llicume £ri2tóri)e (foitmni Leger greep macht Commentaar Man van 87 staat op zijn hoofd NIEUWS in één oogopslag- BON maar geschorsteLoemoemba het bevelhebber arresteren Toto-misère (nog) geen reden voor crisis Moboetoe's triomf snel ten einde DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-af deling Tel. 31441 Eenenveertigste jaargang no. 11972 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD „Stoatvasticfi is ohcbleoen mgn hert in tegfjcaspott" SLAAPSTER Zie pagina 7 Een totaal onverwachte ontwikkeling in Leopoldstad: het leger trachtte voorlopig de macht uit te oefenen, maar vanmorgen werd de kersverse bevelhebber, kolonel Momboetoe, na een persconferentie op last van „premier" Loemoemba gearres teerd. Groter verwarring is nauwelijks denkbaar Onze parlementsredactie geeft een beschouwing over de poli tieke situatie na de verwerping van het toto-voorstel door de Eerste Kamer. Voorshands ziet het er niet naar uit, dat het tot brokken komt. Zeer binnenkort gaat de textielhandel waspoeder verkopen: de tijdens de „wapenstilstand" gevoerde onderhandelingen met de kruideniers hebben geen resultaat opgeleverd. Dat Assen beslist niet het saaie stadje is, waarvoor velen het jaar en dag uitmaken, is gisteren duidelijk gebleken, toen vele criticasters op uitnodiging van het gemeentebestuur een be zoek aan de Drentse hoofdstad brachten. Staatssecretaris Van den Berge mag dan zeggen, dat Nederland alles doet om botersmokkel naar België te voorkomen, in Brus sel gelooft men, dat het beslist anders kan. Daarom overweegt de Belgische regering een formeel protest in Den Haag. De gedachte van een „diakmaal jaar" (jonge mensen geven zich een jaar aan de hulp voor de medemens) wint steeds meer veld. Op een conferentie in Den Haag is er gisteren over ge sproken. Het „ambacht" vreest i de „zwarte" arbeid. Gironummer 1844 staat open voor uw gift ten bate van de slachtoffers van de orkaan „Donna" op het eiland Sint-Maar ten (Ned. Antillen). De weg naar populariteit De man op deze foto is Willy Brandt, bur gemeester van West-B er- lijn. Het meisje is Giiseüa Alpers, telefoniste in Hamburg. Het heeft alle maal niets met ontlui kende liefde te maken. Willy Brandt is alleen maar bezig zich een weg te banen naar de top van zijn politieke carrière: het ambt van Bunides- kanzler van de Westduit- se bondsrepubliek. En hij doet dat met de tot een wetenschap geworden methoden waarin Ameri kaanse kandidaten voor het presidentschap het ver hebben gebracht Gisela Alpers, de Ham- burgse telefoniste, verdien de overigens dit eerbetoon wel. Elk jaar komen groe pen Berlijnse kinderen naar Hamburg om van vakantie te genieten. Gisela had voor dat goede doel enkele dui zenden marken ingezameld door voorstellingen te ar rangeren waaraan bekende Duitse artiesten belange loos medewerkten. Als bur gemeester van West-Berlijn bracht Willy Brandt haar daarvoor zijn dank en hul de. Dat die huldiging plaats vond op de landdag die de Westduitse socialistische partij in Hamburg had ge organiseerd, is een bijkom stigheid Inderdaad, de weg naar populariteit is tegenwoordig een haast wetenschappelijk schema geworden. Heel pre cies is uitgedokterd hoe men de publiciteitsmedia: krant, radio, televisie, kan gebrui- zich nen. Hoe men zichzelf op een gunstige manier „in het nieuws" kan brengen en dusdoende populariteit voor zichzelf kan opbouwen. De geraffineerdheid waar mee dit gebeurt, maakt de verantwoordelijkheid van een krant des te groter. Ter wille van de lezers zal een redactie er steeds weer op bedacht moeten zijn dat mensen de krant willen ge bruiken te eigen behoeve. Daarom zal een goede krant ook een onafhanke lijke krant moeten zijn. Deze krant is een goede krant, een christelijke krant en een onafhahkelijke krant. De krant voor u en voor uw vrienden en kennissen. De bon zij u hierbij behuln- Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassin- Is) Deze bon Is Ingezonden door: (straat) Vliegtuig in brand - allen gered Een Electra-verkeersvliegtuig van de American airlines is gisteren bij een landing op het vliegveld La Guardia bij New York tegen een dijk naast de lan dingsbaan gebotst en in brand gevlogen De 71 passagiers en vijf bemanningsleden konden desondanks het vliegtuig verla ten. Zes van hen liepen zodanige ver wondingen op, dat zij naar een zieken huis moesten. De goede afloop is te dan ken aan de koelbloedigheid van twee stewardessen, die èen nooduitgang open den en de passagiers bevrijdden van hun veiligheidsgordels. De passagiers hingen op hun hoofd, daar het toestel over de kop sloeg. Op het vliegveld Love Field, Dallas (V.S.) vloog een DC7 tegen een hangar, waardoor het gebouw in brand vloog. De zeven koppen tellende bemanning kwam er goed af: zes kregen uiterst lichte verwondingen. TAE TOESTAND IN KONGO is nu nog verwarder dan ooit. Naast de re- geringen van Ileo en Loemoemba heeft namelijk een derde macht de leiding van het land voor zich opgeëist: het leger. Even leek het erop dat hierdoor een wending in de crisis zou komen, maar de laatste ontwikkelin gen zijn van dien aard dat daaraan al weer moet worden getwijfeld. De el kaar snel opvolgende gebeurtenissen van de afgelopen dag zijn: J Kolonel Joseph Moboetoe, pas be^ noemd tot opperbevelhebber vai de Force publique, schorste zowel de regering van Loemoemba als die van Ileo tot het einde jaar. Ook president Kasavoeboe werd geschorst. 2 Moboetoe verklaarde dat het le ger geen staatsgreep had gedaan. Er zouden geen officieren minister worden, maar de militairen wens ten de macht over te nemen tot een college van universitair ge- vormden het bewind in handen zqu kunnen nemen. „Daarna, als er orde op zaken is gesteld, komen de politici weer aan de beurt", Moeilijke weken voor kabinet (Van onze parlemerntsredacbie.) Het is nog niet duidelijk, wat er in de naaste toekomst met de voetbalboto zal gaan gebeuren, nu de Eerste Kamer dinsdag het wetsont werp tot wijziging van de Loterij- wet heeft verworpen. Een achttal ministers van het kabinet-De Quay heeft zich gisteren onder leiding van de minister-president beraden op de moeilijke situatie, die door de ver werping is ontstaan. Morgen komt het hele kabinet bijeen. In politieke kringen heeft men niet de indruk, dat de negatieve beslissing van de Eerste Kamer op korte termijn tot spectaculaire gebeurtenissen (kabi netscrisis, aftreden van minister Beerman) zal leiden. De toto blijft in zijn huidige vorm nog drie weken lang draaien, want tot en met 2 oktober a.s. blijft de ministeriële ver gunning aan de stichting uit de Neder landse Sportfederatie en het Comité sportprijsvragen voor culturele en an dere doeleinden van kracht. De eigen lijke toto-moeilijkheden beginnen dus pas na die datum. Zal de regering op grond van de oude Loterijwet een toto-beleid gaan voeren, waarbij de prijzen niet meer uit geld of waardebonnen maar slechts uit goederen (huizen, auto's, ijskasten enz.) zullen mogen bestaan? Minister Beerman heeft dit in de Eer ste Kamer laten doorschemeren, maar het is duidelijk, dat een dergelijk systeem voor de voorstanders van de toto onaan vaardbaar zal zijn. Een reactie van het parlement zal in dat geval dan ook stel lig niet uitblijven. Men kan ervan op aan, dat er dan schriftelijke vragen komen of een interpellatie zal worden aange vraagd. Theoretisch is het ook mogelijk, dat de Tweede Kamer met een initiatief-voorstel tot legalisering van een (minder beperk te of zelfs onbeperkte?) voetbalpool komt. In ieder geval zal de Tweede Ka mer zich straks weer over de toto kun nen uitspreken en dit is voor het uitstip pelen van het toekomstig regeringsbeléid van het grootste belang. Zal de door de beslissing van de Se naat ontstane toto-misère dus niet recht streeks tot een crisis leiden (temeer niet waar de Tweede Kamer het toto-ontwerp van de regering wèl heeft aanvaard), ze blijft niettemin een van de factoren die het voortbestaan van het kabinet in zijn huidige samenstelling onzeker maken. An dere factoren van die aard zijn bv.: de geruchtmakende, heftig gekritiseerde uit latingen van minister-president De Quay over het Nieuw-Guinea-bcieid en de hui dige spanningen aan het loonfront. Wanneer volgende week de nieuwe be windsregeling voor Nieuw-Guinea in de Tweede Kamer aan de orde komt, zal de minister-president ongetwijfeld ernstig aan de tand worden gevoeld over wat hij tijdens de beruchte cocktailparty heeft gezegd. Gevaar dreigt er ook voor de niet- sterke minister van defensie, ir. S. H. Vis ser, die op 27 september a.s. in de Eerste Kamer door zijn partijgenoot mr. H. van Riel zal worden geïnterpelleerd over het defensiebeleid. Sommigen menen te we ten, dat van verschillende zijden, maar vooral door de liberale Eerste Kamerclub aangestuurd wordt op een reconstructie van het kabinet. Men kan zich in ge- moede afvragen of een dergelijke recon structie zich laat doorvoeren zonder een crisis te ontketenen. Orkaan Ethel nadert kust van Louisiana Na de orkaan Donna, die uitgewoed is. nadert nu de monsterorkaan Ethel de kust van Louisiana. De evacuatie van de gebieden waar men verwacht dat de orkaan (met windsnelheden van twee- honderveertig kilometer per uur) zal toe slaan is vannacht voltooid. verklaarde de kolonel, die bereid was tot samenwerking met de V.N. De militaire leider zond militairen naar de ambassades van Rusland en Tsjechoslowakije. Alle verte genwoordigers van de communis tische landen kregen 48 uur d< tijd om het land te verlaten. 4, Toen kwam echter de „geschor ste" premier Loemoemba voor d< radio. Hij deed een beroep op het leger hem trouw te blijven. Ge ruchten dat Loemoemba weer zijn gearresteerd, werden hierdoor ontzenuwd. Loemoemba ging zelfs verder. Vanochtend meldde Associated Press uit Leopoldstad dat kolonel Joseph Moboetoe op bevel vai premier Loemoemba was gearres teerd, twaalf uur nadat de kolonel „de macht in handen, had -geno- Loemoemba riep de Senaat in spoedzitting bijeen en liet zijn woordvoerder verklaren: de pre mier houdt een werkzitting; Mo boetoe kan geen kwaad meer doen, hij is gearresteerd. y Terwijl de Senaat vergaderde, trokken aanhangers van Kasavoe- boe door de straten van de stad. Zij eisten de dood van Loemoem ba, die zij beschuldigden van com munisme. V.N.-soldaten hielden zich gereed. Voor hen is het bij zonder moeilijk de vreemde ont wikkeling te volgen. Rus beschuldigt de Sow jetunie van boze plannen Kapitein Nikolai Artamonof, een naai het Westen overgelopen Russische mari ne-officier, heeft gisteren verklaard dat de Sowjetunie zich sinds 1955 voorbereidt een verrassingsaanval met kernwapens de Verenigde Staten. Hij legde zijn v klaring af voor de congrescommissie v> i-Amerikaanse activiteiten in Washii De Rus is een gewezen commandant un een Russische to-npedob-oebjager, dia >or ziijin prestaties een decoratie heeft onitivawgen. In 1959 liep hij over naar het W-es ben, omdait hiij zijn geloof in het coro- verloren had. een-t, dat de Russische lei-ders een verrassingsaanvail zullen ontketenen, als d-eraken, het pleit met een sJa-g te kun- n beslechten. „Vergist u niet, het zijn geen politieke idealisten, m laar macht streven", zo zeide hij, toevoegend: „Ohroesjtsjef wil i onbepaalde tijd wachten, totdat de Ver. Staten na een evolutie bot het bekeerd. Hij wil het nog m ken tijdens zijn -eigen leven" Het NEVEDA breiboek is uitt meer dan 100 patro- Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3, Leiden. |.9 S In de „hoestbui op vier wielen" en in gezelschap van Dorus maakten burgemeester mr. P. P. Agter en mevrouw Rika Hopper een ware zegetocht door Assen. Bovendien verplaatste Dorus met een bulldozer het eerste zand voor een verkeerstunnel. Dit ge beurde tijdens een bijeenkomst van dames en heren die de afge lopen jaren kritiek hebben ge oefend op „het saaiste en verve lendste provinciestadje van Ne derland". TJ leest er meer over op pagina 7 TJET ZIET er al naar uit. dat de neder- laag, die een krappe meerderheid in de Eerste Kamer de regering bezorgd heeft, voorlopig niet tot een crisis leiden zal. Er zijn van vele zijden reeds sussende woorden gesproken. Waarom zou het ook tot een crisis moe ten komen? De minister heeft, onder een betoning van plicht waarvoor men respect dient te hebben, een wetsontwerp verde digd dat hem niet „lag". Ondanks het feit dat hij hierin ver gaande concessies verwerkt had, heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp afgewe zen. Welnu dan maar geen wetsontwerp. Het is al wel duidelijk, dat intussen dc voorstanders van de toto de schrik op het lijf gevallen is. Nu was er een toto, en bovendien een waarmede de voorstander» ervan in de sportwereld content waren cn nu wordt het geval door de voorstan ders ervan in de Eerste Kamer van de tafel geveegd. Voor de liefhebbers van de toto een ontmoedigende ervaring. Vandaar dat thans, naar het heet, al naarstig achter de schermen naar een „oplossing" wordt gezocht. Er wordt at gerept van een initiatiefvoorstel vanuit de Tweede Kamer, waarbij dc voorstan ders van een toto binnen de K.V.P. zich zouden reppen om de voorstanders van een toto binnen de P.v.d.A. voor te zijn. Inderdaad zouden we ons kunnen inden ken. dat de regering na haar nederlaag nu maar eens het initiatief aan de ande ren wil laten. Ze zal dan echter wel moe ten onderzoeken, of hetgeen uit de bus gaat komen nog met haar eigen verant woordelijkheid stroken kan. Voor het overige heeft de stemming in de Eerste Kamer op bepaalde punten ont hullend gewerkt. Moeilijk te venverken lijkt ons bijvoorbeeld de houding als van het vrouwelijke socialistische Kamerlid Tjeenk Willink. Eerst beijvert zij zich om aan de Eerste Kamer een adres te doen toekomen, dat deze toch vooral het wets ontwerp moet aannemen. Het wetsontwerp echter zelf aan de orde zijnde, stemt zij tegen. Dit Kamerlid valt nogal eens op door een zeker „gezedemeester", een ge bruik dunkt ons dat zij voorlopig beter achterwege kan laten. Daarnaast is gebleken de tweespalt bin nen de liberalen. Hun zin voor vrijheid heeft voorlopig nog slechts tot onenig heid geleid. Eer een crisis in hun interne kring dan een voor de regering. Aanvaring nabij de Zweedse kust Voor de Zweedse kust, ongeveer hon- Goibhenburg, is de Nederlandse kustvaar der Ti-ny uit Groningen in aanvaring ge komen met het Zweedse scheepje Anna. De Anna zonk en een van de twee op varenden wordt vermist. Hij is waar schijnlijk verdronken. Het Nederlandse vaartuig heeft de reis naar Halmstad voortgezet. r¥1ËKWlJL een lagedrukgebied, bij IJs- ■*- land in betekenis afnam, ontstond boven de Britse eilanden een nieuw lage- druksysteem .aan. de achterzijde van de storing die gisteren met veel regen over Ierland en Schotland naar het noorden trok. Door deze ontwikkeling daalde de luchtdruk in West-Europa aanzienlijk. Een koufront bereikte in de loop van de nacht ons land, vergezeld van buien. Van de depressie die vit de tropische cycloon Donna was ontstaan, splitste zich bij Staande op de tafels van een café terras juichten Belgische kolonisten kolonel Moboetoe toe, toen hij had •klaard de macht in de republiek te zulen overnemen. Omringd door grimmig uitziende sol-daten was Mo boetoe naar het café gekomen. Een van hen was gewapend met een ma chinepistool zonder magazijn, het uniformjasje van een ander werd met een touwtje gesloten gehouden. Desondanks maakte het optreden van de kolonel, een lange gebrilde oud-jour nalist die van Loemoemba de gelegen heid kreeg een snelle carrière in het leger te maken, indruk. „Ik heb de po litici geneutraliseerd, het hele leger 'aat aan onze kant", verklaarde hij. „Er zijn hier Russische officieren, ver mond in burgerkleding", riep de nieuwe leider van het land en de menigte brulde ,Hoera", toen hij zei: „We zullen ze eruit gooien". De manschappen van de V.N.-troepen. die het verhitte toneel aanzagen, vroegen :ich af wat hen nu weer stond te wach- en. Een Amerikaanse luchtmachtofficier lachte er maar eens om en zei schouder ophalend tegen een Russische journalist ïaast hem stond: „Ik vraag me af hoelang deze stroman het zal uithouden". De Rus antwoordde: „Tot morgeti of misschien wat langer". Zelfs de sombere voorspelling van de Russische journalist is dus achteraf nog optimistisch geweest. Moboetoe bleef slechts twaalf uur aan de macht. Ten- te, als de berichten over de arres- die zijn verspreid door Loemoemba. juist zijn. Men moet dit echter wel aan- :n, omdat de kolonel niet meer van zich laat horen. En Loemoemba had een dubbele reden om zich tegen Moboetoe te keren. De kolonel had heni niet slechts geschorst maar bovendien verklaard, achter Kasavoeboe te staan en slechts diens delegatie naar de V.N. te zullen erkennen. Inmiddels had de Veiligheidsraad ii New York trouwens al besloten Loe- moemba's afgevaardigde niet te zullen ontvangen. Het debat moest echter ook nu weer worden geschorst, omdat het volkomen onmogelijk is vanuit New York de verwarde situatie juist te be oordelen. ROOFOVERVAL BIJ MOERDIJK IS OPGEHELDERD In samenwerking met de Duitse Kri- minalpo-lizei is de rijks-recherche van het district Breda er in geslaagd, de daders de roofoverval te achterhalen, die o-p •ndagochtend 5 september is gepleegd op de zeven-tienjarige pompbediende G. van Geel, uit Lage Zwaluwe, die op dat moment als nach-tbedlende werkzaam aan het pompstation na-bij de Moer- dijkbrug. Op het politiebureau Iserlohn (Duits land) hebben twee Duitsers, J. P. en K. R. bekend de overval, die hen f 170 opleverde, te hebben gepleegd. Beiden zijn bekenden van de Duitse politie. De bekentenis werd afgelegd nadat de pomp- *--J!-nde met het tweetal was gecon- Op uitnodiging van de Italiaanse re gering, zal premier Macmillan van En geland, van 21 tot en met 24 november bezoek aan Rome brengen. Hij zal worden vergezeld door de minister van buitenlandse zaken, Lord Home. is nog geen program voor het be zoek bekend gemaakt, maar Macmillan zal ongetwijfeld met de Italiaanse rege ring besprekingen voeren over de han- De barometer daalt n Zuid-Groenland gen kleine storing af, die vervolgens snel naar het zeegebied ten noordwesten van Spanje is getrokken. Verwacht wordt dat deze storing als randstoring rond het lagedrukgebied bo ven de Britse eilanden zal trekken. Aan gezien dit lagedrukgebied nog iets dichter bi; ons .land komt, moet op aanhouden van het huidige weer. worden gerekend. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele bnien. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 16 september zon op 6.15, onder 18.53 uur, maan op, 1.22, onder 16.46 uur; 21 september nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Een vrouwelijke Roemeen se arts, dr. Anna Asian, be hoort sinds enkele jaren tot de meest omstreden figuren in de internationale medi sche wereld. Ongeveer der tien jaar geleden begon zij namelijk te experimentereu met een procainepreparaat, waarmee zij volgens zich zelf, bij een groot aantal pa tiënten in Boekarest, waar zij een geriatrisch instituut leidt, heeft bereikt dat zij ei veel jonger uitzien dan hun leeftijd zou doen denken Bovendien zijn zij, aldus dr. Asian, er veel beter aan toe Zelf geeft men haar midden veertig, maar zij is drieën zestig. Dank zij haar H3- kuur zou zij dit bereikt heb- In westerse medische krin gen staat men tegenover dit alles zeer sceptisch. Men ge looft namelijk niet veel van de verbluffende werking van het 113-procaineprepa- raat. „Ik betreur dit niet", zegt dr. Asian, „want door er over te praten, heb ik er veel bijgeleerd. Confucius heeft trouwens al gezegd: Niemand gooit stenen naar een appelboom waaraan geen enkele appel zit." Met trots laat zij foto's zien van patiënten. Eén van hen is een flinke baas die beweert 115 te zijn. Een man van 87 kan men op zijn Op het instituut van dr. Asian werken thans 45 man nelijke artsen. „Ik ben er van overtuigd dat op me disch terrein vrouwen even begaafd zijn, maar artsen werk is eigenlijk vrouwen werk, want het verzorgen van zieken is werk van vrouwen", meent zij. Op de vraag of ze er ooit spijt van heeft gehad zich helemaal in een onderwerp te verdiepen, antwoordt ze- „Spijt hebben is tegen mijn principes en ik ben heel tevreden dat ik ben zoals ik ben." Ze geeft toe, dat haar werk nog maar een begin is, maar is ervan overtuigd lang genoeg te blijven leven om iedereen te helpen die haar nodig heeft. ft Irma Mees, het meisje van goed een jaar oud, dat dinsdag naar een Amsterdams zie kenhuis werd vervoerd, nadat het benzine had gedronken uit een fles, die in de huis kamer van haar ouderlijke woning stond, is gisteren overleden. Aanvankelijk leek het, alsof haar toestand bevredigend was. Later bleek evenwel, dat het kind niet meer te redden vieL Sir Arthur Fleming, een vooraanstaand Brits elektrotechnisch ingenieur, is gisteren in zijn huis op het eiland Wight op 73-jarige leeftijd overleden. Hij was oud-president van het Britse instituut van elektrotechni sche ingenieurs en maakte vooral naam met onderzoekingen op het gebied van ra dar. Tijdens de tweede wereldoorlog wag hij wetenschappelijk adviseur in het oor logskabinet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1