Beierse Staatsopera met Strauss en Wag ner Interessant beeld onzer economie Margarinechaos.... en dat op zaterdagmiddag Münchener Festspiele (1) DESILLUSIE BIJ SLUIERDANS Parijs erkent Senegal Mr. Kolfschoten opent congres van Esomar Nieuw-Guineabeleid niet veranderd Geduchte zelfkritiek vrijzinnig-hervormden bii Fouten maakten de zaak erger dan ze al was Strijd in Kasai gestaakt - meer dan 1000 doden Kasavoeboe waarschuwt 11 MAANDAG 12 SEPTEMBER 1960 T~\e Münchener Festspiele concentreerden zich dit jaar vooral op de de Beierse Staatsopera, die hort geleden zoveel succes oogstte tijdens haar optreden in het Holland Festival. Gezien de nauwe betrekkingen, die Richard Strauss met München heeft onderhouden, is het niet verwonder lijk dat het programma een aantal opera's van deze componist vermeldde. De grote evolutie die Strauss' opera-stijl heeft doorgemaakt, werden we ons eerst scherp bewust door achtereenvolgens de „Salome" (uit 1905) en „Intermezzo" (uit 1926) bij te wonen. sproken dialoog. Het werk werd opge voerd in het Cuvilliés-theater, een der mooiste rococo-schouwburgen ter \ye- reld Een bijzondere verrassing was de so praan Hanny Steffek, die de veeleisende rol van de echtgenote zowel vocaal als dramatisch ideaal vervulde. Haar timbre doet denken aan dat van Irmgard See- fried, doch Hanny Steffek is tempera mentvoller. Haar partner Herman Prey leverde met zijn soepele bariton een goe de creatie. Naast hen waren Gertrud Freedmann en Ferry Gruber resp. een kittig kamermeisje en een charmante, wat verlopen baron. Het orkest o.l.v. Joseph Keilberth leverde voorbeeldige prestatie Men gaf „Salome" in het Prins Re genten-theater, een ruime zaal met fraaie wandelgangen eromheen, doch slecht geventileerd bij zomerse hitte. Het theater noo plaatsen), dat aan de buitenzijde van de stad gelegen is, da teert uit het eerste jaar van deze eeuw en heeft een zeer fraaie akoestiek. In „Salome" is Richard Strauss nog ge heel een vertegenwoordiger van de pe riode na Wagner; zeer grote orkestbe zetting en een sterk gepassioneerd en zeer sensueel gegeven. Van de stemmen wordt veel gevraagd aan omvang er reik. Het is dan ook niet gemakkelijk deze opera doeltreffend te bezetten men mocht zich gelukkig prijzen, dat de sopraan Inge Borkh voor de titelrol be schikbaar was. Mocht zij zich al vrij heden veroorloven, zij gaf aan het ge- exalteerde en wrede wezen, dat Salome in deze tekst van Oscar Wilde is, eei drukwekkende gestalte. Niet geheel tegen haar opgewassen (ook scenisch niet, waar zijn rimpels, nauwelijks verborgen door een dikke laag poeder, Salome's hartstocht onwaar schijnlijk maakten) was Josef Metternich als Jochanaan (Joh. de Doper). De wat nerveuze Herodes van Fritz Uhl was vo caal veel beter aanvaardbaar. Wel had hij te kampen met een lang uitgevallen koningsmantel, waarover hij herhaalde lijk dreigde te struikelen. De enscenering van Helmut Jürgens zocht het in stylering: mozaïek-achtige trappen en een rondgebogen muurtje vormden het paleis, de put waarin Jochanaan gevangen zat, beperkte zich tot een roosterwerk op de vloer. De kostuums daarentegen waren kleurrijk en weelderig. De beroemde dans met de zeven sluiers werd verleidelijk uitge voerd door Natascha Trofimowa, doch een lichte desillusie by het publiek was voelbaar, toen de danseres, na haar laatste sluier afgeworpen te hebben, in een nauwsluitend licht-rose badpakje stond. Dat deze „Salome" een gebeur tenis was dankte men vooral ook aan de voortreffelijke directie van Rudolf Kempe. Intermezzo TVTA de wat verhitte stijl van „Salome' doet „Intermezzo" aan als een ka meropera. De tekst stamt van Strauss zelf en behandelt een episode uit zijn huwelijksleven. De nogal opvliegende, doch zorgzame echtgenote ziet haar man. de dirigent-componist (in casu Strauss zelf) voor twee maanden naar Wenen vertrekken. Zij blijft in het wintersport plaatsje Grundlsee achter en loopt een boemelbaron tegen het lijf, wiens ge zelschap haar zeer welkom is, totdat hij haar duizend Mark „te leen" vraagt. Een abusievelijk aan haar echtgenoot gericht briefje brengt veel complicaties, 't dreigt zelfs op 'n scheiding uit te lopen, doch 't misverstand wordt tot grote tevreden heid der echtelieden opgehelderd. De ba ron neemt haastig afscheid; man en vrouw blijven in de beste verstandhou ding achter Strauss heeft deze huiselijke comedie gecomponeerd in een poëtisch-ironische styl met klein orkest en gedeeltelijk ge- Andere werken T)EHALVE deze Strauss opera's woon- ■*-' den we een uiterst middelmatige en conventionele opvoering bij van Mozarts „Entführung aus dem Schail" (noch Eri- ka Köth, noch Richard Holm was goed op dreef). Veel aantrekkelijker was het Se renade-concert, op de binnenplaats van de „Residenz", gegeven door leden van het Beierse Staatsorkest, met werken van Mozart. Reicha en Schubert. Een bijzondere vermelding verdient de klari nettist Gerd Starke. Wagners Tristan und Isolde", die •e vorig jaar in het Holland Festival beleefden in de abstracte versie van Wie- München (aanzienlijk dichter bij Wag ners tempel) een gematigde enschene- ring middenweg tussen realisme er lichtregie aan te treffen. Voor het befaamde bankje (liefdesduet uit 2e akte) had men een gelukkige oplossing gevon den; een kleine verhoging in het gazon bij de kasteelmuur bracht grotere spel- mogelijkheden mee. De solisten waren alle bekende figuren uit Bayreuth; Martha Mödl en Wolfgang Windgassen stegen niet boven het ge middelde uit. Subliem echter wa: eenheid tussen dirigent Keilberth en prachtig spelend orkest enerzijds e allesoverheersende koninklijke bas "Hans Hotter anderzijds. Een bijzonder ruimte lijk effect verkreeg men door de „jacht hoorns" (2e akte) en later de althobo (begin 3e akte) achter het toneel op te stellen. Overzien we de eerste week, dan is de conclusie, dat de (sinds 1901 bestaande) Münchener Festspiele, ook al bieden zij dit jaar geen opvallende repertoire-ver nieuwingen, een bezoek zeker rechtvaar- Dr. J. v. d. Veen Mexico 150 jaar onafhankelijk Vandaag beginnen in Mexico de fees telijkheden ter gelegenheid van het feit dat 150 jaar geleden de onafhankelijk heidsoorlog tegen Spanje begon. De Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken en van defensie, Herter en Gates, zullen bij de opening van de feestelijk heden aanwezig zijn. Alles bij elkaar zal de viering een maand duren. Premier Debré van Frankrijk heeft een communiqué uitgegeven, waarin hij zegt, dat Senegal, om re'denen die Frankrijk miert mag beoordelen, in augustus 1960 te kennen heeft gegeven, dat het de struc tuur van de Mali-federatie wil wijzigen De pogingen om een toenadering tussen Senegal en Soedan tot sband te brengen, hebben tot nu toe nog geen succes gehad, aldus het communiqué. Hoewel Frankrijk gaarne wil dat bedde partijen weer tot elkaar komen en bereid is hierbij hulp te verlenen, heeft Frank rijk nota genomen van de onafhankelijk heid van de republiek Senegal en beslo ten Senegal aan te bevelen als nieuw Md van die V.N., zo besluit het communiqué In de Haagse Ridderzaal werd van morgen het dertiende Esomar-con- gres geopend. Esomar is de Europese vereniging voor markt- en opinie onderzoek, waarbij twaalf landen zijn aangesloten. Voorzitter van het congres is de heer Graeme Cranch. De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, sprak een welkomstwoord. Prof. dr. J. E. de Quay antwoordt: Het beleid ter zake van Ned. Nieuw-Guinea wordt onveranderd voortgezet. Dit heeft de minister-pre sident, prof. dr. J. E. de Quay in ant- (Van een onzer verslaggevers) Als gevolg van het referaat, dat ds. D. Oosten uit Enschede in de te Dordrecht gehouden jaarvergadering van de Ver. van Vrjjz. Hervormden hield, heeft zich dezer dagen op de voortgezette vergade ring een uitgebreide discussie ontpopt. Had ds. Oosten zich gematigd optimis tisch uitgelaten over de taak cn de mo gelijkheden van het vrijzinnig-protestan- tlsme, in deze discussie werden heel an dere geluiden gehoord. Ds. E. van Loemen, predikant van de vrijzinnige moodgemeente te Amersfoort, zei ronduit dat de vrijzinnigheid de mo derne mens pastoraal niet aan kan. Dit komt mede omdat de stuwende en wervende kracht in de vrijzinnige groe pen te weinig vertegenwoordigd is. Mis schien bereikt men wel enige mensen „van de wereld", maar de afvloeiing van eigen leden kan men niet tegengaan. Ook psychologisch kan de vrijzinnigheid het niet aan, meende ds. Van Loenen. Hy liet er op volgen: „Ik ben ervan overtuigd dat de Gereformeerde Bond aan de ene kant en Sartre anderzijds diep wezenlyke trekken met elkaar gemeen hebben en beter de moderne mens in zijn situatie weten aan te spreken dan wij. Want zij stoten door tot op de bodem van het menselijk bestaan, terwyl wij meestal volstaan met het geven van een religieus sausje. Onze prediking cn be nadering van de mensen moet in de diep te cn totaal zijn. Zij slaat niet voldoende door de mensen heen". Hierbij sloot ds. W. de Weerd te Oost- voorne zich aan. Hij striemde het optimis me in vrijzinnige kring, want de toestand ds veel erger dan velen denken. Ds. De Weerd achtte de situatie der vrijzinnigheid veel bedenkelijker dan velen vermoeden. Bij tal van predikanten die voor een handjevol mensen spreken, heerst apathie. In de gemeenten ontbreekt activiteit en offervaardigheid, enkele plaatsen uitgezonderd. In Woordbediiening en vormgeving van de kerkdienst maakt men te weinig gebruik van de moderne mogelijkheden. En wat de cultuur-openheid betreft: „Ik bespeur in de gereformeerde ker ken een cultuur-openheid, die veel meer de mensen aantrekt dan ons armoedig geëxperimenteer". Tenslotte riep ds. De Weerd uit: „Waar zijn nog echte vrijzinnigen? Ik zou ze in mijn gemeente niet meer kunnen aan wijzen. Wel weet ik onkerkelijken, die zich vrijzinnig noemen. Maar waar is de collega, die mij nog onvervalste vrijzin nigen, openstaande voor evangelie en tuur kan aanwijzen?" Hiertegen keerde de secretaris der vereniging, ds. D. J. Miederna te Dokkum zich. Volgens hem moet men niet uit gaan van de nominale gemeenten maai van het kerkgaande deel. Gemiddeld brengen elke vier gezinnen, in ruime zie bij de vrijzinnigheid behorende, één kerk ganger voort. Wanneer men zich als vrij zinnig predikant erop instelt in een zen- dingsgebied te staan, dan kan men mei die beperkte, maar levende kern inder daad anderen bereiken en werven. Ds. Oosten zelf noemde het een slag ir de lucht, dat de Geref. Bond wezenlij ker de moderne mens zou peilen in zijn nood. De veronderstellingen uit die kring zijn dermate gebonden aan het verleden, dat de moderne mens dit niet verstaat. Ook het vrijzinnig protestantisme komt er niet meer met zijn 19e eeuwse struc tuur, laat staan een orthodoxie die met 16e eeuwse begrippen wenkt. Leert ucht Dr. B. Klein Wasslnk tc Gorinchem die over „leertucht 1619-1961" refereerde, zei dat de voor 1961 aangekondigde prak tische toepassing van de leertucht al e zeer emoties opwekt als de herinnering aan Dordrecht 1619- Formeel heeft de hervormde kerk ook al onder de oude reglementen leertucht gekend. De vrijzinnigheid heeft daarte gen niet afwijzend gestaan. Uit eigen moderne kring Is o.a. in 1903 en 1914 ge- prote teerd tegen vrijzinnige excessen, waarbij gewezen werd op de noodzake lijkheid van leertucht. Dr.; Klein Wasslnk wilde de leertucht dan ook niet als een grote boeman be schouwen. Wanneer men belijden ziet als: een weg gaan, „van de weg zijn" (Hand. 13 10), dan bebekent leertucht niet: misstappen bestraffen, maar mis wijzingen teniet doen. Leertucht, in haar vorm van teniet doen en herstel van miswijzingen, heeft rekening te houden met het oecumenisch aspect der kerk en zal dienen te worden toegepast, waar „de waarheid van het evangelie" (beginselverklaring van het vrijzinnig-protestantisme 1937, art. 1) of „de fundamenten der kerk" in het ge ding zijn. Het risico van leertuchtelijke vergis singen aldus dr. Klein Wassink moet genomen worden, evenzeer als ver gissingen in het belijden mogelijk zijn. Leven onder leiding van de Heilige Geest houdt aanvaarding van dit risico (naar beide kanten, zowel inzake de leertucht als inzake het belijden) in. Een fragment uit „Intermezzo" van Richard Strauss te München: Hanny Steffek (rechts) als de vrouw van de dirigent, en Gertrud Freedmann als haar dienstmeisje. 'TiilliiiiiiliiillllllllllllllllllllllllllllillRllllllin Mr. Toxopcus in okt. naar Nieuw-Guinea Heit vertrek van minister mr. E. H. T xopeus naar Nederlands Nieuw-Guinea is vastgesteld op 8 oktober. Het programma voor zijn bezoek wordt later bekend gemaakt. Introductie Montecatini te Amsterdam Op 16 september zal een bankconsor- tium onder leiding van de Rotterdam- sche Bank toondercertificaten, elk van 20 of 50 aandelen van 1000 lire in Monte catini te Milaan op de Amsterdamse beurs introduceren. De eerste koers wordt gebaseerd op de slotnotering te Milaan van 15 september. Deze bedroeg op 7 september 598O lire, overeenkomen de met f 747,43 per certificaat van 20 en f 1864,42 per certificaat van 50 aandelen. Beursnotering is gevraagd. Montecatini beoefent mijnbouw en chemische industrie in algemene zin zoals mijnexploitatie, verwerking van en handel in mijnbouwprodukten, ex ploitatie van gieterijen. Zij werd in 1888 te Florence opgericht en bezit thans 107 fabrieken, 15 krachtstations, 9 labora toria, 27 mijnen en 19 steengroeven, Zij is de grootste mijnbouw- en industriële onderneming van Italië en heeft vele fabrieken buiten Italië. De winst in 1959 was 12,4 (in 1958 10.8) miljard lire. De laatste 7 jaren werd regelmatig 115 lire dividend uitgekeerd. Op basis van de notering is het rende ment l,9°/o. KSG-obligaties op komst Binnenkort zal de Europese Kolen- en Staalgemeenschap op de Amerikaanse kapitaalmarkt voor 42 miljoen dollars obligaties plaatsen, aldus verneemt A.P. financiële kringen te New York. Hiervan zal er voor 12 miljoen dollar aan obligaties in vijf jaren worden afge lost, doch het grootste deel der obliga ties zal langlopend zijn. De onafhankelijkheid van de islami tische republiek Mauretanië zal in Afrika 28 november afgekondigd worden, aldus heeft premier Mobkar Auld Daddah mee gedeeld. Gisteravond is in de nabijheid van Cordoba (Argentinië) een bus mot twee ëntwintig passagiers in een rivier ge stort. Er zouden twintig personen om het leven gekomen zya. woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer An- driessen (KVP) meegedeeld. De minister-president ontkent, dat sprake is van een voornemen van de Ned. regering bij de UNO stappen te doen om te komen tot de internationalisatie van Nieuw Guinea. Na kennisneming van het Reuter-be- richt van 5 sept, is de minister-president tot de slotsom gekomen, dat zijn be woordingen aanlieding moeten hebben ge geven tot een misverstand. Hij herinnert eraan, dat in de Troon rede 1959 is gezegd: „met betrekking tot Ned. Nieuw-Guinea blijft het beleid on veranderd gericht op het doel om de bevolking van dit gebiedsdeel, zodra dit mogelijk zal zijn, over haar eigen poli tieke status te 'doen beschikken. De re gering zal alle practische mogelijkheden aangrijpen welke dit doel kunnen bevor deren evenals die welke tot de ontwikke ling van dit gebied kunnen bijdragen". (In het kort reeds in een gedeelte van onze editie van zaterdag geplaatst Red.). Staatssecretaris drs. W. K. N. Schmel- zer oponde het congres, waarna ir. P. F. S. Otten, president van Philips Gloei lampenfabriek, sprak over het moderne bedrijfsbeheer cn de commerciële research. Spreker wees op de veranderingen op economisch gebied die er de laatste 50 jaren plaats hadden, zoals industriële groei, grotere mate van overheidsingrij pen, nieuwe produkten, sociale maatre gelen en economische aaneensluiting van diverse landen. Gebleven is echter de grondslag van dé voortbrenging, althans in de vrije wereld. Die grondslag is: particulier initiatief met het doel beloningen voor ondernemings functie, arbeidskrachten en kapitaal. By de bedrijfsvoering raken intuïtie en dadendrang als hoofdoorzaken van suc ces op de achtergrond. De systematiek en het denken op lange termijn treden hier voor in de plaats. Men heeft feiten nodig. De feiten berusten op onderzoekingen, o.a. van de markt en de afnemers van de produkten. Om met gezag over de wisselwerking tussen de onderneming en haar omge ving te kunnen praten, moet men putten uit het gehele arsenaal van kennis op het gebied van de mens en zijn omgeving, stelde ir. Otten. Hij achtte het van gfoot belang dat in een bedrijf systematische onderzoekin gen (research) worden gedaan op het ge bied van de techniek, de zakelijke en de sociale gebieden en bij t de produktie cn bij het opstellen van plannen voor de verkoop. De ondernemer zal dan zelden onvoorbereid voor beslissingen komen te staan. Ir. Otten ging na op welke vragen de ondernemer van de researchmensen een antwoord verwacht. Dit zijn o.m. hoe is het effect van de reclame; hoe is de vraag van het publiek in de toekomst; hoe staan de zaken bij de tussenhandel. Spr. beval betere samenwerking van de internationale activiteiten op het ge bied van onderzoekingen dringend aan. Als voorbeelden van deze onderzoekingen noemde hy de demografie, de sociologie en de methoden van marktonderzoek. Het gevoel (van de zakenman) cn de fei ten (van de research) samen maken dat de ondernemer zich consequent en juist kan gedragen, aldus ir. Otten. Tweede kwartaal slechter dan het eerste DE Ondanks de sterk gest.gen invoer kon er in het eerste halfjaar dus todh geld uit het buitenland worden ontvan gen (dank zij de uitvoer, de verleende diensten en de kapitaalopbrengsten) dan aan dit buitenland voor invoer, bewezen diensten, dividend en rente moest wor den betaald. Dit overschot betekent ech ter ook dat de overbesteding in het eer ste halfjaar nog niet aan de deur van ons economische huis klopte, want dan had er een tekort moeten zijn. Toch is er wel iets aan het ve deren. Was het overschot in het eer ste kwartaal nog f 460 miljoen, in het tweede kwartaal was het geslon ken tot f 85 miljoen. De schuldige hiervan is vooral de behoorlijk ge stegen invoer; wij zitten in hoogconjunctuur en wij hebben dus- meer kapitaal- en consumptiegoede- Deze ontwikkeling is in een tijd vai opgang voor ons land normaal. Verve lender was dat tegelijkertijd de post ka- I -taaiopbrengsten maar een klein saldo (f 86 miljoen) liet zien. En dat door het feit dat onze internationale ondernemin gen over het algemeen in het tweede kwartaal haar dividenden betalen, dus ook aan de in het buitenland wonende aandeelhouders. In de andere kwartalen is het saldo dan ook veel gunstiger. Al met al kan gezegd worden dat, te gen veler verwachting in, de lopende kening van de betalingsbalans in het eerste halfjaar een behoorlijk overschot heeft opgeleverd, zij het dan dait het tweede kwartaal een stuk slechter uit de bus kwam dan het eerste kwartaal. Verkoop van effecten Op een betalingsbalans komen echter meer posten voor dan in- en uitvoer, dienstenverkeer en kapitaalopbrengsten. Heel belangrijk zijn ook de kapitaalver- schuivingen naar en uit het buitenland, zowel door particulieren, bedrijven als de overheid. De grote verrassing was nu wel dat liet particuliere kapitaalverkeer het eerste halfjaar een saldo heeft opgeleverd van f 203 miljoen. En dat door het feit dat er voor niet minder dan f 595 miljoen aan effecten het buitenland werd verkocht. Zon der die verkoop was er dus een ste vig tekort geweest. Het buitenland heeft voortdurend be langstelling voor onze goede effecten Winkeliers werkten onder hoogspanning (Vervolg van pagina 1) RUIDENIERS, melkhandelaars en slagers - werkten zaterdagmiddag onder hoogspanning, nadat de radiónieuwdienst voor de eerste maal - 's middags een uur een voorlopige lijst uitzond van codenummers, dio op de wikkels van twijfelachtige margarine zijn vermeld. Onmiddellijk begon een ware „in leveringsslag". In het gehele land werd het duidelijk, dat men maar met een hal oor naar de voorlopige lijst van verdachte codenummers had geluisterd vrijwel alle reeds gekochte margarine werd terugge bracht en dat veroorzaakte bij de betrokken handelaren, die zaterdag- iags toch al de handen vol heb ben, een ware heksenketel. Vele handelaren gingen ertoe over hun gehele voorraad besmet te verkla ren, anderen trachtten in ijltempo hun voorraad roomboter aan te vul len. Dat lukte niet overal: de leve ranciers van de boter reden hun banden gloeiend heet, maar ook hun voorraden waren beperkt. Niet alleen de winkeliers en huis vrouwen, ook de samenstellers van de lijst van verdachte nummers werk ten onder hoogspanning:. En daardoor werd niet helemaal feilloos gewerkt: Er slipten nummers door, die er ken- neiy kniet bijhoorden. De producen ten van de betreffende margarine soorten hebben liet cr niet bij laten zitten; er volgde een aankacht tegen de samenstellers van de lyst. De codenummers, het onderwerp van gesprek tijdens het afgelopen weekeinde, stellen de ambtenaren van de keurings dienst in staat de herkomst van elk merk margarine na te gaan. Maar het zelfde systeem gaf ook aanleiding tot misverstanden. Elke zogenaamde mar- garine-ompakker krijgt namelijk van het produktschap M.V.O. (margarine, vetten en oliën) een registratienummer dat op alle door die ompakker te voe- enmerk enmoet worden vermeld. Als 1 bijvoorbeeld een van de bijmerken ,n die ompakker bij Van den Bergh en Jurgens wordt vervaardigd, komt het nummer automatisch op de lijst van „besmette" soorten. Automatisch zijn daardoor alle merken van het bedrijf, ook die welke niet bij Unilever worden betrokken, „besmet' 'verklaard en is de erkoop daarvan onmogelijk geworden. Deze toelichting gaf de firma B.Z.Z. te Zoetermeer in een telegram aan de minister van sociale zaken en volksge zondheid. In dit telegram stelt de firma de minister aansprakelijk voor de schade 1 die zal ontstaan bü de verkoop van de margarine onder liet merk E.Z.M.I. met op liet wikke' nummer 333. Een woord voerder van het bedrijf verklaarde, dat het merendeel van de ompakkers, die een driecyfernummer op hun wikkel hebben staan, op dezelfde wyzc gedupeerd zouden worden. Prof. Muntendam De directeur-generaal van de volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, ont kende in een kort T.V.-interview, dat de maatregelen (het stilzetten van de verkoop van de Unilever-margarine voor één dag) niet in verband moeten worden gebracht met de twee recente sterfgevallen. Voor zover hier van Plan- ta-ziekte kan worden gesproken, zijn de beide gevallen ontstaan in dc vorige periode. In één geval de 69-jarige mej. Van Gestel uit Tilburg sprake a TN HET GEBOUW van de Verenig- de Naties te New York wist men vanochtend nog steeds niet wat men van de verwarde situatie in Kongo moest denken. De delegatie van Kasavoeboe werd elk ogenblik ver wacht, maar het was de vraag of ook Loemoeba's afgevaardigden voor de avond zouden arriveren. Zij waren gisteren op het vliegveld van Braz zaville in Frans Kongo namelijk in een vliegtuig gezet dat niet naar New York vloog, maar hen terug bracht naar Leopoldstad. De regering in Brazzaville had geweigerd hen over te laten stappen in een gechar terd toestel. De bijeenkomst van dc Veiligheidsraad as zaterdagavond begonnen cn had aar de mening van velen iets van een Zoetermeer 'komische operette. Men wist niet hoe de (Door onze economische medewerker) ,E CIJFERS van de betalingsbalans over het eerste halfjaar, die eind vorige week bekend werden gemaakt, geven een interessant beeld van onze economie. In de eerste plaats vertellen zij ons dat er een over schot op de lopende rekening kon worden gekweekt van iets meer dan een half miljard gulden 545 miljoen). Vergeleken met vorig jaar is dit slechts een achteruitgang van 170 miljoen. (Philips Unilever AKU Konink lijke Hoogovens maar b.v. ook aan delen van banken en brouwerijen). Men vindt deze stukken in verhouding tort de fondsen in eigen land goedkoop. Op rendement wordt daarbij niet gelet, wel op de groeimogelijkheden en een bevei liging tegen de kruipende inflatie. Het gevolg van die interesse is weer dat de koersen van de betrokken fond sen regelmatig naar boven lopen en dat de uit de verkoop voortvloeiende her- beleggingsvraag weer andere koersen op jaagt. Doch dit terzijde. Dat overigens de vraag van het buiten land groter is geweest dan vorig jaar, vertellen de cijfers onmiddellijk: nu f 595 miljoen, toen f 339 milioen. Toch is het niet helemaal eenrichting verkeer. In het eerste halfjaar kochten wjj voor f 82 miljoen aan buitenlandse effecten. Hoewel dit maar 1/7 is van onze verkoop, moeten wjj het belang hiervan toch niet onderschatten. Hoe ineer aandelen cr in buitenlandse han den zyn, hoe groter wordt het bedrag aan dividend, dat elk jaar ons land uitgaat. Omgekeerd, hoe meer buiten landse aandelen \vy bezitten, hoe meer ontvangen wy aan dividend. Wij vin den dat weer terug op dc post kapi taalopbrengsten die wjj tegenkwamen op de lopende rekening van de beta lingsbalans. De overheid heeft in het eerste half jaar per saldo f 124 miljoen betaald o.a. voor het aflossen van schulden. Wij zei den al dart het kapitaalverkeer van de particulieren netto f 203 miljoen had op geleverd, zodat per saldo bij het ka- pi* aalverkeer in totaal f 79 miljoen uit het buitenland werd ontvangen. Dit ge voegd bij de f 545 miljoen van de lo pende rekening maakt een tortaai op brengst van f 624 miljoen. In het eerste halfjaar van 1959 kwamen wij niet hoger dan f 352 miljoen hoewel toen het overschot op de lopende reke ning f 715 miljoen bedroeg. Wij hebben deze verbetering van het eindsaldo van de betalingsbalans dus voornamelijk te danken aan de grote verkopen van effec ten en daarnaast aan het rit dat de over heid veel minder schuld afloste dan vorig jaar. Waar komt het terecht Ons land is in het eerste halfjaar dus f 624 miljoen rijker aan buitenlands geld geworden. Dit is echter nog niet alles, want hier komen nog bij f 57 miljoen als betaling van oude, bevroren vorderingen. Dat is bij elkaar f 681 miljoen. Waar is dirt geld nu terecht gekomen? Wij moesten f 53 miljoen aan het Inter nationale Monetaire Fonds betalen. En met de resterende f 628 miljoen werd onze goud- en deviezenvoorraad ver rijkt: f 376 miljoen aan goud, f 40 mil- deviezen bij de Nederlandsche Bank en f 212 miljoen aan deviezen bij de banken. Eigenlijk zit alles heel eenvoudig in elkaar. Om vele redenen moeten wij geld aan het buitenland betalen terwijl wij tezelfdertijd geld uit het buitenland ontvangen. Ontvangen wij meer dan wij betalen, dan wordt onze economische buffer, de goud- en deviezenvoorraad, groter en onze economie sterker. In het tegenover gestelde geval wordt die buffer klei- onze economie dus kwetsbaar der. Gelukkig voor ons land groeide in het afgelopen halfjaar de goud en deviezenvoorraad, al kon die winst praktisch alleen behaald wor den door het afstoten van een grote post waardevolle Nederlandse effec ten. De monetaire welvaart is dus wel duur betaald. Gunstig jaar voor Suriname Surinaines economische ontwikkeling is in verscheidene opzichten in 1959 gunstig geweest, aldus het jaarverslag van de Centrale Bank van Suriname. De uitvoer heeft weinig geleden van de gedrukte wereldmarkt voor grondstof fen. Produktie, Investeringen, in- cn uit voer stegen belangrijk en de bouwnijver heid bloeide. Desniettemin bleef de geregistreerde en verborgen werkloosheid aanzienlijk. De bauxietproduktie steeg van 3 mil joen tot weer 3,4 miljoen ton, de waarde de uitvoer van 97^ tot 121 miljoen Nederlandse guldens. De helft van deze toeneming was te danken aan de ver beterde prijs. De invoer nam met 19'/» toe, de uit- oer van landbouwvoortbrengselen, hout 1 triplex vermeerderde. Het overschot op de betalingsbalans bedroeg f 17 mil joen. De uitgaven voor het tienjaren plan stegen van f 22 miljoen tot f 25 miljoen, de geldomloop nam 18»/t toe tot f 85min., het begrotingsoverschot over 1959 kwam op f 2 min., de goud- en de viezenreserve toonde een aanwas van f 17 min. dank zij kapitaalinvoer. Zij nam toe van 79 tot 86V0 van de geldom loop en van 41 tot 440/» van de invoer. Deze laatste bedraagt weer 62»/« van het nationaal inkomen. Dc president stemt in met het rapport Lieftinck-Goedhart doch acht het gevaar van een terugslag na 1955 thans kleiner dank zij dc uitbreiding van het tienja renplan. Het verslag doet nog enige aanbevelingen om buitenlandse investe ringen te bevorderen, zoals waarborgen voor redelijke vergoeding bij nationali satie en precisering der bepalingen op terugkeer van kapitaal. gezondheid. Begin augustus werden bij haar de symptomen van de Planta-ziekte geconstateerd. Zij herstelde langzaam. Haar plotselinge dood wekte argwaan in medische kringen, zodat besloten werd sectie te verrichten. Het onderzoek is nog gaande. Dit is ook het geval in Bui tenpost, waar de 67-jarige mej. Zijlstra, een hartpatiënte, plotseling overleed. Ook van haar is bekend dat zij Planta- rood heeft genuttigd. Officier nam geen risico Bij het interview voor de televisie was ook betrokken de Rotterdamse offi cier van justitie, mr. S. J. van der Hoeven. Mr. Van der Hoeven verklaar de met nadruk dat het slechts gaat om een half procent van de margarine in de gerubriceerde wikkels. De getroffen maatregel, waarbij alle margarine, af komstig uit de Unilever-bedrijven in be slag werd genomen, was nodig om het kaf van het koren te scheiden. Met de meeste spoed werd gewerkt om de onschadelijke 99^2 procent weer in om loop te brengen. Mr. Van der Hoeven zei ook, dat de vermenging van resten Planta met an dere soorten margarine een kwestie van procédé is. Waarschijnlijk zijn ondanks de reiniging van de margarine-tanks kleine restanten van de partij margarine uit de periode van 4 tot 22 augustus daarin achtergebleven en in de latere 1 wankele produktie terecht gekomen. zaak diende te worden aangepakt. Van avond zal echter in ieder geval worden gesproken over de Belgische en Russische interventie. Na de schorsing verklaarde de Ameri kaanse afgevaardigde Wadsvvorlh zater dagavond dat dc Verenigde Staten niet werkeloos zullen toezien hoc in Kongo de Sovvjctunie de wil van de Verenigde Naties tart. Hy sprak zyn bezorgdheid uit over het optreden van dc communis tische landen. Over deze zaak heeft Kasavoeboe in een vraaggesprek met een Engels blad gezegd :„Waarschuw het Westen dat Rusland druk bezig is Kongo over te nemen". Als reden voor het ontslag van Loemoemba noemde de Kongolese presi dent het feit dat zijn troepen wreedheden bedrijven in de provincie Kasai. „Boven dien ontsloeg ik vijf van zijn ministers omdat zij communisten zijn". Aan de wrede strijd in Kasai zou nu dus een einde zijn gekomen. De V.N. heb ben onmiddellijk troepen naar Kasai ge zonden om de naleving het het bevel tot het neerleggen van de wapenen te con troleren. Alle Kongolese soldaten kregen bevel hun wapens in te leveren, maar dat aan deze order niet overal gehoor werd gegeven, bleek reeds gisteren toen Loemoemba met een grote gewapende troepenmacht voor het gebouw van de radio kon verschijnen. Generaal Locndoela, de opperbevelheb ber der Kongolezen, gaf gisteren het voor beeld door tachtig soldaten over tc dra- ian de V.N.-bevelhebber (een Soc- danees) op het vliegveld van Leopoldstad. lanncn werden ontwapend cn kregen toen een bezem uitgereikt om de hangar De leiders van Katanga cn Mijnstaat hebben ingestemd met het bevel om de wapens neer te leggen. Volgens niet offi ciële berichten hebben meer dan duizend mensen het leven verloren bij de strijd tussen Loemocmba's troepen en de Baloeba-strijders van Kalondji, de presi dent van Mijnstaat. Kalondji maakt thans deel uit van Kasavocboe'a regering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11