Cm\STÏL Pro Rege heeft 75.000 leden Kfilynos Christelijke school is „Moeder der zending" Zuidafrikaanse kerk is boos op de Wereldraad Diaconaal jaar is essentiële taak van de kerk Een woord voor vandaag Kardinaal Bea wil een open „dialoog" met protestanten Sporti 4 ILF0RD camera EENSGEZINDHEID J7EN van de grootste bedrijfstakken in Nederland, de metaalindustrie, heeft gisteren voor de tweede maal onder het regime van de gedifferentieer de loonpolitiek een looneis, en stellig geen onaanzienlijke, op tafel gelegd. Vanuit de situatie in deze bedrijfstak bezien, is deze eis volkomen begrijpelijk. Er valt hier een onverwacht grote toeneming van de arbeidsproduktiviteit te bespeuren, er is een groot tekort aan arbeidskrachten en de werkgevers zijn eigener beweging bereid hogere lonen te betalen. Het zou een vreemde vakbond zijn, die van een dergelijke bereidheid bij de werkgevers geen ge bruik zou maken. Ook al volgt thans de nieuwe looneis bijzonder snel op de afsluiting het vorige contract en al is eigenlijk de openbrekingsdatum, die in contract is opgenomen, nog niet bereikt. En, zo moeten we er aan toe voegen, al is de produktiviteitsstijging in de rest van het bedrijfsleven, over het algemeen lang niet zo groot en zouden wij inwilliging van de nieuwe loon eis in de metaal, de lonen in Nederland aanzienlijk verder uit elkaar gaan lopen. Met dit alles heeft de bedrijfstak metaalindustrie maar in betrekke lijke zin rekening te houden. Men constateert hier een welvaartsontwikkeling, de vakbeweging ziet hier duidelijke mogelijkheden om tot loonsverhoging te komen, en men maakt er terecht gebruik van. Anders dan de verantwoordelijkheid van een vakbond in een bepaalde be drijfstak is echter de verantwoordelijkheid van een vakcentrale. Een vak centrale heeft mede te waken over de lonen en arbeidsvoorwaarden leden der aangesloten bonden, maar bovendien heeft zij een taak die meer het algemeen belang raakt, het belang van de werknemers in alle bedrijfs takken. Een te sterk uiteen groeien van het loonpeil, een opdrijven van het prijspeil, een dreigende overconsumptie zijn factoren, die de vakcentrale bij haar oordeelvorming meer zal moeten en kunnen laten meespelen dan de vakbond. Naar onze indruk verstaan de wcrknemersvakcentralen in Nederland op het ogenblik deze verantwoordelijkheid en volgen zij nauwlettend en met zelfbeheersing de ontwikkeling, zonder zich al te gemakkelijk in een wel- vaartsroes te storten. De vakcentralen zijn op dit punt op het ogenblik eens gezind en daardoor sterk. We hopen dat deze eensgezindheid bewaard zal blijven bij het komende voortgezette beraad in de Stichting van de Arbeid en met de regering. Juist ook met de regering, omdat men er begrip voor zal moeten hebben, dat de verantwoordelijkheid van de regering ook nog weer een andere is dan die var het georganiseerde bedrijfsleven. VERHOGING VAN DE LONEN? J^E regering draagt verantwoordelijkheid voor de loonpolitiek. Leidt de loon politiek tot sociaal-economisch ongewenste toestanden dan zal men dit die regering verwijten. Men zal er daarom begrip voor moeten hebben, wanneer „Den Haag" zich niet zo bijster gelukkig voelt met hoge looneisen. Hiervoor zijn wel argumen ten aan te voeren, en het is misschien goed hieraan op deze plaats aandacht te besteden in het belang van een goed begrip voor de sociaal-economische situatie in Nederland. Wanneer we de prijsstijgingen van de afgelopen tien jaar meerekenen, dan hebben de diverse loonsverhogingen in Nederland in de periode van 1950 tot 1960 geleid tot een gemiddelde reële welvaartsstijging van ongeveer 24 pet., dus 2,3 pet. per jaar. Het afgelopen jaar is het prijsniveau vrijwel constant gebleven, de lonen zijn echter in het kader van de gedifferentieerde loonpolitiek gemiddeld met ruim 6 pet. omhoog gegaan, bovendien moet daarbij nog een 5 pet. opgeteld worden voor verhoging van de regelingslonen, en daarbij komen nog enkele procenten voor „autonome loonstijging", totaal 13 pet. Uitgaande van een gemiddelde contractsduur der c.a.o.'s van ongeveer twee jaar betekent dit een verhoging van de lonen per jaar met gemiddeld 6'/2 pet. Niet iedere werknemer zal dit hebben gekregen, maar nationaal econo misch gezien zal men hiermee moeten rekenen om de gevolgen van onzi landseconomie te kunnen bepalen. Daarbij is nog geen rekening gehouden met de verkorting van de arbeids tijd. Indien deze werktijdverkorting de komende jaren in verschillende be drijfstakken haar beslag zou krijgen, betekent dit een stijging van de kosten der bedrijven met nog eens 0,6 pet. van de loonsom. Ook al zou men dit tot 3 pet. kunnen terugbrengen dan zou dit over twee jaar samen met gelijkblij vende loonstijging (13 pet.) toch 16 pet. meer kosten betekenen, of 8 pet. per jaar. Daardoor zal een jaarlijkse produktiviteitsstijging nodig zijn van ooi 8 pet., wil men het prijsniveau handhaven. Deze 8 pet. is wel heel hoog ver geleken bij de reële inkomensstijging van de afgelopen tien jaar. Maar zoals het nu gaat in het bedrijfsleven, Jjjkt het allemaal mogelijk. Dat er nu, op deze wijze redenerend, bezwaren kunnen rijzen tegen een tussentijdse openbreking van contracten om nog meer loonsverhogingen te formeren, is op z'n minst begrijpelijk. Dat de regering dan in de eerste plaats wijst naar een andere mogelijkheid, die de consument ten goede kan komen, namelijk prijsverlaging, ligt voor de hand. Vooral wanneer men ook nog even denkt aan de eventuele gevolgen van te vergaande loonsverho gingen. Loonsverhogingen die verder gaan dan de produktiviteitsstijging toelaat, kun nen leiden tot een over-consumptie, tot over-investeringen, en tenslotte tot een nieuwe bestedingsbeperking, waar niemand belang bij heeft. Een beste dingsbeperking, die sociaal onverantwoord is, omdat zij het zwaarst drukt op de zwakste schouders. BELANGRIJKE CONFERENTIE J^E EERSTKOMENDE DAGEN zal ons land het voorrecht hebben, gastvrij- beid te mogen verlenen aan een belangwekkende conferentie. Dan komt hier namelijk bijeen een aantal protestantse christenen uit onderscheidene landen in Europa, doch allen werkzaam op het terrein van de journalistiek en de publiciteit. Nu een zestal jaren geleden werd, in Parijs, de eerste bijeenkomst gehouden. Het getal van protestantse christenen op het terrein van journalistiek en pu bliciteit is in Europa niet overmatig groot. Niet overal beschikt men, als in Nederland, over een behoorlijk ontwikkelde dagbladpers. Vaak heeft men zijn arbeid te verrichten op eenzame posten. Dan kan er te groter behoefte aan bestaan om, zoals Paulus het reeds uitdrukte, de broeders, hier nader ook de vakbroeders, te zien en door dat zien van elkaar gesterkt te worden. Het betreft hier een organisatie van thans nog bescheiden inhoud. De voor naamste bezigheid bestaat in de jaarlijkse conferentie, waarvoor dan nu Nederland aan de beurt is. Maar aan die voornaamste bezigheid houdt men dan ook vast. De conferentie dient ter bespreking van vakproblemen, tot het uitwisselen van ervaringen, en niet het, minst ook tot het opdoen van indruk ken in het land waar de conferentie wordt gehouden. Dit laatste maakt ditmaal voor geheel ons land deze conferentie van betekenis. Men ziet in het buitenland nogal eens vreemd aan tegen bepaalde verschijn selen in ons land, niet het minst ook voor wat betreft kerk en organisatie leven. Dan mag de vraag rijzen, of die vreemde kijk misschien niet méé wordt ingegeven door een niet geheel afdoende informatie van Nederlandse kant. Gebrekkige informatie moet voor wie in de journalistiek en de publiciteit werkzaam is een gruwel zijn. Nu de landen, ook in Europees verband, meer en meer aaneensluiting zoeken, mag het ons minder dan ooit onverschillig laten, welk beeld men over de grenzen van ons land krijgt van hetgeen zich binnen ons landsgrenzen voltrekt. Zulks te minder nog, waar men, naar de ervaring leert, over de landsgrenzen op een volledige informatie prijs stelt. Het doet ons genoegen, dat ditmaal ons land voor deze conferentie aan de beurt is. Mogen de indrukken, die onze buitenlandse gasten straks meenemen naar hun land, goede indrukken zijn. mHSPI h»I Beroepingsiverk GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Nieuw-Loosdrecht: 1. A. Wielemaker te Bruinisse. Lok te IJmuiden. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Huizen N.-H.: N. de Jong te Katwijk aan Zee. De Eerste Kamer heeft de voetbaltotc De Tele nleiding om te schrijven: „Te I jl de westelijke wereld gewikkeld is in n worsteling met het alle leven verme tende communisme, verwerpt de Eerste amer in Nederland de Toto-wet, terwijl gtfen schijn van kans is, dat er binnen sienbare tijd een andere, betere wet or in de plaats Zal komen. Het is politiek van het allerkleinste ka ler, het is Den Haag op zijn aller- lalst." Ook De Volkskrant is ontevre- len over de gang van zaken in de senaat :n schrijft: „De beperkte toto is onderwijl al op een tijdelijke vergunning gestart en de eerste resultaten zijn ontegenzeggelijk gunstig. De betrokken organisaties vonden hierin zelfs aanleiding de Eerste Kamer nog voor het debat te verzoeken geen ver dere bezwaren meer te maken en de be perkte toto nu maar te aanvaarden. Een dergelijk verzoek van de meest belangheb benden had toch wel veel gewicht in de schaal mogen leggen. Het is vooral daarom dat wij het betreuren, dat de Eerste Kamer er nu desondanks toch van haar kant niet aan heeft willen meewerken, dat er op deze basis een wettelijk geregelde toto komt. Intussen is de afwijzing een feit. Staat de toto nu opnieuw op losse schroeven? Dan zouden de senatoren, die vasthielden I Ie slechte dienst hebben Onderwijs in Suriname is blijde zaak (Van een onzer verslaggevers) In een stampvolle Broederkerk er moesten zelfs mensen buiten zit ten heeft de Surinamezending van de evangelische broedergemeente (hernhutters) te Zeist haar jaarlijks zendingsfeest weer gevierd. De lei ding berustte bij prof. dr. J. M. van der Linde, die zei dat 1960 niet al leen het jaar van Afrika van Suriname. Precies 225 jaar geleden gingen de eerste zendelingen der hernhutters naai Suriname. Hun werk heeft vrucht ge dragen en ook in de volgende jaren en. eeuwen kon er telkens geoogst worden. Prof. Van der Linde vond dat niet vreemd. Bij de opening der samenkomst had hij psalm 139 gelezen, het lied dat de alomtegenwoordigheid van God be zingt. Hij herinnerde aan een woord Zinzendorf: „Als de zendelingen in gebied komen, waar het evangelie nooit gepredikt is, en hun boodschap vindt ;ehoor, dan moet men maar denken, at de Heilige Geest er reeds vele ja- en vóór de komst der zendelingen ge werkt heeft". Hiervan schijnt ook psalm 139 te ge wagen, zoals trouwens vele psalmen. Men doet er goed aan de psalmen goed te lezen en veel te zingen, zei prof. Var der Linde, want het zijn zendingsfliede- "en bij uitnemendheid. Terwijl het liefdemaal werd gevierd, luisterde men naar de begroeting var zendingsarbeiders met verlof. Ook wer den drie broeders herdacht, die sinds het vorige feest „tot hoger koor waren toegetreden", zoals dat in het „zendings- Ni r a nt is echter met de houding van enaat best tevreden: „Een ding staat de liberalen hebben gisteren in de Eerste Kamer zoals wij hoopten dat zou gebeuren hun beginsel zwaarder laten n dan het compromis afdwingende kabinet. De A.R. hebben zich i«i meerder heid desgelijks gedragen. i een tijdbom ligt het votum van dc t thans in de Nederlandse politiek. Het ziet er niet naar uit, dat minister Beer- die tijdbom zal kunnen demonteren, Op zijn best zal hij die plof kunnen be spoedigen. Wanneer die plof eenmaal zal ;ijn gehoord, moge het inzicht doorbreken, lat een totoregime niet door een minder heid moet worden bepaald. Daartoe im- moet die plof dienen, onverschillig of hij vervanging dan wel slechts wijzi- ;ing van het kabinet-De Quay zal veroor- Ook Het Vrije Volk juicht het toe dat de voetbaltoto is verworpen. Over de nen die zjjn opgegaan om het deson- jargon" der hernhutters heet. Van ds. N. M. Erné, directeur var zendingsbestuur in Paramaribo las I een boodschap voor. Hef bleek, dat op nbeperkte toto de dezelfde dag ook in Paramaribo het zendingsfeest werd gevierd. Verschillende werkers uit Suriname spraken de samengekomenen toe. O.a. br. Joh. Rambaran, die met zijn gezin naar Nederland is gekomen om tot pre- Advertentie Eis altijd CETA BEVER de beproefde BUITENBIJTS danks niet tot een regeringscrisis te laten komen, zegt het blad: „Voor ons ka maar een werkelijke reden zfjn voor de regeringspartijen om dit kabinet te laten doormodderen. Die reden is de onmacht ters te vinden en de onmacht om het over een regeringsprogram dat die naam mag hebben, eens te worden. En dat tekent dc politieke malaise waarin de confessionele partijen en de VVD ons land hebbei ZEVENTIEN SCHOLEN Er staan nu in Paramaribo 17 scho- n van de broedergemeente, in de dis tricten 22 en in het binnenland 15; men heeft 16 kleuterscholen. In totaal geven 526 leerkrachten onderwijs aan 18.000 leerlingen. Voor de verbreiding van het evangelie betekent dit ontzaglijk veel. In 1738 kwam de eerste school tot stand. Se dert 1876 is er leerplicht. De tegenstand de aziatische bevolking tegen leer plicht de onderwijzers moesten 's morgens zelf de kinderen uit hun schuilhoeken tevoorschijn halen verdwenen. Daardoor wordt het mogelijk om de scholen ook de tienduizenden Suri- namers te bereiken, voor wie het 6 gelie tot heden een dwaasheid is. „Wij zijn nog lang niet klaar", verzekerde de heer Gullit, Diverse andere sprekers voerden even- - ins het woord. Uit hetgeen ds. J. C. Kolk naar aanleiding van het jaarver slag opmerkte ontlenen we de medede ling, dat er plannen bestaan om Suri name tot een aparte provincie van de Broeder-Uniteit te maken met, zoals ge bruikelijk, een bisschop aan het hoofd Uitwijzing van dr. Reeves is interne zaak De Nederduits Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika heeft van daag verklaard dat de deportatie van de Anglicaanse bisschop van Johannesburg, dr. Ambrose Ree ves, een kwestie is waar de We reldraad van Kerken niets mee heeft te maken. Deze verklaring werd uitgegeven door een kerkelijke commissie naar aanlei ding van een bericht uit Genève dat de Wereldraad van Kerken aan de aan gesloten kerken in Zuid-Afrika om een rapport heeft verzocht over de kwestie- De bisschop van Johannesburg is maan dag jL plotseling teruggezonden naar Engeland nadat hij twee dagen voordien uit Engeland in Johannesburg was aan- De gisteren in de Haagse Die rentuinzaal gehouden 70ste cen trale diaconale conferentie van de Gereformeerde Kerken stond in het teken van het „diaconale jaar." In de middagvergadering vroe gen prof. dr. J. T. Bakker, hoog leraar aan de Theologische Ho geschool te Kampen en de Duitse predikant dr. Thiele uit Detmold in twee referaten aandacht voor dit onderwerp. Besloten werd dat de deputaten voor het algemeen diaconaal bureau dc invoering van het diaconaal jaar tinken in gereformeerde kringen in studie I heinen zal nemen, zoda' het mogelijk zal ziinjte m0£v in de toekomst met bepaalde practi- :ier j^n |even Deze vorming zal de sche voorstellen bij dc diaconieën hongeren een andere instelling geven te komen. ten opzidite van de medemens. Geref. deputaten nemen plan in studie Prof. Bakker zette uiteen dat Neder land sinds 1948 dit jaar kent voor jon gens en meisjes die een jaar lang vrij willig hun medemens willen dienen. Het zijn dus geen gespecialiseerde krachten, maar jonge mensen die veel al in inrichtingen zoals bejaardentehui zen verpleeginrichtingen enz. hun me demens willen dienen. Zij ontvangen kost. inwoning en dienstkleding en per maand 50.— zakgeld. De opzet van het diaconale jaar is de eerste plaats om de inrich- zan hun personeelstekort af te Het grote motief Is: de gemeen- dat zij niet zonder de Vervolgens zette dr. Thiele in voor treffelijk Nederlands uiteen hoe het diaconale jaar in Duitsland werkt, waar het voor het eerst in 1954 werd ingevoerd. Het is geen onderneming om aan goedkope krachten te komen of een vooropleiding voor een sociaal beroep, maar een christenopdracht, zo meende hij. Thans zijn er in West-Duitsland on geveer 2500 diakonale helpsters werk zaam. De meisjes komen uit tal van be roepen, ongeveer een derde deel heeft net de middelbare school afgelopen. Enkele instructieweken gaan aan dc toetreding vooraf, ook Is uitwisseling met andere landeskirchen naar andere delen van het land mogelijk. Aan het einde van het dienstjaar volgt een slot- samenkomst, waarin een diploma wordt uitgereikt. Veertig procent van de vrij willigsters kiest hierna een sociaal of kerkelijk beroep. Velen worden bijvoor beeld verpleegster of maatschappeljk Men overweegt in Duitsland het ar beidsveld van de dia's nog uit te brei- gekomen. Dr. Reeves was na de onlusten in Sharpville uit vrees voor arrestatie naar Engeland gegaan. De kerkelijke commissie van de Neder duits Gereformeerden (de grootste kerk in de Unie) meent, dat de Wereldraad niets te maken heeft met interne aan gelegenheden van een land dat het nodig oordeelt iemand uit te wijzen, die geen onderdaan van dat land is, te meer daar de Zuidafrikaanse regéring de redenen voor de deportatie nog niet openbaar heeft gemaakt. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot hoofd: aan de Paul Kruger u.l.o. -school te Coevorden: de heer Ed. C. de Kam te Coevorden; aan de Chr. Nationale school te Amersfoort: de heer J. Steenstra te Minnertsga; de Hervormde school te Valther- mond: de heer H. J. M. Patberg te Niewier; aan de Hervormde lagere school te Tubbergen: de heer A. Bru- nekreef te Amsterdam; aan de Chr. Nationale school te Klazienaveen: de heer J. Visser te Zuidland. Benoemd tot onderwijzeres: aan de Chr. school te Rozenburg: J. S. v. d. Klis te Loosduinen; aan de Wilhelmi- naschool te Alkmaar: J. C. van Dam Vugt; aan de Rehobothschool te Rot terdam: J. van der Snel te Delft; aan de School met de Bijbel te Breskens: S. F. Klaassen te Biggekerke; aan de Chr. school te Koog-Zaandijk: J. Schop te Amsterdam; aan de Chr. school te Ankum-DalfssenWassink te Wierden; de Da Costaschool te Vlaardin- gen: T. Sluik te Haulerwijk (Gr.); aan de Chr. nationale school te Aalsmeer- Zuid: M. H. Hansma-Korteweg te Als- meer; aan de Heemskerckschool te Dordrecht; P. de Munck te Dordrecht; aan de Talmaschool te Arnhem: W. Steenhuis te Lochem; aan het Chr. In stituut „Indon" te .Hilversum: K. J. de Jonge te Voorburg; aan het instituut voor slechtzienden „Bartimeus" te Zeist; M. T. van Oosten te Zeist. Discussie In de discussie werd vanuit Gelder land opgemerkt dat in deze provincie al plannen op stapel staan. Tijdens het werkbezoek van minister Marga Klom- pé werd uitvoerig met haar over dit onderwerp van gedachten gewisseld. Zij toonde veel interesse en bleek de sug gestie ook dia's te plaatsen bij alleen staanden en weduwnaren met kinderen te waarderen. Minister Klompé meende, dat niet alleen financiële steun, maar evenzeer de deskundige begeleiding een taak is van het gemeentediaconaat. Dat er voor dit werk geen subsidies beschikbaar zijn was een ander punt dat nog zijde lings werd aangestipt. dikant te worden opgeleid, opdat hij der zijn eigen volk het evangelie bren gen kan. Ds. J. Dijk, tot voor kort gerefor meerd predikant te Paramaribo, hoorde zich door prof. Van der Linde aankon digen als „ere-hernhutter", daar hij de vijf jaar van zijn arbeid te Parama ribo met de hernhutters in en uit gegaan. Dankbaar vertelde ds. Dijk hoe hij al spoedig na zijn komst in Suriname met de neus op het zendingswerk gedrukt was en hoezeer hij met geestdrift had mogen meewerken. NIET KLAAR De Christelijke school op het zendings- veld is altijd de „moeder van de zen ding" geweest, en eigenlijk niet alleen op het zendingsveld. Dit verklaarde prof. Van der Linde toen hij de heer Ch. J. A. Gullit inleidde, die over het Christelijk onderwijs in Suriname sprak. De heer Gullit is inspecteur van onderwijs. Hij vertoeft in Nederland zich nader te oriënteren op schoolge- Ondanks de deplorabele toestand in sommige stads- en districtsscholen verkeren, ondanks de ontoereikende gou vernementssubsidies, ondanks de perso- neelsnood en de voortdurende schulden, zelfs ondanks het feit dat niet alle leerkrachten de juiste gezindheid heb- onderwijs te geven zoals dit be de Christelijke school in Suri- heerlijke zaak, zei de heer Gullit. De bestuursvergaderingen zouden dik wijls in mineur zijn, als men niet wisi dat God in Nederland en Suriname nog altijd harten bereid maakt voor het evangelie. waar dat sommige schoolhoof den een deel van hun woning moeten afstaan om de toegenomen schoolbevol king te kunnen bergen. Maar ook mocht men van de Surinaamse regering uit fondsen van het tienjarenplan belang rijke bijdragen ontvangen om tot uit- (Advertentie) Studentenkoor uit Utrecht naar Turijn Het Utrechts Studentenkoor zal van 20 tot en met 23 september deelnemen aan het „Incontro" in Turijn, een in ternationale ontmoeting van studenten koren, dit jaar voor de vierde maal georganiseerd door de Studenten- muziekunie van Italië. Het Utrechtse Studentenkoor, dat uit )0 leden bestaat, is als Nederlands ver tegenwoordiger aangewezen door het internationaal bureau voor culturele ac tiviteiten te Leiden Ongeveer 50 koor leden gaan mee naar Turijn, waar ook studenten uit Portugal, Tsjechoslowakije, West-Duitsland en Italië zullen zingen. De Avro heeft toegezegd, enkele opna men van het zangersfeest te maken. Het Usko zal uitsluitend Nederlandse werken uitvoeren. De uitzending is mogelijk gemaakt door een subsidie van het Utrechts Universiteitsfonds en het Prins Bernhardfonds. Meer dan andere jaren zal deze keer Turijn aandacht worden besteed aan de organisatie van studentenkoren en de muziek uit de verschillende deelnemende landen. Hiervoor is een congres belegd, waarop vijftig vertegenwoordigers van Europese studentenkoren van gedachten zullen wisselen. De Nèderlandse afge vaardigden zijn Margot Verhaar en Cees Lemmens, beiden leden van het Usko, dat onder leiding staat van Jaap Hillen Dit is Jezus' woord: „...Wie tot zijn broeder zegt: Dwaas, zal vervallen aan het hellevuur". Hebt u er wel eens over nagedacht wat dat betekent? Die woordjes „dwaas" en „gek" gebruiken we nogal dikwijls. Kritisch als we zijn vinden we wat een ander zegt en doet al heel vlug „dwaas". De man die van zijn hart geen moordkuil maakt en wel eens te vlug zegt hoe hij over dit of dat denkt, vinden we een dwaas. En het hoedje van de buurvrouw vinden we gekZo zijn We wel Het gevaar is dat we van dat woordgebruik een gedachten- systeem gaan maken. In onze koude, liefdeloze welvaartsstaat lopen we heel gemakkelijk het gevaar egoïsten te worden, mensen met een meer der waardigheidscomplex die voor an deren alleen maar minachting hebben. Beluistert u nooit de verschrikkelijke, koude, minachtende toon als we praten over andere mensen? Die ellendige liefdeloosheid die voortkomt uit de eerst-ik-mentaliteit Voor die mensen geldt Jezus' woord: ze zullen vervallen aan het hellevuur. Want- ze overtreden het gebod: Gij zult niet doodslaan. „Gij dan zult volmaakt zijnzegt Jezus. Op naar de 100.000 (Van onzer verslaggevers) ,Wij zullen moeten zoeken naar een nieuwe eigen blijde stijl van zon dagsviering, ook in de tehuizen. Niet wettisch maar overeenkomstig de le vensstijl van vandaag. In sommige van onze tehuizen, die nog uit oude tijden stammen, bestaan op dat punt vaste tradities. Misschien moeten zul- zulke tradities losgelaten worden, omdat de jongeman van heden daar voor geen begrip heeft en de op dat punt bestaande heilige huisjes voor hem zonder betekenis zijn". Dit zeide de heer G. Wielinga, voor zitter van de Kon. Ned. Mil. Bond Pro Rege in de te Utrecht gehouden alge- lene ledenvergadering van die bond. De talrijke bezoekers van deze ver gadering vernamen uit de openingsrede van de heer Wielinga, dat de groei van het werk der militaire tehuizen ook een voortdurende vermeerdering van de in komsten vereist. Het belangrijkst zijn de vaste jaar lijkse inkomsten. Daarom was men ver heugd eind vorig jaar het 70.000ste lid te kunnen inschrijven. Intussen zou door de activiteit der le den het ledental nog aanmerkelijk kun- groeien. Dat is sindsdien wel be- n, want inmiddels kan dezer da gen het 75.000ste lid genoteerd worden. BELONING De heer Terluin uit Bant (N.O.P.), die dit aanbracht, werd in de ver gadering naar voren geroepen. De voor zitter stelde hem een radiotoestel ter hand, als dank voor de activiteit, die hij aan de dag gelegd had. Als oud-bezoeker van het tehuis te Schaarsbergen had de heer Terluin ge zien van hoeveel belang het werk der tehuizen is en dat maakte hem als van zelf tot propagandist. Juist de plaatsnaam Schaarsbergen gaf de voorzitter een mogelijkheid tot illustratie van zijn betoog. Het nog nieuwe tehuis aldaar, moet wegens plotselinge toeneming van het garni zoen met een zaal worden uitgebreid. Kosten 30 35.000 gulden. Zo staat men telkens voor nieuwe eisen inzake de bouw of verbouw van de tehuizen. Deze dynamiek in het werk van de bond moet mogelijk blijven door een steeds toenemende stroom van contribu- 47 nieuwe leden, geworven door de afdeling Koudum. De secreta ris, de heer W. Nieuweboer vertelde dat men zojuist vanuit Axel 45 en van uit Lisse 125 namen van nieuwe leden had ontvangen. Men wil nu op naar 100.000. Een nieuw tehuis staat geopend te worden in Schalkhaar. In voorbereiding is de bouw van tehuizen in Enschede De gang van zaken in de tehuizen heeft steeds de aandacht van het hoofd bestuur. Dat in sommige tehuizen de dagsluiting in verval geraakt is, acht het hoofdbestuur ten zeerste bedenk- lijk. Want het is o.a. die dagsluiting welke „het gezicht" van het christe lijk militair tehuis bepaalt. Dat de zondagsviering in menig ge val herziening en aanpassing vraagt, houdt in dat men zich daar serieus op moet bezinnen. „Wij zijn in de wereld vóór de wereld", verklaarde de heer Wielinga. In aanpassing kan een ge vaar zitten. Maar wie streeft naar een juist verstaan van de bijbelse bood schap op dit terrein, zal op het veili ge spoor blijven. MR. SCHOKKING De heer Wielinga sprak in zijn ope ningsrede enige woorden ter nagedach tenis aan staatsraad mr. W. F. Schok king. Zijn heengaan wordt ook in de Mili taire Bond als een verlies gevoeld. Als voorzitter van het P.I.T. had hij ge regeld contact met de bond. Men zag hem steeds op de jaarvergadering, zijn toespaken blijven in herinnering. In de middagvergadering sprak prof. dr. P. A. van Stempvoort over het on derwerp „De naaste in 1960". Het slot woord werd verzorgd door ds. A. C. J. van der Poel, stafluchtmachtpredikant. De commissaris der koningin in Utrecht mr. C. Th. E. graaf van Lyn- Sandenburg sprak in de mor gensamenkomst een hartelijk woord tot Alléén een tandarts reinigt Uw tanden beter dan SÜPÉRWHITE TANDPASTA van het nieuwe Vati- kaanse Secretariaat voor de Christelijke Eenheid, heeft op een vergadering die eind augustus in zijn geboorteplaats Riedböh- ringen (Baden) iverd Jager van Paderborn. gehouden een meer logen geleid hadden tot een zekere mate van overeenstemming en noemde in dat verband het werk van de Duitse „TJna-Sancta"-groep on der leiding van de r.k. aartsbisschop Lorens tensief gesprek bepleit tussen de Rooms-Katho- lieke Kerk en de andere christenen. De kardinaal zei, dat het van het grootste be lang was dat de onof ficiële dialoog tussen de gezindten, die gaande was voordat zijn secre tariaat in juni van dit jaar werd ingesteld, blijft doorgaan. Hij stel de vast, dat deze ont moetingen tussen theo- Het Executief Comité van de Wereldraad van Kerken berichtte dezer dagen te St. Andrews in Schotland aan het Centrale Comité van de Wereldraad, dat het hoopte dat „informele tussen Rooms-katholie- ke theologen en die van andere kerken wel ke tot dusver gaande zijn geweest, niet zullen worden verdrongen officiële dis- nemen cussies. „In het huidige stadium", aldus het Executief Comité van de Wereldraad, „zijn het juist deze informele be sprekingen die het meeste kunnen bijdra gen aan het verwijde ren van misverstanden." Kardinaal Bea zei ook, dat een open ge sprek zou kunnen plaatsvinden tussen zijn secretariaat en de We reldraad over bepaalde kwesties van het chris telijk geloof, maar hij was van mening dat elke bij de Wereldraad aangesloten kerk haar eigen beslissingen in zake enigerlei nauwere betrekkingen met de Kerk van Rome in on afhankelijkheid moest Advertentie GROOT NIEUWS VOOR DE JEUGD zo juist gearriveerd een echte Verrassend scherp subitar objectief, ne gatief formaat 4x4 voor 12 haarscherpe 9x9 prints. Twee diafragma instellingen (voorgoed en slecht licht). Kristalheldere doorzicht zoeker, gesynchroniseerde flits- aansluiting en natuurlijk in elke camera ILFORD's werelds beste film

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2