KONGO IN EEN DAG: mm een zee van indrukken Nederlands beheer onder V.N.-toezicht ^jie ene avonb.. De Quay zou gezegd hebben: VARA stelt zich in op vijfdaagse werkweek Voorzitter van jaarbeurs vergat" bestuursraad 7 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 Elizabethstad: Keurige Afrikanen in een keurig hotel Albertstad: Zwijgende Baloeba achter barricades Leopoldstad: Honden zoeken er vergeefs hun bazen Leopoldstad. Eén dag Kongo, een grote verscheiden heid van indrukken. Het begon des morgens in het mondaine hotel van de Sabena bij Elizabethstad in Ka- tanga. In de bar hing nog de siga rettenrook van het grote gezel schap gasten en stedelingen, dat daar de vorige avond had gezeten. Veel verschil met vóór de over dracht van de souvereiniteit kan er niet zijn geweest. Het kleine gezel schap Afrikanen dat in een hoek zat de mannen in nette pakken, altijd een tikje kleuriger dan Euro peanen, en de vrouwen in wijd uitstaande inheemse kledij met zwierige hoofddoeken op zou er al een jaar tevoren zijn toegelaten. Op het vliegveld even later de geme lijkheid van slaperig grondpersoneel en de waakzaamheid van de Katangese gendarmerie, die zich overigens nooit met Europeanen bemoeit omdat Tsjombe van hen alleen maar heeft te winnen. De verwarring bij het vertrek: koffers in een verkeerd toestel, stoelen die uit het gecharterde toestel van Air Kongo moeten worden gehaald en die ten slotte toch hadden mogen blijven staan. De berusting van het vliegend personeel van Air Kongo (is Sabena) j over het tekortschieten van het admi nistratief personeel van deze maat schappij, bij wie de klanten voor de normale service als om een gunst moe ten bedelen. De koele ochtendwind en de rode zon boven het roestbruine land- Het vliegtuig is gecharterd door de Verenigde Naties: er vliegen vijf Ierse militairen mee en twee journalisten krijgen van hen een lift. De reis gaat eerst naar Albertstad aan het reusach tige Tanganjikameer. De piloten van de Air Kongo hebben nu al anderhalve maand onder grote spanning gevlogen. Eerst de evacuatie van de Belgen, waar voor dag en nacht werd doorgewerkt. Nu het vliegen op laatsen in het binnen land, waarbij zich dagelijks nieuwe on- verwachte situaties voordoen. De be manning van dit toestel was gisteren in Loeloeaburg bijna de inzet geweest van de schietpartij tussen de Kongo lese Force Publique cn Tunesische troe pen van de Verenigde Naties. Eén van de piloten is al eens" uit het toestel ge-1 sleurd en met de dood bedreigd, omdat de Force Publique in hem een Belgische parachutist meende te ontdekken. Vandaag begint de reis met een brandje in het bagagecompartiment van de Convair. De passagiers zien het op stijgen van de rook, het ingespannen wrikken aan de panelen, het bezorgde omzien van de eerste piloot en zij kijken tersluiks naar de wildernis beneden. Als na een kwartier de duimen van de bemanning omhoog gaan, drogen ze ven mannen bijna gelijktijdig met hun zakdoeken de binnenkant van hun han- Albertstad: een vliegveld aan het blauwe meer, dat klotsend tegen de oever slaat. Er hangen wat Europea nen rond en er staan kleine zwarte mili tairen van Mali en jonge Belgische sol daten gepost. De zeshonderd Belgen die hier nog wonen, leven in grote spanning. De dag tevoren is er een uit barsting geweest: een blanke planter en twee inheemse politiemannen wer den door een menigte Baloeba gedood; een Belgische militaire arts kreeg sla gen met de machete, het grote kapmes, over hoofd en schouder. De spanning houdt aan. Er is door de opstandige Baloeba een barrikade op geworpen op de brug, die de beide stadsdelen scheidt. De soldaten van Mali hebben er een opening in gemaakt, op dat de Belgische mannen naar hun werk konden gaan. maar bij die opening staat een grote menigte Baloeba, gewapend met pijl en boog, met lans en machete, zwijgend naar die enkele vertegenwoor digers van de wereldorganisatie te sta ren. De troepen van Mali worden in verband met de moeilijkheden thuis afgelost door Ieren. Van de Belgen, die hier aanvankelijk tweehonderd man hadden liggen, is juist vapmorgen de (Vervolg 1 JN AANSLUITING i i pagina 1) tan de verklaringen t prof. De Quay is het volgende (in middels dus door de Rijksvoorlichtings dienst tegengesproken) Reuterberioht de wereld ingezonden: „In gezaghebbende Nederlandse kringen in Den Haag is maandagavond verklaard, dat Nederland de Verenigde Naties zei voorstellen Nederlands Nieuw-Guinea iz internationaliseren mogelijk met medewe- king van de Verenigde Staten, India e Australië. In antwoord op vragen werd gezegd, dat het nog niet bekend is, wanneer Nederland een dergelijk voorstel zou doen om de toe komst van dit door Indonesië opgeëiste gebied te regelen. Op de vraag in welke vorm de Neder landse regering zich internationalisatie in het bestek van de V-N. voorstelt, werd in genoemde kringen ten antwoord gegeven, dat een beheerschapsgebied het meest ge schikt schijnt te zijn. De gezaghebbende woordvoerder deelde mede: ,,Wij proberen de Papoea-bevolking van NIederlands Nieuw-Guinea voor te be reiden voor zelfbestuur op een zo spoedig mogelijk tijdstip. Hij voegde daaraan toe, dat aan de be volking dan de keuze zou worden gelaten, wat zij wil doen. „Ais zij zegt, dat zij zich met Indonesië wil verenigen, dan heeft zij De woordvoerder noemde het met het oog op de gebeurtenissen in Kongo twijfel achtig of de V.N. bereid zullen zijn, de ver antwoordelijkheid in Nederlands Nieuw- Guinea op zich te nemen. Een manier waarop dit mogelijk zou kunnen 'gebeu ren, was Nederland het beheer te laten voortzetten onder toezicht van de V.N. of onder toezicht van een aantal door de V-N. aan te wijzen landen. De woordvoerder zei, dat Nederland de V.N. reeds gepolst heeft en het was duidelijk geworden dat de volkerenorga nisatie het in dit stadium niet gewenst achtte de verantwoordelijkheid in Neder lands Nieuw-Guinea op zich te nemen. Desondanks achtte Nederland het ge wenst een nieuw voorstel in deze geest aan de V.N. te doen". Ook de Amerikaanse persbureaus As sociated Press en United Press zonden een bericht over dit persgesprek uit zon der de naam van de zegsman te noemen. A.P. voegde eraan toe dat minister Luns de mogelijke „internationale" oplossing Meningsverschil over visum De autoriteiten van Nederlands Nieuw- Guinea zullen een inreisvisum verstrek ken aan de Britse antropoloog prof. Max Gluckman, hoewel deze van de Austra lische autoriteiten geen toestemming heeft verkregen om Australisch Nieuw- Guinea te bezoeken, aldus is medegedeeld door mr. J. H. C. Insinger, Nederlands ambassaderaad te Canberra. Prof. Gluckman is hoogleraar in de so ciale antropologie aan de universiteit van Manchester en is thans in Australië op verzoek van de Australische nationale universiteit De Australische regering heeft geen reden opgegeven voor de wei gering, Zij sprak niet de verklaring van Gluckman tegen dat zij moet hebben ge handeld op grond van een ongunstig ge heim rapport. Mr. Insinger zeide dat zijn ambassade geen overleg had gepleegd met de Austra lische regering, daar dit een zaak van de Nederlandse autoriteiten te Hollandia was, die de verstrekking van een visum hadden aanbevolen. Het visum zou aan Gluckman worden verleend daar hij een man van uitsteken de hoedanigheden en internationale be kendheid is. N.-Guinea in New York zal bespre ken met secretaris-generaal Mammar- skjoeld van de V-N. eMinister Luns ver trekt vanmiddag met de Nieuw-Amster- DAF bouwt wagens in Spanje Van Doornes Aanhangwagenfabriek J.V. is begonnen met de bouw van aan hangwagens en opleggers in Spanje. Hier voor is samen met de importeur van DAF-bedrijfwagens de DAF Sociedad Anonima Espanola opgericht. Een terrein twee hectaren is gekocht met een be staande fabriek en een kantoor van 3000 vierkante meter, op 12 km van het cen trum van Madrid dicht bij het vliegveld jas en de Spaanse Pegaso-bedrijfswa- genfabriek. Dit is de vijfde buitenlandse vestiging. Voorlopig bouwt men 8 tons aanhang-- wagens, doch binnenkort begint men met 12 tons enkelas-oplegger en een tank- oplegger voor 11 ton wijn. Later worden er nog andere produkten gebouwd en ge assembleerd. Van der Mandele neemt afscheid (Van een onzer verslaggevers) Mr. dr. K. P. van der Mandele zal afscheid nemen van de Rotterdamse kamer van koophandel en fabrieken. In de gisteren gehouden vergadering van de kamer heeft hij namelijk medede ling gedaan van zijn wens om eind okt. van dit jaar van zijn mandaat'als voor zitter te worden ontheven. Op l november wordt de heer Van der Mandele, Rotterdams „grand old man", tachtig jaar. Het voorzitterschap van de kamer van koophandel bekleedt hij sinds januari 1938. Hij hoopt enkele in de sfeer van de werkzaamheden van de Rotterdamse kamer hem opgedragen taken, zoals bijvoorbeeld het voorzitterschap van de Unie van Kamers van Koophandel van het Rijngebied, te blijven vervullen. G. C. D. baron van Hardenbroek t In Utrecht is gisteren overleden de grootmeester van het Huis der Koningin, mr. G. C. D. baron van Hardenbroek Baron van Hardenbroek werd op straat onwel. Hij werd op 17 februari 1902 geboren Hij studeerde rechten in Leiden. Op 1 mei 1946 werd hij benoemd tot thesaurier van de Koningin en tot kamerheer in buitengewone dienst. Zijn benoeming tot opperceremoniemeester en grootmees ter van het Huis der Koningin volgde op 1 mei 1947. De functie van opperceremo niemee'ster heeft baron Van Hardenbroek tot 1 februari 1955 vervuld. Wegens nemende werkzaamheden werd hem op zijn verzoek op de meest eervolle u ontslag verleend. Baron van Hardenbroek is, voor aan het hof kwam, directeur geweest de Nederlandse Handelmaatschappij te Zwolle. Voorts heeft hij zitting gehad in verschillende waterschapsbesturen. Dragline in huis. In Kapelle aan de IJs- sel is gisteravond een dragline va Ketensche dijk gesukkeld en zes meter lager in een woning tot stilstand geko men. De bovenverdieping, waarin eei van drie meter kwam, werd onbruikbaar. helft voor afvoer naar België vertrok ken. Het toestel laat vier Ieren achter: wanneer het over de landingsbaan taxiet ziet het sergeant James Barron lang, breed, rood en met klassieke snor zwijgend en onaandoenlijk bij het stationsgebouw de wacht houden. De stengun voor de borst. Even eten Het volgende doel is Coma, in het merengebied van de provincie Kivoe. Er is evenwel een intermezzo. Zoals in de steden hebben de Belgen ook in de landen hun adresjes. In dit deel van Afrika eet men het best in Oesoemboera en die paar honderd kilometers meer zijn daarbij onbelangrijk. Eten in Oe soemboera dus. Onder de maaltijd komt een telegram binnen uit Albertstad, dat er een uit barsting is geweest en dat er onder de Malimannen doden zijn gevallen. De Ierse officier vraagt het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Elizabeth- ville een vliegtuig te sturen en even tueel versterkingen. Zijn toestel gaat door naar Goma. Daar staan grote groepen zwijgende Afrikanen, velen met wapenen in de hand, rondom het vliegveld. Amerikanen zijn bezig de motor van een C-130 te vervangen. Een andere C-130 staat klaar voor vertrek naar Leopoldville. Een Rode Kruis-team dat hier gestrand is, wil ook graag naar de Kongolese hoofdstad, die uit de rest van Kongo de laatste dagen niet te bereiken is. Het vliegtuig, dat hen van daag zou brengen, is vanmorgen aan gehouden in het gevaarlijke Loeloea burg, er is na de landing niets meer van vernomen. De Amerikaanse kom- mandant vindt het goed. Een kwartier later is het kleine groepje lifters onder gedompeld in het geweldige lawaai, dat de hal van een kabine kan men niet meer spreken van deze Her cules vult. Het is donker, wanneer Leopoldstad wordt bereikt. Er hangt een vochtige warmte onder de dikke wolkendeken, die hier een groot deel van het jaar de zon en de sterren verborgen houdt. Er patrouilleren soldaten uit Ghana op het vliegveld, dat de laatste weken voort durend in het wereldnieuws verschijnt. De Ghanese soldaten genieten een goede roep: het zijn voor een deel veteranen uit Birma, gedisciplineerde ijzervreters. In het moderne, ruime stationsgebouw overal fluisterende groepjes blanken. Men ziet slechts een man van de ge vreesde Force Publique, klein en pezig, in grijs uniform gestoken, die naast een waardig schrijdend lid van de keizer lijke lijfwacht van Ethiopië voortsuk kelt. Aan de camouflagepakken op zijn helm zal hij in deze wereld van beton en asfalt niet veel hebben. De bus vult zich met passagiers naar de stad, waar van men de lichten in de verte ziet. Niemand wordt aangehouden, niemand wordt ondervraagd ofschoon iedereen zijn papieren gereed houdt. Beest meenemen "Leopoldstad maakt de indruk van een stad waar niets aan de hand is. De mensen zitten in me nigten op de terrassen, de etalages zijn verlicht, de lichtreclames bran den. Voor de afgeladen hotels staan de jongens met souvenirs, kranten en aanbiedingen om uw schoenen te repareren. „Taxi. monsieur?", i klinkt het van alle kantenHet hotel is Vlaams, de patron en zijn vrouw zitten te midden der gasten. Overal lópen honden en katten rond. „Die kunt ge toch niet laten verhongeren"zegt de bazin. „Ze zijn van mensen die naar België zijn vertrokken. Die mensen zijn geen beesten waard geweest. Ik geef ze te eten, maar daar gaat het niet alleen om. Ze zoeken gezellig heid. Ze willen vriendschap van de mensen. Awel, meneer, kunt ge geen beest meenemen naar uw land?" Veertien katten, welgeteld, strijken langs de benen van de gas ten. Vier honden laten zich op de rug kloppen. Hier hebben de bees ten een voorlopig huis gevonden. Elders in Kongo ziet men verma gerde honden schuw door de lobby van een hotel of over het terras van een café dwalen. Ze snuffelen aan de broekspijpen van de gasten, maar ze herkennen nergens de geur van hun baas. Ze zoeken al weken. Grote schade op St.-Maarten Gezaghebber J. J. Beaujon van de Bovenwindse eilanden meldt, dat de schade op Sint Maarten zeer groot is, doch dat er voor zover bekend geen slachtoffers zijn gevallen, en niemand gewond werd. Na een inspectietocht door de hoofd plaats Philipsburg en de districten yan het eiland meldt hij, dat alle telefoon leidingen en masten verdwenen zijn. Het lichtnet is onbruikbaar. Van vele huizen zijn de daken afgerukt en enkele huizen zijn geheel vernield. Verder is er grote sohade aangericht door de regen en de zee. Op het vliegveld zijn de an tennes uitgevallen en de bakenzender is verdwenen. De plaats Simsonbaai is geheel ontruimd. De telefoonverbindingen van Sint Maarten met Curasao zijn hersteld, evenals die met Saba en St. Eustatius. Deze laatste eilanden hebben niet ge leden van de orkaan. Op het Britse eilandje Anguilla, acht kilometer benoorden Sint-Maarten, zijn personen om het leven gekomen zeventien gewond. Drie kwart van de huizen is met de grond gelijk ge- Comité Zuid-Afrika: Nederland moet tegen apartheid stemmen Het Comité Zuid-Afrika heeft aan alle leden der Staten-Generaal een schrijven gericht met betrekking tot de houding van de Nederlandse delegatie in de Al gemene Vergadering van de V.N. in zake het rassenbeleid van Zuid-Afrika. Blij kens deze brief is het niet langer te bil lijken, dat Nederland zich onthoudt van stemming in de V.N. wanneer het over apartheid gaat, terwijl de meerderheid i het Nederlandse volk evenals de re gering en volksvertegenwoordiging de apartheid afwijzen. Kongolese leiders (Vervolg van pagina 1) lm Ehsafaetihstad protesteerde premier Tsjombe tegien „de ongelooflijke bar baarsheden van de troepen vam Loemoem- ba im Bakwanga. Volgens Tsjombe wor den van Bakwanga uit de omliggende dorpen met mortieren beschoten. „De oommunistische inmenging" blijkt voor al uit de voortreffelijke bewapening van de Loemoemba-troepen, aldus Tsjombe. Inmiddels is het dodencijfer van de oorlog om de mijnprovincie tot in de duizenden gestegen. Vrijwilligers uit Katanga hebben de grenzen van de provincie Kasai de grenzen van de den reeds contact hebben gehad met de troepen van Loemoemba. Een hoogtepunt in het Winter- Actualiteiten ven geïmporteerde pro- i ta n a i grammas zullen dan niet langer de btn- programma van de VARA vormt *enlandse programma's behoeven te de viering van het 35-jarig bestaan onderbreken. van deze omroepvereniging. De De VARA is van mening dat een jubileumdata is 1 november a.s. en (niet-commercieel) tweede programma in 1963 zeker kan worden gefinancierd; er zal een hele week uitzending daaiIX>m moet ^ds nu die mogelijk- nl. van 30 oktober t.m. 5 november heid worden voorbereid. Daartoe wordt aan ie herdenking van dit feit <*n s°-de opleiding voor techni- - sche en artistieke kraohten binnenkort worden gewijd, gestart. Deze opleiding hing ml. niet af Voorts gaat de VARA zich wat van voldoende leerlingen, maar van de radioprogramma's betreft instel- bekwame leermeesters en om dlie te c j 77. verwerven moest de televisie in Neder- ten op een S-daagse werkweek. |and eerst eroei.„ „pdat men voldoende Overigens wordt over het geheel ervaring kon opdoen. hetzelfde programmaschema als in Wat voor een tweede programma ab- het vorige winterseizoen aange- solute voorwaarde is: vermeerdering houden. va_" st 10 s' Voor de overige opvattingen van de Dit alles werd ons medegedeeld ty- VARA betreffende het omroepbestel en dens een persconferentie jvelke^ de het omroepbeleid refereerde de heer - Broeksz aan de rede welke de voorztt- VARA gistermiddag hield secretaris, de heer J. B. Broeksz, hei woord voerde. Deze vertelde eerst een en ander over de studiobouw voor televisie, welke be lemmerd wordt door het overladen bouwprogramma in het Gooi. Op het ogenblik gaat de bouw van een nieuw Diaconessenhuiis in Hilversum Burger zaterdag VARA-Verenigingsraad hield (en waar van wij u gisteren in deze rubriek uit voerig verslag gaven). W inter programma Wat de win terprog ramma's be- dan staat de bouw van een lagere tech- treft zal er dus in de eerste week vain nische school nog op de urgentielijst. november grote aandacht worden be- De VARA acht het niet juist dat stu- steed aan het VARA-jubileum. diobouw voor televisie hierop moet Beginnen we met de radio, ds-n zien wachten, want deze betreft een natio- we dat de VARA, die enige maanden naai belang dat nu aan regionale be- geleden ter gelegenheid van de boeking langen ondergeschikt gemaakt wordt. van baar 500.000ste lid verschillende op- Ook de uitvoering van bouwplannen drachten verstrekte, in deze week ver van de omroep verenigingen moet in schillende resultaten van deze opdraoh- fasen geschieden vanwege de enorme ten 1" de ether zal brengen. Zo o.m. bouwactiviteit in het Gooi. De VARA verscheidene herinneringen aan het op hoopt over uiterlijk vier maanden de richtingsjaar 1925, de uitvoering van tweede fase van haar bouwplan te een kindercantate op tekst van Han G. hebben verwezenlijkt. Deze omvat o.m. Hoekstra en gecomponeerd door Paul vier radiostudio's, welke dan kunnen Chr. van Westering, van een bekroond worden ingericht door de NRU. Het zal kinderhoorspel, van drie lichte muziek- echter wel voorjaar 1961 worden eer de werkjes, bekroonde werkstukjes uit technische installaties zover zijn, dat een wedstrijd voor geluidsjagers en een het nieuwe complex in gebruik kan speciale uitzending van „Dit is Uw worden genomen. leven". Later zal pas de derde fase kunnen Ook later in het seizoen zullen nog worden uitgevoerd en deze geeft dan resultaten van opdrachten worden uit eindelijk de kans op het optrekken van gevoerd. een gróte zaal, waarnaar alle omroep- Tussen de vele gehandhaafde radio verenigingen, vooral ten behoeve van rubrieken vinden we enkele nieuwe: zo de orkesten, reikhalzend uitzien. zal op de maandagavonden welke de Sprekende over het „oude vraag- VARA ter beschikking heeft een zgn. stuk" van het omroepbestel merkte „blokprogramma", te produceren door de heer Broeksz nog op, dat men een Bc>b Spaak en te presenteren door Aad federatieve noch een nationale om- Bos amusement brengen. O.m. bevat dit roep „ideaal" kan noemen. Geen programma een woordenspel en een enkele vorm is Ooit ideaal, maar de „Paulus de boskabouter" voor grote huidige voldoet naar de mening van mensen- Marimba blijft en de avond I de VARA het best voor Nederland, wordt besloten met een symfonie- Hetgeen niet wil zeggen", aldus de VARA-secretaris, „dat veel aan te verbeteren valt. Bijvoor beeld meer samenwerking en betere programmacoördinatie". Over televisie zeidé de heer Broecksz, dat op den duur zeker een langer avondprogramma zowel als een tweede programma gewenst is. Een tweede programma zou naar VARA-inzicht niet alleen dienen opdat de kijkers kunnen kiezen, maar ook om de ongetwijfeld Verder komt di< Op woensdagavond, telkens van 10.20—10.30 uur, zal dr. W. Drees ver tellen uit zijn leven, dat hij dan ziet tegen de achtergrond van maatschap pelijke en politieke gebeurtenissen uit de laatste 50 jaren. De vrijdagavond han-dlhaaft de ene ,Je Bel kwantiteit toenemende Eurovisie- uitzendingen en mogelijke programma's uit Oost-Europa of zelfs van nog ver der uit de wereld die door Eurovisie kunnen worden overgenomen, onder te Dr. G. v. d. brengen. VERBOUWING WERD GEANNULEERD j biedt de andere week Canto - grammofoonplatenprogi avond het spelletj' „Wie i het?' r> De raad van beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs was niet op de hoogte van het be sluit, dat de verbouwingsplannen annuleerde. Het besluit werd geno men door de voorzitter van de raad, dr. G. van der Wal, de ondervoor zitter, mr. J. Mildus, en een van de directeuren, dr. Van Royen. De elf leden waren zeer verbaasd over de gang van zaken en zij zullen de kwestie binnenkort aan de orde stellen. Het verbouwingsplan werd ontworpen voor de frontpartij van het jaarbeurster rein aan de Croeselaan en voor een over kapping van het terras van de Juliana- haL Volgens mr. Milius werden de plan nen niet gerealiseerd tengevolge van „een reeks interne factoren". Niet alleen werd buiten de raad om het verbouwingsplan geannuleerd, maar ook werd door de voorzitter van de raad het jaarbeursstructuurplan aan het Utrechtse gemeentebestuur toegezonden. Dit plan werd vergezeld van een nota over het jaarbeursbeleid. Deze belangrijke stukken zijn niet aan de leden van de raad toegezonden. Jan Goderie reeks klankbeelden. De zaterdagochtend zal 100 minuten herhalingsprogramma's gaan brengen, zulks met het oog op de mogelijke 5-daagse werkweek. De zaterdagmid dag krijgt daarom ook een ander karakter met de ene week een toneel- matinee en de andere een muziek- matinee, telkens ongeveer tussen half drie en half vijf. Op zaterdagavond zal het amuse mentsprogramma o.m. twee elkaar om de week afwisselende cabaretseries om vatten. De ene heet „Warwinkel" en wordt geschreven door de jonge auteur Guus Vleugel, het andere is een pro gramma rondom Ton van Duinhoven en wordt samengesteld door een groep bekende radio-auteurs. De show „Week uit week in" keert terug met nieuwe rubrieken en spel letjes. In de ernsbige muziekprogramma's wordt een rubriek over orkestrepetities opgenomen. Ook staan verscheidene oratoria en opera's genoteerd. In januari wijdt de VARA een week aan „de gekleurde volkeren" in woord en De persdienst verklaarde op gezag van de voorzitter van de raa.d van beheer, dat de kwestie van het al dan niet in- uc lichten van de leden der raad, donderdag 5 'muziek* Uit het bedrijfsleven kwam kritiek op van mee" „Artistencafé' w. het instituur van adviescommissies, dat de l dagavondshow. Nieuw zijn d"e series jaarbeurs kent. Volgens ir. W. M. F. Mul- ,.oP bezoek bij belangrijke en interes- Stokv^Ro«erdarn,jS sante figUren", en een geregeld optre- zijn gasten, Ier, directeur er op het gebied van beurzen- en tentoon- stellingsbeleid een zekere verwarring ontstaan. Meermalen wordt de wens ver nomen, tot een kleinere frekwentie en een beperking van het aantal beurzen te komen. De wens om tot een zekere orde ning te geraken blijkt volgens de heer Muller vooral uit het feit, dat 43 van de 49 bijeengeroepen organisaties een uitno diging om te spreken over deze materie reeds hebben aanvaard. 41 Als Samu zich zover zou kunnen bevrijden, dat hij achter de piano zou gaan zitten, dan was er ontzettend veel gewonnen, voor hem, voor Martha en voor ons. Het zou een eiland van schoonheid worden midden in een stormende zee van ellende en verdriet. „Doe je het?" Ik smeekte Samu er haast om en Inge stond mij daarin bij. Martha keek met een mat glimlachje naar Samu op en ik geloof dat zij zelf in spanning was, of Samu de energie zou kunnen opbrengen. Samu aarzelde lang. „Het is maar droevige muziek uiteraard niet? Zij zal je niet opbeuren. Nee, ik bederf de stemming er maar mee. Het is nu juist zo goed, laten we dat nu alsjeblieft zo houden" en ondanks onze protesten ging hij voort te betogen dat we beter wat gezellig konden babbelen. „Dan komen we toch weer op het oude thema terug" zei Inge. „Kansen wegen en er steeds naast zitten, want wat we graag willen en dromen, gebeurt toch niet." „Bah", mopperde juffrouw Krol. „Wat bent u vrolijk. Juffrouw De Jong is het verstandigste van ons allemaal, meneer De Levi most maar 'es fijn voor ons spelen net as vroeger" en weer vertelde zij van de pianostemmer, die altijd zo'n honger had en de piano voor niks kwam stem men, als 'ie maar iets te eten kreeg. „En of ik nou zeg, maar m'n lieve man d'r wordt nooit meer op gespeeld.... 't geeft niks hij komt terug om te stemmen. „Zoiets moet je toch bij houden juffrouw Krol", zegt ie dan en mejuf frouw Krol giechelde tevreden. „Nou hoor je het Samu" zei ik, „de piano is goed bijgehouden, je moest het maar doen". Het werd die avond toch een uur of negen ge loof ik eer Samu zover kwam, dat hij naar boven ging om zijn muziek te halen. Hij kwam terug met zijn vioolkist en enkele bladen dichtbeschre ven muziekpapier. r o m a n ÖOOR h€Rm. StGQQ 6RÖ& „Wanneer heb je die dingen toch gemaakt Samu", vroeg ik hem nog. „Och die thema's speelden al zo lang in mijn gedachten en misschien is het wel goed dat het zo lang duurde eer ik ze kon uitwerken, want nu waren ze naar mijn gevoelen volkomen rijp om te verwerken." Al pratende ging hij achter de piano zitten en schikte hij de vellen voor zich. Ik ontstak de kaarsen op de kaarsenhouders en zette mij toen schuin achter hem, omdat ik hem wilde obser veren bij zijn spel. Inge schoof naast mij en Mar tha ging naast Samu staan om de bladzijden te keren. Het was buiten en in het huis dodelijk stil, Alleen de zachte tik van de pendule was te horen. Toen legde Samu zijn handen op het klavier en begon te spelen. Hij had gelijk, het was sombere muziek, mu ziek van een aangrijpende droefheid, donker van toon en waar soms in enkele maten een glimpje vreugde doorbrak, werd zij weer opgevangen in het fascinerende ritme van het dreigende grond thema. Ik was zo gespannen door de muziek en ge vangen in bewondering voor Samu, dat ik alles om mij heen vergat Nu wist ik het zeker, Samu was een kunstenaar bij de gratie Gods. Deze Van het Holland Festival zeradi. de KRO tussen 8.15 uur een uitvoering van Berlioz' „La Damnation de Faust" uit. U hoort, onder leiding van Henk Spruit, het omroeporkest, het omroepkoor en solisten. Van 10.40 tot IC uur gevarieerde lichte muziek. De AVRO presenteert tussen 8.05 en 9.05 uur fragmenten uit de ope rette „Der liebe Augustin" van Leo Fall, een studio-uitvoering die op 18 februari j.l. voor het eerst de ether inging. Aansluitend een herhaling van Paul Bornkamp en daarna een half uurtje amusement in de Tivoli- club. Om 10 en 11.45 uur: nieuws uit Rome. vanavond 9 Met het agrarisch journaal begint om 7.30 uur. de NTS-uitzending, welke verder om 8 uur het dage lijks journaal en het weerbericht brengt en daarna Olympisch aller lei. De KRO vertoont dan van 8.3010 uur de film „Lourdes en zijn wonderen" en van 1010.55 kunt u dan nog kijken naar een halve voetbalwedstrijd in de halve finale in Rome. Tins uit het buitenland Brussel Vlaams om 8 uur op 324 m zijn avondprogramma. Na wat vrolijke grammofoonmuziek speelt het NIR omroeporkest dan tussen 9.20 en 10 uur werken van Albert, Saint-Saëns en Berlioz. 9 Het Londense Promenadeconcert is vanavond gewijd aan werken van Handel, Mozart, Liszt, Bartók en Smetana. Sir Malcolm Sargent diri geert het BBC Symfonieorkest en u kunt meeluisteren op 464 m tussen 7.30 en 9.35 uur. Evangelisatiedienst in de Friese taal Op woensdagavond 7 september, kunt u In het radioprogramma van de NCRV luisteren naar een Evangelisatie- dienst in de Parkkerk te Leeuwarden, welke in de Friese taal wordt ge houden. Er zijn twee voorgangers: dr. K. H. Sicoama, Ned. Herv. predikant te Sneek en ds. Bernard Smilde, Geref. predikant te Grot eg ast. Zij sprkeen resp. over de onderwerpen „Tinke wy om God?" en „Tinkt God om us?" Verder zal Lol'kje Nicolay uit Dok- kum declameren, Jantje Terpstra uit Leeuwarden zingen en voor koorzang zorgt het Chr. Vocaal Bubbelkwartet uit Menaldum. Organist is de heer O. Plat. De uitzending begint om 8 uur en duurt ongeveer een uur. Tom Poes komt op de televisie Het is dan eindelijk zover voor de jeugdige televisiekijkers. Tom Poes konrt op het scherm. Het overbekende geesteskind van Marten Toonder zal in Bert Brugmans Marionettentheater op treden in een serie van acht voorstel lingen voor het KRO-kinderprogramma, te beginnen op woensdagmiddag 7 sep tember a.s. De strip heet „Tom Poes en de eohoput". Programma voor morgen WOENSDAG 7 SEPTEMBER l9«o m I. 402 m. 746 kc/s. VARA: 710 Gym 7.20 Gram 8 00 Nws - d voedingemarkl a vrouw 9 10 Gram (om :rst). VPRO: 10 00 School radio- VARA: 10.20 V d vrouw 1100 RVU: Ben jaar bij de Yogi's, door mevr mr L Eversdijk-Smulders twee de lezing 11-30 Gram 1(2-00 Orgelspel en zang 12 33 Voor het platteland, lezing 12 38 Gram 13 00 Nws 13,15 TentoonsteTlings- kalender '13-20 Lichte muz 13.45 De we reld wil bedrogen zijn, lezing 14.00 Gram 15-00 V d Jeugd 1(7-00 Gram 17 50 Rege- rimgsuitz: Emi gratie rub ri ek Het emigra tiepraatje van H A van Luyk. 18 00 Nws en cornm 18 20 Lichte muz 18-40 Olympische Spelen 19.00 V d kind 19 10 Hammond-trio- V'PIRO: i9-30 V d jeugd VARA: 20.00 Nws 20 05 Metropoie- ork 20 35 Het scheidsgerecht, hoorspel 21.35 Lichte muz 22-00 Gram 22 20 Sport 22-30 Nws 22 40 Viool en piano 23 00 Ge sproken portret 23.15 Voordracht en muz 8.18 Gram 8-55 Tips j „Toerisme in Nederland" met dr. Van Egeraat, korte door Nederlandse auteu-rs geschreven éénacters en, op zaterdagavond, „Tv-toto" een showpro- gramma met een soort gok-element vaaraan kijkers kunnen meedoen. Over de VARA-plannen voor hoor- spelen en televisietoneel berichten wij nog nader. mens moest God de kans geven. Hij had veel te geven. Een begenadigde ziel die haar diepste ge voelens kon vertolken in klanken, die aanspraak hadden van het woord en in mij steeg het innige gebed: „God spaar hem! Laat hem mogen leven!" Ik begon te verlangen naar de oplossing van Samu's thema. Ik wilde horen of hij nog geloof en moed had, of hij de harmonie nog boven de ver nielende verwarring zou kunnen vindenmaar het bleef naar mijn gevoel nacht zonder einde. De blijde kleuren bleven uit, de beweging bleef ernstig en ingetogen en het eindigde of iemand na diep nadenken opstond en zuchtte en zei: „Zo is het en niet anders. Ik kan het nu eenmaal niet anders zien en zo zal het blijven en zo zal het sterven.... en dat was zijn leven, ons leven, de wereld, de cultuur, och, alles. De stilte die hierop volgde had iets benauwends. Er hing een druk in de kamer, waaraan wij niet ontkwamen. Samu keerde zich naar mij en het kwam mij voor dat hij die druk ook zelf ervaarde, want hij zei: „Ik heb het je wel gezegd, maar jullie wilden het beslist. Ik zal het tweede stuk maar niet spelen. Geef Mozart maar." Geen van ons wilde er echter iets van weten. Wij hielden aan, dat hty ook het andere stuk moest spelen, want we vonden het eerste prach tig. Dat laatste woord was er volkomen naast. Prachtig was iets anders, maar ik heb er tot vandaag nog geen woord voor gevonden, ook toen ik het later eens kon laten spelen door een knap pianist, die er grote bewondering voor had en het demonische muziek noemde. Ook dat was naar mijn gevoel niet juist, want Samu had nim mer iets van demonie in zijn werk, maar mis schien ligt het wel hieraan, dat deze muziek speelde tegen de achtergrond van de gebeurte nissen in die dagen, tegen de achtergrond van alles wat we die avond in huize Krol beleefden, waarvoor ik nooit een andere formule heb kun nen vinden dan „die ene avond". (Womdjt verrvol©dJ Gram 7,30 Een woord voor 8-00 Nws 8 15 00 V d zieken 9.30 Gram 9.40 V d vrouw 10-15 Gram 10 30 Morgendienst 1100 Gram 12-Oo Gram 1-2-10 Pianospel 12.30 Land- en tuln'bouwmeded 12 33 Lichte muz 12 45 Olympische Spelen 13 00 N-ws 13.15 Met Pit op pad. lezing 13.20 Lichte muz 13-45 Kamermuz (De programma's van 15-20—17 20 kunnen on derbroken worden voor reportages v d Olympische Spelen) 15.20 Gram 15 3" bespr 13-30 RVU: De grote vraagstukken op het gebied van de waterstaat in Ne derland. door ir M de Bruyn Eerste le zing 19 00 Nws en weerber 19.10 Medsjes- i SOS-ber 22 4 0 Grs denking 23-00 Platennieuws 23-45 Olympi sche Spelen 23 55— 24.00 Nws Telcvlsleprogr. NTS: 14 00 Intern Jeugd- journ KRO: 14.10 V d kind- NTS: 14-55— 16 30 Eurovlsiej Olympische Spelen 19.00 riposa Azul (Cardosa), Los In dies; El nino (Cha quito). Orkest Cha- quito; El cha cha cha del tren (Zapata), Los Indios: Sentimental Journey (Green). Orkest Fra.vk Chakrfie.ci; Twilight the trail (Mitchell), Johnny Ray; Jamai can Jamboree (Valentine), Orkest Philip Green; I wantdha around (Merill). Eartba Kitt; Et>b tide (Maxwell), Orkest. Stanley springtime Eddie Heywood; Mathdlde y (Woiski). Max Woiski: Midnight rha (Vyvyan), Orkest Chaquito: Ba- boat song (Arkln), Max Woiski: High (Tiomkln'-). Orkest Frank Chacks- Muetapha. Corry Brokken: Rendez- ley I Mil oi (k; Je r van Burg; Tire l'aiguile cha cha (Barclay). Orkcsl Francis Bay: Le piano dun pauvre (Ferré), Lou van Burg; Dea rest darling (Heywood). Orkest Eddie Heywood; Mes clefs, mes cliques, mes claques (Magenta), Agl-aé; Caravan (El lington). Orkest Chaquito; On ne salt Jamais (Aznavour), Jacqueline Francois: All the way (Van Heuzoni. Orkesl Frank Chacksfield: PhlMstlns (Braseens). Georges Brwerfc: Mexico oléi (Ramirez). Orkest Philip Green: Les amoureux des bancs pu. bites (Brassens). Georges Brawens i2th Street rag (Bowman;, Orkeyt Stanley nCxr: j??0i_0nSIc Cél«tln (Boiling) Ma- gall Nok!Tea for two cha cha (Youmana) Orkest Francis Bay: When vou're Smiling 'Flshei >mpty c Erro! (Rachm and If this the blui Dickenson. Buddy Clarence Johnson, Marlowe Morris, Aaron Bell, Joe Jones,

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7