Mode-ontwerpers CAMELLIA 0pen briel Elke dag'n nieuwe jurk en dan naar de prullenbak er mee ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 We mochten even om een hoekje kijken denken aan uw vrije tijd "TYE vijfdaagse-werkweek is allang geen verre toekomstmuziek meer. Nog even en half Nederland slaapt 's zaterdagsmorgens heerlijk lang uit ofis al extra vroeg op pad om maar uit die vrije tijd te halen, wat erin zit. En dan zullen misschien alleen heel wat huisvrouwen nog eens verlangen naar de tijd, waarin zij op die „rustige zaterdagmorgen" flink konden opschieten, zonder al te veel huisgenoten om zich heen te hebben Maar goed als het zich allemaal zo ontwikkelt als het er uit ziet, zal het aantal vrije uren aanzienlijk gaan toenemen. Misschien komt het zelfs nog eens zo ver, dat u vrijdagsavonds een extra dik exemplaar van uw lijfblad in de bus vindt voor het lange week-end, dat u te wachten staat, zodat ook „de krant" op die zaterdagmorgen eens niet op de wekker behoeft te letten! Een heerlijk idee AANTREKKELIJKE WEDSTRIJD VAN NED. KATOEN INSTITUUT Ook dit model biedt vele mogelijkheden. Het besluiit uit een short en een mouwloos bloesje, maar trekt men de rok aan, dan heeft men een hoog-zomer jurkje gekregen. Voor een wandeling 's avonds als op He boulevard de lampen branden, is er de zwierige cape, die een opval lend accent heeft gekregen door de met de hand geschilderde pastel- kleurige bloemen. Er horen een tas van dezelfde stof, ook al beschil derd, en een hoofddoekje bij. Scherpe Italiaanse kritiek op vrouwelijke toeristen Je wordt, als je zelf wel eens met vakantie in Italië bent geweest toch wel eventjes stil bij het lezen van een artikel dat dezer dagen verscheen in een in Vaticaanstad uitgegeven weekblad.... In scherpe kritische woorden wordt hier namelijk zo het een en ander gezegd over de buitenlandse vrouwelijke toeristen, wier houding en uiterlijk flink aan de kaak wordt gesteld. „Deze vrouwelijke toeristen kleden zich vaak buiten gewoon belachelijk en opzichtig teneinde de aandacht Italiaanse te trekken", staat er zwart op wit te lezen. „Maar" zo gaat het artikel ver der „die vrouwen beschermen zichzelf echter ongewild tegen eventuele avances van onderne mende mannen door haar on-ele- gante verschijning, haar lomp heid en gebrek aan beschaving. Zij klagen graag over die op dringerigheid van onze Italiaanse mannen, maar juist door hun houding stoten zij deze mannen af". Vuile jurken En dan wordt er een loflied afgestoken op de Italiaanse scho ne zelf, die zich „nooit zo zou op dirken als veel buitenlandse vrou welijke toeristen doen; zij heeft misschien de naam ijdel en zelfs uitdagend te zijn, maar zij is nooit lachwekkend zoals de vrou welijke vreemdelingen. Want naast die opgedirkte toeristen, zie je daarnaast ook nog vrou wen die gekleed in antieke ver schoten, verkreukelde en vaak zelfs vuile japonnen ons land tij dens de zomermaanden overstro men. Zij komen naar de wieg van de beschaving zonder de meest elementaire begrippen van de estetica en de goede smaak te kennen", zo besluit de schrij ver van het artikel zijn in felle bewoordingen gestelde aanval.... 't Is allemaal nog al wat en als je dan denkt, dat ook in Ro me het spreekwoord wel zal op gaan dat men geen koe bont noemt, zónder dat er een vlek je aan is, kun je er inderdaad wel evenstil van worden. Alleen vragen we ons af of al degenen, die in Italië jaarlijks goed geld verdienen aan al die buitenlan ders, nu zo gelukkig zullen zijn met een artikel als dit.Want dit land kan al die buitenlandse deviezen best gebruiken. Maar, daarover wordt in dit stuk Cuiter- aard) in alle talen gezwegen. Uw ficus en de stofdoek Nieuwe preparaten voor hardbladige planten Heel wat lezeressen zullen planten in huis hebben, die schooni of beter stofvrij ge houden moeten worden met eèn vochtige spons of met een stof doek. We hoeven alleen maar de sansevieria's en de ficussen te noemen, slechts twee van de „hardloof"-kamerplanten, die men tegenwoordig in bijna elk huis tegenkomt. Voor deze plan ten nu heeft een Zwitserse firma een nieuw preparaat op de markt gebracht, dat „bladvernieuwer" wordt genoemd. Het geeft de bla deren van alle mogelijke hard bladige planten niet alleen een stof-werende oppervlaktebehande ling, maar voedt de planten ook en voorkomt voortijdig blad-af val, Dezelfde Zwitserse zaak brengt „mest-kegeltjes" N voor bloeiende planten in de handel, die eenvoudig in de pot met aar de gestopt kunnen worden. VAN BLOEM EN PLANT een planf met nukken "E'EN kamerplant, die in de winter zeer fraaie bloe men kan voortbrengen, wel ke tussen het prachtige loof van groene leerachtige bla den heel mooi afsteken, is de Camellia. Ze heeft er een poosje als kamerplant uitge legen, doch gelukkig zien wij ze weer meer dan enkele ja ren geleden in de winkels en in de kamers verschijnen. Als men weet met haar om te' gaan dan kan men veel van haar schoonheid genie- Nukkig Ze is namelijk nogal nukkig van aard, want ze stelt bij zondere voorwaarden om het goed te doen'. Voldoet'men aan die eisen, dan toont ze haar dankbaarheid op bijzonder gulle manier met glanzend blad en prachtige bloemen. Onaangenaam vindt ze het als ze onderhevig is aan gro te temperatuurverschillen. Dus niet nu eens koud en dan weer Warm. In een kamer waar 's nachts geen verwarming is en overdag wel zal ze het niet doen. Ook niet als de aarde nu eens droog en dan weer nat is. Geef nooit water als de aarde nog donker ziet. Verandering van plaats, zelfs omdraaien van de pot verdraagt ze niet, evenmin als de zonnestralen. De beste op Verzorging Zeer dankbaar is de Camel lia voor het geregeld afspon- sen van' de leerachtige blade ren. Ook doet men goed de plant vaak met een fijne ne velspuit een douche te geven. Maar dit moet men niet doen als de bloemen open zijn' ge gaan. In elk geval moet men het dan zo doen, dat de bloem niet geraakt wordt. Soms openen de bloem knoppen zich zeer moeilijk. Als men dat merkt groet men maar vaak. desnoods een paar keer per dag, de knop be sproeien. Let er wel op, dat men' altijd spuit met lauw wa ter (dit geldt voor alle plan- Rust Na de bloei moet men de plant een poosje rust gunnen, door heel weinig water en heel geen mest te geven. In april krijgt ze weer wat meer wa ter cn om de 3 weken een beetje kamperplantenmest. Maar in augustus moet men heel karig zijn met mest en weinig water gevvn. Hierdoor wordt de vorming van bloem knoppen bevorderd. Wat ar moe bevordert het knopzetten. Zodra men die ziet moet men weer normaal water en' mest toedienen. Laat ze in een koele kamer. Eind december kan men ze in de warme kamer zetten, maar ver van de warmtebron. Ze zal dan spoedig haar zeer mooie bloemen vertonen'. Vrije tijd, waarin u kunt doen (of nog liever) laten wat u maar wenst. Ook uren, waarin u .mis schien eens wat anders wilt aan trekken, een gemakkelijk geval, dat u prettig zit en waarin u zich thuis voelt. Daarom is het van' het Nederlands Katoen Instituut zeker geen onaantrekkelijke ge dachte geweest die vrije-tijds-kle- ding eens in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. Na tuurlijk, het ging dit instituut toen het in die richting een wedstrijd uitschreef primair om katoen, in welke kwaliteit of tint dan ook, maar daarnaast wilde het alle mode-ontwerpersistersi in ons land de mogelijkheid geven de aandacht op zich te vestigen. Of die beroeps-ontwerpers nu een klinkende naam hebben of meer in stilte en zonder al te veel tam-tam hun werk doen: het principe bleef hetzelfde. Maak eens een model van geschikte ontspanningskleding voor jonge mensen tot twintig jaar of dames en heren boven die leeftijd. De tegenprestaties van het instituut zijn een gouden, zilveren en bron zen katoenbol voor de vier uitge schreven categorieën én de kans de soms zo nodige contacten te kunnen leggen, met hen die iets te „vergeven" hebben. Want als op donderdag 15 sep tember in het Carltonhotel de be slissing zal vallen, zullen ook vele vertegenwoordigers van de Neder landse kledingindustrie aanwezig zijn om met een geoefend oog „hét talent" te gaan' ontdekken. er veel op dit gebied gepresteerd; We hoeven echter alleen maar naar de bijna achter ons liggen de zomer te kijken om. te kunnen constateren, dat het nu niet direkt „shorts-met-losse-hemden" - weer is geweest. Niettemin waren er in deze categorie toch nog aantrekke lijke dingen te zien. Twee goed zittende colberts bijvoorbeeld, luchtige jasjes van een aparte allure, zoals het colbert in een streepdessin en de blauw-witte visgraat, afgewerkt met een witte bies en gedragen op een blauwe pantalon. Aantrekkelijk zal voor heel wat mannen ook het „vrije- tijds-pak" zijn, waarvan u via een tekening hiernaast een indruk krijgt. Voor „luxe" tuinfeest- Kwamen de heren er dus wat magertjes ?f, aan de vrouwelijke teenager en iedere vrouw boven de twintig was ruimschoots ge dacht. Naast de voor de hand lig gende modellen', die we nu al weer een tijdje in de winkels kun nen kopen, waren er aparte din gen te zien. Wie ooit eens een' „luxe"tuinfeest geeft zal een on vergetelijke indruk maken in een wit ensemble van een dunné, soe pele katoen, bestaande uit een' pantalon met blouse, waarop een zeven-achtste los vallende mantel. Het was met name de garnering die het hem bij het wit deed, na melijk een versiering van oran jekleurige kraaltjes en al dan' niet glinsterende steentjes. De scooter bleek voor verschillende ontwer pers (ster si een dankbaar uit gangspunt. Een leuk voorbeeld daarvan vonden we het blauwe pak met de geruite kniekousen bij de goed afsluitende drie-kwart pantalon, het weer-en-wind tegen houdende jack én het grappige petje. Voor de pikante noot zorgde een rode voering. Iets anders-dan- anders was ook het mosgroene scooter- of après-skipak met de beige gebreide boord en de drie kwart mouwen. Uit die mouwen staken twee gebreide, warm af sluitende „armstukken" in de zelfde tint als het boord. En het Een koket ensembli meisje. Er was een geweven streepje. De kniebroek heeft evenals de wat ouderwets aandoen- de, maar grappige muls. Een wijde rok er over en dit strand-ensemble is een aardig wandel pakje geworden. De jury Hoe nu denken de ontwerpers, die aan de2e wedstrijd meedoen, zich deze vrije-tijds-kleding voor, een vraag, waarop wij vorige week zaterdag in grote trekken antwoord kregen, omdat We in het Amsterdamse Minerva-pavil- joen even om een' hoekje konden kijken toen de jury bezig was met de voorselectie. Ongetwijfeld zult u de opmerking „en de jury had geen gemakkelijke taak... al vele malen zijn tegengekomen, want jury's hebben het vaak bij zonder lastig, ongeacht de zaak, waarvoor zij rond de tafel gaan zitten. Wie echter deze vele uren durende uitkiezerij had kunnen meemaken, zou direkt instemmen met deze bekende uitdrukking. De twee moderedactrices mevrouw E. Pennink en mevrouw C. Wi- baut, de studente mejuffrouw Ro berta Don'gers, de directeur van de Nederlandse Comedie de heer Guus Oster en de heer E. Peiger, directeur van een Haagse heren modezaak, moesten letten op heel wat dingen zoals originaliteit, de verwerking en keuze van de stof, de uitwerking van het idee en vooral: de draagbaarheid. Het is vaak geen kunst om zo maar iets mals op het papier t e zetten, maar wat begin je ermee, als eigenlijk niemand het met goed fatsoen kan aantrekken. Het klimaat heel met badstof gevoerde jurk aan willen schieten, die nu eens niét met knopen aan de voorkant sluit, maar met knopen aan beide zijkanten. De vrouw met meer ge matigder, dus minder opvallende wensen kreeg ook ruime aandacht door middel van alle mogelijke charmante en vooral draagbare combinaties. Modellen en ideeën genoeg dus, teveel om in een ar tikel als dit op te noemen. Voor het congres De meer dan tweehonderd ver tegenwoordigers van de katoenin dustrie uit zestien landen die bin nenkort het grote congres van de „International Federation of Cot ton and Allied Textile Industries" in Amsterdam gaan bijwonen, zullen dan ook een goede indruk kunnen krijgen van wat mode ontwerpers in ons land alzo kun nen doen met het produkt. dat de JAPONNEN VAN PAPIER het hart ligt. Dit overigens tot grote voldoe ning van de heren drs. W. Strik oud-directeur van het Ned. Ka toen Instituut en drs. A. Bos die pas als zodanig is benoemd. Ze waren er die zaterdag alle twee in het Minerva-paviljoen; de eer ste omdat hij een groot aandeel heeft gehad in' de organisatie van deze wedstrijd de laatste om zich een zo goed mogelijk beeld te verwerven van wat de deel nemers (sters) hebben gepres teerd. Gaat de heer Strik, die sinds de oprichting van het in stituut in 1956 er in geslaagd is deze instelling alom in het land een goede naam te geven1, weer naar het bedrijfsleven terug als directeur van een textielbedrijf in Groenlo. de heer Bos komt vanuit het bedrijfsleven de open stoel bezetten. Om u een indruk te ge- die o.m. in het om industrialisa tie schreeuwende Ierland de lei ding had bij het stichten van een fabriek van plastic buizen. Plas tic en katoen.. twee heel ver schillende zaken, maar al$ het gaat om organisatie en leiding, dan vindt men in de heer Bos een ter zake kundig man. In ieder geval kan het Ned. Katoen Instituut met deze aardige wedstrijd op een aandacht-trek kende manier acte de présence geven. Hoe de uitslag zal zijn: wij zijn er even benieuwd naar als de mededingers (sters) om de katoenbollen. Enfin, eind deze week zult u de resultaten wel in de krant tegenkomen. hoefde men niet al te veel tijd uit te trekken, want eerlijk gezegd viel het aantal inzendingen in deze twee afdelingen wat te gen. Als men weet, dat er slechts een paar kleding-mdustrieën in ons land zich toeleggen op het maken van wat lossere, tijdens weekends en vakantie te dragen kleding voor heren, kan men zich ïleurgesteldi Een „vrije-tijds-pak" voor dl man, die het prettig vindt eei heleboel spullen in zijn sakker te kunnen stoppen. Daarom zit #ten er op dit mos-groene var corduroy gemaakte pak dan ooi zakken op de pantalon, op dt loze jasje én nog een stel aan dt voorkant van dit makkelijk sit A LSi DE nieuwe „mode" die op het ogenblik in Engeland en Amerika aan de gang is, zich nog sterker gaat ontwikkelen, ziet het er naar uit, dat wij over enige tijd elke dag een andere, nieuwe jurk kunnen aantrekken om die na het dragen inde prutlebak te gooien. Want deze jurken zullen dan gemaakt zijn van nylonpapier en omdat ze niet aan de dure kant zijn, kan bijna iedereen zich plotseling een uitgebreide garderobe gaan aanschaffen! Die eerste papieren jurken nu zijn in Engeland al te koop. Men gebruikte deze „stof" voor het maken van avondjaponnen, die niet meer dan zes tot twaalf gul den kosten, en dat voor een avond jurk Wie denkt er zich nogal ritselend in te moeten voortbewe gen, heeft het mis, want de japon nen zijn kraakvrij en kunnen (kreukloos) worden opgevouwen om in een handtasje te worden meegenomen. Vrouwen, die dus van verandering houden hebben ongedachte mogelijkheden gekre gen door dit nieuwe produkt. Het is zelfs zo, dat Londense theater exploitanten dit alras hebben inge zien en papiermanden hebben neergezet in toiletten en foyers. Een rode japon voor de eerste ak te en een zwarte tijdens het tries te deel van het stuk na de pauze dat kan nu iets heel gewoons wor den dank zij de papier- en mode industrie. Wat nu echter nog als een grap klinkt, kan morgen heel goed als iets vanzelfsprekends aan de orde komen, want we weten het allemaal, op het gebied van al die synthetische stoffen zijn ze tegenwoordig héél knap. Niet te lien In Amerika is de ontwikkeling van dit nylonpapier ongeveer ge lijk. Daar zijn reeds japonnen en mantels van geweven papier aan de markt. Het zijn modeljurken die met een metaaldraad door schoten zijn en de indruk wekken, dat mei> met brocaat te doen heeft. De met kunstharsen ver sterkte papieren weefsels kunnen normaal genaaid en zelfs ge streken worden. Zij zijn vaak ge voerd, zitten voortreffelijk en zijn héél vaak niet te onderscheiden van de tot nu toe voor kleding ge bruikte „echte" stoffen. Voor de heren Voor wie het interesseert: niet alleen voor de dames, maar ook voor de heren zijn er aantrekke lijke mogelijkheden. De smoking van papier is er weliswaar nog niet, maar hij is wel op komst en daarmee zal een zorg voor heel wat mannen uit de weg ge ruimd zijn, want de kosten van avondkleding zijn nog altijd zo hoog, dat de meeste mannen lie ver zo'n gelegenheidscostuum hu ren. Enfin, we zullen het allemaal maar afwachten. Maar het is ze ker aantrekkelijk om eens met de gedachte te spelen, dat we mis schien over niet al te lange tijd een garderobe kunnen hebben, die je kans biedt er steeds weer an ders uit te zien HillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜ TIP VAN U! f 2,50 waard Omdat er weinig brieven zijn binnengekomen, die in- E haakten op een reeds geplaat- ste tip, kunnen wij gelijk met de tips van deze week starten. Zo zullen zij, die zelf nogal veel maken, wel gein- teresseerd zijn ln een handig E idee toegepast bij het naaien ovfiii.oiii>i.i.m:> Bii het naaien van overgor- dijnen kan het volgens me- vrouw B. C. van Essen-van E Mullem uit Rotterdam wel eens moeilijk zijn die gordij- nen overal even lang te ma- ken, temeer daar niet altijd E de ramen precies recht zijn. Een prima oplossing voor dit probleemtpje' is, als de gor- dijnen aan de bovenkant hele- r maal klaar zijn, ze op te han- gen en dan de rokspuit te ne- men. Met behulp van dit ap- paraatje kunt u precies de juiste lengte afspuiten en krijgt u keurige recht han- gende gordijnen. Dat men soms diefstallen wel eens uit kan lokken door een touwtje uit de brievenbus i te laten hangen, waarmee de deur kan worden openge- maakt, zal menig politieman u kunnen vertellen. Prakti- scher en veel onopvallender vindt mevrouw I. Dotman- Birkhoff uit Rotterdam het om e aan de binnenkant van de deur, naast de brievenbus, een electrisch drukknopje te la-1 ten maken, zoals vaak boven aan een trap zit. De kinderen steken even de hand door de 1 brievenbus, drukken op dit E knopje en de deur springt van- i.ekker en niet dl i ii Niet iedereen kan flessen met lekkere drankjes in huis E halen tijdens een verjaardag E of een ander gezellig avondje. Wilt u toch „advocaat" pre- senteren neem dan in zo'n ge- val eens een flesje gele vla, E doe dat in een weckfles en giet er wat brandewijn of cognac bij. Wat basterdsuiker in de fles strooien, goed roeren, een E poosje laten staan en u heeft E een smakelijke advocaat gekre- gen, die veel minder kost, al- E dus de tip van mevrouw Hoog- E moed uit Zaltbommel. ee>' kous oteh Heeft u van verschillende paren nylonkousen één exem- plaar over. dat niet bij de an- dere kousen kleurt? Als de hiel dan gelijk is kunt u zo heeft mejuffrouw J. A. Taal uit Den Haag ontdekt de kou- sen eender van kleur maken ?oor ze flink te laten koken Jn sodawater. Van die verschil- EE lende gekleurde kousen heeft ™en dan weer paren gekregen, die gedragen kunnen worden. druppels i» eme> 1 Wie wel eens druppels in- neemt, zal weten, dat men vaak te veel druppels in het glas gooit, omdat het schen- ken uit zo n flesje soms lastig kan zijn. Mevrouw S. Boer- Goedvolk uit Den Haag heeft hier nooit moeite mee, want ze gebruikt een oogdruppelaar - ^'aa"nee Je het medicijn uit het flesje kan opzuigen en met behulp waarvan je de druppels EE nauwkeurig kan tellen, voor plastic 1 lampekappein' Zij, die in het bezit zijn s EE van een plastic lampekap en willen voorkomen, dat deze geel wordt, moeten er eens een EE paar gaatjes in prikken. Dan EE he<jft de warmte van de gloei- lamp gelegenheid te ontsnap- pen, wat het geel wqrden sterk tegengaat. Als die gaatjes in de plooien worden gemaakt, is er nog niets van te zien ook. EE vertelt mevrouw de weduwe J. van der Slik uit Sommels- dijk. restjes rijst i de i schien wel indenken. Men had ge hoopt, dat met name veel jonge ontwerpers juist op dit gebied eens ieis zouden ondernemen, te meer, daar er in ons land toch heel wat op dit gebied wordt ge kocht. De oorzaak van deze vrij gerin ge animo zal wel wat met ons kli maat te maken hebben. In het zonnige Italië bijvoorbeeld wordt Müesli in kant- en-klaar-pak Maaltijd in een enkele minuut 't Wordt ons steeds gemakke lijker gemaakt. Als het zo door tal jaren nog van komen, dat we praktisch niets meer in de keu ken hoeven doen cn binnen een paar minuten via blikjes, pakjes en plastic zakjes mét inhoud een maaltijd op tafel kunnen zetten. Voor het geval u nu eens heel weinig tijd zoudt hebben: hier volgt weer zo'n nieuwtje op hel gebied van „lekker en zó klaar". Het bekende Zwitserse rauw- kostgerecht „müesli" is name lijk tegenwoordig ook al kant en klaar in pakken te koop. De müesli hoef alleen maar in een diep bord met een dubbele hoe veelheid koude melk te worden aangemengd om een frisse, maar bovendien zeer hoogwaardige maaltijd op te leveren. Voor kam peerders, kamerbewoners en druk bezette huisvrouwen kan zo'n ge zonde weinig tijd vragende maal tijd dikwijls een uitkomst zijn. Wie zo'n pak müesli in voorraad heeft, kan er in ieder geval eens op „terugvallen" en dat kan ledereen zo op zijn tijd wel eens goed uitkomen. pAAT U AVEL eens wandelen langs een rivier of kanaal of haven? Dan ziet u soms op de stuurhut van schepen die langs de kade gemeerd liggen, een houten poppetje, met heldere kleuren be schilderd. Het heeft dc armen uitgespreid, en zwikt dan eens naar links, dan naar rechts, en als er een flinke bries staat, draait het vliegensvlug in het rond. Nu, zo'n poppetje voel ik me deze week, want de onderwerpen die zijn aan te snijden lopen zó uit een dat je er draaierig van zou worden. Toch leuk, zoveel gedach ten te zien neergeschreven, met zo 'cel levens te oiogen mee-le- WfANT dat wordt hef langza- merhand nu we tien maanden in de krant staan en er lezeres sen zijn dié me vier of zes keer geschreven hebben. Soms moet ik er echt eens even voor gaan zit ten om me zo'n leven in te den 's, i n, soms gaat het maar zó, en babbelen we er als de beste vrien dinnen op los. Beide is boeiend: u moet niet denken dat het me ooit niet interesseert. Er is nu eenmaal geen enkel leven onno zel; dat wil men ons wel eens wijsmaken met al die tijdschrift verhalen over bijzondere mensen, maar dat komt alleen omdat het zo moeilijk is te^ schrijven ovei ven is bijzonder en elk mens die Een naam heeft in deze wereld, die bekend, zelfs beroemd is, zal u zeggen dat het naamloze juist de meeste waarde heeft. Nu zult u zeggen: wat een preekje, en moet ik mij dat aantrekken. He lemaal niet, maar het valt me op dat er zeer veel briefschrijfsters zijn die zich als het ware excuse ren: mijn leven is maar zo ge woon, neemt u me niet kwalijk dat ik u lastig val met mijn pro- terressant leven hebben, net iets uit een boek. Denkt u? Maar als ik van uw leven nu eens een boek kon maken, dan zou u staan kij ken: ben ik dat? doe ik dit? heb ik zo liefgehad zonder dat ik het merkte? was het zo genoeglijk bij ons 's avonds, om de huiskamer tafel? ja, mevr. den O., zo is het. 70N en regen gaan over onze levens als over een Holland se door-de-weekse dag, en kleur en glans verlenen wij er zélf aan. Ik ben erg blij met uw brief, met het nieuws over de beslissing die gevallen is, een goede beslissing, lijkt mij. En het meest in mijn nopjes ben ik over dat éne zin netje.. raad maar eens. U krijgt spoedig een brief van mij. En o ja, nog iets. U kunt twee dingen góed, wie weet wel meer. Treur niet omdat het ene loosd" nu het andere u geheel in beslag neemt. Vroeger kreeg ik ook wei eens zo'n opmerking van deze of gene: wat jammer dat je niet méér dat en dat kunt doen baby bij ons was kreeg ik zo'n stille wenk: nu maar niet méér, want je raakt aan het sloven en je komt er nooit meer' onderuit, en WAT dan met al die ande re „gaven"? Wel, voor elke moeder komt een tijd dat zij geen kinderen meer krijgt. Als het goed is. zal zij merken dat al die „gaven" en wat bedoelt men daarmee?: die dingen die je persoonlijkheid uitmaken! niet hebben liggen sudderen maar verdiept, rijker, bloeiender geworden zijn, zo als zijzelf. Dat behóórt tenminste zo te zijn. Ik merk echter aan mijn post dat dit lang niet altijd zo is. Zo was er tijdens het een- maal-wegblijven van de Open Brief een lieve briefschrijfster (zij gaf mij al menige goede raad) die me schreef: „Nu, ik hoop maar dat u niet erg naar bent, want wij vrouwen zijn diep afhankelijk van onze medemens, een man wordt verzorgd tot en met, maar van ons wordt 100 pet. gezond heid gevraagd. Op Goede Vrijdag stond de ra dio aan en hooTde ik over vrou wen in het heidenland spreken, daar moeten ze werken met een kind op hun schouders cn eentje in een doek en wie weet nog een derde op komst, en dan kan men wel zeggen: bij ons is het veel beter, en ja, dat is ook zo, maar toch mankeert er wel wat aan. Als men drie kinderen heeft en men wil er iets van maken, vind ik dit al een heel werk. Als er een geboren is. zeggen de men sen: waar maak je je blij om. volgend jaar of over twee jaar weer eentje er bij, en weer meer zorgen nee. een beperkt getal lijkt POT de L schrijfster. Hier dus niet het accent op het vrouw-zijn dat zich altijd rijker ontplooit naarmate er een groter beroep op wordt gedaan, zuchting: och, het is allemaal zo gemak kelijk niet. Nu wil ik die verzuchting niet Wij allemaal zuchten dat we toch maar elke dag vrolijk presteren vaak gaat het zelfs weer beter door maar even te zuchten, en een brief aan mij is nét zoiets: je lucht ervan op. Denkt u. als het dan bepaald het moederschap zou zijn dat te zwaai wordt boven een zeker aantal kin deren, dat een gehuwde vrouw zónder kinderen niet eens moe is. of een gezinsverzorgster of zaken vrouw? Die hebben reden te over om smalend neer te zien op vrou wen die klagen over één van de schoonste geschenken in het be staan van een vrouw: kinderen. Of maakt het geen verschil om 's avonds, ook al is het met een moede rug, je kinderen langs tc warme wangen te drukken, óf in een lege kamer te ko men, o, zonder rommel mis schien, en daar dan je léven te leiden, en ik zeg: léven, dat betekent niet: het is nu eenmaal zo. maar: dit mag ik en dit wil ik. Ik zou zeg gen: dat maakt verschil. TX/TOEDERS zouden van alle vrou- wen het minst mogen klagen. Ik denk aan de brief van een ge- kwam en bijna geen lust meer had voor zich alleen in haar „vrije tijd" te gaan eten koken of uit te gaan. Er was moed voor no dig naast het werk nog iemand te zijn, het eigen leven als het ware beet te pakken en bij de schouders te schudden, en zo ook vanuit dat persoonlijk leven het wérk weer te vullen met bereid heid, vrolijkheid en werkelijke liefde tot de medemens. Ziet u, mevr. Z., het is met alle vrouwen hetzelfde. Je kunt het met drie kinderen moeilijk hebben en met zes en met negen en met een ge bonden baan en met een vrije baan, je kunt.het ook heel goed moeilijk hebben omdat je niet weet wat je moet doen. Spreek me niet van de dames die een morgen door hun huis knoeien, een middag in de bioscoop zitten (op een dure plaats, maar alleen), en 's avonds hun man de oren van het hoofd klagen! Er is hele maal geen regel te geven voor een goed te volbrengen leven: zo veel kinderen en zoveel geld, zo'n klimaat en zo'n gezondheid en zo veel vul-maar-aan. Integendeel: de zo op het oog moeilijke levens stro- rtien over van zegen. Het is maar wat je onder zegen verstaat. En dus wat je wilt ontvangen. Voor de een is dat vandaag: een gezel lig huislijk leven, en morgen: ziekte en zorgen voor de ander was het gister: een haast té zwa re taak, en vandaag: plotselinge vreugde, wie zal het zeggen. Maar ieder die het heeft ervaren, zal zeggen dat alle dingen in haar le ven haar meer en meer maakten tot wat ze moest zijn: een bereid, blijmoedig mens. Mèns-zijn, dat is het geheim. Restjes overgeschoten dro- ge rijst zijn moeilijk op te warmen: kookt men de kor- reis opnieuw, dan wordt het een dikke brij, bakt men ze op met wat boter, dan krijgt men te harde rijst. Mevrouw R. Groesz uit Leiderdorp heeft hier evenwel een oplossing voor. Doe de rijst in een fij- ne zeef en hang deze in een pan met een bodempje water Zet de pan op het vuur en de 1! stoom zal nu de rijst verhitten, zonder dat er kans op uitdro- gen bestaat. Als de rijst heet genoeg is. kan ze gewoon wor- den opgediend. •Nu het repareren van schoe- E nen nog al wat kost, zijn er heel wat huisvaders toe over- gegaan zelf schoenen te her- stellen. Voor hen heeft de heer P. A. Bot uit Den Haag een goede tip. Snij. zo schrijft hii, i zolen en hakken niet op maat maar gebruik voor dit doel ceri figuurzaag. De zaag gaat snel en goed door leer cn rubber. terwijl het raspen cn schuren om de randen gelijk te krij- I gen, overbodig is geworden. samex oei.e>' Deze week gaan twee leze- S ressen de tip-rijksdaalder weer eens samen delen. Al is hun idee dan niet precies gelijk. het komt wel op hetzelfde neer. Mevrouw J. M. de Pater- Drooger uit Waddinxveen zo- wel als mejuffrouw H, J. Eve- lein uit Rozenburg, maakten hangende „enveloppes" die wat op een kousenzak lijken. Mevrouw De Pater gebruikte E er stof voor, mejuffrouw Eve- 5 lein naaide een aantal plastic zakken (waar b.v. kousen in verpakt worden) onder elkaar l vast op een lapje stof. Men Kan die handige opbergers voor allerlei doeleinden gebruiken. I z Van alles kan er in worden ge- stopt en gebruikt men plastic zakjes, dan kan men ook direkt E zien wat er in zit. Bovendien E zijn ze zeer ruimte besparend i omdat ze aan de binnenkant van een kastdeur kunnen wor- den gehangen. Zowel zakdoe- ken, sokken, handschoenen e z i doei in de keuken b.v. capsules' winkelboekjes, huurkaartcn dergelijke. ^lllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllirH

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 17