Verheugende prestaties van onze tienkampers Kamerbeek enTimme Weer eens verheugend Romeins nieuws Combinatie Verhagen-Helder zeilde naar derde plaats Russen: Amerikanen zijn door angst overmand Russen: levende mensen Vier spannende duels in kwart-finales hockey Na een serie sombere berichten uit Rome, dit keer wat beter nieuws van de Olympische Spelen die inmiddels aan de laatste dagen toe zijn. Voor die opleving in het prestatiepeil zorgden onze twee tienkampers Eef Kamerbeek en Herman Timme en de zeiler Verhagen. Kamerbeek en Timme nemen deel aan het zwaarste onderdeel dat de Olympische spelen kent: de tienkamp. In twee dagen tijd moeten de atleten tien verschillende onderdelen afwerken. Dat is geen grapje, maar na-de eerste dag hebben Kamerbeek en Timme voor alleszins bevredigen de, ja zelfs verheugende resultaten gezorgd. Met name onze nationale kampioen Kamer- Het programma van de Olym pische Spelen op woensdag 7 september luidt als volgt: 7.00 u. ruitersport, samengestel de wedstrijd en Prix des Nations 8.30 u. schermen, sabel indivi dueel 9.00 u. speerwerpen heren hoogspringen dames turnen, vrije oefeningen zeilen schieten, klein kaliber en snelvuurpistool gewichtheffen 10.00 u. hockey 10.30 u. 4 x 400 m. heren esta fette 13.30 u. 50 km. snelwandelen polsstokhoogspringen 15.00 u. discuswerpen, heren* turnen, vrije oefeningen heren 15.20 u. 4 x 100 m. dames 15.30 u. hockey 16.10 u. 4 x 100 m. heren 16.45 u. 800 m. dames* 17.00 u. gewichtheffen 17.10 u. 4 x 400 m. heren 21.00 u. basketball Nederlandse deelname RADIO. Hilversum 1: 12.45, 17.45, 18 40, 22.00 en 23.45 uur. TELEVISIE: 14.55- uur: film overzicht: 19.00 uur: atletiek; 20.20 uur: Olympisch allerlei; 22.35 uur: filmoverzicht. beek, die verrassend goed meekomt in dit wel zeer sterke veld van atleten van de gehele we reld. De man uit Eindhoven bezet na de eerste dag de zesde plaats en wanneer Kamerbeek zijn oude rol speelt, komt hij vandaag op de reste rende nummers tot een nog wat hoger gemid delde, zodat er mogelijk een vierde of vijfde plaats inzit. -fa Verheugend nieuws kwam er eveneens uit de Baai van Napels waar de Rotterdammer Ben Verhagen in de Flying Dutchmanklasse met zijn nieuwe fokkemaat Jaap Helder naar een derde plaats in het algemeen klassement zeilde. Daar zit met nog twee wedstrijddagen dus een bron- ■Jc Minder gelukkii schermer Max Dwt aan de Romei de eerste dag onze 16-jarigè degen- jeugdige deelnemer sportfestiviteiten werd reeds op in verdere deelname uitgescha- al doende leert men moet hij i JVo'g een hans op brons? Terwijl in Rome de windvlagen over de Olympische centra trokken, regenbuien neerkletterden en de tem peratuur enkele graden daalde, was het in Napels tweehonderd kilome ter zuidelijker nog hetzelfde w< En de buitenlanders? Wilma Rudolph, het negeratleetje uit de Verenigde Staten, veroverde gisteren haar tweede gouden medalje op de 200 m die zij overtuigend won. Amerika héd véelltype als in de voorgaande dagen: succes op hel nummer 110 m horden, terwijl de «en zwakke westenwind. De Russinnen op de voorste rij stonden bij hét dis cuswerpen. Reden tot veel gejuich hadden de Italiaanse boksers in het tornooi dat na veel ge krakeel "ten einde is. klimatologische omstandighed> waren dus opnieuw ongunstig voor de Nederlandse zeilers, die gewend zijn aan .zwaar weer". Maar desondanks zag de verrassend goed zeilende Ben Verhagen kans om zijn positie in de Flying Dutchmanklas se op deze vijfde wedstrijddag belang rijk te verbeteren. Verhagen finishte na een goede race als zesde en hij staat nu, met een geringe achterstand op de Deen Fogh, met 4200 punten op de der de plaats in de algemene rangschik- De andere Nederlanders traden niet op de voorgrond. Wim van Duyl werd bij de Draken tiende en Hans Slees- wijk, teleurstellend, bij de Finnjollen twee-en-twintigste. Hun kansen op Olym pische prijzen waren overigens al nihil. Krachtige wind, waarop de hele Ne derlandse kolonie dit weekeinde hoopte, is uitgebleven. Een half uur voor de aanvang der wedstrijden was de wind kracht zelfs niet meer dan 3 meter-se conde, maar kort daarna liep zij op tot 6 meter-seconde, zodat de bemanningen ijverig in de weer gingen om hun uit gestoken lichtweer-zeilen te verwisselen voor doek, dat iets meer kan hebben. De eerste wedstrijd van de combina tie Verhagen-Jaap Helder (vervanger van Ger Lautenschutz) heeft dus een gunstig resultaat gehad. Verhagen kon het kennelijk goed vinden met zijn nieu we fokkemaat en er is alle reden om de laatste twee wedstrijden met vertrou wen tegemoet te zien. Het was op de schepen opeens een drukte van belang, want de tijd was kort. En vele bemanningen hadden dan ook al een ..natte rug" voor de wed strijden waren begonnen Goed zeilen De Rotterdamse garagehouder bleef na de start tactisch goed gezien in de buurt van de leider in de alge mene rangschikking, de Noor Peter Lunde, en beiden kozen de slag naar zee. Lunde liep daar iets van hem weg en bovendien verspeelde Verha gen bij het eerste merkteken twee plaatsen, omdat hij over stuurboord moest uitwijken voor de Italiaan Ca- pio, die na het protest van vrijdag jl. wel vol rancune jegens de Nederlan- Onze landgenoot rondde als achtste terwijl de kopgroep geleid werd door Noorwegen, Rusland, Denemarken en de Hongaar Holenyi, die later de tweede plaats veroverde. De ruime rakken brachten geen verandering, evenmin als het tweede kruisrak. Pas in tiet volgen de voordewindse rak kreeg Verhagen opnieuw aansluiting met de kopgroep en door prima te sturen en goede slagen te maken werd hij uiteindelijk nog zesde. Zijn achterstand in het algemeen klas sement op de Deen Fogh is nu slechts 58 punten. Bij het polstokhoogspringen maakte de Rus Bulatov een bijzonder onge lukkige sprong. Hij kwam verkeerd terecht en verstuikte zijn enkel. An dere atleten en officials hielpen Bulatov op de been. Het was echter zo ernstig aangekomen, dat hij op een brancard moest worden wegge dragen. Voor hem waren de Spelen afgelopen. ROME OVERVALLEN DOOR WOLKBREUK Kamerbeek staat na vijf nummers op zesde plaats Het nummer discuswerpen dames werd een overwinning voor de Rus sin Nina Ponomareva, die destijds in het nieuws kwam door de diefstal van hoedjes uit een Londens ivaren- huis. Haar worp van 55.10 meter betekende een nieuw Olympisch re cord en zij brak dit record met grote Olympisch logboek geboekt blijven staan als de dag, waarop de Amerikaanse sprintster Witma Rudolph haar tweede gouden medaille won en waarop de tienkampers, niet bestand tegen de wolkbreuk die om zes uur in de namiddag de Olympische arena onder water zette, de strijd onderbraken. Zaten er om half zes nog ruim 75.000 toeschouwers geboeid te kijken naar de wed strijden om het Olympische goud, zilver of brons, een kwartier later was iedereen weggespoeld en gevlucht naar veiliger oorden. Alleen de perstribune, het enige overdekte gedeelte van het stadion, bleef bevolkt door hard werkende journalisten, die hun verhalen doorbelden in plaats van naar het perscentrum te gaan. Zelden hebben zij zo'n watermassa zien vallen; een regenval, die door de Olympische vlam nauwelijks kon worden geweerd. De sintel- baan, het groene veld en de springbakken waren niet meer te zien, •fa Verrassing J~iE Nederlandse tienkampers Eef Ka- merbeek en Herman Timme heb- maandag de zwaarste dag van leven gehad, 's Morgens om 9 begonnen zij met het eerste num- de 100 meter, en 's avonds om 23.00 trokken zij voor het laatst hun trainingspakken aan. Beide atleten slaakten dan ook een zucht van ver lichting. Wanneer men bedenkt dat diezelf de atleten vanmorgen vroeg weer klaar moesten staan voor het zesde onderdeel, de 110 meter horden, dan alleen maar medelijden met deze knapen hebben.' Na de eerste dag bezet Eef Kamer beek, die met enige zeer goede ver richtingen voor de dag kwam, de zesde Volgens de Russen zyn de Ameri kaanse deelnemers aan de Olympische Spelen bang en zij geloven, dat de Amerikanen in deze week nog meer teleurstellingen te verwerken zullen krijgen. Litovef, de coach van de Russische hordenlopers was van oordeel, dat de Amerikanen naar Rome waren ge komen in de verwachting, iedereen te kunnen verslaan. Toen zij ontdek ten, dat zij dat niet konden, werden zij bang en dat, terwijl angst het grootste gevaar voor een sportman is. Bovendien is angst besmettelijk genoeg om een gehele ploeg te in fecteren. Als de Amerikaanse coach Larry Snijder zijn jongens alleen aan hun eigen verrichtingen kan laten denken, zal alles goed gaan, maar Litovef geloofde niet. dat hij daarin helemaal zal slagen. Publiciteit De Russische hoogspringer Sjavlad- kadze, die de wereldkampioen hoog springen, de Amerikaan John Tho mas versloeg, meende dat de Ameri kaan verloor, omdat hij te zeker van zichzelf was. Thomas had volgens de Rus te lijden gehad van de mensen om hem heen, van de kranten en van de radio. Hij kreeg te veel publici teit. Gelukkig bestaat dat bij ons in Rusland niet, voegde de Rus er aan toe. die voorts nog zeide, dat Thomas een grote springer is met een formi dabele reserve aan energie, die beter kan dan hij in Rome heeft laten zien en die zijn eigen wereldrecord nog wel zal breken. inderdaad Radio en pers zouden Thomas er van overtuigd hebben, dat hij de overwinning al in zijn zak had, aldus de Rus. Toen Thomas ging springen, deed hij dat, alsof het een gemakke lijk uitstapje was. Dit blunder. Wij Russen zij gekomen, omdat wij or den overtuigen of Thon onverslaanbaar was. Dat is het ver- Z elf beheersing Litovef gaf nog zjjn mening over Ray Norton, die hij verleden jaar in Philadelphia bjj AmerikaRusland de beste loper van de wereld vond. ,.Hij liep toen vrij en soepel. Hier in Rome zie ik een andere man. Iemand, die ik niet herken. HU Is gespannen en loopt verkrampt", aldus de Rus, die beter te spreken was over Bobby Morrow, die vier jaar geleden in Melbourne drie gouden medailles „Morroy was misschien niet de snelste man, maar hij had de grootste zelfbeheersing. De psychologische conditie is voor iedere atleet belang rijk en daardoor werd Morrow, wie hij was". Bewondering had de Rus ook voor Glenn Davis die zijn tweede gouden medaille in recordtijd bp de 400 meter horden won. Davis is de grootste tegenstander van de wereld. Hij is zijn zenuwen volkomen de baas en weet op elk moment, wat hij doet. Daarom kan hij ook snel genoeg denken om midden in een race van taktiek te veranderen plaats met 3937 punten. Hij sprong 7.21 meter ver en 1.80 meter hoog. Herman Timme bezet met 3817 punten de tien de plaats op dit zware atletiekonder- deel met een zeer sterke bezetting. /De Amerikaanse tienkamp-reus John son hééft na de eerste dag de leiding met 4647 punten en wordt gevolgd door de Chinees Yang Chuan Kwang, die 4592 punten heeft. De strijd om de gou den medaille zal wel alleen tussen hen gaah. De overige 28 deelnemers zullen zich met minder tevreden moeten stel- Beide atleten kwamen op de 100 ter tot een goede prestatie, namelijk 11.3 sec. Het kogelstoten daarentegen was niet zo goed. Eef Kamerbeek en Herman Timme kwamen beiden mei hun eerste poging tot het beste resul taat namelijk 13,76 meter en 13.19 me ter. Het hoogspringen van de Eindhove- naar was voor allen een verrassing. Nog nooit had hij tijdens een tienkamp 1.80 meter gesprongen en nu deed hij het met zo'n brille, alsof dat gewoon voor hem is. De Rotterdamse Maas trichtenaar Timme bleef op z'n normaal niveau met 1.83 meter. Overigens was het hoogspringen van de spannendste nummers, vreemde feit deed zich voor dat dé eindstrijd op 1.90 meter ging tussen de Chinees Yang Chuan Kwang en een at leet uit India, Randhawa, die zich als een hoogspringer van formaat ontpopte. De manier waarop hij zich over de lat werkte was meer op springkracht dan op techniek gebaseerd •fc Concurrentie Opvallend was de grote concentra tie van Yang Chuang Kwang. een at leet met uitzonderlijke kwaliteit, die het de wereldrecordhouder Johnson vandaag waarschijnlijk heel moeilijk zal maken. Op het ogenblik is er tenminste mand in Rome, die vreemd zou opkij ken als de Chinees de gouden medail le verovert. Op de 400 meter, het laatste van maandag, ontliepen de krachten van Kamerbeek en Timme elkaar niel veel. Aangezien het hoogspringen en de hevige regenval het programma volko men hadden ontwricht, zag men zich genoodzaakt uit dié atleten, die het hoogspringen hadden beëindigd, series samen te stellen. Eef Kamerbeek be reikte een tijd van 51.1 sec en was daarmede slechts eentiende seconde be ter dan Herman Timme. Verschillende journalisten informeerden gisteravond reeds naar de prestaties van onze kampioen 'en als zij dan zien tot welke verrichtingen hij staat is, dan schudden zij met fronste wenkbrauwen het hoofd. die oranjebroek zo door gaat, kon hij wel eens tot de beste vijf gaan be horen", wordt er gemompeld en daar op zullen zij het dan maar houden, want voorspellen is een erg moeilijk TVE Russische sportman is niet langer deunt me saaie, hard ploeterende, tac overontwikkelde werker, 1,10 die in 1952 ioor de eerste 8el maal aan de Olympische 1 Spelen deelnam en zich Ru duur ver van de andere Le ploegei JJze, ■en en kleding levende dorp wandelen isen. Het betere conven, staan st met de rest van de een babbeltje eld doel zijn invloed speldjes. ie»." De mannen Ut oordeel over de langer rijpe. Gordijn-dorpje" Olympisch verschool. Zij doen steeds denken, ook omdat zij er de Russt altijd afzijdig hielden, zel den bui erde lirecteur kalende schedels. Zij zijn rikaanse slunk en jong met een ité, die Amerikaanse coiffure. Ook •gde, dat de vrouwen zijn niet langer zwaar gespierde slank. - ket of zij zo uit de Siberi sche zoutmijnen komen. Het zijn thans door ma- ■Jf Opnieuw goiiil In vogelvlucht nog even de andere atletieknummers, waarop Nederland echter niet was vertegenwoordigd. Ruim 70.000 toeschouwers hebben in de middaguren nog eens met bewondering gekeken naar de loopstijl van het Ame rikaanse negermeisje Wilma Rudolph die op overduidelijke wijze ook het goud op de 200 m veroverde. Ze was een hinde gelijk. Het 20-jarige meisje drukte hiermee de voetsporen van Fanny Blankers-Koen, die in 1948 viermaal goud veroverde en Betty Cuthbert van Australië die in Mel bourne driemaal eerste werd. Na Wil ma volgden op ruime afstand het ver rassend sterk lopende Duitse meisje Heine op de tweede plaats en de En gelse Hyman finishte als derde. Een bijzonder spannende eindstrijd le verde het nummer 110 m horden. De Amerikanen Lee Calhoun (01. kampi oen 1956) en Willy May drukten zich gelijk over de streep. Calhoun werd tot winnaar uitgeroepen, May werd twee de en tot veler verrassing werd niet de Duitse wereldrecordhouder op ner, Lauer derde, m Amerikaan: Jones. Het discuswerpen dames werd overwinning voor Rusland. Het wat na Ponomareva die met een prachtige voorlaatste worp van 55.10 m het Olym pische record verbeterde en hel goud inpalmde. Haar landgenote Tama ra Press werd tweede en de Roemeen se Manoliu derde. De ex-Tsjechische, nu Amerikaanse (door haar huwelijk met de kogelslingeraar Connolly) Ol- ga Connoly-Fikotova, had evenmin als haar man geluk. Zij kwam als Olym pisch kampioene 1956 niet in de finale en werd zevende. Wat dat betreft kunnen man en vrouw elkaar dus een handje geven.... Voor de finale 400 m klasseerden zich tot slot slot onder meer de Amerikaan Davis in de nieuwe Olymp. recordtijd van 45.5 sec en de Duitser Kaufman met 45.7 sec. Tussen deze twee zal het wel gaan in de eindstrijd die vandaag wordt gehouden. Wilma Rudolph komt naar Amsterdam De Olympische kampioene op de 100 en 200 meter dames, de Amerikaanse negeratlete Wilma Rudolph zal 15 sep tember aan de start verschijnen in het Olympisch stadion in Amsterdam bij de Olympische revanchewedstrijden, die daar gehouden worden. Zij komt uit op de honderd meter, evenals haar landgenote Barbara Jones. De Ameriakanse 4 x 100 meter estafette ploeg krijgt als tegenstander het Neder landse team in de opstelling Joke Bijle- veld, Nannie Haase, Ria van Kuyk en Ellen Ort. ■ig opgen takt Handicap Wim van Duyl heeft bij de Draken duidelijk een handicap. Zijn schip is bij het lichte weer beslist trager dan dc boten van Italië, Argentinië, Grieken land cn nog enkele andere landen, die gebouwd zijn door de Deen Boressen cn een kleine afwijking in de romp heb ben. De Nederlander startte ook dit maal weer goed op kop, maar hij ver loor deze positie snel. Denemarken, Noorwegen, Groot-Bri- tannië, Ierland, Argentinië en Finland passeerden hem en bij het eerste merk teken lag Van Duyl dan cok in zevende positie. Van de kopgroep konden Ierland en Frankrijk zich op het tweede kruisrak niet handhaven, terwijl cok Van Duyl steeds meer moeite had om de snellere schepen achter zich te houden. Hij werd uiteindelijk tiende. Slag naar zee Hans Sleeswljk maakte bij de Finn jollen. zoals vele anderen, de slag naar zee, wat hem slecht bekwam. Hij raak te al achter bij zijn groep, die boven dien nog een achterstand kreeg op o.m. de Deen Elvstroem en de Belg Nelis, iver stuurboord naar wal waren ge- Sleeswijk kwam als achttiende bij serste merkteken en verspeelde op het tweede kruisrak nog vier plaatsen. Puntenklassement Nederland twaalfde Het onofficiële puntenklassement, op basis van 7 punten voor een eerste plaats, 5 voor een tweede, 4 vooi derde, enz. luidt als volgt: Rusland 322%, Ver Staten 293%, Duitsland 195%, Italië 141, Australië 101, Hongarije 100, Polen 92%, Groot- Brittanië 83%, Tsjecho Slowakije 48%. Roemenië 47%, Zweden 36. Nederland 35, Japan 34%, Frankrijk 31%, Turkije 26, Finland 22%, Nieuw Zeeland 22, nemarken 21, België 18, Bulgarije Zuid-Afrika 13%. Zwitserland Zuid-Slavië 13, Oostenrijk 12, Canada 12, Mexico 10, V.A.R. 8%, Jamai. Brazilië 5, Ghana 5, Iran 4, Argentinië 3%, Cuba 3, Ierland 3, Kenya 1, Noor wegen 1. De tienkampers zijn gisteren begonnen met de afwerking van het tweede onderdeel: het ver springen. Op deze foto's zien we onze landgenoten Herman Tim me en Eef Kamerbeek in actie. ?:-*.■ 1 t n W1 Drie maal moest verlengd worden De gisteren afgewerkte kwart-fina- v?.n het Olympisch hockeytoernooi heeft spannende wedstrijden opgele verd. De ploegen gaven elkaar maar bitter weinig toe, waardoor drie van de vier wedstrijden verlengd moes ten worden, omdat zij in eerste in stantie onbeslist eindigden. De eerste wedstrijd ging tussen India Australië. Verrassend was, dat Aus tralië tot het einde toe India het scoren tj beletten. De Australiërs hadden en te scoren. Pas in de 18e minuut van de verlenging kwam het /oor India winnende doelpunt uit een trafcorner tot stand, waardoor India de halve finale bereikte. In de tweede wedstrijd moesten Groot Brittannië en Kenia het tegen elkaar opnemen Ook deze wedstrijd leverde geen beslissing op, want na de officiële speeltijd van 70 minuten stond het 11. Er moest dus verlengd worden, doch dat bracht aanvankelijk evenmin een beslissing. Het werd een marathon- strijd, want pas in de zesde ver lenging. na 128 minuten spelen, waar- ia elke periode van tien minuten doel werd gewisseld, slaagde de Brit Griffiths Wel juist? Pakistan en Duitsland kwamen i derde wedstrijd tegenover elkaar te staan. Het werd een 21 zege voor Pakistan, doch iedereen vraagt zich af, of dit wel de juiste uitslag is. Na dat Pakistan een 10 voorsprong had genomen, wist Duitsland in de tweede helft een gelijke stand (11) op het scorebord te krijgen. De Duitser Del mes had de bal goed ingeschoten. De Pakistaanse doelman was verslagen, doch een der achterspelers wist de bal op de doellijn te stoppen. De Belgi sche scheidsrechter was onvermurw baar en wees naar de middenstip. Het winnende doelpunt ontstond indi rect uit een strafcorner, waarbij een Duitser met de hand de hoog ingescho ten bal keerde. ..Strafbully" besliste de arbiter, waarbij twee spelers de strijd moesten aanbinden. De Duitser won bei de keren het duel, maar ook beide ke- op onregelmatige wijze. De scheids- AOMEIH3E CIJFERS EN FEITEN JDOME Het Engelse meisje Bignal speelt wel een rol in het leven van de Nederlandse tienkamper Eef Ka merbeek. Hij draait daar nu ook geen doeken meer om. ,Ze heeft wel veel pech gehad" zegt Kamerbeek en voegt daaraan toe, dat men de Engelse atleten naar zijn mening op teveel rnmers heeft laten starten. ,Wat ben jij van plan," vragen wij. ..Ik moet proberen 7500 punten te halen op de tienkamp. Daar zou ik tevreden mee zijn." ,Wie gaat de tienkamp winnen, e zal dus de grootste atleet van ..ze Olympiade zijn. De neger Ralph Johnson?" ,Nou dat weet ik zo niet. Daar heb nog de Chinees Yang Chuan Kwang. Die heeft met een zeer slechte prestatie od het nummer hoogspringen toch verbazend veel punten gehaald. En ik heb gehoord dat hij stukken beter springt. Hij was trouwens in Amerika bij Johnson. Ze hebben sa- getraind. En dan moeten we na tuurlijk ook terdege rekening houden met de Rus Kutzetnof. Nee, die John son heeft dat goud nog niet binnen." Hoe bevalt het je hier?" „Goed. Rome is een prachtige stad, maar weet je, je gaat je zo gauw ver velen. Wij zitten in het dorp, vrij ver 'an alles af. Wil je ergens heen, moet je alsmaar op bussen wachten en trammetjes nemen en overstappen. Dat is niet gemakkelijk allemaal en het dorp is niets te beleven. De club normaliter leeg. Het eten is wel voor elkaar, maar het vlees is zo slecht. Dacht je nou dat we ook maar een keer eens een lekkere biefstuk hebben gehad. Niets hoor". „Hoe gaat het met de training". „Dat is het gezelligste wat er b(j is. We kennen elkaar en we helpen elkaar en dat werkt prettig. Maar dat voorbij, want zo dadelijk gaan we aan de slag". 7E hebben Rome een Olympische feestneus opgezet en ze hebben de stad volgehangen en vol geschilderd met het symbool der vijf in elkaar gestrengelde ringen. Voor elk wereld deel een ring. En de wereld ziet er uit als een reusachtige krakeling. De kleuren, blauw, zwart, rood, geel en groen. Van honderden affiches kijkt de Romeinse Wolvin de Olympische mensheid dreigend aan en honderd duizend maal laven Romulus en Re- mus zich aan de wolvinnen melk en wekken zo nog meer dorst op bij de kortgébroekte en roodgenekte sport- toerist. Ze hébben in Rome tunnels ge bouwd en kunstmatige meren aange legd. Ze hebben stadions geschapen en straten en wegen feestelijk bevlagd. Zij hebben miljarden uitge geven. Het leger is komen opdagen en de vloot. Zij hebben een nieuwe stads wijk gebouwd, waarin nu 6000 atleten wonen. De stad is feestelijk verlicht. En op de wedstrijduren klinkt tot ov tien punten het gejuich van het pu bliek. Men houdt sportcongressen en speelt historische spelen op historische pleinen. Men heeft Rome een Olym pische feestneus opgezet. Men heeft de stad volgehangen en volgeschilderd met het symbool der vijf ineen ge strengelde ringen. Men viert de 17e Olympiade en er is groot /eest. f)E Olympische Spelen worden door velen als de meest ideale, vreed zame voortzetting van de koude oorlog beschouwd. De verleiding -ié groot er ook nog een wedstrijd tussen de di verse rassen uit te lezen. Doet men dat, dan kan verklaard worden dat deze maandag de zwarte dag was. Drie Amerikaanse negers wonnen de medailles op het nummer 110 meter horden en het zwarte meisje Wilma Rudolph veroverde haar tweede gou den medaille op de 200 meter. Weer die breed grijnzende reuzen Calhoun, Mauy en Jones op het ere podium met de medailles om hun ge spierde nekken, zwaaiend tegen vrien den en maar lachend en daarbij drie stel gebitten tonen zoals ze alleen op tandpasta reklame plaatjes voorko men. En daarnaast onze oude bekende Wilma Rudolph op datzelfde podium. Rijzig en slank. In haar linkerhand hield ze haar strohoedje. De rechter stak ze minzaam, een halve decimeter naar voren om zich te laten feliciteren. Een van de eersten, die haar na de ce remonie protocolair gelukwenste was de neger Ralph Johnson, die met der tig andere atleten sedert de vroege ochtend bezig was aan het afwerken van vijf van de tien nummers van de moderne tienkamp. jyj^AAR als het nacht is en men dobr Rome gaat, ziet men de ringen en de wolvinnen niet meer. Men merkt dan van de Olympiade niets. Olympische Spelen gaan voorbij maar Rome is iets dat blijft. Men is tekeer gegaan met miljarden en met getveld, maar men heeft het gezicht en het silhouet van Rome niet kunnen ver anderen. Rome is een eeuwige stad: een schitterende stad, een grote schrijn waarin met liefde gevat de schoonste en ook de meest lachwekkende monu menten. Als de maan haar bleke licht over Rome werpt, zijn alle gouden medailles voor Bernini, Bramante en Michel Angelo. 's Nachts ziet men het duidelijk dat Rome slechts een feest neus draagt. Als de Spelen voorbij zijn, leggen we die feestneus bij al die andere schone en lelijke, maar al lemaal kostbare trofeeën in het museum. Een feestneus met een gou den krakeling ernaast. zijn. De vierde wedstrijd ging tussen Span en Nieuw-Zeeland. Ook hier was een verlenging noodzakelijk, want na de of ficiële speeltijd was de stand nog gelijk aan die. waarmede begonnen was. Pas in de 16e minuut van de verlenging kwam het beslissende doelpunt stick JJ •*-* Spanjaard tot stand. Door deze uitslagen hebben Groot Brittannië, India, Spanje en Pakistan zich in de halve finale geplaatst. Groot Brittannië komt daarin tegen India cn Spanje tegen Pakistan uit. De wedstrij den worden woensdag gespeeld. De ver. liezers van de kwart-finale spelen om de vijfde tot en met de achtste plaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9