Rook die lekkere shag uit de bekende handige Hammarskjoeld weerlegt Russische aantijgingen Textielhandel gaat nu waspoeder verkopen ].vi eea dafifce Kij, DekrijgslistvanPrinsMaurits 5 VERHOGING TOESLAG De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot verhoging met een tijdelijke toeslag van de buitengewone pensioenen 19401945. De betrokken gepensioneerden zullen volgens dit ontwerp evenals de loontrekkenden van 1 april 1960 af een vergoeding ontvangen voor de op die datum in werking getreden huur- en melkprijs verhoging. De regering acht een compensatie van 3 pet. van het buitengewoon pensioen redelijk, wat afgerond resulteert in een tijdelijke ver hoging met een toeslag van in totaal 69 pet. De kosten van het wets ontwerp worden geraamd op 700.000 per jaar. GEEN VACUÜM De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend tot verlenging van de tijdelijke wet op de monumentenzorg. Hoewel dinsdag de memorie van antwoord over het definitieve ontwerp- monumentenwet is verschenen, moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat dit ontweip niet voor 1 januari 1961 het Staatsblad zal hebben bereikt Om te voorkomen dat op die datum een vacuüm zou ontstaan, vindt de staatssecretaris het noodzakelijk, dat de geldigheidsduur van de tijdelijke wet nog met een jaar wordt verlengd en wel tot 1 januari 1962. DE „KAREL DOORMAN" XJET lid van de Eerste Kamer, de heer Tjalma (a.r.) heeft de regering schriftelijk vragen gesteld over het afgelaste bezoek van de Karei Doorman aan Japan. Deze vragen luiden kort samengevat als volgt: is het initiatief voor het vlootbezoek. van Nederland of van Japan uitge gaan en is hierbij de gebruikelijke weg gevolgd; heeft Japan geen voor waarden gesteld, toen het met een officiële ontvangst instemde: heeft de Nederlandse regering naar aanleiding van stappen van Indonesië, die rij als chantage heeft gekwalificeerd, er in toe gestemd, dat het internatio naal gebruikelijke eerbetoon zou vervallen en dat met name het wisselen van saluutschoten en een officiële ontvangst achterwege zouden blijven; heeft zij voorts om dezelfde redenen afgezien van het oorspronkelijke vaarplan van Smaldeel V en toegezegd, dat het na het voorgenomen be zoek aan Japan niet opnieuw een haven in Nieuw-Guinea zou aandoen; indien zij niet overstag is gegaan, heeft zij dan deze mogelijkheden ter discussie gesteld of heeft zij er althans geen bezwaar tegen gemaakt, dat die mogelijkheden een onderwerp van bespreking zouden vormen; en is de regering dan niet van oordeel, dat in strijd met de eer van de Kon. Marine en daarmede van de Staat der Nederlanden is gehandeld? BOTERSMOKKEL NAAR BELGIË Tegen de smokkel van Nederlandse boter naar België wordt door de Nederlandse douane met alle ten dienste staande middelen gestreden en niet zonder succes, aldus staatssecretaris Van den Berge in zijn antwoord op schriftelijke vragen dienaangaande van het Tweede Kamer-lid Beer- nink (chu). De heer Beernink had verwezen naar een verwijt, dat de Belgische boerenbond in zijn blad van 23 juli 1960 de Nederlandse auto riteiten had gemaakt, omdat deze blijkbaar niets in het werk stelden om de smokkelhandel te beletten. De staatssecretaris heeft dit verwijt als onjuist van de hand gewezen. Later werd uit Brussel vernomen, dat de Belgische regering over weegt, een formeel protest in te dienen bij onze regering. De jongste schattingen zouden hebben aangetoond, dat maandelijks van twee tot vier miljoen pakjes boter clandestien over de grens worden gebracht. De prijs van de boter in België bedraagt bijna het dubbele van die in Nederland. Vrijwel dagelijks wordt melding gemaakt van het achter halen van smokkelauto's. Slechts een klein gedeelte kan in beslag wor den genomen. De klacht van België is, dat het Bedrijfschap voor zuivel in Den Haag niet voldoende medewerkt om aan deze smokkelhandel paal en perk te stellen. „Met de organisatie, die men in Nederland heeft, zou een controle in de grensstreek een eenvoudige zaak ^ijn, maar men doet het niet", zo verklaarde een officiële woordvoerder. Overigens ziet men de gevolgen van de aangekondigde verdere verlaging van de boterprijs in Nederland met bezorgdheid tegemoet. ITALIAANSE WERKNEMERS In verband met de komst van een groot aantal Italiaanse werknemers (van wie de eersten maandag in ons land zijn gearriveerd) heeft de.so ciale verzekeringsraad medegedeeld, dat in het algemeen voor deze werknemers de normale bepalingen van de Nederlandse sociale verzeke ring geleden. Ten aanzien van het genieten van uitkeringen bij het ver blijf in Italië, alsmede ten aanzien van de geneeskundige hulp aan familie leden in Italië gelden bijzondere bepalingen, waaromtrent de desbetref fende werkgevers zijn ingelicht. Eerste expeditie naar Kwai-dal Later dit jaar zal een oudheidkundige expeditie naar het dal van de rivier de Kwai in Thailand uit Denemarken ver trekken. Deze door Thaüand en Dene marken financieel gesteunde expeditie is de eerste met buitenlandse deskundi gen die vergunning krijgt voor het ge noemde gebied waardoorheen, naar aan genomen wordt, een van de voornaam ste wegen van prehistorische migratie heeft geleid. De onderzoekingen zullen in twee secties worden uitgevoerd onder leiding van dr. Eigil Nielsen uit Kopen hagen. Geleerden uit Denemarken, Thai land en Nederland nemen er aan deel. Het eerste gedeelte van het werk wordt november aanstaande begonnen en duurt tot ongeveer mei 1961, zolang het droge seizoen in Thailand duurt. Het tweede gedeelte wordt uitgevoerd in het droge seizoen van 1962. Men hoopt dat de expeditie gegevens zal verkrijgen over betrekkingen tussen de „Peking mens" en de „Java mens". Overigens wil men trachten meer te weten te komen over de migratie-route door het Kwai-dal in het stenen bronzen tijdperk en daarna. Bewegingsvrijheid beperkt van drie regeringsleiders Niet alleen de bewegingsvrijheid van Kroesjtsef bij zijn bezoek aan de V.N.-assemblee zal beperkt zijn tot Man hattan Island. Ook Janos Kadar, de Hon gaarse premier, zal zich niet vrij kunnen roeren en het zelfde geldt voor de Cu baanse regeringsleider Fidel Castro. Pro testen tegen deze veiligheidsmaatregelen zijn al ingediend en zijn of worden afge- Donderdag 22 september zal president Eisenhower de Assemblee toespreken. Hij gaat dezelfde dag terug naai Washington. De toespraak van de Rus sische premier zal hij niet aanhoren. De Engelse premier, Harold Macmillan, heeft nog niet besloten of hij ook New York zal gaan. Kadervorming voor zelfbeschikking Mr. J. M. A. H. Luns, minister va buitenlandse zaken, heeft in New York verklaard niet van plan te zijn de kwestie van Nederlands Nieuw-Guinea in de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties, die de volgende week begint, te brengen. Hij wees er nog eens met na druk op, dat Nederland aan Nieuw-Gui nea plechtig beloofd heeft, dat het op een nog vast te stellen tijdstip volledig het recht van zelfbeschikking mag uit oefenen. Een dergelijke beslissing, aldus mr. Luns. zal genomen worden na over leg met de voksvertegenwoordigers. Ne derland werkt mede daarom hard het vormen van een kader. Israëliër slacht zijn brandkast Een nijvere Israëlische spoorman, die geen vertrouwen had in het bankwezen, had zijn spaargeld, ten bedrage van paar honderd gulden, in de matra? een kinderbedje opgeborgen. Op een kwade dag kwam hij thuis om tot zijn schrik te bemerken dat een hongerig schaap binnenshuis naar iets eetbaars had omgezien en de matras met inhoud ad verorberd. Wanhopig was de man echter niet. Hij slachtte het schaap, haalde de bank biljetten uit de maag van het dier, maakte ze schoon en hing ze te drogen. Daarna paste hij de snippers zo goed mogelijk aan elkaar en ging er tenslot te toch mee naar de bank, waar men hem de nog herkenbare biljetten voor gloednieuwe inwisselde. Leger arresteert communisten Nog steeds worden in Djakarta be richten ontvangen over optreden van het leger tegen afdelingen van de In donesische communistische partij. In Tasikmalaja hebben de militaire autoriteiten een aantal partijfunctiona rissen en 47 leden van de Barisan Tani Indonesia, (de Indonesische boeren bond) die de P.K.I. steunt, aangehou- In de Lampongs (Zuid-Sumatra) heb ben plaatselijke militaire autoriteiten de leiding van „belangrijke onderne mingen" verzocht de vakbewegingen die verbonden zijn met de linkse vak centrale, de Sobsi, te ontbinden. De Sobsi heeft in Djakarta een verklaring uitgegeven waarin ontkend wordt dat zij verbonden is met de communisti sche partij. Rus beschuldigt de Sowjetunie van boze plannen Kapitein Nikolai Artamonof, een naar het Westen overgelopen Russische ma rine-officier, heeft gisteren verklaard, dat de Sowjetunie zich sinds 1955 voor bereidt op een verrassingsaanval met kernwapens op de Ver. Staten. Hij leg de zijn verklaring af voor de congres commissie voor on-Amerikaanse activi teiten in Washington. De Rus is een gewezen commandant van een Russische torpedobootjager, die voor zijn prestaties een decoratie heeft ontvangen. In 1959 liep hij over naar het Westen, omdat hij zijn geloof in het communisme verloren had. Hij meent, dat de Russische leiders een verrassingsaanval zullen ontkete nen, als ze denken, het pleit met een slag te kunnen beslechten. „Vergist u niet, het zijn geen politieke idealisten, maar mannen, die naar macht streven", zo zeide hij, er aan toevoegend: „Chroesjtsjef wil niet voor onbepaalde tijd wachten, totdat de Ver. Staten een evolutie tot het socialisme is keerd. Hij wil het nog meemaken tij dens zijn eigen leven". (Advertentie) Geen Westduitsers naar Leipzig Het Westduitse kabinet heeft besloten als tegenmaatregel tegen de Oostduitse maatregelen ten aanzien van de grens overschrijding voortaan het bezoek van vertegenwoordigers van het economische leven in West-Duitsland aan de jaarbeurs Leipzig te beletten. Zowel van de zijde der partijen als van de regering is er tegen geprotesteerd dat de najaarsbeurs Leipzig door Westduitsers is bezocht. Ongeveer elfhonderd van hen hebben op deze beurs een stand gehad. Een plot seling afbreken van de handelsbetrekkin- overigens niet te verwachten, zo Amerikaanse zijde meegedeeld, daar West^Berlijn levensmiddelen uit Oost-Duitsland betrekt. De Westduitse minister van economische zaken, prof. Erhard zal donderdag met de ambassa deurs van Amerika, Engeland en Frank- ijk spreken over westelijke repressail- les tegen Oost-Duitsland. Kolen duurder dus staal ook De Britse National coal board heeft bekend gemaakt dat de steenkoolprijzen maandag omhoog zullen gaan. De raad verklaarde, dat het algemene peil van de steenkoolprijzen sinds juli 1957 on veranderd was gebleven, terwijl het verbruik met bijna dertig miljoen ton per jaar was gedaald. Tegenover deze daling stonden aanzienlijke loonsverho gingen. Een gevolg van de prijsver hoging is, dat de produktiekosten van staal met circa vijf gulden per ton zullen stijgen. Felle discussie Veiligheidsraad Nieuive actie tegen cadeaustelsel (Van onze soc. economische redactie) De textielhandel trekt opnieuw van leer tegen het cadeau stelsel, zoals dat thans weer is opgebloeid in de kruideniersbe- drijven. Dit keer is er een actie georganiseerd tegen de verstrek king van cadeaus als handdoeken, lakens, slopen en nylons door de wasmiddelenindustrie. Binnen kort zullen de textielzaken tegen lage prijs waspoeder aan de man gaan brengen. Zoals bekend is er al eerder een soort gelijke actie geweest, die toen echter sterker tegen de kruideniers was gericht dan thans het geval is. Men verkocht koffie en thee uit protest tegen het geven van textiel-cadeaus door de kruidenier. De nieuwe actie gaat echter meer over de hoofden van de kruidenier heen en is speciaal gericht tegen de wasmiddelen- industrie, die als de eigenlijke promotor van het cadeaustelsel wordt beschouwd. De belangen van de kruideniers zullen daarom zoveel mogelijk worden ontzien. De actie van de georganiseerde textielhandel is een gevolg van het mis- Van 1950 tot 1959 zijn in Oostenrijk 2327 alpinisten om het leven gekomen, aldus heeft de minister van binnenland se zaken, Afritsch, meegedeeld. O.a. met helicopters en vliegtuigen konden 4146 bergbeklimmers, die in nood keerden, worden gered. De Amerikaanse atoomonderzeeër Seadragon is woensdag de haven van Pearl Harbour binnengelopen, na in een recordtijd van 45 dagen in oost-weste lijke richting onder het ijs van de Noord pool te zijn doorgevaren. De kapitein, George Steele, vertelde een doorgang te hebben gevonden, die het gehele jaar te gebruiken is. I De BBC heeft laten weten dat met ingang van maan dagavond a.s. slechts één slag van de Big Ben ten gehore zal worden ge bracht. Reeds twee gene raties lang waren de ma jestueuze slagen van de Big Ben om negen uur het sein voor tal van Britten om polshorloges en klok ken gelijk te zetten. De BBC vindt dat de slagen niet alleen veel tijd ver gen, maar ook misleidend zijn. Zij wijst er op, dat alleen de eerste slag het juiste uur aangeeft. Bij de laatste slag van tien uur is het bijvoorbeeld al 45 seconden over het hele I Honderden dorpelingen en politie met speurhonden en een vliegtuig maken jacht op tien gevangenen, die naakt zijn ontsnapt uit de gevangenis te Loezira bij Kampala in Oeganda. Een der gevangenen had een bewaker overmees terd, zijn sleutels gestolen en de overigen vrijgela ten. Een Europese gevange- nenbewaarder, die een po ging om tot het wapen arsenaal door te dringen, wist te verijdelen, werd gewond. Een andere be waker werd zwaar ge wond, toen de bende de bewakers bij de gevange nispoort aanviel. Een ge vangene werd later in de bossen rondom Kampala gegrepen. I De Democratische kandi daat voor het Amerikaan se presidentschap, senator Kennedy, heeft ook de kandidatuur van de New Yorkse liberale partij aan vaard. De liberalen, die al leen in de staat New York werken, hebben formeel hun .steun toegezegd aan de kandidaten, die de De mocratische partij in ge heel Amerika heeft be noemd. I De Russische ambassadeur in Perzië, Pegof, is na een afwezigheid van negen maanden in dit land te ruggekeerd. Onlangs wer den de Russische aanval len op de Perzische rege ring gestaakt. De terug keer van Pegof wordt in Teheran gezien als een blijk van verbeterde be trekkingen tussen de Sow jetunie en Perzië. I Binnenkort zal de Noorse raad voor de walvisvaart zich beraden over het op nieuw toetreden van Noor wegen tot de internatio nale walvisvaartconven tie, zulks op verzoek van de internationale commis sie voor de walvisvaart. De Noorse regering zal voor de 27ste september I De Belgische minister van economische zaken, de heer J. van der Schueren, heeft gisteren de DAF- fabrieken te Eindhoven bezocht. Ook een commis sie voor verdediging en bewapening der West- europese Unie heeft tij- lukken van het overleg, dat lange tyd gaande is geweest tussen de textiel handel en de detailhandel in huishou delijke artikelen enerzijds en de kruidcnlersbranche anderzijds. Er was een soort wapenstilstand ge sloten, tijdens welke er gezocht zou worden naar een bevredigende oplossing de situatie. Toen echter de verstrek king van cadeaus via de kruidenier naar het inzicht van de textielhandelaren te grote vormen aannam en de besprekingen weinig resultaat boekten is de wapenstilstand opgezegd en besloot de textielhandel een nieuwe actie te onder- n. De plannen daarvoor hebben thans definitieve vormen aangenomen, zodat de actie dezer dagen zal starten. zaak heeft overigens in midden standskringen nog steeds de volle aan dacht. Er wordt nog altijd gezocht naar □ogelijkheid om de wet op het cadeaustelsel sluitend te maken. De iddenstandscentralen zullen nu eerst ichten partijen in het geschil tot elkaar te'brengen. Dat zal gebeuren op een tegen 21 september uitgeschreven vergadering. In een uitzonderlijke felle rede heeft de Russische onderminister buitenlandse zaken, Zorin, in de vergadering van de Veilig heidsraad sècretaris-generaal Hammarskjöld er woensdaga vond van beschuldigd onder de vlag der Verenigde Naties een campagne te voeren tegen de centrale Kongolese regering van premier Loemoemba. Hij noem de Hammarskjöld een willig werktuig van het westerse impe rialisme, dat de positie van het kolonialisme in Kongo tracht te herstellen. „Een aanzienlijk aantal van de zg. deskundigen, die onder auspiciën van de Ver. Naties naar Kongo werden ge zonden, is door Hammarskjoeld in de landen van het westelijk blok, en vooral de Navolanden aangeworven. 5 geen coïncidentie, dat de eerste vertegenwoordiger van Hammarskjoeld Leopoldstad, dr. Ralph Bunche, Amerikaan was," aldus Zorin. „De Sowjetunie zal alles in het werk stellen om Kongo te steunen", zc hij. Tijdens de vertaling van Zorins rede gaf de Amerikaanse afgevaardigde Wadswordth een verklaring uit, vol gens welke de toespraak van de Sow- jetafgevaardigde een van de meest arro gante en huichelachtige verklaringen was, die hij ooit in of buiten de Ver. Naties had gehoord. „Deze aanval was doortrokken van weloverwogen kwaadaardige verdraai ingen en verkeerde voorstellingen van feiten. De Sowjetunie heeft zich wel overwogen in de binnenlandse aange legenheden van Kongo gemengd e strijd met de letter en geest van d soluties van de Veiligheidsraad, mili taire voorraden en personeel naar dit ongelukkige land gezonden," aldus Wadsworth. De vertaling van Zorins rede duurde drie uur, gedurende welke Hammars kjoeld. die met een kleur van woede de vergaderzaal had verlaten, een woord opstelde, daarin zei hij o.m., de volkeren van Azië en Afrika talrijke malen de gelegenheid hebben gehad te constateren hoe hij hun belangen ver dedigt. Van de 18.000 man, die de strijd macht van de Ver. Naties in Kongo telt, zijn nauwelijks 500 afkomstig uit landen van de Navo. Zijn .Amerikaanse" persoonlijke ver tegenwoordiger in Leopoldstad heeft eer uitstekende staat van dienst in werk zaamheden voor de volkeren van Afrika en minderheden. Zorin heeft niet gezegd dat zijn huidige persoonlijke vertegen woordiger uit India komt. „Wij hebben ook nooit maar één groep van het Kongolese leger ontwapend. Het was het opperbevel van het Kongo lese leger zelf, dat een wapenstilstand gelastte," aldus Hammarskjoeld. Dc afgevaardigde van Tunesië, Mon- gi Slim, zei het zenden van troepen- transportmiddelen naar Kongo door de Sowjetunie te betreuren, omdat dit aan leiding zou kunnen zfjn tot een inter naal conflict. De voorzorgmaatre- van de V.N. zoals het sluiten van licgvcldcn en radio Leopoldstad achtte hij volkomen gerechtvaardigd. n stelde voor een commissie van diensten naar Kongo te zenden, die besprekingen moet voeren met de verschillende politieke leiders. Het Ini tiatief hiervoor zou kunnen uitgaan van de Afro-Aziatlsche landen, die deel uit maken van de V.N.-adviescommissie Socialisten gekant tegen De Gaulle De socialistische groep in het Euro pese parlement heeft sterke oppositie geuit tegen het politieke standpunt van de Franse president inzake de toekomst van Europa. Zij heeft verklaard, dat zij zich verzet tegen elke poging die ten doel heeft de functies van de bestaande Europese instellingen te saboteren ei te vervangen door gecoördineerd optre den van' nationale regeringen. Zij pro testeert ook tegen elke invloed in de Europese gemeenschappen in een stijl als die van De Gaulle, die is gebaseerd op persoonlijke macht. Projectiel op grote hoogte vernietigd Een raket van het type Nike-Hercu- les heeft gisteren boven het centrum ite Sands in Nieuw-Mexico, dat dient •r proefnemingen van het Amerikaan- leger, een soortgelijk projectiel op hoogte van dertig kilometer onder schept en' vernietigd. Dit is de eerste maal dat een dergelijke proef op zo'n grote hoogte is gelukt. Het onderschep pingsprojectiel (zeven maal zo snel als het geluid) zocht zelf zijn doel. Russen op weg naar Stille Oceaan Drie Russische schepen zijn kennelijk op weg naar het midden van de Stille Oceaan, waarheen de Sowjetunie enige tijd geleden lange-afstandsraketten af gevuurd heeft, aldus meldt de Ameri kaanse marine. De Amerikanen delen voorts mede, dat een Russische sleepboot en een tank schip waargenomen zijn in het midden van de Noordatlantische Oceaan. Satelliet-capsule in zee gevallen De nieuwe Amerikaanse aardsatelliet. Discoverer IV, die in een baan om de aarde is gekomen, heeft zijn capsule afgestoten, maar de Amerikaanse luchtmacht is er niet in geslaagd hem op te vangen. Een ogenblik zag het er zelfs naar uit dat de capsule geheel verdwenen was. Gisteravond werd echter een signaal opgevangen en ontdekten Amerikaanse piloten de capsule in zee ongeveer 200 mijl ten noordwesten van het Kerstmis- eiland. Een woordvoerder van de lucht, macht verwachtte dat hij vanmiddag ul worden geborgen. Dit zal dan de derde achtereenvolgende Amerikaanse capsule zijn die veilig en wel naar de aarde terugkeert. De capsule van Discoverer Xin werd uit zee opge vist en die van XIV door een vliegtuig „uit de lucht geplukt." Minister Herter: Geen Directoraat De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, werd gisteren op zijn persconferentie gevraagd commen taar te geven op de berichten dat de Belgische regering haar steun geeft aan de plannen van president De Gaul le, welke nauwere samenwerking tussen de Grote Drie in de Navo beogen. Herter wees er op dat deze samen werking reeds bestaat, maar hij zag geen noodzaak deze te verheffen tot een Navo-Directoraat. Ten aanzien van de opvattingen van De Gaulle over de samenwerking tus sen de nationale strijdkrachten in plaats van toenemende integratie van de Navotroepen in Europa, zei Herter dat de V.S. nog steeds van mening zijn dat integratie een noodzaak is. Hij zei dat de kwestie besproken zal worden op de in december te houden minister raad van de Navo. Twee Egyptische tempels, die ten Zuiden van Assoean staan, worden op het ogenblik afgebroken. De delen wor den naar Asoean gebracht. Een en an der geschiedt in het kader van de door de Unesco ondernomen actie om de bij Assoean gelegen tempels te redden, die na voltooiing van de bekende dam met de ondergang worden bedreigd. dens een vierdaags bezoek aan ons land de DAF- fabrieken bezocht. Het ge zelschap omvatte parle mentsleden uit Engeland, Frankrijk, Duitsland, Ita lië, België cn Nederland. Het bezoek had ten doel, de parlementsleden een beeld te geven van produktie-capaciteit. I Op zijn tweedaagse ei sie langs een aantal ningbouwprojecten heeft minister Van Aartsen (volkshuisvesting en bouw nijverheid) met een aan tal Kamerleden van d< vaste commissie voor volkshuisvesting en bouw nijverheid gisteren een bezoek gebracht aan Arn hem. Hij bezichtigde daar een complex van 32 pas gereed gekomen wonin gen in de Overrijnse stadswijk Malburgen. Deze woningen zijn opgetrok ken tot leniging van de grote nood, waarin de wo ningzoekenden met be scheiden inkomens verke ren. De bouwkosten heb ben rond ƒ367.000 bedra gen. De huur per woning per week is voorlopig ge steld op 10.05. 394) Met een handvol mannen kon in vroeger tijden op krijgskundig ge bied heel wat worden klaargespeeld. Moesten de Duitsers bij de verrassing van Noorwegen in 1940 (liever zouden we hier van verraad spreken) ver scheidene duizenden mannen in de ruimen van de in Noorse havens ge meerde schepen verbergen, welke troepen op het gewenste tijdstip be langrijke strategische punten in han den moesten zien te krijgen, ten tyde van Prins Maurits kon met aanzienlijk geringer aantallen worden volstaan. Het turfschip, waarmee ln 1590 Breda bij verrassing werd genomen, schijnt in het ruim i dan 70 Staatse sol daten schuilplaats te hebben verleend, een getal, voldoende om in die dagen de wachten overhoop te voor de van onge duld popelende medestrijders open te gooien en de zegevierende slachting een aanvang te laten nemen. Maar goed, dank zij deze krijgslist kwam Breda dan toch maar weer voor een tijdje in handen der Staat- sen, cn daar ging het om. Overigens was dit slimmigheidje met het turfschip in die dagen van Maurits een vreselijk oudbakken grapje. En we weten eigenlijk niet, TOCH IS HET ZO! bazen: over de lobbesachtige goede trouw van de Spanjaarden, èf over het gewichtige gezicht van onze onderwijzer, die ons destijds met deze krijgslist bekend maakte met een geheimzinnigheid alsof hij ons de uitvinding van het zwarte garen ont hulde. Hadden zowel de Spanjaarden als deze onderwijzer de geschiedenis van een iets noordelijker gelegen stad in de gaten gehouden, dan zou Breda nimmer op deze wijze ver overd z|jn geworden en indien tóch op school zou er niet zo'n ophef van z|jn gemaakt met een ge zicht van wat-zeg-je-me-daar-wel- Want Dordrecht viel, ruim een eeuw eerder, de eer te beurt door de Kabeljouwsen te worden ingenomen op precies dezelfde wijze. tVe geven toe. dat het schip dat de Dordtse wallen binnenvoer, géén turfschip was. Neen, het was rijshout waaronder erval be stemde soldaten ver borgen lagen. Maar dit is dan ook wer kelijk de enige variant die Maurits heeft aangebracht. Wil men desondanks Prins Maurits de patentrechten voor de krijgslist met het turfschip laten, dan strekt z|jn uitvinding zich niet verder uit dan de turf en het is de vraag of er enig octronibureau gevonden zal worden dat dit in historisch opzicht voldoen de zwaarwegend acht om op die grond de uit 1481 daterende Dordtse rechten vervallen te verklaren. Uiteraard kan het bovenstaande bet strategisch genie, waarvan Maurits in de loop van z|jn krijgskundige loop baan heeft bl|jk gegeven, in geen enkel opzicht aantasten. Wèl zouden wij willen aantasten de opvatting dat aether en benzine brandbare vloeistoffen zijn. Dat Is n.l. niet het geval. Daarover een volgende keer. Deze ooievaar is kortgeleden door een geestelijke op de kerktoren van het Brabantse plaatsje Best ontdekt. Het dier zag er wat mistroostig uit, hetgeen ook niet te verxoonderen was: hij had de trek van de andere ooievaars letterlijk gemistDoor bemiddeling van een functionaris van de Vereniging tot Bescherming van Vogels te het dier inmiddels naar Kano in Afrika vervoerd, een afstand van 4750 kilometer. Daar zal de ooievaar zich weer bij het grote peloton kunnen voegen om het laatste traject gezamenlijk af te leggen. Een K.L.M.-stewardess zal zich in hogere sferen om het eten en het drinken van de ooievaar bekommeren .k

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5