Dieuiuc £riltóri)e (Garant LOEMOEMBA r™) eist wapens van V.N. BEKENDMAKING NIEUWS in één oog ops, BON Alleen betrouwbare margarine te koop GESPREK OVER LOONPOLITIEK Koningin opent Joodse kliniek schilderzelfmet DINSDAG 13 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonmementen- Advertentie-afdeling TeL 31441 Eenenveertigste jaargang no. 11970 F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATI0NAAL DAGBLAD „Stantvastlcfi is gbfbleacn myn hert ia tcgbenspoef TEENAGERS JAARBEURS Wij kunnen weer gerust zijn: alle margarine die we van van daag af in de winkels kopen, is betrouwbaar. Op zeer snelle wijze zijn de detaillisten bevoorraad. Bovendien wordt een partij verse boter (en zo nodig ook koelhuisboter) voor de binnenlandse markt beschikbaar gesteld. De tragi-komedie in Kongo wordt tot het bittere einde opge voerd. Premier Loemoemba werd tot veler opluchting gearresteerd, maar korte tijd later weer vrijgelaten. Prompt telegrafeerde hij Hammarskjoeld een aantal eisen, voorzien van dreigementen, als de eisen niet zouden worden ingewilligd. In Port d'Ercole, 150 kilometer ten noordwesten van Rome, heeft ons Koninklijk gezin zijn prachtige vakantiehuis be trokken. Journalisten waren gisteren te gast om, met koningin Chroesjtsjef is per schip, vergezeld van wat „vriendjes", op weg naar New York. Een door Associated Press gecharterd vliegtuig vloog boven de Baltika en de verslaggever gaf zijn indrukken. In het Zweedse Uppsala zijn diakonessen uit de gehele wereld bijeengeweest om met elkaar te spreken over haar werk en de aanpak van de vraagstukken, waarvoor zij steeds wor den gesteld. Komt het loonfront weer in beweging? Vandaag heeft staats secretaris Roolvink vertegenwoordigers ontvangen voor een gesprek over de loonpolitiek. Vreugdedans der vluchtelingen Het is dit weekeinde feest geweest in Ohmstede. Zegt die naam u niets meer? Ohmstede is een vluchtelingen kamp, ergens in het noor den van West-Duitsland en hoofdzakelijk be woond door Letlanders. In het kader van het Vluchtelingen] aar heeft Nederland zich het lot van deze kampbewoners aangetrokken het kan haast niet anders of u hebt ook uw steentje bij gedragen om het uit zichtloze bestaan van de ze slachtoffers-van-poli- tiek-en-oorlog weer wat meer perspectief te geven. Dat „steentje bijdragen" mag u welhaast letterlijk nemen het feest van za terdag werd namelijk ge vierd omdat de eerste wo ning voor deze mensen in gebruik kon worden geno men. Het echtpaar Linde kreeg de sleutel uit handen van de hoge commissaris voor de vluchtelingen, dr. Jamieson uit Gcnève. De andere woningen zul len snel opgeleverd worden. Volgend jaar hopen alle 360 bewoners van het kamp een behoorlijk dak boven het hoofd te hebben. Dan zal er een eind gekomen zijn aan dat ellendige leven-in- barakken. Het is niet ver wonderlijk dat deze Letten een vreugdedans uitvoer- Acties als deze kunnen slagen dank zij de krant. De krant vertelt u in foto's en reportages van het leed dat in de wereld geleden wordt en van de vreugde die men sen gevoelen als zij door medemensen zijn geholpen. In deze zin ontbreekt iets: als mensen medemensen helpen, mogen wij allen sa men God danken dat dit in deze wereld nog mogelijk is. Mogen wij allen samen God danken voor Zijn lei ding met deze wereld. Die dank wil onze krant ook vertolken omdat wij, de redactie van deze krant, het zo voelen. Gelukkig voe len honderdduizenden het nog zo. Wij zouden ze graag willen rekenen tot onze vaste lezerskring. (naam) (straat) Betaling geschiedt per week' maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassin- Is) Deze bon is ingezonden door: (straat) (woonplaats) Luchtmacht in alarm Britse ballon boven ons land Straaljagers van de luchtmacht houden sinds gisteren boven Noordholland een ballon in het oog, die in Kaxdington (Engeland) opgelaten is, in opdracht van de universiteit van Bristol, om er weten schappelijke waarnemingen mee te doen. Volgens de luchtmachtvoorlichtingsdienst gaat de ballon gevaar voor de luchtvaart opleveren, indien hij daalt beneden een hoogte van vijftigduizend voet. Dan zal ;en waarschuwing aan het luchtver keer worden gegeven. De ballon is zicht baar vanaf de verkeerstoi-en van de luchthaven Schiphol. maar heel kort bijeen geweest. Met negen tegen twee (Rusland en Polen) stemmen besloot men op verzoek van de Amerikaanse vertegen woordiger de zitting voor onbepaalde tijd te verdagen, „met het oog op de verwarring die volgens de berichten in Kongo heerst". Een van de beide premiers van Kongo, namelijk Loemoemba, heeft de Ver. Naties gevraagd om vliegtuigen, wapens en een krachtige radiozender om „de nieuwste imperialistische agressie tegen Kongo" te bestrijden. Loemoemba zal „elders" hulp vragen als de V.N. zijn verzoek negeert. Die verwarring is dan ook buiten gewoon groot. Gisteren laat in de middag werd de afgezette premier Loemoemba namelijk gearresteerd, doch korte tijd later reed hij weer op straat, terwijl hij door een ver sterkersinstallatie de kreet „Over winning, overwinning" aanhief. Wat zijn snelle vrijlating betreft men verdenkt een kolonel er van dat hij aanhangers van de ex-premier in de gelegenheid stelde hun voorman te bevrijden kon hij inderdaad van eenzege spreken. Met ingang van vandaag is er uit sluitend betrouwbare marga- in de handel, aldus hebben de ministeries van landbouw en visserij en sociale zaken en volksgezondheid medegedeeld. De schifting van alle voorraden is volgens plan verlopen. Dit was mogelijk door de medewer king die de handel heeft verleend. Het verkoopverbod voor de uit de nieuwe produktie der N.V. Van den Berg en Jurgens afkomstige marga rine is dan ook ingetrokken. Ook de margarine die op de gepubliceerde codelijst voorkomt, is voor zover thans verkrijgbaar, gevaarloos. De Nederlandse consumentenbond, het Consumenten-contactorgaan en de Nederlandse huishoudraad werken op het ogenblik aan een nota met gede tailleerde wensen ten aanzien van wettelijke maatregelen ter bescher ming van de consument tegne schade lijke stoffen. Bij de overheid zal op uiterste voortvarendheid in deze wor den aangedrongen opdat gevallen als de Planta-ziekte niet meer zullen voorkomen Het bestuur van het Produktscliap voor zuivel heeft zich beraden over de sterk gestegen vraag naar boter. Het bestuur meent, dat mede met het oog op reeds aangegane exportverplichtingen, op zeer korte termijn moet worden gezorgd voor een noodzakelijke aanvulling van de uit de normale produktie beschikbaar komende boter. Mede is overwogen, dat voorkomen moet worden dat de boter- prijs zal stijgen. Het bestuur heeft de minister van land bouw en visserij daarom geadviseerd het kwantum van 500 ton verse boter, waar over het voedselvoorzienings in- en ver koopbureau V.I.B. nog beschikt, voor af zet in het binnenland beschikbaar te stel len tegen een prijs als de thans geldende. Tevens dringt het er bij de minister op aan zo nodig koelhuisboter uit de voor raden van het V.I.B. in de handel te bren gen. Hierover zou dan een dagelijks con tact tussen ministerie en produktschap moeten worden onderhouden, ter regeling van de afgiftedata en de prijs. De minis ter heeft zich al met de voorstellen ak koord verklaard. Het communistische Kamerlid C. Borst heeft minister Marünen verzocht op rui me schaal koelhuisboter tegen een zo laag mogelijke prijs beschikbaar te stel len om „aan de behoeften aan een be trouwbaar voedingsmiddel te kunnen voldoen". In Noordrijnland-Westfalen wordt thans een onderzoek ingesteld naar de schade lijkheid van alle soorten margarine. Er zijn twintig gevallen van „Planta-ziekte" geconstateerd, vermoedelijk als gevolg van het eten van gebak uit Nederland. De laatste dagen wordt daarom alleen gebak dat niet met margarine is bereid, ingevoerd. Na zijn vrijlating zei Loemoemba, dat de Belgische procureur-generaal René Rom, onder pressie van president Kasa- voeboe, het arrestatiebevel had getekend. Later heeft Rom, in tegenwoordigheid van Loemoemba, dit arrestatiebevel weer ingetrokken. Dit moet dan gebeurd zijn in kamp Leopold, waar militairen op het punt stonden in opstand te komen en hun leider te bevrijden. Ook zijn gescheld op de troepen van de Verenigde Naties heeft succes ge had. De troepen van de Verenigde Ara bische republiek zijn inmiddels aan het V.N.-contingent onttrokken en het ziet laar uit, dat de Ghanese troepen eens het detachement zuilen ver laten. Vooral deze laatste zijn sterk in Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft dan ook niets te veel gezegd toen hij gisteren verklaarde dat de crisis in Kongo voor het secretariaat de zwaar ste belasting betekende, die het ooit heeft doorstaan en dat er behoefte is gebleken aan meer getrainde diploma ten en militaire experts. Hammar skjoeld zeide dit ter introductie van het jaarverslag van de Verenigde Na ties aan de Algemené Vergadering. Loemoemba heeft gisteren ook kans gezien de hem trouw geble ven troepen het vliegveld van Leopoldstad te doen bezetten. Dit kon door de passieve houding van de V.N.-militairen, afkomstig uit V.A.R. en Soedan. Later verklaarde de commandant van set detachement Soedanese troepen, dat de opperbevelhebber van het Kongolese leger, Loendoela, zijn twee pelotons Kcn- 'Zie vprvole op pae. Vanmiddag in Den Haag: Staatssecretaris Roolvink heeft he denmiddag de vertegenwoordigers van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties op het de partement van sociale zaken ontvan gen voor een gesprek over de loon politiek. Uitgangspunt van deze bespreking was een alinea, die voorkwam in het advies van de Stichting van de Arbeid aan het College van Rijksbemiddelaars over de ontwerp-c.a.o. voor de suikerindustrie. Deze bedrijfstak is namelijk de eerste die voor de tweede maal onder de ge differentieerde loonpolitiek met loon- voorstellen is gekomen. De Algemene Aanwijzing voor de loonpolitiek van vo rig jaar juli is hierbij door de Stichting in geding gebracht. Verwacht werd, dat in het gesprek met staatssecretaris Roolvink tevens de al gemene sociaal-economische situatie aan de orde gesteld zou worden. Met name wordt op het ogenblik in de metaal industrie een voorstel overwogen tot ver betering van de arbeidsvoorwaarden. Dc Vakraad voor de metaalindustrie komt morgen opnieuw bijeen. Het C.N.V. heeft vorige week reeds een poging gedaan de centrale werkge vers- en werknemersorganisaties om de tafel te krijgen om zich daarna even tueel met de regering te verstaan over de le volgen gedragslijn bij de loon politiek. De beide andere werknemers- vakcentralen waren toen echter nog niet gereed met het beraad in eigen kring. Voorafgaand aan het overleg met staatssecretaris Roolvink, dat om twee uur begon, kwam het bestuur van de Stichting van de Arbeid, waarin vrijwel alle centrale werkgevers- en werkne mersorganisaties vertegenwoordigd zijn. nog in een afzonderlijke vergadering bij een. (Zie ook kanttekening op pag. 2) (Advertentie) Bolletje.'" de échte eierbeschuit In aansluiting op de mededelingen van de regering over het herstel van de vrije verkoop van alle margarine wordt om aan iedere ver warring een einde te maken nogmaals op het volgende gewezen: Maandag j.l. heeft in alle winkels een sor tering van margarine plaatsgevonden. Na deze sortering, die door de overheid intensief is gecontroleerd, kan vanaf dinsdag morgen 13 september alle margarine, waar van de code-tekens zaterdag j.l. werden ge publiceerd, weer VEILIG door het publiek bij de leveranciers worden gekocht. VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V. Het zeven jaar oude neger jongetje William Campbell wordt, na zijn eerste schooldag in Raleich (in de staat North Carolina, V.S.), door zijn moe der afgehaald. William is de eerste negerjongen op deze tot nu toe .blanke" school. Hoe lang zal het duren? Blanke moe ders hebben gedreigd het ventje in het vervolg de toegang tot de school te zullen beletten. Castro legt beslag op radio- en t.v.-station De Amerikaanse radio- en televisie onderneming CMQ en het radiostation Radio-Reloj, beide op Cuba gevestigd, zijn door de Cubaanse regering in be slag genomen. Als reden voor de inbe slagneming wordt opgegeven dat de on derneming en het station door de eige- 3 „in de steek zijn gelaten". IN.. KONGO duurt de verwarring nog foort: een president en een minis ter-president die elkaar hebben afgezet. Een minister-president die enkele uren gevangen wordt gehouden en weer vrij komt. Het zou iets van een operette kun nen hebben, en zo voor het oog lijkt het ook op een kinderlijk schimmenspel. Maar aan de ernst van de situatie mag het ons niet doen voorbijzien, al was het alleen hierom, omdat Loemoemba, nauwe lijks uit het gevang, onverdroten zijn systeem hervatte van te dreigen met een beroep op Russische steun. Ernstig is ook, dat de verwarde situatie in Kongo de Veiligheidsraad der Verenigde Naties voorshands tot machteloosheid schijnt te doemen. Zo op het eerste gezicht en formeel juri disch geredeneerd schijnt de toestand een voudig. De minister-president is afgezet door de president, cn indien een president nog tot iets bevoegd is, dan stellig daar toe. Maar de afgezette minister-president trekt er zich bijster weinig van aan. Bovendien heeft inmiddels zijn vlotte bevrijding uit het gevang getoond, dat er niet dermate simpel tegen hem kan worden opgetreden. Zodat er voor de Vei ligheidsraad niet anders schijnt op te zitten dan tot de ontvangst van niet min der dan twee Kongolese delegaties te be sluiten. De positie van de president van Kongo is duidelijk een zwakke. Hij vermag zelfs niet aan het afzetten van zijn minister president de nodige kracht bij te zetten. Aan de andere kant heeft de afgezette minister-president, voor het overige voor geen klein gerucht vervaard, het tot dus ver wel gelaten om zich aan de president en diens aanhang te vergrijpen. Een en ander met elkaar in verband gebracht, zou de Veiligheidsraad alsnog kunnen trachten naar een verzoening te streven tussen al diegenen die elkaar nu nog zo bitter bestrijden. Het zijn ten slotte allen landslieden. Maar of daarmede de tegenstellingen zijn overbrugd? Het laat zich nauwelijks verwachten. Kongo is wel zeer onverhoeds en om- voorbereid in het stadium van de zelf standigheid getreden. Het koloniale sys teem is kennelijk meer benut om het land bijeen te houden dan om het be kwaamheid tot onafhankelijkheid bij te brengen. Bij de verwarring die is ont staan, ziet de wereld niet zonder angstige spanning toe. TJET continentale hoge drukgebied, dat de afgelopen dagen oorzaak was van het fraaie nazomerweer, trekt zich lang zaam verder naar het oosten terug. Daar door kon om een nieuw hogedrukgebied met centrum boven de oceaan, koelere lucht met bewolking tot ons land door dringen. Het nieuwe hogedrukgebied verplaatst zich nu nog maar weinig, zodat de depressie-activiteit op de oceaan zich Koningin Juliana zal dinsdag 18 oktober s Sdnaï-kliniek van de centrale vereni ging voor de Joodsa geestelijke gezond heidszorg officieel openen. De nieuwe Joodse kliniek, die te Amersfoort ge bouwd wend, telt 78 bedden en is spe ciaal bestemd voor de behandeling van psychiatrische gevallen. Deze moderne kliniek komt in de plaats van hef Joods psychiatrisch ziekenhuis „Het Aipeldoorn- se Bos", dat nu een inrichting voor min derjarige geestelijk gestoorden is. Gisteravond omstreeks kwart voor ze ven is op het marine vliegkamp Valken burg een wachtpost, ingedeeld bij de be waking van het vliegkamp, onvoorzichtig met zijn vuurwapen opgetreden. Daar door werd een passerende marinier door drie schoten zo ernstig getroffen, dat hij kort na overbrenging naar het academisch ziekenhuis te Leiden aan de verwondin gen overleed. De getroffene is de 19-jarige marinier der eerste klasse P. Weij uit Arnhem. De marechaussee heeft een onderzoek inge steld naar de ware toedracht van dit on- de verf voor het schilder feest SIKKEN S-TJALLEMA PRODUKT FLEXA verkrijgbaar bij VERFHANDEL De barometer stijgt langzaam over de Britse eilanden naar het zuiden uitbreidt. Randstoringen van de depressie bü IJs land zullen ook morgen bewolking ver oorzaken met later een kleine kans op wat regen. De tropische cycloon „Donna" verplaatste zich de afgelopen 24 uur met toenemende snelheid naar het noordoos ten. Het centrum lag vanmorgen dicht bij de monding van de St. Lawrence Ri vier. De cycloon transformeert zich nu snel tot een gewone depressie en koerst verder in de richting van de zuidpunt van Groenland. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking en weinig of geen regen. In het oosten cn zuidoosten van het land lagere middagtemperaluren. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 14 september zon op 06.12 en onder 18.58 uur; maan op en onder 15.28 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Temper. Station 12 fs a«|il St y 2 Eeldc De Biït Twen the Eindhoven Kopcnh Grenoble Nice Berlijn Wenen Innsbruck Belgrado 1 bew. II OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn De Spoorwegen overwegen op een aan tal stations het systeem van roltrappen in te voeren. In de loop van 1961 zal dat wellicht gebeuren ln Amersfoort, Am sterdam (C.S.) en Tilburg. Men doet dit vooral ten behoeve van het toenemende aantal reizigers van middelbare leeftijd. Met ingang van de zomerdienstregeling 1961 zullen snellere verbindingen voor het goederenvervoer over de Europese spoorwegnetten tot stand worden ge bracht Treinen, die ln dit net opgenomen moeten worden, zullen aan speciale voor waarden (snelheid e.d.) moeten voldoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1