FOCKINK En toen won Loemoemha.. Utrechtse expositieruimte moet worden uitgebreid Jst eett dattte y; i Gaitskell kri jgt nieuwe Map DE BESTE BESSENJ BESSEN VAN Diepteziclit met één oog Duitse technici naar Engeland 5 SCHIP VAN STAAT TNE minister-president, vier ministers en twee staatssecretarissen hebben •L' veel gemist. Zij waren niet aanwezig toen gisteren het Nederlandse kabinet ter hoogte van IJmuiden aan boord ging van Hr. Ms. kruiser De Ruyter. Behalve een kort tochtje over de lange deining miste het achttal hoogwaardig heidsbekleders: het voorbijstomen van Hr. Ms. jagers Gelderland en Utrecht; eer helikopter-demonstratie, waarbij personeel van De Ruyter werd opgepikt er later weer werd afgezet; een schietoefening, waarbij De Ruyter als ddel mocht fungeren; het afvuren van een tweetal oefen-dieptebomraketten; een anti- luchtdoelschietoefening en een rondleiding over het dek van de kruiser. De minister-president, de vier ministers en de twee staatssecretarissen zullen er wel spijt van hebben, dat zij er niet bij waren: vooral de aanvalsoefening van vliegtuigen op de De Ruyter was bijzonder spectaculair. Volgende 1 keer beter, moeten zij gisteravond hebben gedacht. FULBRIGHT- STUDENTEN VIJFENVEERTIG Fulbright-studenten werden gisteren ontvangen op het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De Amerikaanse studenten kwamen naar Nederland met een zogenaamde Fulbright-beurs, genoemd naar de senator Fulbright die het initiatief nam tot een uitwisselings programma tussen Nederland en diverse landen. De heer B. J. E. M. de Hoog, chef van de afdeling buitenlandse betrekkingen van het departement, ontving de studenten. Hij zei o.m., dat sinds 1949 de Fulbright-act in werking trad 676 Amerikanen naar Nederland kwamen en 899 Nederlanders naar Amerika gingen. De studenten blijven een vol academisch jaar in Nederland en raken daardoor vertrouwd met een andere levenswijze en de zaken die het gastland op hun terrein heeft te bieden. De Australische muziekstudent Andrew' D. McCredie heeft bekendgemaakt de vol ledige partituur teruggevonden te heb ben van de opera Narcissus, van de 18de eeuwse Italiaanse componist Domenico Scarlatti. 1 McCredie vond de partituur in de kei der van de Universiteitsbibliotheek van Hamburg. Hij zei, dat het de enige vol ledige partituur van Scarlatti's opera was. Scarlatti componeerde de opera, toen hij in dienst stond van koningin Maria Casimira van Polen Het werk werd in 1714 voor de eerste maal uitgevoerd on der de naam Amor d'un Ombra In 1958 kwam de partituur in' handen van de Londense muziekvereniging In 1956 ging de partituur met een aantal manuscripten naar Hamburg Totdat McCredie haar ontdekte, was haar ver blijfplaats onbekend. Minister Kosaka wil Luns ontmoeten De Japanse minister van buitenlandse zaken, Zentaro Kosaka, heeft tegenover de Nederlandse ambassadeur in Tokio, de heer N. A. J. de Voogd, de wens te kennen gegeven, minister Luns te ontmoeten tijdens de komende zitting van de Algemene Vergadering van de V.N. in New York. Hij wil zijn collega spreken over de Japans-Nederlandse wrijving over het afgelasten van hel bezoek van de Karei Doorman aan Ja- Naar verluidt verklaarde de minister, dat zijn regering op constructieve wijze de vriendschappelijke betrekkingen tus sen beide landen wil bespreken. Na zijn onderhoud met ambassadeur De Voogd gaf minister Kosaka tegen- de pers als zijn mening te ken- dat er niets was om bezorgd over te zijn wat betreft de mogelijkheid, dat het ongelukkige afgelasten van vlootbezoek kwaad bloed zal zetten. Een communistische rechtbank te Rostock heeft een Duitser en zijn vrouw tot resp. 15 en 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionage voor West- Duitsland. Het echtpaar zou de afgelo pen jaren in de haven van Wismar ge spioneerd hebben. Donderdagavond is bij het dorpje Satsa in Turkije een autobus met 47 in zittenden in een ravijp gestort. De bus vloog in brand en 31 verkoolde lijken zijn uit de rest geborgen. 16 Personen hebben ernstige verwondingen opge- Handelsovereenkomst met Rusland het akkoord zijn niet bekendge maakt. Westelijke diplomaten in Mos kou beschouwen het bezoek van de Gui- nese premier aan Rusland en de onder tekening van de overeenkomst als een belangrijke stap in de Sowjet-campagne voor binnendringing in het Afrikaanse continent. Sekoe Toere is gisteren per vliegtuig naar Mongolië vertrokken. Zaterdag wordt hij in Peking verwacht, waar nu reeds in verschillende straten de Gui- nese vlag wappert. Het zal voor 't eerst zijn dat een Afrikaans staatshoofd munistisch China bezoekt. Rondetafelconferentie in Spanje uitgesteld Een Europese conferentie die vol gende week op Mallorca zou worden gehouden, gaat niet door. Op last van de Spaanse regering is zij uitgesteld. De reden is niet bekend. Het was de bedoeling, op de conferentie te spreken over de positie van Spanje en het streven naar Europese een- Gaat ook Nasser naar New York Van goedingelichte zijde wordt verno men dat president Nasser van de Ver enigde Arabische republiek aan het hoofd van zijn delegatie naar de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties zal gaan. Deze reis van Nasser naar New York zou zijn eerste bezoek aan een westers land zijn. Ulbricht wil naar Verenigde Naties Walter Ulbricht heeft het Oostduitse kabinet een ontwapeningsplan in drie stadia voorgelegd waarover de twee Duitse staten het eens zouden moeten worden. Volgens Ulbricht houdt het ont wapeningsplan, dat naar de V. N. in de vorm van een memorandum gezonden zal worden, rechtstreeks verband met de voorbereiding van een vredesverdrag voor Duitsland. De Öostduitse ministerraad steunde een voorstel van Ulbricht om secretaris generaal Hammarskjoeld van de V. N. te verzoeken, Oost-Duitsland uit te no digen tot het zenden van vertegenwoor digers naar de vijftiende algemene ver gadering van de V. N. om het Öost duitse ontwapeningsplan toe te lichten. I Donderdagmiddag heeft de com mandant zeemacht Nederland, vice- admiraal G. B. Fortuyn, in het Ankerpark te Den Helder 33 pas bert zmde marine-officier en ge ïnstalleerd. Een van de officieren legt de eed af. Toen de stemming begon, kwamen soldaten van het Kongolese leger, die Loemoemba steunen, de zaal binnen, waarin de Senaat vergaderde. Nadat onder een indrukwekkende stilte de eerste twee senatoren tegen Loemoemba hadden gestemd, spraken de overige leden van de Senaat zich voor hem uit, aldus luidt een telegram van het Franse persbureau AFP uit Leopoldstad, dat later bevestigd werd door berichten van andere persbureaus. Na een zitting van zeven en een half uur sprak de Senaat zich met 41 tegen 2 stemmen bij 7 onthoudingen uit tegen het besluit van president Kasavoe- boe, Loemoemba als premier te ontslaan. Toen de stemming begon en de militairen de zaal bezetten, verlieten 29 senatoren de zaal. GEWELD Loemoemba had zich niet gestoord aan het verbod van de plv. voorzit ter van de Senaat, in de vergadering te verschijnen. Met geweld baande hij zich een weg naar het spreekge stoelte en ham hij het woord. Zijn rede, die meer dan anderhalf uur duurde, was vrijwel gelijk aan de toespraak, waarmede hij de Kamer van Agevaardigden had „Omgepraat". Hij keerde zich vooral tegen Re Bel gen en vervolgens ook tegen de Ver enigde Naties, die slechts de onder gang van Kongo Op het oog zouden hebben. Op een gegeven ogenblik verklaarde hij, te zullen aandringen op het vertrek van alle VN-troepen, als zij niet zouden afzien van hun bezettingspolitiek. BANG En zo slaagde hij er langzaam maar zeker in, de stemming ten gunste van Kasavoeboe zodanig te wijzigen, dat de senatoren aan zichzelf gingen twijfelen. Duidelijk is gebleken, zo meldt Ass. Press, dat zowel le Kamer van Afgevaardigden als de Senaat weinig begrijpt van de problemen, waarvoor Kongo zich nationaal en Hervorming strafrecht in Bondsrepubliek Na meer dan vijf jaren van voorbe reidend werk van de grote strafrecht commissie en het Westduitse ministerie van justitie heeft het kabinet van de Bondsrepubliek gisteren het nieuwe ont werp wetboek van strafrecht aangeno men. Dit nieuwe ontwerp telt vijftig paragrafen meer dan het huidige wet boek. De Bondsraad en zo mogelijk nog de zitting hebbende Bondsdag krijgen het ontwerp nu in behandeling. Volgens de toelichting is het nieuwe wetboek gebaseerd op de regel „geen straf zonder schuld", dit in tegenstelling tot bijv. het in Oost-Duitsland geldende systeem, waarbij het wat strafbaarheid en strafmaat betreft in eerste instantie op de zogenaamde handeling aankomt. internationaal geplaatst ziet en wat zich allemaal in Kongo afspeelt. Een aanhanger van Kasavoeboe merkte na de zitting van de Senaat bitter op: „Zij zijn bang voor Loemoemba. Zijn aanwezigheid dwong hen voor hem te stemmen. Bovendien zijn ze bang, dat ze hun salaris als senaatslid zul len verliezen BOMBOKO Loemoemba kwam aan het woord, nadat minister van Buitenlandse za ken Bomboko (die het ontslag van Loemoemba mede had ondertekend) zich had verdedigd. Hij beschuldigde Loemoeba er van, een staat van anar chie te hebben geschapen. Voorts pleitte hij voor het herstellen van al le burgerlijke vrijheden en het inter nationale prestige van Kongo. Loe moemba sprak (uiteraard) de be schuldigingen van Bomboko tegen en slaagde er in, het effect van diens redevoering weg te nemen. ZWARE SLAG De uitslag van de stemming in de Senaat heeft de positie van de Ver. Naties zeer zwak gemaakt. Zij is een zware slag voor de hoop van het Westen, dat de Russische infiltratie kan worden tegengegaan. En ook voor de Kongolezen zelf voorspelt zij weinig goeds. Voor het bureau van Loemoemba ging gejuich op, toen een koerier het nieuws bracht. Een vurig aanhanger van Loemoem ba schreeuwde toen: „Nu zullen er koppen rollen PROTESTEN Vermelden we nog, dat Hammarskjoeld bij België heeft geprotesteerd tegen het feit, dat nog 650 man Belgische troepen de basis Kitona in Kongo bezet houden en dat twee Belgische kanonneerboten de marinebasis Banana nog niet hebben ver laten. Van Belgische zijde is hierop ge reageerd met de mededeling, dat het te legram van de secretaris-generaal door de gebeurtenissen is achterhaald en dat de troepen wel zijn teruggetrokken. gische wapens in Katanga is afgeleverd. „Als dit zo is, moet ik daar krachtig te gen protesteren", aldus Hammarskjoeld. Voor het overige nieuws betreffende Kou- go zie men elders in dit nummer. Maar als je gauw wat luchtigs eet Dan Iaat je alle moeheid los lossere, brossere. dubbeldikke chocola. Het smelt op je tongl 23 ct - melk, puur. hazelnoot Mening van Jaarbeursleiding: Nederland slaat achter hij andere EEG-landen Bouwplannen van de Jaarbeurs Architect-stedebouwkundige Rein Fledderus heeft een bouw plan in acht' varianten voor uit breiding van het Croeselaan- terrein van de Kon. Ned. Jaar beurs te Utrecht gemaakt. Drie van deze plannen veronderstel len ingrijpen in het bestaande wegennet: gedeeltelijke verleg ging van Graadt van Roggenweg en/of Croeselaan en geven maxi male ruimte voor laagbouw. De andere plannen staan hoog bouw voor. Ook wordt gedacht aan de mogelijkheid van op trekken van een congresgebouw aan de ingang van het terrein. Het eenvoudigste plan zou 40 miljoen, het kostbaarste 50 miljoen gulden voor uitvoe ring vergen, alles zonder het congresgebouw. De beslissing wordt overgelaten aan het Utrechtse gemeentebestuur. DR G. VAN DER WAL, voorzitter van de Raad van Beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs, heeft in een gisteren ter inleiding van de komende Utrechtse Najaarsbeurs gehouden persconferentie nadere mededelingen gedaan aangaande de bouwplannen en het bestuursbeleid van de Jaarbeurs. Als kernpunt stelde hij dat Nederland qua totale expositie oppervlakte belangrijk achteraan komt bij andere EEG-landen en dat verdere ontwikkeling daarvan dus noodzakelijk is. Het beurzen programma zowel als de tarieven zullen bij deze ontwikkeling die nen te worden aangepast. ploitatie: door het uitbreiden van de internationale algemene beurzen of door het tussentijds houden van vak beurzen, welke het ,,leeg lopen" van de gebouwen kunnen voorkomen. Om deze vraag te kunnen beantwoorden worden tal van onderzoekingen gedaan. In vergelijking met het buitenland diene daarbij het volgende: in het EEG-gebied telt men thans 28 interna tionale beursorganisaties, waarvan er 18 algemene en 10 gespecialiseerde beurzen exploiteren. De gemiddelde expositieruimte waar- •er deze beschikken bedraagt 1,2 ha per miljoen Inwoners: Nederland staat, met 0,6 (totale expositieruimten In Utrecht, Amsterdam en Rotterdam) echter belangrijk achter. Zou het huidige ontwerp-bouwpro- gramma van de Utrechtse Jaarbeurs omstreeks 1975 inderdaad zijn gereali seerd, dan zou ook Nederland het cij fer van 1,2 hebben bereikt.... maar dan zullen andere EEG-landen ook allang weer hebben uitgebreid. Het is dus zaak, zo snel mogelijk te werken. De stedebouwkundige architect Fled derus heeft voor de Jaarbeurs moge lijkheden tot uitbreiding van het Croe- selaanterrein bestudeerd en het resul taat daarvan in zes verschillende plan nen neergelegd en aan het (zeer vlot medewerkend») Utrechtse gemeentebe stuur aangeboden. De beslissing ligt uiteraard bij de gemeente. Het Jaarbeursbestuur heeft in zijn be leid met het oog op al deze kwesties besloten tot o.m. de volgende punten: opbouw van een op nationaal niveau verantwoord Nederlands beurzenpro gramma in nauw overleg en samenwer king met het georganiseerde bedrijfsle ven en waar nodig in samenwerking met andere organisaties; streven naar zo groot mogelijke concentratie in het beurzenprogramma; aanpassing van ta rieven aan de gebruiksfrequenties van de gebouwen en verdere ontwikkeling van het internationale karakter van de beurs, met name van het export-ele ment, zonder daarbij echter de beteke- de import-functie uit het oog Kruiswoordpuzzel boom, 9. tweemaal (Lat.), 11. inhouds maat (afk.), 12. telwoord, 14. voorzetsel, 15. pers. voornaamw.. 17. rivier in Ita lië, 19. maanstand, 20. muzieknoot, 22. inhoudsmaat (afk.), 23. Europeaan, 25. vermoeid, 27. soort van hond. 29. koor van zangers, 30. lichaamsdeel, 31. op telling. Verticaal: 1. kade, 2. eiland in 't Z.O. van de Aegeïsche zee, 3. opschik, 5. maand van het jaar, 7. oude lengtemaat, 8. familielid, 9. foei, 10. muzieknoot, 11. beet, 13. vernis, 14. zandheuvel, 16. heks, 18. nevenschikkend voegwoord, 19. voeg woord, 21. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 22. lidwoord, 24. Europeaan. 26. aardsoort, 27. spijstafel, 28. kleefmiddel. Ter inleiding op deze mededelingen schetste dr. van der Wal de economi sche situatie van Nederland als „roos kleurig". De gedifferentieerde loonpoli tiek, zo zeide hij, heeft, bij een be heerst prijspeil, Nederland geen wind eieren gelegd, „al zou men erover kun nen twisten of deze door een struisvo gel dan wel door een krielkip zijn voort gebracht". De investeringen stijgen minder sterk dan werd verwacht. De overspanning op de arbeidsmarkt zowel als de gestegen loonsom betekenen wat de vraagzijde aangaat althans voor de consumptieve sector waaraan de komende Najaars beurs is gewijd, alleen maar voordeel. De kwaliteitseisen komen daarbij wel steeds hoger te liggen, maar de afzet gaat gemakkelijk. Het gaat er echter niet om dat men zijn omzet in absolute cijfers ziet stij gen: men dient met anderen „mee te groeien" om zijn relatieve plaats op de markt te behouden en dat stelt, voor al aan de financiering van midden- en kleinbedrijven zeer hoge eisen. Mogen dus, aldus dr. Van der Wal, de vooruitzichten voor afzet In de con sumptieve sector van de a.s. beurs uiter mate gunstig worden genoemd? ten aan zien van de inkoopmarkten van handel en Industrie moet maar al te vaak wor den geconstateerd dat het met de le veringstermijnen en met de bevoorra ding steeds moeilijker wordt. De Jaarbeurs zelf ondervindt dit ook bij de verwerkelijking van haar bouw plan. Van het grote uitbreidingsplan is. zoals bekend, de eerste fase reeds in werking: de bouw van een nieuwe hal Q op het Croeselaan-terrein met een vloeroppervlakte van 16.400 m2. Dit gebouw moet vóór de Voorjaars- beurs 1961 (te houden van 1322 maart) gereed zijn en het mogelijk maken, de gesplitste voorjaarsmanifestatie weer tot één geheel te maken, met dien ver stande, dat de technische groepen drie dagen langer zullen exposeren dan de consumptieve. Als onderdeel.van dit plan diende ook overkapping van het terras van de Ju- lianahal, maar de verwerkelijking hier van stagneert op de toelevering van op maat gewalst ijzerprofiel. Bruikbaar ma ken van wél voorhanden materialen zou veel te grote extra-kosten meebrengen. Uitvoering van dit plan is daarom nog niet gegund en zal later plaats hebben. ETALAGE Omtrent de noodzakelijkheid van ruimtelijke uitbreiding van de Utrecht se Jaarbeurs zeide dr Van der Wal, dat een internationale algemene Jaarbeurs een etalage is, nodig voor iedere na tionale economie. En al is de Neder landse Jaarbeurs oorspronkelijk een Utrechtse aangelegenheid, bij dit in zicht moet men toch boven de plaatse lijke idee uitgaan. De in 40 jaren aangekweekte inter nationale goodwill en faam, gepaard aan de enorme investeringen in gel en terreinen van beurs en ge meente maken het echter wel wense- meente maken het echter wel wense lijk, dat de algemene internationale beurs in Utrecht geconcentreerd blijft. De vraag is echter, hoe men de ruim ten zal'moeten aanwenden tot juiste ex- Moeder wist 't wel Maar ook U kent nu haar keukengeheim, 't Is de Maizene Duryea die de groenten zo lekker maakt. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. zeven, 4. do, 5. A.B., 7. mand, 9. Iran, 11. Lia, 12. gat, 14. air, 16. na, 18. o.l.. 19. pa. 20. L.S., 21. ed, 22. i.e., 23. L.K., 25. et. 27. roe, 29. iep, 31. ent, 33. teen, 35. spil, 37. re, 39. al, 40. kalis. Vert. 1. zon, 2. vr, 3. nar, 4. Daan, 6. baal. 7. mi. 8. dg, 9. it. 10. Ni, 11. loper, 13. af, 15. roest, 17. alk, 18. ode, 23. leer, 24. hé, 26. teil, 28. Ot, 29. in. 30. PS, 32. nl, 34. eek, 36. pas, 38. el. Twee vrachtauto's, de ene geladen met wijn. de andere met melk. zijn in de Zuidslavische plaats Ljubljana op elkaar ge botst. De botsing ontstond doordat een van do beide chauffeurs dronken was: die van de melkwagen. Tussen november van dit jaar en april van liet volgende jaar zal Frankrijk in de Sahara drie atoom- proeven nemen. Dit is ge meld door het blad France Sc!r, dat hieraan toevoegt: deskundigen hopen te kun nen vaststellen of derge lijke ontploffingen ook voor niet-militaire doeleinden kunnen worden gebruikt, bijvoorbeeld voor do win ning van olie. Vroegen wij ons gisteren af of het sluiten van een Belgische militaire werk plaats bij Keulen inhoudt dat België zijn troepen uit West-Dultsland gaat terug trekken, vandaag reeds kennen wij het antwoord van Brussel: dit is geens zins het geval, de maatregel hoort bij het „versobc- ringsprogramma" van de Buitoni. een Italiaanse levensmiddelcnfabrikant, wil op 68-jarige leeftijd carrière maken als operazanger. Hij heeft zes weken in Parijs gestudeerd en is gisteren naar New York vertrokken. Buitoni wil zjjn debuut maken als Don Basile in De Barbier van Sevilla. En hij is van plan dat maar meteen in dc Carnegie Hall tc doen. In een schrijven aan het Westduitse ministerie van verkeer heeft dc Duitse toeristenclub aangedrongen op het in seriebouw aan brengen van veiligheids- gordels in alle personen auto's of tenminste van de bevestigingsbeugels daar voor, als de gordels zelf tc duur zouden zijn. Volgens dc premier van Thailand heeft Cambodja Leos een statenbond aan geboden. Voor Laos be tekent dit dat het zou kunnen beschikken over een eigen haven, namelijk de Silia- Met behulp van een grote radiotelescoop hebben geleerden in de Amerikaan se staat Michigan de eerste duidelijke (fysische) sig nalen geregistreerd van de planeet Saturnus. Boven dien hebben zjj signalen ontvangen van een nevel, die 3.000 lichtjaren van dc aarde is verwijderd. Volgens dc geleerden is dit een ge beurtenis van grote be tekenis. M Het verdwijnen van de twee code-deskundigen naar Moskou heeft in Amerika tot heel wat reacties geleld. En het ergste is volgens de voorzitter van de commissie voor „on-Amerlkaanse ac tiviteiten" uit het Huis van Afgevaardigden, Francis E. Walter, dat president Eisen hower niet wil meewerken. De President b«ft ge weigerd de namen van meer dan 1.000 ambtenaren, die weer in dienst zijn ge nomen nadat zij waren ont slagen als zijnde te riskant voor de veiligheid van het land. aan Walter te geven. Als de Australische re gering haar bestuur over Nieuw-Guinea te snel uit handen geeft, vliegen vele stammen elkaar binnen enkele dagen naar de keel beweert de oud-directeur van inheemse zaken Llan Roberts. De inheemsen zijn volgens hem minstens drie generaties lang nog niet in staat zichzelf te besturen. De Australische premier Menzles is niet tegen spionage. Gisteren verklaar de hij tenminste in Can berra dat hij hitter teleur gesteld zou zijn als er geen spionage vluchten boven land werden gemaakt. „Door deze vluchten wordt de 'est van de wereld een kans gegeven een wereldoorlog te overleven." President De Gaulle, zo als gemeld op rondreis door Bretagne, heeft in zijn rede voeringen laten blijken dat hij denkt aan een bestand in AlgeHje, zo schrijven verschillende Franse kran ten. Volgens Le Monde blijkt dit uit dc nadruk waarmee de President de noodzaak onderstreept om vóór het begin van bespre kingen het mes terzijde te leggen. te verliezen. Knoop dit in r uw oor: Met één Van Nelle's „After noon" theebuiltje (groot formaat) zet n 'n flinke pot heerlijke, krach tige thee voor heel de familie- f VAN NEI-LE's Afternoon" theebuiltjes (groot formaat doos van 20 stuks 98 ct NAJAARSBEURS Aan de komende Najaarsbeurs, wel ke gehouden wordt van 12 t.m 17 sep tember a.s. zullen in totaal 1063 firma's uit 23 landen deelnemen. De beurs wordt in de Vredenburggebouwen gehouden en zal een expositie geven van de produk- tie van gebruiksgoederen in 16 verschil lende branches. Naast inzendingen van 689 Nederlandse firma's zullen artikelen van 371 buitenlandse fabrieken te zien zijn en hiervan zijn 161 West-Duitse. Ook Polen, Hongarije, Tsjechoslowakije Israël zullen vertegenwoordigd zijn. Het gezag van Gaitskell als lei der van de Labourparty kreeg gisteren een tweede klap binnen een etmaal, toen het congres van het vakverbond T.U.C. de eis stelde van meer en niet min der nationalisatie. Frank Cousins, de leider van de vak bond van transportarbeiders waarbij 1.300.000 ledeq zijn aangesloten en wiens anti-kernbom" standpunt woensdag het congres dwong twee tegenstrijdige reso luties over het gebruik van kernwapens aan te nemen, sloeg gisteren toe naar de Wanneer men, met elk oog afzon derlijk, twee afbeeldingen beschouwt, die In de horizontale afmetingen slechts weinig van elkaar verschillen, verkrijgt men van deze twee beelden een indruk die ruimtelijk lijkt te zijn en die het werkelijke ruimtelijke zien verrassend nabij komt. De stc- reoscoop is een apparaat dat deze voorwaarden schept en als het u gaat als ons dan staat u bij voor komende gelegenheden uw plaats voor de kijkgaten van dit instrument slechts node af aan het van onge duld popelend grut, dat dient te wachten lot u zorgzaam hebt vast gesteld „of het apparaat wel goed is. ingesteld". ouderlijke zwakhe den voor wat zü zijn. Belangrijker is, dat wc ongeveer weten wat er eigenlijk ge beurt. Onze ogen be vinden zich op enige afstand van elkaar en daarom wordt een voorwerp in dc ruimte door elk oog afzonderlijk on der een andere hoek gezien. Daar door ontvangt het netvlies beelden die onderling slechts ccn fractie ver schillen en die door een bepaald ge deelte van de hersenen worden samengesmolten tot één beeld, dat het bovengenoemde stereoscopische effect vertoont. Worden dc verschil len tussen dc beelden die op de netvliezen worden geworpen, tè groot, dan kunnen zij door de hersenen niet als één beeld gerealiseerd worden. Dit zou zich bijv. kunnen voordoen bij een stereoscoop waarin twee totaal TOCH IS HET ZO! verschillende foto's worden geplaatst. De hersenen zijn niet in staat daaruit één beeld op tc bouwen, zodat zich dan de z.g.n. wedstrljdversch(jnselen voordoen, dat wil zeggen, de ont vangen beelden wisselen elkaar In het bewustzijn geheel of gedeeltelijk rit misch af. Van ccn gemeenschappelijk ruimtelijk voorstellingsbeeld is dan natuuriyk geen sprake. Behalve beelden met te grote ver schillen, kan cr echter ook sprake zfln van beelden met te kleine ver schillen. Dat doet zich o.a. voor bjj het zien op grote afstand. De hoeken van waaruit belde ogen een voor werp waarnemen op een afstand van 1000 of 1200 meter, verschillen zö vliezen vrijwel een vormige beelden ontvangen, waardoor het stereoscopische effect boven deze afstanden verloren gaat. Het Is duidelijk dat het zien met één oog een beper king van het gezichtsveld met zich brengt en dat daarbij ook het ver mogen om stereoscopisch waar te nemen verloren gaat. Door dc ont vangst van slechts één beeld zUn de hersenen immers als we het zo mogen uitdrukken niet in het bezit van vergelijkingsmateriaal? Maar het te loor gaan van het ste reoscopische effect wil nog geenszins zeggen dat de éénogige nu ook geen diepte kan zien! We zijn u daarover nog steeds een verklaring schuldig. Die komt een volgende keer. rechtervleugel van de Labourpartij, die de nationalisatie-ideeën van de partij wil doen verwateren. Cousins zei niet te kunnen geloven, dat de nationalisatiepolitiek de Labourpartij bij de algemene verkiezingen stemmen heeft gekost. Hij verklaarde nog steeds van mening te zijn, dat het socialisme niet volledig kan worden toegepast zon der controle op grote takken van de voornaamste industrieën. „Laten wij ons geloof nogmaals bevestigen", aldus Cousins. De voorzitter van de grote vakbond van Winkelpersoneel, het parlements lid Walter Padley, diende vervolgens een resolutie in, waarin wordt aange drongen op uitbreiding van het open baar eigendom op een selectieve en progressieve basis. Nadat deze resolu tie door de algemene raad van het T.U.C. aanvaardbaar was verklaard, werd zij aangenomen bij handopsteken. Door deze stemming wordt het di lemma, waarvoor Gaitskell zich op het congres van Labour-afgevaardigden, dat de volgende maand in Scaborough zal worden gehouden, nog groter. Ver wacht wordt, dat zich daar nieuwe uit barstingen over de H-bom- en de nationalisatiepolitiek zullen viordoen, met als hoogtepunt een strijd om de macht tussen Gaitskell en Cousins in de gehele socialistische beweging. Vijf miljoen schade op St. Maarten Vice-premier C. D. Kroon, die een reis naar St. Maarten heeft gemaakt, heeft donderdagavond in Willemstad ver klaard de schade, door de orkaan „Donna" op St. Maarten aangericht, te schatten op in totaal rond 5 miljoen Nederlandse guldens. De schade aan par ticuliere bezittingen schatte hij op een miljoen Nederlandse guldens. Rond 20 procent van de woningen op het eiland zou min of meer ernstige schade hebben opgelopen. De schadecommissie richt haar activiteit in de eerste plaats op het particuliere bezit, omdat vele men sen vrijwel alles verloren hebben. Fi nanciële hulp op ruime schaal is nodig, aldus de heer K Saba en St. 1 schade geleden. Groot-Brittannië en West-Duitsland hebben een overeenkomst gesloten op grond waarvan Duitsland geld en tech nici beschikbaar zal stellen voor het werk aan Britse wapenprojecten. Het akkoord kwam tot stand tijdens bespre kingen, tussen de ministers Watkinson en Strauss. Laatstgenoemde heeft er ook in toegestemd, dat Duitse technici worden uitgeleend, aan Britse onderne mingen, die wapens vervaardigden. Zij zullen daar de Britse produktiemetbo- des bestuderen. In het communiqué wordt voorts ge zegd, dat alle Nato landen zich desge wenst bij het akkoord kunnen aanslui ten. Vooral is gesproken over de be hoefte van de Nato aan een geleid pro jectiel voor korte afstanden, dat de le gers te velde ondersteunt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5