CETALAti Chatillon - Coligny kreeg nieuwe kerk Uw probleem is het onze Meningen van anderen Een woord voor vandaag Werken in Parijs: denk om kerkelijk attest 2 Enkele kanttekeningen u POLITIEKE CRISIS OP TERMIJN? (I) jyjET de voetbaltoto zijn we er nog niet. Er is een vrij grote kans, dat het wetsontwerp tot wijziging van de Loterijwet dinsdag of woensdag a.s. door de Eerste Kamer zal worden verworpen. Gebeurt dit, dan ontstaat een politieke crisis op termijn. In de Tweede Kamer is het wetsvoorstel op 7 juni aanvaard met 76 tegen 68 stemmen. Vóór stemden de K.V.P., alle liberalen op één na en alle christe- lijk-historischen op twee na, alsmede één antirevolutionair. In de Eerste Kamer liggen de verhoudingen anders. Afgaande op het voorlopig verslag lijkt het meer dan waarschijnlijk, dat de liberale senatoren, in tegen stelling tot hun politieke vrienden aan de overzijde van het Binnenhof, tegen het wetsontwerp zullen stemmen. Indien elke fractie eensgezind is, alle leden aanwezig zijn en geen van hen zich aan de stemming onttrekt veronderstellingen die nog niet zijn be wezen dan zal het toto-ontwerp worden verworpen met 42 tegen 33 stem men (vóór: 25 K.VJP. en 8 C.H.U.; tegen: 22 P.v.d.A., 7 V.VJD., 8 A.R.P., 4 C.F.N. en 1 S.G.P.). Minister Beerman heeft in zijn memorie van antwoord opnieuw gewaar schuwd, dat „een verwerping van dit wetsontwerp tot een zodanige con stellatie sal voeren, dat binnen afzienbare tijd een gespannen politieke situatie sal ontstaan". Concreter gezegd: er zouden spanningen ontstaan tussen de regering en de Kamermeerderheid. Want de regering zou van de uiterste mogelijkheden, die de huidige Loterijwet biedt, niet opnieuw gebruik makén, aangezien zij dat alleen tijdelijk verantwoord vond in afwachting van de wetswijziging. En de Kamermeerderheid van haar kant wenst, dat vergunningen voor sportprljsvragen worden verleend. Met andere woorden: na de verwerping van het wetsvoorstel zou de minister niet onmiddellijk aftreden. Er zou dus ook niet onmiddellijk een kabinets crisis rijn. Maar er zou wél een crisis op termijn in het verschiet liggen, zoals prof. Homme in de Volkskrant van 23 juli heelt opgemerkt. POLITIEKE CRISIS OP TERMIJN? (II) T^TEN kan bij crisis op termijn nog altijd erop gokken, dat er misschien nog het een of ander tussenkomt, waardoor het zo'n vaart niet zal lopen, zei de heer Romme in zijn beschouwing over de voetbaltoto. Eén van de dingen die er tussen zouden kunnen komen, is een initiatief-ont werp van uit de Tweede Kamer, waarin alsnog een toto met een verhoogde of een vrije hoofdprijs zou worden voorgesteld. Maar zou minister Beerman bereid zijn een dergelijke regeling, tot stand gekomen zonder sijn medewerking, uit te voeren? De mogelijkheid hiertoe heeft de bewindsman niet geheel uitgesloten. In de memorie van antwoord zegt de minister op dit punt alleen: „Van de regering mag voorts niet ver wacht worden, dat zij na verwerping van het onderhavige wetsontwerp een nieuw wetsontwerp zou indienen, waarin de grenzen van sportprijsvragen ruimer worden getrokken dan in het onderhavige voorstel". Een initiatief- ontwerp van de zijde der Kamer wordt door deze opmerking niet bij voor baat getorpedeerd. Wij voor ons zouden een compromis tussen regering en parlement via een initiatief-ontwerp niet al te elegant vinden. Toch zouden we er de voorkeur aan geven boven een kabinetscrisis. In liberale kring denkt men daar blijkbaar enigszins anders over. De Nieuwe Rotterdamse Courant bijvoorbeeld schreef zaterdag jl. onder het strijdlustige opschrift „Buigen of barsten" een hoofdartikel, waaruit we de indruk kregen, dat een kabinetscrisis in die kring niet geheel onwelkom zou zijn. liet blad wierp de retorische vraag op: „Zullen de liberale senatoren zoiets (namelijk een kabinetscrisis) willen riskeren? Waarom niet? Zij hebben nogal wat kri tiek op het kabinet-De Quay gehad, in het bijzonder op bepaalde figuren in dat kabinet. Verwerping van de voorgestelde toto is voor hen stellig ook een saak van beginsel, nl. wegens de beperkingen." Het is goed, zich In dit verband te herinneren, dat de liberale kritiek zich niet in de laatste plaats ook op liberale ministers richt. In het bijzonder het beleid van de heren Visser (Defensie) en Korthals (Verkeer en Water staat) is de liberale partijgenoten niet meegevallen. Het zou velen in de V.V.D. vermoedelijk wel iets waard zijn, als zij deze te licht bevonden be windslieden tijdig vóór nieuwe verkiezingen overboord konden zetten. Daarbij zou de liberale fractie zich dan tevens als kampioen van de vrije toto kunnen opwerpen. Of deze belangen opwegen tegen andere belangen die bij een eventuele kabinetscrisis in het geding zouden zijn, is een vraag waarop de senatoren zich in elk geval tot dinsdag nog kunnen bezinnen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Poederooyen: T. Kamer beek, kand. te Bodegraven Belast met gedeelte van het studen tenpastoraat te Groningen: dr. O. J. de Jong te Neuwolda, tevens beroepen pre dikant te Ten Boer. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Ede, 4de pred. plaats: K. Siprink te Oosternijkcrk en .H Tien te Nijkerk Beroepen te Berlikum: W. v. d. Zwam te Nieuwe-Pekela. Examens: de classis Almkerk heeftprep. geëx. en beroepbaar verklaard de heer H. Eikelboom, kand. te Sleewijk, die echter nog geen beroep in overweging kan nemen; de classis Leiden heeft prep. geëx. en beroepbaar verklaard de heer J. Sap, kand. te Leiden, Houtlaan 6, die terstond beroepbaar is. Eens was dit imposante bouwwerk de plaats van samenkomst der Huge noten in Ch&tillon-Coligny. Maar na dat de Reformatie hier in bloed was gesmoord heeft het gebouw verschil lende andere bestemmingen gehad. En enkele jaren geleden is het door een Parijse eigenaar als pakhuis in gebruik genomen... Maar GodsWoord is niet aan een bepaalde plaats gebon den: elders in deze Franse stad klinkt, nu in een totaal vernieuwde en tot kerk verbouwde oude rubber- laarzenfabriek, het Evangelie der vrije Dag van vreugde in oud-centrum der Hugenoten (Van een medewerker) TTTIE Parijs bezoekt maakt stel- lig een tocht naar de Sacré Coeur op de heuvel van Mont- martre. Over deze kerk werd meer dan 40 jaar gebouwd en zij kwam omstreeks 1920 gereed als inlossing van een belofte door de kerken van Savoie gedaan na de grote nederlaag van Frankrijk in 1870. Daarna zijn er in heel het grote Frankrijk hoegenaamd geen ANDERZIJDS TOTO Het wetsontwerp, waarin de sporttoto wordt geregeld, ral binnenkort in de Eerste Kamer worden behandeld. Het is bekend dat er in dit college geen enthousiasme voor het wetsontwerp bestaat. Het kan daar om de komende week wel eens gaan span nen voor de regering. De Telegraaf voorriet rulke span nende dagen, want het blad rekent er op dat de socialisten en de communisten in de Eerste Kamer geen hand rullen uitsteken om de regering te redden. De houding van de anti-revolutionairen en van de liberalen tal daarom beslissend rijn. Het blad schrijft: „Het standpunt van de A.R. en van de V.V.D. is duidelijk genoeg. De A.R. is principieel tegen elke loterij, de V.V.D. wijst de ver-gaande bevoogding af, waaraan de voctbaltoto in haar huidige vorm mank Het il echter te hopen, dat beide fracties op het laatste moment sullen tonen, dm hij hen het geronde verstand overheerst. Een kabinetscrisis in Nederland op grond van een voetbaltoto rou Nederland in de wereld van vandaag in hoge mate belache lijk maken. Geheel anders luidt het commentaar van Het Vrije Volk. wanneer het schrijft: „Toen dit kabinet De Quay werd gevormd is er al met het gezag van de regering ge sold door de manier waarop voor sommige departementen een minister werd gezocht. De zwakke heietting van verscheidene pOg« ten heeft een aantal blunders veroorzaakt, die een ander ministerie niet ongeschon den rou hebben overleefd. De laatste weck heeft aan deze blunders weer een paar staaltjes van verbluffende onbekwaamheid toegevoegd. Zou Nederland zich onder de ze omstandigheden tot het mikpunt Nan spot maken als deze regering zou moeten aftreden. Het ziet er in tegendeel meer naar uit dat het aanblijven van deze regering liet gezag van Nederland meer schade doet dan het aftreden. Al» het verwerpen van de wetswijziging waarin de voetbaltoto is ge regeld, zou leiden tot een regeringscrisis, waaruit een sterker kabinet te voorschijn 7nu komen, zou er in brede kring een ge voel van opluchting zijn. Het lijkt onz onjuist uit angst voor de socialisten een regering in liet zadel te hou den, die nodig aan reconstructie toe is. Door wat de minister-president deze week beeft gepresteerd en door de manier waar op de overheidsvoorlichtingsdienstcn en de minister van Buitenlandse Zaken zijn ge- zirht hebben trachten te redden zijn wij in de sfeer van da operette terecht gekomen." Aduertentie Pracht' handen Hamea-Celei Hei li de Hememelii die T 'm doet AMBON VOORUIT In Ons gemeenteblaadje" van de hervormde gemeente van Le- mele gaat de Ambonese predi- kant ds. C. Mataheroe in op een artikel dat in Wending stond van de hand van P. B. Renes, vir. S. C. graaf van Randwijk en prof. mr. F. Af. baron van Asbeck. Dit artikel handelt over een afschei dingsbeweging in Indonesië die op een onzalig ogenblik (in april 1950) leidde tot de stichting van de volgens de schrijver zoge naamdeRepubliek der Zuid-Mo- lukken. Ds. Mataheroe schrijft: /VVER de narigheden uit die tijd A-s op Ambon, waarvan wij getui ge waren, wil ik niet meer schrij ven; ik wil slechts dit zeggen, dat wij op Ambon en in de Molukken blij en opgelucht waren indertijd, toen dit avontuur voorbij was en een begin kon worden gemaakt met de opbouw van de kerk etl het land In een zo sterk veranderende Aziatische wereld. Helaas wordt hier in Nederland nog een veel te grote aandacht besteed aan een slechts hier te lande bestaande droom van een Zuid-Molukse Repu bliek. De heer Van Renes was in 1957 op Ambon i.v.m. een onderzoek naar bepaalde onderwijszaken. Hij heeft echter ook vele leidende Am bonezen op socipal en economisch gebied gesproken en eveneens men sen die vroeger hoge functies had den bekleed in dc Zuid-Molukse Republiek, maar die nu blij waren van dit avontuur af te zijn! Enkele uitspraken die de heer Renes op tekende bij gelegenheid van niet- officiële gesprekken luidden: ,,We hebben hier wel iets anders aan het hoofd dan de R.Z.M." - „Wij willen autonomie binnen het Groot- indonesisch verband. Daarbuiten is voor ons alleen het isolement". - ,,Het RZM-avontuur zullen wij niet herhalen." /"AVER de verhouding van Djakar- ta en Ambon had de heer Re nes in 1957 op Ambon ook vele diepgaande gesprekken met de Am- bonse intellectuele en economische elite. En dit tekende hij aan van hetgeen hij uit Amb'onse mond ver nam: „Djakarta heeft altijd be weerd, dat Ambon de republiek (Indonesië) en dat de republiek de Ambonezen niet missen kan. Als de centrale regering (in Djakarta) nu ook maar besefte, waarom dat inderdaad zo is, zou ze in de eer ste plaats het transportprobleem op lossen. We missen elkaar nog steeds". En tot slot schrijft de heer Renes deze zeer behartenswaardlge op merking die niet in het minst van belang is om het leven en werken van de Molukse Protestantse Kerk in het jongste verleden en in de toekomst te begrijpen: De slogan •pi) ja ip qaq Jija jaoiu uoquiy" op Ambon in 1957) niet gehoord. Ambon was namelijk vrij. Er klonk een heel ander geluid en dat was: Ambon moet vodïuit!". En het klonk er zeer hartstochtelijk". Al dus de heer Renes ln Wending. Hieraan zou ik nog willen toevoe gen de wens: Och, mocht men hier in Nederland deze hartstochtelijke roep uit de Molukken nu toch ein delijk eens horen! TREURIG De voorpagina-schrijver van het ..Algemeen Doopsgezind Weekblad" Waluts ging vorige week in op een artikel in het laatste nummer van het interna tionale doperse orgaan „Der Mennoniet" met een reisverslag van mennonieten door Rusland: dit verslag voor. Men zegt steeds dat het daarmee zo goed gaat. De eigen lijke Russisch-orthodoxe kerk, nu ja... Maar de Baptisten: dat is ge weldig! Er zal zeker wel iets waar wezen van deze klanken. De lieden, ook Nederlanders, die ons over een en ander berichten, zijn te be trouwbaar om niet te geloven. Al vraagt men altijd: zien zij Alles? Mógen zij Alles zien? En blijft de hele zaak niet uitermate verdacht, en in dienst genomen door, of ge steld van. het marxistische evange lie, in de verschrikkelijk1? vorm die er ginds aan gegeven is? Maar één ding blijft mij over die Russische Baptisten maar in het hoofd hangen. Veel Menno nieten hebben bij hen zo'n beetje hun geestelijk onderdak. Maar zij mogen daar niet aan het Heilig Avondmaal deelnemen, omdat zij niet door onderdompeling gedoopt zijn- Zie, dat nu acht ik treurig. En meer dan dat! Theologen van naam, zoals de zoon van de grote dogmaticus Karl Barth, Markus Barth, zeggen dat het Griekse woord voor dopen in dc bijbel be slist niet onvoorwaardelijk voor on derdompelen gebruikt wordt. De Baptisten daar, cn hier, houden, ondanks dat, aan dat ritueel vast. Dat is hun zaak, en niemand zal het hun euvel duiden. Dat die vorm echter zo on-voorwaardelijk is, en zó bepalend voor de inhoud, is een formalisme, „van het zui verste water". Ontstellend, droevig en ijselijk! Men zou zeggen: wat moet er dén nog gebeuren om christenmensen tot elkaar te krij- nieuwe kerken meer gebouwd. In vele dorpen zijn de r.k. kerken al jarenlang gesloten wegens ge brek aan belangstelling. De Ne- derlandse kerken van Sens en Chatillon-Coligny zijn gelegei het meest ontkerstende deel van Frankrijk. Daarom was de inge bruikneming van het kerkgebouw in Chatillon niet alleen een hoog tijdag. voor onze landgenoten in het departement van de Loiret e.o., maar ook een uitzonderlijke gebeurtenis in Frankrijk, die sterk de aandacht trok van de be volking. Dat een groep vreemde lingen, die om in hun levenson derhoud te voorzien en met het oog op de toekomst van hun kin deren naar Frankrijk kwamen, daar dadelijk begon een eigen kerkelijk leven op te bouwen ten koste van grote offers, wekte ve ler belangstelling en bewonde ring. Van heinde en ver waren de Nederlandse kolonisten naar Cha tillon-Coligny gekomen om de plech tige ingebruikneming bij te wonen en een onafzienbare rij auto's stond langs de straten van de stad ge parkeerd. Ook uit het oude vader land was de opkomst groot. Kort voor het aanvangsuur arriveerde de grote bus met de classisafge- vaardigden, die ook de luidklok meebracht, vorige week door een onbekende gever uit de classis Dor drecht geschonken. Enkele jongelui hielden de klok (van 60 kilo) om hoog en het eerste klokgelui werd door de schare met blijdschap en onteoering aangehoord. Verbazing Het vriendelijke kerkje ontlokte me nigeen een kreet van verbazing. En zij, die destijds de oude rubberlaarzenfa- briek van binnen hadden gezien, ken den het interieur niet meer terug. Zij konden er niet over uit. dat onder de bekwame leiding van de bekende Rot terdamse architect B. Lengkeek zulk een schitterend resultaat was bereikt. Op de beide zuilen was op kunstzin nige wijze een versiering aangebracht, links het Christusembleem tXP) en rechts de alpha en de omega. Met na me het schilderwerk werd zeer ge roemd. Het was de Zwijndrechtse fir ma F. Groeneveld en Zoon. die hier belangeloos medewerking verleende en ook het contact legde met de Chr. Na tionale Schilderschool te Zwolle. Enke le leerlingen van deze school hebben onder leiding van hun directeur, de heer C. Lips, in de zomervakantie kerk geschilderd en zij hopen in herfstvakantie terug te komen om bijlokalen af te werken. Geadopteerd Er was een brief binnengekomen, waarin de heer Lips, mede namens het bestuur, mededeelde, dat de school het kerkgebouw had geadopteerd, de alge hele afwerking zou verzorgen en ook in de toekomst het onderhoud voor zijn rekening zou nemen. Ds. F. J. Jonkhof, predikant voor de verstrooiden in Frankrijk en sinds kort ook consulent voor Chatillon-Coligny, leidde het liturgisch gedeelte van de dienst. Ds. W. F. M. Lindeboom van Zwijndrecht, die op verzoek van de kerkeraad van Chatillon en de depute* ten der generale synode de steunactr- in Nederland had gestimuleerd met een resultaat, dat alle verwachting over trof, hield de predikatie. Hij koos tot tekst Cor. 3 vers 9b; „Gods bouwwerk zijt gij". Altoos kracht Na uiting te hebben gegeven aan de gevoelens van diepe dankbaarheid voor deze dag zei ds. Lindeboom o.m.: „In dit oude Hugenotencentrum, eens het „Mekka der Reformatie" genoemd, maar waar het reformatorisch belijder, op wrede wijze in bloed werd ge smoord. ontvangen nu de protestanten van Nederlandse stam een eigen kerk gebouw". De predikant die achteren volgens sprak over de bouwmeester of architect, het fundament en de boven bouw van dit bouwwerk, herinnerde er aan, dat eens de straten van Chatillon Hugenoten. „Wat Christus houdt Zijn Kerk in stand. Klei ne mensennanden leveren geen eeuwij hcidswerk, maar wat door de Hei- geschiedt heeft altoos kracht, houdt eeuwig stand. De oude Hugenotengroet was: Jusqu' a l'aurore! Totdat de dag aanbreekt! Als het doel is bereikt, houdt de dienst der middelen op". „Misschien", zo besloot ds. Linde boom, „zal In later jaren hier in het Frans worden gepreekt, Dat mag niet hinderen, doch God verhoede, dat ooit binnen deze muren een verbasterd na kroost vergadere om een ander evange lie te prediken en te horen dan dat van Jezus Christus en Die gekruisigd!" Toespraken Nadat deze Indrukwekkende kerk dienst beëindigd was werden nog en kele toespraken gehouden. Ds. H. J. Winter, oud-consulent der gemeente, sprak zijn dankbaarheid uit over de aanwezigheid van de burgemeester, die alle medewerking verleende bij de bouw. Een frappant verschil met wat m het verleden gebeurde, toen de pro testanten werden verdreg, of ver moord. Pasteur B. Blommaert vertolk te het medeleven van de Eglise Réfor- mée van Tours en van de Herv. Geref. verstrooiden in de Touraine, die hij als predikant mag dienen. Van deze groep nad hij een belangrijke collecte mee gebracht als blijk van sympathie. Architect B. Lengkeek. dankte in voortreffelijk Frans de aannemers en opzichters (die alle aanwezig waren) voor hun werk. De Hollandse gasten maakten daar- rondgan^ door^Chatillon Ga- Die heidense koning die door Abraham bedrogen iverd en die daardoor met God in conflict kwam, heeft hij zijn hart eens flink gelucht over die „vrome bedrieger", die „schijnheilige vriend van God"? Neen, dat heeft hij niet gedaan. Hij heeft Abraham gewezen op diens kwalijke manier van handelen terecht. Maar hij heeft de bijzondere verhouding tussen God en Abraham volledig erkend en geen woord van hoon hierover is over zijn lippen gekomen. Wat een verschil met die mensen die zo met kennelijk genoe gen hun hart luchten over die „fijnen". Iedere misstap van een „kerkelijke" wordt aangegrepen om te bewijzen dat het met die christenen toch ook maar niets gedaan is. Met hoeveel genoegen lasteren ze God omdat het gedrag van Gods kinde ren verre van volmaakt is. En naar gelang ze zijn opgevoed vertellen ze met droefheid of met blijdschap dat ze in handel en wandel liever met humanisten te maken hebben dan met „die christenen". Die heidense koning kreeg met God te doen die mensen krijgen ook met God te doen. Ze moeten dit goed weten dat ze zich nooit zullen kunnen verschuilen achter het gedrag van anderen Dringend verzoek van classis (Van een medewerker) T~\E classis Dordrecht der Ge- ref. Kerken heeft deze week, voordat in de middaguren in Cha tillon-Coligny de nieuwe kerk in gebruik werd genomen, een ver gadering gehouden op het Cha teau de Paron, bij Sens, een voor malig landgoed, waarop een Hol lands-Franse christelijke school is gevestigd. Tot deze classis be horen zes kerken in België en vier in Frankrijk, zodat zij zich uitstrekt van de Merwede tot aan de Middellandse Zee en van de Alblasserwaard tot aan de Pyreneeën. Al om half negen werd de classiL.__ gadering geopend door ds. H. J. Win ter van Sens. Helaas kwamen de ouder lingen' van Chatillon-Coligny en ds. W. F. M. Lindeboom van Zwijndrecht te laat ter vergadering: hun auto was door een tegenligger, die op de llnkerweg- helft een bocht nam, geraakt. Er ont- Advertentie) spard de Coigny, de vroegere Hugeno- tenkerk, de ruines, van het Chateau enz. Tenslotte verenigden allen zich op ae ferme de Bonnière, waar in de oude kerkzaal verversingen werden aangebo- Hier heeft ds. J. Maaskant van Lei den namens deputaten der generale synode goede woorden gesproken. Ver schillende giften zijn nog aangeboden, waardoor het bijeengebrachte bedrag meer dan 31.000 nogeens met dan 1.000 werd omhoogge- bracht. zodat, als nog enkele nagiften binnenkomen, het nieuwe kerkgebouw! met pastorie straks het onbezwaard be- j stond gelukkig geen persoonlijk letsel: de aanrijding bracht wèl veel materiële schade. Bijzondere belangstelling had ditmaal het rapport van de juist gehouden kerk visitatie bij de Franse kerken. Het werd onverantwoordelijk geacht, dat er nog altijd ouders zijn, die hun dochters voor een jaar naar Parijs laten gaan zonder kerkelijk attest, waardoor zij bij haar komst niet (direct) door de ge meente kunnen worden opgevangen. El ke zondagavond worden in Parijs sa menkomsten voor jongelui georganiseerd in een foyer, waarvan een bijzondere ze gen en bewarende kracht uitgaat. Een levendige discussie werd gevoerd over het taalprobleem, nl. of en wanneer en hoe de Nederlandse kerken moeten overschakelen op het Frans, omdat de kinderen langzamerhand vervreemden van hun moedertaal. Het werd van be lang geacht de kennis van het Neder lands zoveel mogelijk bij te houden. Zo nodig wordt echter reeds voor een deel der jeugd in het Frans gecatechiseerd en in de Touraine wordt beurtelings in het Frans en in het Nederlands ge preekt. Na afloop van de vergadering werd nog een korte rondrit gemaakt door Sens err een bezoek gebracht aan de merk waardige kathedraal, één van de oudste in Frankrijk, waarna in de salons van de pastorie van ds, Winter aan de Cours Tarbé een consumptie werd aangebo- De Reformatie in Indonesië verboden Het blad „De Reformatie", prof. K. Schilder jarenlang hoofdredac teur was. schijnt in Indonesië tot de ver boden bladen gerekend te worden. De nummers van enkele weken geleden kwamen tenminste terug met de opmer king „Interdit" (verboden) zo meldt de uitgeefster, die nog niet weet of het een definitief verbod betreft, of een tijde lijk. Duitse bisschoppen: Zondagsrust ook mogelijk voor staalindustrie De r.k. bisschoppen in Duitsland heb ben aangedrongen op handhaving van de zondag als rustdag. Hiermede kozen zij voor de eerste maal openlijk stelling in de kwestie van zondagsarbeid in de Westduitse ijzer- en staalindustrie. De commissie voor Economische en Sociale Kwesties van de Conferentie van Duitse Bisschoppen verklaarde namelijk dat ge vreesd moest worden dat na Invoering van volledige continue arbeid in de ijzer- en staalindustrie noodgedwongen andere takken van industrie zouden volgen. De Rooms-Kathoiieke Kerk wil geens zins elke zondagsarbeid verhinderen maar het zou verkeerd zijn essentieel noodzakelijke arbeid gelijk te stellen met werk dat slechts om economisch gewin wordt verricht. Uit jarenlange bespre kingen en onderzoekingen is gebleken dat ook voor de ijzer- en staalindustrie een gepaste zondagsrust aannemelijk is, aldus de bisschoppelijke commissie. Advertentie zit zal zijn van de gemeente, daardoor eerlsng kan overgaan tot het beroepen van een eigen predikant. Verf met gemak en... van Ceta Bever Antwoord: Sommige, meestal oudere mensen hebben ons dat ook al eens ver leid, maar wij betwijfelen sterk of hot waar is. Het is mogelijk dat er voeden de bestanddelen in zitten, maar aange toond is dat nooit. Wèl is bekend dal er in thee schadelijke stoffen voorkomen vooral het looizuur is schadelijk vooi planten. Iedere huisvrouw kent de ver nietigende werking van deze stol op metalen (als u een metalen theepot hebt. hebt u er mee te maken gehad!). En wie restjes thee in de tuin uitgiet zal. als men dat altijd op dezelfde plaats doet. spoedig een kale plek zien waar geen kruid meer groeien wil! Vroeger schijnt men daar echter geen weet van gehad te hebben in oude boeken hebben wij bijvoorbeeld wel eens gelezen dat bloemaarde vermengd met theebladeren, een goede mest zou zijn. De wetenschapsmensen van tegen woordig geloven daar al lang niet meer in zij bevelen heel andere mestsoor- ten aan en als wij u een goede raad mo gen geven: houdt u daar maar aan! Vraag: Op school zijn we het er niet over eens kunnen worden welke straal jager de militaire luchtvaart het eerst in gebruik heeft genomen. Ik dacht dat het de Thunderjet was, anderen menen I dat het de Gloster Meteor was? Kunt u ons geschil beslechten? Kunt u ook zeg- Vragen op elk gebied kunnen worden ingezonden aan het bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnee's. gen Uit welke fabriek, de Gloster Meteor komt? En van welk jaar de eerste straaljager dateert? Antwoord: Het is jammer voor je. naar je vrienden hebben gelijk: de Glos- er Meteor was onze eerste militair: i Lr aal Jager. Hel toestel werd gebouwt door een Engelse fabriek, de Glostei Aircraft Ltd. Het is thans uit de pro- duktie genomen. Je laatste vraag: de eerste straaljagei vloog op 27 augustus 1940 in Italië. Het was het Caproni-Campini vliegtuig cn de vlucht duurde tien minuten. In Ne derland vloog de eerste straaljager in 1948 op de Ilsy. de Internationale Lucht vaartshow Ypenburg. Vraag: Is er in de wet een zekere ter mijn voorgeschreven binnen welke de executeur van een testament tot uitke ring moet zijn overgegaan? Antwoord: Als aan de executeur het recht tot inbezitneming werd verleend, dan is dat voor niet langer dan een jaar. tenzij anders is bepaald. Principieel is het zijn laak ervoor te zorgen dat dc uiterste wil van de erflater ten uit voer wordt gelegd. Een van zijn ver plichtingen is naast het doen opma ken van een boedelbeschrijving van de goederen van de nalatenschap in tegen woordigheid van de erfgenamen het afleggen van rekening en verantwoor- Hing aan de belanghebbenden bij het :inde van zijn beheer, onder uitkering van alle goederen en effecten van de boedel, alsmede van het slot van reke ning. Al met al kan dus niet gezegd wor den dat er een bepaalde termijn is ge steld. Vraag: Ik wil mijn radio niet meer ccbruikcn. Mag ik hem nu zelf vernie tigen en daarmee uit of moet ik een andere weg bewandelen? Antwoord: Er zijn twee mogelijkhe den. U sloopt het apparaat, vermeldt dit op uw luistervergunning met op gave van de precieze datum waarop het toestel niet meer bruikbaar was en le vert dan die luistervergunning in op het postkantoor. U kunt het toestel ook laten verzegelen. Daartoe haalt u een briefkaart op het postkantoor, vult de kaart in en verzendt die aan het opge geven adres. Na verloop van tijd komt dan iemand uw toestel verzegelen. gever nadat hij zeven jaar bij zijn oude baas had gewerkt. Volgens die nieuwe werkgever komt mijn man niet in aan merking voor de huurcompensatie van 1 april j.l., omdat hij nog te kort in dienst is. Is dat juist? En zo ja, hoe lang moet men bij een werkgever in dienst zijn om voor huurcompensatie in aanmerking te komen? Antwoord: Deze werkgever is er hele maal naast: hij hoort de huurcompen satie uit te betalen, want hoe lang men in dienst is doet hier niets terzake. Er zou één uitzonderingsmogelijkheid kun nen zijn namelijk dat bij het vaststellen van het loon al met die compensatie is gerekend. Maar in uw geval is dat haast onmogelijk want op 1 februari was het bedrag van de compensatie nog niet bekend!! Vraag: Ik heb een broer in Nieuw- Zeeland wonen die, tot verdriet van mijn ouders, niets meer van zich laat horen en alle brieven onbeantwoord laat. Tot wie kan ik mij om inlichtingen wen- Antwoord: U kunt zich wenden tot de Ambassadeur der Nederlanden in Willington (Nieuw-Zeeland Geef op wanneer uw broer naar Nieuw-Zeeland is vertrokken en vermeld zijn laatst be kende adres. V

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2