ALFONSO XIII BEZOEKT AM RDAM DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 „Te zijn geboren als een koningnimmer iets anders te zijn geweest dan een koning zes en veertig jaar te hebben geregeerd en dan te worden onttroond! In de kracht van zijn jaren het leven weer te moeten beginnen onder nieuwe en beperkter voorwaarden, in een staat en pen geestesgesteldheid, die men nimmer heeft gekend, uitgesloten van de. éénige roeping, waarop een menschenbestaan was ingesteld. Dit betekent ongetwijfeld een zwaar lot!" WINSTON S. CHURCHILL „De historie alleen kan een beslissend antwoord geven op deze vragen. Maar ik zal er niet voor terugschrikken om reeds thans uit te spreken, dat Alfonso XIII een koele en vastberaden politicus was, die voortdurend en in vollen eenvoud de invloed van zijn koninklijke ambt gebruikte om het tvel en wee van zijn land te controleren." WINSTON S. CHURCHILL Spanje is momenteel een monarchie zonder een koning wie herinnert zich nog de tijd dat Spanje in feite een republiek was met een koning teveel? Op 29 juni 1947 aanvaardde het Spaanse „parlement" een wet, door Franco op 31 maart 1947 ingediend, waarbij de nominale monarchie hersteld werd, een wet, die door de Spaanse natie op 8 juli 1947 per referendum aanvaard werd. Zo werd Spanje meer dan tien jaar geleden weer een koninkrijk, maar Franco zou levenslang staatshoofd blijven: eerst na zijn dood zal deze wet gerealiseerd worden, heet het.... Het zijn dezelfde schaakstukken, maar qua macht en aanzien precies anders opgesteld, dan toen in de jaren 1923 tot 1930 Primo de Rivera als dictator regeerde, terwijl de koning op zijn troon bleef, niemand wetend of hij macht had of enkel aanzien. En toch is het nog geen dertig jaar geleden dat de Koning in de nacht van 14 op 15 april 1931 haastig uit Madrid vertrok: nie mand kan achteraf uitmaken of zijn vertrek een vlucht was, waar bij hij zijn familie angstig in het Spaans paleis achterliet, óf een krijgslist, om te trachten of mis schien zijn vertrek een ommekeer zou bewerkstelligen. In ieder ge val was zijn haastig vertrek een wijze daad. Hij voorkwam de bur geroorlog niet. maar stelde deze uit, en niemand kan zeggen dat hij de burgeroorlog, die in 1936 alsnog uitbrak, geforceerd heeft, er kleeft geen bloed aan zijn han- Niemand bekommert zich van daag meer om de op 28 februari 1941 in Rome overleden Alfonso XIII, en niemand treedt meer in het strijdperk over de waarde of onwaarde van zijn regeringsda- Verdediging En toch is het nog geen vijf entwintig jaar geleden dat nie mand minder dan Winston Chur chill hem verdedigde met een keur van taal en beelden, zoals alleen Churchill het kan in zijn journa listiek, die vooral in die jaren meestal verguisde of de deugden in personen herkende of meende te herkennen, die hij zelve bezat of wenste te bezitten. Hoe het ar tikel dat hij in de jaren dertig aan hem wijdde is bijna één doorlo pende apologie van Alfonso XIII. Er zijn weinig afgedankte vor sten uit de twintigste eeuw zozeer vergeten, en waar ze gememo reerd worden zó verguisd als dé ze vorst. Maar mag het althans in deze jaren geen troost heten voor iemands nagedachtenis om niemand minder dan Churchill tot vriend en verdediger te hebben gehad, en met die gave der nage dachtenis de geschiedenis in te gaan, dat hij was een man naar Churchills hart? Wat heeft Churchill al niet in hem geprezen: zijn aantrekkelijk karakter, zijn natuurlijke opge wektheid, zijn hooggestemde geest, zijn eenvoudige bescheiden heid, zijn bijna jongensachtige vrolijkheid, de natuurlijke beko ring van zijn conversafie, zijn ge duld tot het uiterste, zijn stand vastigheid. zijn wereldwijsheid en onverschrokken moed. zijn onver stoorbare onbaatzuchtigheid, zijn energiek en moedig leiderschap, ja zelfs zijn stijlvol handschrift. „Zeker, erkent Churchill, „hij maakte foutenmaar het eind oordeel van deze diep overtuig de apologeet van Alfbnso XIII handhaaft wat hij in de aanvang uitsprak over Spanjes laatste mo narch: „Zijn best te hebben ge daan, ieder gevaar en elke on rust onder het oog te hebben ge zien, grote dingen te hebben vol bracht, zijn land te hebben geleid door de gevaren van de twintigste eeuw; het te hebben zien groeien in welvaart en reputatie.'' Churchill wenst, aan het einde van zijn opstel gekomen, de Span jaarden jegens hun Koning een nieuwe mentaliteit toe: ..Zou dié gemoedsgesteltenis komen, dan zal het werk, verricht door de koning en de vrede, die hij in zijn land wist te handhaven te midden van de moeilijkheden, die de we reld zich nu bewust is, een juister oordeel ten deel vallen dan thans is geschied." Een vorst die kort na zijn af treden door niemand minder dan door de succesvolste staatsman van Engeland gedurende de eerste helft van de twintigste eeuw, zó verdedigd wordt, in dagen van miskende ballingschap, mag ook thans niet vergeten worden! Een jaar later huwde hij op nieuw. op aandrang van zijn mi nisters. en om geen enkele andere reden dan om de dynastie te ver zekeren. De Oostenrijkse aarts hertogin Maria Christina schonk hem twee dochters. Toen de jon ge Koningin ten derde male in verwachting was, wist de 28-jarige Koning dat hij nog slechts enkele weken te leven had. De stervende Koning smeekte zijn vrouw, wan neer zijn kind een zoon mocht zijn, hem nimmer Alfonso XIII te noemen, want het getal joeg hem vrees aan: vermoedde de bijgelo vige Koning vaag het onheil dat het deel des zoons zou zijn? Op 25 november 1885 stierf de Koning aan een longlijden, en de Koningin spoedde zich naar het parlement, om daar publiekelijk te verklaren dat zij een kind ver wachtte. De nobele geste redde de monarchie: de ridderlijke repu blikeinen wilden aan de monar chie een kans geven, en die kans werd zekerheid, toen op 17 mei 1886 de nieuwe Koning geboren werd: Alfonso Leon Fernando Ma ria Jaime Isidoro Pascuale Anto nio, die onder meer de titels droeg: hertog van Bourgondic, Brabant en Milaan, graaf van Hamburg, Vlaanderen en Ty- rool. Kanunnik van de St. Jan van Lateranen te Rome. Ondanks het vermaan van de vader werd hij Alfonsus XIII genoemd, want zo beslisten de ministers. De Koningin-Moeder werd tot Regentes van Spanje uitgeroepen, Ex-koning Alfonso Mil van Spanje en zijn gemalin bij hun bezoek aan ons land in 1935. Jeugd Vanaf het uur zijner geboorte met koninklijke glans en luister omgeven, was Alfonso XIII vanaf datzelfde uur overschaduwd door tragiek, die eindelijk volop zichtbaar werd bij zijn abdicatie, een tragiek die hem tot hei uur van zijn bijna vergeten dood in 1941 is bijgebleven. Reeds zijn vader Alfonso XII 1857-1885- moest vluchten voor de revolutie van 1868. maar na zijn studie te Wenen te hebben voltooid, beschermde hem de machtige hand van koningin Vic toria, die hem liet opvoeden op de Cadettenschool van Sandhurst in Engeland. Zijn moeder, konin gin Isabella II. mocht nimmer te rugkeren In Spanje, maar hém bereidde de royalistische opstand tegen de Republiek van 1875 een geestdriftig welkom. Hij huwde op 23 januari 1878 zijn nicht Maria de Las Merce- dcs. maar het innig gelukkige hu welijk duurde slechts zes maan den: op 26 juni van hetzelfde jaar stierf zij. die 's Konings leven Republikeinen aan de zwakke r narchie een kans geven. De Koningin-Regentes kende en begreep haar taak: tweemaal schonk zij het oude Spanje een Kening: éénmaal door geboorte, nogmaals door de opvoeding die zij haar zoon gaf. De Oostenrijkse prinses, die Koningin-Moeder van Spanje geworden was, wist al die jaren de Spaanse monarchie, ook onder moeilijke omstandigheden, in stand te houden, en dank zij haar vlijt en inzicht zouden Span en de fi tal on i'haa: voorbije tijd, die men in stand wilde houden, om de gedachte aan de monarchie levend te hou- De dodelijk zwakke kleine Ko ning groeide echter gezond op, één der successen van de mo dern geworden medische weten schap. Maar al was hij als kind zwak van gezondheid, hij besefte al dra zijn rang en waardigheid. Toen zijn strenge opvoeders de kleine Alfonso eens in de hoek plaatsten, huilde deze verontwaar digd: ♦.TVat zouden de Spanjaar den zeggen, als zij zagen dat hun koning in de hoek stond?" En als ouderen hem in zijn jongensjaren bevelen gaven, die hij niet wenste op te volgen, beet hij ze toe: Yo soy el Rey! Ik ben de Koning! Jaren moest Spanje wachten, toen werd de hoop der monarchis ten vervuld; op 17 mei 1902 werd Alfonso XIII meerderjarig, en vond zijn inhuldiging plaats, waar bij hij dank bracht aan zijn moe der, voor al wat deze voor hem en Spanje gedaan had. De Koningin-Moeder en de ove rige famili t eden moesten voor he eerst het koninklijk paleis verla ten, evenals allen die hem hadden opgevoed. Aleen de kroonprinses, zijn oudere zuster, mocht bij hem blijven. Vanaf die dag wachtte het land op zijn huwelijksdag. Huwelijk Want wie Is zorgvuldiger opge voed door doktoren, generaals, staatslieden en priesters, dan de ze laatstgeborene, die levenslang zou hebben te strijden tussen zijn menselijke neigingen en het stren ge Spaanse hofceremonieel! De Paus was zijn peetvader, en vorsten van de gehele wereld maakten zich bezorgd over het ar me, vaderloze knaapje, in het land waar iedere dag nieuwe re voluties en aanslagen een einde konden maken aan zijn koninklij ke staat. Zelfs in zijn slaap werd de jonge Koning bewaakt door acht lijfwachten en reeds als kind werd hij op de troon geplaatst, wanneer de Grandes van Spanje hem hun opwachting kwamen ma- tellen naar hoeveelheid en waar de, en de bruidsstoet met de ver tegenwoordigers van alle vorsten van Europa moet één der mooi ste zijn geweest die in deze eeuw door Europese straten trok. Maar op de terugweg naar het paleis smeet een anarchist zijn bom, in bloemen verpakt, naar het koninklijk bruidsrijtuig. Nie mand onder de ■ouderen van thans is die bloedbruiloft vergeten, die de afschuw van geheel Europa heeft opgeroepen over het anar chisme van die dagen. Dè brui loftsstoet werd een symbool des doods: een straat met stervende toeschouwers, gemartelde paar den. kermende bedienden, een koning en een koningin met bloed besmeurd, maar.... als door een wonder, ongedeerd! De koelbloe dige koning wist in de grenzeloze verwarring in een andere koets plaats te nemen, en vervolgde met zijn bevende bruid de tocht naar het paleis. Daar namen zij in plaats van de gelukwensen van hun huwelijk, de felicitaties in ontvangst van de gasten, dat het bruidspaar ontkomen was aan de zoveelste aanslag, op de koning van Spanje gepleegd. Vol strots vermeldt Churchill het einde van deze gruwelijke hu welijksdag: „Het was niet vol doende om te verschijnen voor de paieisramen teneinde de menigte gerust te stellen. De koning moest in een open auto stappen en zon der bewaking en bijna geheel al leen uitrijden temidden van zijn onderdanen om niet slechts hun bewijzen van trouw in ontvangst te nemen, maar ook hun dankba re vreugde over zijn ontsnappen aan een ontstellend gevaar. Dit was de geest, waardoor zijn hou ding zich in alle tijden van ge- i kern Ongeluk Geen vorst van Europa die meer gepoogd heeft het huwelijk van Alfonso XIII van Spanje te be ïnvloeden, dan keizer Wilhelm II van Duitsland, maar Alfonso wil de een huwelijk uit liefde, en be geerde de raadgevingen van zijn Duitse collega niet. Ook weigerde hij. gelijk in die dagen nog ge bruikelijk was, van foto's zijn keu ze te doen. In de zomer van het jaar 1905 reisde hij naar Engeland, waar zijn vader eens gastvrij ontvan gen was. Koning Edward VII ont ving hem met warmte en statie en toonde hem de prinsessen van zijn koninkrijk. Maar de jonge Spaanse koning deed zijn eigen keuze. Wat niemand verwachtte, geschiedde: hij koos Victoria Eugenia von Battcnberg (Mount- batten) tot vrouw. Hij zag haar voor het eerst in de drukte van de dinerzaal; in de stilte van het park vroeg hij de volgende dag deze kleindochter van koningin Victoria ten huwelijk. Om hem werd de Anglicaanse prinses een rooms-katholieke koningin. Op 31 mei 1906 zou de stralen de bruidsstoet door de straten van Madrid trekken, nadat hun huwelijk zou zijn ingezegend door de kardinaal-primaat Sancha van Spanje in de St. Jeronimokathe- Een huwelijksdag in bloed ge drenkt. kón het symbolischer? Er was er één die het huwelijk niet gewenst had; dat was de aude koningin-moeder, die haar zoon bezworen had een andere keuze te doen. Maar de zoon wei gerde de raad van zijn moeder te volgen. Doch zij had goed gezien! De kinderen van de nieuwe ko ningin zouden voor het merendeel diep ongelukkig geboren worden, en daardoor was de dynastie van Spanje bezocht als met een vloek. De nieuwe koningin droeg in zich de erfelijke ziekte van de bloe ders. de haemofilie, die ten gevol ge heeft dat men kinderen krijgt, wier bloed niet wil stollen bij in wendige en uitwendige verwon dingen. Het was de zelfde ziekte waardoor ook het Beierse en Rus sische vorstenhuis getroffen was. De kroonprins Alfonso was een bloeder, de tweede zoon Jaime was doofstom, de vierde zoon Gonzalo was evenzo een bloeder, alleen de derde zoon Juan was gezond. Alleen op deze laatste was de hoop van de vader geves tigd voor de monarchie; over de andere zonen verkeerde de arme koning in wanhoop, omdat zij de dynastie in gevaar brachten. Voeg daaraan toe dat zijn huwelijk, uit liefde aangevangen, nauwelijks in staat was de monarchie te overle ven, en een ieder verstaat hoeveel ongeluk 's konings deel was in zijn persoonlijk leven. Dat is de huiselijke achtergrond geweest van zijn regering, waar in aanslagen en crississen elkaar jaarlijks afwisselden. Generaals en politici dienden en bekuipten hem om beurten ge durende de bijna dertig jaar dat hij koning van Spanje was. Hij redde het land door in de Eerste Wereldoorlog neutraal te blijven, maar de Marokko-oorlog vernietigde het gezag des konings. De nederlaag der Spanjaarden bij Annual, waarbij niet alleen dé bevelhebber Silvestre maar ook duizenden Spanjaarden sneuvel den, schokte het vertrouwen in de monarchie. Men wist dat ook de koning schuld droeg. De dic tatuur van Primo de Rivera scheen hoop te geven, maar kon het vertrouwen in de koning niet herstellen. De vlucht van Pri mo de Rivera uit het land naar Parijs, was een vage voorbode van de vlucht des konings een groot jaar later. In al die jaren was er geen stad van belang of er braken onlusten uit, en de gar nizoenen des rijks bleken nimmer Nóg hoopte de koning op zijn blijvende populariteit onder het volk, maar als laatste tegenslag moest hij beleven dat ook het eenvoudige volk hem verliet. Het bleek dat ook het Spaanse volk republikeins geworden was, toen in april 1931 de gemeenteraads verkiezingen gehouden werden. Het vertrouwen van Spanje in de monarchie was uitgeblust. De ont goochelde koning sprak over die verkiezingsuitslag de befaamde woorden: „Ik gevoelde me, alsof ik een bezoek was gaan brengen aan een oud vriend cn vaststelde, dat deze dood was". De radeloze koning riep in zijn paleis zijn kinderen toefl „Ik zie nog slechts verraders!" Enkele uren na de uitslag der verkiezin gen werd het paleis door opstan delingen belegerd' De koning liet die avond alle lichten van het paleis doven, en vluchtte in de nacht naar Cartagena, om van gaan, en zo Parijs te bereiken, zijn familie in radeloze angst in het paleis achterlatende. De vol gende dag verlieten de koningin, de zieke kroonprins (op een bran card) en de overige koninklijke familieleden in grote waardigheid Madrid. De Spanjaarden betoon den zoveel eergevoel dat zij hen zonder levensgevaar lieten ver trekken. Niet vergeten mag worden de even wijze als trotse proclamatie, die de koning bij zijn afstand in het land achterliet, gedragen door een typisch Spaanse grandezza: „De verkiezingen van jongst leden zondag hebben mij duide lijk gemaakt, dat ik de gene genheid van mijn volk niet lan ger bezit. Mijn geweten zegt mij, dat deze onverschilligheid niet blijvend kan zijn, daar ik steeds getracht heb Spanje te dienen. Al mijn zorgen zijn uit gegaan naar het algemeen be lang, zelfs onder de meest ern stige omstandigheden. Een ko ning kan zich vergissen en on getwijfeld heb ik somtijds ge dwaald, maar ik weet zeer goed, dat ons land zich steeds edel moedig heeft gedragen ten aan zien van mijn onopzettelijke fou ten. Ik ben de koning aller Spanjaarden. Ik ben ook een Spanjaard. Ik beschik over vol doende middelen om mijn rech ten te handhaven in een open lijke strijd met mijn tegenstan ders. Maar het is mijn volstrekt verlangen, mij van alles te ont houden, waardoor landgenoten tegen elkander zouden optrek ken tot broedermoord in een burgeroorlog. Ik doe geen af stand van welk mijner rechten ook, omdat deze niet mijn per soonlijk bezit zijn, maar een door de geschiedenis aan mijn hoede toevertrouwd pand. Eens zal ik grondige rekenschap moeten afleggen van de wijze, waarop ik het heb bewaakt. Ik verwacht, dat de natie haar verlangens te zijner tijd naar waarheid en volledig zal uitspre ken. Totdat zij dit doet schors ik weloverwogen de uitoefening mijner koninklijke macht en iwrlaat Spanje, dat ik alleen wil laten beslissen over myn toekomst. Ik geloof hiermede de plicht te vervullen, dien de lief de voor mijn land mij voor schrijft. Ik bid, dat de overige Spanjaarden dit even diep zv'- len gevoelen en beseffen als ik-. De burgeroorlog die hij heeft trachten te voorkomen, kwam en kele jaren later alsnog, verschrik kelijker dan iemand zich had kunnen voorstellen. Zijn troonsaf stand bewijst dat hij geen schuld draagt aan al het bloed dat in die jaren vergoten is! In Amsterdam Het was deze ex-koning die nu voor vijfentwintig jaren. op woensdag 4 september 1935, te Amsterdam uitsteeg aan het Am- stelhotel. Het was zijn doel de Rembrandttentoonstelling en de Zuiderzeewerken te bezoeken. Zijn bezoek was strikt particu lier. Koningin Wilhelmina, die hem zo menigmaal ..Mijnheer mijn broeder"* had genoemd, als zij in vroeger jaren Nederlandse gezanten naar Spanje zond. ver toefde buitenslands. Die zelfde avond bezocht Alfon so XIII de Cineac te Amsterdam, om er de begrafenis van koningin Astrid te zien. De directeur Van Gelder ontving hem en zat gedu rende de vertoning naast hem. Op een gegeven moment werd ook het Nederlandse volkslied ge speeld, in verband met op de film vertoonde feestelijkheden ter ge legenheid van de zojuist gevierde verjaardag van koningin Wilhel mina. Alfonso XIII sprak tot zijn gastheer: „Maarstaat men in dit land dan niet op, als het volks lied wordt gespeeld?" Toen een uitvoering van het Leger des Heils op de film kwam, sprak de rooms-katholieke vorst: „Men lacht er wel eens om, maar ten onrechte, want het Leger des Heils doet zeer goed werk!" In het Rijksmusum bezocht hij de volgende dag de Rembrandts. en op zijn speciaal verzoek be zag hij de historische afdeling van het museum. Met grote ken nis van zaken bezag hij de Spaan se herinneringen uit onze hjstorie, en de schilderijen van de' veld slagen bij Nieuwpoort en Water- Niet minder was zijn belangstel ling voor de Zuiderzeewerken, waarover hij reeds als koning zo veel gehoord had. 's Avonds ontving hij nog enke le persoonlijke vrienden in zijn hotel. Op 6 september vertrok de vorst weer, naar nieuwe streken, overal anders, voor hem ook over al gelijk, want zijn ballingschap heeft hem zijn leven lang niet Kongolese nachtmerrie Show in New York China niet bang Kritiek op De Gaulle Gevaar in Midden-Oosten HE, [ET Kongolese drama is voor heel veel mensen een nacht merrie geworden. Ook voor ge- neraal-majoor Henry Alexan der, de Britse commandant van de Ghanese troepen in Kongo. Toen bekend was, dat president Kasavoeboe de demagoog Loe- moemba had ontslagen als pre mier, verklaarde Alexander te genover verslaggevers, daar echt niet om te kunnen treu ren. De generaal bevond zich toen in Londen voor het bijwo nen van een conferentie van stafofficieren. Alexander zei verder nog. dat dit naar zijn mening al lang had moeten gebeuren en dat hij veel waardering had voor president Kasavoeboe, die zich veel zorgen heeft gemaakt over de wijze, waarop Loemoemba de zaken in Kongo heeft behandeld Hij stak zijn afkeer van de ont slagen premier niet onder stoe len of banken en toonde zich echt opgelucht, zoals vrijwel ie dereen die het goede met Kon go en de rest van Afrika voor heeft. Dit gevoel van opluchting heeft echter spoedig weer plaats moeten maken voor grote te leurstelling, want dank zij en kele politieke en morele salto mortales is de afgezette pre mier er deze week toch weer in geslaagd, in het zadel te blij ven. Voor hoe lang nog, weet Als hij zich matigt, afziet van verdere gewelddadige acties, vftl- ledig gaat samenwerken met de hoogste vertegenwoordigers van de organisatie der Verenig de Naties, zal de storm, die rondom hem is opgestoken wel licht wat luwen. doet hij dat niet en gaat hij naar wordt verwacht in samenwerking met zijn Russi sche adviseurs op de ingeslagen weg voort, dan is de vrees ge rechtvaardigd, dat hij in een laatste poging om zijn politieke leven te redden, het Kongolese volk als geheel in een bloedige burgeroorlog zal storten. Ver. Naties HET IS deze vrees, welke dr. Dag Hammarskjoeld, de se cretaris-generaal van de Ver enigde Naties er toe gebracht heeft, de Veiligheidsraad bijeen te roepen om besluiten te ne men, die hem als hoogste ver tegenwoordiger van de volkeren organisatie in staat zullen stel len, een burgeroorlog en inmen ging van buitenaf in de Kongo lese zaken te voorkomen. Zo terloops heeft Hammrskjoeld in zijn rapport aan de Veiligheids raad de wenselijkheid uitge sproken, dat de VN-troepen in Kongo over volmachten moe ten beschikken om Kongolese militaire eenheden, die de orde verstoren, inplaats van haar te helpen herstellen, te kunnen ont wapenen. In belangrijkheid gaat dit verzoek dan ook het andere betreffende de niet-inmenging van buitenaf nog te boven. „Zonder de bevoegdheid om het Janhagel van de Force Pu- blique uiteen te drijven, zal de organisatie der Verenigde Na ties voor iedereen het mikpunt van spotternij worden. De bes te en misschien laatste kans van de wereld om aan interna tionale anarchie te ontkomen, zou een vernietigende slag zijn toegebracht", zo schreef het Britse blad News Chronicle de zer dagen. Die vernietigende slag kan de Ver. Naties worden toegebracht door de Sowjétunie, die in de Veiligheidsraad over - de moge lijkheid beschikt, haar veto uit te spj-eken over de voorstellen van Hammarskjoeld. Alleen de jonge Afrikaanse staten, die een belangrijke rol in deze kwestie spelen, kunnen de Russen er van weerhouden, van dit veto recht gebruik te maken. Deze staten dragen een zware verant woordelijkheid, omdat de Kongo door het onverantwoordelijke op treden van Loemoemba een in zet is geworden in de strijd tus sen Oost en West. men er opnieuw de nadruk op, dat ons land blijft streven naar het .slaan van een brug tussen de Zes en de Zeven (die onder leiding van Engeland staan). Nederland is dan ook tegen een Europa van de Zes onder lei ding van Frankrijk, dat onaf hankelijk van of zelfs tegenover de Zeven zou staan. Daarom ligt de sleutel voor het oplossen van de kwestie niet alleen in Parijs, maar ook in Londen. Te oordelen naar de reacties in de andere landen van de Eu ropese gemeenschap staat men ook daar sceptisch tegenover de jongste voorstellen van de Fran se president, ook wat de Navo Algerije HAMMERSKJOELD waar het slaan onder de gordel niet is verboden. Op deze wijze zal Chroesjtsjef (die misschien een nieuw ruimtevaartsucces meebrengt) proberen, Eisenho wer op eigen terreii* te ver worden, kunnen een belangrij ke rol spelen in de plannen van de Russische premier. Hij kan in New York contacten leggen met vele Afrikaanse leiders, die zelf hun land zullen vertegen woordigen, En hij kan proberen, hen te overreden de zijde van communistisch China te kiezen in het gevecht, dat dit jaar op nieuw zal worden geleverd tus sen de vertegenwoordigers van dit regiem en die van Tsjang Kai Sjek op Formosa om het bezetten van de zetel die China in de Verenigde Naties toebe- China zich verband met „het Chinese probleem". Velen zijn van me ning, dat de Rus wil demonstre ren dat niet Mao Tse Toeng, maar hij, Nikita Chroesjtsjef, de man is, die de lakens uit deelt in het communistische CHROESJTSJEF Chroesjtsjef Die strijd zal wellicht reeds over enkele weken een nieuw hoogtepunt bereiken, als de Rus sische premier Chroesjtsjef zich In New York bevindt om de nieuwe zitting van de Algeme- Amerikanen aanvankelijk ten prooi waren gevallen, is nu ver dwenen. Men zal een confron tatie met de Russiche premier niet uit de weg gaan, ook wan neer hij bulten de Ver. Naties om, tot een nieuw gesprek zou willen komen. Op het ogenblik ziet hét er naar uit, dat de zitting van de VN-assemblée een „topconferen tie in tiet openbaar" zal wor den. of zoals het Franse blad Combat schreef „de Olym pische Spelen van de politiek", MAO TSE TOENG geen vrees Ook in New York zal hij zich distanciëren van de Chinese op vatting, dat een oorlog tussen de twee blokken, waarin de we reld verdeeld is, onvermijdelijk is. De Chinese leiders vrezen de atoomoorlog niet, omdat naar hun mening alleen China een dergelijke strijd kan overleven. Deze oorlog moet naar hun oor deel toch eens uitbreken en ook Chroesjtsjef schijnt tot de over tuiging te zijn gekomen, dat de Chinese communisten liever nu dan straks een wereldcatastrofe willen ontketenen. Wellicht probeert Chroesjtsjef met zijn nieuwe poging, de toe lating van communistisch Chi na als lid van de Verenigde Na ties te bewerkstelligen, de Chi nese communistische leiders .onder internationale controle te brengen", In dit licht bezien zou zijn reis naar New York wat men zou kunnen noemen dus ook gezien kunnen worden als een weloverwogen stap om Ie volkerenorganisatie meer aan- zien te geven, dan zij ooit heeft Intussen hebben de Chinese communisten een proefballonne tje opgelaten om te zien, in hoe verre de Amerikanen bereid zijn, in te stemmen met een regeling van het probleem Formosa. Het Chinec-Amerikaanse overleg, dat al jaren in Warschau wordt gtfiouden, schijnt weer nieuwe betekenis te hebben gekregen. De Gaulfe IAE REDE van De Gaulle, die ten aanzien van het Alge rijnse vraagstuk weinig nieuws bevatte maar helaas geken merkt werd door een diepe min achting voor de organisatie der Verenigde Naties, is over het al gemeen met weinig instemming begroet. Ook in Nederlandse ge zaghebbende kringen acht men zijn plan voor nauwere Europe se politieke samenwerking moei lijk te verwezenlijken. Het gaat hier zo zegt men om zeer ingewikkelde politieke kwesties, die moeilijk In een eenvoudige vorm bij een volksstemming aan de individuele kiezers kun nen worden voorgelegd. Het verlangen, dat de stem van Europa krachtiger wordt en meer gewicht in de internationa le schaal werpt, kan men steu nen. Maar als de voorstellen gericht zijn op het scheppen van een zgn. derde macht in de we reld, die tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie zou wil len staan, kan De Gaulle niet op de steun van ons land re- Van Nederlandse zijde legt WAT ALGERIJE betreft, heeft De Gaulle verklaard, zich niet aan een beslissing van de Ver. Naties gebonden te zullen achten. Deze opvatting kan hem voor grote moeilijkheden plaat sen, wanneer de Afrikaanse le den van de nieuwe Franse ge meenschap tijdens de komende zitting van de Assemblee der Verenigde Naties andere prin cipes op na blijken te houden. Het Algerijnse probleem zal ongetwijfeld de band tussen de landen van de Franse gemeen schap ernstig op proef stellen. Na de aanbeveling van de Vei ligheidsraad, acht Fransspreken de Afrikaanse republieken tot de VN toe te laten, zal deze orga nisatie in november tien (en als de onafhankelijkheid van Senagal wordt erkend elf) leden van de Franse gemeenschap tellen. De in ballingschap vertoeven de Algerijnse nationalisten pro beren nu de Afrikaanse rege ringen met de rug tegen de muur te zetten en een breuk in de Franse gemeenschap te veroorzaken, temeer nu de crisis in de Mali-federatie haar al een zware slag heeft toegebracht. Soedan zal in de huidige situa tie niet geneigd zijn, zich van de Algerijnse nationalisten te distanciëren. Mobido Keita, premier van Soedan (en van de uiteengeval len Mali-federatie) heeft een be roep op de VN gedaan, de inte griteit van de Mali-federatie te handhaven. Marokko wil de Mau- retanische kwestie op de agen da van de komende zitting la ten inschrijven. En zo wordt wellicht de gehele Afrikaanse politiek van Frankrijk aan de censüur van de Verenigde Na ties onderworpen, of De Gaulle het wil of niet. De Gaulle mag de gevaren van zulk een ontwikkeling niet onderschatten. Als de Afrikaan se leden van de Franse gemeen schap zich in de Assemblee an ders gedragen, dan Frankrijk wel zou willen, zal het voor de Franse president heel moeilijk worden, aanbevelingen van de Ver. Naties naast zich neer te leggen. Hij zou dan ook zijn partners in de Franse gemeen schap voor het hoofd stoten. Israël In het Middenoosten is de spanning ook weer toegenomen. Alarmerend was de mededeling van de Canadese luitenant-kolo nel Heuchan, de onlangs naar Canada teruggekeerde comman dant van de Canadese eenheid bij de VN-troepen in het Midden oosten. Hij vertelde nl., dat pre sident Nasser van de Verenigde Arabische Republiek (gevormd door Egypte en Syrië) een le ger van twee bataljons gevormd heeft en klaar is voor een aan val op Israël dwars door de li nie van de VN-strijdkrachten Nasser's doel is volgens de Canadese lt.-kolonel de stichting van een nieuwe Palestijnse staat uit Israël en hij wil deze met de V.A.R. integreren. Mogelij kerwijs zal hij dit door middel van onderhandelingen doen maar door een oorlog als hem geen andere mogelijkheid over blijft. zo luidt zijn oordeel. Het zal' wellicht zo'n vaart niet lopen. Er zullen waarschijn lijk meer, ja veel meer, dat twee bataljons nodig zijn om Is raël op de knieën te brengen, zo Nasser daar al toe in staat is. De voorbereiding van een dergelijke grootscheepse aanval' zou nooit zo in het verborgene kunnen geschieden, dat zij on opgemerkt zou blijven voor Is raël en de waarnemers van de Verenigde Naties. Men kan er van op aan, dat Hammarskjoeld reeds lang doeltreffende maat regelen zou hebben getroffen, als de conclusies, waartoe de Canadese lt.-kolonel blijkt te zijn gekomen, een grond van waarheid 'zouden hebben. On danks tiet feit, dat voor Nasser de verleiding groot is, gebruik te maken van de afwezigheid van een groot aantal VN-mili- tairen, die naar Kongo werden overgeplaatst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 18