Opgewekte feestelijkheden in Sassenheim De Heer en zijn dienstknecht nieuwe goede CEFA-film Aanvoer gedaald, opbrengst ongeveer gelijk gebleven Mooi weer op eerste feestdag in Valkenburg Onderzoek naar bekende abdij van Rijnsburg Stichting Orgelcentrum gaat reorganiseren ME UWE LEIDSCHE COURANT 6 DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1960 De eerste feestdag in Sassenheim is hijzonder enthousiast gevierd. Het ziet er dan ook naar uit, dat deze dagen meer zullen slagen dan vorig jaar. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat er dit jaar meer is georgani seerd en het geheel meer het karak ter heeft van Oranjefeesten. Er werd van vele kanten gevraagd of de volksspelen, die waren afgelast door te weinig belangstelling, toch niet konden doorgaan. Dat bleek niet meer mogelijk maar het zal het be stuur toch wel doen bedenken of het inderdaad niet beter is de inschrij vingen open te stellen tot een half uur voor aanvang van de spelen in- plaats van enkele weken van te- De dag begon met een kinderbloemen corso. Na de keuring slingerde zich de zeer lange stoet door het dorp. waarbij leder wel 't huis uit moést komen om de grappige en originele ideeën van de kin deren te bewonderen. De optocht, waar in de zomer 1960" met regenjassen, laarzen en parapluies een paar maal was vertegenwoordigd, werd voorafge gaan door de harmonie „Crescendo", Na de optocht werden de prijzen in Het Bruine Paard bekendgemaakt. De eerste prijs voor de meest originele voorstelling werd gewonnen door de St Annaschool met de voorstelling „Raket naar de maan", eveneens de tweede prijs met „Rode kruis" en de derde prijs met „Oranje Boven". De vierde prijs ging naar de Hervormde school met „Visclub De Rietvoorn". De eeerste prijs voor de meest humoristische voorstel ling ging naar de Hervormde school met „Zomer I960" en ook de tweede prijs voor „Sassem viert Oranjefeest". De derde prijs won de De Visserschool met „Donald Duck". Van de grote wagens werd de voor stelling „Moederdag" van de Annasahool gekwalificeerd, die hiermee tevens de wisselbeker veroverde. De tweede prijs was voor de De Visserschool met „Sneeuwwitje en de heks". Kleine wagens: eerste prijs Hervorm de school met „Wij komen uit sprookjes land"; tweede prijs Annaschool met „Bloemenkoningin"; derde prijs de R.K. jongensschool met „Veilig Verkeer". Groepen boven 8 personen: eerste prijs St Annaschool met „Oranjezonnetje"; tweede prijs De Visserschool met „Do Sassenheimse stepclub"; derde prijs Do Visserschool met „Olympiade" en de vierde prijs St. Annaschool met „Rood. wit, blauw". Nog meer prijzen Groepen van 2 tot 7 personen: eerste prijs openbare school met „Prins en bedelknaap", de tweede prijs R.K. jon gensschool met „Jongens Ruyzenaar". In de klasse individuelen. werd de eerste prijs gewonnen door de De Visser school met „Flipje"; de tweede prijs door de R.K. jongensschool met „Pipo"; de derde prijs door de openbare school met „Product van Sassem". Eerste prijs fietsen voor Piet Wester beek, tweede prijs Jaap Wijntjes en de derde prijs René Ydema. Ten slotte de steps: Han Emmerik eerste prijs; Flip de Gruyter tweede prijs; Niek Slijkerman derde prijs. De kinderen hielden wedstrijden op de speelpleinen onder toezicht van het schoolpersoneel, waarna allen werden getracteerd. De tekenwedstrijd voor jongens en meisjes van 10 tot 15 jaar bleek een groot succes. Het publiek was zo enthou siast dat men grote moeite had de kin deren rustig te laten tekenen. Volgend jaar zal dit groter en beter worden georganiseerd. De heren De Haan en Post, juryleden, kwamen na veel wikken en wegen tot de volgende uitslag: eerste prijs Louise Kapiteyn met 53 punten; tweede prijs Wim Vink met 50 punten; derde prijs Marjan de Haan met 49 punten; vierde prijs Cobi Berg met 48 punten; vijfde prijs Carla van Prooijen met 46 punten Een onderdeel van de Sassen heimse najaarsfeesten dat voor de jeugd bijzondere aantrek kingskracht heeft is wel de tekenwedstrijd in de openlucht. De spanning is van het meisjes gezicht af te lezen!- Foto N. van der Horst. en de zesde prijs voor José Blom met 45 punten. De puzzelrit voor auto's werd weer door een groot aantal gereden. De tocht bleek zwaar, maar heel interessant te zijn. De wisselbeker werd gewonnen door G. Wijntjes met 10 strafpunten; tweede prijs J. Wijsman met 14 straf punten; derde prijs P. Bergman (verlie zer van wisselbeker); vierde prijs D. van Biezen; vijfde prijs Jac. Wijntjes; zesde prijs M. Buijs; zevende prijs J, van Berge Henegouwe; achtste prijs J. H. Perfors; negende prijs C. Jonkheer; tiende prijs M. Wolf. De poedelprijs winnaar werd P. Bloemendaal met 467 strafpunten. De uitslag van de wandelpuzizeltocht was bij het ter perse gaan van dit nog niet bekend. ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de wedstrijden die woensdag voor de Engelse league werden gespeeld, luiden: Eerste divisie: Birmingham CityArse- ïl 20. EvertonBlackpool 10, Leices- ter CityWolverhampton Wanderers 2-0. Manchester UnitedWest Ham United 61, Newcastle UnitedWest Bromwicb Albion 32, Sheffield WednesdayMan chester City 31, Tottenham Hotspur Bolton Wanderers 31. Tweede divisie: Derby CountySouth ampton 22, Huddersfield TownShef field United 01, Leyton OrientLeeds United 01, Lincoln CitySwansea Town 20, Luton TownLiverpool 21, Ply mouth ArgyleNorwich City 30, Sun- Carï'Ti Athletic 2—2. De uitslagen van de dinsdag voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Preston North End- Burnley 23, Fulham—Nottingham Fo rest 10. Tweede divisie: Ipswich T.—Brighton and Hove Albion 4a. Voetbal Woensdag is in Brussel een vriendschappelijke voetbalwedstrijd ge- spee'i 'r---,en And-rtecit en ós Brazi liaanse club Bahia. De bezoekers wormen iet 20 na een 10 voorsprong bij rust. Voetbal De voetbalwedstrijd tussen de vertegenwoordigende elftallen van de Ierse en Britse league, die woensdag in Dublin werd gespeeld, eindigde met een 40 overwinning vopr de Britse league. TURNEN Ned. ploeg voor strijd tegen België Voor de zaterdag 24 september te Ca- Pelle te houden wedstrijden tussen de damesploegen van Nederland en België heeft het KNGV de volgende türnsters aangewezen: Bep Iepenburg-Drommel, Ria van Velsen. Nel Fritz, Lineke Majo- lee. Nel Wambach en Ria Meyburg. Re- ïrve is Alie van Essen. Rijks kas: Stand op 31/7 (30/6) in mil joenen guldens: DEBET: liquide midde len 621 (731), w.v. Ned. Bank 422 (530), saldi comptabelen 198 (200); korte vor deringen: 105 (33), w.v. gemeenten 19 (14), provinciën 7 (5), gemeentefonds 65 provinciefonds 14 (14); CREDIT: Schat kistpapier 3622 (3081), w.v. promessen 446 (310). biljetten 3176 (3081); muntbiljetten 109 (106); korte buitenlandse schuld 207 (207); overige korte schulden 1093 (1347), w.v. P.T.IJ. 276 (369), overige overheids bedrijven 38 (23), provinpiën (128). H. Jonker voorzitter KC Zaterdagvoetbal De heer Jonker utt Den Haag Is door het secllebestuur zaterdagvoetbal be noemd tot voorzitter van de keuzecom,- missle, belast met de samenstelling van het Nederlandse zaterdagelftal. De heer Jonker volgt in deze functie de heer D. Priesterbach uit Amsterdam op, die vanaf de instelling van de KC- zaterdagvoetbal voorzitter is geweest. In de plaats van de heer Priesterbaoh zad 'het district West I in de landelijke KC nu worden vertegenwoordigd door de heer Kattenberg uit Amersfoort. ATLETIEK Armin Hary: 100 m in 10.3 sec. De Olympische kampioen op de 100 m Armin Hary zegevierde woensdagavond tijdens wedstrijden in Dortmund met een tijd van 10,3 sec. Een belangrijk aandeel had hii ook in da 4 x 100 meter te zamen met zijn landgenoten Cullman, Mahlen- dorf en Lauer met een tijd van 39.9 sec. De Amerikaan Paul Winder was het snelst op de 200 meter in 20,9 sec. voor de Fransman Abdou Seye. De Pool Janui Sidlo zegevierde bij het speerwerpen met con worp van 80,15 meter. Atletiek Tijdens een landenwedstrijd tussen het Britse Gemenebest en de Ver enigde Staten verbeterde ccn Ameri kaans 4 x 880 yards estafette team be staande uit Cunliffc, Murphy, Yerman en Siebert het wereldrecord met een tijd van 7 min. 19,4 sec. Het oude record op de 4 x 880 yards stond op naam van een team van de universiteit van Californië, bestaande uit Yerman. Siebert, Orne en Bowden met 7 min. 20,9 sec. Voetbal Voor de eerste ronde van het toernooi om de Europesse voetbal beker voor clubs, heeft de Oostenrijkse kampioensclub Rapid woensdag in Wenen met 40 gewonnen van de Turkse club Besiktas. De ruststand was 2—0. Visserij golven IJMUIDEN. Uit het verslag van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmui- den blijkt, dat in de maand augustus van dit jaar 8.847.750 kilogram vis werd aangevoerd, de opbrengst bedroeg 4.685.000. In augustus 1959 wa- deze cijfers respectievelijk 9.398 740 kilogram tegen 4.690.000. De aan- r is, in vergelijking met verleden jaar, dus gedaald, terwijl de opbrengst ongeveer gelijk bleef. De aanvoercijfers van verse haring lieten een duide lijke daling zien, 3.713.000 kilogram was de aanvoer van augustus 1959, dit jaar werden in dezelfde maand 2.541.000 kilogram aangevoerd. Ook de op brengst daalde: van 1.076.000 tot 865.000. Ook de aanvoer van gezouten haring was kleiner. 790.500 kilogram in 1959 tegen 512.000 kilogram thans. Kabeljauw- en wijtingaanvoer stegen, maar de wijtingprijzen waren dit jaar augustus zeer veel lager, zodat de opbrengst, vergeleken met vorig jaar, toch nog daalde. Koolvis werd in 1959 tweemaal zoveel aangevoerd, daarentegen werd dit jaar gezouten makreel aan de markt ge bracht; deze vissoort ontbrak in 1959. Pilchards-aanvoer was dit jaar met 140.000 kilogram ruim 40.000 kilo meer dan augustus 1959, de opbrengst werd verdubbeld. De aanvoer van schelvis bedroeg bijna 800.000 kilogram, een getal dat niet veel scheelt met dat van het afgelopen jaar, maar de gemiddelde prijs gaf een daling te zien. De aanvoer van schol en tong steeg, vooral die van kleine schol, maar er werd dit jaar augustus de helft minder schar gevan gen. De totale aanvoer van januari tot en met augustus 1960 bedraagt thans 61.387.700 kilogram, in hetzelfde tijdvak van 1959 was dit aantal 54.963.000 kilo gram. De opbrengst in deze periode be droeg verleden jaar ƒ30.793.500 tegen f 35.884.500 tot en met augustus 1960. Aanvoer op woensdag Gisteren werden te IJmuiden 4300 kis ten vis aangevoerd, waarbij 575 schelvis. 150 wijting. 310 kabeljauw en gul, 25 koolvis, 720 haring, 100 kleine kisten ha ring. 1300 makreel. 275 schol. 50 tong, 650 pilchards en 2300 stuks stijve kabel jauwen. De IJM 20 Polderman besomde 18.000 voor 1000 kisten vis, waarbij 500 makreel, 400 haring en voorts 100 kleine kisten haring en 65 stuks stijve kabeljauwen. De IJM 154 Protinus loste 500 kisten, waarvan bijna 400 makreel en 85 stuks stijve kabeljauwen. De HD 108 Machiel was er met 700 kisten, waarvan 100 schelvis, 300 makreel en 275 haring, de besomming bedroeg ƒ11.100. De IJM 66 voerde aan 250 kis ten vis. meest schelvis, kabeljauw en gul er. wijting, alsmede 350 stuks stijve ka beljauwen. de besomming was ƒ10.900. De KW 46 loste 250 kisten vis en 700 stuks stijve kabeljauwen. Prijzen van woensdag De prijs van de pilchards is iets ge daald. deze vissoort bracht gisteren van 1514 op, wat veroorzaakt werd door de grote aanvoer. Het span UK 60UK 61 kwam in "de nacht van dinsdag op woensdag met ruim 400 kisten de IJmui- dense vissershaven binnenlopen. De ex port nam gisteren de rijen kabeljauwen al voor 95—35, kisten kabeljauw voor 12585. Grote schelvis deed 5036, grootmiddel 3838. Grove en middel schol haalden 6450. de tongprijzen lie pen van 4—2 per kilogram. Het binnen land in ging de kleinmiddel schelvis voor 4836. kleine schelvis I en II no teerden 50—15. Gulen brachten van 4020 op. zwarte koolvis 4240. witte koolvis 38. Wijting haalde 1510. haring 28—20 en makreel 20—15. Vandaag binnen Vanochtend zouden te IJmuiden lossen de KW 171 met 1100 kisten waarvan 900 makreel en 400 kantjes, de VL 131 Pe- tronella met 1200 kisten, meest haring en 675 kantjes, de KW 153 Franciena met 1200 kisten haring en 400 stuks stij ve kabeljauwen, de VL 84 met 12Ó0 kis ten haring en 700 kantjes, en voorts waren gisteravond nog aan de thuis- stoom bezig de IJM 79 Job Gouda, de VL 7 Ada, de IJM 34 Allanwater e SCH 171. De Noorse acteur Clacs Gill als de voor de rechtbank gedaagde (Lu therse) bisschop in de prachtige film „De Heer en Zijn dienaar", waarmede de Cefa vr«dag het seizoen opent. DE CEFA staat in het nieuwe sei zoen aangetreden met twaalf nieuwe films. Een ervan wordt thans nog in eigen produktie vervaardigd (de werkkopie is zojuist gereed ge komen) en wordt begin november in eerste vertoning verwacht. Het is „Kwikkie", waarover we reeds schreven, en welke speelfilm inmid dels een nieuwe titel kreeg en nu officieel heet „De laatste passagier rumoer om Kwikkie" Een andere film, waarvan de Rotter dammers 'zaterdag 17 september in Atrium de première kunnen begroeten, is geregisseerd door de vooraanstaande Noorse cineast Arne Skouen (die na de oorlog al verschillende goede films op zijn naam heeft staan) en is geheten „De Heer en zijn dienaar" (Herren og Hans tjenere). Zeer terecht brengt de CEFA deze film van haar nieuwe film reeks als eerste in de roulatie, want het. is een buitengewoon sterke religieuze film, waarmee de CEFA ten volle haar naam als christelijke filmactie waar maakt. Strijd om de liel TTITERAARD veronderstelt deze Noorse film enige bekendheid met specifieke toestanden in de Lutherse oorse staats kerk, zonder welke een Nederlands pu bliek legen bepaalde aspecten enigszins vreemd aankijkt: te weten de dikwijls onverkwikkelijke strijd om de macht (het in handen krijgen van de bisschops- posten) en de controverse tussen de rekkelijken en de preciezen (om deze vaderlandse benaming eens te gebrui ken), waarbij men onder de preciezi een groepering kan verstaan, die sterk de nadruk legt op de leer aangaande de hel. in Noorwegen enigszins misprijzend „piëtisten" genoemd. Uit krantenberich ten weet men, dat deze strijd zeer heftig is geweest (en ten dele nog is), terwijl men ook weet, dat nog niet lang geleden een Noorse bisschop beticht is gewe van anonieme briefschrijverij om begeerde bisschopsambt in handen krijgen en een gevreesde tegenstander vloeren. Arne Skouen heeft in zijn film dL_ onverkwikkelijke geschiedenissen benut zonder nochtans een historisch ware te maken. Het was integendeel zijn be doeling uitgaande van deze gege' een door en door religieuze film te scheppen. En zo beleeft men het wor dat een film. die begint met zulke Ujfou het mooie weer blijven aanhouden?" Dat was de vraag, die de laat- "*-* ste dagen herhaalde malen is gesteld en dat niet met het oog op bloe men, sperciebonen en aardappelen, maar wel gericht op de september- gebeurtenissen. Hoe vaak is het al gebeurd, dat de paardenmarkt letterlijk in het water viel; we herinneren ons nog de keer, dat de Commissaris van de Koningin op bezoek was. Hoe vaak moesten de belangstellenden bij de volksspelen niet ijlings een veilige schuilplaats zoeken tegen de regen. Zo mooi als het weer het vorige jaar was, neen, daarop durfde men bijna niet te rekenen. Gistermorgen trok een groep van hen gelaars naar de Rijn. Daar zou worden uitgemaakt, wie de gelukkigste visser zou zijn. Niet het veelbesproken vissers latijn, maar het meetlatje van de keur meester zou beslissen. Uiteindelijk wa ren de heren J. W. van Es. Jac. Hoekstra en K. C. Eldering de gelukkigsten. Grote vangsten werden zeker niet genoteerd. Het bestuur van de Oranjevereniging liet nu het terrein over aan het markt- comité en gisteren hebben we kunnen lezen, hoe de ijver van deze personen is beloond. Bij de verloting verkreeg de heer J. Rhijnsburger een prachtig vos- veulen. Als we goed zijn geïnformeerd is de heer Rhijnsburger slechts kort eigenaar van het mooie beestje geweest. Hij vond nl. zeer gauw een koper. Dat bij deze transactie het marktcomité op royale wijze mocht meeprofiteren was een geste, die op zeer hoge prijs werd gesteld. Het bleef druk op het kerkplein, ook in de middaguren, toen de volksspelen werden gehouden. De 12- en 13-jarige schoolkinderen begonnen met ringrijden. Bij de jongens gingen de prijzen naar Gert Scheffer, Frans van der Nagel, Arie de Vries en Wim Schaap; b(j de meisjes naar Anneke Tijsterman. S(ja de Vries. Antje Korpershoek en Ria Ooms. De dames en heren van 15 jaar en ouder gingen vervolgens ringrijden op de fiets. Waarom was het aantal deel nemers. vooral onder de dames, hier zo gering? De prijzen ontvingen W. Vis- scher, M. van der Meij, C. van Dijk, P. Ouwersloot en Alb. v. d. Meij Azn. Ook bij de andere spelen bleef het aantal beneden het peil van het vorig jaar. Kwam dat doordat het bestuur nauwkeurig vasthield aan de bepaling, dat niet-leden een hoger inleggeld moes ten betalen dan de leden? We huldigen volkomen het standpunt van het Oranje bestuur, dat ieder gezinslid van achttii jaar ai lid van de Oranjevereniging dient Het kussenslaan boven een waterkom bezorgde menigeen een nat pak; dit tot vermaak van de aanwezigen. De prijzen wonnen: G. Barnhoorn, P. van der Meij en R. Korpershoek. Bij het boegspriet- lopen werd handig gemanoeuvreerd. Het bestuur moest de paal zelfs friet zeep bestrijken en de deelnemers moesten op blote voeten overheen. De handigsten bleken A. van der Nagel, G. J. Slootweg en Bep de Roode. Het prijsschieten werd gewonnen door een 14-jarige jongen nl. door Piet de Vries Azn. D. Rosmolen en K. J. Krudde volgden op hem in het aantal punten. In de avonduren kwamen velen ook uit de omgeving naar het Kerkplein. Valkenburgs Harmonie zat in de tent en het viel ons opnieuw op hoe pittig de marsen werden gespeeld. En als de jeugd dan maar kan hossen, dan is de stemming goed en de avond vliegt zon der enige wanklank om. Misschien dat lichtgeschoeide damesvoeten dan wel een blauw plekje oplopen, maar wat geeft de partner daarom! Alles bij elkaar genomen, heeft Valkenburg een buitengewoon prettige eerste feestdag WARMOND Boete voor sportleraar die verdween Op een zekere dag in mei moest de di recteur van een jongensiruternaat tot de spijtige" conclusie komen, dat zijn sport leraar niet verschenen was en ook de volgende dagen niet moer kwam. De di recteur liet het er niet bij zitten, met als gevel®, dat de sportleraar uit War mond thans voor de economische politie rechter te Den Haag moest terechtstaan. Ook hier verscheen hij eohiter niet. De directeur, die als getuige wel was verschenen, vertelaarde, dat hij er geen bezwaar tegen had, dat verdachte was verdwenen, als hij maar voor een plaats vervanger had geaongd. De sportleraar was aangenomen tot het einde van het cursusjaar, augustus. .JHij heeft zelfs geen moeite gedaan, een plaatsvervanger te vinden", vertaldi de getuige. Conifonm de eis van de offi cier van justitie werd verdachte veroor. deeld tot f 75 boete of 15 dagen gevan genisstraf. Jammer voor hem, dat hij de weg was kwijt geraakt, zoals hij e poos na de zitting, toen hij plotseling het reohitsgebou-w verscheen, vertelde verkwikkelijke zaken als een kerkstrijd om de hel en anonieme briefschrijverij om een baantje, eindigt in een ontroe rend getuigenis van de kracht van het Evangelie, als men maar zelden in film beelden heeft te zien gekregen Anonieme brief scheeps en plechtig, op een waarlijk pon tificale wijze. Maar reeds is zijn tegen kandidaat, de „hel- en verdoemenisdomi- nee" dr. Tornkvist in aantocht om hem te beschuldigen van anonieme briefschrij verij. Dr. Tornkvist heeft „bewijzen": de scheve „o" op de anonieme brieven is afkomstig van de schrijfmachine van bisschop Helmer. Langzaam slaat het net om hem dicht, hoe zijn zoon en zijn secretaresse hun best doen hem te red den. De schrijfmachine wordt kapotge slagen teruggevonden Hoewel de bis schop zijn onschuld blijft volhouden, staat zijn veroordeling voor de deur en reeds hèeft de openbare aanklager de ontzetting uit zijn hoge ambt geëist, als het bewijs van zijn onschuld, althans van zijn niet-directe schuld wordt ont- dekt. Reeds heeft de bisschop de eervolle vrijspraak in zicht, maar als hij wordt vrijgesproken, zal een ander, die hem zeer na staat, het slachtoffer worden van deze onverkwikkelijke affaire. En dan gebeurt het wonder van deze film: bisschop, die tot nu toe een hoogst i sympathieke figuur is gebleken, put uit het Evangelie de kracht om vrijwillig de schuld op zich te nemen en een i mensenkind, dat uit liefde dwaalde, te laten boeten voor wat toch eigenlijk is voortgekomen uit zijn eerzucht. Het i zaliger te geven dan te ontvangen... dit woord is voor bisschop Helmer het verlossende woord geworden en getroost verlaat hij ambt en pastorie. Een door het Evangelie herboren mens. Opzettelijk heb ik niet met name noemd, voor wie de bisschop zijn c bracht, want deze film, die niet bepaald mooi is (de foto-opnamen zijn eerder droog en hard. zoals het Noorse land is) is verrassend van compositie en geeft zijn geheim eerst langzaam prijs. Men mag dat niet verklappen. Het is een film, die vervuld is van een geestelijke schoonheid, de schoonheid van het Evan gelie. Indien u eens in de gelegenheid bent. deze CEFA-film te gaan zien, laat die kans dan niet voorbijgaan, want „De Heer en zijn dienstknecht" verdient van wege zijn boodschap onze ernstigste Ev. Grolle F?i verband met ingrijpende wijzigingen wegens de bebouwing van een *- deel van het nog open gebleven dorpscentrum te Rijnsburg, zal op korte termijn een oudheidkundig bodemonderzoek worden ingesteld naar de adellijke benedictinessen (1133 tot oostvleugel van de bekende abdij 1 1573/1574) aldaar. Het betreft hier het gedeelte na de vernietiging van de abdijgebouwen bij het eerste of tweede beleg van Lei den, een deel als ruïne is blijven staan tot 1812. In dit jaar zijn de resten ge sloopt. De vermaarde etsen van Hercu les Seghers geven de oostvleugel (refter en dormter?) van het Rijnsburgse abdij gebouw weer. Waarschijnlijk bestond er een mogelijkheid om van de dormter uit de nachtofficie bij te wonen in het koor van de aan de zuidkant aanslui tende Romaanse basiliek, tvaarin in de 12e en 13e eeuw een aantal leden van het Hollandse gravenhuis zijn laatste rustplaats vond. v De opgravingen zullen geschieden on der auspiciën van de „stichting gedenk teken graven van het Hollandse huis" te Rijnsburg door het Instituut voor prae- en protohistorie van de gem. uni versiteit van Amsterdam. Ter plaatse van het zuidelijk uiteinde Van de oost vleugel van het abdijgebouw zal in de toekomst een mausoleum verrijzen waar in de resten der in 1949 en 1951 ontdekte bijzettingen van het Hollandse graven huis zullen worden begraven. Dezer dagen kwamen .in de Nederlands hervormde kerk te Rijnsburg, na meer dan een halve eeuw door houten plan kieren te zijn bedekt, dè ongemeen fraaie. reusachtige grafstenen van de abdissen, die in de vijftiende en zes tiende eeuw te Rijnsburg hebben gere geerd, aan het licht. Deze grafstenen be horen tot de grootste, welke in Neder land bekend zijn (twee bij vier meter). Vergeten formulieren op tijd te sturen Gewoon vergeten, dat had een 28-ja- rige kweker uit Rijmsbung de formulieren, die hij over zijn teelt naar het produkt- schap voor sierteedltgewassen had moeten sturen. Hij vertelde dg economische poli tierechter te Den Haag, waarvoor hij rnu moest verschijnen, nog iets over drukke werkzaamheden, maar dat deed aan de feiten niets af. Voor 15 januari hadden de formulieren bij het produktschap moe ten zijn en ze waren er niet. De officier van justitie eiste een boete van f 6 of twee dagen. De politierechter veroordeelde verdachte tot vijf gulden boete of één dag gevangenisstraf. Volgende week installatie jeugdgemeenteraad Gisteravond kwamen de leden van de C.H.J.G., afdeling Rijnsburg, in een der zalen van de Jeugdhaven bijeen. De voor zitter, de heer G. Blankert, opende deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. Hij wees er in 't .bijzonder op, dat waar schijnlijk volgende weck de jeugdge meenteraad in het gemeentehuis bijeen zal komen om te worden geïnstalleerd. Hij merkte verder nog op, dat de op komst deze avond wel wat groter had kunnen zün. Hierna werd overgegaan tot de bespre king' van het winterprogramma. Onder meer werd een weekeinde vastgesteld op zaterdag 19 en zondag €0 november. Verder werd deze avond nog een toneel- en muziekgroep samengesteld. De eerstvolgende vergadering zal ge houden worden 'op dinsdag 27 september a.s. met als spreker prof. dr. Van Niftrik uit Amsterdam. Daar de voorzitter wegens omstandig heden reeds vroeg de vergadering moest verlaten, werd de leiding overgenomen door de 2e voorzitter, de heer W. Leeu wenburg. Viswedstrijd vellbigpersoneel Op initiatief van de Personeelsvereni ging Flora had gistermiddag voor de leden een viswedstrijd plaats in het Oegstgeesterkanaal. Het gedeelte waar gevist mocht wor den strekte zich uit van de „kikkerbaan" lot het „dooie gat". Ruim dertig deel- De Stichting Orgelcentrum, die op 9 januari 1958 werd opgericht, is in de 2\'i jaar van haar bestaan snel uitgegroeid. Aanvankelijk was zij de voortzetting van het comité, dat in 1957 de „Jan Zwart- herdenking" organiseerde. Spoedig echter heeft het bestuur de sbiohting een geheel eigen stijl weten te geven, niet in het minst door het tijdschrift „Het orgelblad", waarvan de oplage snel steeg. Er zijn een bibliotheek en een orgel archief opgebouwd, waarin honderden orgelbouwkundige en -geschiedkundige werken en ruim 4000 orgelfoto's met uit voerige beschrijvingen zijn samenge bracht. Ook heeft de Stichting Orgelcen- xum enkele honderden orgelconcerten georganiseerd door het gehele land, een zevental centra vaste series. Deze week is het besluit gevallen, sec ties in te stellen. Het aantal bestuurs leden, verdeeld over 10 secties, stijgt daarmede tot 71, terwijl in de Raad van - -«zicht 11 leden werden benoemd. Het bestuur, dat nu een overkoepelende taak krijgt en bestaat uit de voorzitters der secties, bestaat eveneens uit 11 personen. De secties zijn ingesteld voor de volgen de onderdelen: Het Orgelblad, orgelcon certen. onderwijs, uitgaven, muziek, or geladviezen. Artifex. archief, financiën en een speciale sectie voor de drie Noor delijke provincies. Op zaterdag 17 sep tember zal te Krimpen aan de Lek de installatievergadering worden gehouden. nemers en deelneemsters wierpen half vier het simmetje in het nogal woelige water, maar zagen toch kans zo'n kleine honderd vissen te verschal ken. De meeste exemplaren bleven wel onder de maat, maar er werden toch ook een paar „vloermatten" van om en nabij de 50 centimeter uit het water gehaald. Omdat het hier in de eerste plaats n het bevorderen van de saamhorigheid onder het veilingpersoneel ging zullen hier geen namen noemen van prijs- (Advertentie) TELEFUNKEN RADIO en T.V. Uw dealer KROMHOUT RIJNSBURG - VLIET N.Z 32 Telefoon 3710 ZOETERWOUDE Vlotte zaken in de gemeenteraad Gisteravond kwam de gemeenteraad bijeen voor de afwerking van een ac da die slechts zeven punten telde. Loco- bungeoneester P. van Hofwegen zat de vergadering voor, bij afwezigheid vai burgemeester. Bij de ingekomen stukken was de mededeling van G. S. dat de goed keuring op het raadsbesluit voor de koop door de .gemeente van de woning Miening 1 en de aankoop van een heren huis met erf en opstallen Miening 32, voor ten hoogste twee maanden werd z gehouden. Van de drinkwaterleiding N.V. De tien Gemeenten was een schrijven ingekomen, dat men een transport water leidingbuis aan het leggen is, die or streeks a.pril 1901 gereed zal komen, dat dan de onrendabele gebieden van Zoe ter woude, nl. de Gaerpolder, Noord Aa en 'Geldenswoude op het waterteidimgnet van de stichting kunnen worden aange sloten. Het voorstel van B. en W. om aan woningbouwvereniging Willeibrord 2 nuibeitslieniinigen te verstrekken voor garageboxen achter de Houtstraat werd aangenomen. Toen ging men voor 15 minuten in heimie zitting. Na heropening van openbare vergadering werden de wijzi gingen van de gemeentebegroting 1960 en het aangaan van twee geldleningen goed gekeurd. De N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten bood de gemeente een ge ig aan groot f 122.000 ter betaling van lieuwe vuilnisauto, het tweede les lokaal bij de lagere landbouwschool, het maken van uitbreidingsplannen en voor- bereidingsworken voor nieuwe objecten, alsmede een lening groot f 400.000 voor aflossing van de vlottende sohuld groot f 400 000. Beide leningen lopen 25 jaar teigen een rente van A>k pat. Feéstmiddag Gistermiddag werd er door de kinderen van de speeltuinvereniging Swieten aan de Hoge Rijndijk duohtig feest gevierd in de kantine van De Jongs machinefabriek, die de directie belangloos had afgestaan voor dit doel. Om 5 uur opende mevrouw AnkerKlomp dit feest. Zij dankte de directie van de fabriek voor het afstaan van de zaal en de leidsters voor de moeite om 240 kanderen „in bedwang te houden". Het gezelschap „Miniatuur" uit Leiden zorgde voor een boeiend programma. De figuur van Dorus oogstte veed succes. In de pauze werden de kinderen getraoteerd. Na de pauze kwam nog een gooohelaarster op de planken, Tante Tonny. Gejoel en applaus bewezen wel, dat de kinderen volpp genoten. Onderscheiding voor Italiaanse atleten De Italiaanse atleten, die op de Olym pische Spelen te Rome één of meer me dailles hebben gewonnen, zullen worden onderscheiden met de orde van „Ver dienste van de Republiek". Deze beslissing werd bekend gemaakt na afloop van de vergadering van de ministerraad, die in Rome is gehouden. Zoals bekend hebben de Italianen in Rome dertien gouden, tien zilveren en dertien bronzen medailles veroverd. Voorts heeft de ministerraad een plan oor de ontwikkeling op sportgebied op alle fronten bestudeerd na het Olympisch :ces. dat het prestige van de Italiaan- staat heeft verhoogd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 6