Geen mooiere grenzen met denkbaar dan Rijn en Leiden Zijl" o* Leiderdorp wijst wensen van de Leidse hand Agenda voor Leiden ESSO PETROLEUM Jan Bot concerteerde in Herv. kerk, Leiderdorp VERZORGINGSTEAMS nieuwe leidsche courant s zaterdag 10 september 1960 l«C. 55 Zaterdag; Stadsgehoorzaal, 8 uur: Coratacbavond Leidse Buitenschool. Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, 8 n.m.: Opening jeugdsociëteit. Maandag Volkshuis, Apothekersdijk, 8 Voorlichtingsavond L.J.A.- jeugdleiders cursussen. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur fotografen, proeüprojectie kleurendia' oogst 1960. Woensdag Gymlokaal Stadhouderslaansohool, 8 uur: Afscheid D. Kruithof en installatie J. C. van Schaik als hoofd Zuiderpark- Logegebouw, Steenschuur 6, 8 uur: Dc Natuurvriend. Réhobotih, 8 uur: Christen-plattelands- vrouwen; mevr. Polhuis over reis naai Argentinië. Academisch ziekenhuis, 12.50—1.30 u. Middagpauze-bij eerik omst. Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte. Zoeterwoude, Besjeslaanlaan 6a Opening nieuw Leids dierenasyl. Donderdag Schouwburg, 8 uurHaagsche Come die met Jaloezie, van Sacha Guitry, vooi K. en O. Restaurant Van der Heyden, 2.30 uur Ned. Vereniging van huisvrouwen, mevr Steffa "Wine over Mexico. Kledingmagazijn De Vries N.V., Haar lemmerstraat 149, 24 uur: Heropening en receptie 85-jarig bestaan. Vroom en Dreesmann N.V., 10.30, 2.30 en 4 uur: Rendezvous met de nieuwe wintermode. Vrijdag Schouwburg, 8 uur: Haagsche Come- die met Jaloezie, van Sacha Guitry, voor K. en O. Rehoboth, 8 uur: Ned. Christen-vrou wenbond Leiden-Centrum, dr. E. v. d. Schoot te Utrecht over huwelijk en echtscheiding. Zaterdag Foyer Gehoorzaal, 3 uur: Herdenking 175-jarig bestaan Kon. Genootschap Ma thesis Scientiarum Genitrix. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur)Het lot van een mens (18 jaar); donderdag: Het loon van de angst (18 jaar). Lido (2,30. 7 en 9.15 uur): Strafbataljon 999 (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Als m'n grote broer het wist (alle leeftijden). Hex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Salomo en de koningin van Sheba (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Hiroshima, mon amour (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Mag ik deze dans van u? (18 jaar). burg 28, Panorama der prehistorie (tot 15 december). Ned. Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer", Pesthuislaan, ,,'s Konings Rok" prenten en uniformen (tot 30 september) Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 oktober: expositie over Ruanda Urundi, (dagelijks geopend van 10 tot 5 uur). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenetr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur Aoademisoh-Histortsch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. RijksherbariumNonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). I Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- i huislaan 7: elke dag geopend van 10—5 u j Jeugdtoiblitheek. leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag. dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u.. I woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u 1 en vrijdag (speciaal voor de grotere Jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonda Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archaologasch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Piilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 bot 12 en van 2 tot 4 uur. Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 I tot 4 uur. Geologisch en mineralogisch museum Gacenmarkt lb: eLke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling, geopend van half trien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 16a. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; diinsdag en 1 tot 5.30 uur; vrijdag van •an 7 tot 9 uur, 10 tot 5.3C ZOETERWOllDE Bromfietser ernstig gewond Terwijl gistermiddag omstreeks kwart voor 6 op het fietspad langs de Hoge Rijndijk een bromfietser twee fietsers passeerde, wilde mevr. H. uit Alphen net voor haar rijdende drietal met haar bromfiets ook nog eens passeren. Zij swam in aanraking met de voor haar rijdende bromfiets en kwam tc vallen. Met een ernstige verwonding aan het hoofd en een zware hersenschudding werd zij naar het academisch ziekenhuis gebracht. SASSENHEIM Kerkdiensten Hervormde Gemeente: 9 u. en 10.30 u Os. Walvaart: 5 u. ds. Vossers te Leiden Verplaatsing feestterrein Wegens de slechte toestand van de Charbonlaan is het feestterrein verplaatst de Narcissenlaan. Zó sprak de raad van Leiderdorp zich Verwachting gerechtvaardigddat GS. hun aanvankelijk standpunt handhaven uit: *70ALS elders iin dit blad is te lezen, heeft de gemeenteraad van Leider- dorp gisteravond naar aanleiding van het eerder gepubliceerde uit voerige voorstel van B. en W. nogmaals over de annexatieplannen gespro ken. Namens de gehele raad legde de heer C. de Graaf (CHU) een verkla ring af, die we hieronder vrijwel in haar geheel weergeven ten behoeve van lezers, die zo uitvoerig mogelijk over deze materie willen worden in gelicht. Dat alleen de heer De Graaf sprak, motiveerde deze door te zeggen, dat de raad één lijn trekt, wanneer het welzijn der gemeente in het geding is. Hij begon met de grote waardering van de gehele raad uit te spreken voor de wijze, waarop B en W. de zaak hebben aangepakt, en vervolgde tot ontwikkeling wordt gebracht, zal Reeds in 1958 werd het collegi van B. en W. met deze zaak gecon fronteerd toen Gedeputeerde Staten verzochten het aanvankelijk gevoe len kenbaar te maken ten aanzien van een voorlopig grenswijzigings plan, waarbij ook de gemeente Lei derdorp was betrokken. De wyzc, waarop het college va ïn W. bü schrijven van 14 oktober 1958 ;ijn gevoelen heeft kenbaar gemaakt, heeft bü de raad respect afgedwongen. Met grote voldoening hebben wy gecon stateerd, dat B. cn W. het college van Gedeputeerde Staten in een goed gefun- damenteerd betoog hebben gewezen op de bedenkelyke consequenties van hun nemen. Hoewel daarover niet hel gevoelen van de raad werd gevraagd, het ons toch van het hart, dat wij dat betoog volledig kunnen onderschrij- ;n dat wy zeer dankbaar zijn, dat liet college van Gedeputeerde Staten daar door tot een ander inzicht is gekomer de gemeente Leiderdorp by het defini tieve grenswyzigingsplan buiten beschou wing heeft gelaten. Argumenten is gebleken, dat de raad der ge meente Leiden het definitieve grenswijzi gingsplan alleen dan aanvaardbaar acht leer aan de gemeente Lèiden ten minste wordt toegevoegd het noordelijk gedeelte der gemeente Leiderdorp, tot an de Berkenkade, en zelfs van mening dat eigenlijk de gehele gemeente Lei derdorp bij de gemeente Leiden te worden gevoegd, wordt het ge voelen van óns college gevraagd. t in verband daarmede ontvangen voorstel van B. en W. dat thans orde is, getuigt van een buitengewoon scherp inzicht in deze zaak, dat, hoe kan het anders, werd verkregen na een diep gaande studie over deze materie. Dit i: duidelijk uit de argumentering ge bleken. Daarvoor willen wij met nadruk grote erkentelijkheid uitspreken het stellige vertrouwen, dat zowel het college van Gedeputeerde Staten als de Inister van binnenlandse zaken hieraan in zeer gewaardeerde aandacht zullen willen schenken. Na al hetgeen over deze zaak reeds geschreven, komt het ons voor, dat het de inzichten Slechts zou vertroebelen ïeer de raad hierop thans algemene discussie opnieuw uitvoerig iu ingaan. De argumentering in het voorstel van en W. is overduidelijk. De raad kan deze volledig onderschrijven. Het bij het voorstel gevoegde concept-besluit zal dan ook gaarne worden vastgesteld. Niettemin willen wij, als raad, in deze jor het voortbestaan van de gemeente Leiderdorp zo uitermate belangrijke zaak nog enkele opmerkingen maken naar aanleiding van de 'argumenten van de raad der gemeente Leiden: Samenwerking Dat aan de gemeente Leiden de mo gelijkheid wordt onthouden om tot een goede oplossing te komen van de vraag stukken, waarvoor een stad als Leiden is gesteld, betwisten wij. Dat hier alleen maar huisvestingspro blemen kunnen worden bedoeld, gelet op de bestemming van de te Leiderdorp gelegen gronden die aan de gemeente Leiden zouden behoren te worden toe gevoegd, lijkt ons een logische gevolg trekking. Mochten er echter ook andere problemen zijn bedoeld wij zouden het op prijs hebben gesteld wanneer de raad Leiden eventuele andere problemen concreet had genoemd dan zal het gemeentebestuur van Leiderdorp de op lossing van deze problemen zeker niet de weg staan. De bereidheidtot samenwerking is steeds aanwezig geweest. De vaststelling het basis-structuurplan voor de Leidse agglomeratie, van een gemeen schappelijke regeling voor de vleeskeu ringsdienst, van een gemeenschappelijke regeling voor het regionaal woonwagen kamp en dergelijke, zijn daarvan het overtuigend bewijs. Mocht het gemeente bestuur van Leiden een'gemeenschappe lijke regeling wensen ten aanzien van de gas- en elektriciteitsvoorziening, dan de gemeente Leiderdorp daartoe :ne bereid, hoewel niet over het hoofd mag worden gezien, dat daarbij dan meer gemeenten zullen moeten worden betrokken. a aanzien van de volkshuisvesting, ter oplossing van de saneringspro blemen te Leiden, heeft het college van W. reeds in 1957 aan het college burgemeester en wethouders van Leiden medegedeeld, dat terzake een inwerking met de gemeente Leiden diende tot stand te worden gebracht. Wij betreuren het ten zeerste, dat deze zaak niet opportuun werd geacht. Wij kunnen derhalve niet anders doen dan de con clusie van B. en W.. dat de gemeente Leiden geen samenwerking wenst en blijkbaar in annexatie de enige oplossing ziet, onderschrijven. Gebrek aan visie De mening van het gemeente bestuur van Leiden, dat structureel en sociologisch gezien de gronden in de Zijllaan en Meijepoldier bestemd zijn voor arbeiderswoningbouw, ge tuigt, naar onze mening, van een ge brek aan visie. Wanneer dit gebied alléén aan de gemeente Ledden zou moeten worden toegevoegd om daar uitsluitend arbeiderswoningen te bouwen, hetgeen niiet zal gebeuren vanneer dit gebied door Leiderdorp daarmede het algemeen belang be slist niet worden gediend. Wij zijn het volkomen met het college en met onze stedebouwkundige adviseurs eens, dat dit niet de bedoeling is geweest van het structuurplan en dat voldoende aandacht is besteed aan de bouw een groot aantal arbeiderswoningen arbeiders uit de te saneren woonwijken te Leiden en voor arbeiders die komende jaren de industriële ontwikke ling in „De Grote Polder" zullen schra gen. Dat gedacht is aan een aantal gezinswoningen voor arbeiders uit di verse fabrieken, getuigt naar onze ning slechts van een goed begrip v de elementaire menselijke behoeften. Volkomen zinloos 3. Wanneer wordt gesteld, dat wat planologisch als eenheid moet worden gezien bestuurlyk niet dient te worden gescheiden, vragen ook w ij ons dan ten slotte de grens ligt. Ook mogen niet in te zien, dat het algemeen belang is gediend met het vormen van z groot mogelykc bestuurlyke bevolking: concentraties. Wy zyn het volkomen met B. en W. eens, dat er tussen Leiden Leiderdorp geen mooiere grens denkbaar is dan de Ryn en de Zyl. Hoe het ook zij, het gemeentebestuur van Leiden ziet reeds nü niet alleen het omstreden gebied van de gemeente Lei derdorp als een deel van een planologi sche eenheid van de stad Leiden, zelfs van mening, dat de gehele gemeente Leiderdorp aan het grondgebied van Lei den zou behoren te worden toegevoegd, dus ook het agrarische gebied gelegen tussen de Does en de grens der gemeente milt Koudekerk aan den Rijn. Deze stel ling is volkomen zinloos. Zelfs wanneer de wetgever deel zou zijn, dat het noordelijk gedeelte der gemeente Leiderdorp aan de ge meente Leiden zou behoren te worden toegevoegd en dat als gevolg daarv: gehele gemeente Leiderdorp zou moeten worden opgeheven, dan zou het agra risch deel der gemeente Leiderdorp, van af de Does, niet bij de gemeente Leiden doch by de gemeente Koudekerk Rijn behoren te worden gevoegd. Van een planologische eenheid met de stad Leiden van dit deel is immers geen sprake. 4. Dat het niet mogelijk zal zijn belangrijke bijdrage te leveren tot de problemen van de randstad Holland is een argument, dat elke grond mist. Het is toch niet dat men, om iemand te helpen bij een ander weghaalt wat men zélf niet heeft? De gemeente 's-Gravenhage en de voor steden worden toch óók niet samenge voegd om de Haagse „overspill" beter te kunnen opvangen? Leiderdorp zal zeker zijn taak in hel kader van de ontwikkeling van de rand stad Holland niet veronachtzamen. Voorbij gestreefd 5. Ook wij vragen ons af of Leiden zyn taak als centrumgemeente wel ver staat wanneer wordt betoogd, dat de stad (Leiderdorp) voor haar ingen in belangrijke mate zal zijn aangewezen op en zal aanleunen te gen de stad Leiden. Reeds nu is Leider dorp in verschillende opzichten de stad Leiden met zijn recreatieve voorzienin- •houdingsgewijs voorby gestreefd. Doch daar gaat het in wezen niet om. Er dient een gezonde wisselwerking te zijn tussen de stad en de randgemeenten, zonder dat annexatie noodzakelyk is. Met annexatie wordt het algemeen be lang niet gediend. Aanvechtbaar 6. Dat het draagvlak der gemeente Leiden zo groot mogelijk moet zijn dat de meest ideale oplossing zo- 1 voor de Leidse moeilijkheden a'ls voor een belangrijk deel van de randstadproblemen gelegen zo-u zijn m het vormen van één krachtige, centraal geleide, bevolkingsconcen tratie rondom de stedelijke kern van Leiden, is een opvatting die zeer aanvechtbaar is. Ddt heeft het col- de haardolle met het hoogste rendement méér warmte P. M. PERQUIN HOGE MORSWEG 78, OEGSTGEEST - TEL. 21584 b.g.g. 21351 lege van B. en W. zeer goed aange voeld en weerlegd. Wij beschikken niet over cijfers om te kunnen beoordelen of de gemeentelijke belastingheffing in Leiden gunstig of on gunstig afsteekt ten opzichte van de randgemeenten. Bovendien is de finan ciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten wel enigszins gewijzigd in de loop der jaren. Van het gemeentelijk belastinggebied is niet zoveel meer over- Wij vragen ons echter wel af of, in dien aan de gemeente Leiden dat deel der gemeente Leiderdorp zal worden toe gevoegd waar Leiden uitsluitend wonin gen wil bouwen voor 30.000 arbeiders, de kosten van deze uitbreiding wel op wegen tegen de vergroting van het draagvlak der gemeente Leiden. Bezuiniging Ten slotte nog een opmerking over de wenselijkheid van een zo groot mogelijke bevolkingsconcentratie. Wanneer wij het goed hebben be grepen gaat het hier om de bezuini ging op de gemeentelijke, uitgaven, een beter financieel beheer en de vereenvoudiging van de administra tie. Inderdaad hebben in de parle mentaire geschiedenis deze argu menten, die vrijwel steeds in één adem werden genoemd, de regering wel aangesproken wanneer het op heffing van zeer kleine gemeenten betrof. Moeilijk kan worden betoogd, dat daarom opheffing van de ge meente Leiderdorp noodzakelijk is. Dit is dan ook geen argument van het gemeentebestuur van Leiden, maar wel wordt betoogd, dat het aanbeveling ver dient dat een zo groot mogelijke krach tige, centraal geleide, bevolkingsconcen tratie dient te worden gevormd. Wij be hoeven aan de argumenten die hiertegen zijn aangevoerd niets toe te voegen. Wij onderschrijven volkomen, dat de afstand tussen gemeentebestuur en burgerij steeds groter wordt, dat van het „zelf doen" der burgerij steeds minder terecht komt. dat onze grote gemeenten ambte lijk bestuurde instituten worden en dat het begrip van het plaatselijk burger- hap een zinledige formule dreigt te Wij zijn van meniing dat wanneer :n gemeente groter wordt dian 100.000 inwoners, het bestuur zijn overzichtelijkheid verliest en het be- stuunselement steed's sterker door het ambtelijk-bureaucrafcische ele ment wordt verdrongen. Daarmede wordt het algemeen belang beslist niet gediend. Het geheel der argumenten van gemeentebestuur van Leiden overziende, kunnen wü niet anders doen dan tot de conclusie komen, dal Leiden er niet in is geslaagd aan te tonen, dat het algemeen belang de toevoeging aan de gemeente Leiden vordert van de omstreden gron den aan de ZüDaan cn in de Meijepolder. Integendeel. Het algemeen belang ver zet zich daartegen. De in het voorstel van B. en W. neergelegde argumenten spre ken een overduldelüke taal. Wij zijn dan ook unaniem van mening, dat deze argumenten, als zünde ook het gevoelen van de raad. ter kennis van Gedeputeerde Staten dienen te worden gebracht. Daarbü spreken wy de uit, dat zowél het college van Gedepu teerde Staten als de minister van binnen landse zaken daar goede nota van zullen nemen en dat het gegeven moge zün nog vele jaren werkzaam te zün tot heil van de Leidse agglomeratie in het algemeen cn tot heil van de gemeente Leiderdorp in het bijzonder." Kostbare duiven gestolen Een ongenode gast heeft een bezoek gebracht aan de woning van Je heei Holland aan de Zijloordkade. Van eer in de tuin staand duivenhok wterd de sluiting geforceerd en een zeven.tal dui ven werd meegenomen. Dat hier een kenner aan het werk ls geweest, blijkt uit het feit, dat de kost baarste dieren werden uitgezocht. Alleen heef de dader zich blijkbaar wat ve in de gelijkenis met andere exemplaren want 2 van de vermiste dieren, die der waarde vertegenwoordigen werden door hm weer losgelaten en deze zijn weer op het hok van de eigenaar neer gestreken. De vijf vermiste duiven ver tegenwoordigen een waarde van verschei dene honderden guldens. Een vaog signalement van de vermoe delijke dader, die waarschijnlijk per rij wiel was, is bekend; de politie vond voorts in de tuin sporen. Onbegrijpelijk is, dat i.emanJ, die zich waarschijnlijk zelf „duivenliefhebber" noemt, tot zo'n laffe daad kan komen. Misschien echter kan hij toch nog de moed opbrengen ook de andere 5 dieren, waar de eigenaar zeer aan gehecht is, Voor KOELKASTEN NAAR RADIO KROMHOUT Vliet N.Z. 32 - RIJNSBURG VOORSCHOTEN Kwekerssucce* iDe firma E. Griffioen en Zn. alhier var- wierf een gouden medaille; duit keer te Utrecht voor een inzending vaste plan ten. De keuring vond plaats door de Kom Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en plantkunde. Verder ontving de firm a nog een ge tuigschrift van verdienste voor een in zending Phlox Pan. Windsor. LISSE Straatprcdiking Vanavond (zaterdag) van 7 tot 8 uur straatprediking met medewerking vaai jeugdgroep uit Haarlem. NVERVAARD gaan moedige idealistische mannen voort met in Leiderdorp kerkconcerten te or ganiseren. Ziende op de nauwelijks merkbare weerklank die deze geest drift doorgaans oproept, willen wij nog eens met nadruk ons respect voor hun culturele werkzaamheid uitspreken. Zij moeten er zeker mee doorgaan, tegen alle lauwheid in Het groepje liefhebbers, dat telkens weer tracht aan te tonen, dat Leider dorp meer is dan een buitenwijk van de stad, mocht nog eens aangroeien tot een massa. Men kan het zich haast niet voorstellen. Jan Bot. organist te Sliedrecht, is a' zodanig eigenlijk nog aankomend. Hij in de leer bij Piet van den Kerkhoff, di het vermaarde Rotterdamse Nieuwe Zui- derkerk-orgel bespeelt en is verbonden aan het consérvatorium van de Maasstad Het zeer nauwkeurige, tegelijk muzikan teske spel van Van den Kerkhoff ken nend, nemen wij voetstoots aan, dat Jan Bot bij hem in goede handen is. Zijns meesters speeltrant was in de voordracht niet onduidelijk merkbaar. Maar Bot mist nog de rustige zekerheid-onder-alle-om- standigheden, de vrijheid-van-beweging, die eerst de gave. vervoerende herschep ping mogelijk maken. Door het vaak wat stroeve, niet zelden ook los-vaste spel heen, bespeurde men echter zonder veel moeite de organis tische begaafdheid van deze jongeman. Als hij maar eens de technische hinder nissen overal de baas kon zijn, zodat die hem geen afleidende ziorgen meer zouden dachten wij. Een cantus-firmus met snel op en af lopende gamma's (melodie Psalm 24) van de Nederlander Hendrik Speuy, die om de eeuwwisseling van 1600 leefde, kreeg al dadelijk een veelbelovende vertolking. Doch hierna vielen de drie variaties ovei Psalm 116 van Anthony van Noordt tegen. Zij liepen niet slecht, maar het leven ontbrak. Dit gold niet voor de verklanking van Buxtehude's preludium en fuga in g-moll in feite toccata's en fugae. Vooral de tweede fuga gedroeg zich levendig genoeg. Maar in dit werk kwam nheid door een zekere krampach tigheid niet volledig tot stand. Zeer fraai klonken dan weer twee koraalvoorspelen an Bach: Wer nur den lieben Gott lasst alten, voortreffelüker nog dan het, iets te weinig zingende Ich ruf zu Dir. De beide gespeelde delen uit Handel: tweede orgelconcerto gelukten maar zeei ten dele. Het allegro zat los in elkaar en menige gevallen steek bleef niet onop gemerkt. Dit beeld vertoonde, in minder mate, ook Mendelssohns tweede Sonati De slot-fuga, in constante vaart voorge dragen, maakte echter veel goed. De finale voldeed -het allerbest. Temeer was dit opmerkelijk, daar César Francks moeilijke derde Choral als sluitstuk was gekozen. Bot gaf hier duidelijk blijk van inzicht en muzikaal aanvoelen. Hij wist het improvisatorische karakter door een ongedwongen weergave en een verstan dig rubato-gebruik in voldoende mate te realiseren. Ook viel het werk onder zijn handem niet in stukken uiteen, zoals dit met zo weinige vertolkers overl.omt, maar de verborgen eenheid triomfeerde, zij het dan nog niet in aangrijpende ver hevenheid. Toen wisten wij. dat Bot het wel zal leren. Joh. van Wolfswinkel LEIDERDORP Burgerlüke stand GEBOREN: NeeLtje Jacqueline dr. I. Leemans, 35 jir, en N. Koolmees, Pink- tarbloem 5; Maantje Dirkje dir. van G 'an Luik. 25 pr, en N C. van der Wekken, Hoofdstraat 120; Lucia Margainetiha Mania ran H. F. M, Jerphanion, 34 jr, en E. A. M. Steenbergen, Van 'Geerstraat 9: Willem zn. van J. van der Zwart, 36 ji, i N. Taitje, Pabrirnondumipank 16, Hervormde Gemeente Dorpskerk 10 uur de heer v. d. Hoek )0 uur ds. Hedns van Amsterdam; kerk- zaal Zijl-kwartier 6.30 uur de heer v, d Hoek. (Ad vei 7i tic) gadering van de gemeenteraad van Leiderdorp bij de behandeling van langzamerhand beruchte annexatieplannen. Ook de dicht bezette blieke tribune bewees hoezeer heel Leiderdorp het annaxatie-wel en - ter harte gaat. Duidelijk en geargumenteerd heeft de raad zich bij monde van zijn nestor, de heer C. de Graaf (CHU) uitgesproken, waarna burge meester K. van Diepeningen in een korte slotbeschouwing concludeerde, dat de hoop en verwachting gerechtvaardigd zijn, dat Gedeputeerde Staten in hun advies aan de minister geen aanleiding zullen vinden hun aan de betrokken gemeenteraden toegezonden standpunt (waarbij Leiderdorp gemoeid wordt gelaten) te wijzigen. Dit zou dus betekenen, dat G.S. de Leidse wensen met betrekking tot Leiderdorp naast zich neer zullen moe ten leggen. Voor degenen, die in details wil len worden ingelicht, publiceren we elders in dit blad de tekst van de toespraak, die het raadslid De Graaf namens de gehele raad hield en die neerkomt op een volledig afwijzen van de Leidse wensen. Burgemeester Van Diepeningen gaf hierna nog een samenvatting van de „annexatie-ge schiedenis", die in juni 1958 begon met een schrijven van G.S. aan ver scheidene gemeentebesturen. Hierin werd de aanvankelijke mening in deze besturen gevraagd over de grenswijziging, waarbij ook Leiderdorp was betrokken. Nadat de gemeentebe sturen hun meningen aan G.S. kenbaar hadden gemaakt, kwamen GedeputeiV de Staten met een grenswijzigingsvoor- stel, dat Leiderdorp ongemoeid liet De gemeenteraad van Leiden bleek' het Besluit Burgem. Van Diepeningen was van mening, dat niet alleen de minister van binnenlandse zaken en het college van G.S. maar ook het gemeentebestuur van Leiden wel onder de indruk moeten komen van dc waardige w(jze, waarop de gemeente Leiderdorp haar standpunt verdedigt, zonder gebruik te maken van allerlei nietszeggende sentimenten. Ais het grenswüzigingsgevaar voorbij is, zullen we onder Gods leiding vele be langrijke besluiten moeten nemen en ten uitvoer moeten brengen voor de verdere uitbouw van onze eigen ge- te, zo besloot de burgemeester zyn kennis toespraak. Hierna verklaarde de raad zich akkoord met het volgende besluit De raad der gemeente Leiderdorp, gezien het verzoek van Gedepu teerde Staten der provincie Zuid- Holland, van 11 juli 1960; gelet op het besluit van de raad der gemeente Leiden, van 18 mei 1960, gelezen het voorstel van burge meester en wethouders van Leider dorp, van 16 augustus 1960, besluit met verwijzing naar bovengenoemd voorstel van 16 augustus I960, ter n Gedeputeerde Staten der Zuid-Holland te brengen a. dat de uitspraak van de raad der gemeente Leiden, gebaseerd op het preadvies van burgemeester en wet houders van Lelden, van 14 nici 1960. dat tenminste het noordclük gedeel te van dc gemeente Leiderdorp, tot aan de te verleggen provinciale weg no. 6. bü de gemeente Leiden behoort te worden gevoegd, niet is geba seerd op overwegingen die aan dc behartiging van het algemeen belang bevorderlijk kunnen zijn; b. dat de raad der gemeente Lei den er niet in is geslaagd aan de op hem, volgens parlementaire opvat tingen, drukkende bewüslast te vol- Dranki vergunningen Met de verdere agenda was de raad - de lengte ervan (35 punten!) in aan merking genomen vrij vlug klaar. Bij de ingekomen stukken was een af schrift van een Koninklijk Besluit, voorstellen betreffende de vaststelling van een „overlegver- ordening", nodig voor het instellen van een commissie voor georganiseerd over- intrekking van de verordening op de bestrijding van wandgedierte; wijziging salarisverordening en van de ziektekostenregeling voor ambtenaren; verpachting van het jachtrecht op en kele percelen water aan de heer Chr. R. Hendriiksen te Zoeterwoude; verhuur van de tennisbanen; uitbreiding van het tennispark van 3 tot 6 banen; wijziging van de waterleidingverorde ning ten behoeve van grootgebruikers toekennen van f 88 premie voor ver beteren van de woning Hoogmadese- weg 2; jaarlijks besohikbaarstellen van maxi maal f75 voor aankoop van prijzen voor de Vebo-tentoonstellingen verhoging van de beloning voor het brandweerpersoneel tot f3 per uur voor de brandmeester en f 2.50 voor de brand wachten. Bejaardencentra m Over het voorstell van B.en W. af wijzend te beschikken op het verzoek de R.K. lager, school betreflende lanbrengen van 'n zonwering moest worden gestemd; de stemmen staakten echter. Verschillende verzoeken om sub- werden overeenkomstig de voor stellen van B. en W. afgewezen. In de rondvraag informeerde de heer Nievaart (P.v.d.A.) naar de plannen inzake een bejaardencentrum. Dinsdag wordt hierove. juist door B. cn W. ge sproken, zo antwoordde dc burgemees ter, die het er wel over eens was, dal men nu eens spoedig tot zaken moet komen op dit gebied. Ten slotte wees de heer G, Los (a.r. nog op de zyns inziens gevaarlijke ver keerssituatie bij de Doesbrug cn naasie omgeving. Hij suggereerde het aanbren- van borden, waarop de maximaal toegestane hoogte en breedte wordt aangegeven. De burgemeester verzeker de hem, dat aan deze zaak met spoed iandacht zal worden geschonken. De ontwikkeling van het Britse gevechtsvliegtuig van de Slag om Engeland tot op heden werd geïllustreerd door deze schitte rende vlucht boven Coltishall, Norfolk, ter voorbereiding van de twintigste herdenking van de Slag om Engeland. De verbaasde toeschouwer zag (van links naar rechts, van beneden naar bo ven): een Hurricane, een Spitfire, een Meteor (de eerste straal jager van de RAF), een Hunter, een Javelin „AU Weather", (een toestel met deltavleugels) en een Lightning, de nieuwste aanwinst die 1500 mijl per uur vliegt.... WARMOND Chr. school jubileert Ruim 75 jaar geleden (op 27 februari 1885) werd de vereniging „Een school met de Bij.bel" opgericht en 50 jaar geleden op 30 september 1910, nam de vereniging lar schoolgebouw in gebruik. Ter gelegenheid van een en ander wordt aanstaande donderdagavond om 8 de Hervormde kerk een herden kingsbijeenkomst gehouden. Spreker is prof. dr. J. Schonevold in Den Haag, in Warmond geboren en oud-leerling der school. Start Hervormd winterwerk ;t winterwerk van de diverse clubs erenigingen der Hervprmde Gemeen- •ordt ingezet met een openingsdienst welke gehouden wordt op zondag 18 sep- mber in de morgendienst. Het kerk tor verleent medewerking. Na de dienst er in 't Trefpunt nog een gezellig sa- ienzijn van de jeugd. De start van de verenigingen is als volgt: Zondagsschool: zondag 11 septem- Het Kerkkoc Catechisaties Meisjesclub avonds half Jongensclub: dinsdag 20 is reeds begonnen en) ensdagavond laandagavond 19 sep- iensdag 14 september, half vergadering dinsdag .1 per vier weken worden gehouden, •dag 24 september, vrouwenvereniging heeft nog en- weken vrij en begint 23 september Meisjeskoor Getracht zal worden een meisjeskoor op te richten voor meisjes van 12 jaar en ouder. Men kan zich vóór 18 septem ber opgeven bij mevrouw Van Leuveren, Schippersdam 8. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moei zijn bezorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss Aldabi (11/9); Australië: ss Ixion (1319); Brazilië: ss Aldabi (ll/nj; Brits-Oost-Afrika Canada; ss Staten dam (11/9); ms Tindefjell (14/9); ms Des- demona (15/9); Chili; ts Braunschweig (15/9); Indonesië: Ned. Antillen: ms FaLkanger (13/9); Ned.-Nw,-Guinea; Nieuw-Zeeland; ms Waipawa (14/9); Su riname; ms Ammon (14/9); Unie van Z. Afrika en Z-W.-Afrika; ms Oranjefon tein (13/9).

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3