4 mm Uw probleem is het onze Diacones heeft nog taak in welvaartssamenleving Meningen van anderen Een woord voor vandaag in Conferentie kerken Zuidafrikaanse 9 gevaar Methodisten in Kongo stichten twee scholen 2 PIJNLIJKE BESLUITVORMING RELDEN zullen protestantse politici voor een pijnlijker besluitvorming: heb ben gestaan als gisteren in de Eerste Kamer het geval is geweest. Het is één ding om theoretische beschouwingen aan een kwestie te wijden. Het is een ander ding om, met inachtneming uiteraard mede van het resul taat dier beschouwingen, te kiezen voor de beslissing als in de concrete politieke situatie, met haar eigen mogelijkheden en noodzakelijkheden, ge boden. Van de protestantse politici heeft gisteren in de Eerste Kamer een aantal tegen, een aantal ook vóór het regeringsvoorstel gestemd. Misschien gaan tegenstanders van christelijke partijformaties uit dit uiteengaan politieke munt slaan. Ons dunkt, het mag die protestantse politici tamelijk onver schillig laten. Want gezegd mag worden, dat de overwegingen zowel van voor- als var tegenstanders zuiver waren en gelijkelijk waren ingegeven door een hoog besef van verantwoordelijkheid. Dit moet ons wijs en voorzichtig maken in het formuleren van een oordeel. Dezelfde wijsheid en voorzichtigheid zullen ons van een vèroordeling verre houden. Ons spreekt toe het motief dat, nu door de omstandigheden de toto onder ons volk een zekere omvang heeft aangenomen, gezocht diende te worden naar een middel tot matiging. Ook hier toch, zo kan men stellen, openbaart zich een zekere „hardigheid der harten". Maar evenzeer aan het andere standpunt, namelijk dat de toto de geestelijke volksgezondheid bedreigt en deswege verwerpelijk is, een standpunt mede in enkele kerkelijke uitspraken neergelegd, kan moeilijk ernstige klem worden ontzegd. Een moeilijke situatie, waarin ieder met zijn geweten te rade heeft te gaan en waarin men van medechristenen, wier positie het meebrengt dat zij tot concrete beslissingen komen moeten, gelijkelijk met vermaning en met ver troosting heeft bij te staan. Om vervolgens hen in de beslissing, die zij ge nomen hebben, ook te ontzien. Wijsheid en voorzichtigheid dus in het oordeel, terughoudendheid in vèr oordeling. Liever vragen wij ons af, of wij al degenen die tot de concrete besluiten geroepen zijn wel voldoende, en dus ook bij voortduur, vergezellen met de steun van ons gebed. Niettemin is het dat, wat zij nodig hebben. HET UITEENGAAN DER LIBERALEN TNE besluitvorming bij het totodebat in de Eerste Kamer van de aanhangers der protestantse partijen, ook voorzover zij tegen het regeringsvoorstel hebben gesteyid, moet men, zo menen wij, wel duidelijk onderscheiden van het tegenstemmen der liberalen en socialisten. De socialisten hadden het gevoel, dat voor hen de zaak eenvoudig lag. Zij zijn in de oppositie, en ook in de enkele gevallen waarin zijn het regerings voorstel op zichzelf niet onjuist achtten hebben zij zich bij de bepaling van hun stem uitsluitend door politieke overwegingen laten leiden. Te betreuren is het, dat ook bij de liberalen, hoezeer zij geacht mogen wor den aan het kabinet naar vermogen steun te verlenen, politieke overwegin gen van bovendien kwalijk karakter zwaar hebben meegesproken. Er zjjn ten onzent onder de liberalen op het politieke vlak steeds duidelijker twee opvattingen. De eerste is die van het Eerste-Kamerlid Van Riel met een aantal handlan gers. Zij willen de liberale denkwereld krachtiger in ons politieke bestel dóór drukken. Tot de zwakke steeën, die zij in het kabinet van de heer De Quay ontdekt hebben, schijnen zij ook te rekenen enkele liberale bewindslieden, die zij gaarne door anderen misschien ook wel door zichzelf (een radio omroeper maakte gisteravond de verspreking van „minister Van Riel") zouden vervangen. Voor hem is het kabinet-De Quay allang geen kabinet meer „om over te juichen". De tweed opvatting is die van de heer Oud. Ook hij ziet een zwakke plek in ons politieke bestel, maar dat ishet liberalisme zelf. Hij is zich bewust, dat, evenals alle andere politieke partijen, ook de liberale een minderheids partij is en dat zij zich dus in het geheel heeft te voegen. Zij moet, met an dere woorden, haar plaats weten en wordt door de anderen slechts als rege ringspartner geduld zolang zij van die wetenschap de blijken aflegt. Vandaar, dat de heer Oud die zijn aanhang heeft in de Tweede-Kamer fractie, terwijl de heer Van Riel in de Eerste-Kamerfractie de grote man is tegenover het kabinet-De Quay veel welwillender staat. Twee stromingen, die men ook in de liberale pers terugvindt. De ene heeft in de Tweede Kamer de regering de meerderheid bezorgd, de tweede in de Eerste daarentegen de nederlaag. Wij kunnen ons indenken, dat de overwinningsstemming van de liberale heer Van Riel door de liberale heer Oud niet wordt gedeeld. (Van een onzer medewerkers) De conferentiegangers die de internationale conferentie van „Diakonia" de wereldbond van diaconessengemeenschappen te Uppsala bijwoonden kregen een buitengewoon goede indruk van het diaconessenwezen in Zweden. In het slot van Uppsala werd een ontvangst gehouden waaruit dui delijk bleek welke plaats de dia conessen in de Zweedse Lutherse Kerk en de samenleving innemen. Zij hebben veel meer een kerkelijke functie en status dan bij ons. Meisjes die zich in Stockholm, Göteborg, Harnö- sand of Uppsala melden voor de dia- konessenopleiding, kunnen veelal kiezen en viertal studierichtingen, al gelang zij wensen hebben voor toekom stige arbeid: verpleging, kinderarbeid, maatschappelijk werk of theologie. De hele instelling, de stemming in de Zweed se huizen deed erg denken aan de si tuatie bij ons. Wanneer men van nabij het leven in een diakonessenhuis meemaakt speurt hoe de huidige instelling wordt men wel genezen van veel n verstanden, die vooral door onbekend heid nog wel bestaan. Wanneer zuster tot de kring toetreedt, i; zeker geen sprake van een klooster gelofte of van een onlosmakelijke bintenis. Wel is er een positieve levens keus in het geding, en het verlangen in de gemeenschap een eigen bijdra ge te leveren. Ook ontdekt men steeds meer, juist de gemeenschap de enkeling dienst wil zijn, en tot verdere persoon lijke ontplooiing kan brengen. De zus ter wordt met raad en daad bijge staan, en samen wordt gezocht werkkring die het best aan de soonlijkheid beantwoordt. Terwijl de band met het huis blijft bestaan, wor den opleidingen en stages ook elders volbracht. Zo zendt het Berlijnse huis elk jaar een paar zusters naar Neder land, om als besluit van de opleiding, hier ervaring op te doen, en de blik te verruimen. Internationaal en oecume nisch contact is trouwens tóch al een typisch kenmerk van het diakonessen- De vergadering vernam met be langstelling de berichten over uit breiding van het diakonessenwezen landen als Japan, Brazilië, Kameroen en Suriname. Over het laatste ge bied bracht dr. Van Melle uit Utrecht verslag uit. In Paramaribo zal bin nenkort een bescheiden ziekenhuis toegevoegd worden aan de diakones- senwijkarbeid, die daar nu reeds OMROEP Het plan voor e«i nationale omroep van do V.P.R.O. heeft van twee bladen bijval ondervonden. De V.P.R.O. realiseert zich dat de tijd nog niet rijp is voor zo'n natio nale omroep. „Dat getuigt", aldus het Algemeen Handelsblad, „van zin voor reali- teit: de vier grote Nederlandse omroepver enigingen verzetten zich tegen alles wat naar een Nationale Omroep riekt. Onder het motto: het Nederlandse omroepbestel ia historisch gegroeid, keren zij zich te gen elke nieuwe gedachte in principiële zin, zonder daarbij rekening te houden met het feit dat de historie doorgroeit. Wij vragen ons af, of z(j daarmee han delen in overeenstemming met hetgeen het Nederlandse volk wenst. Want bet onbe hagen, waarvan het V.P.R.O.-plan spreekt, lééft men luistert naar het NIR en naar de BBC om de tientallen zieken-, bejaar den-, jeugd- en ochtendgymnastiekkwartier- tjes te ontlopen, die bij ons in viervoud de luidsprekers uitschallcn." Geplaatst tegenover zoveel tegenwerking ziet het blad de V.P.R.O. als een kleine Don Quichotc, strijdend tegen vict onover winnelijk doordraaiende windmolens. Maar het blad gaat verder: „Nederland lijkt ons, is nu zo ver, dat het de wind molens spaart als verfraaiing van het landschap «choon. Hel werk wordt gedaan door grotere, modernere, meer efficiënt werkende machines. Zo hoort het ook in de omroep." Ook De Telegraaf verwyt dc vier grote omroepverenigingen slechts hun ei gen stand te verdedigen en schrijft: „Men kan deze keer bewondering hebben voor de leiding van de V.P.R.O., dat zij het aan gedurfd heeft het plan voor de nationale omroep te publiceren, ondanks de weten schap, dat zij zal stuiten op een onwrik bare muur van onredelijk verzet. Wellicht, dat ccn sterke adhesiebetuiging voortkomende uit het Nederlandse volk, onze volksvertegenwoordigers tot nadenken Dat de A.V.R.O., welke krachtens baar aard do meest aangewezen organisatie zou zijn om ccn nationale omroep voor te staan, haar kans gemist heeft om de sym pathie van een groot deel van bet Neder landse volk te winnen, beeft zij volledig aan zichzelf te wijten. De incompetente leiders van de A.V.R.O blijken op geen en kele wjjze in staat te zijn om zelfs maar een poging te doen de oorspronkelijke doel stelling van deze omroepvereniging te ver wezenlijken." De Amerikaanse president heeft beslo ten om de dag var 5 oktober a.s. te bestemmen tot een nationale dag van gebed. In een proclamatie heeft El senhower zich tot zijn landgenoten ge richt en er bij hen op aangedrongen om die dag In meditatie In kerken, in ef alleen door to brengen. BASISFORMULE WERELDRAAD I Ook buiten de Wereldraad van Kerken heeft het feit dat het Centraal Comité van de Wereld raad een voorstel heeft aangeno men om de basisformule uit te breiden de aandacht getrokken. Zo schrijft prof. C. van der Woude in de (gereformeerde) Friesche Kerkbode: De Wereldraad zelf oefent wei nig nadere controle op de over tuiging van de kerken en perso nen, die zich bij hem aansluiten. Confessioneel toont bij het beeld van een zeer gemengd gezelschap. Zowel binnen als buiten de Wereldraad bleef de basisformule dan ook een punt van discussie. Hoewel op zichzelf juist, was zij in haar werking weinig effectief. Vooral vanuit Noorwegen en som mige groeperingen in Amerika drong men aan op scherpere be lijning. Doch de pogingen hadden geen resultaat. Enkele jaren ge leden wees het Centraal Comité een nadere omschrijving van de basis nog af. Het is bijzonder verheugend, dat het Centraal Comité thans, in St. Andrews, tot een andere conclusie is gekomen. Zou de geest van John Knox en Andrew Melville van in vloed zijn geweest? Men is tegemoet gekomen aan de wensen van de Noorse Luthe ranen, de oorsters-orthodoxen en de Amerikaanse congregationalis- ten en heeft een bredere omschrij ving van de basisformule gegeven. Als het voorstel van het Centraal Comité het volgend jaar door de Alg. Vergadering wordt aanvaard, dan zou de basisformule voortaan als volgt gaan luiden: „De Wereldraad van Kerken is een gemeenschap van ker ken, die Jezus Christus naar de Schriften als God en Heiland belijden, en tezamen hun ge- meenschapplijke roeping trach ten te vervullen tot eer van de éne God. Vader. Zoon en Hei lige Geest." Het verschil ligt voornamelijk: in twee punten. Ten eerste wordt nu ingevoegd: dat Jezus Christus God en Hei land is, wordt nu uitdrukkelijk op de Schrift gebaseerd en aan de Schrift gebonden. Ten twede klinkt hier ook door de belijdenis van de Drieënige God, Vader, Zoon en Heilige Geest. In een artikel in ^Hervormd Nederland" schrijft dr. H. Berk hof, die lid is van het Centraal Comité: Niemand ziet daarin een principiële verandering, wel een uitdrukkelijk uitspreken van wat in de huidige formule al lag op gesloten (Schriftgezag, Drieënig- heid)." Men kan daarmee instemmen met een zekere reserve ten op zichte van het woord „niemand" Inderdaad is de belijdenis Je zus Christus, God en Heiland" een schriftuurlijke belijdenis en ligt in de erkennning van de godheid van Christus de erkenning van de Drieëenheid impliciet besloten. Maar het gesprek, dat ik boven memoreerde en de reële samen stelling van de Wereldraad tonen toch, dat velen een andere inter pretatie van de basisformule ga ven, die niet in overeenstemming met de Schrift en met de belijde nis der Drieëenheid is. Daarom acht ik het voorstel, dat nu door het Centraal Comité is aanvaard, een vooruitgang. Voor hen, die de basisformule reeds in de rechte zin opvatten, is er principieel niets veranderd, maar voor hen, die er anders over lachten, kan nu duidelijk worden dat de bedoeling van de basisfor mule principieel anders is, dan zij voorgeven. Als de Wereldraad dit voorstel van zijn Centraal Comité het vol gend jaar zou aanvaarden, dan vaart hij, wat zijn basisformule betreft, welbewust in een scherper en meer rechtzinnige koers. We wachten af of dit voorstel aanvaard zal worden. En wat haast nog belangrijker is welk effect de aanvaarding hebben zal. BASISFORMULE WERELDRAAD II Geheel anders is de reactie van ie redacteur van het baptistenblad ,De Christen", ds. J van Dam, die jnder meer schreef: Dat we desondanks bezwaren te gen deze uitbreiding nebben is niet alleen omdat we geen enkele be hoefte aan de voorgestelde aanvul ling hebben maar daarin zelfs een gevaar zien Het gevaar namelijk van elke vastgestelde belijdenis. Liet de nu geldende basisformule hoe beknopt ook reeds diverse Interpretaties toe. met de thans voor gestelde bewoordingen is het hek helemaal van de dam. Men zal zich in allerlei theologische bochten weten te wringen hetgeen een potsierlijk gezicht moet zijn voor de buitenwacht om toch maar aan het „gesprek der kerken" te kunnen blijven deelnemen. Dat daarmee aan de waarheids liefde van de deelnemende kerken ernstige schade wordt toegebracht achten we een groter kwaad dan de vaagheid die het kenmerk is van de huidige formule. Die vaagheid is reëel en overeenkomstig de werke lijkheid der theologische tegenstel lingen binnen de Wereldraad". twee nieuwe wijkgebnuwen is aange vangen. Thans werkt in Paramaribo een groep van diakonessen, uit di verse Hollandse huizen afkomstig. In verschillende huizen hier te lande zijn Surinaamse meisjes in opleiding, die straks aan het diakonessenhuis in hun geboorteland zullen kunnen worden verbonden. Twee brandpunten „Eigenlijk beweegt het werk en het leven van de diakonessenliuizen zich elliptisch om twee brandpunten". Dit constateerde de voorzitter Edwall in een sluitingswoord, nadat gezamenlijk aan de viering van het Heilig Avondmaal volgens de Lutliers-Zweedse traditie was deelgenomen. Hiermee trok hij een con clusie uit de vele dingen die de con ferentie hadden beziggehouden. De twee brandpunten zijn dc volgende: „moederhuis" werkende, maar wel in de kerk opgenomen diakonessen uit het Engelse taalgebied, als bij de gesloten huisgemeenschappen van overig Europa is een tendens naar versterking der gemeenschapsgedachte, en naar gods dienstige verdieping. Merkwaardig wa ren de berichten die uit alle hoeken hierover werden gehoord. De conferen tie legde dan ook vanzelfsprekende na druk op het gebedsleven als basis voor alle werk. Geregeld werden de morgen en avondgebeden gehouden in de kapel van Samariterhemmet. taak in de welvaartssamenle ving? Unaniem werd met ee- krachtig ja daarop geantwoord. Juist in deze tijd waarin naastenliefde tot een artikel wordt, waarvoor ook verzekering moge lijk is, moet blijvend worden getuigd van de dienst jegens de naaste uit roe ping en opdracht van Christus. De vrou welijke diakonie breidt zich uit, ook ir het gebied der jonge kerken van Azië er Afrika. Als de omstandigheden zich wij zigen, blijken toch telkens weer nieuwe taken naar voren te komen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Noordlaren-Glim - men (toez.): H. C. Boer te Den Andel. Bedankt voor Genemuiden: J. den Bes ten te Dirksland. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Norg, wijkgemeente Veenhuizen: J. C. Schoneveld, vic. te Noordgouwe. Beroepbaarstelling: de heer W. P. E. van Kooten, vic. tc Amstelveen, is be roepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Theologische School te Hollandia wordt vrijdag geopend Op -16 september .zullen de nieuwe ge bouwen der Theologische School tc Hol landia officieel worden geopend. Meer dan 200.000 moest voor de oprichting worden bijeengebracht. De hervormde zending gaf een bedrag van 100.000. Zij kon dit doen mede dank zij vele grote en kleine giften speciaal voor dit doel bestemd. De Evangelische Chris telijke Kerk in NieuwGuinea bracht 1 een speciale actie ruim 7.100.000 bij- Dr. M. A. IJsseling doceert aan V.U. Directeuren der Vrije Universiteit hebben dr. M. A. IJsseling, Rector van het Christelijk Lyceum te Zutphen, be noemd tot docent in de faculteit der wisen natuurkunde voor het onder wijs in de didactiek der biologie. Dr. IJsseling volgt in deze functie dr. J. P. de Gaay Fortman op, die wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd voor de cursus 1960—1961 niet werd herbenoemd. Advertentie beroemde genees- middelen in een tabiet doen won deren! tegen pijnen en griep. Dankdienst hervormde kerkbouwactie Het moderamen van de generale sy node heeft besloten ter afsluiting van de hervormde kerkbouwactie een dank dienst uit te schrijven op zondag 25 sep tember. Tijdens de diensten op die dag zal namens het moderamen van de gene rale synode een kanselboodschap den voorgelezen. Britse kerk fel tegen de ITA Opnieuw heeft de Britse Staatskerk in een publikatie fel stelling genomen tegen de inhoud van de televisiepro gramma's welke de commerciële tv- maatschappij ITA dag en avond uit- Woordelijk wordt in deze publikatie gezegd: „De salariëring van de pro ducenten is zo fantastisch hoog als het niveau van hun programma' laag is De ITA beledigt week n week, maand na maand voortdurend de menselijke geest. De maatschappij behandelt haar publiek alsof het zwakzinnig is. De programmavoering is één routine werk met cowboy's, echtbreuk, moorden, onnozele liedjes en idiote quiz-spelletjes. Alles wat op cnltuur of intelligentie lijkt, wordt streng uitgesloten van uitzending". Hiermee kan de ITA het dan weer eens doen. Helaas hebben de vurige protesten van de kerkelijke autoritei ten nog steeds geen uitwerking op het programmabeleid gehad, maar des te zekerder wordt toch het publiek dat deze uitspraken en aanklachten leest, wakkergeschud. En daarvoor ijvert de kerk onophoudelijk. Lutherse zending: Rassendiscriminatie is zonde <or wereldzending de Lutherse Wereldfederatie heeft op haar jaarlijkse conferentie die te Boekoba in Tanganyika wordt gehou den besloten een appel te richten tot alle kerken die bij de Wereldraad zijn aangesl. n om iedere vorm van ras senscheiding af te wijzen. „Alle vormen rassendiscriminatie zijn zonde en ko- voort uit het kwaad", zegt de com- sie. „In plaats daarvan moeten wij handelen naar het liefdegebod en moe ten wij uitgaan van de stelregel dat alle God gelijk zijn." De ver gadering van de commissie wordt bij gewoond door 60 vertegenwoordigers van Amerikaanse, Afrikaanse, Aziatische en Europese kerken. „Gij hebt gehoord dat tot de ouden gezegd is: Gij zult niet doodslaan; en: Wie doodslag pleegt zal vervallen aan het ge rechtZo begint Jezus dat deel van zijn, waarin Hij spreekt over het vervullen van de wet der tien geboden. Maar dan vervolgt Hij: Maar ik zeg u: een ieder die in toorn leeft tegen zijn broeder, zal vervallen aan het gerecht. Wie tot zijn broeder zegt: Leeghoofd, zal vervallen aan de Hoge Raad. En wie zegt: Dwaas, zal vervallen aan het hellevuur.." Ziet ge het verschil? Doodslag is een kwaad dat gestraft moet worden ieder is het daarover eens. Maar is het voor een christen voldoende als hij op dat punt niet met de rechter in aanraking komt? Behalve de burgerlijke overheid is er de kerkelijk tucht: xoie in toorn leeft met zijn broeder wordt in het avondmaalformu- lier vermaand zich met zijn broeder te verzoenen opdat hij niet zich een oordeel eet en drinkt. Hier ligt dus al een heel andere maatstaf: het komt niet aan op wat ge doet, maar op gezindheid van uw hart. Een christen leeft niet bij „verboden" maar uit gezindheid van liefde jegens God en zijn naaste Uitgewezen dr. Reeves mag niet ontbreken De uitwijzing van de anglicaanse geestelijke dr. Reeves, bisschop van Johannesburg, uit Zuid-Afrika, heeft de conferentie tussen de acht Zuidafrikaanse kerken die in dit najaar zou worden gehouden ern stig in gevaar gebracht. Op een kerkelijke bijeenkomst in Durban verklaarde de aartsbisschop van Kaapstad dr. Joost de Blank, dat de conferentie nu niet meer op Zuid afrikaans grondgebied gehouden kan worden, omdat hij er op staat dat dr. Reeves de conferentie zal bijwonen. Deze conferentie wordt door de We reldraad van Kerken georganiseerd te proberen een overbrugging te den voor de geweldige kloof die in de afgelopen jaren tussen de verschillende kerken is gegroeid wat betreft de apart heid. Joost de Blank is een van meest vocale tegenstanders van apartheid, de reformatorische kerken hebben zich voorstanders betoond of zich niet verzet in die mate die gelovi gen elders in de wereld van hen ver wachten. De conferentie zou in Johan nesburg worden gehouden. Nieuw internaat voor „Kerk en Wereld" Binnen enige tijd hoopt men bij de hervormde academie „Kerk en Wereld' te Driebergen, waar de opleiding tot wika (werker in kerkelijke arbeid) plaatsvindt, te beschikken over nieuw internaat. De bouwkosten daar- zullen ongeveer 300.000 bedragen, waarbij dan nog een bedrag komt v het inrichten van het gebouw. Tot toe dienden enkele houten barakken i de als internaat. Men hoopt de kosten onder meer te bestrijden met ee nanciele actie, die samen zal vallen met het derde lustrum van „Kerk er reld", en die op 20 november va: jaar ingezet zal worden met een trum-bijeenkomst in de Grote Kerk te Driebergen. berichten uit de Kongo is het zendings werk nog niet geheel tot nietsdoen gedoemd. Er worden zelfs nog plan nen ontwikkeld om tot uitbouw over te gaan. Zo zijn de methodisten in de Kongo vast beslo ten om in oktober met behulp van de Interna tionale Zendingsraad een Theologische School te openen. Het ligt in de bedoe ling dat de school zich Theologische School open in oktober niet slechts zal richten tot de methodisten maar op een oecumenische grondslag een predi kantsopleiding zal bie den aan jonge Afrika- school te stichten die gecombineerd zal wor den met een middelbare landbouwschool. Het ligt in de bedoeling dat deze combinatie ran scholen in de toekomst zal uitgroeien tot een protestantse universiteit voor de gehele Kongu Deze besluiten werden genomen op een onlangs Dr. Joost de Blank noemde de uit. wijzing van dr. Reeves door de Zuid- afrikaanse autoriteiten een „ongeloof lijke geloofsvervolging." Ook de Wereldraad van Kerken heeft zich officieel over deze kwestie uitge laten. De waarnemend secretaris-ge neraal, dr. Robert Bilheimer, sprak zijn diep leedwezen uit over de depor tatie van dr. Reeves. Hij deelde mede dat de raad zijn acht leden-kerken in de unie van Zuid-Afrika had verzocht onmiddellijk een onderzoek in te stel len naar de omstandigheden, die met de uitwijzing verband houden. Dr. Ree ves is lid van het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot hoofd: aan de Chr. La- gere School te Hoorn: de heer J. de Groot te Winschoten; aan de Chr. Na tionale school te Melissant: de heer B. Kooyman te Giessenburg; aan de Groen van Prinstererschool te Hengelo: de heer F. Siegert te Vlaardingen; aan de Chr. Lagere School te Onstwedde: de heer J Harms te Voorburg; aan de Ge- ref. Lagere School te Wierden: de heer J. Visser te Emmen; aan de Herv. C.V.O.-school te Opende (Gr.): de heer W. Bergsma te Elim (gem. Hoogeveen); aan de Chr. Ulo-school te Ridderkerk: de heer C. Weststeyn te Alkmaar. Benoemd tot onderwijzeres: aan de School met de Bijbel te Rutten: mej. A. Visser te Oosterzee; aan de Groen van Prinstererschool te Haarlem: mej. J. Alblas te Santpoort; aan de School met de Bijbel te Breukelen: mej. A. C. van Geelen te Utrecht; aan de Chr. Na tionale school te Lekkerkerk: mevr. M. v. d. Wal-de Jong te Lekkerkerk; aan de Dr. A. Kuyperschool te Andijk-Oost: mej. G. Boven te Almelo; aan de Chr. Nationale school te Winterswijk: mei. E. Wormgoor te Arnhem; aan de Ned. Herv. School, te Coevórden: mej. E. van Milligen te Emmen; aan de Prins Bernhard-school te Kampen: mej. Chr. J. Doornhof te Harderwijk; aan de Wil lem van Oranje-school te Apeldoorn: mej. R. Caljouw te Veere; aan de School met de Bijbel te Woudenberg: mej. J. E. Maas te Utrecht; aan de Prinses-Juliana-school te Utrecht: mej. n. E. M. van Galen te Utrecht. Benoemd tot onderwijzer: aan de Groen van Prinsterer-school te Haar lem: de heer Tj. Weber te Santpoort; de Chr. School te Utrecht: de heer Kuipers te Winterswijk; aan de Christelijke school te Breukelen: de heer J. Frijlink te Utrecht; aan de School met de Bijbel: te' Appelscha: de heer J. Nauta te Stadskanaal; aan de Christelijke Nationale school te Zeven huizen: tijd. de heer P. v. Veen te Woerden; aan de Hervormde school te Doornspijk: de heer T. van der Berg te Nunspeet; aan de Christelijke Nationa le school te Den Bommel: de heer A. M. Okker te Den Bommel; aan de La gere Landbouwschool te Amstelveen: de heer J. A. Kooiman te Espel (N.O.P.); aan de Van Hoogstraten school te Den Haag: de heer A. Ferin- ga te Venlo; aan de Chr. Uitgebreid Technische school te Amsterdam: de heer B. J. v.d. Meulen te Alkmaar; aan de Chr. Nationale school te Oud-Vos- semeer: de heer J. Scherpenzeel tc Alphen aan de Rijn; aan de C.V.O.- school, te Wemeldinge: de heer A. van Harten te Oudemirdum. Advertentie Zaarbrand tarnt 0 blussen in 'n mum van tijd met Rennies. Tevens zijn de metho- distenkerken in de Kon disten van plan om zo spoedig mogelijk een middelbare technische gemeenten. lend in. Water of zo komt te pas. Terwijl U ze gewoon laat smel ten op de tong en ge U verbaast omdat ze nog lekker zijn ook. voelt U de brand al doven Loop niet de kans meer de vreugde van 'n goed maal te verstoren. Hop steevast een paar Ren- bü de hand. En verbaas U iedere het wondere weldadige re- Apotheker en Drogist ver- I kopen Rennies. En veel! Geen wonder.-... Vraag: Ik verzamel vliegtuigfoto's i op het ogenblik ben ik op jacht .aar recente foto's van de X-15 en de Lockheed U-2. Kunt u me een weg wijzen om aan die foto'ste komen? Antwoord: Misschien dat men bij de United States Information Service vriendelijk zal willen zijn u te hel pen. Wat niet betekent dat men daar een ongelimiteerd aantal foto's ter be schikking heeft zodat iedereen er te recht kan! Vraag: Ik bewoon behoort aan een ging. In het reglement van deze eniging staat dat het verboden is „uit- Vragen op elk gebied kunnen worden ingezonden aan het bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnee's. ïuiven dus niet mogen houden. u maar u zult die gelijke ruimte of moet ik met alles genoegen nemen? Vraag: Het huis waarin ik drie en twintig jaar gewoond heb, is door de ia wc eigenaar verkocht Misschien omdat krijgt Antwoord: De bedoeling van de wet is wel degelijk, dat u een woning krijgt waarin u met uw vier inwonen de volwassen kinderen naar behorer u Uiteraard kunnen wij i de laat beoordelen of de u aangeboder woning wel of niet aan die wettelijke bedoe hoging te betalen omdat ooH Hste zeventien jaar niets viiegduiven" te houden. Nu Teen ik vele h}"3 was gedaan! Nu wil de wc4 soorten duiven: Postduiven, kroppers, eigenaar zelf het huis gaan bewonen (jng voldoet als u echter de vaste veldvliegers, hoogvliegers, enz. Maar ik heb daar geen enkel bezwaar overtuiging bent toegedaan, dat dez« van uitvliegduiven heb ik nog nooit tegen als ik een ander huis krijg dat woning gehoord. Kunt u mij nu zeggen of ik geschikt is voor vijf volwassen perso- 1 of niet postduiven mag houden? nen (ikzelf en vier volwassen kinde ren). De eigenaar stelde voor dat wij in zijn hu's zouden gaan wonen maar dat is veel te klein voor ons. Boven dien heeft dat huis alleen maar een plaatsje waar je met vier mensen amper zitten kunt, terwijl ik nu een omstreeks 100 vierkante Antwoord: Als in dit reglement ge sproken wordt van „uitvliegduiven" dan heeft men geen bepaalde duiven- huis verlaten en er weer in terugke- soort op het oog, maar bedoelt men iuiven. ongeacht van welk ras, die tuin heb jitvliegen, dus de til, de kooi, het meter. Stel nu dat de eigenaar van mening dat de u aangeboden woning wél n voor u passende woning is, dan hij tegen u een civiele procedure tonrechter ter» ongunste van u uit, dan mlt u de woning moeten ontruimen. Overigens kunt u zich om nadere inlichtingen altijd wenden tot het ge meentelijk huisvestingsbureau. Vraag: Kunt u mij het adres geven van de Utrechtse Sterrewacht? Antwoord: Dat adres is: Zonnenberg l te Utrecht. Directeur is prof. dr. G. Minnaert. Vraag: Op de bladeren van mijn jessestruiken bevinden zich rode ver hoogde gedeelten (ik sluit een blad nierbij in). Kunt u mij zeggen of dit een of andere ziekte is en zo ja hoe k die moet bestrijden? Antwoord: In de eerste plaats: het »lad dat u opzond kwam geheel ver- iroogd aan. Levende bladeren het liefst opzenden iD vochtig mos of gras. In dit geval was de beschrijving :chter al voldoende- deze bladeren zijn aangetast door een bekerroest: juccinia pringsheima. Deze worm gaat 's zomers over op de zeggesoor- de hand van door de minister ge nietigd worden en ook de aangetaste geven richtlijnen. De rechter zal han- delen moeten spoedig opgeruimd en tt: "V ,°r~ ""j" v'o»s «iu. iicu ui uei recuv delen in het belang van beide partij- verbrand worden. Een b i. Hieronder vallen ook uw postdui- te vragen om een hui» van ongeveer en. Valt de beslissing van deze kan- middel la tot nu toe niet

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2