rijwillige bijdrage vervangt thans hoofdelijke omslag Nieuw Leids dierenasiel officieel geopend Afscheid en intrede aan de Zuiderparkschool Meeropbrengst van ruim 50 procent verwacht Delftse T.H. vraagt uranium te huur NIEUWE LEIDSCHE COURANT S DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1960 Twee exposities in de Lakenhal Van zaterdag tot 17 oktober wordt in De Lakenhal een tentoonstelling gehou den van oude en moderne grafiek uit de verzameling van de heer A. Tavenier te Gent. De expositie omvat prenten van Rembrandt, Dürer, Van Dijck, Tytgat. Cantré en Manet. De 3-Oktober Vereniging heeft een wedstrijd uitgeschreven, waarbij leerlin gen van het lager onderwijs werden uit genodigd hun indrukken van het feest van vorig jaar in een tekening vast te leggen. Een keuze uit de inzendingen wordt van 24 september tot 5 oktober in De Lakenhal tentoongesteld. HET BESTUUR van de Gerefor meerde schoolvereniging in Leiden nam gisteravond in de gym nastiekzaal van de Stadhouderslaan- school afscheid van het hoofd van de Zuiderparkschool, de heer D. Kruit hof en installeerde het nieuwe hoofd, de heer J. C. van Schaik. De voorzitter der schoolvereniging, mr. dr. M. Teekens, heette in het bij zonder de rijks-inspecteur A. Boo gaard en de gemeente-inspecteur B. Swanenburg welkom. Hij wees erop, dat de heer Kruithof zijn eigen stem pel op de school heeft gedrukt. Hij heeft zijn functie met veel plichts gevoel vervuld en ging met het per soneel en de leerlingen om op een loede en bedachtzame wijze De resultaten van de leerlingen die toelatingsexamen voor de middelbare school deden, waren zeer goed in de pe riode dat de heer Kruithof hoofd was. Naast alle mooie momenten waren er ook moeilijke, maar de heer Kruithof heeft leze op een Christelijke wijze opgelost. De heer Van Schaik zal het volgens de heer Teekens niet gemakkelijk hebben de eerste tijd. Hij komt uit een kleine plaats, Veen in Noordbrabant, naa grote stad. Ook het karakter van deze school is heel anders dan van di De heer Boogaard roemde de heer 111111!!!,.lüülülüllllllüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll1 Een handdruk van het schei dende hoofd van de christelijke school aan de Stadhouderslaan, de heer D. Kruithof, en zijn op volger, de heer J. C. van Schaik (rechts). Fo>to N. van dier Horst. Kruithof om zijn accuratesse als admini strateur en als schoolhoofd. De lessen n altijd goed voorbereid, zodat de resultaten ook wel goed moesten zijn. Zijn werk kenmerkte zich door 't wezen lijke contact dat hij met de kinderen had. Nu de heer Kruithof hoofd wordt op leerschool van de Rehoboth-kweek- school in Utrecht hoopte de heer Boo gaard dat het contact en het vertrouwen et de kwekelingen ook goed zullen zijn. Nooit geweest De heer Swanenburg merkte op dat de gemeentelijke inspecteur als het goed is nooit op bijzondere scholen komt. Hij is nooit op de Zuiderparkschool geweest, waaruit blijkt dat er zich geen moeilijk heden hebben voorgedaan. Het vertrek van de heer Kruithof is een verlies. Spre ker hoopte dat de heer Van Schaik de naam van de school hoog zal houden. Verder spraken nog de heren A. D. Pool, namens de hoofden van scholen, de heer D. A. Jansen namens het personeel, de heer P. Harteveld namens de oudcr- commissie. de heer R. Kramer namens de hoofdcommissie van Christelijk-Nationaal School onderwijs en de heer D. Zuider- veld namens het Gereformeerd school verband. Zij deden hun woorden verge zeld gaan van een geschenk. De heer Kruithof denkt met groot ge noegen aan de vijf jaar dat hy aan de Zuiderparkschool verbonden is geweest terug. Hij had een kleine geselecteerde klas, zodat hy voor de tegenwoordige tijd in weelde heeft gewerkt. De heer Kruithof hoopte dat hij met resultaat hier gewerkt heeft. De heer Van Schaik was getroffen door de manier waarop deze avond was op gevat. Hij.hoopte dat God hem de krachf zal geven om te werken tot eer van Zijn naam en tot zegen van vele kinderen. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Agenda voor Leiden Donderdag Schouwburg, 8 uur: Haagsche Come- die met Jaloezie, van Sacha Guitry, voor K. en O. t Boshuis, 8 uur: Ned. Ohnisten- vTOUWenbcxmd, Leiden Zuidwest, ds. J. A Peters uilt Den Haag over Evangelie en de moderne mens. Vrfldag Met een kleine variatie op de leus van het monument op de Afsluitdijk kan men zeggen ,.Een Kerk, die leeft, bouwt aan haar toekomst". Dat bou wen geldt zowel in geestelijke als in materiële zin en vooral dat laatste kost veel geld. De Hervormde Gemeente van Leiden kan van heden af met terdaad demonstreren mee te willen werken aan de uitbouw van haar Gemeente, nu de Ge meenteleden zelf hun jaarlijk se bijdrage mogen vaststellen. Symbolisch brachten wij deze ingrijpende verandering in hei kerkelijke leven van Her vormd Leiden tot uitdrukking door nevenstaande foto van de J6de eeuwse geldkist in de historische „Gemeente-com missiekamer" oftewel de kerk voogdenkamer van de Pieters kerk. Foto N. van der Horst- K. en O. Rehoboth, 8 uur: Ned. Christen-vrou wenbond Leiden-Centrum, dr. E. v. d. Schoot te Utrecht over huwelijk en echtscheiding. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: Ope ningsavond centrale Hervormde vrou wendienst-commissie. Zaterdag Foyer Gehoorzaal, 3 uur: Herdenking 175-jarig bestaan Kon. Genootschap Ma thesis Scientiarum Genitrix. Stationsplein, 2.05 uiur: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging naar Huys to Waarmond, paddestoelenexounsie. Films Casino (2.30. 7 en 9.15 uur)Het lot van een mens (18 jaar); woensdag en donder dag: Het loon van de angst (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur;: Strafbataljon 999 (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Als m'n grote broer het wist (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Salomo en de koningin van Sheba (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur)Hiroshima, mon amour (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Mag ik deze dans van u? (18 jaar). affaire (18 jaar). Luxor (2.30, 7 e (114 jaar). Casino (2.30, 7 snapping (14 jaa Lido (2.30, 7 en (18 jaar). i 9.15 uur) Totale oorlog n 9-15 uur) De grote onit- 9.15 our) Doctor in love 9.16 uur) Mitten in der Hervormd Leidenaan u de daad F' Apotheken Geopend apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. 20552. Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28, Panorama der prehistorie (tot 15 december). Ned Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoef er", Pesthuislaan, ,,'s Komngs Rok" prenten en uniformen (tot JU september) Rijksmuseum voor Volkenkunde^tot 15 oktober: expositie ^dagelijks geopend Weekeinde in Leiden voor leiding Herv. zondagsscholen Mnsea, Instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenetr. lb: ellke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Aoadomiisoh-Historasch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tol haltf 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8,30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 10—5 u JeugdbibMtheek. leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere Jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). PiLgrirntoithers-huisje, Boisotkade 2, elke diag geopend van half 10 tot 12 en van 2 Bibliotheek universiteit, Rapenburg T4 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 (liefst in de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 16a. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. Leidse koopman verkocht huurkooptelevisie „Daar sta je met je mooie gezicht. Eigenlijk had ja gevangenisstraf ver diend". Deze niet al te vriendelijke woor den kreeg een 42-jarige koopman uit Lei den te horen van de officier van justitie 'bij de Haagse politierechter. De verdach te had een televisietoestel, dat hij ii huurkoop van een financieringsbank had gekochit, verkocht toen de termijnen nog niet waren afbetaald. „Verdachte snapt niet veel van", zo vond de officier. 1 eiste oen boete van f 50 of tien dagen één maand voorwaardelijke gevangen: straf met drie jaar proeftijd. Verdachte kon de termijnen van huurkoop niet meer betalen. Bovendi mankeerde er iets aan het toestel, dus verkocht hij het voor f 375. Er moest toen nog f 1000 worden betaald', maar daohite vertelde de rechter, dat hij niets voor voelde, dat bedrag nog te 'talen. In verband met de huurkoop deze: „televisie is luxe. Als je het betalen kunt, moet je zoiets niet doen". Hij voegde er tot verontwaardiging verdachte aan toe: „Zo gaan we denken, dat u het er om doet". De koopm. echter in zijn 42 levensjaren nog nooit met de politie te maken gehad. Dat vond hij op zo n leeftijd nog T® "™lr "3in zichzelf. Hij werd ve loordeeld con for DE KERKVOOGDIJ van de Hervormde Gemeente te Leiden heeft eer belangrijk besluit genomen: met ingang van heden wordt de kerke lijke hoofdelijke omslag (velen spreken meestal van „kerkelijke belas ting") vervangen door vrijwillige bijdragen. Verscheidene andere Her vormde Gemeenten gingen hierin al voor en ook andere kerkgenootschap pen, bijvoorbeeld de Geref. Kerken, kennen reeds lang het instituut var de zgn. „vaste vrijwillige bijdrage". De Hervormde Gemeente van Leider doorbreekt hiermee een traditie van ongeveer 150 jaren. De kerkvoogdij die tot nu toe jaarlijks aan de op belastinggegevens gebaseerde verplichte omslag 130.000 ontving, verwacht, dat jaarlijks aan vrijwillige bijdragen ongeveer 200.000 binnen zal komen. Deze ingrijpende verandering heeft plaats onder het motto „Hervormd Leiden, aan u de daad!" Het vervangen van de hoofdelijke omslag door vrijwillige bijdragen gaat gepaard met een krachtig appèl op het verantwoordelijkheids gevoel van de Gemeenteleden. De kerkvoogdij ziet hierin geen waag stuk maar een geloofsdaad. Besef fend, dat een Kerk, die leeft, aan haar toekomst bouwt", wordt er ge lijktijdig gewezen op de vele grote uitgaven, die Hervormd Leiden in I de komende jaren staan te wachten. qpE HUUR GEVRAAGD 4i/2 kilogram uranium (235) voor kernreactor te Delft." Een annonce met een soortgelijke inhoud zou men zich met enige fantasie >innenkort best kunnen voorstellen in een Amerikaanse krant. Helemaal niet on denkbaar, dit „te huur gevraagd", want aangezien Amerika het uranium niet pleegt rkopen maar te verhuren, doende leveranciers van uranium daar de splijtstof sn huurcontract van de hand. En aan zo n „bruikleen" heeft de in afbouw zijnde eactor achter in de Delfise T.H.-wijk nu grote behoefte. Naar men weet wordt Oude splijtstof uitgewerkt Een tegenslag voor de „installateurs' van de Delftse reactor is, dat de kern elementen die men had overgenomen van het enige jaren geleden op Schiphol gehouden tentoonstelling „Het Atoom" al blijken te zijn uitgewerkt Het was namelijk de bedoeling om de kernreactor met deze splijtstof van „Het Atoom" uit te rusten. En nu blijkt het allemaal ineens op een misrekening te zijn gelopen, door niets meer of minder dan een fabricagefout. De elementen hebben nl. door deze misslag van de Amerikaanse leverancier al teveel van de radioactiviteit verloren om voor de raieu- reactor nog enig nut te kunnen af- ÏVel een tegenvaller, temeer daar van „Het A toom "overgenomen splijt- >f zo zuinig en zorgvuldig had opge slagen in de kelder van een der T.H.- gebouwen. En vandaar ook, dat men nu tot inruil van de grotendeels uitgewerkte elementen moet overgaan en i halve voor een geheel nieuwe kern moet ?n naar een nieuwe „huurkoop' ium 235 in Amerika. In de hoop dat deze huurkoop dan geen „duurkoop" zal blijken te zijn. Naar de letter van zo'n huurcon tract bedraagt de huurprijs uranium vier procent van de kostprijs per jaar, waarbij de splijtstof dan onder garantie wordt geleverd. Dit betekent, dat het gebruik kilo uranium voor de Delftse reactor de T.H. op rond tienduizend gulden per jaai komt te staan. De verwachting is, dat in 1962 de nieuv geleverde kernelementen op de bodem van ec'n ruim tien meter hoog bassin zal worden neergelaten, op de eigenli.ke plaats waar het splitsingsproces dan gaat plaatsgrijpen. Ter meerdere veiligheid krijgt dit kernbassin midden in de koe pelvormige hal een plaats, waartoe deze gasdichte koepel binnenkort met alumi- niumplaten zal worden toegedekt. Het bouwwerk is 27 meter hoog en krijgt een 60 meter hoge schoorsteen. Die afvalstoffen dde met radio- nderwjjsdocleinden gebruikt. activiteit zijn besmet en die hun ge vaarlijke straling niet zouden ver liezen zullen naar Amerika worden overgebracht. De afvalstoffen, in vloeibare of vaste vorm die na ver loop van tijd wel hun radio-activiteit hebben verloren zullen via de stads- riolering worden geloosd. Kanselboodschaj Be-sefit men bij dit alles, dat in 1959 ir Leiden aan vermakelijkheden 2 miljoen gulden is uitgegeven hiervan kwam het -gemeentelijke belastinglaatje f 366 006 binnen dan kan men bij de plannen van de Hervormde Gemeente van Leiden maar tot één conclusie kor Gemeenteleden hun verantwoordelijkheid kennen, moeten de plannen slagen. Zoals gezegd, gaat de nieuwe regeli-n; vandaag, 15 september in. Aanstaand' zondag wordt in alle Hervormde kerken te Leiden een kansel'boodisoh-ap Voorg ■lezen betreflfende da vrijwillige bijdragi en de maandag, dinsdag en woensdag worden benut om op 15.000 adressi nodige gegevens tie bezorgen. De Gemeenteleden krygi luilpost van eigen begroting. iiiiiiiiiüiüiliiüiiiliiiiiiiiiii',.;; Geholpen door de beheerder van het nieuwe Leidse dierenasiel, de heer L. Vogelenzang, hees mevr. E. 't Hart-Blok als secretaresse van de afdeling Leiden en om streken van de „Ned. vereniging tot bescherming van dieren" de vlag, waarmee de officiële ope ning een feit was geworden. Foto N. van der Horst Suggestie inzake naam Van Poelgeest van enkele verbeteringen en uitbrei dingen is men echter aangewezen op de steun van dierenvrienden en de ge meente Leiden (die overigens voor 1960 een nog niet ontvangen subsidie van f2.000 beschikbaar heeft gesteld. Er is nu een jonge, actieve boekhouder aangetrokken, die nauwkeurig de gang van zaken bij het asiel registreert, zo dat eind dit jaar de gemeente een be groting kan worden voorgelegd, die 1« gebaseerd op concrete cijfer». Ten slotte dankte mevr. Mak in het bijzonder mevr. Dieben („die het begin van alles was doordat zij de grond schonk") en het echtpaar Vogelenzang, dat zioh heeft ontpopt als volbloed die renvrienden. Het is al voorgekomen, dat een pensionhond na korte tijd even. dol was op de heer Vogelenzang als od zijn eigen baas! De secretaresse van de afdeling, mevr. E. 't Hart-Blok, verrichtte na deze toe spraak de officiële opening door de vlag te hijsen. Hierna spraken nog wethouder S. Menken (die het bestuur feliciteerde met het asiel èn met de heer Voge lenzang), de heer EKronenburg na mens genoemde politiebond en de heer Kooistra van het hoofdbestuur, die de suggestiedeed aan het asiel de naam te verbinden van wijlen de heer H. van Poelgeest, oud-voorzit- ter van de bond, die in Leiderdorp eens een particulier asiel had. De heer Kooistra (afkomstig uit Leeuw arden) liet zijn woorden vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. De wonden van het asiel zijn verlucht met conté-tekeningen van de Leidenaar W. Huge. Burgerlijke sland van Leiden Geboren: Willem zn v J Varkevisser en W Ouwehand; Johannes Samuel Hendrik zn v J de Vries en E M Bink; Peter zn v P Lardee en G van Winkel; Nicolaas zn v G J v Mourik en A J Bom; Yvonne Regina Anna dr v S J van Kins en G D T de Jong; Hans Peter Bernhard zn v H P B Nieuwenhoven en J J Philippo. Overleden: E A J van Dijke, 49 jr, man; C R Bijl, 51 jr, man; P Weij, 19 jr, zn; P H M Nijssen, 4 jr, dr. Gehuwd: A Missaar en M Polane; N A L Touwen en M W Sicklax ÜE VOORBEREIDINGEN en de bouw zelf mogen dan langer hebben ge duurd dan werd verwacht, gistermiddag was dan toch eindelijk het grote moment-aangebroken, waarop het nieuwe Leidse dierenasiel offi cieel kon worden geopend. Een grote groep genodigden en belangstellende leden was getuige van deze gebeurtenis aan het eind van de nog niet goed begaanbare Besjeslaan (een zijlaan van de Hoge Rijndijk) te Zoeterwoude. Het mooie nieuwe asiel, bestaande uit 18 hondehokken, 32 kattehokken, een apotheek, een ontvangkamer, een wachtkamer en een dienstwoning, mag dan wat afgelegen- liggen, de ware dierenvriend weet het wel te vin den. En hij weet ook, dat de verzorging van de dieren bij de beheerder, de heer L. Vogelenzang, en diens vrouw en dochter in buitengewoon goede handen is. Het tijdelijke van het verblijf der dieren werd nog eens extra onder st reept door mevr. Mak. Bij pension- dier en "\s dit logisch maar voor zwerfdieren moet steeds zo spoedig mogelijk een nieuw tehuis worden gevonden en juist ook op de leden van Dierenbescherming rust hier een belangrijke taak. Daarbij moet niet worden vergeten, dat ook poes jes Gods schepselen zijn, aldus mevr. Mak. In de praktijk blijken zwerf honden nu eenmaal gemakkelijker een nieuwe baas te kunnen krijgen dan zwerfkatten. Natuurlijk zijn er nog wensen ten aanzien van het asiel; de belangrijkste hiervan betreft de Besjeslaan, die nodig verbetering behoeft, terwijl ook een kleine parkeergelegenheid geen over bodige luxe zou zijn. gingen. Redelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3