Proces tegen Pratt werd verdaagd China wil nu zaken doen met de Ver. Staten Westberlijnse paspoorten ongeldig verklaard Het vluchtoog bij dieren Powers Sr. wacht Chroesjtsjef in New York op Nieuw akkoord met K.L.M. Paranormale geneeskunst 7-ft een ö-ante Kij. 5 MARGARINE-AFFAIRE Prol dr. A. Querido (soc.), lid van de Tweede Kamer, heeft minister Van Rooy gevraagd of hij van plan is het preventieve element in de Warenwet te ver sterken, zulks naar aanleiding van de margarine-affaire. MILITAIRE OOGSTHULP De boeren die militaire oogsthulp hebben gekregen, mogen daarvoor de man schappen individueel noch collectief betalen. Er zal wel wat in rekening worden gebracht, maar dat ontvangt het ministerie van defensie, dat daar nog bestemming voor zoekt. Hoeveel niet uitmaken. Het laat dit over HULPVERLENING De regering heeft besloten de helpende hand te bieden aan een aantal in Nieuw- Guinea vertoevende Indische Nederlanders die als jonge mannen krachtig hebben meegewerkt aan de opbouw van het land, maar voor wie thans onvol doende uitzicht bestaat. De bedoeling is hun thans gelegenheid te bieden op voorschotbasis naar Nederland te reizen. GESPREKSPARTNER De Nederlandse regering wenst, zo kort na de totstandkoming van de Nieuw- Guinearaad, niet eigenmachtig een tijdstip vast te stellen voor het zeliibescruk; kingsrecht op Nieuw-Guinea. De bevolking zal daar zelf bij spelen, aldus blijkt uit de rnomnrio van antwoord aar i belangrijke rol ,_.i antwoord aan de Tweede Kamer v.^rde partiële herziening bevvindsregeling Nieuw-Guinea. Het streven naar bespoediging van de zelfbeschikking valt ar te leiden uit het in fasen ingedeeld tienjarenplan. De regering meent Guinearaad een vertegenwoordiging moet zijn Nieuw-Guinea; een afzonderlijk orgaan wordt ongewenst geacht. Het spreekt vanzelf, aldus de n iet-autochtone leden J gelijk zal vallen. Uitdrukkelijk stelt de regering, dat het nu slechts gaat om een begin: de vorm van de „gesprekspartner" is voor verbetering vatbaar. Snelle wijzigingen in de dan bestaande regelingen zullen worden voorgesteld. De eerste zittingsperiode is drie jaar. Na de eerste verkiezingen zal de betekenis van de raad duidelijker worden. Maatregelen voor de vorming van een „elite" kondigt de regering in haar antwoord aan. Als streefdatum voor de eerste zitting van de raad wordt genoemd ruim voor 1 juli 1961. Het vertegenwoordigend karakter zal, gelet op de bevolkings samenstelling. slechts een globaal karakter dragen. Dit doet J" niets af: voornaamste doel blijft het c i Nieuw- de gehele bevolking van de niet-autochtone bevolking Twee weken naar psychiatrische inrichting HET proces tegen David Pratt wegens zijn aanslag op de Zuidafrikaanse premier dr. Ver woerd is gisteren op de tweede dag verdaagd, nadat het hof be slist had Pratt 14 dagen ter ob servatie in een psychiatrische in richting te laten opnemen.' zenuwaanvallen welke hij in de loop der jaren gehad heeft. Pratt deed dit tegen het advies van zijn advocaten SCHULDGEVOEL Pratt vertelde van het ene naar het andere land getrokken te zijn. „Maar wat ik ook probeerde te doen er bleef een gevoel van schuld bij mij totdat de boodschap, welke ik moest bren gen, gegeven was. Hij vertelde, dat hij begin van dit jaar naar Zuid-Afrika teruggekeerd was kort nadat premier Macmillan het Zuidafrikaanse parlement gewaar schuwd had dat iets gedaan moest worden om het apartheidsbeleid te verzachten. „Bij mijn aankomst te Kaapstad schrok ik geweldig van de tegenstel lingen welke zich in Zuid-Afrika ont wikkeld hadden tijdens mijn afwezig heid. Op de gezichten der mensen las REVOLVER Pratt zei gevoeld te hebben dat er iets gedaan moest worden speciaal nadat de noodtoestand werd uitgeroe pen na de grote botsingen tussen blank en zwart in maart en april. Hij had toen meegemaakt hoe honderden mensen gearresteerd en weggevoerd werden. Hij was toen begonnen een revolver bij zich te dragen, vast be sloten iets te doen „tegen het stinken de monster van de apartheid." Men kon in de rechtzaal een speld horen vallen toen Pratt in aanwezig heid van zijn 22 jaar oude dochter Susan vertelde waarom hij een schot op premier Verwoerd loste, toen deze op 9 april zijn rede over de suprema tie van de blanken had uitgesproken. Hij zei niet met de vooropgezette be doeling naar de tentoonstelling in Jo hannesburg gegaan te zijn om Ver woerd dood te schieten. AAP® RANG De gedachte kwam bij mij op, dat Indien ik hem slechts kon verwonden en hem althans uit de tredmolen der gebeurtenissen kon halen, hem een gelegenheid kon geven nog eens na te denken over de dingen die gaan de waren. Dat was voldoende om de gevoelens, geen aanslag te plegen, te laten overstemmen door de aandrang te schieten. En op dat moment stapte Doodstraf voor verduistering Voor het eerst in de Poolse geschiede- is is gisteren de doodstraf gevraagd in ;n verduisteringszaak. Het betrof hier twee mannen die een staatslooierij zou den hebben bestolen van huiden, om deze op de zwarte markt te verkopen. De inen, de directeur van het bedrijf en zwarthandelaar, waren de hoofdver dachten. Met hen stonden eenentwintig andere betrokkenen terecht. Het proces heeft zes weken geduurd. Geschrokken van spelende jeugd Zenuwachtige Oostduitse grenswach ten zijn gisteren naar de grens gerend toen een groepje kinderen bij Ltibeck soldaatje aan het spelen was. De kin deren hadden de oude uniformen van hun vaders aangetrokken en zich met speelgoedgeweren uitgerust. De grens wachten bliezen alarm, maar het kwam niet tot een incident. De Westduitse grenspolitie had namelijk in de gaten wat er gebeurde en stuurde de jongens weg. Zij heeft hun ouders gewaar schuwd toe te zien dat een herhaling het gevaarlijke spel wordt voorko- Labourpartij sterk achteruit gegaan De Britse Labourpartij heeft in het afgelopen jaar 105.200 leden verloren en haar begrotingstekort bedraagt ruim 44.000 pond sterling (circa f 440.000), te gen ruim 17.000 pond het vorig jaar. Men heeft thans nog 6.5 miljoen leden. Hieronder vallen echter allen die aan gesloten zijn bij vakbonden, van wie er velen conservatief stemmen, maar door hun vakhondslidmaatschap aan de La bourpartij betalen. Enorme schade door verkeersongevallen Door auto-ongelukken is verleden jaar aan de economie van de Duitse bonds republiek een schade van 4,5 miljard toegebracht, aldus heeft de minister van verkeer Hans Seebohm dinsdag verklaard. Minister Seebohm verklaarde, dat de verlaging van de maximum snelheid tot 100 km op det autobahnen ei 80 km op de andere wegen het aantal verkeersslachtoffers tijdens het pink sterweekend van dit jaar met 13,7 pet. verlaagd had ten opzichte van dezelfde periode in 1959. „De snelheidsbeperking heeft niet ten doel het aantal ongelukken te verla gen, maar wel om de ernst van hun gevolgen te verminderen", aldus de mi- Minister Seebohm eiste ten slotte zwaarder straffen wegens het rijden onder de invloed van sterke drank zonder rijbewijs. „Antwoord" van „De Gaulle" Premier Chroesjtsjef heeft eer gisteren, toen zijn schip, de Baltika, het Kanaal passeerde, een telegram gezonden aan de Franse president. Hij stuurde zijn beste wensen en sprak te vens de hoop uit, dat Frankrijk en de Sowjetunie zouden samen werken bij het oplossen van de wereldproblemen die de Ver enigde Naties zullen behandelen. Het antwoord van De Gaulle? „Ik heb de goede wensen die u tot het Franse volk en mij richt, te, zeer op prijs gesteld. Ik dank u hartelijk voor uw vriendelijke attentie". De regering van communis tisch China is na vijf jaar van besprekingen op ambassadeurs niveau te Warschau tussen China en de V.S. tot de slotsom geko men, dat het voortaan geen zin meer heeft tijd te verknoeien aan kleine zaken, maar dat het stre ven in de eerste plaats gericht dient te zijn op het regelen van de fundamentele kwesties tussen China en de Ver. Staten. In het verleden heeft zij aangeno men, dat hoewel een radicale verbe tering in de Chinees-Amerikaanse be trekkingen afhangt van de regeling van de fundamentele kwesties tussen China en de V.S., de twee partijen niettemin enkele betrekkelijk onder geschikte kwesties eerst zouden kun nen bespreken en daarover tot eenstemming komen om gunstige waarden te scheppen voor een ling van de grote kwesties. Ibis shag wat 'n shag! de halfzware shag om nooit te vergeten. in de Sowjetzone van Duits land heeft verklaard, de West duitse paspoorten van Westber- lijners niet langer te zullen er kennen. Deze nieuwe inbreuk op de rechten van de meer dan twee miljoen inwoners van West-Ber- lijn die tot een soort van sta tenloze burgers worden deerd werd doör de Oostduitse radio. Het Oostduitse bezwaar richt zich te gen het feit, dat de paspoorten der West-Berlijners zijn afgegeven door de regering van de bondsrepubliek. De TOCH IS HET ZO! 393) Het zien met twee ogen heeft voor de verschülende diersoorten totaal andere gevolgen. Om dit te be grijpen, moeten we ons goed de plaat sing van de ogen voorstellen. B\j de mens en bij vele diersoorten staan de ogen naast elkaar; zij zien dus onge veer in dezelfde richting. Maar bij eveneens zeer vele dieren staan dc ogen ter weerszijde van de kop, zodat leder oog een andere kant op kijkt. Dit heeft ten doel een allesomvatten de indruk van de omgeving te krijgen. Dieren die de strijd mijden en bij onrust hun heil in de vlucht zoeken, hebben in het alge meen een gezichts orgaan waarbij de gezichtsvelden van beide ogen geheel of voor het grootste deel gescheiden zijn en elkaar aanvullen tot een panora ma van (bijna) een volledige cirkel. BU elke stand van de kop wordt dns de gehele (of bijna gehele) horizon ln de gaten gehouden. Zo kan een vluchtend konijn zowel zijn vluchtplaats als zijn achtervolger ln het oog houden. Een dergelijk oog, dat periscoplsch kan zien, wordt een vluchtoog genoemd. Daarnaast onderscheidt men het aanvalsoog dat zoals bij de mens en bij roofdieren stereoscopisch kan zien, en dat de waarnemer met één oogopslag Inlicht omtrent de ruimtelijke betrekking tussen het be schouwde voorwerp en zijn omgeving èn ten opzichte zelf. Zoals we reeds gezien hebben, is het dan noodzakelijk dat de ge zichtsvelden van belde ogen voor een deel samenvallen. Nu ik achteraf alles nog eens rustig kan overzien, zou een vluchtoog mü in mijn jonge jaren zeer van pas zjjn gekomen. Het heeft my tijdens de vlucht voor ecu verbolgen boer of een overmatig ijverig politieman steeds verkieslijk toegeschenen mijn achter volger te kunnen zien, maar inplaats daarvan moest ik uit diens hijgende ademhaling en ver wensingen zijn vor deringen conclude- deren, hetgeen in de regel weinig bevor- mjjn gemoedsrust. Maar terzake, want we wilden uw ge moedsrust ook eens verstoren. We gaan nl. een oude geschiedenis uit 1952, nl. een oude geschiedenis uit Breda ophalen. Niet die geschiedenis nit 1952, toen Breda voor het laatst in de historie werd genoemd door de vlucht van een zevental gevangenen, maar uit 1590, toen de stad bij ver rassing door Prins Maurits werd ge nomen, doordat hij in een turfschip een aantal soldaten binnen de stads wallen wist tc smokkelen. Bij het klimmen der jaren hebben we ons steeds meer verbaasd over de onnozel heid van de Spanjaarden. Juist omdat de veelgeroemde krijgslist van Mau rits zo'n oudbakken grapje in de Ne derlanden was. Daarover een volgende keer. communisten vinden, dat Bonn niet het recht heeft, aan Westberlijners paspoor ten te verstrekken, gezien de bijzonde re status van de stad, waarin de wes telijke mogendheden nog taken vervul len als bezettende mogendheden. Voortaan zullen doorreisvisa West-Berlijners, die door Oost-Duits- land naar het buitenland willen reizen op afzonderlijke papieren worden ge stempeld en niet meer in de paspoor ten. Dit visumdocument wordt dan be vestigd aan de identiteitskaart die alle Westberlijners bezitten. Deze maatregel geldt niet voor reizen van Westberlijners naar West-Duits- land daar hiervoor de identiteitskaart toereikend is. Zij zal dus vooral van toepassing zijn op Westduitsers die naar een der landen achter het ijzeren gordijn willen. In dat geval zijn ze nl. verplicht, voet te zetten op Oostduits De Westduitse industriëlen hebben zich intussen achter het standpunt de regering te Bonn geschaard met be trekking tot' de tegenmaatregelen, die tegen de communistische hinderactie genomen zullen worden. De Russische commandant van Oost- Berlijn, generaal Zakharof, heeft het westelijke protest tegen de hinderacties van de hand gewezen. Powers, Vader van de in de Sowjet unie wegens spionage tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeelde Amerikaan se piloot, wil proberen Chroesjtsjefs persoonlijk om vrijlating van zijn zoon te vragen. Wanneer de Sowjetpremier zich volgende week in New York be vindt. Powers Sr., een inwoner van Pound, Virginia, zal zich echter slechts New York begeven wanneer hij er r van is dat Chroesjtsjef hem te Op verzoek van Japan zijn in Tokio be sprekingen gevoerd over een herziening van de bestaande luchtvaartovereen komst. De overeenkomst is in die zin herzien dat het aantal frequenties op de zuidelijke route naar Tokio van drie tot twee per week zal worden teruggebracht als de K.L.M. DC-8's gaat gebruiken. De K.L.M. heeft al laten weten dat zij daar voorshands genoeg aan heeft. Niet meer laag over Russische schepen De Canadese regering heeft toegege ven aan Russische verzoeken haar mi litaire vliegtuigen niet meer laag boven Russische treiters voor de oostkust van Canada te laten vliegen. Wel zal de luchtmacht doorgaan met haar verken ningsvluchten, waarbij men echter de Russische schepen minder dicht zal na deren. Sow jet-officier vlucht naar Y.S. De voorzitter van de commissie vooi on-Amerikaanse activiteit van het huis van afgevaardigden, Francis Walter, heeft meegedeeld dat zijn commissie vandaag, woensdag, een Russische of ficier zal horen die naar de V.S. i vlucht. Het was de eerste mededeling ov aanwezigheid van een gevluchte Rus sische officier in de Verenigde Staten. Het is niet bekend tot welke tak de strijdkrachten de officier behoort Het verhoor maakt deel uit van het onderzoek van de commissie naar de activiteiten van de Sow jet-inlichtingen dienst in de Ver. Staten en staat op geen enkele wijze in verband met de vlucht de twee deskundigen van het natio- Flensburg is gisteren een met plaatijzer beladen Deense vrachtauto, met weigerende remmen van een hel ling afkomend, de wachtkamer van dokter binnengereden. De chauf- vrouw in de wachtkamer het leven. Twintig kwamen sen werden gewond. onó te cjaót PROF. DR. A. C. DROGENDIJK nezen door middel van begaafdheid, zonder kennis van de bouw en de verrichtingen van het menselijk lichaam, zonder tussenkomst van geneesmiddelen of geneesmethoden, eenvoudig door psychische invloed van de ene mens op de andere". De paranormale begaafdheid kan zich namelijk niet alleen uiten in para normale vermogens (helderziend heid, telepathie, maar ook in para normal e krachten, w.o. dan als voor naamste en meest voorkomende res sorteert het magnetisme. Onder dit laatste verstaat men het geloof dat sommige mensen over een geheimzinnige, genezende kracht be schikken, fluïdum geheten, waardoor pijnen van welke aard ook ver dwijnen, hartkloppingen niet meer wor den waargenomen, slapeloosheid wordt opgeheven, nerveuse onrust plaats maakt voor rust, kortom diverse ziek ten als bij toverslag genezen. Daar toe is het voldoende als de magneti seur (of magnetiseuse) zijn (haar) hand op de zieke plek legt of met de hand langs het zieke lichaamsdeel Oorspronkelijk schreef Mesmer, de grondlegger van het magnetisme, deze geheimzinnige kracht toe aan de magneet, die hij daarvoor gebruikte. Vandaar de naam mineraal magne tisme Later bleek het hem, dat het gestie plegen te noemen. En evenmin is het aan twijfel onderhevig, dat van een dergelijke „magnetische" behan deling (hetzij door handoplegging, het zij door z.g. magnetische passes, het zij door het gebruik van een wichel roede of pendel) een magische beko ring uitgaat En hier ligt dan tevens de verklaring van het feit dat inder daad sommige patiënten tijdelijk door magnetiseurs van hun klachten wor den afgeholpen. Niet minder belangrijk is de vraag hoe de Kerk tegenover de paranorma le geneeskunst staat. In het rapport van de Hervormde Raad voor Kerk en Ziekenzorg over de gebedsgene zing lezen we dienaangaande het vol gende: „Bij duizenden ontmoeten we ook nu nog een gevoeligheid voor het magi sche, dat aan primitieve culturen her innert. Men zoekt dan de beschikking over een voorraad „kracht", die helpt en geneest, en wendt zich om hulp tot hen, bij wie men meent dat deze kracht aanwezig is en overgedra gen kan worden. Zo stroomt de scha re naar magnetiseurs, „genezers door de geest", kwakzalvers van velerlei soort en ook wel naar een bepaald ty pe „gebedsgenezers", die de gedachte wekken, dat dergelijke krachtvoorra- den in hen aanwezig zijn en door hen uitgedeeld kunnen worden. Dit alles behoeft met geloof in de bijbelse zin van het woord nog niets te maken te hebben. Ook niet met een eventuele ging en dat der halve de „gene zende kracht" uit zijn handen, uit zijn eigen lichaam voortkwam. Zo, aldus Marlet ont stond de concep tie van het dier lijk magnetisme, dat niet alleen door middel van aanrakingen en wrijven, maar ook door de vaste wü was op te wekken en over te bren gen, en zodoende heilzame genezin gen bewerkstel- De paranormale geneeskunst vindt haar oorsprong in de priester- of to- vergeneeskunst en is derhalve al heel oud. Na de twee de wereldoorlog heeft zij zich ech ter krachtig ont wikkeld. Dit blijkt o.a. uit de in 1948 opgerichte „Ne derlandse gene zers" (N.W.P.) met het doel om te ge raken tot geordende toestanden bij de toepassing van de paranormale genees kunst en om met name de uitoefening van het heilmagnetisme in betere banen te leiden. Hiertoe tracht de commissie publiek, justitiee parlement en regering het juiste begrip bij te brengen van de waarde der paranormale genees kunst en tracht zij de wetgever te be wegen een legale regeling voor deze soort van geneeskunst te treffen. Aangezien zeer vele mensen bij de ze moderne vorm van kwakzalverij hulp zoeken (uit een steekproef, enke le jaren geleden in Utrecht verricht, bleek dat 9 pet. van de onderzochte gezinnen een magnetiseur consulteer de, 9 pet. een kruidendokter en 5 pet. bij beide soorten van onbevoegde ge nezers hulp zocht), mag de vraag ge daan hoe de wetenschap tegenover de ze paranormale geneeskunst staat. In dit verband zijn vermeldenswaard de uitkomsten van het onderzoek van Dr. Bendien, die in 1959 te Amster dam promoveerde op een proefschrift getiteldPersoonlijkheidskenmerken van „paranormaal begaafden" in het licht van de Rorschach. Eén van de vragen bij dit onderzoek was: „be schikken de paranormaal begaafden (helderzienden, magnetiseurs, wichel roedelopers, e.d.) werkelijk over bo vennatuurlijke vermogens, die gewo ne mensen niet bezitten" Op grond van zijn onderzoek moest deze vraag ontkennend worden beantwoord. Wij zijn dan ook van mening dat het „Bel gisch Comité voor de Wetenschappelij ke Navorsing van Paranormaal ge achte verschijnselen", dat verklaarde onder talrijke paranormaal geachte verschijnselen tot nu toe geen enkel „echt" verschijnsel te hebben aange troffen, dichter bij de waarheid is dan degenen die rondbazuinen dat parag- nosie langs wetenschappelijke weg is aangetoond. Er bestaat niet zoiets als „gave der gezondmaking", overdragen van ge neeskracht of hoe men dit wil noe men. Daarentegen bestaat er onge twijfeld het verschijnsel dat wij sug- DE SCHRIJVER Prof. dr. A. C. Drogendijk werd op 5 augustus 1902 in Rotterdam geboren. In 1920 ging hij studeren aan de Gemeente lijke Universiteit in Amsterdam en in 1928 vestigde bij zich nis arts in Dordrecht Iu 1935 pro moveerde hij in Amsterdam op het proefschrift „Do verloskun dige voorziening in Dordrecht van pLm. 1500 tot heden". Daar hij als arts zeer kundig was en gezien, verwonderde het nie mand, dat hij benoemd werd tot directeur-geneesheer van het dia- concssenhuis te Dordrecht en later in dit jaar eveneens van het prot. chr. ziekenhuis „Rcfaja", aldaar. In 1958 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Voorti bekleedt prof. Drogendijk tal van nevenfuncties op sociaal- geneeskundig terrein. zing" En in de zin 1 Corinthen Een dertienjarige Franse jongen, die naar de naam Alain Prunier luistert, de omgeving van Rouen met zijn fiets van een rots gestort Na een val 100 meter kwam hij in een kastanjeboom terecht. En wonder boven wonder bleek hij alleen maar een schram aan zijn neus hebben opgelopen. Toen hij uit de boom was ge holpen, was zijn enige zorg te voorkomen, dat zijn moeder iets van het voorval te weten zou komen. Hoe het met de fiets afgelopen is, ver meldt de historie niet. Maar dat zal ook de moe der van Alain Prunier niet meer belangrijk heb ben gevonden. In Oostenrijk doet men nogal opgewonden over het verblijf in dat land van de voormalige SS- generaal Sepp Dietrich. Deze zou in Burgenland op jacht zijn. Men ziet Dietrich als de laatste verdediger van Wenen voor de Duitse terugtocht en meent, dat hij antwoordclijk moet den gesteld voor de ver woestingen, die bij dc strijd om de stad zijn aan gericht. Op een Oostenrijks vlieg veld is een Joegoslavisch militair toestel geland. De twee piloten hebben asyl gevraagd. Zij behoorden tot een verkenningskader, dat in Zagreb gestatio neerd is. Beiden lieten weten, naar de Ver. Sta ten te willen emigreren, waar een broer van een der vliegers woont. Op de St. Eriksbeurs in Stockholm is een nieuw soort huisbioscoop te zien, die veel van een t.v-ont- vanger weg heeft. Op het glasscherm wordt door de zich daarin bevindende projector (met spoelen voor 16 mm film en met een draaitijd van max. 20 min.) van achter af het beel 1 geprojecteerd, zwart-wit zowel als in kleuren. Het voordeel is dat men onafhankelijk van licht en donker films kan vertonen. Het Cine- visletoestel is ook geschikt voor het draaien van ge luidsfilms en de tekst kan ook in andere talen wor den beluisterd via kop telefoons. Tijdens de i stelling wordt de film automatisch teruggespoeld. I China heeft dc eer een hen te bezitten met de grootste productiecapaciteit. De hen die eigendom Is van commune In de provincie Foeklen, legt vier eieren per dag. Twee eieren, zo wordt meegedeeld, was al gewoon. De eieren zijn vrij wel helemaal uit de dooier. Op 1 augustus jl. bedroeg het aantal inwoners van Nederland 11.492.013. Aan genomen mag worden, zo meldt het Centraal bureau voor de statistiek, dat in middels het aantal inwo ners van ons land de elf' I Ged. Staten van Noord Holland hebben het be sluit van B. en W. van Amsterdam, het taxipark (ca. 600 wagens) in te krimpen met ong. 15% vernietigd. Naar aanlei ding van velerlei bezwa ren van de zijde der taxi- ondernemingen is een uitgebreid onderzoek in gesteld. Hieruit is geble ken, dat bedoeld besluit niet op juiste gronden werd genomen. Het be sluit wend totdusver niet uitgevoerd. En B. en W. van Amsterdam heb ben er hun zoveelste probleem bij gekregen De Belgische premier, prof. Gaston Eyskens, heeft gisteren met zijn minister van buitenland se zaken, Pierre Wigny, een bezoek aan de Fran se president gebracht. Wigny verklaarde na af loop „onder voorbehoud" gunstig gestemd te zijn ten aanzien van de denk- beelden van generaal De Gaulle terzake van de versterking van de Euro pese politieke samen werking. de „kerk", of de „gemeente", of het „ambt" zou willen zien als zulk een krachtdepositum, van waaruit deze krachtuitdeling zou kunnen geschieden, dan zijn we toch in een ander kli maat dan dat van het Nieuwe Tes tament, wanneer daar gesproken wordt over het „be heer van de gehei menissen Gods" dat aan de dienstknech ten van Christus is toevertrouwd. Tegen elke ver menging van der gelijke magisch ge kleurde voorstel lingen over open baring van .kracht' die ertgens „aan wezig" en ter be schikking zou zijn met bijbelse no ties over genezing op het gebed moe ten wij ons terwille van het Evangelie en van de hulpzoe kende mens verzetten. De mensheid heeft te allen tijde een voorraad kracht ver kozen boven een levende mens. Maar de kerk weet niets van „een voorraad kracht"; de Gemeente van Christus hééft eigenlijk niets; zij gelooft in haar Zaligmaker en Heer, in Wien „alle schat ten" verborgen zijn; ook de schat der genezing. De Gemeente „beschikt" daar niet over, maar ontvangt ze uit genade, in geloof en op het ootmoedig volhardend gebed, van de Heer zelf, die uitdeelt hoe en aan wie Hij wil." Hoe denken nu en daarmede be sluiten wij deze beschouwing de artsen over de paranormale genees kunst? De artsen staan nog altijd op het standpunt dat het fundament van de geneeskunst de geneeskunde is, d.w.z. een uitgebreide kennis van de gezonde en van de zieke mens. Daarnaast zijn ook irrationele facto ren van betekenis, zoals tact om met patiënten om te gaan, intuïtief aan voelen van psychische moeilijkheden, ..feeling" voor de juiste medische aan pak, het winnen van vertrouwen en dergelijke, maar dit neemt niet weg, dat kennis van de geneeskunde onont beerlijk is en blijft voor een juiste uitoefening van de geneeskunst Alle artsen zijn dan ook voor handhaving van de principes, neergelegd in de Wet van 1865 op de geneeskunst. La ten wij voorts niet uit het oog verlie zen dat elke vorm van kwakzalverij ln de grond van de zaak een hazard spel is met het leven als inzet en de begeerde gezondheid als hoogste prijs. Tegenover datgene wat ten gunste van de behandeling door een magnetiseur kan worden aangevoerd (suggestie kan namelijk ook wel eens heilzaam wer ken, al is het dan maar tijdelijk), staan immers drie belangrijke nade len, te weten: 1. groot gevaar voor eigen gezond heid. hetwelk vaak met de dood moet worden bekocht; 2. nog groter gevaar voor de volks gezondheid denk maar aan het niet herkennen van tuberculose, lues, pok ken, enz.; 3. het uit de zak kloppen van veel geld, juist uit de beurzen van hen die niet veel te missen hebben en dat an ders zo nuttig kan worden besteed. De samenvatting van het voren staande kan kort zijn. Paranormale geneeskunst is niets anders dan moder ne kwakzalverij, oude toverkunst in een nieuw kleed. Aangezien de mens heid nu eenmaal vatbaar is en blijft voor magie en ongevoelig voor ratio nele correcties, is deze kwakzalverij onuitroeibaar. De wetenschap, die uit de aard van haar wezen begint met onzekerheden, twijfel, voorzichtig aftas ten van de mogelijkheden enz., om zodoende achter de waarheid te ko men, zal het in deze altijd blijven af leggen tegen de magie met haar im manente zekerheid, te weten de ze kerheid van dogma en geloof (Prof. Jongkees). Niettemin zal ook de arts moeten verstaan dat de patiënt naast genees kunde ook geneeskunst verlangt Wie dat als medicus vermag te geven is tegelijk de bestrijder van de kwakzal verij, in welke vorrn zij ook wordt be- zij zich Bemande raketten in de ruimte? „ï.en on«en°em'i gebleven Russische .e5Jerl?bJ|r'i. vernomen te hebben dat de Sowjetunie bemande ra ketten tot een hoogte van honderd kilo. L™ e'geschoten. De bemanning zou per parachute naar de aarde terue- j ZOm mej zuurstof gevulde hei men en verzilverde pakken dragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5