3 Huisvrouwen musiceren met keukengerei ic ene ai/. RYNBENDE'S NIEUW ROOD Burgemeester pleit voor baldadige gemeentenaren yiheiqolveiT VPRO-radio heeft geen tijd Amerikaanse interesse voor EEG neemt toe Shi.. 7 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1960 Vreemde klanken uit een zeepklopper (Van onze speciale verslaggever.) IEDEREEN heeft gegierd van het lachen, toen een huisvrouw uit het Drentse Ruinen zei, dat uit keu kengerei de mooiste muziek was te halen. Men dacht aan hol klinken de pannen, aan oorverdovend gerin kel van déksels op elkaar, en zelfs aan: pprsétcinen bordeftf dtéf klette- reitcL op Jeeri stenen, vloer .aan stuk-, ken vïélèri: Toen' 'eën Clubje dames het niettemin ging proberen, deden ze het helemaal voor de grap, héle maal uit „onnozelheid"om eens een gevierd Drents woord te gebruiken. De eerste repetitie-avond verdronk dan ook in een waterval van hoon gelach, in een geweldig gegil en ge brul, als iemand het talent wilde be proeven. Men vond de sfeer echter gezéllig en daarom alleen ging men door. Het geproduceerde geluid was nog verschrikkelijker dan een vals gezongen aria, toen kleuterleidster mejuffrouw R. Terpstra op een avond binnenstapte. Alle clubleden proestten het steeds weer uit, waren constant behept met de slappe lach, maar de enige, die ernstig bleef was de „juf". Als amateur-accordeonist begreep ze wat van muziek. En hoewf ze alleen aanwezig was om haar geprik kelde nieuwsgierigheid tevreden te stel len, hoorde ze klanken, die grote beloften inhielden. beurde dit allemaal. En plotseling: ging het concert zoveel beter klinken, dat de initiatiefneemster, mevrouw G. Dykstra- Van der Zwaag spontaan zei: „Nou, kind, neem jU de leiding maar over!Je kunt het veel beter dan ik, al zou het alleen maar zyn, omdat ik nooit m'n lachen kan houden." Gisteren hoorden we dit tot „Muzikale Begonnen als grap Keuken" omgedoopte huisvrouwenorkest. Het was in Valkenswaard, waar Bra- bantia een nieuw fabriekspand opende, voor welke gelegenheid de Drentse da mes waren uitgenodigd. Met het grootst een kinderfluit, als hobo, trompet en saxofoon. Halve doppen van kokosnoten en pannedeksels als cymbalen. Zeepklop- pers en busjes, beide gevuld met erwten en bonen, als bongo's. De dirigeerstok is een ouderwetse drietarvdpook van glimmend en krul- Het Drentse huisvrouwen orkest, de irMuzikale Kéuken", onder directie van mejuffrouw E. Terpstra. lerig koper. Het enige, werkelijke muziekinstrument is een accordeon, die gebruikt wordt om toon te., hou den, doch waarvan de klanken bij het spelen op de achtergrond blijven. Ook walsen „Slechts drie van ons kunnen noten lezen," verklaarde mejuffrouw Terpstra, die. evenals de andere dames van de „Muzikale Keuken", een wit bloesje bo ven een zwarte rok droeg en met een schort van boerenbont was getooid. „Toch kunnen we al veel spelen, ook walsen Op ons repertoire staan onder meer: de Succesmars, de Accordeonmars, de Boe- rinnekensdans, de Schaatsenrijderswals. de Donauwals en de Mars van de Tinnen Soldaatjes... Met het Concertgebouw orkest hebben we verder gemeen dit overigens in alle bescheidenheid gezegd. dat voor ons speciale muziek maakt. De Brabantiamars, net de première hebben gegev KLM gaat landen op Canarische eilanden De K.L.M. zal 5 november Las Palmas op de Canarische eilanden wekelijks als tussenstation gebruiken op de dan te openen nieuwe dienst Amsterdam Zürich - Casablanca - Las Palmas - Cona kry - Monrovia. De 3650 km tussen Am sterdam en Las Palmas wordt door de viermotorige Lockheed Electra's in ruim 8 uur afgelegd. Het toeristenseizoen op deze subtropische eilanden duurt van december tot eind april en passagiers, dre zaterdagsavonds van Schiphol ver trekken, kunnen zondagsmorgens vroeg in Las Palmas aankomen. Bovendien is er de mogelijkheid om met de K.L.M. naar Madrid te vliegen, waarna men verder met de Iberia naar Las Palmas kan. „Als juliie" „Als jullie nu eens wat erwten In dit reepkloppers doen, inplaats van ze tegen elkaar aan te slaan. „Als jullie die grote pan nu eens weg doen en er een kleine voor nemen..." „Als jullie nu eens wat minder met deksels werken Op de volgende repetltle-avond ge- De wereld heeft genoeg voedsel Maar er dreigt gevaar van hongersnood De wereld kan in de komende tiental len jaren voldoende voedsel verschaffen aan haar snel toenemende bevolking, (mits de wetenschap onverwijld te hulp (komt, eldius verklaarde een conferentie van vooraanstaande Britse geleerden te Cardiff. Volgens het oordeel van deze geleer den zullen grotere oogsten van bestaande landerijen, ontginning van woeste grond, geboorteregeling, uitdeling van overtol lige voedselvoorraden, landverhuizing en hulp aan ten achter gebleven gebieden er voor moeten zorgen, dat de snelle bevol kingsaanwas niet uitloopt op een grote hongersnood. Zij verklaarden dat de helft van de reldlbevolkinig ondervoed is. Deze telt thans twee en een half miljard zielen zal bij de eeuwwisseling toegenomen 2 tot zes miljard. Een derde van de aard bodem is geschikt voor de landbouw, doch slechts een tiende wordt voor de land bouw gebruikt. Op het ogenblik is d< toeneming van de voedselproduktie iets groter dan die groei van de wereldbevol- itoing, maar het meeste voedsel wordt voortgebracht in ontwikkelde landen, waar de bevolkingsaanwas geen bedrei ging vormt. Dachau-slachtoffers herbegraven Op de begraafplaats van de oorlogs gravenstichting te Loenen zijn gisteren vier Nederlanders, die tijdens de oorlog in het concentratiekamp Dachau zijn om gekomen, herbegraven. Het waren de stoffelijke overschotten van dr. H. B. Wiardi Beekman, ds. C. H. Plantagie, J. L. Kautz en W. Nauta. Ruim vierhonderd belangstellenden woonden de plechtigheid bij. De Konin gin en prinses Wilhelmina waren ver tegenwoordigd door mej. J. C. Geldens. Na het dodenappèl leidde ds. F. Slomp te Hoorn, die zelf tijdens de oorlog het verzet heeft deelgenomen, de r( dienst,, waarna de aanwezigen zich be gaven naar de vier geopende groeven, waar omheen zeer vele bloemstukken waren gelegd. Bij elk van de groeven sprak mej. ds. W. F. Wiardi Beekman een bijbeltekst uit. De oud-minister-president dr. W. Drees, sprak bij het graf van dr. Wiardi Beek man, die vlak voor de bevrijding in Dachau het leven heeft gelaten. Dr. Drees memoreerde ook de kwaliteiten va: Wiardi Beekman als historicus en poli ticus. Hij was een veelbelovend figuur in de socialistische beweging. Bij het graf van dr. Wiardi Beekman werd door mej Geldens namens de Koningin en prinses Wilhelmina een krans, gelegd. Benoemd is tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden, de kolonel F. W. Sdhulze van de infan terie In hoger beroep hebben gisteren voor het gerechtshof in Amster dam twee h'eiers uit Jutphaas, de 22- jarige J. J. H. en de 38-jarige T. van M. terechtgestaan, die begin sep tember van het vorige jaar in een dronken, baldadige stemming de af zetting van een wegopbraak in de dorpsstraat gedeeltelijk vernielden met alle gevaar van dien voor het verkeer. Wat evenwel de verontwaardiging van de dorpsgenoten opwekte, was de vernieling van het verzetsmonu- ment, dat ter nagedachtenis van de slachtoffers uit de jaren '40'45 was opgéricht. H. wilde in zijn baldadig heid de-vrouwenfiguur van het mo nument omhelzen. Het beeld viel öm en brak irr •stukken. De politierechter in Utrecht veroor deelde H. destijds tot 8 weken gevange nisstraf, waarvan 4 voorwaardelijk en zijn kameraad Van M. tot zes weken, waarvan 3 voorwaardelijk; De procure,ur-generaal eiste vandaag in hoger beroep tegen H. 2 weken en tegen Van M. een week gevangenisstraf. Hij releveerde hierbij aan een gesprek met de burgemeester van Jutphaas, die zich „als warm verdediger van de jon gelui heeft opgeworpen." Deze heeft meegedeeld, dat ook de gemeente een fout heeft gemaakt doordat het beeld los op het voetstuk stond, waardoor het bij de minste aanraking van de sokkel zou vallen. De burgemeester had gezegd dat de jongeman deze vernieling niet met opzet of kwade bedoelingen had gedaan. - In een brief aan het gerechtshof heeft Ie burgemeester zich in dezelfde geest litgelaten. Bovendien laakte hij hierin de grote nibliciteit, die deze baldadige vernie- ing in de dagbladen heeft gehad. Hij ichtte persoonlijk het weghalen van de .onnen, lantaarns en planken als afzet- i 'ing van de opgebroken weg veel ern- (tiger. Ook de procureur, was van me- mogelijke in voor keukengeluiden lopen we onder normale omstandigheden al bijna het huis uit! maar toen we de fanfare hadden horen spelen, was onze gereser veerdheid in enthousiasme verkeerd. Goed, het klinkt allemaal niet zo muzi kaal als het Concertgebouworkest. Daar- blijven de voortgebrachte klanken ook teveel in de sfeer van de „hoempa" liggen. Maar in de loop der tijd heeft men al zoekend en tastend een keuken inge richt, die een keur van geluiden voort kan brengen en tot een melodieus samen spel in staat is. Uitvoeringen lit is onze achtenvijftigste uitvoe ring", zei mejuffrouw Terpstra de eerste echter buiten de streek.In Assen hebben we een paar maanden ge leden een zaal met duizend mensen ver maakt... Al experimenterend zijn we elke keer -verder gekomenDe instru menten zijn in feite door onszelf ge ïmproviseerd, ja, ik mag wel zeggen, uitgevonden Die (keuken) instrumenten! Hier zijn ze, althans de voornaamste: Een omgekeerde, antieke braadpan, zomede een kolenkit, een stoof en een wasbord als drum en trommels. Een rage bol met 'n paar waslijnen als bas. Een batterij, met verschillende hoeveelheden water gevulde flessen als xylophoon. Dik buikige thee- en koffiepotten, waarin De ene „blaèst" op een afwas- kwast; de andere op een koffie pot. Beiden produceren inder daad de nodige hoge en lage tonen. sluitend ten behoeve van de „Muzikale Keuken", door de componist-organist- arts Bernard Drukker op de balk gezet. We zijn hier natuurlijk erg blij om en uiteraard ook erg trots op Het oudste lid van het huisvrouwen- orkest is 63 jaar; het jongste zeventien. In Ruinen willen nu bijna alle dames lid van deze unieke fanfare worden, maar het aantal leden is tot achtentwintig beperkt. Deze animo heeft overigens al tot het opstellen van een wachtlijst ge leid, maar het is spijtig voor de elkaar verdringenden niemand denkt eraan de „kunst" te verlaten. De toekomst? „Gewoon doorgana," aldus mejuffrouw Terpstra, die haar eigenaardige dirigeer stok steeds in de handen hield. „We den ken er niet aan in de commercie te gaan, want anders is de lol er zo af. Boven dien hebben we geen tijd om links en rechts uitnodigingen te aanvaarden. We hebben het allemaal even druk in ons gezin of in ons werk. Het enige, dat we nog wel eens zouden willen, is voor de radio spelen. Hoofdrolspeler „Zaak M.P." onthuld Amsterdam heeft sedert donder dagavond niet alleen een stand beeld voor een filmspeler doch tevens een rasecht „Manneke Pis" binnen zijn muren. Het is de titel rolspeler een gipsen afbeelding op ware grootte van het Brus selse manneke uit de nieuwe Nederlandse film-komedie van Bert Haanstra „De zaak M. P." waarvan de gala-première op donderdagavond 29 september a.s. in het Tuschinski-theater te Am sterdam wordt gegeven. Vooruitlopend op deze plechtig gebeurtenis heeft de van oorsprong Vlaamse actrice Julia de Gruyter, die in deze nieuwe film een be langrijke rol speelt, in de ha! van het theater het waterende beeldje, dat uit de filmstudio's is gekomen, onthuld. Ze heeft het manneke, de enige filmspeler die zich naar men fluistert nauwgezet van zijn taak heeft ge kweten en zich zonder morren aan de filmopnamen heeft onderwor pen, ..veel succes" toegewenst op zijn filmreis door Nederland en België. De wat natte plechtigheid in de theaterzaal werd bijgewoond door Bert Haanstra, de co-produ- eent Rudolf Meyer, de actrices Ingrid Valerius en Mieke Ver- straete en de acteurs Ko van Dijk, Kees Brusse, Herbert Joeks en vele andèren. ning dat dit „verijdelen van een veilig heidsmaatregel" erger was. Hij wilde het gebeurde met het gedenkteken liever als een ongeluk beschouwen. Het hof zal op 22 september arrest Weer snelle hulp van „Wij komen" Voor de twaalfde maal heeft het nood fonds „Wij komen" hulp kunnen bieden bij een ernstig geval. Bij het secretariaat van de stichting kwam deze week be richt binnen dat in Lisse mevrouw J. van der RietDinkelberg in zorgwekkende toestand in het St. Antoniusziekenhuis te IJmuiden was opgenomen. Volgens de dokter zou de patiënte vermoedelijk nog slechts kort te leven hebben. Mevrouw Van der Riet had nog slechts één wens, haar enige zoon te zien, vier jaar geleden naar Canada was emigreerd. Het noodfonds zocht direct j contact met de K.L.M. Dank zij de hulp van familie en dit fonds kon de zoon te Toronto in een K.L.M.-machine stappen 1 en naar Nederland reizen. De heer Van der Riet heeft zijn moeder nog levend terug gezien. Acht uur na het bezoek van de emigrant overleed zij. Australiës Labour kwam op voor Gluckman De in de oppositie verkerende Austra lische arbeiderspartij heeft in het parle ment tevergeefs gepoogd de regering te bewegen haar weigering om aan prof. Gluckman een visum voor Australisch Nieuw-Guinea te verstrekken, te her roepen. De oud-minister Edward Ward zeide dat de Australische veiligheidsdienst „zich ontwikkeld had tot een geheime po litieke politiemacht en eén daadwerke lijke bedreiging vormde voor de democra tische levenswijze in Australië". Ofschoon de minister van overzeese gebieden, Hasluc, geen officiële reden op gaf voor de weigering van een visum, deed hij blijken dat de veiligheid met deze weigering te maken had. Verwij ten in deze ten spijt zal de achfhefLZ," VPRO in zijn radioprogramma S van rip VPRO onder de huidige omstan- voor het komende winterseizoen digheden het gevoerde programmabe- nog geen „lichte toets" aanbrengen. 'ff'de jaarlijks. De korte zendtijd welke aan deze persconferenie voor het winterseizoen, omroepvereniging is toegewezen welke de VPRO hield en waarin na. i a j-.. tron tuurlijk ook het door deze omroepver. maakt dit volgens inzicht van d enigjng uitgegeven geschrift „Een na- programmaleiding onmogelijk. tionale omroep I960" in bespreking werd Voor de sector televisie ligt het gebracht. Opgemerkt werd dat indien het echter naar zijn mening anders. afgezjen van dit plan mocht komen deze vertonen een minder specifiek tot een voor de VPRO aanzienlijke ver- godsdienstig karakter dan (in het ruiming van de zendtijd, de programma. 6, leiding zich van harte zal aanpassen algemeen) de radioprogramma s. ^jj njeuwe mogelijkheden, ook ten aan- Daarom zal in deze toch eveneens zien van „de lichte toets". De VPRO spaarzame uitzendingen wél aan S„S"3o5"%«mmwvS amusement worden gedacht. eniging", door zijn opdracht geroepen De VPRO Is zich wel bewust van het tot verzorging van uitzendingen in vrij. bezwaar dat zijn radioprogramma's vrij zinnig protestantse geest en vat deze zwaar en ernstig van toon zijn: ook in opdracht ruim op. Voor het komende seizoen staat een serie uitzendingen geboekt welke er aan herinneren dat een eeuw geleden het vrijzinnig protestantisme (het Mo dernisme) in theologie en kerk open- Commentaar lijk e plas Onschuldig vermaak J7EN heel doorzichtig verhaaltje van vJSJ^ot'lr een braaf man, een roddelende schoonzuster, een straalventer-sprook- ucjia(iujc f jesprins en een merkwaardig soort fa- ture]c rubrieken 1961 i Voorts zal in de zomer v< aandacht worden besteed het Internationaal Verbond voor vrijzinnig christendom en geloofsvrijheid, in Davos te houden. De bestaande godsdienstige en cul- ujrele rubrieken van de VPRO bliiven briefesdirecteur met quasi-spanningen -n het komende seizoen gehandhaafd. en opgelegde verwikkelingen, dat was Bernard Person zal weer terugkeren in de inhoud van het televisiespel „De een COmmentaarrubriek over de zittin- vijf kruisjes", ons gisteravond door de gen van de v.N. KRO voorgezet. en nieuwe financiële actie, ditmaal Qnschuldig vermaak vriendeujk ge- voor ChUii vlJj uitzendingen omvatten- speeld 'door Adolf Rijkens en Fientje staTt Jialf november. Berghegge als het ouderpaar en Coba ■Keiling als de steekneuzige tante. Voor wie van heel lichte blijspelle tjes terverpozing houdt was het aar dig om er naar te kijken, wie echter ook van het blijspel terecht logica en enige inhoud verwacht, zal meer ge noegen hebben beleefd aan de fraaie Op 20 oktob< prestaties in Vrije oefeningen, die wij later uit Rome zagen. In de televisie programma's zijn enige wijzingingen aangebracht. Het „gesDrek aan de schrijftafel" van prof. dr. L. J. van Holk zal zeldzamer worden en an ders van ODzet. In uitzendingen van 25 minuten zal de predikant met gespreks partners actuele problemen behandelen. wordt begonnen met gesprek over de spijtoptanten en hun probleem. De VPRO blijft zoeken naar goed „religieus toneel" en heeft daarbij en kele opdrachten gegeven voor het schrij ven van eenacters met een ontspannend karakter, waarvan men er in de a.s. winter drie op het scherm hoopt te kunnen brengen. Gisteren is het radio- en televisieteam De arts A. C. van Swol zet zijn me- van de VPRO afgereisd naar Chili om dtsche rubriek voort, maar de uitzen- daar in woord en beeld opnamen te dingen (er zijn er 8 gepland worden maken aangaande de gevolgen van de korter (20 a 30 minuten) en zullen nu aardbevingsrampen welke dat land heb- ook minder grote" onderwerpen be handelen. Chili-actie van de VPRO ben geteisterd. Om 2.40 uur vertrokken ds. J. A. „1CUW Nieuwenhuyzen, Joes Odufré, Henk -ee» KLM- ZSLn'UeXe Teeuw toestel, waarmee zij hedenavond kwart voor 9 op het vliegveld van San tiago hopen te arriveren. De Chileense overheid verzorgt het vervoer in Chili en daar wonende en an uc werkende Nederl. pastoor G. Schoot ÈVwo'r'jt Bedacht-aan Finland, Ierlind, zal als tolk optreden. De kosten voor portugal e a met het VPRO-team worden simon kan Cotlem zal in zün in gedragen door het actiecomité Steun briek Da oude draaidoos" veel oud slachtoffers Aardbeving, dat door Ne- E ls maleriaal gaan verwerken, maar i. e. de Nederlandse film daarbij niet verge- Nieuw is ook de opzet voor een tele- „de grote wereldgods- 1961 zal wor den gerealiseerd. Evenzo een literaire rubriek, verzorgd door Albert Vogel en een in 1961 te beginnen serie ont spanningsprogramma's welke het karak- landen zal dragen, derlanders in Santiago is opgericht. Het team zal ongeveer een maand wegblijven en waarschijnlijk zal de ac tie voor geldinzameling op 19 november a.s. starten met een radio-uitzending en op 20 nov. volgt dan de eerste te levisie-uitzending met een film van de toestanden op Chili. Binnenkort vertellen wij meer over de actie. ten. vanavond DE E AMERIKANEN zien wel iets de Europese Economische Gemeenschap: In 1959 ging 17 pro cent van de uitgaven van Ameri kaanse industriële ondernemingen naar landen van de E.E.G. Dit jaar maken de mensen in de nieuwe we reld er 24 procent van en voor vol gend jaar staan nog eens drie pro-' pent extra op het programma.. Deze gegevens werden geput uit het tweede onderzoek naar de werkzaam heden in het buitenland van Amerikaan se maatschappijen. Gebleken is, dat de betrokken maatschappijen voornemens zijn dit jaar 2.4 miljard dollars buiten de Verenigde Staten te besteden aan fabrieken, uitrusting en eigendommen. De uitgaven nemen het snelst toé in de landen van de E.E.G., al gaat ook een groot deel van de voorgenomen uitgaven naar andere Europese landen Een zeer groot deel 88 procent van de voorgenomen investeringen be treft nieuwe produktie-installatiés. Slechts 12 procent is bestemd voor de aankoop van land en van bestaande in stallaties. Het grootst is de voorgenomen over- 44 Wat er met mij gebeurde weet ik niet meer, alleen weet ik hoe ik handelde, als in trance, snel en zonder na te denken, ik welde niet na denken. „Wat ga je doen?", vroeg Inge met angst in haar stem. „Niks", zei ik. „Stil zijn. Alleen maar stil zijn. Ga opzij staan, zodat hij. je niet ziet." Met een snelle stap was ik bij de kast en de handbewe ging die ik al zo vaak werktuigelijk had ge maakt speelde me in een tel de kleine revolver in mijn hand en even snel was ik terug aan het raam. Ik trok het donkere overgordijn om me heen en hield mijn gezicht in de schaduw. Een kier was voldoende en mijn hand was vrij om té richten. „Netty", huilde Inge verschrikt, „niet doen., niet doen." „Ssst" gaf ik terug. Nog even.... nog een paar stappenwaarom blijft hij nu weer stil staantoe dannog een paar stappen. Mijn jagerstalent en mijn geoefende hand in het revolverschieten, dat vader mij zelf had ge leerd, zouden niet missen. Geen tweede schot.... geen tweede schotin enehamerde het in mij Toen kwam het grote ogenblik. Een korte knaleen fractie van een seconde later een plonseen zachte kreet van Inge.... en hét zwarte grachtwater trok groter wordende krin gen naar de overkant. Het spiegelbeeld van de toren met de maanverlichte wijzerplaat werd tot neerstorten door elkaar geschud. Maar alles bleef verder roerloos stil. Het gebeurde alles, zoals het in een droom gebeurt.werelden storten ineen zonder geluid. Ik kon niet van mijn plaats komen. Versteend bleef ik met de revolver in mijn hand staan, totdat Inge het raam en de gordijnen gesloten had, mijn airm nam en mij in een stoel öoob ream. steqqeRöa drukte. Ik was tien jaar ouder geworden-in een fractie van de tijd. Inge zei niets anders dan: „Wat een avond, wat een verschrikkelijke avond", en dat her haalde zij zonder dat ze het wist. Opeens, alsof zij iets verschrikkelijks ontdekte, zei ze: „Berg dat moordding weg.'... gauw.... weg!" Ik wist niet èens dat ik met dat wapen, wat vader mij zelf eens in de-hand had gedrukt, was blijven zitten. Tic. had geen stem, geen hart en geen verzet meer, ik herinner me alleen, dat op de achtergrond van mijn bestaan een gevoel van voldoening leefde, een gevoel alsof ik vader en Samu in Halzen had gewroken. Ik gaf me willoos over en alles liet mjj verder volkomen onberoerd. „Je bent ziek", zei Inge. „Je bent hard ziek. Dat kunnen we nu nog net er bij hebben. Hiei je moet drinken. Neem dat water.... toe." Ik dronk. „Ik blijf bij je vannacht, want ik moet Ook voor Martha zorgen." Ik voelde dat zij mij een warme kamerjas aantrok, de poef onder mijn voet schoof en mijn hoofd in een kussen drukte. Was ik schijn dood of wat was er eigenlijk met me. Van de tijd kan ik me niéts meer herinneren, maar klaar staat het nog voor mijn geest hoe ik op een gegeven ogenblik angst gevoelde voor mijn toestand en dat tegelijk een drift in me opkwam die zich daartegen verzette. Ik kwam weer overeind en het eerste dat tot mij doordrong was het huilen van Martha en de zacht troostend sprekende stem van Inge. Een slechte kaars stond walmend op tafel en wierp grote zwarte schaduwen langs de muren. Toen Inge mij overeind zag komen zag ik iets van blijdschap op haar gezicht. „Gelukkig, voel jij je weer wat beter?" „Wat beter? Ik ben niet ziek geweest. Het was me geloof ik alleen maar wat teveel geworden vanavond en ik hoor steeds maar de muziek van Samu in mijn oren." „Ik ook", zei Inge. „Het was een afscheid om nooit en nooit meer te vergeten.maar nu kan ik niet meer. „Ik ben doodop." Dit bracht mij snel tot de werkelijkheid terug en ik kreeg lust tot handelen. Maar wat ik als eerste realiteit tegen het lijf liep was het feit, dat ik in koelen bloede een mens had gedood. Daar moest ik overheen als ik overtuigd verder wilde. Ik zette mijn benen op de vloer en als de ene onvermijdelijke conclusie zei ik, zonder enige inleiding: „Daar moest het op uitlopen, dat kon niet an- Inge keek me met verwondering aan. „Je weet heel goed wat ik bedoel" zei ik en de verwondering op haar gezicht maakte plaats voor een lichte afkeer. Ze wist klaarblijkelijk met die afschuwelijke daad van mij geen raad. Zij kon die niet combineren met mijn karakter. Ze zei alleen: „Ik ben er vierkant kapot van." Toen zweeg ze even en staarde voor zich uit en zonder op te zien naar mij vervolgde ze: „Maar ik heb Erich de dood in gejaagd. Het is vandaag oog om oog tand om tand." (Wordt vervolgd.) gang naar de E.E.G.-landen bij de che mische maatschappijen. In 1959 ging slechts. 8 procent van hun overzeese in vesteringen naar deze gemeenschap. Dit jaar "waarschijnlijk 22 procent en vol gend jaar niet minder dan 32 procent. Machinerieën-industrie en de indus trieën voor vervoersuitrusting zijn voor nemens -dit jaar en volgend jaar onge veer -een- derde van hun overzeese in vesteringen in de E.E.G. uit te geven. De oliemaatschippljën gaan hun inves teringen- in Canada en Latijns-Amerika tot vijftig procent terugbrengen en zijn van plan „éndere"- gebieden in de we reld te „begunstigen". Bonden schrijven: Mijnbedrijf moet meer betalen De katholieke'federatie in het mijnbe drijf en de algemene bond van werkers in het mijnbedrijf zijn van mening, dat de doorgevoerde verbeteringen in lonen en arbeidsvoorwaarden van de mijnwer ker^ zijn achtergebleven bij die welke in andere bedrijfstakken worden genoten. Beide bonden hebben brieven gezonden aan de mijnindustrieraad. De federatie stelt voor op korte termijn besprekingen te openen. De rooms-katholieke federatie van bon den voor werkers in het mijnbedrijf schrijft, dat de bedrijfsresultaten verbe tering vaifTéiTén en arbeidsvoorwaarden mogelijk maken-en dat de invoering daar van door de personeelsvoorziening nood zakelijk is. De federatie schrijft; „De steeds groter wordende aversie tegen liet mijnbedrijf vooral jeugdige^ personen zoeken steeds meer bun werkkring bui ten het mijnbedrijf accentueert ons verzoek". Als gewenste verbeteringen worden ge noemd: omzetting van de aanwezigheids premie in verzekeringspliohtig loon en invoering van de vijfdaagse werkweek. Normalisatie van brievenbussen Het- Nederlands- normalisatie-instituut heeft een norm gepubliceerd voor brie- vengleuven en brievenbussen in wonin gen. Behalve een voorkeurmodel zijn er drie modellen vastgesteld voor die ge vallen waarin plaatsing van vijf, zes of acht bussen boven elkaar noodzakelijk NederlandBolivia. De regeringen van Nederland en Bolivia hebben be sloten de wederzijdse diplomatieke mis sies "te verheffen "tot ambassade. Een groot deel van hat televisiepro gramma is vanavond in beslag geno men door reportages van de Spelen. Het NTS-week-journaal wordt om 8.20 uur gevolgd door Olympisch allerlei en daarna zendt de AVRO uit van 8.30 tot 9.05 uur: politiek overzicht en mu ziek door het Cocktail trio. Uit Rome ziet u dan tot 10.45 uur een voetbal wedstrijd en filmoverzicht. iavond Mozart's opera „Figaro's Hochze&t* kunt u vanavond tussen 7.50 en 11.55 horen in het NORV-programma op Hilversum II. Het is een uitvoering van de Salzburger Fcstspiola. Karl Böhn dirigeert Het Weens operakoor, het Weens Filharmonisch orkest en so listen o.w. Dietrich Fisher-Diesikau en Irmgard Seefried. In de pauze bussen 10.30 en 11.20 u. om. nieuws enavoaid- overdenking. De VPRO wijdrt om 8.15 uur aandacht aan de Gaudeamus Muziekweek 1960: het Brabants Kamerorkest speelt nieu we Nederlandse composities. Dr. E. D Spelberg spreekt om 8.35 uur over het VPRO-plan voor oen nationale omroep. De VARA bezoekt in een vrijdag retourtje tussen 9 en 9.45 uur Maduro- dam en om 10 en 11.45 uur is eT nieuws uit Rome. Programma voor morgen ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. VARA: 7 10 Gym 8.r r-- ïg 9.00 Gyir 9 35—9.40 Wa thuis, reportage VARA: 10 20 Ge 12.00 Lichte muz i<2 30 Land- bouwmeded 12-33 Hammondorgelspel 13-00 Nwb 1315 V d teenagers 14,15 V d Jeugd 14.5o Dameskoor 15-05 Vakantieverhalen met muz 15 20 Filharm ork 16 05 Boek- bespr i«.25 Gram 16-45 Hammondorgel6p« 19.30 Passep: lezing 19 40 Chrlstu.-. «rungen en ac mensen, lering 19 55 week, lezing. V'ARA: 20-00 Nwb 20 05 r muz 21 25 Soc comra 21 40 Licht 22.05 Gram 22 30 Nws 22.40 Zang Interviews 23-10 Gram 23 53— 24-00 i-crsum II. 298 m. 1007 kc/s. KRO: rws 7 15 ReUeieuzc liederen 7.30 Gram verweging 8 00 Nws 7-45 Morgengebed c Nws 13 15 Zonnewijze 17 45 Olympische Spelen 18 00 Lichts muz 18-15 Journalistiek weekoverz 18 25 Gram 18.40 Olympische Spelen 19-00 Nws 19 io Act 19 25 Prome nade ork 20 20 Lichtbaken, lezing 20 30 Cabaret 2105 Gram 21.10 Thuisvaart, hoorspel (deel 2) 22 00 Olympische Spe len 2230 Nws 22 40 Samenspraak H<>r 0018 30 Eurovisie: oiymplsehc Spelen 19.1520 00 Eurovisie: Olympische Spelen 20 Oo Journ cn weeroverz 20 20 Olympisch allerlei. NCRV: 20-30 Op bezoek bij Hans Kaart NTS' 21.05—24.00 Euro visie: Olympische Speflcn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7