Leiden e.o. presenteren zich in Utrecht Kleinhandelaren vierden koperen jubileum Jaarbeurs met vele nieuwtjes Leidsch Schaak-Genootschap weerde zich individueel en als groep met succes Onthulling propagandazuilen in Valkenburg Vleugje Parijse modesfeer in Leiden bij V. en D. Florerende vereniging in RIJNSBURG nieuwe leidsche courant woensdag 14 september 1960 Agenda voor Leiden Woensdag Gymlokaal Stadhouderslaansohool, 8 uur: Afscheid D. Kruithof en installatie J. C. van Schaik als hoofd Zuiderpark school. Logegebouw, Steenschuur 6, 8 uur: De Natuurvriend. Rehoboth, 8 uur: Christen-plattelands vrouwen; mevr. Polhuis over reis naar Argentinië. Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte. Rehoboth, 8 uur: Varen. Bevordering Belangen Slechthorenden, Mmavond Donderdag Schouwburg, 8 uur: Haagsche Come- die met Jaloezie, van Sacha Guitry, voor K. en O. Restaurant Van der Heyden, 2.30 uur: Ned. Vereniging van huisvrouwen, mevr. Steffa Wine over Mexico. Kledingmagazijn De Vries N.V., Haar lemmerstraat 149, 24 uur- Heropening en receptie 85-jarig bestaan. Vroom en Dreesmann N.V., 10.30, 2.30 en 4 uur: Rendez-vous met de nieuwe wintermode. U Boshuis, 8 uut: Ned. Cbnisten- TTOUWenibomid, Leiden Zuidwest, ds. J A Peters uit Den Haag over Evangelie en de moderne mens. Vrfldag Schouwburg, 8 uur Haagsche Come die met Jaloezie, van Sacha Guitry, voor K. en O. Rehoboth, 8 uur: Ned. Christen-vrou wenbond Leiden-Centrum, dr. E. v. d. Schoot te Utrecht over huwelijk en echtscheiding. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: Ope ningsavond centrale Hervormde vrou wendienst-commissie. Zaterdag Foyer Gehoorzaal, 3 uur: Herdenking 175-jarig bestaan Kon. Genootschap Ma thesis Scientiarurr Genitrix. Stationsplein, 2.05 uur: Excursie Kon Ned. Naituuihistorisdhe Vereniging naar Huys te Warmond, paddestoeüenexoursie Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Het lot van een mens (18 jaar); woensdag en donder dag: Het loon van de angst (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Straf bataljon 999 (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Als m'n grote broer het wist (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Salomo en de koningin van Sheba (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Hiroshima, mon amour (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Mag ik deze dans van u? (18 jaar). Apotheken Geopend apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. 20552. Tentoonstellin gen Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28, Panorama der prehistorie (tot 15 december). Ned. Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer" Pesthuislaan, ,,'s Konings Rok" prenten en uniformen (tot 30 september). Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 13 oktober: expositie over Ruanda Urundi, (dagelijks geopend van 10 tot 5 uur). houden is, zoals elk jaar, weer een groot aantal standhouders uit Lei den en omgeving, die vaak deze beurs kozen om iets nieuws op de markt te brengen. Deze najaarsbeurs van gebruiksgoederen is voor een groot deel gericht op de maand december met de vele feestdagen. De rijksmidden- standsvoorlichting geeft op de benedenverdieping uitgebreide inlichtingen. Wij geven in alfabetische volgorde 'thans onze indrukken van de stands uit Leiden en omgeving. De handelsonderneming T. van Aalten. Voorhout, genoegzaam bekend door het imitatie Saksisch porselein en andere souveninartikelen, heeft de sleur door broken en komt met een molentje op de markt, met de hand gemaakt en getrouwe kopie van de Leddise molen De Valk, compleet met draaiende kop. Een watermolen van de reeks uit Haas- treohit is eveneens, al of niet met verlich ting te zien. Aardewerk Groeneveldt uit Voorscho ten, een oude bekende op de beurs, toont weer een grote sortering bloempotten, bloembakken en andere voorwerpen, die bewijzen dat kunst geen massa-artikel i{ De EPI, een pitriet-ind/ustrie in Leiden, komt weer best voor de dag, waarbij het de bezoeker opvalt met welke vaardig heid men een groot aantal variëteiten var deze jonge industrie presenteert. De chemische fabriek Eureka uit Lei- muiden heeft wel een heel bijzonder groot aantal artikelen. Wrijf- en poets- gerei, kaarsen, insekrten-bestrijddngsmid- delen, kruidencosmetica, eau de cologne en lavendel, zepen, crèmes en vele andere •huishoudelijke zaken worden in een zonder smaakvolle en overzichtelijke stand getoond. Op de bovenste verdieping in de geving van de stand van de heer W. H. F. Gietelink te Leiden is het vrij rustig. Daar komt men bij de afdeling fijnere voorwerpen. Van koper en tin zijn prach tige vijzels, doofpotten en complete ma- tenseries te bezichtigen. De Gouden Spin uit Lelden komt met >ts nieuws. Deze firma die onder meer et voor het stadhuis bestemde wandkleed maakte en een kleed voor de school in de Timorstraat, heeft het gebruik van handweefstoffen uitgebreid. Er worden nu ook japonnen getoond op foto's die als achtergrond de Leidse Burcht heb ben. Tapijten en jassen zijn al bekende produkten van De Gouden Spin gewor- De Internationale Kunststoffen Indus trie in Voorschoten legt de nadruk op plastic. Zo zagen we er zelfs cropuet- jongleerspelen van piasbic. Kort voor beurs van verleden - jaar ~had de IKI door brand tegenslag, maar daar is men nu blijkbaar helemaal overheen en de stand trekt op de bekende plaats op de middel ste étage veler aandacht I\og meer nieuws Sinds de fusie van Gerritsen en Van Kempen te Zeist en Van Kempen en Be geer te Voorschoten is er veel veranderd en vooral verbeterd. De procedees van beide industrieën heeft men kunnen combineren en nu toont men in de smaakvolle stand, waarvoor een levens grote Sint Nicolaas en Kerstman de aan dacht trekken, hetDurfine-edielstaal en het vlekvrije massief. Deze stand is een Meerpoel's naaimachines BREESTRAAT 171 - TEL. 24815 Moedgevende jaarvergadering Onder voorzitterschap van ds. P. J. Mackaay kwam het Leidsch Schaak genootschap in jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord merkte deze op dat het genootschap een goed jaar achter de rug heeft. Niet alleen wist het eerste tiental zich in de eerste klasse van de KNSB te handhaven, het tweede werd kampioen van de Leidse Schaakbond en promoveerde na een nek-aan-nek-racc naar de tweede klasse van de KNSB. Tegen veler verwachting wist het derde tiental zich in de eerste klasse van de LSB te handhaven en het vierde tiental in de tweede klasse. Maar niet alleen waren de resultaten 1 in competitieverband zeer bevredigend, ook de verhouding tussen de leden on derling was van vriendschappelijke aard Eén en ander werd ook opgemerkt in het jaarverslag van de secretaris, J. van Steenis sr. Hij constateerde dat het ge nootschap vijftien nieuwe leden in zijn midden zag verschijnen, zodat het L.S.G. ondanks het normale verloop thans naast vier ere-leden 62 leden telt. De opkomst der leden was goed mede dank zij de prettige sfeer en de prachtige zaal. Aan de winterwedstrijd hebben 51 leden deel genomen, aan het Nooteboomtoernooi 56 schakers, terwijl ook het hutspotsnel- schaaktoemooi goed verliep. Gememo reerd werd dat in de door de L.S.B. geor ganiseerde snelschaakwedstrijd het zes tal van het L.S.G. de eerste prijs be haalde, dat in de door Katwijk georgani seerde nederlaagwedstrijd het L.S.G. de beker won en dat in het toernooi om het kampioenschap van Leiden de vier eer ste plaatsen en de zesde plaats door een L.S.G.-er werden bezet. Kampioen van Leiden werd de L.S.G.-er R. D. Westra. die dit jaar naast verschillende andere prijzen o.a. de eerste prijs behaalde in de eerste reservegroep in de wedstrijd om het open kampioenschap tan Neder land. Geconstateerd kon worden dat zo wel in individueel verband als in groeps verband het L.S.G. zich danig heeft ge- Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer M. M. Segaar, bleek dat ondanks een ontvangstbedrag van f2230,12 deze de rekening moest afslui ten met een nadelig saldo van f 47,26. Wem werd op voorstel van de kascom- missie décharge verleend. Bjj de bestuursverkiezing werden de rittende leden, ds. P. J. Mackaay, J. van Steenis sr. M. M. Segaar, dr. J. H. Mei link en W. H. van der Nat herkozen, terwijl de heren mr. T. J. Jansen Schoon hoven en J. van Steenis jr. in de door het vertrek van twee bestuursleden open- fcvrllen plaatsen werden gekozen. De commissaris van materiaal merkte op dat een groot deel van de schaakklok- ken der vereniging in een deplorabele toestand verkeert. Op voorstel van het bestuur werd een klokkenfonds gesticht waarin staande de vergadering, hoewel slechts een klein deel der leden aan wezig was, f 175 werd gestort. De wedstrijdleider dr. J. H. Meilink deelde mee, dat het genootschap ook dit jaar met vier tientallen zal uitkomen, terwijl zoals gebruikelijk voor elk tiental elf spelers zullen worden aangewezen. De voorzitter deelde nog mee dat het hutspotsnelschaaktoernooi dit jaar niet zal worden georganiseerd daar de laat ste zaterdag voor 3 oktober wegens de te honden taptoe geen geschikte datum wordt geacht. Ten slotte overhandigde hij na een korte toespraak de Geert-Bosscha-beker aan de nieuwe clubkampioen, de heer J. van Steenis jr. De avond werd traditie getrouw gesloten met een gongwedstrijd Winnaars Hieronder volgen de prijswinnaars in de verschillende groepen van de winter wedstrijd. Groep I: 1. J. van Steenis jr 3 pt; 2. R. D. Westra 2% Pt. Groep II: 1. J. van Steenis sr 5 >6 pt; 2. dr. J. H. Meilink 5 pt; 3. F. van der Laan 5 pt; 4. dr. W. C. Groeneveld 5 pt. Groep III: 1. dr. J. B. Wilterdink 5 pt; 2. L. G. Barendrecht 4 pt; 3. ir. M. Eller- broek 4 pt. Groep IV: 1. prof. dr. Th. G. van Rijssel 6 pt; 2. ir. J. P. J. Nabben 5% pt; 3. D. H. J. de Jong 5% pt. Groep V: 1. P. de Wekker 5 pt; 2. ds. P. J. Mackaay 4% pt; 3. M. Bloem 4% pt. Groep VI: 1. R. de Waal 4 pt; 2. J. Bol- kestein 2% pt; 3. A. Nijst 1% pt; 4. E. J. Ditters 1 pt. Groep VII: 1. D. E. Brom 4 pt; 2. mr. A. de Bats 3 pt. compliment voor het personeel van Be geer uit Voorschoten. De firma Meerpoel uit Leiden ontbreekt op geen beurs en heeft altijd wel iets nieuws. Nog steeds zijn bergruimten in flats een bezwaar, maair de firma Meer poel brengt een zeven kilo zware (of beter: lichte naaimachine op de markt, die gemakkelijk kan worden opgeborgen. Natuurlijk is ook aandacht geschonken aan machines voor o,m. de schoenmakers en textielindustrieën. De potterij Zaalberg uit Leiden-Zoe- terwoude brengt natuurlijk iets nieuws, want in de potterij experimenteert men steeds met kleuren en vormen, waar door voorwerpen worden geboren, die in de toonzaal Raku-Yaki veler aandacht trekken. Ook wordt een aantal grotere voorwerpen getoond, onder meer een vogeldrinkbaik en een zonnewijzer, re sultaat van nauwe samenwerking tussen Zaalberg en smid Schalkers uit Leider- De potterie Ravelii uit Valkenburg blijft een oude getrouwe. Ook hier een door lopend geëxperimenteer met vormen er kleuren. Weinig handwerken zijn zo besl bewaard gebleven en vrij van eigentijdse invloeden als het handwerk van de pot tenbakkers. Terzijde van enkele stands troffen we een bloemenhoekje aan van de firma Stassen uit Hillegom, een vrolijke en fleurige noot temidden van heel veel za kelijks. De NV Koninklijke zeep- eau de co logne- en parfumfabriek Sanders en Co te Leiden heeft ook een nouveauté. De Milopa geeft een cursus van zeven lessen in huidverzorging uit, compleet in een aardig mapje. Aandacht geeft men aan gesohenkverpakkdngen, waarbij het cadeau en niet de verpakking voorop- De jaarbeurs-catalogus vermeldt de fir ma Bary uit Alphen aan den Rijn niet, maar deze im- en exporteurs van Ma rokkaans lederwaar zijn er ook en te midden van exotische platen laten zij de voortbrengsels zien van Marokko. Al is de vorm vrij stabiel en blijft het hand werk, toch past men zich aan aan de moderne tijd. In Marokko gefabriceerde televisie-poefs nodigen tot zitten en toti praatje met de heer Bary, die zijn Afrikaanse waren aanprijst. I Advertentie Vormgeving van deze tijd toegepast op een oud handwerk. Voor elk interieur een sieraad. Aardewerk Groeneveldt Voorschoten Eerste vergadering L.A.V. De Leidse Aquariumvereniging verga derde gisteravond onder voorzitterschap van de heer J. Bonnet in de recreatie zaal van de Hollandsche Constructie Werkplaatsen voor de eerste keer in dit seizoen. Voor deze vergadering bestond grote belangstelling. De avond werd vuld met het vertonen van dia's, die belangeloos door de N.B.A.T. warer gestaan. De plaatjes waren van mentaar voorzien, via de band, door diverse bestuursleden. Het een en a viel bij het publiek in de smaak, wat vooral te merken was aan het applaus afloop. RADIO TELEVISIE A. de Wit's Handelshuis Tijdens een korte plechtigheid had gis teravond de onthulling plaats van een tweetal propagandazuilen, geplaatst aan beide zijden van de kom van het dorp, waardoor de aandacht van iedereen ge vraagd wordt voor het feit, dat men de grond betreedt van de gemeente, die naar waarheid kan bogen op het bezit van Neerlands oudste paardenmarkt: Valken- De voorzitter van het comité, de heer C. Meurs, zei o.a. het volgende: „We heb ben sinds 1946 steeds weer getracht de paardenmarkt te handhaven en hebben elk jaar opnieuw naar wegen gezocht om :s te hebben. Ieder jaar werden bor den geplaatst aan de ingangen van het dorp: Dit jaar kwam de marktmeester, de heer J. C. van der Nagel, met het idee permanente reclame te maken; één, die dus het gehele jaar zichtbaar zou zijn. Verschillende plannen werden gemaakt, totdat de heer Ravelii er zich mee ging bemoeien, met behulp van de heer Haas noot van de „Abex". In een razend tempo werd het plan verwezenlijkt". Aan bur gemeester Van der Have werd dank ge bracht voor de aanwijzingen, die hij ge geven had bij het plaatsen van de zuilen. Op originele wijze werd het doek van een der zuilen weggetrokken. Het oudste paard van Valkenburg werd naar voren gehaald en aan de teugel geleid door de burgemeester verrichtte dit dier de onthullende daad. Een luid applaus klonk op toen het artistieke geheel zichtbaar werd. De kunstenaar heeft getracht de nauwe samenhang tussen de burcht van Valkenburg en de paar denmarkt aan te duiden; hij is daar ongetwijfeld op een voortreffelijke manier in geslaagd. Geschiedenis Burgemeester Van der Have sprak zijn blijdschap over uit, dat het actieve marktcomité in samenwerking met kunst zinnige personen dit had tot stand ge bracht De propaganda kan zich op veler lei manieren uiten; dat bewijzen de ver schillende folders, die de Valkenburgers deze dagen in de bus vinden. Als er iemand is, die speculaas bakt volgens een recept van 1732, dan wil spr. nog een eindje verder terug grijpen in de geschie- Bij het doorbladeren van oude folianten vond hij het jaartal 1608 vermeld. Toen werd nL door de twisten van de tachtig jarige oorlog ook de kerk van Valken burg verwoest. Enige tijd later werd door de samenwerking van Kerkbestuur, ge meente en provincie een hersteld kerk gebouw in gebruik genomen. Daarin wa- ook gebrandschilderde ramen aange bracht. Een van deze ramen was geschon ken door de stad Leiden en nu komt het frappante. De vroede vaderen van Leiden meenden in het door hen geschonken een bijbels tafereel te moeten uit beelden, maar daar zou en daar moest paard op voorkomen. Men vond dit in de geschiedenis uit Handelingen 9 en men liet Paulus per paard naar Damascus trekken. De heer Ravelii zei, dat hij met grote _.iimo aan dit object had gewerkt Hij prees de samenwerking met de „Abex" en met allen, die aan de totstandkoming hadden meegewerkt. Nadat „Valkenburgs Harmonie" een vrolijke mars had laten horen ging het gezelschap naar „Het Wapen van Valken burg" om een consumptie te gebruiken. Levensmiddelenbedrij f Vijftig jaaf geleden begon de heer Jac. Bol Czn. een eenvoudig kruideniersbe- drijf aan de Broekweg. In de meidagen van 1940 werd alles verwoest en kort voor de wederopbouw kreeg hij steun van zijn zoon. Na de associatie met een groot le vensmiddelenooncern en ook dank zij de uitbreiding van het inwonertal van De jeugd vliegt uit In de herfst van vorig jaar heeft de stichting toneelgroep Podium in de Leidse schouwburg een eerste proeve gegeven van toneelspel, typisch bedoeld voor een protestants-christelijk publiek. Deze stichting heeft ten doel vanuit de protestants - christelijke levensbeschou wing dramatische kunst te brengen, .uit gaande van de gedachte dat het bestaan van een christelijke toneelgroep nood zakelijk is met het oog op de culturele achterstand in deze levenssfeer. Dat deze eerste kennismaking niet ge heel aan de verwachting heeft beant woord lag meer aan een foute spelkeus, dan aan de prestaties van de toneel groep zelve. Podium komt nu voor de tweede maal in Leiden, en wel maandag 19 septem ber. Dan wordt, onder regie van Jan de Vries, opgevoerd het toneelstuk „De jeugd vliegt uit", een toneelbewerking van de welbekende hoorspelserie van de N.C.R.V. De gebeurtenissen in het gezin De Wit hebben op het luisterend pu bliek beslag gelegd op een wijze, die het beste doet hopen voor de toneelvoor stelling. Iny de hoofdrollen treden op Emmy Scholte en Cees Pijpers als de moeder en vader van het gezin, en voorts Mary Michon, Gerrie Mantel en Tom van Ek als de kinderen. De op voering heeft plaats in de Leidse schouw- Diplomazwemmen van L.W.V. Maandag werd in ,.De Overdekte" voor het diploma A en B gezwommen door de leden van de Leidse Watervrienden Geen enkele kandidaat werd afgewezen De geslaagden zijn: diploma A meisjes: Astrid Roman, Co- bij Bracshoven, Jos v. Hattem, Lies Fi- lippo, Dieny de Vries, Joke Mostert Rietje v. Tongeren, Mary Kok, Suze Vreeken, Baps Banning, Rina Banning. Corry de Vrind, Anneke Vermond, Leny Rijsbergen, Joke v. Bemmelen, Thea Smits, Loés Trouwee, Rietje Wakka Corry v. d. Meyden, Ankie Marijt, An neke v. d. Klauw. Wilma Neuteboom. Margriet Deegenaars; diploma A jongens: Wim Fallaux, Chris Hogenes, Hans Flaman, Arie Haasnoot, John Kershof. Theo Cornet, Wim Nag- tegaal, Chris de Tombe, Jan Kienjet, Peter Bink, Rudi Zijlstra, Tony Ver- straten, Rob v. Weesel. Gerard v. d. Wa ter, Harry v. d. Pluym, Jacobus Siera, Hans Flaman. Stefke v. Haastrecht; diploma B meisjes: Dietje Wolters; diploma B jongens: Bram Janssen. Ri ns Haak, Rudi Visser. Valkenburg werd de winkelruimte te klein. Door de samentrekking van een woonvertrek met de winkel is nu een ooi geheel ontstaan. Gistermorgen vond de heropening plaats. Burgemeester Van der Have had Ln de archieven gelezen, dat opening van zaken en afdoening van schulden in vroe- jaren steeds plaats had vlak voor de paardenmarkt. Hij merkte daarom op, de heer Bol zich blijkbaar bij die traditie aansloot, en wenste hem goede zaken toe. We konden ons overtuigen van de doelmatige inrichltiijg van het bedrijf Lampionoptocht Ter inleiding van de paardenmarkt en volksfeesten klonken gisteravond schetterende tonen door het dorp. Een grote kinderschaar, in feestelijke kleding voorzien van lampion trok langs de straten. De kleuterschool zorgde voor de afwisseling, want vier versierde wagens, bevolklt met het kleine goed van vier tot ïar, genoten veel belangstelling. Drie muziekkorpsen verhoogden met mars muziek, tromgeroffel en hoorngeschal de stemming. Na de optocht werd er op de Castelweg nog een muzikale show ge geven, die door honderden werd gade geslagen. Dank zij het mooie weer was ;en prettig begin van het feestpro gramma. Burgerlijke stand GEBOREN: Lucas Antonius Maria, z. v. Th. C. L. Veeger en P. J. Leijnse. ONDERTROUWD: D. Ouwersloot, 30 jaar en J. de Koning, 20 jaar; J. J. Mul der, 24 jaar, wonende te Laren en M. J. de Haas, 21 jaar. Spreekbeurt Donderdagavond 8 uur spreekt ds. J. A. Smink in Prediker te Leiden. UjE STAF van Vroom en Dreesmann in Leiden is onder leiding van de ■U' heer E. Lucas al enige tijd geleden naar Parijs geweest om in de Franse hoofdstad iets van de sfeer op te nemen van de Parijse modewereld. In de boutiques van madame Carven en Rose Valots hebben zij een kijkje ge nomen en met vele en velerlei indrukken zijn ze naar Leiden terugge komen. Etaleurs en decorateurs hebben daarna in de Sleutelstad de im pressies van de Lichtstad vastgelegd en het resultaat zien de Leidse wan delaars buiten en in liet V. en D.-gebouw. Hot valit voor do V. en D.-ddrectie niet ee dik jaar bij de opening van het na- jaarsmodeseizoen iets aparts te brengen. De meeste Leidse dames gaan niet naar Frankrijk of Italië, waar de toonaange vende modehuizen zijn gevestigd Daarom besloot men dit jaar de mode uit die landen naar Leiden te brengen; niet alleen japonnen, maar ook schoenen, lingerie, kinder- en herenconfeotie. Om de sfeer zo goed mogelijik te raken heeft de typische Parijse winkeltjes ge heel op ware grootte nagebootst in de ges van V. en D. De stijl van Louis s nöet alleen voor wat het interieur betreft, maar ook in die gevelbouw ge volgd. Het personeel is volgens een speciale methode geïnstrueerd om elke vraag op modegebied naar behoren te kunnen be antwoorden. In het raam van dit „Ren dezvous met de nieuwe wintermode" heeft men in de lunchroom de gereoh- oamen gegeven van modekoningen Zo eet men er een Snack k la mode de Paris", een crème la Lanvin Castello. pastei Madame Carven en als nage recht prijken op de menukaart een sor- Mr. W. de Koning tot kantonrechter benoemd Bij Koniniklijk Besluit van 5 september benoemd tot kantonrechter te Leiden r. W. de Koning, thans griffier van het kantongerecht in die stad en kanton- rechter-tplaatsvervanger aldaar. Luisterrijk feest bij Martha-stichling te Alpheu aau den Rijn In de Martha-stichting te Alphen aan den Rijn is vandaag een luisterrijk feest gevierd ter gelegenheid van Het zilveren jubileum van ds. J. Th. Meyer en mevr J. E. MeyerScheffer, als directeur en directrice. Zoals gemeld, neemt het echt paar Meyer deze week feestelijk af scheid wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Tijdens het vandaag gevierde interne feest vielen ds. en mevr. Meyer van de verbazing in de andere dank zij bijzonder leuk programma, waaraan ruim 600 bewoners van de stichting meewerkten. Voorafgegaan door gemo toriseerde rijkspolitie arriveerde het echtpaar omstreeks elf uur bij de stich ting, waar enige kinderen ter begroeting stonden opgesteld. De 9-jarige Lenie bood mevrouw Meyer een boeket rozen Hierna volgde een kleurrijk défilé aaraan alle groepen elk op eigen wijze meewerkten, tot groot genoegen van het jubilerende echtpaar. Om 1 uur had het hoogtepunt plaats: de naam van de ve laan in het Zuiderprk werd ont huld: „Ds. J. Th. Meyerlaan". Het verdere programma vermeldde een picknic op het sportterrein, volksspelen. feestmaaltijd en het muzikale sprook je op de vijver, getiteld „Een bosnacht, in veel gebeurde". Morgen worden verschillende sportwedstrijden gehouden avonds zijn er voorstellingen in d« toneelzaaL SLECHTS luttefle jaren na de Tweede Wereldoorlog begrepen de klein handelaren in bloemen en planten in Rijnsburg en omgeving reeds, dat vele belangrijke zaken beslist zouden gaan worden rond de groene tafeL Zij besloten een vereniging van kleinhandelaren op te richten, die thans, precies 12% jaar na haar ontstaan, niet alleen haar levensvatbaar heid doch ook haar bestaansrecht dubbel en dwars heeft bewezen. het overbevolkte Nederland noodzakelijk zijn. Een vrijheid van handelen zoals voor de Tweede Wereldoorlog nog mo gelijk was, zou nu chaotische toestanden scheppen. Om met meer gezag te kunnen spreken, is het echter nodig het ledental te versterken. De heer Latoy, hoofdbestuurslid van de Bond voor Kleinhandelaren in Bloe- Planten, feliciteerde namens het hoofdbestuur en de afdeling Rotterdam. Hij beklemtoonde, dat een organisatie levend moet zijn om werkelijke succes- te kunnen boeken. Hij adviseerde de leden de vereniging hoog te houden om te strijden voor een beter bestaan voor iedere bloemenhandelaar. Om met het laatste te beginnen: de Rijnsburger kleinhandelaren hebben thans een stem in de afdeling markt-, straat- en rivierhandel van het hoofd bedrijfschap voor de detailhandel, een zetel in de Commissie voor de Vesti gingsvraagstukken en een zetel van de Prijzencommissie voor de Detailhandel in Bloemen en Planten. Daarnaast heeft men voor alle leden een voordelige col lectieve ongevallen- en ziekteverzekering kunnen sluiten. Een regelmatig contact wordt ook onderhouden met het bestuur de veilingvereniging „Flora" het geen tot verschillende faciliteiten voor de kleinhandel heeft geleid. Ondubbelzinnig toonde de jubilerende vereniging ook haar levensvatbaarheid er zijn 90 leden, de ledenvergade ringen worden zeer goed bezocht en een onder auspiciën van de kleinhandelaren- vereniging georganiseerde cursus voor bloemschikken en -binden telde in het afgelopen seizoén niet minder dan 44 cursisten. Terugblik Gezien deze feiten mag het geen ver bazing wekken, dat het 12%-jarig be staan gisteren aanleiding was tot een grote feestavond. Deze werd in een hal van de veiling „Flora" gehouden. De voorzitter van de feestcommissie, de heer P. Ravensbergen sprak een kort welkomstwoord uit. De voorzitter van de vereniging, de heer J. Schild, gaf een korte schets van de geschiedenis der kleinhandelarenver- eniging. Allereerst sprak hij zijn mede leven uit met de familie van de maan dag jl. overleden gemeente-secretaris, de heer J. J. van Dijk. De voorzitter van de veilingvereniging „Flora", de heer T. Kralt, kon niet aan wezig zijn omdat hij deze week een operatie moest ondergaan. Zijn toestand is gunstig. De heer Schild sprak er zijn ontstemming over uit, dat de vakpers verstek had laten gaan. In zijn terugblik memoreerde de voor zitter dat de beginperiode moeilijk was doordat na enkele maanden op veiling „Flora" de kopersstaking uitbrak. Daarna volgde een overzicht van wat in de 12% jaar tot stand is gebracht. Spr. merkte hierbij op, dat regelingen in Grote groei De heer H. J. den Haan, secretaris van de veilingvereniging „Flora", bracht de felicitaties van zijn bestuur over. HU op de overeenkomst tussen de 12% jaar, die de vereniging van Kleinhande laren bestaat en de omzet van 12% miljoen gulden van „Flora". Belde fac toren zUn tekenen van de grote groei, die RUnsburg in de afgelopen jaren heeft gekenmerkt. De omzet is de laatste zes jaar verdubbeld. De heer Den Haan bracht de klein handelaren dank voor het aandeel dat zij hierin hebben gehad. De samenwerking met de kleinhan delaren is altijd uitstekend geweest. Er is vruchtbaar overleg gepleegd, dat' heeft geleid tot verschillende faciliteiten de kleinhandel. Het laatste symp toom daarvan is het feit, dat, nu de ingebruikneming van de tweede tribune niet de gewenste oplossing bleek te geven, een speciale regeling is getroffen voor het kopen van kleine partijen. „Flora" beseft, aldus de heer Den Haan, dat de kleine koper onmisbaar is en daarom ook de vereniging, die zich tot vertolker van de mening der kleine kopers maakt. De kleinhandel is een rijk bloeiende tak geworden, die steeds meer de waardering verdient. Het verdere gedeelte van de avond werd op geestige wijze gevuld door de muziekvirtuoos Schonenberg uit Dor drecht. Ds. Lugtiglieid sprak voor Cliris ten vrouwen De plaatselyke afdeling van de Ned Chr. Vrouwenbond zette haar reeks maandelykse vergaderingen ln met een goed bezochte bijeenkomst in de Bethel- kerk. Ds. P. Lugtigheld uit Den Haag sprak daar gisteravond over zUn werk onder de buitenkerkelüke jeugd. In verhaaltrant gaf de bekende Haagse predikant een boeiende schets van de gecompliceerde situaties, die zich zoal bij het werk onder de buitenkerkelijke jeugd kunnen voordoen, daarbij vooral wijzend op de aanwezigheid van Gods Hand in vele natuurlijk lijkende dingen. Aan het eind van zijn referaat zei ds Lugtigheid de bedoeling te hebben ge had een boeket te plaatsen in het grote Huis Gods, daarmede aantonend de grote macht van het Evangelie. De leiding berustte bij mevrouw Van der Vijver, die in haar openingswoord een overzicht gaf van het wel en wee der diverse leden in de afgelopen zomer maanden. Mej. Feenstra, de toekomstige presidente, deelde mede, dat de presi dente één belangrijke gebeurtenis was vergeten: het 40-jarig huwelijksfeest van het echtpaar C. D. v. d. Vijver—Van der Voet. In verband daarmee bood zij me vrouw Van der Vijver een notenhouten salontafel aan. Daarna werd het echtpaar de zegenbede uit Psalm 134 toegezongen. Ds, Lugtigheid sloot met gebed. De kortgeleden opgerichte buurtver eniging ,De Knikkerbaan", hield gister avond in het Jeugdhuis haar eerste leden verga 'ering. Het belangrijkste agenda punt was wel de aansluiting van de be woners uit het Noordeinde. Niemand van de aanwezigen bleek er op tegen te zijn de bewoners van het Noordeinde in de vereniging op te nemen. Bij enkele kandidaatstelling werden in het bestuur gekozen de heren Jac van Egmond (voorzitter), C. v. d. Bosch (se cretaris), mevr. G. v. d. Mey (penning- meesteresse) en de heren J. Heemskerk en D. Oudshoom. Toegevoegd zal nog worden een bestuurslid dat ln het Noord einde woont. Dit zal echter eerst in een volgende ledenvergadering worden ge- Spreekbeurt Vrijdagavond 8 uur spreekt ds. P. J. F. Lamens te Kamerik in de zaal achter de Chr. Geref. kerk voor de afdeling van da Gereformeerde Bond. bot Coco Qhanel en een Pouddng k la Baimadn. In het kader van deze geslaagde aotie wordt morgen in Leiden een aantal mo deshows van V. en D. gehouden. Russische machine met Nederlands nummer De leerlingen van een be paalde klas van een middelbare school in Leiden of daarom trent hadden -in de vakantie van hun aardrijkskundeleraar een taak opgekregen. Zij moes ten in een scriptie iets vertel len van enkele Europese lan den, liefst met foto's of kran- tekhipsels verlucht. De reisbu reaus hadden het de laatste dagen van de vakantie (want met zoiets wacht je natuurlijk zo lang mogelijk) erg druk met het geven van folders, die een prachtige basis vormen voor eigen indrukken." Een pientere jongen meende lat Frankrijk en Duitsland wel n elke scriptie zouden zijn te nnden en zwaaide om naar de landen achter het ijzeren gor dijn. De Russische ambassade verwees hem naar een ander bureau en vandaar stuurde men de lyceïst door naar weer andere kantoren. Maar nergens een specifiek Russisch beeld. Thuisgekomen, meende hij het maar op de technische ontwik keling van de Russen te moe ten gooien. Als illustratie dien de een uit een Nederlands vak blad geknipte foto van een dorsmachine-combinatie, waar van het Nederlandse nummer bord voorzichtig was bijge werkt. Enkele dagen later creeg de klas de schriften terug. Onze jongeman kreeg een bijzondere pluim voor zijn research-arbeid. De leraar voegde er aan toe dat er in Ne derland hard zou moéten wor den gewerkt om op technisch gebied gelijke tred met de Rus sen te houden. De foto was daarvan een heel goed voor- Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Marjon dr v I Polane en M J de Romijn; Rolf Peter zn v A M Delfos en J A Drabbe; Lydia Elisa beth dr v C Pluimgraaff en L C Schaart; Dick Adrianus zn v H A v Schagen en A H Koenen; Bernard Alfons Jozef zn v F Reekers en P A Sloot; Huibertje dr v J Meijvogel en P v d Bent; Johanna Wilhelmina dr v J Korbee en W J Zuijderduijn. Zwartkijkers op de bon De dienst van Luister- en Kijkgelden heeft van 30 mei tot 30 juli in de gemeen te Leiden een controle gehouden. Het -apport luidt als volgt: Er werden 308 «riet aangegeven radiotoestellen ontdekt, met een totaal van 3390 maanden achter stallige luistergelden. Er werd 259 maal proces-verbaal opgemaakt. Wegens niet betalen werden drie toestellen verzegeld. Zwartkijkers: Een totaal van 420 niet aangegeven toestellen, met 3989 maanden achterstallig kijkgeld. Een aantal van 167 toestellen was niet juist aangegeven, een achterstand van 1013 maanden kijkgeld. Tegen 337 eigenaars werd pro ces-verbaal opgemaakt Wegens niet-be- talen werden 13. toestellen verzegeld. Drie toestellen werden in beslag geno men, omdat de eigenaars het zegel had den vetbroken. KATWIJK AAM ZEE Ouderavond van de Groen van Prinstererschool Gisteravond werd in de Groen van Prinstererschool, hoofd de heer D. Goed hart een ouderavond gehouden voor de ouders van de leerlingen van de eerste twee klassen. Ds. P. Moerenhout, voor zitter van de Hervormde scholen, opende. Het hoofd, de heer Goedhart, heette de ouders welkom. Hij vond het jammer dat 18 ouders teleurgesteld moesten wor den. omdat er voor hun kinderen geen plaats meer was. Het aantal leerlingen bedraagt thans 523! Het leven vraagt heel veel en op school worden dus hoge eisen gesteld. Bij het ene kind gaat het gemakkelijker dan bij het andere. Voor het kind, dat vlug van begrip is, zal niet veel aan- dracht worden gevraagd, maar voor het middelmatige en de zwakkere zal dat wel nodig zijn. Daarom wordt ook de medewerking van de ouders gevraagd, wanneer het voor het kind nodig is 's morgens vroeger te komen of 's mid dags langer te blijven om met de onder wijzeres of onderwijzer de leerstof nog eens door te nemen. Hierna vertelde mej. Blom een Bijbel verhaal voor de le klas (in dat geval zaten de ouders in de le klas) en mej. Boeke gaf rekenles. Na de pauze kregen de ouders gele genheid wensen naar voren te brengen. Hoog en laag water Donderdag 15 september: hoog water 11 en 23.43, laag water 6.06 en 18.42 uur. (Advertentie.) Men zegt, meestal: „Margarine is Margarine'* maar probeert ze nu eens van „de Landbouwer"

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3