Chief Whip Stenen geheim van de zeebodem werd niet ontsluierd Er liggen nog 4 flinke keien-met-inscripties op UdQts lip! Oegstgeester burgemeester- opende padvindersmarkt NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1960 Agenda voor Leiden Vrijdag Oegstgeest, Patronaatsgebouw, 7.30- 11-30 uur n.m.: Padvindersmarkt. Leiderdorp, Gemeentehuis, 7.45 uur; Gemeenteraad; Herv. kerk, 8 uur; Or gelconcert Jan Bot. De Kleine Burcht, 8 uur: Contactavond scheidsrechterscommissie en groep Lei den C.O.V.S. Zaterdag Hooglandse kerk, 2-30 uur; Excursie Vola. Kwekerij Ballego, Rijnsburger weg 133, 2 uur: Excursie Tuinbouw en Plantkunde, Clubgebouw Ons Buiten, einde Mar- nixstraat, 3 uur: Opening tentoonstelling bloemen en fruit. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Conitaotavond Leidse Buitenschool. Geref. Jeugdhuis, Breesbraait 19, 8 uur run.: Opening jeugdsociëteit. Oegstgeest, Patronaatsgebouw, 2.30-5.30 en 7-30-11.30 uur nun.: Padvindersmarkt. Apotheken Geopend Zuider apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Het lot van een mens (18 jaar)donderdag: Het loon van de angst (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Strafbataljon 999 (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Als m'n grote broer het wist (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Salomo en de koningin van Sheba (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Hiroshima, mon amour (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Mag ik deze dans van u? (18 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28, Panorama der prehistorie (tot 15 december). Ned. Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer". Pesthuislaan, ,,'s Konings Rok" prenten september). Rijksmuseum voo oktober: expositie (dagelijks geopend uniformen (tot 30 Volkenkunde, tot 15 •ver Ruanda Urandi, an 10 tot 5 uur). Opleiding korps Rode Kruis te Leiden In Lelden begint volgende maand weer een tweejarige opleidingscursus voor het Rode-Krulskorps. Mannen en vrouwen tussen 18 en 50 jaar kunnen zich voor deze kosteloze opleiding aanmelden volgende week donderdagavond tussen 8 en 9 uur in het voormalige weeshuis, Hooglandse Kerkgracht 17 te Leiden. Voorts z(jn schriftelijke inlichtingen verkrijgbaar bij de colonne-administratie, Hugo de Vries- straat 31 te Leiden. Voorlopig wordt de cursus nog gege ven in het oude weesh/uds, alhoewel het Rode Kruis dit binnenkort moet verlaten. Ondanks vele pogingen is nog steeds geen ander .geschikt onderdak gevonden. De moeilijkheid is, dat maar niet iedere wil lekeurige zaal kan worden gehuurd om dat het vrij omvangrijke oefenmateriaal permanent moet kunnen worden opgesla- j gen in het oefengebouw. Het ideaal is J uiteraard een centrum, waarin zowel de I administratie als de oefengelegenheid kan worden ondergebracht maar dat zal voor- j lopig helemaal wel een vrome wens blij ven, denkt het bestuur. I Het nut van de Rode-Kruiscolonnes is onder meer bij de watersnoodramp in Tuindorp-Oostzaan weer gebleken, waar de hulp van de georganiseerde eenheden van het Rode Kruis van grote waarde waren. De Leidse colonne bestaat thans uit 70 mannen en vrouwen, een aantal, dat eigenlijk moet worden uitgebreid tot 150- In het eerste jaar van de oplei ding moet het E.H.B.O.-diiploma worden behaald; in het tweede jaar krijgen de vrouwelijke helpsters een cursus zieken- verpleging en hygiëne en de mannen wor den opgeleid voor het diploma ER.I.O, terwijl voorts wordit geoefend in trans port en het optreden in groter verband. Met dit toestel hebben de onder waterjagers zelfs de voor het grijpen liggende stenen niet kunnen vinden, laat staan de Brittenburg zelf. Na nachtelijke zeiltocht naar Brittenburg TTet zoeken naar de Brittenburg is gestaakt. Do A -l onderwater jagers uit Amsterdam en Leiden, die ruim veertien dagen geleden op kosten van een lande lijk dagblad uit Amsterdam en een weekblad uit Haar lem met het onderzoek zijn begonnen naar de resten van de oude Romeinse versterking voor de kust van Katwijk, hebben hun biezen en zwemvliezen gepakt en zijn verdwenen. Een illusie is in storm en regen onder gegaan. De echte Brittenburg ligt weliswaar onder het zand verborgen en zal hoogstwaarschijnlijk nimmer meer van zich doen horen, maar op de bodem van de Noordzee binnen het gebied dat de onderwaterjagers door boeien hadden gemarkeerd, liggen wel vijf brok ken kalksteen die, aaneengevoegd, een muurplaat van de Brittenburg hadden kunnen zijn. In die stenen zijn delen van de Romeinse letters B en I uitgehakt en op dezelfde manier gefrijnd als dat indertijd bij de triomf boog van Titus het geval is geweest. Die brokken na tuursteen zijn door twee journalisten van de Nieuwe Leidsche Courant en een zeetreiler uit Noordwijk neer gelaten op de lijn, die over de zeebodem tussen twee boeien was gespannen. Dat zelfs deze brokstukken niet zijn gevonden is wel een bewijs, dat dit onderzoek niet zo serieus is geweest als men heeft willen doen voor komen, alle woedende uitvallen van het Amsterdamse dagblad jegens andersdenkenden ten spijt. De Noord zee bewaart dit geheim, daar hielp zelfs geen onder watervliegtuig tegen. de operatie Practical Joke Brittenburg te doen slagen moesten zo weinig mogelijk mensen in het complot worden betrokken. Er waren er eigenlijk maar vier die precies wisten, wat er die donkere nacht voor Katwijks kust te gebeuren stond: de Noordwijkse^beeldhouwer Henny Bal, die de vier uit het Franse Maasdal afkomstige steenklompen van het soort Euville marbrier had gehakt, Nico Schmal uit Noordwijk die als schipper van de zeilboot en als fotograaf zou fungeren, en de twee journalisten Gerrit Tulp en Albert van Duijn, die op het idee gekomen waren en de stenen overboord zouden werpen In een wildge- streept shirt zat de heer Bal in zyn atelier te luisteren naar de journalis ten, die hem met hun plan overvie len. Hy toonde zich maar weinig verbaasd. Begon dadelyk de steen soorten op te noe men die voor dit doel geschikt zou den kunnen zyn, hü raakte enthou siast, overwoog nog even zwakjes wat de eventueel minder prettige gevolgen van de grap zouden kun- toen werd er weer gelachen en zyn vrouw zei ook: „Henny, het leven mag niet al te eentonig worden." Een goeie grap kan geen kwaad. En tien minuten beeldhouwer aan het hakken in de stenen, die nauwe lijks vierentwintig uur later zouden kunnen worden be schouwd als zünde regelrecht afkom stig van het mys terieuze kasteel, dat eeuwen gele den door de woe lige zee zou zün verder zee in, dichter onder de kant. noordelijker, zuidelijker. Drie of vier kleine tonnetjes met een paaltje er door heen, hoe ze te vinden op deze grote, donkere plas? Hoe ver zouden we nu zitten? Driehonderd of zeshonderd meter? QM TIEN OVER ELF waren wc voor Katwijk gekomen. De klok van de Oude Kerk dreunde nu twaalf sonore slagen over het wijde water. Het was rustig geworden op de Bou levard. Ook de duikers hadden ken nelijk hun bed al opgezocht. We begonnen de moed bijna op te geven. Zouden ze de boeitjes niet hebben weggehaald. Na ruim drie kwartier zoeken, hadden we nog niets bespeurd. We konden de stenen ook niet zomaar in zee gooien. De kans dat ze ooit werden gevonden, zou veel te klein geworden zijn. Wc gingen nu verder zee in dan we tot nog toe waren geweest, draaiden en zeilden schuin naar bet strand. Plot seling: ik zie haar, kijk uit we ram men haar, schreeuwde Gerrit. Vlak bij ons, een tikkeltje aan stuurboord doemde de boei zwart en sinister ui' het donkey op. Het was een machtig ogenblik. Ook tweede boei Al spoedig hadden we nu ook de twee de boei gevonden, die in het verlengde eerste dreef. Nico gooide het anker uit. We lagen stil. Aan het anker touw trokken we ons, terwijl het fok zeil fel klapperde, in de richting van de boeien. Als een bijzondere verrassing kwam met het anker het touw naar bo den. Toen was de zaak gauw voor el kaar, maar doordat we een tijdlang tot middel in het water hadden gestaan, kregen we het vreselijk koud. Bibberend zagen we, hoe de lichtjes van Noordwijk dichterbij kwamen. Op hetzelfde ogen blik echter viel de wind stiL Het zeil ging er slap bij hangen en omdat we bovendien nog tegen de stroom in moesten, maakten we bijna geen vaart meer. Alleen de korte, venijnige golfslag, verderop in het zuiden moest liet ruw weer zijn, stuw de ons noordwaarts. „Als je aanleg hebt voor zeeziekte, dan word je het nu", meende Nico. Gerrit en ik slikten eens. maar we hadden geen last. Het was nu ook niet meer zo koud, alleen duurde het erg lang voordat we van de ene villa voor de andere waren. Het was nu bij tweeën en tegen onze vrouwen hadden we gezegd, dat we om een uurtje of twaalf, half één wel weer terug zouden zijn. Boven Noord wijk zagen we het bakboord-licht van een vliegtuig. „Die zullen ze toch niet hebben gestuurd, om naar ons te zoeken?" UVEN ten noorden van Huis ter Duin schoten we op het strand af. De Snip schuurde over het natte zand. We sprongen uit de boot en trokken hem met de golven mee uit zee. Nico tuigde zijn vaartuig af en toen begon het zware werk. Eerst de kar eronder en daarna elk aan een wiel duwen, terwijl Nico de rank recht hield. Het was een warm karwei. Door het mulle zand duwden we De Snip, hijgend als trekpaarden, tegen het steile duin op. Om de paar minuten stopten we, om op adem te komen. Eindelijk stond het hele geval op zijn plaats. Over het strand liepen enkele verliefde paartjes. De boulevard lag geheel ver laten. Het was twee uur geweest. Nico moest thuis het zeil nog uithan gen en de film ontwikkelen. Pas om drie uur kon hij naar bed in de wetenschap er om half zeven alweer uit te moeten. Ja, het lijkt zo eenvou dig een paar stenen in zee te smijten. Maar we zijn er urenlang voor in touw geweest. Zouden ze worden ge vonden, of zouden ze door de duikers over het hoofd worden gezien? Zou den de keien onder het zand raken of zouden ze aanspoelen? Wat stond er te gebeuren? Hoe lang zou het duren, voordat we wat wisten? Alle maal vragen, die ops nog geruime tijd in spanning zouden houden. Die span ning is nu geweken: de duikers von den niets! erspoeld. Kunstig: hakte de heer Bal de lettergedeelteneen stuk van B en een stuk van een I, op de manier zoals de Romeinen dat plachten te doen. Daarna bewerkte liy ze met zoutzuur om de steen „oud" te maken. Rustig avontuur Het werd een rustig avontuur, dat ech ter werd gekenmerkt door vier span nende hoogtepunten. Wat stond het ge zicht van die Noordwijkse parkeerter rein -wachter aarzelend-nieuwsgierig, toen we de in jute gewikkelde zware moppen steen uit de auto sjouwden. We werden achtervolgd door een schare joe lende jongens, die him halzen rekten om te zien, wat toch \yel zo schielijk in dat op het pikdonkere strand klaar liggende bootje werd verborgen. Wat die lui in hun schild? Smokke laars kunnen het niet zijn, maar ze doen vast iets, dat niet mag. In een waas van geheimzinnigheid schoven we zee in. plotseling nat tot ons hemd door een overkomende brandingroller. Het kleine maantje in het westen repte zich snel naar de kim. De stilte werd geaccentueerd door het klotsen van het water en het in de verte blaf fen van een hond. Het was kwart tien vorige week maandagnacht en tot nu toe was het praktisch wind stil geweest. Nu stak een zuid-ooster briesje op. Het zeil bolde. Met een vaartje van een kilometer of acht gle den we langs de Koningin Astrid- boulevard. De vuurtoren knipoogde vertrouwelijk. We staken wat meer De Noordwijkse beeldhouwer H. Bal bezig met het deskundig be- hakken van de kalkstenen plaat die zou moeten doorgaan voor een restant van de Brittenburg. zee in om gedekt door de inktzwarte duisternis Katwijk onzichtbaar te na deren. De zee lichtte. Waar de boeg van De Snip het water sneed, dansten groene vonken omhoog. We kregen het een beetje koud, aten een banaan en dronken koffie uit een thermosfles, gebroederlijk om beurten uit hetzelf de plastic bekertje. De onderwaterjagers hadden boeitjes -et op de plaats waar zij meenden, dat de Brittenburg moest zijn ver ..ii. si.iiüdags was Nico naar Katwijk geweest om zich in het geheugen te prenten, waar ze precies stonden. Kat wijk baadde zich nu in een zee van licht met in het midden een soort hoog spui tende fontein. Dat bleek later de ge il lurnineerde toren van de Oude Kerk Naar de boeien De sigaretten werden gedoofd. Ons spookschip sloop langs de kust tot halverwege de Boulevard, om door dc wind te gaan en schuin op de uitwatering aan te zeilen. Iets ten noor den van de Rijnmond, een driehonderd- vijftig meter van het strand, moest de eerste boei staan. We lagen plat op het dek en tuurden in het ondoordringbare donker. We zagen niets. Onze ogen be gonnen vermoeid te worden. We gingen Het plechtige moment van het neerlaten van de brokken kalk steen in de zee voor Katwijks Uitwatering, binnen het door de onderwater jagers af te zoeken gebied. en, dat de boeitjes met elkaar ver bond. Daaraan konden we de krachtig trekkende boot stilleggen en tegelijker tijd zaten we zo op een uitstekende plaats de stenen uit te werpen. TIET GROTE OGENBLIK was aan- -*■* gebroken. Nico maakte de came- n orde. Gerrit en ik haalden de stenen uit het jute tevoorschijn. We hielden er elk één boven het water. Een scherpe flits, de sluiter klikte en het. bewijs dat wij de stenen hadden laten zinken en dat ze ondanks alle schijn totaal niets met de Brittenburg hadden te maken, zat in het fototoe stel. Al.$ witte wolkjes cirkelden de keien naar beneden, een heel eind te volgen scherp als ze contrasteerden met het donkere water. Er volgden er nog twee. Het was voor elkaar. De stenen uit het atelier van beeldhou wer Bal rustten op de Noordzee bodem wachtend op de duiker, die ze jubelend naar het strand zou voeren. T~\E STENEN hadden zich in het zand van de Noordzeebodem genesteld, maar wij waren nog niet thuis. Een barre tocht stond ons te wachten. Een flinke onweersbui brak los en Nico kon het zeil, dat we hadden gereefd, niet weer omhoog krijgen. De Snip dobberde een beetje doelloos rond, waarop we be sloten even aan land te gaan. Om niet in de gaten te lopen, zeilden we op de tok en het half naarboven getrokken zeil een kleine kilometer langs de kust. om vervolgens op een zandbank te lan- Gisteravond had in het patro- naatsgebouw de opening plaats van de padvindersmarkt Pavima II. Oubaas a. Beekes sprak een kort woord van welkom, in het bijzonder tot de burgemeester en diens echtge note. Hij bracht dank aan de plaatse lijke commissies voor hun medewer king. Hierna kreeg de burgemeester gelegenheid voor zijn openingswoord. Deze dankte voor de uitnodiging dit gebeuren, dat toch een Oegstgeester initiatief is, te mogen openen. Hierdoor wordt er toch min of meer een officieel cachet aan gegeven. En het is daarom ook zo vreugdevol, omdat hier een groot stuk jeugdwerk aan is verbonden. Hij sprak hiervoor zijn grote waardering uit, ook namens het gemeentebestuur De doelstelling van deze padvinders markt is, behalve het wegwerken de tekorten, steun te verlenen aan handicapte kinderen. Dit is wel het hoofddoel en hiervoor is veel geld no dig. De hoop uitsprekende, dat deze beide doelen zullen worden bereikt en de padvinders een groot en welverdiend succes toewensend, verklaarde de bur gemeester de Pavima II voor geopend. Hierna werd een rondgang gemaakt over de markt, waar weer van alles is te vinden, om. trekken, gooien, raden, Prof. Seilin schreef over Nederland Selliin maandag 19 september doctoraat ontvangen van de Leidse versiteit wegens zijn verdiensten ons land. Prof. Seilin heeft twee publi- katies over Nederland het licht doen die overal belangstelling hebben gewekt De eerste weid in de oorlog geschreven en is gewijd aan het Amsterdamse rasp en spinhuis, het tweede geschrift behan delt allerlei aspecten van de Duitse be zetting in Nederland. Prof. Seilin, die doceert aan de versiteit van Pennsylvania, is op het ogenblik in ons land als voorzitter Autotocht „Molenwijk" Reeds voor de tweede keer deze zomei hebben de bejaarden van de „Molen wijk" tezamen met de Vrouwenkring een autotocht gemaakt. De eerste tocht werd 31 mei jl. gemaakt en ging naai Noord-Holland, waar Haarlem, Bloemen- daal, Volendam en Amsterdam werden bezocht. De tocht die dinsdag gemaakt werd voerde naar Utrecht en omstreken. Even als tijdens de eerste tocht was het tijdens de reis naar Utrecht uitstekend. Ieder was vol lof over de route, die de chauffeur volgde: Niet alleen de grote gen, maar ook de binnenwegen. Aan het einde van de tocht dankte de presidente, d. Wiel—v. Grieken, allen de prettige sfeer en ook de chauf feur voor zijn rustige rijden. Het winterwerk van de twee groepen gezamenlijk zal op 27 september een Ook in Leiden en omstreken komen Italianen werken WERKLOOSHEIDSCIJFERS eind augustus 1960, betrekking hebbend op de werkloosheid In de gemeenten Leiden, Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. Zuid-Holland Nederland 54540 50037 34539 30000 4539 15 Overzicht van de werkloosheid iu enkele beroepsgroepen: juli '60 aug. ^60 Bouwvakarbeiders, 102t Metaalbewerkers 135t Textielarbeiders Land- en tuinbouwarb. 3 Transportarbeiders 3 Kantoorpersoneel 21 Hotelpersoneel 1 Losse arbeiders 27 Mannen. In het voor het einde van juli opgegeven aantal werklozen waren rond 250 jeugdigen begrepen. Deze jeugdige arbeidskrachten hebben, zoals was te verwachten, inmiddels allen werk gevon den. Worden deze ex-scholieren buiten beschouwing gelaten, dan blijkt het werk loosheidscijfer nog iets verder te zijn gedaald, van 153 tot 141. I Gezien de grote vraag naar arbeids krachten in vrijwel alle bedrijfstakken, valt dit ook niet te verwonderen. Het is thans wel zo dat iedere werknemer, die als gevolg van het aflopen van werk zaamheden zonder werk geraakt, vrijwel onmiddellijk door het arbeidsbureau el ders kan worden geplaatst. De grootste tekorten aan arbeids krachten doen zich voor In de me taalindustrie en de textielindustrie. Enige bedryven hebben thans een aanvraag om Italiaanse arbeiders in gediend. voorlopig echter nog slechts tot zodanige aantallen dat de even tuele komst van deze arbeidskrachten van geen noemenswaardige invloed zal zyn op het geheel van de arbeids marktsituatie In Leiden en omstreken. Vrouwen. Het tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten is relatief nog groter dan dat aan mannen. Tegenover een aan bod van 110 stond eind augustus een vraag van 560 geregistreerd. Vooral in de textielindustrie en in de sector huis houdelijke diensten blijft het aanbod ver bij de vraag tea achter. draaien, vissen, grabbelen, rollen, eten, Na de officiële opening waren de tentjes al gauw door de jeugd ingeno men. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de raadsleden mevrouw P. H. SmitsWitvliet, M. v. d. Voet en mr. J. G. Bergmeyer en de groepscomman dant der rijkspolitie, adjudant A. Koer- ten. De markt is geopend vanavond van 7.30—11.30 en zaterdag van 2.30—5.30 en 7.30—11.30 uur. Elektriciteitsstoring in Leiden Sinds gisteravond half 10 was een groot deel van Leiden verstoken van elektrici teit. Over de oorzaak gn de duur hiervan kon men ons vanochtend, bij de stedelijke lichtfabrieken geen inlichtingen ver schaffen aangezien alle personeelsleden die zich met de storing bezig hadden gehouden, lagen te slapen, zo vertelde Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: PetronelOa Johanna d v T W Akerboom en L B de Jong; Cornells z v G TegeJaar en R v d Voort; Leent je d v H Hairtevelt en P Hoek; Hehdrika d v A v d Rèijden en M Voorzaat; CaAharima Alida Cornelia Mania d v J P C v d Werf en C M T Hilgersom; Roelof Pieter z v R P Huisman en C Roozendaal; Helena Elisabeth d v K G Koren hof en M de Haas; Marianne Hu- bertina d v T L Halverhout en H J C P de Bruijn. GEHUWD: J Klom en A Scheer- hoorn; H Sonnenbeng en H <G van der Mark; L P van der Geer en C H Klein; G M Tros en A M van Tienen; J Honsbeok en A Kleijn; J J van Dorp en M J Akerboom; W Teske en R Beij; D van Oosten en J Biesbroek; A Braxhoven en J Sinteur; D Welling en I de Graaif; L de Jager en H N Kaldenberg; J F H Wall aart en A E M Nieuwen- huijsen. OVERLEDEN: J Elskamp, 68 jr, man; H van Gorkum, 62 jr, man; J Brussee, 48 jr, man; J A van Leeu wen, 90 jr. wed. v L Staffleu. Jongen bracht Leidse bromfietser ten val De 34-jarige bromfietser C. beters, wonend aan de Prinsessekade te Leiden, kwam gisterochtend omstreeks 11 uur in de Ant. Duyklaan te vallen doordat een U-janige jongen plotseling achteruit de straat overstak. De bromfietser ldep een gescheurde knieschijf op en moest naar het acad<jmisch ziekenhuis worden ge- Auto tegen tram Gisterochtend om 10 voor 7 botste bij de Jan van Houitbrug te Leiden een auto, bestuurd door een ll-jarige koopman, die geen voorrang gaf, tegen dc tram. De auto werd zwaar en de tram licht bescha digd. De bestuurder van de auto liep enkele li elite verwondingen aan zijn hoofd op? Braiid in winkel aan de Haarlemmerstraat Door kortsluiting in de verliohtingsin- stallaiLe brak gisteravond om kwart voor 11 brand uit in de meubelzaak Hogen- doom aan de HaarlemmersL it. De brandweer bluste het vuur met de nevel- spudt. De verlichting ^installatie en enig houtwerk werden beschadigd. C.P.A. (Canadese iuchtvaartmij.): Trans- intercontinentaal vervoer in eerste halfjaar 86.000 passagiers of 55°/o meer dan jaar tevoren; vrachtvervoer 380.000 kg of 35moer, op route Amsterdam-Vancou ver 31.000 kg of 95®/» meer; dot is vooral te danken aan reservering van vrachtruimte. Boerenleenbanken: Spaaroverschot in augustus f 47,5 (vorig jaar 48,7) min. Dordrecht. De uitgifte van 5 miljoen 4 7 jarige obligaties; ruimschoots overtekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3