Bauogra Uw probleem is het onze recht om te leven en ook om te sterven Meningen van anderen Een woord voor vandaag Vrijzinnigheid onzeker in haar „grensplaats" Sociale positie Papoea zal worden verbeterd f ONZERZIJDS Enkele kanttekeningen JAARBEURSPROBLEMEN (I) JN EEN PERSCONFERENTIE, voorafgaande aan de maandag a.s. in Utrecht te openen Najaarsbeurs heeft dr. G. van de Wal, voorzitter van de Raad van Beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs gisteren een toelichting gegeven op de bouwplannen, welke in 1975 zouden moeten zijn gerealiseerd. De noodzaak van deze bouw toonde hij aan met de mededeling, dat de overige E.E.G.-landen over veel meer expositieruimte beschikken, en dat met een gemiddelde van 1,2 ha per miljoen inwoners, terwijl Nederland niet meer dan 0,6 ha per miljoen inwoners kan bieden. De nieuwe bouwplannen behelzen grote uitbreidingen van de expositiegebouwen op het Croeselaanterrein, moeten In 1975 verwezenlijkt zijn en zullen de expositieruimte van Nederland dan ook op 1,2 (dat is dus een verdubbeling!) ha hebben gebracht. Het komt ons echter voor, dat de Jaarbeurs met deze klacht over te weinig ruimte feitelijk de hand in eigen boezem moet steken: er is jarenlang gepraat over ruimtewinning, maar het tot nu toe gevolgde tempo stak zeker niet minder scherp af tegen buitenlandse aktiviteiten op dit gebied dan het positieve rulmteverschil dit nu doet. Een tweede vraag is: waarop baseert de Jaarbeurs dit ruimtetekort? Herhaal de malen staan bij algemene Jaarbeursmanifestaties gebouwen leeg. De a.s. Najaarsbeurs heeft voldoende aan de gebouwen op het Vredenburg en de splitsing van de Voorjaarsbeurs, gedurende twee jaren gehandhaafd, kan alweer worden opgeheven door het in 1961 in gebruik nemen van de nieuwe hal Q op het Croeselaanterrein, waarmee een ruimtewinst van nog geen 17000 m2 wordt geboekt. JAARBEURSPROBLEMEN (II) jQE ARGUMENTERING van dr. Van der Wal, dat bij een oplossing van de zich v^ui de beurs afgescheiden hebbende vakbeurzen in het geheel van de algemene halfjaarlijkse manifestaties voldoende ruimte aanwezig dient te zijn omdat van het concentreren der verschillende groepen de grootste kracht uitgaat, achten wij onder de huidige omstandigheden vrij zwak. Immers hebben deze vakbeurzen zich niet afgesplitst wegens ruimtegebrek, maar om bedrijfstechnische redenen. Vele groepen hebben geen nut van voor- en najaarsdemonstraties, hun afzet vindt een hoogtepunt in andere seizoenen. Ook zien sommige groepen een nadeel in het opgaan in een te groot geheel. De Jaarbeurs meent, dat gesprekken met het georganiseerde bedrijfsleven mogelijkheden tot nieuwe samenvoeging zullen kunnen openen, maar ge noemde bezwaren, alsmede de drang tot individuele branche-demonstraties zullen, nu de moderne beursontwikkeling in het begin sterk aangemoedigd door de Jaarbeurs zelve! moeilijk oplosbaar bevonden worden. Bovendien hebben zich in Nederland tal van bureaus genesteld die op commerciële basis vakbeurzen, ook en zelfs steeds meer bulten Utrecht, tot stand brengen. De Jaarbeursleiding ontveinst zich ook niet, dat ruimtewinst intensivering van acquisitie en propaganda noodzakelijk zal maken. Wij vrezen daarom dat verdubbeling van expositieruimte in 15 jaren op zeer spekulatieve gronden wordt gepropageerd. Of Utrecht als stad zulke massale exposities op het gebied van verkeer en logies kan verwerken, blijft daarbij eveneens een vraag. Boodschap van Graham voor de eenzame mens Van zaterdag 10 tot vrijdag 16 sep tember zal de bekende Amerikaanse evangelist Billy Graham massamee tings in het stadion van Essen leiden. Maar op een persconferentie in Zürich, waar h\j thans een campagne leidt, heeft Graham gezegd, dat hij van zijn campagne in W est-Duitsland geen massademonstratie wil maken. Het is juist mijn bedoeling de eenzame mens boven de massa uit te heffen door hun persoonlijk geloof te versterken Zyn campagne is dan ook niet direct gericht tegen bijvoorbeeld het com munisme, maar in de eerste plaats ge richt op de persoonlijke gehoorzaam heid aan God. Graham gaf toe, dat het naar voren treden en het „aannemen" van Christus na de samenkomsten dikwijls een gevoelsmatige opwelling van het ogenblik is. Niettemin is de openbare getuigenis zeer belangrijk. Christus Nieuwe hoogleraren benoemd Bij k.b. zijn benoemd tot gewoon hoog leraar: voor het tijdvak van 1 septem ber 1960 tot en met 31 augustus 1963 in de afdeling der elektrotechniek aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de netwerktheo rie, Jr. B. D. H. Teilegen: voor het tijdvak van 1 september 1960 tot en met 31 augustus 1963 in de afdeling der elektrotechniek aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de elektrotechniek, ir. G. de Zoeten: voor het tijdvak van 1 septem ber 1960 tot en met 31 augustus 1963 irr de afdeling der bouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, om on derwijs te geven in de architectuur, G. H. M. Holt. heeft zijn discipelen immers ook in het openbaar verkoren Hem te volgen, zo zei hjj. Na elke campagne is nazorg nodig. Deze keer zal in West-Duitsland aan het werk van de nazorg bijzondere aandacht worden besteed. Conferentie Raad voor Kerk en Ziekenzorg (Van een medewerker) Kunstmatige levensverlenging" was het onderwerp, waarover dr. A. Verjaal uit Heemstede sprak op een conferentie in het Eykmanhuis. Deze conferentie was belegd door de Raad voor Kerk en Ziekenzorg van de Ned. Herv. Kerk. Door de snelle ontwikkeling van de techniek, zei dr. Verjaal, is het thans mogelijk met kostbare middelen het leven te verlengen, zij het dan ook vaak slechts met enige smartelijke weken of maanden. Wanneer men stelt, dat deze medi sche zorg niet verleend moet worden aan wie toch snel sterven moeten, komt onmiddellijk de vraag naar vo ren, of men hier inderdaad wel zeker van is. In zeker 20 procent van de gevallen is de uitkomst in strijd met de verwachting. De volgende vraag die men zich moet stellen is: ,,Is het verantwoord en heeft het zin een mens door in feite toch nut teloze maatregelen langer te laten le- Dr. Verjaal noemde als voorbeeld de lijders aan kinderverlamming, die door een ademmachine in het leven kunnen worden gehouden. Van deze patiënten (het meest kin deren) sterft een derde, ondanks de behandeling: een derde geneest vol ledig en een derde blijft leven met ernstige defecten en moet levenslang aan het ademhalingsapparaat gekop peld blijven. Een schifting van' de patiënten tevo ren is niet mogelijk. Het opvallende is, dat onder de laat ste categorie patiënten er zijn, die ge lukkig leven. Het ademhalingsapparaat wordt ook bij andere patiënten met succes toege- Zo kan het leven van de patiënten Ds. E. Gijsbers terug uit Nieuw-Guinea De zendingsperdikant ds. E. Gijsbers is uit Ransiki op Nieuw-Guinea in Spij- kenisse terugekeerd. Vier jaar geleden werd ds. Gijsbers in de Ned. Herv. Kerk te Spijkenisse door de classis uit gezonden. Daarna en met name de laat ste twee jaar is er veel contact geweest tussen Ransiki en Spijkenisse. Ds. Gijsbers zal zondag 11 september voorgaan in de morgendienst in de Ned. Herv. Kerk te Spijkenisse. Advertentie Puistjes-Pukkels DERMASEPT-ZEEP COCTAIL-PARTY Professor De Quay'» uitlatingen op de Ilaagso Coektail-party over een mogelijke internationalisatie van Nieuw-Guinea blij ven commentaren uitlokken. Het Vrije Volk schreef: Dinsdag hebben wij de gedachte geopperd, dat de excellenties Do Quay en Visser er beter aan zouden doen zich ua de vlagblamage van do Karei Doorman maar uit de poli tiek terug te trekken. Wij konden niet ver moeden, dat op hetzelfde ogenblik, dat wij dit schreven, de minister-president zijn das je stond te strikken om zich naar een cocktail-party to begeven, waar hij op de hem eigen wijze enige forse rukken aan het roer van Ijet schip van staat zou ge- NOG TIEN JAAR Ds. F. H. Landsman stelt in Hervormd Nederland van deze week de vraag of wij, in de stroomversnelling van de geschie denis waarin we leven, onze in ternationale verantwoordelijk heid wel voldoende bewust zijn. In dit verband mag Nieuw-Guinea ons niet met rust laten en ds. Landsman schrijft verder: Tien jaar geleden rekenden de meesten met enkele honderden ja ren; vijf jaar geleden met enkele tientallen jaren. Nu zijn ook dege nen die in de grond van hun hart liefst nog niet aan een definitieve afsluiting van het nog zo nabije ko loniale verleden denken, geneigd met een periode van op z'n hoogst tien jaar te rekenen. Toch zijn wij van mening dat, hoeveel er sinds de befaamde syno dale oproep tot bezinning in Neder land in dit opzicht veranderd moge zijn, te velen er zich nog steeds niet voldoende van bewust zijn hoe snel de wereld aan het veranderen is en hoe groot de verantwoorde lijkheid wel is die het „bezit" van Nieuw-Guinea met zich meebrengt. Deze verantwoordelijkheid betreft nl. niet alleen het wel en wee van land en volk van Nieuw-Guinea. Het machtsevenwicht is in het Verre Oosten bijzonder labieL Indo nesië ligt ergens tussen het onme telijke Rode China en een (nog) niet communistische wereld ten oosten daarvan, tot aan de overzij de van de Pacific. Het hachelijke avontuur van de „Karei Doorman" bewijst hoe wei nig men zich in Nederland van de situatie daar nog bewust t Ter cocktail-party aangekomen heeft profesaor De Quay, onder genoeglijk kout en het genot van hetgeen zo'n party verder pleegt op te leveren, plannen ten aanzien van Nieuw-Guinea ontvouwd, waar het Ne derlandse volk en in het bijzonder de leden van de Staten Generaal van zullen hebben opgekeken. Zijn toehoorders, vertegenwoor digers van dc grootste internationale pers bureaus, hebben niet geaarzeld deze plan nen onmiddellijk in de wijdst mogelijke kring bekend te maken. De ambtenaren der departementen, die tot laak hebben de lo pende zaken bekend te maken en te ver duidelijken, waren ten hoogste verrast. Hun verwarring komt het fraaist tot uiting in het commentaar van 's ministers eigen depar tement: „Er is hier 6prake van een mis verstand. Ik denk dat de minister-president gefilosofeerd heeft." Over het gronddenkbeeld niets dan goeds. Maar hetzelfde had iets beter uitgewerkt kunnen worden. Om precies te zijn: dc minister-president heeft opnieuw toegege ven aan zijn neiging om de goede dingen op de verkeerde plaats en de verkeerde dingen op dc goede plaats te zeggen. Hij moest toch maar gaan". Ook het Friesch Dagblad is met dc gang van zaken niet tevreden en vindt dat do kwestie moet worden opgehelderd. Het blad vraagt zich af: „Ia het kabinet inder daad bezig, een plannetje uit te werken en de volksvertegenwoordiging voor een voldongen feit te plaatsen? Of heeft dc heer minister-president een eigen opvatting, af wijkend van dio van het kabinet, en heeft hij daarover staan babbelen met de meest gewiekste journalisten? Of hebben die hem tesamen en in vereniging verkeerd be- De zaak moet worden opgehelderd en om trent de bedoelingen van het huidige kabi net mag geen twijfel bestaan. En een minis ter-president mag zich niet de beminnelijkejn Rabat is bekendgemaakt, datlsois, ai en menselijk gezien de begerenswaardige koning Mohammed V van Marokko za- blijven luxe veroorloven Bf en toe een naïeveling terdag naar Zwitserland vertrekt. De katar. te z\jn. Vooral in dezo tijd niet," I vorst zal ongeveer drie weken te Ver-' mede verantwoordelijk het doen ontvlammen van een we reldbrand die in zijn verzengende hitte een groot deel van de aarde onbewoonbaar zou maken. Daarom achten wij het te beho ren tot de Evangelische verant woordelijkheid van- Christenmen sen, tot de roeping van Christus' kerk, in zulk een situatie voor het laatst een waarschuwende stem te laten horen. Hebben wij nog tien jaar de tijd? Wij hebben naar wij menen goede grond om aan te nemen dat dit be slist niet het geval is. Als het lot van Nieuw-Guinea en zijn volk, als ons de verbreiding van het evangelie in het verre Oos ten ter harte gaat, zullen wij ajs volk en als regering op korte ter mijn moeten handelen. Als er misschien nog een uitweg is dan slechts één: de een of ande re vorm van internationalisering van het bewind over Nieuw-Guinea vóór het te laat is. Dat betekent niet overgave aan het Indonesië van nu, maar wel spreiding van een verantwoordelijkheid die Ne derland in de wereld van nu niet alleen meer kèn dragen en daarom ook niet alleen meer moet willen dragen. tember, blijft het Japan daarom kwalijk nemen dat het liever Indo nesië, althans Soekarno, niet van zich wilde vervreemden door een vriendschappelijk bezoek van de Nederlandse oorlogsbodem te aan vaarden en daarmede dan tegelijk het toch al zo labiele machtseven wicht te verstoren, temeer nu de anti-Amerikaanse, heimelijk of openlijk met China en Rusland sympatiserende stroming in Japan zelf toch al zo lastig aan het wor den is! Dit alles wijst er echter duidelijk op dat, Ms Indonesië tot de aanval met de wapenen over zou gaan, Nederland óf, alleen ge- hebben geschreven als we niet diep beseften dat noch ons volk, noch onze overheid voor zulk een beslissing rijp zijn. En daarom is het meer dan ooit nodig dat onder ons het besef groeit dat een bezin ning op deze uiterst belangrijke problemen die de bereidheid tot het aanvaarden van ver reikende beslissingen doet groeien, niet een partijzaak is en mag zijn, maar een zaak van heel ons volk. Maar anderzijds, hoe zou een re gering ooit zulke beslissingen kun nen nemen als het volk in zijn po litieke vertegenwoordiging haar daartoe niet dringt en daarin met Uiteindelijk gaat het hier echter om een verantwoordelijkheid die, juist omdat ze zo diep ingrijpt in ons volksbestaan, in ons hebben en ons zijn als mensen die in dit volk zijn geworteld, alleen kan worden gedragen en verdragen als wij ons lot hebben gesteld in de hand van Hem voor wie de volkeren zijn „als een druppel moeten falen in de reali- stofje in de weegschaal" I van Wien ook getuigd is dat Hij de moede kracht geeft en de sterkte vermeerdert van de machteloze (Jes. 30 vs. 15 en 29). met drie tot zes maanden worden ver lengd. Maar bij hen ontwikkelen zich tijdens de kunstmatige verlenging van hun leven de meest ellendige ziekten. De vraag voor deze gevallen luidt: Is de medicus verplicht of is het hem geoorloofd de machine aan te wenden? Wordt het apparaat eenmaal gebruikt, dan moet het tot het bittere einde in functie blijven. Ook wordt het ademhalingsapparaat toegepast bij patiënten van wie het hart tijdens de operatie langer dan vijf minuten heeft stilgestaan, zodat de hersenen niet meer kunnen func tioneren. Dit komt ook voor na ern stige vergiftigingen of na een ver wonding van de hersenen. Deze patiënten reageren op geen enkele prikkel meer. Het is zo gelijk, dat iemand nog wel een jaar in het leven blijft, van. wie het de vraag is, of hij nog wel „iemand" Duitse r.k. artsen, die Paus Pius XII hierover vroegen, kregen als antwoord, dat het wel geoorloofd is, maar niet verplicht, wanneer hogere belangen niet worden geschaad. Er bestaan verder kunstmatige har ten, longen en nieren en bij het toe passen van deze apparaten' moet men zich afvragen in hoeverre het ethisch verantwoord is hiermee door te gaan, wanneer de persoonlijkheid toch reeds is uitgeblust. DISCUSSIE TIJDENS de discussie kwam in de eerste plaats naar voren dat de Liefde in alle gevallen de juiste weg moet wijzen. De dood, zo zei men verder, is niet alleen spelbreker, maar kan ook de gene zijn, die aan het „spel" een goed einde maakt. In onze strijd tegen de dood moet immers krampachtigheid worden meden: Er is niet alleen een recht om te leven, maar ook om te sterven. Dr. Verjaal sprak tenslotte de 1 uit, dat er enige algemene richtlijnen zouden komen. De arts heeft eerbied te beton'en voor het leven vanaf de bevruchting (aldus zijn eed). Maar steeds maar voortve- geteren is geen menselijk leven n Daarom moet een zinloze behandeling niet eindeloos worden gerekt. Aan de andere kant mag de positieve waarde van de ziekte niet worden a geten: de louterende invloed, die haar kan uitgaan, met name op de geving (de familie) van de patiënt. Kerkelijke hulp voor de Kongo De stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, die na de daartoe ontvangen oproep van de We reldraad van Kerken, ook besloot de Kongolese bevolking te helpen, ontving ~a de i.k.o.r.-uitzending „De wilde gan- ïn" in de eerste week reeds 5.300 gld oor de Kongo. Record aantal promoties aan de V.U. Het aantal promoties aan de Vrije Universiteit te Amsterdam heeft het afgelopen cursusjaar een hoogtepunt bereikt in de geschiedenis van deze instelling yoor hoger onderwijs op ge- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Baarn (vac. dr. S. H. Spanjaard): J. Vuyst te Almelo: door het breed moderamen van de prov. kerk vergadering van Noord-Holland als pred. voor buitengew. werkzh. (pastorale zorg IJmond-gebied)N. O. Steenbeek, secre taris Jeugdraad Ned. Herv. Kerk, woon achtig te Amersfoort; te Ten Boer (toez.) dr. O. J. de Jong te Nieuwolda. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Scheveningen, wijkgemeente Oude Kerk: M. H. Boogert, kand. te Ooster- GEREFORMEERDE KERKEN Examens: De classis Amersfoort heeft prep. geëx. en beroepbaar verklaard de heer J. van Drie, Heiligerbergerweg 9 te Leusden, die terstond beroepbaar is. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) OUDE KUNST-EN ANTIEKBEURS IN HET MUSEUM HET PRINSENHOF-DELFT IA aug. t/m 14 sept. 1960 Da beurs sluit woensdagmiddag om 5.30 uur De christen die leven wil in liefde tot God en zijn naaste en hoe kan men christen zijn als men dat niet met vaste wil nastreeft de christen zondigt niet ongestraft. Neen, niet in die zin dat men kan aanwijzen: dit en dat heeft hij verkeerd gedaan en dit en dat is zijn straf. Men merkt hélemaal niet dat God Abraham straft om zijn verkeerd gedrag, eerder leest men steeds van zegeningen Het bestraffende schuilt heel ergens anders. In het Avond- maalsformulier staan drie woorden tussen haakjes: „Tegen onze wil". Wij kunnen er zeker van zijn, aldus het formulier, dat God ons in genade wil aannemen, ondanks de zonde en zwakheid die nog („tegen onze wil") in ons overgebleven zijn. Hier ziet ge een van de straffen die de christen te dragen heeft: Het kwade dat hij niet wil, dat doet hij En dat is een heel verdrietige zaak. Te verdrietiger omdat andere mensen, onze naasten, ons daarop aankijken en door ons gedrag wel licht van God worden afgehouden Brandt dat gevoel van schuld, dat gevoel van straf soms in uw geweten Als het niet zo is moet het moeilijk zijn de vreugde van Gods vergevende liefde te ervaren „ZWAKHEID DIE KRACHT KAN ZIJN?" (Van een onzer verslaggevers) „Zoals ik in een stad woon, die vlakbij de grens ligt maar toch nog niet in Nederland, zo neemt de vrijzinnigheid een grensplaats in: vlakbij de wereld maar juist nog binnen de kerk". Aldus start te ds. D. Oosten te Enschede zijn referaat over „de plaats der vrij zinnigheid in het grensgebied tussen kerk en wereld", op de al gemene vergadering der Vereni ging van Vrijzinnige Hervormden te Dordrecht, Ds. Oosten herinnerde eraan hoezeer men in de naoorlogse jaren steeds weer spreekt over de impasse waarin de vrij zinnigheid is komen te verkeren Vorig jaar verklaarde dr. H. Faber nog, dat de vrijzinnigheid feitelijk bezig is met achterhoedegevechten en dat zij aan de wezenlijke actuele problemen niet meer toekomt. ER is goede hoop op een spoedi ge verbetering van de so ciale positie van de werkende Papoea. Op het departement van binnenlandse zaken in Den H, waaronder Nieuw-Guinea ressor teert, heeft men een open oog voor de toestand van rechteloos heid, waarin de Papoea-arbeider op het ogenblik verkeert en socia le verbeteringen zijn in studie. Dit is ons gisteren gebleken uit mededelingen van de voorzitter van het C.N.V., de heer C. J. van Mastrigt en d( heer H. J. Moes, adviseur van het Chr. Werknemersverbond op Nieuw-Guinea, Persekding. Zoals bekend is de heer Moes in opdracht van het C.N.V. in h overzeese gebiedsdeel werkzaam ter a sistentie van de christelijke vakbeweging aldaar. Op 4 augustus arriveerde hij met verlof in Nederland en bij zijn aankomst op Schiphol verklaarde hij ons ernstige arbeidsonrust op Nieuw-Guinea te wachten als er niet spoedig wat aa rechtspositie van de (in particuliere be drijven) werkende Papoea zou worden gedaan. reformeerde grondslag. Niet minder dan 33 personen be kroonden hun universitaire studie met de doctorstitel tegen 10 in het cursus jaar 58/59 n.l. zeven in de theologie (vorig cursusjaar 3) 4 in de rechten (-), 4 in de geneeskunde (2), 12 in de wis- en natuurkunde (4), 5 in de let-I oor heeft teren en wijsbegeerte (1), en 1 in de arbeiders en berei economie (-). Acht keer is het pre- te verbeteren. Ook bleek dat Je regering laude verleend, twee keer diligent is terzake jvan een rechtspositie Vorige week hebben de C.N.V. zitter en de heer Moes een onderhoud ge had met staatssecretaris Bot (binn. ken), de bewindsman voor zaken betref fende Nieuw-Guinea. Daarbij bleek dat de regering in Den Haag een gewillig de Papoea- dikaat i in de theologie, vier keer in de en natuurkunde en twee keer leteren en wijsbegeerte. de werkende Papoea, zodat die de arbeidsovereenkomst zal kunnen aan gaan en iets heeft om op terug te val- Woningnood Tijdens het gesprek, dat nog zal worden voortgezet, zijn verschillende problemen, voor welks oplossing het Chr. Werkne mersverbond ijvert, besproken. Daar onder is bijvoorbeeld het gebrek aan woningen voor de stads-Papoea's, die niet in gouvernementsdienst zijn. Welis waar heeft het vakverbond (3000 leden) het initiatief genomen voor de start van van een woningbouwstichting, doch deze stichting heeft van het gouvernement alleen maar krediet en geen premies of subsidies kunnen krijgen. Voorts staat „Persekding" op de bres voor een betere vorm van overleg tus sen werknemers, werkgevers en gou vernement, terwijl ook wordt gestreefd naar betere pensioenen en een verant woorde rechtspraak voor ambtenaren en een gunstiger verlofregeling voor inheemse gouvernementsfunctionaris sen. De splitsing van het ambtenaren korps in een korps van bijstand (Hol landers) en een korps van papoea's, is een principiële zaak voor de christelijke vakbeweging op Nieuw-Guinea. Men meent dat ook de Papoea-amb tenaar tot de middelbare en hogere klasse moet kunnen promoveren en dat het Hollandse korps in de toekomst geleidelijk aan moet afvloeien. Een 26-jarige verwarmingsmonteur werd gistermiddag in de kelder van een in aanbouw zijnd huis aan de War moesstraat te Amsterdam getroffen door een spijker, welke een betonwerker op de gelijkvloerse verdieping uit een spijkerpistool had afgeschoten om een plank op het beton te schieten, doch die via een voeg in het beton doorschoot.- De monteur werd met een ernstige hoofdwond in het Wilhelmina gasthuis opgenomen. Er zijn allerlei verontrustende feiten: teruglopend kerkbezoek, minder floris sant verenigingsleven, gebrek aan offer vaardigheid, steeds geringer aantal vrij zinnige theologen enz. Dat de vrijzinnig heid door de orthodoxie wordt overwon nen behoeft men niet eens te vrezen; zij sterft vanzelf wel uit. Ds. Oosten achtte dit allemaal defai: tistische klanken. Veel liever wilde hij de eigen taak en plaats van de vrijzin nigheid bezien en wel vanuit de situatie, waarin zij op dit moment principieel en feitelijk staat. Die situatie is dus een grensplaats. Hier stond zij in de 19e eeuw, worste lend met het probleem van evangelie en moderne wereld. Een hachelijke plaats, waar men toch principieel wenste te staan. Het was haar zwakheid en haar kracht. Zij was op de hoogte van de tijd. Die grensplaats zal men moeten houden. Maar het gevoel, waarmee de vrijzinnigheid er thans staat, is an ders dan in de vorige eeuw: zlij staat er aarzelend, onzeker, soms verbijs terd. Overigens zou die zwakheid juist wel haar kracht kunnen zijn, vond ds. Oosten. Het pathos, waaruit de vrijzinnigheid in de 20e eeuw heeft te leven zo ging hij voort zal niet meer een verouderd vrijheidspathos kunnen zijn, maar omge keerd. de hartstocht van het gezag. Om derwille van de wereld, waarin de vraag van het gezag van beklemmende urgen tie is, en om deïwille van de vrijheid die problematisch wordt zonder gezag. Niet minder dan het doordenken en getuigen van dit gezag is nodig een pre sent maken ervan. Dat kan het best in een kleine gemeenschap. De vraag naar presentie en gestalte voert naar vormgeving en stijl. De vrij zinnigheid lijdt aan vormVerlies. Nieu we vormen laten zich niet construeren, maar komen op uit een levend geloof van de'kleine gemeenschap. De vrijzin nigheid heeft hier een eigen taak en ver antwoordelijkheid binnen de kerk en bin nen eigen kring. De heer R. Remmelts, notaris te 's-Gravenhage, trad af als voorzitter der vereniging, die hij sinds 1951 als zo danig had gediend. Naar de in zijn plaats benoemde nieu- - we voorzitter mr. A. Mulder te Leid- schendam verklaarde, koerste de heer Remmelts de vereniging naar een kri tische maar ook thetische houding na het aanvaarden van de nieuwe kerkor de. De vergadering benoemde hem tot erelid van de vereniging. Daar mr. Mulder reeds in het bestuur zat, werd zijn zetel als tweede penning meester ingenomen door mr. J. C. Boonk te Emmen. Ook dr. A. de Wilde te Zaandijk trad af als bestuurslid. In zijn plaats benoemde men ds. D. Oos ten te Enschede. De heer Mulder roemde het beleid van dr. De Wilde, die als tweede voor zitter had gefungeerd. In zijn dankwoord vertelde dr. De Wilde dat hij van or thodoxen huize komende dertig jaar geleden de vrijzinnigheid ontdekt had, voor welke ontdekking hij nog dagelijks dankbaar zeide te zijn. „Voor de mens die geloven wil, maar die toch ook aan het kritisch denken een plaats wil ge in, biedt de vrijzinnigheid ruimte". Dr. De Wilde herinnerde aan zijn lid maatschap van de synode gedurende een vijftal jaren. Hij achtte de leiding der kerk in alleszins bekwame handen, maar was ervan overtuigd, dat de vrij zinnigheid een onmisbaar element in het algemeen christelijk- en kerkelijk leven Vraag: Een van mijn kennissen, niet zo jong meer, overweegt te trouwen met een weduwnaar met één zoon. Ook deze man is niet zo jong meer. Als na. het huwelijk de man komt te overlij den, welke financiële rechten kan de Vragen op elk gebied kannen worden ingezonden aan het bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnee's. Antwoord: Allereerst is van belang Antwoord: Dat is onder bepaalde deze merkwaardige man kunt i Vraag: Ik ben sedert tt naar van een onroerend goed gekocht w" *1""" °.Tv,:u vcvcumeex U ontvangt Vfln de vorige eigenaar-gebruiker. Nu verr?enëd mame) of met plamuur heb ik moeilijkheden met mijn buur- worden 2edicht- Daarna Ho "cu io vuuci ueyaaiue aeze merxwaaraige man kunt u lezen - v"— r 1?eme,enscliaP va,n voorwaarden inderdaad mogelijk. U in het boek „De ijzeren maarschalk" goederen getrouwd zijn of niet. In de kunt hiervoor een formulier halen op door C. van Wessem tweede plaats is het van belang of de het postkantoor. Op dat formulier vindt man een testament maakt dan kan U tevens het adres waar U het na hij immers alle richtingen uit! invulling moet inleveren. De zaak wordt dan onderzocht Stel echter het geval dat er geen nader bericht, testament gemaakt is. Dan bepaalt de wet dat de vrouw door haar huwelijk Vraag: Wie heeft de grote postweg en door vererving gezamenlijk hoog- op Java aangelegd? stens een kwart van de goederen kan verkrijgen. De rest erft het kind. Antwoord: Deze weg, lopend van De man kan echter, ter voldoening tot Banjpewangi, is aangelegd op mijn buurman. Hoe kan ik daar aan zijn verlangen om zijn vrouw zo ^evel van gouverneur-generaal mr. H. goed mogelijk te verzorgen, te haren W- Da endels, geboren in 1768 en over- behoeve een verzekering afsluiten. Een leden in 1818. Hij was gouverneur-ge- pllcht daartoe bestaat evenwel niet. "eraaj ,van l807. tot *811. „Deze We raden uw kennis aan eens te gaan paendels Antwoord: Allereerst dient u de bo dem eens goed te bekijken of er ook een rotte plek in het hout zit. Is dit het geval dan moet die uitgestoken worden en moet een nieuw stuk wor den ingezet. Zo nodig moet de hele plank vervangen worden. Als het tim merwerk verricht is, gaat u alle oude verf en wat dies meer zij afkrabben. Dan de naden vullen zijn ze niet te wijd dan kan dit gebeuren met de z.g. poriënvuller, zijn ze wel wijd dan en sedert een jaar eiee- Tet houtm,eel (zaagsel). Kleine naden onroerend goed gekocht kunnen ook met stopverf (eventueel 5«-iYui.m vermencd met. men el of mot niom,,,,^ worden gedicht. Daarna de boot gron- gekregen omdat ik'een"lang" niet mit e-ü tenslotte afwerken likt 7ünaH won- met een goede huidverf. In plaats van verf gebruikt men ook wel koolteer, maar dan gaat de boot spoedig zwaar lopen omdat zich daarop alg, wier en schelpen afzetten. Een derde mogelijk- vio.j de jjoqj. te plastificeren, maar niet goedkoop! gebruikt zijpad weer in gebruik wil men. De koopakte vermeldt niets de grens tussen mijn erf mijn buurman. achter komen? T uöcuue» was advocaat in Harderwijk, r, ----- Later werd hij. als patriot, generaal Mocdt zich het onwaarschijnlijke geval torfiets gekocht waar nog Vraag: Kortgeleden heb ik praten met men met haar de diverse notaris eventueel sa- w«u mj, pamui, geuciaiii v S'l' 6"<" Deze kan dan bi Nederlands-Franse dienst. In 1799 j?'dat,.u daax Seen resultaat nummerbewijs bij is. Hoe ri.au uau -d... Ooekt. dan 7.1llt 1) 7ioh trio oor» mogeïijl 'an de h lijkheden overwegen streed hij tegen de Engelsen en Rus- hoekt, dan zult u zich via een advo- caat tot de rechter moeten wenden. Vraag: Ik heb (voor een koopje) een >r-, goud- en slavenkust ten oude boot gekocht, maar de bodem Een volledige levensbeschrijving van ..nu niet 'bepaald waterdicht! hoe moet Raamweg 36 te Den Haag. De leges ik dat behandelen? kosten bedragen drie gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2