gemaakt. „Assen is een beste stad, hot duurt allemaal een beetje lang", hij vroeger overigens alleen maar gezegd hebben. „Ze zitten hier net zo- iing op een tunnel te wachten als'wil. i Amsterdam", Als straf hiervoor moest hij niet ver an hot station op zitten en het begin v Rijk goedgekeurd a ti miljoen gulden gaa Oost-West-verbinding verbeteren. Met Rika Hopper "als „het 'te meisje van Assen" in zijn Fordje nriugd door fanfare-korpsen reed hij een enorme hoop aangestampte waarvoor een. imitatie spoor wegslagboom was geplaatst. En na voertuig te zijn verwisseld, verbrijzel de hij niet alteeen het rood-wit geschil derde ogstakel, maar slaagde er tevens in met da bulldozer wat grond weg to een buLLdozer gaan i,n de thans door het nnel graven, die vijf kosten en die de Honderd inbraken tot oplossing Verschillende politiekorpsen hebben ongeveer honderd inbraken opgehel derd die de drie daders tienduizenden guldens buit hebben opgeleverd. De in brekers, de 31-jarige R. G. T. uit Naar- den, de 36-jarige J. R. C. uit Naarden en de 41-jarige C. C. V. uit Hilversum, hebben volledig bekend. Zij waren om streeks mei 1958 begonnen met inbraken in het Gooi en op de Veluwe. Onder meer beroofden zij in Veenendaal een filiaalhouder van een geldkistje met Assen stond ervoor op zijn kop. Assen, dat volgend jaar zijn dertigduizendste in woner gaat registreren, en dat. wat zielental betreft, elk jaar met 2.2 Dro- Via de srtedebouwkundige ingenieur, de Rotterdammer jhr-, ir. J. de Ramitz weten we nu ook, dat de Drentse hoofdstad binnen afzienbare tijd over honderd hec taren industrieterrein zal beschikken, waarvan sinds het begin van dit jaar elf hectaren zijn uitgegeven en ook al ge deeltelijk bebouwd, terwijl nog eens veer tien hectaren bouwrijp worden gemaakt De dynamiek van de tuinstad wordt var der vervuild in zijn Werkgebieden en ge- eompletteerd door de rust van de woon wijken En "zo vlogen we dan gisteravond laat weer terug, ongehinderd door mist en na een dag, die alileen maar dreigde te mis lukken. Uit een idee op Oudejaarsavond geboren „nodig da mensen eens uit kritiek op Assen te leveren en later om er eens te komen kijken" is een unieke ontmoeting tussen criticasters, journalis ten en belangebbenden gegroeid, die weliswaar propagandistisch van opzei was. doch die uitsluitend door de nog m Drente beleden burgerzin heeft kunnen Pipo of Liang? Het gebeurde gistermiddag in de jaarbeursgebouwen in Utrecht. Twee nonnetjes keken belangstel lend naar een stand, waarin be kende medespelers uit de t.v.-kin derprogramma's, die gestalte heb ben gekregen in poppenfiguren, werden tentoongesteld. Met deze poppen kunnen de kinderen een eigen spel opvoeren en de non netjes wilden wel een bestelling doen voor hun kindertehuis. De keus ging tussen Pipo de clown en i het e De voorkeur tje ging uit naar Pipo de clown, waarmee haar metgezellin het wel eens was. Toch aarzelde deze laat ste en vroeg de standhouder: „Wel ke televisie brengt nu Pipo en wel ke Liang?" Het antwoord liet niet lang op zich wachten. „Pipo. eer waarde zuster, wordt door de VARA gebracht en Liang door de KRO" Liang werd besteld. ciqtimaat th-Cj. in datj uit *mmmBÊ$MMÊÊ Er is nu een vrij geregelde samenwerking ontstaan tussen de Ned. Televisiestichting en de Wereldomroep bij het zenden van beeldbanden naar Curasao. Het heeft wel even geduurd, zodat andere landen ook al volop aanbiedingen konden doen (en overeenkomsten sluiten!), maar goed, nu zal Tele-Cura?ao, sinds zes weken in de ether, dan toch op ge zette tijden Nederlandse programma's kunnen uitzenden. Tele-Curasao is daar zeer op gesteld, gezonden en op telerecording behouden versterkt, maar ook omdat men zelf geen geen kans ziet, opeens alle zenduren aantrekkelijk te vullen De gevolmachtigde minister van de Ned. Antillen, de heer W. F. M. Lampe, is er echt mee ingenomen, dat dc NTS, omroepverenigingen en Wereldomroep zich zo beijveren om „de jongste loot van de televisie binnen het Rijk der Nederlanden" behulpzaam te zijn. Het begin was. dat in korte tijd 8 verd gestuurd. Voor deze selectie zorgde een door de Antilliaanse regening aangewezen ambtenaar. Deze opzet werd echter spoedig ge wijzigd, want de Antilliaanse rege ring nam het besluit, de keuze verder over te laten aan de Wereldomroep, die dan meteen zorg draagt voor ge sproken commentaar voor de kükers op de Antillen. NTS en Wereldomroep kreg< Bij verkorting van werkweek (Van onze sociaal-economische redactie) Bij d'e invoering van een vijfdaag se werkweek in het ambacht moet op een toeneming van de zwar te arbeid worden gerekend. Dat is de mening van het hoofdbedrijfschap ambachten, dat zich gisteren heeft beraden op de mogelijkheden en ge volgen van een arbeidstijdverkor ting in de ambachtelijke sector van het bedrijfsleven. Aanleiding tot deze bespreking vorm de een rapport, dat een commissie onder voorzitterschap van prof. mr. N. E. H. van Esveld op verzoek van het bestuur van het hoofdbedrijfschap heeft uitge bracht. In dit rapport, dat gisteren de volledige instemming van het bestuur verkreeg, wordt gesteld dat het ook voor de ambachtelijke bedrijven hpel goed mogelijk moet zijn tot werktijd verkorting in de vorm van een vijf daagse werkweek over te gaan. Geadvi seerd wordt de kortere werkweek zo veel mogelijk collectief tot stand t» brengen. Waar door de aard van het produkt of het karakter van de dienstenverle ning werktijdverkorting tot 45 uur niet mogelijk is, mag worden verwacht dat andere oplossingen gevonden zullen wor den, die toch tegemoet komen aan de verlangens van de werknemers naar meer vrije tijd, bijvoorbeeld door lan gere vakanties of ondernemingsgewijze differentiatie. Voor sommige bedrijven met snel aan bederf onderhevige produkten, zoals de slagerijen en bakkerijen, wordt hel nood zakelijk geacht dat bij een 45-urige verkweek de produktie en verkoop op :aterdag normaal blijven doorgaan. Slechts wanneer de vrije zaterdag in Nederland gemeengoed zou worden, be staat de mogelijkheid het werk op die om een uur of twee te beëindigen. dan is de consument immers in de gelegenheid 's morgens zijn inkopen te Maar dan zou een paar uur langer werken op vrijdagavond sociaal niet nvaardbaar zijn ten einde voldoen de kweker :ater. dagmorgen. Doch zolang de zaterdag voor het grootste deel van de bevolking een (hal ve) werkdag blijft, zullen deze bedrijven op die dag wel open moeten blijven om de verkoopspits, zoals die thans al tegen het weekeinde bestaat, niet nog te ver sterken. Bovendien zou dan de voorzie ning van de consument in de meeste ge vallen voor twee volle dagen onderbro ken worden, hetgeen minder wenselijk wordt geacht. In het rapport wordt verwacht dat de vrije zaterdag ongetwijfeld de mogelijk heid tot het verrichten van zwarte ar beid vergroot. Dit euvel zal waarschijn lijk toenemen in die ambachtelijke be drijfstakken, die er ook nu al mee te kampen hebben. Voorts wordt de ver wachting uitgesproken dat de kleinere ambachtsbedrijven, met name die zonder personeel, in een sterkere concurrentie positie zullen komen te staan, wanneer zij hun diensten op ^zaterdag zullen blij ven aanbieden in tegenstelling tot de grotere bedrijven met meer personeel. Doch van grote invloed op de onder linge concurrentieverhoudingen zal dit niet blijken te zijn, aldus het rapport. Bij de discussies in het bestuur is wel de vraag opgeworpen of de am bachtelijke bedrijven bij de invoering van een kortere werkweek niet een achterstand in produktie zullen op lopen in vergelijking met de buiten landse ondernemingen. Hoewel ook in het buitenland de 45-urige werk week meer en meer gemeengoed is geworden, wordt er meer dan in Ne derland van de mogelijkheid tol overwerk gebruik gemaakt, zodat de produktie er bepaald niet geringer op geworden is. Vondsten in het Pamir-gebergte Radio Moskou heeft vandaag gemeld, dat in de Pamir-bergketen aan de grens van Tajikistan en Afghanistan een woon plaats is opgegraven van mensen die In het bronzen tijdperk meer dan 300(1 jaar geleden hebben geleefd. Volgens de uitzending heeft de histo- in de nabijheid van pijlpunten en frag- irdewerk gevonden. IN- programmastof uit de reeds uit- druk, de een met het voorschotelen programma's, de ander met het kiezen van het geschikste daaruit. Maar op 31 augustus j.l. kon de geregelde pro- gramma-service voor de West toch be ginnen. En wel met aanbieding van het gelu kwe nse nprogra mma voor Prinses Wiil'helmdma „Op Uw tachtigste ver jaardag", dqt tegelijkertijd in Neder land en op Curacao kon worden uitge zonden. Voor die avond had de Wereldom roep nog een ander programma ge maakt, speciaal voor Tele-Curasao, waarin de Antillianen goed werd dui delijk gemaakt, dat de nieuwe tv-ser- viee uit Nederland nu was begonnen. In deze uitzending hoorde en zag men minister GaLs. staatssecretaris Scholten en de Antilliaanse minister Lampe over dit belangrijke onderwep spreken. 1 september af Commentaar AVRO breekt met traditie A EEN wat al te summiere aankon- aarin de AVRO mededeel. de dat zij haar kinderprogramma's gaat splitsen in wncnsdagmiddaguitzendin- voor „boven 9 jaar) en zalerdaa- iaguilzendmgen voor „de klein- blijkt nu, dat er eenvoudig sprake Want het „jeugdprogramma" dat de AVRO gistermiddag onder de titel „Rooster" voor het eerst op het scherm bracht, is niet anders dan een jonge renprogramma voor leerlingen uit ho gere klassen van de middelbare school. Er zullen heel ivat kinderen op hun neus hebben gekeken, want de kleinen ging het natuurlijk ver hoven de pet omdat cr veel met „moeilijke woorden" en zelfs met Engels iverd gewerkt en de ulo-leerlingen zich beslist buiten gesloten voelden. Daarbij kwam het. progrc alle alle kan ebrekei splin liddai PETROLEUM-VERWARMING 's Werelds toonaangevende imërjf. Voor kille dagen, voor verwarming van nëvenvertrek- ken.en aanvullende verwarming bij strenge kou. Motjelfeosene van stijlyol-MODERN tot ken van een schoolkrant, di salie van „de schoolpers" en het kap- kinderachtige propaganda voor een weldadigheidsactie, waarin een school, klasje, aangevoerd door de, het kenne lijk zeer benauwd hebbende, jeuffdige zoon van Toon Hermans liedjes zong. Hierdoor, en ook al omdat aan dit programma de zeer kinderlijk-ingestel de NTS.verrekijker voorafging, ram melde het programma in zijn geheel ren van een jongerenprogramma eist zeer veel. Laat men dat niet verge ten. De middelbare schooljeugd is bo- kritisch en haar ont. i stunteligheden. Te levisie is stukken moeilijker dan radio: de microfoon is het geluid vol de en bovendien kan er nog van geknutseld worden aan een pro- ma voordat het de lucht ingaat. Maar het camera-oog registreert on- rbiddelijk alles. laten we hopen, dat dit jongeren programma, indien het de plaats van ideruitzending mag blijven inne- nel zal „inlopen" en de euvelen vaste tijden het Nederlandse NTS- weekjournaal, voorzien van door de Wereldomroep aangepaste commenta ren, naar Curacao gezonden en het ligt in de bedoeling, ook speciale pro- dukties, vooral over Nederland zelf, naar de West te sturen. Er staat een maandelijkse groeten- rubriek, speciaal voor Curasao, op sta pel; binnenkort zal met de produktie daarvan worden begonnen. Meer houdt de programma voorziening vooralsnog niet in, maar men stelt zioh wel uit breiding daarvan voor. De contacten voor deze medewerking aan het Curaqaose programma zijn tot stand gekomen dank zij de steun van de Stichting voor culturele samenwerking tussen Nederland, Suriname en de Ne derlandse Antillen. Bangoren moeten vanavond niet alleen thuis zijn, als ze kijken naar liet toneelstuk ..U spreekt met uw moordenaar", dat de AVRO op de beeldbuis brengt. Deze tweede brengt beelden van de eerste bezettingsmaanden. Dr. L. de Jong tekent hierbij aan; „Het vaderland bezet". Wij hadden sinds de Franse tijd geen vremde be zetting gehad wat zou de toekomst brengen? Bij velen was er in het begin een gevoel van opluchting: de Duitsers in ons land gedroegen zich correct en de door Hitier benoemde hoge autori teit, rijkscommissaris Seyss-Inquart, legde allerlei geruststellende verklarin gen af. Bij Hitier stond het winnen van de oorlog voorop. Wat Nederland aan economische krachten bezat, moest ingeschakeld worden bij de Duitse oorlogseconomie en de problemen die hiertoe moesten worden opgelost, zul len in het programma van morgen avond opnieuw worden getoond. Voorlopig echter was er geen sprake van annexatie bij Duitsland, dat zou het toenmalige Nederlands Indië met zijn rijke grondstoffen die de Duitsers niet aan op de loer liggend Japan gun den, maar afschrikken. Hitier geloofde vast in zijn overwin ning: hij beheerste heel West-Europa op Engeland na, maar dat land zou zich ook wel buigen en na de zegepraal zou ons volk, een „Germaans" volk, in de Nieuwe Orde waarvan Hitier droomde, een vooraanstaande plaats innemen maar dan moesten wij natuurlijk wél het nationaal-socialisme erkennen en dienen. Met dit laatste doel voor ogen begon Seyss-Inquart in „die eerste maanden" welbewust alle historisch-gegroeide ver houdingen in ons land te doorbreken. Aldus grote verwarring stichtende, meende hij dan met vrucht het natio naal-socialisme te kunnen prediken. Het lukte hem niet. Wel is er in die eerste verwarrende zomer 1940, toen Hitier onoverwinnelijk scheen, wan kelmoedigheid geweest, maar al gauw kreeg een andere tendenz: de moge lijkheid van verzet, de overhand. De documentaire van morgenavond laat zien, wie en wat de moedige enkelin gen, die de grondslag legden voor het En zo begon ons volk zich en masse schrap te zetten in zijn afwijzing van het nationaal-socialisme. Echt verzet bestond er nog niet, wél een „neen"- zeggen uit verschillende motieven: ge loof, levensovertuiging, nationale ge krenktheid. Neen-zeggentegen het nationaal-socialisme én tegen de NSB,, zult het allemaal morgenavond vanavond Vanavond om 9 uur kiinit U ervoor gaan zitten om eens lekker te grie zelen bij de thriller „U spreekt met Uw moordenaar" van Frederick Knott mot Guus Oster in de hoofdrol. Het is een AVRO-uitzenddng, die vooraf wordt gegaan door actualiteiten om 8AO cn de sportrubriok om 8.30 uur. Om 8 uur: NTS-journaal. vanavond stuk voi Nederlandse Com In details kan ik me dat niet meer herinneren, achteraf leek het me nogal een meer dan kinderlijke onderneming. Ik was toen in ieder geval nog niet ervaren genoeg. Jammer dat die me later wel is opgedrongen. Maar dat is voor dit verhaal allemaal niet belangrijk. We stapten dapper de wacht voorbij en deden daar werke lijk de wonderlijke ervaring op, dat er ook cor recte Duitsers waren. Na wat heen en weer ge loop kwamen wij eindelijk in de kamer terecht wij te woord werden gestaan door een be- officier, die ons hoffelijk voor zijn bureau liet plaatsnemen. Terwijl wij gingqn zitten zei Inge zo'n beetje uit haar rechter mondhoek: „Pas nou helemaal op, die is me te vriendelijk Maar Inge liet er geen gras over groeien en sprak in vloeiend Duits de officier aan. Ik be greep, dat ze een poging deed te weten te ko- lar Samu uithing, maar de Duitser wa: correct of hij wist blijkbaar precies wa: hij zeggen en zwijgen wilde. Wij werden er niet: wijzer door. Hij stelde ons geen vragen, maai belde en gaf bevelen en tien minuten later lagen nze papieren voor de officier op tafel. Hij keel e grondig door en gaf ze met een beminnelijke limlach aan ons over. Met een enkel handge baar beduidde hij ons dat wij konden gaan en dat het onderhoud was ifgelopen. Ik wilde zi. verdwijnen en stond al, maar Inge begon ovei de papieren van Martha. Doch dat haalde wei nig uit. De man weigerde zonder omhaal. Inge deed nog een poging om op zijn gevoel te wer ken door te vertellen, dat zij erg ziek was, een baby verwachtte en dat zij waarschijnlijk zou orden opgenomen en daarvoor zeker de papie ren nodig zou hebben, maar zij had het even goed kunnen laten. Het commentaar was, dal wij dan tegen die tijd ons maar weer bij hem moesten vervoegen, maar de papieren mocht hij oor neRm. steqqeRöi. niet afgeven en hoffelijk bleef hij op zijn stuk staan. Vijf minuten later stonden we wevr in de druilende regen. „Schweinhund", was het enige commentaar van Inge. die kennelijk haar goede humeur bij de vriendelijke Duitser had verloren, maar on derweg toch aardig bijtrok, toen we concludeer den, dat ons geen lastige vragen waren gesteld ?n dat ondanks het weinig goeds voorspellen- le: „Ach zo, u bent juffrouw De Jong niet7' VTisschien hadden we toch wel iets te danken tan die bejaarde en rustige officier. Hoe dichter we bij huis kwamen hoe meei ms het punt Martha weer bezig ging houden Zij zou allicht vragen of we haar papleren al ïadden meegebracht. Ik had me al voorgeno- tten langs andere weg voor papieren te zorgen „Ik ben er niets gerust op, dat ze zo ziek is" :ei Inge. „Ik heb zo het gevoel, dat ze achteruil ;aat in plaats van vooruit. Die bezorgdheid van le dokter zegt genoeg." Ik was het met haar eens. Ik voelde de situa tie precies zo aan en wie zou alle dagen voor haar zorgen. Konden we dat aan juffrouw Krol overlaten, want zij zou dan eigenlijk de dupe worden van onze goedheid. Per slot moes ten we toch weer aan het werk ook. Ik moest naar het Lab terug en Inge naar de zaak. Na alles wat er gebeurd was, zou ons verzuim niet worden aangerekend. Dergelijke ren in die dagen nu eenmaal aan de orde van de dag. Het vreemde was, dat je je ook weinig om je werk bekommerde. De accenten waren te veel verlegd. Waar de bedreiging van leven en bestaan een overheersende tendenz wordt, vallen dingen, die ons vandaag als heel belang rijk voorkomen, als waardeloos af. En soms heb ik het gevoel, dat de juiste waardering voor die dingen toch niet geheel is teruggekeerd en dat is misschien begrijpelijk, want niemand zal toch zeggen, dat wij vandaag weer als normale men sen leven. We kwamen nat en verkleumd thuis. Het was Inge die het eerst de fiets van de dokter naast de stoep ontdekte. De esculaap aan het stuur was een zeker teken. „Een teken des tijds" zoals Inge zei bij het naar binnen gaan. ..Een dokter op een fiets," mopperde ze, „zelfs zo'n mensenredder mag niet meer in een auto rijden. Een militair is vandaag belangrijker dan een dokter, weet je", en ze wees met haar wijsvin ger op haar voorhoofd. „De hele wereld is ge tikt." Wij ontmoetten de dokter op de gang in ge- iprek met juffrouw Krol, die hij enkele voor schriften gaf voor Martha. Hij was met minder ernstig gestemd. Martha moest nu in bed worden gehouden en volstrekte rust hebben, versterkend voedsel gebruiken en* trouw de medicijnen innemen. „U weet toch dat ehDe dokter maakte de zin niet af en streek zich lichtelijk nerveus door de haren, wat ik vreemd vond van hem. die toch anders zo'n indruk van rust gaf. Maar Inge hielp de dokter snel op weg. „Ja dokter, wij weten wat u zeggen wilt. Martha heeft het mij zelf verteld." „Des te beter," zei de dokter. „Ik vind dat ook beter. Ik wist natuurlijk niet hoe men er hier tegenover stond. Daarom wilde ik het lie ver aan haar zelf overlaten. Maar zij is geloof ik hier in goede handen." (Wordit vervolgd.) Het is beslist geen Nederland, w die heelt hel drie jaar achtereen op repertoire gehad en het, van 19531956. in verscheidene schouwburgen op de planken gebracht. Maar er zullen ongetwijfeld vele tele visiekijkers zijn, die het spannende ver haal nog niet kennen, temeer, omdat destijds bij elke voorstelling door de Nederlandse Comedie het publiek werd gevraagd, toch alsjeblieft de oplossing tellen". Inderdaad was dit verzoek juist, want wie weet „hoe het afloopt" zal er lang zoveel plezier niet meer En de Engelse schrijver Frederick Knott heeft het stuk, zijn eersteling, juist geschreven om het publiek ple zier en spanning te bezorgen. Voor zover men dan „plezier" kan beleven aan een verzonnen misdaad-verhaal met een dosis romantiek aangelengd. Knott was al bekend, toen hij debu teerde als schrijver met dit stuk. Niet als auteur, maar. als tenniskampioen en hij zegt dat hij in zijn hoofdpersoon uit het drama, Tony Wendice, de durf, concentratie en taktiekwijziging welke op de tennisbaan geboden zijn, tezamen heeft gebracht. Die hoofdpersoon wordt gespeeld door Guus Oster, die destijds ook in het toneelstuk deze rol had en hield, terwijl de overige bezetting van het stuk in drie jaren tweemaal wisselde Dat het nu niet direct een stuk is om kinderen bij te zetten, hebt u na tuurlijk al begrepen. Daarom begint het ook om 9 uur: de lieve jeugd kan dan op één oor liggen. En voor de rest.... schrikt u vooral niet, wanneer tijdens de voorstelling hij u de telefoon Vergeet u niet morgen, vrijdag avond, dat uur tussen acht cn kwart over negen vrij te houden om rustig te kunnen kijken naar de tweede af levering van dc filmdocumentaire „De Bezetting", onder leiding van dr. L. de Jong uitgebracht door de NTS? U herinnert zich toch nog het doel van deze reeks: „Opdat wij niet vergeten en opdat de jongeren hel weten". De eerste aflevering, (op 5 septembei werd de uitzending van 6 mei nog eens herhaald) gaf een beeld van het natio naal-socialistische Duitsland en van de Duitse invasie in ons land in de mei dagen 1940. Het Promenade-orkest, het Omroep- kamerkoor en buitenlandse vocalisten treden op in een door Michael Col lins gedirigeerd concert van lichte muziek dat tussen 8 en 8.35 uur door de NCRV wordt uitgezonden, In de rubriek „Aziatisch mozaïek" spreekt om 8.45 uur mevrouw J. Tadema-Spor- ry uit Heemstede over „Vijf weken in een kimono" en tussen 9 en 9.30 uur speelt het muziekkorps van het Leger des Heils. Direct daarna de platen- rubriek van Lex Karsemeyer en na de avondoverden/king om li uur nog een orgelconcert, te geven door Piet Broerse in de Herv. kerk te Aarden- burg. Hij speelt werken van Swee- linok, Carl Bach en Distier. Om 8 05 uur begint in het AVRO-pro- gramma een concert, te geven door het Radio Filharmonisch orkest en de pianist Sfcevan Bengmann, onder leiding van Hugo Rignold. Op het programma staan composities van Tsjaikowski, Richard Strauss en Schu bert. In dc pauze (plm. 8 50-9 35) een herhaling van de fantasie „IJsschots 8 zwijgt voorbaan". Om 11.10 uur weer een aflevering van „Dagboek van een grootvader". Programma voor morgen VRIJDAG 16 SEPTEMBER i960 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s- VARA: 7 00 Nws 7.1o Gym 7 20 Gram 8.00 Ntm 3 18 Gram 9 00 Gym v d vrouw 8 10 Gram 9 35 Waterst 9 40 Schoolradio VPRO: lO 00 DU en hel andere, lening 10 05 Morgen- ■ijding VARA 10 20 V d vrouw ll.OO V d 15 Orgelspel 1140 Gram AVRO Omroepdutybel'kiwartet 15-05 Gevar pr VARA: 16.00 Hammondorgelspel 16 30 1 Het plan Nationale Omroep 1960 7 00 Nwe 715 Gra im 14.35 Klassieke -ken 15 00 School- 16 30 Sopraan cn V d Jeugd 1713 sber 17-45 Lichte rubriek Het emigratiopraatije v. van Luyk 18 Oo Nwe 19 10 Act 19 19.30 Uitzending van de Volkspa Vrijheid en Democratie, in het k, de door dc regering ten behoevt poltieke partijen gevorderde zenc toto in de Eerste Kamer, door i

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7